Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 17.3 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

U Dačic zemřel po nehodě čtyřiadvacetiletý mladík
Čtyřiadvacetiletý mladík zemřel v neděli 17. března odpoledne při dopravní nehodě u Dačic na Jindřichohradecku. Na motorce narazil na silnici II/408 u obce Budíškovice do stromu.
Mladík řídil motocykl značky Yamaha. „Při nárazu utrpěl velmi vážná zranění, kterým přes veškerou snahu lékařů podlehl”, informovala policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.
Policisté příčinu tragické události vyšetřují.
Od začátku letošního roku zemřelo při nehodách na silnicích v jižních Čechách sedm lidí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Sčítání ptáků na krmítkách ovládla sýkora koňadra, druhý je vrabec
První lednový víkend byl v Česku ve znamení sčítání ptáků na krmítkách, do kterého se dobrovolně zapojilo přes 14 tisíc lidí. Díky spolupráci veřejnosti získala Česká společnost ornitologická (ČSO) údaje o tom, kteří ptáci kde navštěvují krmítka. Pomocí dlouhodobého projektu občanské vědy ČSO časem zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Kromě toho mohou čeští ornitologové porovnávat výsledky se zahraničím. Další ročník sčítání ptáků na krmítkách plánuje ČSO na 10.-12. ledna 2020.
Jednoznačnou vítězkou prvního ročníku celoplošného sčítání ptáků na krmítkách je sýkora koňadra, jeden z nejznámějších opeřenců. „Sýkora koňadra byla nejčastějším hostem našich krmítek, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Přes 85 procent účastníků ji na svém krmítku zaznamenalo. Ze všech sýkor se vyskytovala v největších hejnech,“ říká koordinátorka sčítání Dita Hořáková.

Oficiální výsledky včetně možnosti filtrování krajů a okresů jsou k dispozici na webu krmitka.birdlife.cz/výsledky

Premiérového ročníku sčítání ptáků na krmítkách od 4. do 6. ledna se zúčastnilo 14 tisíc lidí z celé republiky. „Očekávali jsme asi desetkrát menší účast. Takový masivní zájem potvrzuje, že lidé se o životní prostředí ve svém okolí zajímají víc, než by se mohlo zdát,“ hodnotí ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Účastníci sčítání získali tipy čím přikrmovat, aby ptákům vhodně pomohli a zároveň na krmítko přilákali různé ptačí druhy preferující různou potravu. „Sčitatelé v průměru spatřili 29 jedinců během hodinového sčítání. Nyní, v průběhu března, je možné přikrmování ptáků ukončit. Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokáží vhodnou potravu nalézt v přírodě sami,“ upozorňuje Hořáková.
Ornitologové po celou zimu doporučovali účastníkům programu nepřikrmovat lojovými koulemi v síťkách. „Ptáci se do sítěk zachytávají drápky, nedokáží se osvobodit a hynou. Síťky spadané na zem lákají vůní například psy či ježky, kteří je mohou pozřít. Vyzýváme proto veřejnost, aby síťky ve svém okolí, ať už zavěšené či spadané, sesbírala,“ žádá Hořáková.

Prvním ročníkem sčítání ptáků na krmítkách ornitologové zahájili nový dlouhodobý program občanské vědy. „Díky spolupráci s veřejností jsme v prvním ročníku získali údaje o tom, kteří ptáci navštěvují krmítka v jednotlivých okresech a krajích. Výhledově, v horizontu několika let, zjistíme, jací ptáci ubývají a přibývají,“ říká Hořáková.
V Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji sčítali účastníci v samostatném projektu Ptačí hodinka. Ve stejné době pozorovali krmítka také dobrovolníci v přilehlé oblasti Bavorska. „Díky této přeshraniční spolupráci můžeme porovnat výsledky z obou stran hranice,“ vysvětluje Hořáková.

Výsledky jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky

Přesto, že tato území přímo sousedí, výsledky pozorování se liší. „Zatímco na českém území byla nejpočetnějším druhem jednoznačně sýkora koňadra, na bavorské straně první příčku obsadil vrabec polní,“ komentuje výsledky Alena Skálová, koordinátorka občanské vědy ČSO.
Připomíná, že podle metodiky museli pozorovatelé na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. „Mnoho účastníků sčítalo postupně více hodinovek. Rekordních 14 sčítání jsme dostali od pozorovatele z Miletína na Jičínsku. Sčítalo se také ve školách a školních družinách. Nejvíce sčítání, konkrétně 23, zaslali žáci ze ŠD Beroun – Závodí; 14 sčítání jsme dostali z pražské ZŠ Na Beránku,“ říká Skálová.

Dita HOŘÁKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jaro ožívá na křídlech prvních čápů
Počátkem března začala letošní sezóna Jaro ožívá. Prvním ze sledovaných poslů jara, jejichž postupný přílet děti v rámci tohoto mezinárodního projektu v Evropě sledují, je čáp bílý. Dle prastaré pranostiky Na svatého Řehoře čáp letí přes moře, by čápi měli v těchto dnech teprve opouštět Afriku. Na Jaro ožívá www.springalive.net je již ale zaznamenáno 87 pozorování čápů bílých! Někteří pokračují dál na sever, jiní, jak ukazuje mapa čapích hnízd na www.birdlife.cz/capi, obsazují hnízda. Těch obsazených k dnešnímu dni je již téměř 40. A většina v západní části republiky.
„Jedná se zřejmě o čápy táhnoucí západní cestou, kteří v posledních letech tráví zimu v jihozápadní Evropě a na svá hnízdiště to tak mají blíže,“ vysvětluje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, která Čapí hnízda, program občanské vědy, koordinuje. Právě nadcházející březnové dny jsou pro ornitology klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. „Sledujte hnízda ve svém okolí a své pozorování zadejte na www.birdlife.cz/capi. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na hnízdě ještě nebyl,“ doplňuje Dobruská. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají. Každý údaj zadaný na www.birdlife.cz/capi je důležitý, i kdyby to bylo negativní pozorování z jediného hnízda.
Dalšími posly jara, které děti s Jaro ožívá sledují, jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, kukačka obecná, vlha pestrá a letos se k nim nově připojuje šestý druh, břehule říční. „Vzhledem se tento druh podobá vlaštovce, způsobem života vlze. Své přirozené možnosti k hnízdění již téměř ztratila a nový domov nachází nejčastěji v pískovnách, kde je její přežití závislé na lidské činnosti,“ přibližuje nový druh Gabriela Dobruská. Zadejte své první letošní pozorování výše uvedených poslů jara na www.springalive.net!
Loňskou sezónou Jaro ožívá se nesla výzva „Zabezpečte skla!“, letěla mezi dětmi od školy ke škole, od domu k domu. Společnými silami, s velkým nadšením a pocitem užitečnosti proměnily neviditelná skla v našem okolí ve viditelná, aby se o ně ptáci nezabíjeli. Ohlas byl velmi pozitivní a množství krásně a esteticky provedených realizací nás mile překvapilo. Stále je však v okolí mnoho nebezpečných ploch, o které se ptáci zabíjejí. Proto zůstávají bezpečná skla tématem i letošního roku. Inspirujte se loňskými výsledky školních kolektivů i jednotlivců! Zapojte se i vy a zúčastněte se soutěže o nejlépe zabezpečenou skleněnou plochu.
Zabezpečte skla. Aspoň jedno. Zkuste najít na budově školy nebo i jinde místo, kde se nejvíce zrcadlí okolní stromy nebo kde je vidět skrz budovu, a toto místo zabezpečte. Pošlete nám fotku své realizace před a po na adresu springalive@birdlife.cz do 9. června 2019. Jak fotografii udělat, abychom ji mohli posoudit, najdete na www.springalive.net. Budeme hodnotit zabezpečení ze dvou hledisek – funkčního i estetického, oceníme zajímavý nápad. A jelikož soutěž je součástí Jaro ožívá, samozřejmou podmínkou zapojení do soutěže je zadání prvního pozorování alespoň jednoho druhu, jehož přílet s Jaro ožívá sledujeme. Veškeré podrobnosti k soutěži se dozvíte na www.springalive.net.
Gabriela DOBRUSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Malé letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto
Malé čtyřmístné letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto, které pod ním projíždělo. Nikdo nebyl zraněn. Nehoda se stala u letiště v neděli 17. března před polednem.
Jak informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová letadlo zavadilo kolem o střešní nosič na autě ve chvíli, když letělo přes silnici poblíž letiště, kde následně přistálo.
Nyní případ policisté vyšetřují. „Provedenou dechovou zkouškou u pilota požití alkoholu policisté vyloučili", doplnila mluvčí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Cyklista v Jemnici měl téměř dvě promile alkoholu
Ve čtvrtek 14. března zastavili policisté po čtvrté hodině odpoledne v Jemnici na ulici Znojemská cyklistu, který jel po silnici směrem z centra města. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu, policisté u něho provedli dechovou zkoušku a cyklistovi naměřili hodnotu 1,88 promile alkoholu.
Opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě.
Čtyřiatřicetiletý cyklista je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté předají k projednání příslušnému správnímu odboru.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? na krajském úřadě v Jihlavě
Zajímavá aktivita s názvem Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? se před několika dny konala v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě. Uskutečnila se v rámci 13. ročníku Národního týdne trénování paměti, který už má na Vysočině pevné kořeny. Více než 30 účastníků setkání, převážně z řad pracovníků v sociálních službách, ale i z řad veřejnosti mělo jedinečnou příležitost vyzkoušet si v praxi dlouhou řadu rozmanitých mozkohraček a pomůcek pro trénování paměti nebo koordinace.
Všechny pomůcky přivezla do Jihlavy Eva Fruhwirtová, která v Třebíči provozuje mozkohernu, kam mohou zájemci chodit na pravidelné tréninky paměti.

Účastníci setkání si na krajském úřadu vyzkoušeli mindball, mindflex, mozkostřelbu a spoustu chytrých her a hlavolamů. Po počátečním ostychu se všichni aktivně zapojili do práce a procházeli učebnou, kde na stolcích byly rozmístěné všechny možné hry a pomůcky. Občas se v místnosti ozývalo „to nejde...to není možné“, aby se zanedlouho ozvalo „jde to...už to mám“. Ten skvělý pocit, když se vám to povede, je k nezaplacení, doprovázely aktivitu účastníků Eva Fruhwirtová se svojí kolegyní Šárkou.

Setkání se rovněž zúčastnili uživatelé Domova Háj se svými pracovníky a rovněž oni si mozkohračky velmi pochvalovali. Pracovníci z oblasti sociálních služeb se zajímali o možnosti využití těchto pomůcek pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením a byli mile překvapeni, že pro všechny tyto skupiny osob, se dají mozkohračky využít.
Takže ostych stranou a neváhejte zapátrat ve svém okolí po rozmanitých možnostech jak trénovat svojí paměť. Nemusí se jednat jenom o luštění křížovek, jak se většina populace domnívá. Jde to dělat i zábavně, moderním i tradičním způsobem, ale nejdůležitější je jedno: nenechat svůj mozek zahálet a podněcovat ho neustále novými podněty. Kdo se do toho chce pustit hned, ať hledá na www.mozkoherna.cz .
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Horácká galerie představí grafiku a objekty jihlavského výtvarníka Františka Dörfla
Výstava František Dörfl - grafika / objekty bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 21. března v 17 hodin v podkroví Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.
František Dörfl (23. 3. 1934 v Černé na Šumavě – 27. 12. 2017 v Jihlavě) se s rodinou v roce 1947 přestěhoval do Jihlavy, kde v letech 1951 až 1953 studoval na strojní průmyslové škole. Zde vyučoval synovec malíře Jana Zrzavého, který Františku Dörflovi zprostředkoval první významný kontakt s uměním. Významným zprostředkovatelem umění byl také malíř Theodor Bechník, u kterého Dörfl soukromě studoval společně s dalšími výtvarníky – například Jindřichem Boškou, Stanislavem Pojerem a jinými. V roce 1967 se stal členem Klubu konkretistů a podílel se na jeho činnosti. Zejména zásluhou teoretika skupiny Arséna Pohribného se díla členů Klubu, včetně děl Františka Dörfla, dostala do zahraničí.
František Dörfl pracoval celý život jako konstruktér a jeho profese se odrážela i v jeho výtvarném projevu. V grafické tvorbě využíval k otiskům například odpadní kovový materiál ze strojové výroby. Výstava se, oproti původnímu záměru vystavit široký záběr autorovy tvorby včetně pastelů, soustředí na autorovu počáteční tvorbu 60. a 70. let, kdy autor nalezl osobitý výtvarný projev a začal tvořit expresivně pojaté grafické cykly – například Řetězová reakce, Signály a další. Dále na cykly olejových maleb Konstrukce organismů a Organismy z 80. let, tvořící kontrast ke geometrickým, technikou inspirovaným grafickým cyklům. A v neposlední řadě na hravé a barevné objekty z 90. let, v nichž dochází k propojení prostorového geometrického rastru s malířskými postupy. Některá díla budou veřejnosti představena poprvé. Přes časové rozdíly, z nichž jsou vybrána vystavená díla, spojuje je jakási vnitřní kontinuita, neustálé hledání, tvůrčí radost, která se projevuje v kombinování nejrůznějších materiálů, neobvyklé barevnosti a neuvěřitelné, nevyčerpatelné imaginativní invenci. František Dörfl se ve své tvorbě neopakuje, rozvíjí téma, opětovně se k němu vrací v nových variacích. Svým materiálovým rozsahem, množstvím použitých výtvarných technik a zejména svým obsahem, který má kořeny ve fyzické matérii, ale přesahuje do duchovní sféry a to s aktuálním více obsažným nejen ekologickým apelativním varováním. Dörflova tvorba má své trvalé místo v regionálním umění, které mnohonásobně překračuje a přes výstavy v zahraničí i mezinárodní ocenění, na své zařazení do kontextu české výtvarné kultury stále ještě čeká.

Samostatné výstavy (výběr)
1967 Obrazy, grafika, Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava
1967 Grafika, Kabinet umění, Brno
1970 Obrazy, Horácké divadlo, Jihlava
1971 Grafika, Horácké divadlo, Jihlava
1975 Obrazy, Horácké divadlo, Jihlava
1980 Obrazy, plastiky, Horácké divadlo (s Jindřichem Boškou), Jihlava
1984 Obrazy, Horácké divadlo, Jihlava
1988 Obrazy, Horácké divadlo, Jihlava
1990 Grafika, obrazy, Horácké divadlo (s Jindřichem Boškou), Jihlava
1991 Obrazy, objekty, Galerie Dílo (s Jindřichem Boškou), Jihlava
1992 Obrazy, grafika, objekty, Státní zámek, Staré Hrady
1993 Malovaný dům (s Jindřichem Boškou a Jiřím Jirmusem), Třebíč
1993 Obrazy, plastiky, Hoffmannův dům, Brtnice
1994 Výběr z tvorby, Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava
1994 Výběr z tvorby, Dům umění, Brno
1995 Výběr z tvorby, Muzeum Dr. Aleše Hrdličky (s Jindřichem Boškou), Humpolec
1996 Výběr z tvorby, Galerie výtvarného umění, Havlíčkův Brod
1998 Galerie Caesar, Olomouc
2004 Horácká galerie, Nové Město na Moravě

Kolektivní výstavy (výběr)
1962-1965 Skupina Současnost, Jihlava
1966-1970 Výstava jihlavské pobočky SČVU, Jihlava, Znojmo, Nové Město na Moravě
1968-1975 Premi International de dibuix Joan Miró, Barcelona (Španělsko)
1977-1980 Premi International de dibuix Joan Miró, Barcelona (Španělsko)
1983-1985 Premi International de dibuix Joan Miró, Barcelona (Španělsko)
1971 Objekty a grafika, Klub konkretistů, Frankfurt nad Mohanem (SRN)
1987 Klub konkretistů, Galerie Rafay, Kronberg (SRN)
1967-1987, 1989 Skupina Dialog 89, Horácké divadlo, Jihlava
1992 Horácká galerie, Nové Město na Moravě
1994 Sdružení výtvarných umělců Vysočiny, Dům umění, České Budějovice
1994 Minisalon, Hollywood (USA)
1997 Salon, Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava
1998 Klub konkretistů, Galerie výtvarného umění, Ostrava
2012 Horácká galerie, Nové Město na Moravě
2013 Sdružení výtvarných umělců Vysočiny a Klub výtvarných umělců Horácka, Horácká
galerie, Nové Město na Moravě
- hg -



Zpět nahoru na obsah...

Vodní elektrárna Dalešice nabídne zájemcům speciální prohlídky o víkendu 23. -24. března
U příležitosti Světového dne vody budou moci zájemci navštívit o víkendu 23. - 24. března útroby přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Začátky prohlídek jsou naplánovány na každou celou hodinu. První prohlídka začne vždy v 9 hodin, poslední v 15 hodin.
Zájemci se tak podívají do prostor přivaděčů vody o průměru šest metrů a na lopatky turbíny, které přivádí 150 kubíků vody za sekundu. Podívají se do strojovny k turbínám a také zajdou až na kótu mínus 27 metrů pod sypanou hráz. Čekat je bude 165 schodů dolů a nahoru v omezeném čase a nebudou si moci někde v mezipodlaží odpočinout.

Pracovníci elektrárny doporučují návštěvníkům, aby měli na nohou pevnou uzavřenou obuv bez podpatků a nebyli pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Do objektu elektrárny není povoleno vnášet žádná ani menší zavazadla. Prohlídka provozu bude na základě bezpečnostních předpisů umožněna pouze osobám starším 15 let s vlastním občanským průkazem v dobré fyzické kondici.
Osoby mladší 15 let bez občanského průkazu budou moci navštívit pouze Infocentrum, nikoliv provoz. Zájemci o prohlídky se mohou hlásit co nejdříve (nejpozději do 21. 3. 2019 do 12 hodin) na mail: infocentrum.edu@cez.cz , Prosím uveďte požadované datum a čas prohlídky, jméno a příjmení, číslo platného OP, který musí mít každý v den exkurze u sebe.
Kapacita prohlídek je omezená.

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice byla vybudována v katastru obce Kramolín v letech 1970 až 1978 na řece Jihlavě. Sypaná hráz je cca 100 m vysoká, ve strojovně elektrárny jsou čtyři reverzní Francisovy turbíny, každá o výkonu 120 MW.

Každoročně, už od roku 1993, se oslavuje 22. březen jako Světový den vody, který nám má připomenout význam vody. Věděli jste, že průměrně spotřebuje člověk v České republice při každodenních činnostech až 120 litrů vody? Že hygienické minimum vody deklarované Světovou zdravotnickou organizací je 100 litrů na osobu a den? Že vyspělé západoevropské státy spotřebují 150 – 200 litrů na osobu a den, zatímco země třetího světa jen 10 litrů?
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024