Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 22.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Představení Obsluhoval jsem anglického krále v Třebíči
Divadelní představení Obsluhoval jsem anglického krále se odehraje ve čtvrtek 28. února od 19 hodin v divadle Pasáž v Třebíči.
Dramatizaci známé novely nastudoval se souborem z příbramského divadla režisér Milan Schejbal.
Příběh Jana Dítěte, malého pikolíka, který jde za svým snem. Prochází učňovským obdobím v časech první republiky, zažívá dramata druhé světové války a svůj život uzavírá v nelehkých časech budování socialismu v Čechách.
Jeho dramatickou a nevšední cestu vylíčil ve známé novele Bohumil Hrabal svým nezaměnitelným a nádherným českým jazykem, typickým humorem i uměním paradoxu. To všechno ožívá i v dramatizaci Ivo Krobota a Petra Oslzlého a naší inscenaci, ve které si roli hlavního hrdiny a před vašima očima předávají herci Viktor Kuzník, Pavel Batěk a Pavel Rímský.

Vstupenky na divadlo jsou k zakoupení u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 a na www.mkstrebic.cz přes E-VSTUPENKY.
Eva PÍŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Náledí zkomplikovalo na Vysočině provoz na dálnici D1
Náledí v pátek 22. února večer zkomplikovalo dopravu na dálnici D1 na 98. kilometru ve směru na Brno mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Dálnice byla asi hodinu nesjízdná a kvůli náledí byla uzavřena.
Na zledovatělé vozovce bouralo večer v pěti nehodách asi deset aut, jeden člověk utrpěl lehké zranění. Tvořily se kolony.
Na 98. kilometru kvůli tání začala voda stékat na dálnici z kanalizace ve středovém dělícím pásu, následně po ochlazení namrzla a do toho začal padat sníh.
Ve 21 hodin se už podařilo dálnici kompletně zprůjezdnit.

Meteorologové upozorňují, že teploty na Vysočině budou prudce klesat a rtuť teploměru by se měla k ránu dostat na -10 stupňů, na některých místech v údolích až -12 stupňům. Náledí by se mohlo vyskytnout na několika místech, zvláště pak v lesních úsecích a na otevřených prostranstvích.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vlak bez strojvedoucího ujel šest kilometrů z Martinic až do Velkého Meziříčí
Z Martinic až do Velkého Meziříčí ujel vlak bez strojvedoucího v úterý 19. února před půl desátou hodinou ráno. Nikým neřízená souprava přejela tři mosty, projela tunelem a samovolně zastavila až po šesti kilometrech. Naštěstí nikdo nebyl zraněn a nevznikla žádná škoda. Celou záležitost nyní vyšetřuje drážní inspekce.
„Smrt 11 cestujících, tak mohla dopadnout včerejší událost u Velkého Meziříčí. Strojvedoucí se snažil opravit poruchu na vlaku, který odmítal pokračovat v jízdě v obci Martinice. Vystoupili z nepojízdného dopravního prostředku, aby zjistil příčinu poruchy. Vlak se ale rozjel a strojvůdce zůstal venku. Když cestující zjistili, že jedou v nezřízeném vlaku, zkoušeli zatáhnout za ruční brzdu. Ta ale nefungovala. Ve voze vypukla panika. Cestující volali rodinám, (kam se hrabe 11. září). Po 6 kilometrech a překonání třech vysokých mostů a jednoho tunelu dojel vlak zpátky do Velkého Meziříčí a byl zastaven. Moc nescházelo a ČD ze mě udělali sirotka", popsal na facebooku událost svědek události.

Vyjádření drážní inspekce z 22.2.2019:

Dne 19. 2. 2019 v 9.20 hodin došlo mezi Martinicemi u Velkého Meziříčí a Velkým Meziříčím k nezajištěné jízdě vlaku Os 24948 (Velké Meziříčí z. - Křižanov) bez strojvedoucího s tím, že při této události nebyl nikdo zraněn a nevznikla žádná hmotná škoda. Provoz na trati byl omezen po dobu tří hodin. Drážní inspekce prováděla šetření příčin a okolností v místě vzniku mimořádné události a bude se touto dále zabývat a šetřit ji včetně zpracování závěrečné zprávy z šetření, kde budou všechny příčiny a okolnosti rozepsány.

Podle dostupných informací strojvedoucí vylezl z kabiny, aby opravil závadu, souprava se však vzápětí rozjela bez něj. "Šlo o individuální selhání strojvedoucího. Byl postaven mimo službu a přeřazen na práci v depu. Jak bude potrestán, zatím není jasné," uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
Na incidentu pracují i policisté, zatím vše předběžně klasifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti. "Čekáme na závěry drážní inspekce", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli v Hrotovicích distributora pervitinu, muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů
Kriminalisté třebíčského územního odboru vypátrali a zadrželi muže, který v Hrotovicích distribuoval pervitin. Při domovní prohlídce zajistili marihuanu, kterou muž přechovával v domě. Čtyřiatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů.
Muže důvodně podezřelého ze spáchání drogové trestné činnosti dopadli kriminalisté v úterý 19. února v Hrotovicích. Vypátrali ho na základě výborné operativní činnosti. Podezřelého muže kriminalisté zadrželi v dopoledních hodinách v rodinném domě, kde bydlí. Zadrženého muže policisté odvezli na oddělení policie, kde byl umístěn do policejní cely. V rodinném domě provedli kriminalisté domovní prohlídku, při které zajistili několik desítek gramů marihuany. Drogu muž ukrýval na různých místech v domě. Marihuanu kriminalisté zajistili a bude podrobena expertize na odborném policejním pracovišti.
Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání muže. „Čtyřiatřicetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž je sám uživatelem drog, v minulosti ještě nebyl soudně trestán.
Muž byl obviněn z toho, že přibližně od loňského podzimu distribuoval pervitin dalším lidem a dále v místě svého bydliště přechovával marihuanu. Odběratelé mu za pervitin někdy platili, občas jim ji obviněný muž poskytl zdarma, směnil za nějakou věc nebo předal za protislužbu, jako třeba provedení domácích prací. Pervitin distribuoval dalším lidem v místě svého bydliště nebo jiném místě v Hrotovicích.
Čtyřiatřicetiletý muž byl po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za drogovou trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal npor. Milan Špaček.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Domy U Mincovny v Jihlavě budou opraveny pro úředníky magistrátu
Domy s čísly orientačními šest a osm v ulici U Mincovny projdou kompletní rekonstrukcí. Město je má ve vlastnictví již deset let a od roku 2011 se je marně snažilo prodat či pronajmout. Nyní je však možné získat na investici dotaci, pokud budou domy v budoucnosti využity za nepodnikatelským účelem. Vedení města se proto rozhodlo objekty bývalé okresní vojenské správy v případě získání dotací opravit pro využití magistrátem, který má dlouhodobě ve stávajících objektech kapacitní problémy.
„Do odloučeného pracoviště se po dokončení rekonstrukce přestěhují odbor školství, kultury a tělovýchovy a odbor životního prostředí. Jejich pracovníci nyní sídlí v domě Hluboká 3, ten však není v dobrém technickém stavu a očekávají ho v budoucnu opravy,“ přiblížil tajemník jihlavského úřadu Evžen Zámek.
Provoz v domech by měl být zahájen v roce 2021 a při úspěšném výběrovém řízení se počítá se zahájením stavebních prací v listopadu tohoto roku. „Dotace bude požadována v maximální možné výši, která zaplatí téměř polovinu investice, ta podle projektové dokumentace dosáhne 60 milionu korun,“ přiblížila vedoucí odboru rozvoje města Alena Kottová.

Domy budou přístupné veřejnosti

Oba domy je nutné zrekonstruovat co nejrychleji, aby dál nechátraly. Nyní trpí vlhkostí, zatéká do střešního pláště a nejsou dostatečně odvětrávané.
„V prvním patře domu číslo osm je vstup do podzemí, který zůstane zachován. Přístavba ve dvorní části bude zdemolována a místo ní se vybuduje nový výtah a hygienické zázemí. Ve všech nadzemních podlažích budou umístěny kanceláře a v přízemí se vytvoří dlážděný průjezd z Jakubského náměstí do dvorní části. Ve vstupním prostoru památkově chráněného domu číslo šest bude zachována a citlivě opravena klenutá vstupní síň,“ doplnila Alena Kottová s tím, že oba domy budou bezbariérově přístupné veřejnosti.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Víska na Havlíčkobrodsku odchovala býka šampiona
Zemědělské družstvo Nová Ves – Víska na Havlíčkobrodsku se chlubí mimořádným šlechtitelským úspěchem. V dubnu 2017 do chovu přibyl býček pojmenovaný Rolls s dosud nejvyšší genomickou hodnotou a díky tomu obsadil pomyslnou první příčku v žebříčku mladých plemenných českých strakatých býků.
V současné době patří k nejkvalitnějším chovným býkům z celé německo-rakousko-české populace držící ocenění za nejvyšší plemennou hodnotu tzv. ukazatel GZW odrážející vysokou užitkovost.

Chov Zemědělského družstvo Nová Ves – Víska je známý svým velice kvalitním genetickým potenciálem. V průměru chová stádo 460 kusů dojnic. „Je důležité, aby na Vysočině zůstala zachována živočišná výroba – tedy produkce masa a mléka, ale i o sekundární produkce statkových hnojiv. Díky tomu se zemědělcům daří zachovávat kvalitní půdu,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství Martin Hyský (ČSSD), který v únoru ZD Nová Ves – Víska navštívil.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

V třebíčské a novoměstské nemocnici již jsou povoleny návštěvy
Návštěvy na lůžkových odděleních nemocnice v Novém Městě na Moravě budou od soboty 23. února povoleny. Zákaz návštěv i nadále trvá na jednotkách intenzivní péče (ARO, chirurgie, multioborová JIP interna+neurologie).
S ohledem na příznivější epidemiologickou situaci a snižující se počet akutních respiračních onemocnění, byl také v nemocnici v Třebíči zrušen zákaz návštěv na všech odděleních, a to s platností od pátku 22. února.- red -Zpět nahoru na obsah...

Řidiči – vandalové ničí novou komunikaci vybudovanou jako propojení lokality Na Kopcích a Rafaelovy ulice v Třebíči
Novou komunikaci, vybudovanou jako propojení lokality Na Kopcích a Rafaelovy ulice v Třebíči, ničí vandalové. Najíždějí na pole přes obrubníky, ničí a znečišťují auty obrubníky, chodník i silnici.
Třebíčská radnice apeluje na tyto občany, aby se k veřejnému majetku chovali jako ke svému. Na své upravené soukromé zahradě by tohle nikdo neudělal, buďme ohleduplní sami k sobě i k veřejným prostorám. Radnice bude tuto situaci řešit v místě fyzickými zábranami. Lepší by ale samozřejmě bylo, kdyby lidé používali cesty pro jízdu autem určené a neničili veřejný majetek.
V místě bude nyní také zvýšená četnost dohledu městské policie.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Hledané muže policisté vypátrali, útočník skončil ve vazbě
Policisté dopadli druhého útočníka v případu fyzického napadení, ke kterému došlo v červnu na Masarykově náměstí v Jihlavě. Jeden z obviněných mužů je již od července ve věznici, druhý se trestnímu stíhání vyhýbal a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání. Hledaného muže policisté tento týden vypátrali, byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů a na podaný návrh byl vzat do vazby.
K fyzickému napadení došlo v pondělí 4. června v horní části Masarykova náměstí. Kolem druhé hodiny v noci šli po náměstí dva muži, kteří potkali skupinku mladých lidí. Došlo mezi nimi ke slovní rozepři, kterou dvaadvacetiletý muž ze skupinky zakončil náhlým fyzickým útokem proti jednomu muži z dvojice. Udeřil ho pěstí do oblasti hlavy takovou silou, až napadený muž upadl na zem a zůstal ležet v bezvědomí. Dvaadvacetiletý muž poté zaútočil i na druhého muže z dvojice a navíc se k němu přidal ze skupinky ještě jeho známý, dvacetiletý muž. Oba útočníci napadeného bili pěstmi a kopali ho, čemuž se snažil napadený muž bránit, dále ho strhli na zem a i poté v agresivním útoku pokračovali. Mladší z útočníků napadeného opakovaně kopl i s rozeběhnutím.
Oba napadení muži byli po útoku převezeni zdravotnickou záchrannou službou do jihlavské nemocnice. Při napadení utrpěli oba zranění, přičemž u jednoho z nich byla velmi vážná. „U druhého napadeného muže nedošlo k těžkému zranění jen díky okolnostem zcela nezávislých na vůli útočníka,“ dodal por. Bc. Martin Jůzl, komisař oddělení obecné kriminality. Vzhledem ke způsobu a intenzitě útoku nedošlo k závažnějšímu následku a těžkému zranění tohoto napadeného muže jen díky náhodě.
V červenci kriminalisté na základě shromážděných důkazů zahájili trestní stíhání dvacetiletého muže z Jihlavska, který byl obviněn z pokusu zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví, na podaný návrh byl vzat do vazby.
Druhý podezřelý, dvaadvacetiletý muž z Jihlavy, se ale trestnímu stíhání vyhýbal a skrýval se. Policisté po něm na základě souhlasu státního zástupce se zadržením vyhlásili celostátní pátrání a po muži intenzivně pátrali. Na základě šetření se jim postupně podařilo zjistit, že se pohybuje na Třebíčsku a pátrání bylo tento týden zakončeno úspěchem. „Hledaného muže se nám podařilo dopadnout v úterý 19. února v Moravských Budějovicích,“ řekl komisař Martin Jůzl s tím, že ho policisté vypátrali v dopoledních hodinách v bytě, kde v tu dobu muž pobýval. Hledaného muže policisté zadrželi a skončil v policejní cele.
Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. „Dvaadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání zločinu ublížení na zdraví, přičemž činem byla způsobena těžká újma na zdraví, a dále přečinu výtržnictví,“ upřesnil npor. Ing. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality.
Policejní komisař podal státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl dvaadvacetiletý muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do věznice.
Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Zástupci pelhřimovské radnice popřáli k devadesátinám paní Marii Rysové
Paní Marie Rysová z Pelhřimova se v uplynulých dnech dožila krásných devadesáti let. K významnému životnímu jubileu přišli ve čtvrtek 21. února za pelhřimovskou radnici poblahopřát starosta Ladislav Med a předsedkyně Sboru pro občanské záležitosti Jaroslava Soukupová.
ti oslavenkyni popřáli pevné zdraví, mnoho spokojenosti a předali květiny a dárkový balíček. Paní Rysová je stále duševně svěží a velmi optimistická. S úsměvem na tváři a dobrou náladou vzpomínala v kruhu gratulantů na pracovní profesi bankovní úřednice a koníčky mezi, které v současné době patří každodenní vaření, zahrádka, houbaření, četba a televize.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška Národní muzeum v Praze a jeho obnova... v podání Pavla Jerie na radnici v Telči
Přednáška Pavla Jerie s názvem Národní muzeum v Praze a jeho obnova... se bude konat v pondělí 25. února od 17 hodin v obřadní síni radnice na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Vstupné je dobrovolné.
Národní muzeum bylo založeno v roce 1818 a je zaměřeno na více vědních a sbírkových oborů, jak přírodovědných (mineralogie, zoologie), tak historických (archeologie, numismatika) a uměleckých. Své sbírky spravuje a vystavuje v řadě budov v Praze i jinde v Česku. Národní muzeum sídlí v monumentální novorenesanční historické hlavní budově v horní části Václavského náměstí v Praze na Novém Městě.
Od roku 2011 byla uzavřena, neboť probíhala celková rekonstrukce budovy. Zčásti byla budova opětovně otevřena 28. října 2018 ke 100. výročí vzniku Československa. K úplnému obnovení jejího provozu má dojít letos v březnu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát v návaznosti na nedávné zjištění o úniku peněz zpřísnil vnitřní procesy
Vnitřní kontrola jihlavského magistrátu zachytila na začátku nového roku zpronevěru několika set tisíc korun. Na jednom z oddělení úřadu pracovnice řádně evidovala na přepážce vybrané peníze, ale nechávala si je pro sebe. Úřednice ihned po zjištění všechny finance vrátila, magistrát poté zpětně prověřil její pracovní postupy a upravil vnitřních kontrolní procesy.
„Hlavní problémy spočívaly v neprovázání některých procesů na příslušném pracovišti a ekonomickém odboru a také v možnosti zmanipulovat podklady k prováděným kontrolám,“ sdělil vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.
K nápravě bylo navrženo celkem šest opatření, které se nyní vkládají do kontrolního systému. „Osoby, které jsou odpovědné za kontrolu, budou mít nově přístup do příslušných modulů v informačním systému radnice a ke všem souvisejícím dokladům. Dále přibude také více namátkových kontrol a čtvrtletní kontroly pokladen budou porovnávat stav hotovosti nejen s pokladním deníkem, ale i s účetním stavem,“ doplnil tajemník jihlavského úřadu Evžen Zámek.
Na uvolněné místo úřad vypsal výběrové řízení na konci ledna. Do doby obsazení pozice úřad zajistil obsluhu na přepážce z vlastních řad.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2019

• V Jihlavě v ulici Romana Havelky byl nalezen mrtvý muž
• Festival dokumentů Jeden svět už posedmé v Havlíčkově Brodě
• Osmnáct mladistvých v Polné bylo pod vlivem alkoholu; jeden z chlapců měl téměř tři promile

Neděle   17. 3. 2019

• U Dačic zemřel po nehodě čtyřiadvacetiletý mladík
• Sčítání ptáků na krmítkách ovládla sýkora koňadra, druhý je vrabec
• Jaro ožívá na křídlech prvních čápů
• Malé letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto
• Cyklista v Jemnici měl téměř dvě promile alkoholu
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? na krajském úřadě v Jihlavě
• Horácká galerie představí grafiku a objekty jihlavského výtvarníka Františka Dörfla
• Vodní elektrárna Dalešice nabídne zájemcům speciální prohlídky o víkendu 23. -24. března

Sobota   16. 3. 2019

• Jihlavský filmový klub uvede dokumentární snímek V Mosulu
• Žena odcizila zboží za více než jedenáct tisíc korun, muž se pokusil odcizil brusku
• Jihlavská galerie představí celoživotní dílo akademické malířky Evy Činčerové

Pátek   15. 3. 2019

• V Třebíči oslaví svátek svatého Patrika jídlem, pitím, tancem i hudbou
• Výstava Na vlně retro v Telči nejen pro pamětníky
• Výlet plný dobrodružství vyhrála čtyřicítka soutěžících s nejlepšími znalostmi o Vysočině
• Vycházka do Národní atmosférické observatoře Košetice s humpoleckým muzeem
• Muž řídil auto bez technické prohlídky přes uložený zákaz, byl pod vlivem drog
• V Třebíči začne velký úklid města koncem března
• Muž řídil auto přes uložený zákaz, navíc byl pod vlivem drog
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou moci náhlednout do zákulisí operačních sálů

Čtvrtek   14. 3. 2019

• Policisté v Třebíči pátrají po pachateli, který se vloupal do domů
• Znovu Stavíme ze stavebnice ROTO. Probuď v sobě vynálezce!
• Opilý muž na ulici v Jihlavě napadl ženu, poté skončil na protialkoholní záchytné stanici
• Kalvárie v Pelhřimově na hodinu zhasne; upozorní na ochranu klimatu
• Na Čtyřpaličaté skále ve Žďárských vrších dostanou potřetí šanci krkavci
• Liščí žena – mýty a legendy severských národů
• S tradicí v srdci - výstava věnovaná lidové malírně v Telči
• S Vysočinou do Evropy: Jirka, Adéla a Anna poletí do Británie

Středa   13. 3. 2019

• Kostel sv. Víta v Zahrádce by se mohl dočkat nového zvonu
• Rybníček u Dolního Dvora na Havlíčkobrodsku je novou přírodní památkou
• Strážníci v Třebíči měli plné ruce práce s mladými podnapilými výtržníky
• Studenti z Havlíčkova Brodu staví přehradu z vlnité lepenky
• Přednáška Jak zachránit naše lesy v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí
• Maminky i babičky ozdobí „velikonoční“ strom v Pelhřimově
• Akci pro dětské oddělení jihlavské nemocnice podpoří i nastávající maminka Ewa Farna

Úterý   12. 3. 2019

• Ve Žďáře nad Sázavou srazilo auto pětaosmdesátiletou chodkyni, ta na následky zranění zemřela
• Putovní výstava Sdružení Krajina doputovala do kina Vysočina
• Blokové čištění Jihlavy začne na konci března; centrum a frekventované ulice se však uklízí již od minulého týdne
• U Dobré Vody na Žďársku se čelně střetla dvě osobní auta, zranění utrpěli dva lidé
• Přednáška Stavitelský rod HERZÁNŮ a jeho vliv na architekturu Třebíče
• Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově slaví 20 let

Pondělí   11. 3. 2019

• Klempíři ze stavebky v Jihlavě se stali mistry České republiky
• V obci Věžnička na Jihlavsku v pondělí odpoledne boural autobus se čtrnácti dětmi
• Přednáška Osudový březen 1939 v Havlíčkově Brodě
• Anna Tomková z Jihlavy oslavila sto let života
• Dvěma milióny korun pomůže Vysočina denním stacionářům a centrům denních služeb se svozem klientů
• U příležitosti Dne ledvin se mohou lidé v třebíčské nemocnici ve čtvrtek 14. března nechat vyšetřit
• Další kuriozní nehoda na železnici
• Silný vítr opět v noci řádil, na Vysočině zaměstnával hasiče i energetiky

Neděle   10. 3. 2019

• Studenti architektury VŠUP navrhnou novou podobu několika jihlavských lokalit
• Prodej vozidla. Jak na to?
• Českou republiku bude zužovat velmi silný vítr až do pondělního rána
• Jihlavské kino Dukla uvede přehlídku německy mluvících filmů DAS FILMFEST 2018
• Budky pro sýkorky
• Hasiče na Vysočině zaměstnal silný vítr

Sobota   9. 3. 2019

• Představení Pardál v Národním domě v Třebíči je v neděli 10. března zrušeno z důvodu nemoci herce Ondřeje Nováka
• Do nové sezóny se Zápisníkem návštěvníka památek
• Přednáška - Osudy vojáků 81. (jihlavského) pluku na ruské frontě v letech 1914–1918 ve Žďáře nad Sázavou
• Pečovat a žít doma je normální
• Jihlavský filmový klub uvede snímek Teheránská tabu
• S eObčankou jsme zase o krok dále v elektronizaci veřejné správy

Pátek   8. 3. 2019

• Muž se na Humpolecku vloupal do domů; policisté ho dopadli během pár hodin
• Stavební práce na vybudování obchvatu Nového Veselí jsou těsně před zahájením
• Největší „košt slivovice“ – neuvěřitelných 2714 vzorků na jednom místě
• Výskyt potkanů lze nahlásit na městský úřad; deratizace v Jihlavě proběhne v dubnu
• Povídání o čápech na Zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Zásoby vody a novinky ve vodohospodářství na Vysočině

Čtvrtek   7. 3. 2019

• Děti mohou na venkovní hřiště v Jihlavě vyběhnout již tento pátek
• Krize trvá; domácí péči opouštějí sestry – kvůli nízkým platům
• Povídání o Santiniho stavbách ve Velké Bíteši
• Přibyslav zůstává centrem vzdělávání kominíků
• Jihlavské vodovody a kanalizace otevřely novou kancelář pro veřejnost v ulici Komenského 1
• Gynekologicko-porodnický pavilon novoměstské nemocnice změní svoji podobu
• Havíři si prohlédnou nový vrátek na Rounku
• V Třebíči na zámku vystaví díla Jiřího Bohéma Svobody a Ladislava Pupena Růžičky

Středa   6. 3. 2019

• Policisté v Jihlavě zachránili dívce život, ocenil je krajský policejní ředitel
• Zákazové značky mezi Stříteží a Kožichovicemi už nebudou mást řidiče; na bezpečnost bude dohlížet dopravní policie
• V Jihlavském tunelu se bude měřit rychlost; ostrý provoz kamer začne nejpozději 15. března
• Meteorologové opět varují před silným větrem, který by měl na Vysočině foukat ve čtvrtek 7. března
• Vyjádření Chaloupek k protestům studentů ke klimatu k životnímu prostředí
• Policisté objasnili krádež notebooku, podezřelého muže zadrželi při další krádeži
• V Pelhřimově o masopustu padl i neobvyklý rekord
• Povídání o historii navigace v jihlavském muzeu
• Čtyři milióny od Kraje Vysočina pomohou obcím se zachováním venkovských prodejen

Úterý   5. 3. 2019

• Nakupování přes internet - ověřte si, kam a za co posíláte své peníze
• Sametově s loutnou a akordeonem v jihlavském muzeu
• Nedostatečně uhašené ohniště zapříčinilo požár lesa na Třebíčsku
• Hasiči na Vysočině odstraňovali popadané stromy, nikdo žádná zranění neutrpěl
• Opilý muž, který narazil do sloupu se pokusil ujet strážníkům a skončil však na záchytce
• V havlíčkobrodském muzeu vystavuje sochař Radomír Dvořák
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme?

Pondělí   4. 3. 2019

• Město Třebíč nechalo opravit výtluky v silnicích
• Do práce na kole
• Klubový večer v Zoo Jihlava zavede návštěvníky na Altaj
• Plošné vypalování trávy je nebezpečná metoda
• Do Chotěboře míří světové bubenické eso, Mike Terrana
• Eva Karlíková vystavuje ve Ždírci nad Doubravou fotografie a obrázky
• Vysočina žádá o další miliony na výměnu kotlů pro 2378 domácností; ty o ně budou moci požádat na podzim
• Meteorologové varují před silným větrem na Vysočině
• Hledáte předpověď počasí? Pomůže vám meteorologická stanice základní školy Krásovy domky
• Festival divadla 2-3-4 začíná v Třebíči v neděli 10. března, potrvá dod 26. března

Neděle   3. 3. 2019

• Domov Háj nejpozději do tří let ubytuje všechny klienty v transformovaných domácnostech
• Bazén E. Rošického v Jihlavě o jarních prázdninách otevřený více hodin
• Turnaj v karetní hře prší se bude konat v pivnici Lipnice ve Velkém Meziříčí
• Soví noc na Křemešníku v sobotu 9. března
• Masopust v Pelhřimově v úterý 5. března uzavře veselí, následovat bude Popeleční středa a půst až do Velikonoc

Sobota   2. 3. 2019