Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 22.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Představení Obsluhoval jsem anglického krále v Třebíči
Divadelní představení Obsluhoval jsem anglického krále se odehraje ve čtvrtek 28. února od 19 hodin v divadle Pasáž v Třebíči.
Dramatizaci známé novely nastudoval se souborem z příbramského divadla režisér Milan Schejbal.
Příběh Jana Dítěte, malého pikolíka, který jde za svým snem. Prochází učňovským obdobím v časech první republiky, zažívá dramata druhé světové války a svůj život uzavírá v nelehkých časech budování socialismu v Čechách.
Jeho dramatickou a nevšední cestu vylíčil ve známé novele Bohumil Hrabal svým nezaměnitelným a nádherným českým jazykem, typickým humorem i uměním paradoxu. To všechno ožívá i v dramatizaci Ivo Krobota a Petra Oslzlého a naší inscenaci, ve které si roli hlavního hrdiny a před vašima očima předávají herci Viktor Kuzník, Pavel Batěk a Pavel Rímský.

Vstupenky na divadlo jsou k zakoupení u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 a na www.mkstrebic.cz přes E-VSTUPENKY.
Eva PÍŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Náledí zkomplikovalo na Vysočině provoz na dálnici D1
Náledí v pátek 22. února večer zkomplikovalo dopravu na dálnici D1 na 98. kilometru ve směru na Brno mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Dálnice byla asi hodinu nesjízdná a kvůli náledí byla uzavřena.
Na zledovatělé vozovce bouralo večer v pěti nehodách asi deset aut, jeden člověk utrpěl lehké zranění. Tvořily se kolony.
Na 98. kilometru kvůli tání začala voda stékat na dálnici z kanalizace ve středovém dělícím pásu, následně po ochlazení namrzla a do toho začal padat sníh.
Ve 21 hodin se už podařilo dálnici kompletně zprůjezdnit.

Meteorologové upozorňují, že teploty na Vysočině budou prudce klesat a rtuť teploměru by se měla k ránu dostat na -10 stupňů, na některých místech v údolích až -12 stupňům. Náledí by se mohlo vyskytnout na několika místech, zvláště pak v lesních úsecích a na otevřených prostranstvích.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vlak bez strojvedoucího ujel šest kilometrů z Martinic až do Velkého Meziříčí
Z Martinic až do Velkého Meziříčí ujel vlak bez strojvedoucího v úterý 19. února před půl desátou hodinou ráno. Nikým neřízená souprava přejela tři mosty, projela tunelem a samovolně zastavila až po šesti kilometrech. Naštěstí nikdo nebyl zraněn a nevznikla žádná škoda. Celou záležitost nyní vyšetřuje drážní inspekce.
„Smrt 11 cestujících, tak mohla dopadnout včerejší událost u Velkého Meziříčí. Strojvedoucí se snažil opravit poruchu na vlaku, který odmítal pokračovat v jízdě v obci Martinice. Vystoupili z nepojízdného dopravního prostředku, aby zjistil příčinu poruchy. Vlak se ale rozjel a strojvůdce zůstal venku. Když cestující zjistili, že jedou v nezřízeném vlaku, zkoušeli zatáhnout za ruční brzdu. Ta ale nefungovala. Ve voze vypukla panika. Cestující volali rodinám, (kam se hrabe 11. září). Po 6 kilometrech a překonání třech vysokých mostů a jednoho tunelu dojel vlak zpátky do Velkého Meziříčí a byl zastaven. Moc nescházelo a ČD ze mě udělali sirotka", popsal na facebooku událost svědek události.

Vyjádření drážní inspekce z 22.2.2019:

Dne 19. 2. 2019 v 9.20 hodin došlo mezi Martinicemi u Velkého Meziříčí a Velkým Meziříčím k nezajištěné jízdě vlaku Os 24948 (Velké Meziříčí z. - Křižanov) bez strojvedoucího s tím, že při této události nebyl nikdo zraněn a nevznikla žádná hmotná škoda. Provoz na trati byl omezen po dobu tří hodin. Drážní inspekce prováděla šetření příčin a okolností v místě vzniku mimořádné události a bude se touto dále zabývat a šetřit ji včetně zpracování závěrečné zprávy z šetření, kde budou všechny příčiny a okolnosti rozepsány.

Podle dostupných informací strojvedoucí vylezl z kabiny, aby opravil závadu, souprava se však vzápětí rozjela bez něj. "Šlo o individuální selhání strojvedoucího. Byl postaven mimo službu a přeřazen na práci v depu. Jak bude potrestán, zatím není jasné," uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
Na incidentu pracují i policisté, zatím vše předběžně klasifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti. "Čekáme na závěry drážní inspekce", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli v Hrotovicích distributora pervitinu, muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů
Kriminalisté třebíčského územního odboru vypátrali a zadrželi muže, který v Hrotovicích distribuoval pervitin. Při domovní prohlídce zajistili marihuanu, kterou muž přechovával v domě. Čtyřiatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů.
Muže důvodně podezřelého ze spáchání drogové trestné činnosti dopadli kriminalisté v úterý 19. února v Hrotovicích. Vypátrali ho na základě výborné operativní činnosti. Podezřelého muže kriminalisté zadrželi v dopoledních hodinách v rodinném domě, kde bydlí. Zadrženého muže policisté odvezli na oddělení policie, kde byl umístěn do policejní cely. V rodinném domě provedli kriminalisté domovní prohlídku, při které zajistili několik desítek gramů marihuany. Drogu muž ukrýval na různých místech v domě. Marihuanu kriminalisté zajistili a bude podrobena expertize na odborném policejním pracovišti.
Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání muže. „Čtyřiatřicetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž je sám uživatelem drog, v minulosti ještě nebyl soudně trestán.
Muž byl obviněn z toho, že přibližně od loňského podzimu distribuoval pervitin dalším lidem a dále v místě svého bydliště přechovával marihuanu. Odběratelé mu za pervitin někdy platili, občas jim ji obviněný muž poskytl zdarma, směnil za nějakou věc nebo předal za protislužbu, jako třeba provedení domácích prací. Pervitin distribuoval dalším lidem v místě svého bydliště nebo jiném místě v Hrotovicích.
Čtyřiatřicetiletý muž byl po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za drogovou trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal npor. Milan Špaček.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Domy U Mincovny v Jihlavě budou opraveny pro úředníky magistrátu
Domy s čísly orientačními šest a osm v ulici U Mincovny projdou kompletní rekonstrukcí. Město je má ve vlastnictví již deset let a od roku 2011 se je marně snažilo prodat či pronajmout. Nyní je však možné získat na investici dotaci, pokud budou domy v budoucnosti využity za nepodnikatelským účelem. Vedení města se proto rozhodlo objekty bývalé okresní vojenské správy v případě získání dotací opravit pro využití magistrátem, který má dlouhodobě ve stávajících objektech kapacitní problémy.
„Do odloučeného pracoviště se po dokončení rekonstrukce přestěhují odbor školství, kultury a tělovýchovy a odbor životního prostředí. Jejich pracovníci nyní sídlí v domě Hluboká 3, ten však není v dobrém technickém stavu a očekávají ho v budoucnu opravy,“ přiblížil tajemník jihlavského úřadu Evžen Zámek.
Provoz v domech by měl být zahájen v roce 2021 a při úspěšném výběrovém řízení se počítá se zahájením stavebních prací v listopadu tohoto roku. „Dotace bude požadována v maximální možné výši, která zaplatí téměř polovinu investice, ta podle projektové dokumentace dosáhne 60 milionu korun,“ přiblížila vedoucí odboru rozvoje města Alena Kottová.

Domy budou přístupné veřejnosti

Oba domy je nutné zrekonstruovat co nejrychleji, aby dál nechátraly. Nyní trpí vlhkostí, zatéká do střešního pláště a nejsou dostatečně odvětrávané.
„V prvním patře domu číslo osm je vstup do podzemí, který zůstane zachován. Přístavba ve dvorní části bude zdemolována a místo ní se vybuduje nový výtah a hygienické zázemí. Ve všech nadzemních podlažích budou umístěny kanceláře a v přízemí se vytvoří dlážděný průjezd z Jakubského náměstí do dvorní části. Ve vstupním prostoru památkově chráněného domu číslo šest bude zachována a citlivě opravena klenutá vstupní síň,“ doplnila Alena Kottová s tím, že oba domy budou bezbariérově přístupné veřejnosti.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Víska na Havlíčkobrodsku odchovala býka šampiona
Zemědělské družstvo Nová Ves – Víska na Havlíčkobrodsku se chlubí mimořádným šlechtitelským úspěchem. V dubnu 2017 do chovu přibyl býček pojmenovaný Rolls s dosud nejvyšší genomickou hodnotou a díky tomu obsadil pomyslnou první příčku v žebříčku mladých plemenných českých strakatých býků.
V současné době patří k nejkvalitnějším chovným býkům z celé německo-rakousko-české populace držící ocenění za nejvyšší plemennou hodnotu tzv. ukazatel GZW odrážející vysokou užitkovost.

Chov Zemědělského družstvo Nová Ves – Víska je známý svým velice kvalitním genetickým potenciálem. V průměru chová stádo 460 kusů dojnic. „Je důležité, aby na Vysočině zůstala zachována živočišná výroba – tedy produkce masa a mléka, ale i o sekundární produkce statkových hnojiv. Díky tomu se zemědělcům daří zachovávat kvalitní půdu,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství Martin Hyský (ČSSD), který v únoru ZD Nová Ves – Víska navštívil.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

V třebíčské a novoměstské nemocnici již jsou povoleny návštěvy
Návštěvy na lůžkových odděleních nemocnice v Novém Městě na Moravě budou od soboty 23. února povoleny. Zákaz návštěv i nadále trvá na jednotkách intenzivní péče (ARO, chirurgie, multioborová JIP interna+neurologie).
S ohledem na příznivější epidemiologickou situaci a snižující se počet akutních respiračních onemocnění, byl také v nemocnici v Třebíči zrušen zákaz návštěv na všech odděleních, a to s platností od pátku 22. února.- red -Zpět nahoru na obsah...

Řidiči – vandalové ničí novou komunikaci vybudovanou jako propojení lokality Na Kopcích a Rafaelovy ulice v Třebíči
Novou komunikaci, vybudovanou jako propojení lokality Na Kopcích a Rafaelovy ulice v Třebíči, ničí vandalové. Najíždějí na pole přes obrubníky, ničí a znečišťují auty obrubníky, chodník i silnici.
Třebíčská radnice apeluje na tyto občany, aby se k veřejnému majetku chovali jako ke svému. Na své upravené soukromé zahradě by tohle nikdo neudělal, buďme ohleduplní sami k sobě i k veřejným prostorám. Radnice bude tuto situaci řešit v místě fyzickými zábranami. Lepší by ale samozřejmě bylo, kdyby lidé používali cesty pro jízdu autem určené a neničili veřejný majetek.
V místě bude nyní také zvýšená četnost dohledu městské policie.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Hledané muže policisté vypátrali, útočník skončil ve vazbě
Policisté dopadli druhého útočníka v případu fyzického napadení, ke kterému došlo v červnu na Masarykově náměstí v Jihlavě. Jeden z obviněných mužů je již od července ve věznici, druhý se trestnímu stíhání vyhýbal a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání. Hledaného muže policisté tento týden vypátrali, byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů a na podaný návrh byl vzat do vazby.
K fyzickému napadení došlo v pondělí 4. června v horní části Masarykova náměstí. Kolem druhé hodiny v noci šli po náměstí dva muži, kteří potkali skupinku mladých lidí. Došlo mezi nimi ke slovní rozepři, kterou dvaadvacetiletý muž ze skupinky zakončil náhlým fyzickým útokem proti jednomu muži z dvojice. Udeřil ho pěstí do oblasti hlavy takovou silou, až napadený muž upadl na zem a zůstal ležet v bezvědomí. Dvaadvacetiletý muž poté zaútočil i na druhého muže z dvojice a navíc se k němu přidal ze skupinky ještě jeho známý, dvacetiletý muž. Oba útočníci napadeného bili pěstmi a kopali ho, čemuž se snažil napadený muž bránit, dále ho strhli na zem a i poté v agresivním útoku pokračovali. Mladší z útočníků napadeného opakovaně kopl i s rozeběhnutím.
Oba napadení muži byli po útoku převezeni zdravotnickou záchrannou službou do jihlavské nemocnice. Při napadení utrpěli oba zranění, přičemž u jednoho z nich byla velmi vážná. „U druhého napadeného muže nedošlo k těžkému zranění jen díky okolnostem zcela nezávislých na vůli útočníka,“ dodal por. Bc. Martin Jůzl, komisař oddělení obecné kriminality. Vzhledem ke způsobu a intenzitě útoku nedošlo k závažnějšímu následku a těžkému zranění tohoto napadeného muže jen díky náhodě.
V červenci kriminalisté na základě shromážděných důkazů zahájili trestní stíhání dvacetiletého muže z Jihlavska, který byl obviněn z pokusu zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví, na podaný návrh byl vzat do vazby.
Druhý podezřelý, dvaadvacetiletý muž z Jihlavy, se ale trestnímu stíhání vyhýbal a skrýval se. Policisté po něm na základě souhlasu státního zástupce se zadržením vyhlásili celostátní pátrání a po muži intenzivně pátrali. Na základě šetření se jim postupně podařilo zjistit, že se pohybuje na Třebíčsku a pátrání bylo tento týden zakončeno úspěchem. „Hledaného muže se nám podařilo dopadnout v úterý 19. února v Moravských Budějovicích,“ řekl komisař Martin Jůzl s tím, že ho policisté vypátrali v dopoledních hodinách v bytě, kde v tu dobu muž pobýval. Hledaného muže policisté zadrželi a skončil v policejní cele.
Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. „Dvaadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání zločinu ublížení na zdraví, přičemž činem byla způsobena těžká újma na zdraví, a dále přečinu výtržnictví,“ upřesnil npor. Ing. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality.
Policejní komisař podal státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl dvaadvacetiletý muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do věznice.
Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Zástupci pelhřimovské radnice popřáli k devadesátinám paní Marii Rysové
Paní Marie Rysová z Pelhřimova se v uplynulých dnech dožila krásných devadesáti let. K významnému životnímu jubileu přišli ve čtvrtek 21. února za pelhřimovskou radnici poblahopřát starosta Ladislav Med a předsedkyně Sboru pro občanské záležitosti Jaroslava Soukupová.
ti oslavenkyni popřáli pevné zdraví, mnoho spokojenosti a předali květiny a dárkový balíček. Paní Rysová je stále duševně svěží a velmi optimistická. S úsměvem na tváři a dobrou náladou vzpomínala v kruhu gratulantů na pracovní profesi bankovní úřednice a koníčky mezi, které v současné době patří každodenní vaření, zahrádka, houbaření, četba a televize.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška Národní muzeum v Praze a jeho obnova... v podání Pavla Jerie na radnici v Telči
Přednáška Pavla Jerie s názvem Národní muzeum v Praze a jeho obnova... se bude konat v pondělí 25. února od 17 hodin v obřadní síni radnice na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Vstupné je dobrovolné.
Národní muzeum bylo založeno v roce 1818 a je zaměřeno na více vědních a sbírkových oborů, jak přírodovědných (mineralogie, zoologie), tak historických (archeologie, numismatika) a uměleckých. Své sbírky spravuje a vystavuje v řadě budov v Praze i jinde v Česku. Národní muzeum sídlí v monumentální novorenesanční historické hlavní budově v horní části Václavského náměstí v Praze na Novém Městě.
Od roku 2011 byla uzavřena, neboť probíhala celková rekonstrukce budovy. Zčásti byla budova opětovně otevřena 28. října 2018 ke 100. výročí vzniku Československa. K úplnému obnovení jejího provozu má dojít letos v březnu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát v návaznosti na nedávné zjištění o úniku peněz zpřísnil vnitřní procesy
Vnitřní kontrola jihlavského magistrátu zachytila na začátku nového roku zpronevěru několika set tisíc korun. Na jednom z oddělení úřadu pracovnice řádně evidovala na přepážce vybrané peníze, ale nechávala si je pro sebe. Úřednice ihned po zjištění všechny finance vrátila, magistrát poté zpětně prověřil její pracovní postupy a upravil vnitřních kontrolní procesy.
„Hlavní problémy spočívaly v neprovázání některých procesů na příslušném pracovišti a ekonomickém odboru a také v možnosti zmanipulovat podklady k prováděným kontrolám,“ sdělil vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.
K nápravě bylo navrženo celkem šest opatření, které se nyní vkládají do kontrolního systému. „Osoby, které jsou odpovědné za kontrolu, budou mít nově přístup do příslušných modulů v informačním systému radnice a ke všem souvisejícím dokladům. Dále přibude také více namátkových kontrol a čtvrtletní kontroly pokladen budou porovnávat stav hotovosti nejen s pokladním deníkem, ale i s účetním stavem,“ doplnil tajemník jihlavského úřadu Evžen Zámek.
Na uvolněné místo úřad vypsal výběrové řízení na konci ledna. Do doby obsazení pozice úřad zajistil obsluhu na přepážce z vlastních řad.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   19. 5. 2019

• Koncert Luboše Pospíšila & 5P v Národním domě v Třebíči
• Přednáška Umělá inteligence - dobrý sluha, zlý pán? v jihlavském muzeu

Sobota   18. 5. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Strnadovi v režii Heleny Třeštíkové
• Chladné počasí pomalu končí, po neděli bude pršet, pak se oteplí
• Novoměstská nemocnice má další nové sanitky; komfort přepravovaných pacientů se výrazně zvýší
• O střevíček z pohádkové Telče slaví deset let
• Zastávka Nový hřbitov v Havlíčkově Brodě bude dočasně přesunuta

Pátek   17. 5. 2019

• V Dukovanech zahájili výměnu paliva v druhém bloku
• Dobrovolnickému dni v třebíčské charitě nevadil chlad, ani déšť
• Nejvíc absolvovaných pochodů Praha–Prčice
• Setkání zámeckých pánů zahájilo tradici na zámku rodiny Podstatzkých-Lichtenstein
• Kolik návštěvníků denně zavítá do CHKO Žďárské vrchy?
• V Zimní ulici v Jihlavě bude do října nové parkoviště s 56 místy
• Křehké rýžové chlebíčky lze i malým dětem podávat bez obav

Čtvrtek   16. 5. 2019

• Muzeum ve Velkém Meziříčí nabídne v sobotu 18. května bezplatný vstup do vybraných expozic
• Stavba jihovýchodního obchvatu v Havlíčkově Brodě může začít, hledá se dodavatel
• Folklor v máji a prezentace výstavy UNESCO v Telči
• Skutek roku 2018: Bodovali Junák a včelař Jaroslav Hájek
• Město Třebíč bude společně s občany hledat využití autobusového nádraží
• Historické kočárky z pelhřimovského muzea se představí v rakouském Eggenburgu

Středa   15. 5. 2019

• Ministerstvo zemědělství spustilo portál pro nákup a prodej sazenic a semen lesních dřevin
• I přes déšť a chladno se na jihlavském náměstí s vysokou školou polytechnickou sportovalo
• Na chytrém parkovišti v Třebíči zaplatíte i pomocí aplikace
• Lázeňské lavičky budou v Benešově ulici v Jihlavě pouze letošní léto
• V IKEM provádějí transplantace srdce již pětatřicet let
• Muzea a galerie budou mít otevřeno i v pozdních hodinách; v pátek začíná jubilejní Festival muzejních nocí
• V jihlavské nemocnici se pustili do boje s kouřením
• Povídání o Transsibiřské magistrále v třešťském muzeu
• Policisté se po celou letní sezonu zaměří na chování motorkářů

Úterý   14. 5. 2019

• Ve Žďáře začíná slavná svatojanská pouť
• Kostýmované prohlídky v třebíčském muzeu - Provede vás Blažena a Osudová věštba
• Někdo na Jihlavsku zabil dvě mláďata orla mořského; pokácel strom s hnízdem
• Zlatou jeřabinu 2018 si vysoutěžil Den medu v Cidlině a Obnova báně věže kostela v Petrovicích
• Broučci na Kamenici - připomeňme si výročí spisovatele Jana Karafiáta
• Májová slavnost v Domově Ždírec
• Jarní Potravinová sbírka v Jihlavě a v Moravských Budějovicích už tuto sobotu
• Přednáška o renesančním učenci z Vysočiny v jihlavském muzeu

Pondělí   13. 5. 2019

• Ve středu mohou lidé v havlíčkobrodské nemocnici koupí kytičky podpořit den proti rakovině
• Volební lístky do schránek doputují nejpozději 21. května
• Vánoční výzdoba v Pelhřimově bude letos bohatší a pestřejší
• Dělostřelci v Jihlavě vytvoří střelecký rekord; vystřelí z 64 děl, moždířů, mušket a hákovnic
• Muž na Polensku vyhrožoval bombovým útokem, policisté jej rychle vypátrali
• Muž za volantem nadýchal téměř čtyři promile
• Společná výjižďka motorkářů z Nového Města na Moravě
• Kraj Vysočina dostane další peníze na výměnu kotlů; více než 247 milionů rozdělí už od podzimu

Neděle   12. 5. 2019

• Sportujeme s VŠPJ ve středu na jihlavském náměstí
• Zmapování zatopené části Chýnovské jeskyně ve 3D
• Jihlavská světská pouť se z Masarykova náměstí přestěhuje na parkoviště u obchodního domu Tesco
• Výstava fotografií Mirky Patočkové Tak to vidím já v muzejní kavárně v Jihlavě
• Jak je to s cestovními doklady pro děti?
• Vysočina se i nadále potýká se suchem

Sobota   11. 5. 2019

• Na silnici z Nové Včelnice na Kamenici nad Lipou zemřel po nehodě šestašedesátiletý spolujezdec
• U obce Sklenné nad Oslavou na Žďársku boural autobus s dětmi
• Studenti z Vysočiny stavěli tatrovky ze stavebnic v rámci soutěže Stavíme z Merkuru
• Město Třebíč omezí sečení trávníků
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Jackie; film který diváka přivede do okamžiků zavraždění amerického prezidenta

Pátek   10. 5. 2019

• Jihlava vyhrála 3:0 v přátelském hokejovém utkání s krajem
• Omezení na D1 v Brně: od sjezdu na Bohunice až po následující exit Vídeňská počítejte s dopravním omezením
• Uzavírky v Budíkovicích, mezi Štěpánovicemi a Výčapy a v ulicích v Třebíči
• Primátorka Jihlavy poděkovala záchranářům, hasičům a policistům
• Padla „temná“ zeď u Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Město Velké Meziříčí může mít ve vlastnictví synagogu
• Maminkám zahraje v Cityparku v Jihlavě kvarteto maminek
• Na náměstí v Telči se představí stará dopravní technika, velocipedy, auta i traktory
• Obchvat Nového Veselí: 5,5 kilometru nové silnice už má v terénu viditelnou trasu

Čtvrtek   9. 5. 2019

• Na Žďársku zemřel po nárazu do stromu jednačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Od začátku května na syslí kolonii u Mohelna opět upozorňují dopravní značky
• Zdravotní sestry mají svátek, v Jihlavě je jich nedostatek
• Granát nalezený u obce Bobrová na Žďársku pyrotechnik zneškodnil na místě
• Novoměstská patologie slouží už šedesát let; fungovat začala 2. května 1959
• Hasičská mládež letos trénuje a soutěží s vyšší krajskou podporou; na požární sport jde 2,2 milionu korun
• Dálnici D1 u Humpolce opraví Skanska, práce začnou v sobotu
• Lesníci by chtěli hubit chrousta chemickým postřikem; ornitologové a entomologové upozorňují na nebezpečí
• Vycházka Zpět k pramenům kolem Osové Bítýšky a Jasenice v sobotu
• Podpořit služby Charity je možné nejen v květnu
• Technici v Dukovanech se připravují na odstávku, využijí i jeden z nejmodernějších skladů v zemi

Středa   8. 5. 2019

• Z dvaceti testovaných salámů Vysočina dopadl nejhůř ten, který se hlásí k původní vysočinské receptuře
• Hrnčířská sobota na Veselém kopci
• Žehnání motorek & Bikersparty 2019 na pelhřimovském náměstí
• Roštejnský hodokvas již v sobotu 11. května

Úterý   7. 5. 2019

• U Pilného rybníka v Okříškách uhynuly dvě poštolky; asi po zásahu proudem
• Jsou místa, kam sečení nepatří; Jihlava má několik druhů travnatých ploch
• Největší znalosti o zemědělství a lesnictví mají děti z Pelhřimovska
• V Polné U Boru byl nalezen dělostřelecký granát, pyrotechnik jej odpálil na místě
• Na pelhřimovském náměstí se bude bruslit už potřetí na umělém ledě
• Ivan Langer míří do Jihlavy, představí svou knihu Sochobásně v Síti a otevře stejnojmennou výstavu
• Staré traktory nekončí na vrakovišti, studenti na Vysočině jim dávají druhou šanci
• Za první kvartál letošního roku zemřelo na silnicích Vysočiny dvanáct lidí; policisté vyjížděli k 1 373 nehodám

Pondělí   6. 5. 2019

• V Městských sadech v Pelhřimově probíhá výsadba nové zeleně
• Opilý řidič s autem havaroval, nadýchal téměř tři promile
• Křížek v Jihlavě - Henčově má novou kovanou ohradu; klidná procházka ke křížku a zachráněnému mostu z 18. století
• STAVÍME Z ROTA: Malí vynálezci tentokrát navrhovali dopravní prostředky
• Inspektoři z České inspekce životního prostředí provedli loni na Vysočině 1405 kontrol a uložili 289 pokut za bezmála 8 milionů korun
• Adapťáci mezi 8 divadelními soubory z ČR na festivalu Vedle Jedle
• Češi vytvořili v třídění odpadů nový rekord; loni vytřídil každý obyvatel ČR do barevných kontejnerů 49 kilogramů odpadu
• Unikátní přednáška Dr. Lenky Zychové na téma Kosmické počasí v jihlavském muzeu

Neděle   5. 5. 2019

• I letos se turisté mohou těšit na Pochod srdcem Vysočiny; druhý ročník je plánován na 18. května
• Pavel Dvořák vystavuje své dílo v rodném Humpolci
• Krojová pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou ve středu 8. května

Sobota   4. 5. 2019

• Sedm statečných letí o život
• Přednáška k stému výročí úmrtí Rastislava Štefánika v jihlavském muzeu
• Po nárazu do stromu zemřel u Leskovic na Pelhřimovsku řidič náklaďáku
• Jihlavský filmový klub uvede britský snímek na Chesilské pláži
• V soutěži Zlatý list změřilo své síly 84 dětí

Pátek   3. 5. 2019

• Nový vrt v Jihlavě - Popicích zajistí dostatek vody
• Střecha jihlavského Cityparku opět bzučí; vrátily se na ni včely
• Energetici v Dukovanech zahájili sérii cvičení
• Jihlavská učitelka Monika Koukalová ze ZŠ T. G. M. byla oceněna ministrem
• Dálnice D1 u Velkého Meziříčí bude v noci o víkendu 4. - 5. května úplně uzavřena
• Opravy mostu v Třebíči si vyžádají jeho úplné uzavření
• Nadace ČEZ i Oblastní charita Jihlava přispěly na mechanický vozík pro Leontýnku
• V pondělí 6. května začnou práce na silnici 602 z Jihlavy do Pelhřimova
• Sv. Florián, patron všech hasičů, slaví 4. května svátek
• Turnaj v rapid šachu O Pelhřimovského pěšce pošesté
• Petr Urban a Ruda Pivrnec jsou rekordmani!
• Letní žurnalistická škola nabízí netradiční zkušenosti pro učitele a marketéry

Čtvrtek   2. 5. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz