Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 7.3 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Děti mohou na venkovní hřiště v Jihlavě vyběhnout již tento pátek
V Jihlavě je celkem 79 dětských hřišť, z toho jich je 34 je oplocených, a v zimním období kvůli bezpečnosti zamčených. Jejich standardní otevírací doba je od dubna do října, letos se však otevřou dříve, a to díky podnětu primátorky města Karolíny Koubové.
„Otevírací dobu dětských hřišť je možné změnit při příznivém počasí. Letos se jaro opravdu vyvedlo, proto jsem se obrátila na odbor správy realit, aby je otevřeli dříve,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Správci jednotlivých hřišť je na pokyn zmíněného odboru hřiště odemknou tento pátek, tedy 8. března. „Většina dětských hřišť je schopna provozu, na některých je však do dubna ještě potřeba odstranit některé vzniklé vady,“ doplnil Ondřej Stránský z odboru správy realit. Tyto drobné vady se budou odstraňovat průběžně za provozu dětských hřišť.

Foto: Jakub Koumar
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Krize trvá; domácí péči opouštějí sestry – kvůli nízkým platům
Poskytovatelé domácí péče a zdravotní pojišťovny nenašli řešení kritické situace. Napětí trvá, zdravotní sestry odcházejí z domácí péče na lépe placená místa v nemocnicích. Poskytovatelé domácí zdravotní péče a zdravotní pojišťovny ani na čtvrté schůzce nenašli shodu.
„Situace je opravdu vážná. V poslední době Charitní ošetřovatelskou službu opustily 4 zdravotní sestry, odešly pracovat do nemocnic,“ říká Ing. Hana Fexová, ředitelka Oblastní charity Jihlava.

Ve středu 27. února 2019 proběhlo 4. kolo jednání zástupců segmentu Domácí zdravotní péče (DZP) se zástupci zdravotních pojišťoven ohledně hrozícího kolapsu DZP. Jeho příčinou je odliv zdravotních sester za lepším výdělkem do jiných, převážně lůžkových zdravotnických zařízení. Důvodem je především neochota zdravotních pojišťoven zohlednit skutečnou hodnotu práce zdravotních sester v současných reálných cenách. Úhrady v segmentu DZP totiž dlouhodobě stagnují a nezohledňují vývoj ve společnosti a na trhu práce.

K průměrnému platu zdravotní sestry 35 tisíc hrubé mzdy, uvedené ve Statistické ročence Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) za rok 2017, se sestry domácí péče nejsou schopny ve většině případů ani přiblížit. Úhrady zdravotních pojišťoven umožňují pokrýt mzdu sestry jen částečně. Poskytovatelé je proto musejí dotovat z finančních darů nebo z jiných zdrojů, pokud si chtějí sestry udržet. „V rámci dohodovacího řízení pro rok 2019 jsme přistoupili k podpisu dohody, ale s podmínkou, že se zdravotní pojišťovny a Ministerstvo zdravotnictví budou situací v DZP zabývat,“ říká Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika.

Zástupci poskytovatelů DZP již na prosincovém jednání předložili tři návrhy řešení, ke kterým se zdravotní pojišťovny měly vyjádřit. Bohužel na jednání dne 27. února 2019 padl pouze příslib, že zdravotní pojišťovny zmírní regulaci DZP za rok 2018 obdobně jako za roky 2016 a 2017. Toto snížení regulace však nijak neovlivní již tak výrazně finančně podhodnocenou úhradu zdravotních pojišťoven za práci zdravotních sester v DZP.
Pojišťovny odmítly i další návrh zástupců segmentu DZP, a to sdílení bonifikačního kódu 06648 s odborností 913 (zdravotní péče v pobytových zařízeních sociálních služeb), který zohledňuje příplatky za směnnost. Podstatná část poskytovatelů totiž garantuje dostupnost služby 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně.

K jednání byli Všeobecnou zdravotní pojišťovnou přizváni i zástupci praktických lékařů, kteří vnímají krizovou personální situaci v oblasti DZP a snahu o její urychlené řešení uvítali.

Proto segment Domácí zdravotní péče pokračuje ve stávkové pohotovosti, ve které mu vyjádřil svoji podporu i Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče České republiky. Zároveň je připraven na další intenzívní jednání na všech úrovních. Pokud se situace zásadním způsobem nezmění, jsou zástupci DZP v rámci dohodovacího řízení na rok 2020 připraveni neuzavřít dohodu.
Barbora ŽIVNÁZpět nahoru na obsah...

Povídání o Santiniho stavbách ve Velké Bíteši
Přednáška s titulem Santiniho stavby v podání Jany Molnárové se bude konat v úterý 12. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea ve Velké Bíteši.
Posluchači tak zavítají na místa nejznámější, jako je klášter v Plasích nebo poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře či zámek Karlova koruna, ale i na ta méně známá – třeba na Kalvárii v Jaroměřicích u Jevíčka či do mladotické kaple, která je zajímavou matematickou hříčkou. Přednášející samozřejmě připomene také Santiniho dílo v blízkém okolí Velké Bíteše na Žďársku, např. kostely v Obyčtově, Zvoli nebo Horní Bobrové a ze staveb světského charakteru hostinec v Ostrově nad Oslavou, vystavěný na půdorusy "W" podle zadavatele stavby Václava Vejmluvy.

Monumentální i drobné stavby, klášterní kostely, kapličky, konventy, pod vším je podepsán symbolik a jeden z největších barokních stavitelů Jan Blažej Santini Aichel (3. února 1677, Praha - 7. prosince 1723, Praha), významný český architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Do staveb pečlivě a důrazně vsunul numerologii, křesťanské i židovské symboly. Toto vše činí Santiniho stavby jedněmi z nejtajemnějších míst, jaká lze u nás najít.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Přibyslav zůstává centrem vzdělávání kominíků
končící se topnou sezónou čeští a moravští kominíci opět usedají do “školních” lavic. Od února do května do přibyslavského hotelu Přibyslav co dva týdny přijíždějí muži černého řemesla z celé republiky. Cyklus dvoudenních kurzů zde v rámci celoživotního vzdělávání svých členů pořádá Společenstvo kominíků ČR.
Toto profesní sdružení patří mezi první čtyři z celkových 114 řemeslných cechů zastřešenýcz Hospodářskou komorou, které získá právo řemeslníkům vydávat osvědčení kvality. Taková osvědčení získají jen ti, kdo se mimo jiné ve svém oboru trvale vzdělávají.
„Výsledkem nedodržování technologických postupů a norem, používání nevhodných materiálů, tedy nedostatečná odbornost či neseriózní jednání nepoctivců se zákazníky má vždy za výsledek zfušovanou práci a pošramocenou pověst řemesla. S tímto nešvarem chceme bojovat. Řemeslné cechy se nově zaručí za odbornost a kvalitu provedené práce,“ uvádí viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer.
Fušerům by měl zvonit umíráček. Pavel Dědič, předseda Znalecké a rozhodčí komise Společenstva kominíků, říká: “Jako lektor celoživotního vzdělávání kominíků se na školeních setkávám s názory, proč zase nějaké osvědčování a papírování, je to navíc jakási zátěž, která nám v práci nic nepomůže a nic nepřinese. Na internetu lze nalézt seznamy různých spolků i jednotlivců, které nabízejí kominické služby, kde vyzvedávají své kvality, do razítek si dávají přídomek „KOMINICKÝ MISTR“, přitom nejsou ani vyučení, natož aby vlastnili vysvědčení o mistrovské zkoušce.
Většinou jim jde o vymámení peněz od občanů s tím, že jim vypíšou nějaký papír o kontrole za několik stovek korun, a na vyčištění komína jim poradí, ať si pozvou jiného kominíka.
V současné době vinou negativních zkušeností s různými podvodníky a šmejdy občan potřebuje ujištění, že řemeslník, kterého si sjedná, je opravdu mistr svého řemesla a ctí obecné morální psané i nepsané předpisy.”
Že se odbornost vyplatí, mimo jiných nyní tvrdě pociťuje kominík ze severní Moravy. Je označen za viníka zničujícího požáru národní kulturní památky Libušín, protože se podílel na opravě komínových těles nejvzácnější chaty ze souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Náklady na obnovu Libušína si vyžádají 100 mil. korun.
V roce 2017 vzniklo celkem 1028 požárů způsobených nevyhovujícím technickým stavem komínů. V roce 2018 jich bylo 1074.
V téměř 70 procentech případů se jednalo o požáry, které vznikly v důsledku vznícení sazí a omezily se pouze na prostor komínu.
Ve třetině případů došlo k rozšíření požáru. V roce 2018 způsobily požáry od spalinových cest škody ve výši 57,4 mil. Kč oproti předloňským 75 mil. Kč a zemřeli při nich dva lidé.
“Bez nadsázky můžeme říct, že Přibyslav se stala trvalým centrem vzdělávání kominíků. Až na jedno školení, které pořádáme v Havířově, všechna ostatní probíhají v Přibyslavi. V tamějším hasičském hotelu nacházíme vhodné podmínky, zvykli jsme si již do Přibyslavi jezdit, vyhovuje nám poloha města prakticky uprostřed republiky, proto zde konáme téměř všechna zasedání a porady,” prohlašuje prezident Společenstva kominíků ČR Ing. Jaroslav Schön.

Ivo Havlík - autor je šéfredaktor časopisu Kominický věstník (časopis vychází od roku 1903)
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Jihlavské vodovody a kanalizace otevřely novou kancelář pro veřejnost v ulici Komenského 1
Jihlavské vodovody a kanalizace od pondělí 4. března otevřely na jihlavské adrese Komenského 1, v takzvaném Domu U Svaté Trojice, novou kancelář, a to ve zvýšeném přízemí.
Na začátku letošního roku se městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace, a. s. (dále JVAK) stala provozovatelem části vodárenské infrastruktury. Stalo se tak na návrh města rozhodnutím Krajského úřadu Kraje Vysočina a Ministerstva zemědělství, kteří rozhodli o zrušení povolení k provozování části jihlavské vodovodní infrastruktury dosavadnímu provozovateli – obchodní Vodárenské akciové společnosti, a. s. (dále VAS).

S otevřením nové kanceláře prodlužuje JVAK otevírací dobu pro uzavření smluv následovně:
pondělí 8:00 – 11:30 12:30 – 18:00
úterý 8:00 – 11:30 12:30 – 16:00
středa 8:00 – 11:30 12:30 – 18:00
čtvrtek 8:00 – 11:30 12:30 – 16:00
pátek 8:00 – 11:30 12:30 - 14:00

Pro objednávání termínů na uzavření smlouvy mohou občané nově používat i telefonní čísla 565 597 577 nebo 565 597 588.
Stávající číslo 565 597 508 a e-mail info@jvak.cz zůstávají i nadále v platnosti.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Gynekologicko-porodnický pavilon novoměstské nemocnice změní svoji podobu
Rekonstrukce prosklených schodišťových stěn na gynekologicko-porodnickém oddělení v nemocnici v Novém Městě na Moravě začne v pondělí 11. března.
„Stávající konstrukce copilitových stěn již nevyhovuje dnešním normám na zateplení budov, navíc skleněné výplně jsou na některých místech popraskané. To jsou hlavní důvody, proč k celkové rekonstrukci schodišť přistupujeme,“ říká technik investiční výstavby nemocnice Jan Vaněček.

Rekonstrukce je rozdělena do dvou etap. „V první etapě se pustíme do oprav schodiště v zadní části pavilonu, následovat bude oprava schodiště u hlavního vstupu na oddělení. Práce by měly být hotovy do letních prázdnin,“ doplňuje Vaněček.

Pacienti se budou muset po dobu rekonstrukce připravit na zvýšený hluk a také omezení. „Schodiště neuzavřeme úplně, to není z provozních důvodů možné. Bude rozděleno na dvě části provizorní zdí, takže bude normálně průchozí. Přesto prosíme pacienty a návštěvníky, aby raději používali výtah,“ říká tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková a dodává, že v průběhu obou etap rekonstrukce bude z provozních důvodů uzavřena cesta podél gynekologicko- porodnického pavilonu směrem k ředitelství nemocnice.

Investici ve výši 5 600 000 milionů včetně DPH hradí zřizovatel novoměstské nemocnice Kraj Vysočina.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Havíři si prohlédnou nový vrátek na Rounku
Vrátek nebo také naviják dříve sloužil pro vytahování dřevěných věder, nebo kožených pytlů s rudou ze šachet rudných dolů. Jeho přesnou kopii vytvořili pracovníci oddělení správy podzemí jihlavského magistrátu, a to pro ukázku návštěvníkům letošního 23. setkání hornických měst a obcí, takzvaného Jihlavského Havíření 2019.
„Vrátek bude umístěn na šachtě na Rounku a během letošního havíření k němu budou sezváni všichni hosté. Co se bude dít dál je ale překvapení. Vrátek na Rounku pak už zůstane jako exponát,“ prozradil vedoucí oddělení správy podzemí Jan Šustr.

Přestože bude po skončení havíření vrátek pouze dekorativní, je plně funkční. „Musíme ještě zapažit šachtu novou výdřevou, postavit těžní plošinu a pak teprve vrátek na místo nainstalovat,“ doplnil Jan Šustr.

Poté se k šachtě umístí informační tabule a udělá se okolo nové zábradlí. Jak bude šachta na Rounku po úpravách vypadat a co všechno dokáže, se návštěvníci Jihlavského Havíření 2019 dozvědí při události od 21. do 23. června, poté bude přístupný veřejnosti.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Třebíči na zámku vystaví díla Jiřího Bohéma Svobody a Ladislava Pupena Růžičky
Vernisáž výstavy děl Jiřího Bohéma Svobody (1970–1999), třebíčského výtvarníka, který tragicky zahynul právě před dvaceti lety proběhne v pátek 15. března v 17.30 hodin na zámku v Třebíči.
Na výstavě budou představena také díla Ladislava Pupena Růžičky (1959–1985).
Úvodní slovo: Pavel Ryška.
Hudební vystoupení: Mikoláš Chadima.
Po vernisáži následuje performance v židovské čtvrti a od 20 hodin program v Hudebním klubu B (vstupné dobrovolné):
MCH Band – Mikoláš Chadima, Praha
Lyssa, Praha (Silver Rocket)
experimentální hudební těleso Temný krtek, Třebíč

Jiří Bohém Svoboda (13. 1. 1970 – 16. 3. 1999) Rodák z Třebíče. Od roku 1993 až do své tragické smrti studoval v ateliéru grafiky na FaVU VUT v Brně. Právě nejrůznější grafické techniky tvoří významnou část jeho díla, neméně důležité jsou však také práce na papíře a nápadité akce a realizace v exteriéru.

Ladislav Pupen Růžička (3. 12. 1959 – 10. 10. 1985) Bez formálního výtvarného vzdělání se vlastní tvorbě věnoval až v posledních třech letech svého života. Od roku 1984 vytváří expresivně abstraktní malby na skle, využívá další materiály (např. vosk), skla různě destruuje.

Výstava potrvá do 5. května
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   26. 6. 2019

• Vysvědčení na Vysočině je připraveno pro téměř 65 tisíc žáků a studentů
• Jihlavský dopravní podnik má nového ředitele
• Výstava Ladislav Novák 1925-1999 v zámeckých konírnách v Třebíči
• Konec karenční doby: Firmy výrazně rozšíří možnost placeného volna v době nemoci
• Adapťácký jarmark aneb staré dobré časy na téma pro VI. Květinový den
• Do jihlavského Cityparku přicházejí světové prémiové značky
• S létem u Sázavy ožily vážky
• V Jihlavě v Brtnické ulici zemřel ráno po nehodě motorkář

Úterý   25. 6. 2019

• Putovní pohár ze soutěže ve vyprošťování si odvezli ždárští profesionální hasiči
• Václav Klaus k aféře „doprava zdarma“ na pražskou Letnou
• Pro prezidenta ČR originální sonety, pro první dámu sklo
• Ivana Zemanová uctila v Třebíči památku zdejšího rodáka Antonína Kaliny
• Svatoprokopská pouť v Třebíči
• Na zámku ve Vranově nad Dyjí vystaví repliky českých korunovačních klenotů
• Policisté se chystají s příchodem prázdnin na dopravně-bezpečnostní akce
• Pelhřimovská kaple Kalvárie je součástí výstavy Má vlast cestami proměn ve Vlašimi
• Otevřený dopis společnosti Kronospan
• Citypark v Jihlavě opět hostí třídenní burgerové šílenství

Pondělí   24. 6. 2019

• V babyboxu v třebíčské nemocnici byla nalezena čtyřdenní holčička, dostala jméno Michalka
• Na šikmé ploše
• Domov pro seniory v Pelhřimově získal darem komfortní pečovatelské lůžko
• Jihlavské muzeum má o prázdninách otevřeno i v pondělí!
• BORAX, látka často využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost, inspektoři ČIŽP kontrolovali její prodej
• Hybešova ulice v Třebíči má nový povrch
• Výstava připomene 50. výročí objevení Amatérské jeskyně v Moravském krasu
• Dálniční most Vysočina bude od soboty 29. června až do 8. září částečně uzavřen

Neděle   23. 6. 2019

• Druhý ročník Běhu pro Bárku přinesl domácímu hospici přes 55 tisíc korun
• Auto u Velké Losenice zůstalo po nehodě nastojato opřené o břízu
• V Panské Lhotě sjelo auto do rybníka
• Výstava pohlednic z produkce telčských fotoateliérů – Josefa Vávry a Anny Jiroušové

Sobota   22. 6. 2019

• Puma, která se toulala po jižních Čechách, se přestěhovala na Vysočinu
• Svatojánská noc na Michalově statku v Pohledi
• Historie důlního díla nad Rounkem

Pátek   21. 6. 2019

• ENeschopenka definitivně schválena; prezident republiky připojil svůj podpis
• Dálniční most ve Velkém Meziříčí se otevře veřejnosti
• Úpravna vody Mostiště změnila technologii
• Mariánský sloup: Symbol českého levicového běsnění
• Ve Vladislavi hoří dodávka, která převážela tlakové lahve
• Běh pro Bárku – domácí hospic v Jihlavě se koná v sobotu v rámci Jihlavského havíření

Čtvrtek   20. 6. 2019

• Zoo Jihlava vás zve čtyřikrát jinak!
• Město Třebíč se zbavuje plevele
• Miroslav Kohel z Želiva vyrobil miniaturní kytaru a nejmenší motorkářskou přilbu
• V jihlavském muzeu si budou moci zájemci zakoupit cínové miniatury havířků
• Hasiči na Velkomeziříčsku pomohli ornitologům okroužkovat pětadvacet čápů
• Nový přístroj a metody pomůžou odstranit vrásky i jizvy
• V Chlumově ulici v Jihlavě se při nehodě zranil motocyklista
• Navrhované změny v organizaci stavebních úřadů, potenciální rušení některých stavebních úřadů, rekodifikace stavebního práva

Středa   19. 6. 2019

• Vysočinou se prohnala bouřka, hasiči uklízejí škody
• Novoměstská Horácká galerie představí sbírky starých lidových hraček
• Zpestřete si začátek prázdnin, rakouský Thayatal připravil český týden
• Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami hlavně na Moravě a Vysočině
• Za únik tuků do potoka a poškození krajinného prvku dostala firma z Nížkova pokuty
• Přednáška na téma Santini není jenom Zelená Hora v Telči
• Jihlavští zastupitelé schválili přípravu šaten i mobilní haly
• Policisté na Vysočině mají dvě nová speciální vozidla
• Na hradě Roštejně čekají návštěvníky nové expozice

Úterý   18. 6. 2019

• V obci Kámen se srazily dva kamiony; jeden poté narazil do domu
• Singspiel Dobrá rada drahá Josefa Bárty 25. a 26. června v Jihlavě
• Stavba kruhového objezdu v ulici Velkomeziříčská v Třebíči se blíží ke konci
• Jihlava si připomněla památku tří nevinně popravených spoluobčanů komunistickým režimem
• Zastupitelstvo Kraje Vysočina deklarovalo finanční podporu výstavbě budoucího kamenného hospice na Vysočině

Pondělí   17. 6. 2019

• Václav Klaus z Hillsdale College Cruise
• Na vranovském zámku otevře správa parku Podyjí tradiční výstavu, tentokrát kresby Petra Nesvadby
• Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě se minimálně o měsíc zpozdí kvůli špatné kanalizaci
• Opilý muž napadl svoji partnerku; policisté násilníka vykázali z domu
• Dopravní omezení při jihlavském Havíření 2019; hlavní program se odehraje ve Smetanových sadech a ulicích kolem centra města
• Havíření bude největší kulturní událostí Vysočiny; do Jihlavy přijede na tisíc hostů z ČR i zahraničí
• Čistá Vysočina – přírodě se letos ulevilo o dalších 100 tun odpadků
• Farníci z Jihlavska se složili na dar rodině z Komárovic

Neděle   16. 6. 2019

• Den otevřených dveří na Vodním ráji v Jihlavě nabídne i útroby bazénů
• Muzeum autíček v Přísece pořádá v sobotu den otevřených dveří
• Na stavbě parkoviště v Jihlavě u hřbitova se již pracuje, dokončeno by mělo být do konce října

Sobota   15. 6. 2019

• Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se pohybuje puma
• Test opalovacích přípravků pro děti odhalil propadák
• Kynologové ze Zakarpatí se učí od vysočinských policistů
• Darovat krev je nesobecký čin, který zachraňuje životy
• Česká pop - jazzová skupina Lady Praga míří do Jihlavy
• Stavba cyklostezky R 08 v Jihlavě nabírá zpoždění

Pátek   14. 6. 2019

• Svatojánská slavnost na v Třebíči
• V Třebíči - Kočičině jsou nové povrchy
• Noviny jihlavské radnice s koncem tohoto roku skončí a nahradí je nový městský měsíčník
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví Vysočinu, poté stráví část dovolené v Novém Veselí na Žďársku

Čtvrtek   13. 6. 2019

• Vodouš rudonohý vyvedl mláďata na Josefovských loukách
• Při letošním jarním úklidu v Jihlavě bylo odtaženo rekordních 304 vozidel
• Trikolora začíná čelit na sítích svým falešným profilům
• David Zimola bude přednášet o historii jihlavského hornictví a jeho tradicích
• Představení Pardál s Františkem Němcem a Carmen Mayerovou bude v Třebíči odehráno 19. června
• Vzdělávací a výcvikové středisko krajských záchranářů v Jihlavě by mělo být na podzim dokončeno

Středa   12. 6. 2019

• Květinová výzdoba pro císaře na zámku Vranov nad Dyjí od pátku do neděle
• Muž z Pelhřimovska v Jihlavě u nemocnice napadl a zranil jiného muže
• Dětský pěvecký sbor Žďáráček vystoupí v Lidicích
• U Chvojnova se na pár hektarech daří sedmdesátce druhů mechů
• Problémy s pamětí je potřeba řešit včas; žďárský Senior Point Alzheimer pomáhá pacientům i jejich rodinám
• Kde v Česku hnízdí břehule říční? Pomozte nám to zjistit
• Děti v jihlavské nemocnici mají další zvířecí pokoj
• V Jihlavě bylo zasazeno několik desítek slunečnic na podporu pacientů s roztroušenou sklerozou
• Nákupní centrum Citypark Jihlava prochází rekonstrukcí za 100 milionů
• Jihlava bude mít místa pro živou kulturu
• Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou bude uzavřen z důvodu natáčení filmu o Marii Terezii

Úterý   11. 6. 2019

• Trikolora jen za první den získala dva a půl tisíce registrovaných příznivců!
• Spanilá jízda sportovních vozů: Splnili si svůj sen a chtějí to dát vědět
• Parlament zkriminalizoval polistopadovou éru
• Havlíčkobrodští policisté pátrají po sprejerovi, v Jihlavě jednoho dopadli a obvinili
• Boj s kůrovcem pokračuje také v jihlavských lesích
• Dá se zavřít učitelka do trezoru? I to zajímá děti při výuce finanční gramotnosti
• Pěvecký sbor Jasoň opět podpoří onkologické pacienty v havlíčkobrodské nemocnici
• V Jihlavě lze potkat studenty i seniory s dotazníkem o spokojenosti života ve městě
• Dny města Chotěboř: kaskadér na motorce se utká s dragsterem

Pondělí   10. 6. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz