Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

CHKO Žďárské vrchy zmije opravdu nevypouští
Dne 1. dubna byl na FB Správy CHKO umístěný aprílový příspěvek o tom, že Správa chystá každoroční vypouštění zmijí.
Přestože hned v úvodu bylo uvedeno, že jde o aprílový žert, mohli z nadpisu někteří čtenáři nabýt dojmu, že Správa skutečně takovýto záměr připravuje ... Aprílový žert, který mohl být špatně pochopen, byl s FB stránek odstraněn a nahrazen vysvětlujícím textem.  

Mýty o vypouštění zmijí se objevují opakovaně v celé ČR. Přestože bylo mnohokrát vysvětleno, že jde o naprostý nesmysl, mýtus po desetiletí žije dál. Zmije je sice vzácná a chráněná, ale její ochrana je zajišťovaná výhradně ochranou vhodných biotopů. V dohledné historii několika posledních desetiletí nikdy k žádnému vypouštění odchovaných zmijí do přírody nedošlo. Takový počin by byl nejen nesmyslný, ale byl by i v rozporu se zákonem o ochraně přírody.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Boj s duševní nemocí - svědectví peer pracovnice
Boj s duševní nemocí je vždy velký zásah do lidského života a je to hodně neférový souboj. Nová peer pracovnice Paprsku naděje – Centra služeb pro podporu duševního zdraví Třebíč již pár zásahů od takového soupeře dostala. Jak se s touto diagnózou vyrovnává?
Jak žít s duševní nemocí?
rozhovor s peer konzultantkou Lucií Potůčkovou z Paprsku naděje

Boj s duševní nemocí je vždy velký zásah do lidského života a je to hodně neférový souboj. Nemoc dává podpásové kopance a nemá s nikým slitování. Nezajímá ji, jaké máte zázemí, jakou máte kariéru nebo o kolik dětí se staráte, které jsou na vás závislé. Přijde a udeří. Bez varování. Zvednout se po takovém boji je obtížné, ale ne nemožné.
Naše nová peer pracovnice, Lucie Potůčková z Paprsku naděje – Centra služeb pro podporu duševního zdraví Třebíč, již pár zásahů od takového soupeře dostala. Jak se s diagnózou duševní nemoci vyrovnává, co jí dala a co jí vzala, to se dozvíte v tomto našem rozhovoru.

Dobrý den, Lucie. Hned v úvodu padlo jedno slovo, které zatím není tak úplně běžné a málo kdo jej zná. Představuje Vás jako peer pracovnici. Co si pod tím můžeme představit? Co je náplní Vaší práce?
Dobrý den. Je pravda, že tento pojem je ještě skoro neznámý a málo rozšířený. Peer konzultant je člověk s vlastní zkušeností. V mém případě je to zkušenost s duševní nemocí. Výraz „peer“ nemá konkrétní překlad z angličtiny, ale já mám nejraději definici zvanou „peer to peer“ čili rovný s rovným. Své zkušenosti mohu nabídnout lidem, kteří jsou například na počátku své nemoci. Můžu jim být rádcem i oporou.
Protože jsem si již kus své cesty prošla, mám určitý vhled do jejich situace. Vím, kde je jaký bludný kořen nebo slepá ulička, a dá se říci, že jsem se naučila číst v mapách nemoci. Vím, jak poznat rozcestí, co znamená jaká značka. Díky tomu mohu našim klientům poradit, kterak se neztratit. Nebo se snažit pomoci nalézat schůdnější cestu.

Mluvíte o své cestě, o své duševní nemoci. Určitě jste sama párkrát sama v sobě zabloudila, jak se Vám podařilo rozplést to neznámé bludiště a najít cestu k uzdravení? Kdo nebo co Vám pomohlo?
Nemocný člověk má v dnešní době naštěstí mnoho možností, jak ze své situace ven, jak si svojí náročnou situaci ulehčit. Já jsem využila služeb jak krizového centra v Brně, tak pomoc psychiatra i psychoterapeuta. Beru léky, které mi pomáhají držet nemoc pod kontrolou a neomezují mě v mém životě. A v neposlední řadě mi velice pomohla svépomocná skupina Paprsku naděje. Právě zde jsem našla tolik potřebné pochopení.

Můžete nám, prosím tuto svépomocnou skupinu představit? K čemu slouží a kdo jí může navštívit? Jak probíhá setkání její členů?
Svépomocná skupina se schází v prostorách Paprsku naděje a je určena pro lidi, kteří mají osobní zkušenost s duševním onemocněním a hledají lidi ve stejné životní situaci. Je pro nás důležité o svých pocitech a problémech mluvit a ujišťovat se, že v tom nejsme sami.

Je to báječný prostor pro sdílení toho, co máme zrovna na srdci, prostor pro zpětnou vazbu a návrat mezi lidi. Bavíme se tam o všem, co nás trápí. Nacházíme souputníky. Někoho, kdo je na stejné lodi.

Vzpomenete si ještě na vaši první návštěvu svépomocné skupiny?
Ano, velice barvitě. O skupině jsem se dozvěděla od paní Jindřišky Šmejkalové z Paprsku naděje a také od svého muže. Dlouho jsem se zdráhala tuto skupinu navštívit. V té době jsem ještě svoji nemoc před okolím tajila a říkala si: „Tak a teď mě tam někdo známý pozná a odhalí mé tajemství“. Bála jsem se a nevěděla, co mohu očekávat. První půlku sezení jsem probrečela a pak to přišlo. To pochopení, ta společná dynamika a přátelský přístup. Odcházela jsem plná emocí. Konečně mě někdo pochopil. Věděl, co prožívám, protože zažil totéž.

Popisujete to moc zajímavě. Co může tedy člověk udělat, když chce na takovou skupinu přijít?
To je na tom právě to skvělé. Stačí jen, když přijdete! Skupina se pravidelně schází každou sudou středu od 17:00 do 18:30 hod v prostorách Paprsku naděje, Gen. Sochora 705, Třebíč. Skupina je otevřená, anonymní, účast na ní je zdarma a není podmíněná uzavřením smlouvy o využívání služby. Zazvoníte a já vás pustím dále. Provedu vás, vše vám ukážu, vysvětlím.
Pokud přeci jen trochu tápete, nebo nenacházíte odvahu, můžete mi zavolat nebo napsat e-mail či SMS. Můžete nás kontaktovat i přes facebookové stránky.
Všechny potřebné kontakty nalezne dole pod tímto článkem.

Jak již bylo zmíněno, v Paprsku naděje působím jako peer konzultant a mám na starost i „svépomocku“, jak jí mezi sebou přátelsky říkáme. V blízké době se můžeme setkat osobně i na naší akci „Sekáč trochu menší“, která je pokračováním loňské akce „Sekáč trochu jinak“. Lidé si zde se mnou mohou promluvit, seznámit se. Nebo si jen můžou přijít opéci špekáček, poslechnout hudbu či koupit něco pěkného na sebe. A to vše v přátelské a otevřené společnosti lidí, před kterými nemusí mít ostych.
Budu se těšit na případné setkání.

Kontaktní údaje:
e-mail: peer.paprsek@trebic.….cz
tel.: 735 721 539

Více o službě Paprsku naděje na: https://trebic.charita.cz/nase-sluzby/paprsek-nadeje/
-chtr-Zpět nahoru na obsah...

U Věže havaroval nákladní vůz převážející brambory, nehoda se obešla bez zranění
Informaci o nehodě přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v pátek 5. dubna v 08.25 hodin. Na místo události vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Havlíčkově Brodě a Humpolci.
Z havarovaného vozidla unikala po nehodě nafta. Hasiči uniklou naftu zlikvidovali speciálním sorbentem a dalšímu úniku zabránili. Na havarovaném vozidle jednotky provedly protipožární opatření a místo události technicky zabezpečily.
Provoz na komunikaci byl po nehodě omezen, doprava byla vedena jedním jízdním pruhem.
Na vyskladnění a vyproštění havarovaného vozidla byla na místo povolána specializovaná firma. Po dobu vyprošťování vozidla byl provoz na komunikaci zcela uzavřen.
Po jedenácté hodině dopoledne byly následky dopravní nehody odstraněny a provoz na komunikaci plně obnoven.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Rozhledna na Pekelňáku nedaleko Třebíče dostane nový nátěr
Od pondělí 8. dubna bude probíhat za plného provozu nátěr rozhledny na Pekelném kopci. Konstrukci budou natírat horolezci zhruba jeden měsíc. Návštěvníci by se měli chovat ohleduplně a opatrně. Rozhledna ze dřeva a oceli na Pekelném kopci asi 5 km jihozápadně od Třebíče v nadmořské výšce 572 metru je vysoká 26,5 metru. Výška vyhlídkové plošiny je 23,3 m, počet schodů - jeden je kovový u základny + 108 dřevěných + 16 kovových v koruně.
Otevírací doba: volně přístupná
Přístup: Ze tří variant tras uváděných v propagačním letáku města Třebíče je při použití MHD nejkratší tato: Od polikliniky, kde je zastávka autobusů MHD jít neznačenou cestou k zahrádkářské kolonii. Na jejím počátku zabočit vpravo, projít touto kolonií a dojít na křižovatku s tur. rozcestníkem „Terůvky“ (1 km). Dále po zelené turistické značce postupovat mezi poli, lesem a v závěrečné fázi dle dřevěného ukazatele zabočit vpravo. Celková trasa měří 3,7 km. Druhou možností je jít po nové značené stezce s odpočívadly s počátkem taktéž u polikliniky ( ta je však delší než výše uvedená).

Výhled: Úplný kruhový výhled na velké území s řadou sídelních celků. Z těch vzdálenějších lze uvést Moravské Budějovice, Budišov, Lhotku (sjezd z dálnice), Rudíkov, Přibyslavice, Heraltice, Čáslavice, Sádek (zámek na kopci). Z kopců je vidět Klučovská hora (595m), Zadní hora (634m), Mařenka (711m), Pavlovské vrchy (Děvín 549m) a za dobré viditelnosti i 160 km vzdálený vrch Schneeberg (2076m) v rakouských Alpách.

Název Pekelného kopce se váže k místní třebíčské pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil právě na Pekelný kopec. Jiná pověst uvádí, že na vrcholu žil čert, který sem unikl před sv. Ivanem z jeho jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou ve Středních Čechách. Samotná rozhledna má kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa v sobě zakomponovaný prvek z židovské kultury - půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Autorem projektu stavby z modřínového dřeva (dobře vzdorující povětrnostním vlivům) s ocelovým schodištěm a dalšími prvky je brněnský architekt Pavel Jura, který vytvořil několikrát oceněnou rozhlednu na Výhonu u Židlochovic. V období od dubna do října 2014 vystavěla rozhlednu třebíčská firma Kapucín - Realizace staveb, s.r.o. a Taros Nova, s.r.o. z Rožnova pod Radhoštěm.
ZDROJ: rozhledny.webzdarma.…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Na poli u Dobronína muž nalezl dělostřeleckou minu
Ve čtvrtek 4. dubna krátce před jedenáctou hodinou dopoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici v katastrálním území obce Dobronín. Předmět nalezl muž na poli při provádění zemědělských prací.
Operační důstojník oznamovatele poučil, aby s předmětem nemanipuloval a vyčkal příjezdu policejní hlídky. Policisté na místě zjistili, že se opravdu může jednat o nevybuchlou munici a vyžádali si na místo součinnost policejního pyrotechnika. Ten předmět identifikoval jako německou dělostřeleckou tříštivou minu z 2. světové války Wgr. 34. Tato munice byla vystřelována z 8 cm sGrW34 (těžký minomet model 34).
Nebezpečnost tohoto konkrétního nálezu spočívala v tom, že i když v těle nebyl zapalovač (iniciátor), nacházela se uvnitř miny kombinovaná počinka s rozbuškou, která mohla při neopatrné manipulaci způsobit výbuch miny.
Munici pyrotechnik českobudějovické expozitury zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Na Den zdraví v jihlavské nemocnici poradí kuřákům nebo vyšetří znaménka
Prevence je základ. Jihlavská nemocnice proto připravila již tradiční Den zdraví pro veřejnost, kde si můžete nechat změřit tlak, cholesterol, naučíte se také správně mýt ruce. Poradíme i s očkováním proti klíšťové encefalitidě. Zájemcům zkontrolujeme znaménka. Den zdraví pro veřejnost se v jihlavské nemocnici koná v pondělí 8. dubna mezi 9-14 hodinou. Zdravotníky najdete v přízemí, v modré chodbě spojující interní pavilon nemocnice s diagnostickým. Vyšetřování znamének bude probíhat Ambulance č.3, MUDr. Blažková, přízemí Interního pavilonu.
Preventivní prohlídky mohou zachránit život. I když se totiž cítíte dobře, může u vás začínat některé onemocnění, které je zatím bez příznaků: „Touto akcí chceme upozornit na důležitost prevence a odpovědnost každého z nás za své zdraví. Chodit k lékaři na preventivní prohlídky rozhodně není zbytečné, a to by si lidé měli uvědomit,“ říká náměstkyně ošetřovatelské péče jihlavské nemocnice Jarmila Cmuntová s tím, že lidé procházející kolem stánků Dne zdraví by se na pár minut mohli zastavit a zkontrolovat svůj stav.
V modré chodbě, spojující interní a diagnostický pavilon nemocnice, budou připraveni zdravotničtí pracovníci. Kuřákům se bude měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta jim bude pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité. Měřit se bude také hodnota glykémie. Nutriční terapeuti poradí ohledně výživy, zástupci Státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu. Na místě bude také VZP informovat o preventivních programech. Mamografické vyšetření bude přístupné bez žádanky. Pracovníci z Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina poradí s výběrem kompenzačních pomůcek pro vás i blízké. V kožní ambulanci budu vyšetřovat znaménka. Nově vám poradíme s očkováním proti klíšťové encefalitidě. Všechny úkony budou opět zdarma.

Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Projekt děti do bruslí zaujal všechny havlíčkobrodské mateřské i základní školy
Led na zimním stadionu v Kotlině hostil projekt pro děti ze základních a mateřských škol s názvem Děti do bruslí. Vedle hlavního organizátora BK Havlíčkův Brod, se na tomto počinu podílelo i město Havlíčkův Brod.
„Naším cílem bylo zabezpečit nejmenším dětem profesionální výuku bruslení. Pro žáky základních škol jsme připravili pět hodinových lekcí, děti z mateřinek jsme učili bruslit celkem deset hodin,“ upřesnil hlavní iniciátor této akce Jiří Čelanský.

Město Havlíčkův Brod pronajalo organizátorům led na zimním stadionu zdarma.
„Jde o vydařený projekt, na který jsem zaznamenal celou řadu pozitivních ohlasů jak ze strany rodičů, tak pedagogů. Při závěrečném vyhodnocení mi udělaly největší radost zářící oči dětí, když mi ukazovaly, jak se naučily bruslit,“ okomentoval s úsměvem starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.

Této aktivity se zúčastnilo celkem 754 dětí ze všech havlíčkobrodských mateřských a základních škol i několika okolních obcí.
„Poděkování si zaslouží trenéři Miroslav Třetina, David Vala, Josef Rauer, Jan Milfait a Romana Škorpíková. S touto činností bychom rádi pokračovali i v příštím roce,“ dodal Čelanský.

Projekt Děti do bruslí vznikl v jižních Čechách. Havlíčkův Brod se stal jeho prvním partnerským městem v Kraji Vysočina.
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Vysočinští hasiči ve čtvrtek kvůli větru zasahovali u 141 událostí
Velmi náročný den za sebou mají hasiči na Vysočině. Včera (čtvrtek 4. dubna) zasahovali u 141 událostí. Dlouhodobý denní průměr počtu událostí se přitom pohybuje okolo 25. Drtivá většina zásahů hasičů souvisela se silným větrem.
V průběhu dne poskytli hasiči 87 technických pomocí. V převážné většině se jednalo o odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí řešili hasiči na Žďársku – 31.

Popadané stromy komplikovaly provoz také na dálnici D1 a na některých úsecích železnice, například u Hodic na Jihlavsku.

V několika případech byli hasiči povoláni k upevnění uvolněných střešních krytin na objektech. Zajišťovat větrem utrženou střechu museli například hasiči v Humpolci, v Jitkově na Havlíčkobrodsku nebo na kostele v ulici Matky Boží v Jihlavě.

V 15.32 hod byli jihlavští profesionální hasiči povoláni k pádu stromu na osobní vůz v ulici Sukova. Událost si vyžádala jedno zranění. K obdobnému případu vyjížděli také profesionální hasiči ze stanice v Náměšti nad Oslavou. Na projíždějící vůz padl na komunikaci u obce Okarec strom. Při nehodě se zranil řidič vozidla.

Silný vítr nevyvracel a nelámal jenom stromy, ale také vydatně přispěl ke včerejšímu extrémnímu nárůstu požárů v přírodním prostředí. Celkově likvidovali včera hasiči 49 požárů. Opět jich bylo nejvíce na Žďársku. Požáry v lesích mají přitom s největší pravděpodobností stejnou příčinu v podobě nedostatečně uhašených ohnišť.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Nové turistické informační centrum v Pelhřimově nabízí seznámení s městem i pohled do historie
Pelhřimov – historie – současnost. Tak se jmenuje nová expozice, která byla otevřena ve středu 3. dubna jako součást turistického informačního centra v prostorách domu čp. 10 na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Jak napovídá název, v této expozici čeká návštěvníky i místní občany seznámení s městem z pohledu historie i současné doby.
K dispozici tu jsou panely s informacemi, interaktivní displej, který nabízí mnoho zajímavostí včetně historických filmů o Pelhřimovsku, zájemci se dozví o vývoji městského znaku, najdou tu trojrozměrný model osídlení města, ale mohou si třeba také přehrát Pelhřimovskou polku v podání kapely Vysočinka atd. Expozice je zdarma. Realizace této expozice byla podpořena z Fondu Vysočiny z grantového programu Klenotnice Vysočiny.

Další novinky čekají na návštěvníky v MÚZYu Lipských. Zde byly do stávajícího MÚZYa, které přibližuje slavný pelhřimovský umělecký rod, nainstalovány nové exponáty – kromě jiného například listina o udělení titulu „zasloužilý umělec“ L. Lipskému. Možná největším lákadlem ale bude „Natáčecí ateliér - Ať žijí duchové“, který byl nově otevřen v poslední dosud nepřístupné části. Na jedné straně této místnosti je v životní velikosti filmový štáb Oldřicha Lipského, druhé straně vévodí fotografie hradu Krakovec, kde se uvedený film natáčel. Kromě toho se tu nachází spousta rekvizit, které si mohou zájemci uspořádat podle svých představ. Mají tak možnost se stát součástí filmu a pořídit si na památku fotografie, které budou následně ke stažení na www.pelhrimovsko.cz v sekci Fotopointy.

Místostarosta Josef Koch připomněl, že přibližně před dvěma roky proběhlo v budově čp. 10 v Pelhřimově stěhování TIC do nových, větších a příjemnějších prostor, což se s odstupem času ukázalo jako veskrze správný krok, a popřál současným nově otevřeným expozicím, aby se setkaly s podobně pozitivní reakcí veřejnosti, která se do nich bude ráda vracet.

Turistický portál www.pelhrimovsko.cz získal druhé místo v soutěži o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí Zlatý erb, a to konkrétně v kategorii Cena ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci v kategorii Kraje a regiony. Toto ocenění převzali v pondělí 1. dubna na konferenci ISSS v Hradci Králové zástupci KzmP, ředitel Martin Ecler a Michal Strnad, spolu s místostarostou města Pelhřimova Josefem Kochem.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Recesní rekord - Nejvíc lidí na jednom místě, co mají za ušima u pivovaru Černá Hora na Blanensku
Nejvíc lidí na jednom místě, kteří mají za ušima se sejde v Černé Hoře na Blanensku. Tradiční akce spojená s pochody se koná k zahájení turistické sezóny v oblasti Moravský kras v neděli 7. dubna.
Recesní akce s cílem shromáždit největší počet lidí, kteří "mají za ušima", tedy jsou chytří, vynalézaví a se vším si dovedou poradit.
U vstupu do nádvoří Pivovaru Černá Hora bude na dvou sčítacích stanovištích započítán každý turista, který prokáže, že "má za ušima", tedy bude mít za uchem zavěšen či jinak vložen libovolný předmět. Stejně tak budou tradičně započteni i čtyřnozí miláčkové, kteří budou mít něco za ušima.
Sčítání bude probíhat od 12:00 do 14:00 hodin, kdy budou účastníci turistických pochodů přicházet do pivovaru. Po 14. hodině budou během oficiálního zahájení sezony vyhlášeny výsledky pokusu. Účastníci s nejoriginálnějšími předměty budou navíc na závěr akce odměněni.
Adresa konání rekordu (místo, ulice, obec, kraj): nádvoří pivovaru v Černé Hoře, nám. U Pivovaru 3, 679 21 Černá Hora
V České knize rekordů je zapsána řada turistických NEJ... České republiky a to včetně např. nejstarší turistické trasy u nás nebo největšího turistického rozcestníku na světě, který měří 8 metrů na výšku a stojí na Masarykově náměstí v Pelhřimově-městě rekordů.
Některé předchozí rekordy vytvořené v Černé Hoře při stejné příležitosti:

Výpis z České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov:
Setkání největšího počtu lidí, kteří dosáhli na vavříny
Zahájení turistické sezony 2017 v regionu Moravský kras a okolí proběhlo v duchu recesní výzvy: "Na vavřínech nespíme, pro nové si chodíme." Úkolem turistů, vyrážejících 2. dubna z různých míst v okolí, bylo dorazit na nádvoří pivovaru v Černé Hoře mezi 12. a 14. hodinou a prokázat se čímkoliv, co by dokládalo, že dotyční „dosáhli na vavříny“, tedy uspěli v nějaké soutěži.

U vstupu pořadatelé, jimiž byly: Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko, zaregistrovali během 2 hodin 820 nápaditých turistů, kteří předložili nejrůznější diplomy, sportovní poháry, šerpy či věnce vítězů, zlaté, stříbrné nebo bronzové medaile z mnoha soutěží, skutečné vavřínové věnce, nebo alespoň lístky bobkového listu (což je vavřín). Dostavilo se i 41 psů s vavříny, ale také "vavřínová víla" nebo skupina žen s vavřínovým věncem na hlavě a na hrudi s nápisem hlásajícím "Neusněte na vavřínech". Naopak jiná z účastnic ušila "vavřínový polštář" pro spokojené spaní na vavřínech...

Nejvíc lidí, kteří absolvovali hřebenovou túru
Zahájení turistické sezony 2015 v regionu Moravský kras a okolí proběhlo v duchu recesní výzvy: "Vzhůru na hřebenovou túru". Úkolem turistů přicházejících 12. dubna hvězdicovitě z různých míst bylo dorazit na nádvoří pivovaru v Černé Hoře mezi 12. a 14. hodinou a prokázat se čímkoliv, co lze nazvat hřebenem. Pořadatelé, jimiž byly: Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko zaregistrovali 733 lidí, ale také 39 psů s hřebeny, mezi nimiž nechyběly klasické i tupírovací hřebeny, kadeřnické náčiní dvoumilimetrové i dvoumetrové, hřeben z korálků, vystřelovací, vyřezaný z chleba, ze dřeva, upletený z proutků, z papíru a dokonce i hřebínky kohoutí...

Nejvíc lidí na jednom místě, kteří mají srdce na dlani
Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko uspořádaly v rámci zahájení turistické sezony v regionu Moravský kras a okolí rekordní pokus, při kterém se sešlo celkem 1 023 lidí, kteří měli každý srdce na dlani. Započítávala srdce jakákoliv - např. namalovaná, čokoládová, proutěná, hovězí a jiná. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 6. dubna 2014 na nádvoří pivovaru Černá Hora v Černé Hoře.

Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Ve Velkém Meziříčí se v pátek ráno střetla tři osobní vozidla
Bez zranění se obešla dopravní nehoda tří osobních vozidel, která se stala v pátek 5. dubna v ulici Hornoměstská ve Velkém Meziříčí.
Informaci o nehodě přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 07.20 hod. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí s rychlým zásahovým automobilem a cisternovou automobilovou stříkačkou.
V jednom z havarovaných vozidel cestovaly dvě malé děti. Zdravotníci je prohlédli na místě události. Celkově se nehoda obešla bez zranění osob.
Zasahující hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a uniklé provozní kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Přednáška o středověkém nádobí jihlavských měšťanů
Přednáška s titulem Keramické nádobí jihlavských měšťanů ve středověku pod drobnohledem se bude konat ve středu 10. dubna od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Přednášející Petr Duffek, Kateřina Těsnohlídková a David Zimola představí středověkou keramiku nalezenou na území města Jihlavy v rámci archeologických výzkumů, metody jejího zpracovávání, konzervace a možnosti dokumentace keramických souborů včetně vytváření 3D modelů restaurovaných nádob. Prostřednictvím praktických ukázek zvou zájemce o jihlavskou historii k nahlédnutí do jihlavských středověkých domácností a jejich výbavy.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   17. 8. 2019

• Řidič v Havlíčkově Brodě měl pozitivní test na kokain
• O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září
• Dálnice D1 ve Velkém Meziříčí bude od půlnoci do neděle šesti hodin ráno úplně uzavřená
• Veselé barely a popelnice z rukou potomků sochaře Františka Němce z Hriště u Přibyslavi
• Komentovaná prohlídka výstavy děl Miloše Jiránka v jihlavské galerii v úterý 20. srpna
• Muž usedl za volant i přes platný zákaz řízení

Pátek   16. 8. 2019

• Poslední kolo kotlíkových dotací bude spuštěno v září
• V Dukovanech zahájili výměnu paliva na prvním bloku
• Počet dopravních přestupků v jihlavském tunelu roste; výše pokut se pohybuje kolem několika milionů korun měsíčně
• Policisté hledají svědka sobotní tragické noční nehody na dálničním přivaděči v Jihlavě
• Řidič ve Starči na Třebíčsku se snažil policistům ujet a nevyšel mu ani pokus o výměnu se spolujedoucí
• Pozor na Jihlavsku na podvodníky nabízející pronájem bytu
• Ve Lhotě u Kamenice nad Lipou mají oběti první světové války pomníček
• Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka na zámku ve Žďáře nad Sázavou
• Národní basketbalové muzeum bude dalším lákadlem Pelhřimova

Čtvrtek   15. 8. 2019

• Přijďte oslavit TITI DAY s tamaríny do jihlavské zoo!
• Vyjádření FORUM Jihlava, ODS a Žijeme Jihlavou k vypovězení koaliční smlouvy ze strany KDU-ČSL
• Varhanní koncert v podání Tomáše Thona v horním kostele ve Velké Lhotě u Dačic
• Poctivá nálezkyně v Třebíči vrátila nalezenou peněženku se třemi tisíci korun
• U Moravských Budějovic na silnici I/38 se střetla čtyři osobní auta, čtyři osoby utrpěly zranění
• Nová zastávka v Jihlavě - Popicích byla pořízena asi za půl milionu korun
• Muž v Jihlavě obtěžoval svoji bývalou přítelkyni; podezřelý je ze spáchání dvou trestných činů
• Veřejná doprava Vysočiny: Centrální dispečink ohlídá návaznost spojů
• Ozbrojený muž v Jaroměřicích nad Rokytnou ohrožoval účastníky zábavy; pistoli a střelivo vlastnil nelegálně
• Požár domu ve Vápovicích založil cizinec; měl u sebe velké množství drog
• Hradní pouť plná pohádek a starých řemesel na nádvoří starého hradu Bítova o víkendu
• U obce Rokytno a Kadov na Novoměstsku byly nalezeny německé granáty z druhé světové války
• Den Architektury je letos ve znamení svobody; pestrý program nabídne i na Vysočině
• Firma ASAP ve Věži na Havlíčkobrodskunedodržela podmínky při odstraňování odpadu, dostala pokutu 200 tisíc korun
• Někdo na Litoměřicku postřelil orla mořského; dravec zahynul
• Slavnosti Tří kápí na podzámecké nivě v Třebíči o víkendu
• Osmačtyřicetiletá Jitka z Havlíčkova Brodu byla zavražděna, pachatel uniká

Středa   14. 8. 2019

• Slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna aneb Od počátku k rozkvětu Telče
• Policisté v Humpolci zachránili muži život, který chtěl spáchat sebevraždu; z rukou krajského ředitele převzali ocenění
• Ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku srazilo auto chodce, ten na následky zranění zemřel
• Večerní procházka zšeřelým zámkem Vranovem nad Dyjí v neděli
• Od září začnou ve školách další kurzy první pomoci

Úterý   13. 8. 2019

• Kruhové objezdy v Třebíči budou připomínat rozety baziliky sv. Prokopa
• Třebíčská nemocnice pokračuje ve vzdělávání diabetiků
• Večerní prohlídky náměšťského zámku s pohádkou Panna a netvor
• Kam zadat pozorování čápů po vylétnutí z hnízda?
• Zajeďte si do Pelhřimova, prohlédněte si krematorium a vhoďte tam svoje problémy
• Na dálnici D1 nedaleko Humpolce zemřel před půlnocí dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Nová kuchařka regionu Dunaj - Vltava nabídne osmadvacet receptů
• Festival venkovských zahrad poprvé v Krásném na Novoměstsku
• Žena zemřela v kolejišti mezi Moravskými Budějovicemi a Grešlovým Mýtem

Pondělí   12. 8. 2019

• Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí se srazila dodávka s náklaďákem, řidič dodávky zemřel
• Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší; odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor
• Novoměstská nemocnice získala od nadačního fondu Muži proti rakovině grant ve výši 102 tisíc korun
• U obce Jámy na Žďársku havaroval autobus, čtrnáct lidí utrpělo zranění
• Policisté hledají případné svědky nedělní tragické nehody v Jihlavě
• Petr Fiedor daruje pelhřimovskému Muzeu rekordů ohořelý oblek z jednoho ze svých fakírských kousků
• Opilý muž v Želivě slovně napadal jiné osoby; skončil na záchytce
• Řidič mezi Bohdalovem a Chroustovem srazil a usmrtil chodce, z místa nehody ujel, policisté ho brzy vypátrali
• Kopie legendárních Stínadel stojí na Hradě v Ledči nad Sázavou
• Letní žurnalistická škola v Havlíčkově Brodě po patnácté s rekordní účastí

Neděle   11. 8. 2019

• Na letišti v Havlíčkově Brodě spadl bezmotorový kluzák, pilot zemřel
• Zámek ve Velkém Meziříčí přivítá císaře na manévrech
• Na dálničním přivaděči zemřel po střetu s autem chodec
• U Velkého Meziříčí skončil osobní vůz po nehodě převrácený na střeše, jedna osoba utrpěla zranění
• Při nehodě osobního auta v Polničce na Žďársku se zranila jedna osoba
• Dva zranění po dopravní nehodě osobního vozidla u Herálce na Havlíčkobrodsku
• Při požáru střechy rodinného domu v obci Vápovice se zranili dva lidé
• V Želivě hořela střecha rodinného domu, škoda se vyšplhala až na 600 tisíc korun
• Technoparty u Meziřička probíhá podle policie zatím plynule
• Tradiční hody ve Velké Bíteši se budou konat ve dnech 4. - 11. září

Sobota   10. 8. 2019

• Policisté v Pelhřimově zastavili řidičku pod vlivem amfetaminu a kokainu
• U dopravní nehody na železničním přejezdu v obci Hodkov zasahovali také hasiči z Havlíčkova Brodu
• V neděli si zájemci budou moci prohlédnout synagogu v Pacově
• Jak cestovat autovlakem
• Hlavní vjezd do nemocnice v Havlíčkově Brodě bude od pondělí 12. srpna uzavřen
• Sběrem elektra Jihlavané ušetřili stejně vody jako při 104 452 sprchováních

Pátek   9. 8. 2019

• V Přibyslavicích se na čtyřiačtyřicetiletého muže převrátil stroj; zemřel na místě
• Hradem Lipnicí nad Sázavou se o víkendu rozezní barokní a renesanční hudba k poctě kaple sv. Vavřince
• Neznámý pachatel posprejoval fasádu domu v Horní Cerekvi
• Vycházka Podyjím pro ty, kteří mají rádi plané rostliny na talíři
• Získat trvalý pobyt v nájemních bytech není problém; obavy pronajímatelů z exekuce jsou zbytečné
• Při nakupování si hlídejte svoje věci

Čtvrtek   8. 8. 2019

• Tradiční výstava Zahrada Vysočiny na zámku v Žirovnici již o víkendu
• Značku Regionální potravina získalo na Vysočině dalších osm výrobků
• Policisté v Ledči nad Sázavou hledali muže, který si chtěl ublížit; našel ho služební pes v trávě
• Do Jihlavy zamíří 10 nových trolejbusů, sedm z nich může jezdit i bez trolejí
• Identita ženy, která byla nalezena v rybníku na Havlíčkobrodsku, je stále neznámá
• Mezi obcemi Nové Veselí a Budeč na Žďársku boural opilý řidič osobního auta
• Letní autokino v Dukovanech nabídne obří projekční plochu i větší kapacitu diváků
• Děti přispěly k rekordnímu výtěžku pro hospic v Telči
• Na 183. km dálnice D1 zemřel v noci při nehodě řidič dodávky
• Staronové holubičky v malé obřadní síni v Jihlavě

Středa   7. 8. 2019

• Užovka dostala chuť na kompoty
• Na Žďársku zemřel při nehodě jednačtyřicetiletý motorkář
• Během července vyjížděli hasiči průměrně k 438 událostem denně, což je o 127 výjezdů víc, než je dlouhodobý denní průměr
• Zemědělci budou plošně trávit hraboše; zahynout mohou sovy, dravci i čápi
• V červenci v havlíčkobrodské porodnici zaznamenali rekordní počet porodů, narodilo se 160 dětí
• Světelští policisté zastavili muže se zákazem řízení
• Bítešan získal ve Strážnici prestižní ocenění
• Výstava mečíků a jiřin o víkendu v Jinošově na Třebíčsku
• Při opravě městského domu v ulici Matky Boží v Jihlavě se našly barokní malby
• Během letošních sedmi měsíců se na Vysočině stalo 2700 dopravních nehod; zemřelo 28 lidí

Úterý   6. 8. 2019

• V jihlavské zoo se narodily tři samičky poletušky slovanské
• Rodiče by měli být v létě na děti opatrnější
• V řece Dyji na Vranově nad Dyjí se utopil muž
• Muž na Žďársku usedl za volant i přes vyslovený zákaz, hrozí mu dva roky vězení
• Na hradě Lipnice nad Sázavou se zjeví Don Juan
• Osmačtyřicetiletý řidič na Třebíčsku nadýchal přes 2 promile
• Výjimky z nočního klidu; v srpnu bude na periferiích města Jihlavy živo
• Alkohol a voda v kombinaci s přeceňování sil, se pravděpodobně stala pro plavce v Blansku osudným
• Na silnici I/37 u Medlešic na Chrudimsku zemřela při nehodě jedna osoba, pět lidí bylo zraněno
• Průběh modernizace úseku silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou
• Jak nebýt SMOLAŘEM; nové divadelní představení cílí na seniory
• Prázdniny v Telči vyvrcholí tančírnou; o víkendu zahrají třeba Buty, Midi Lidi nebo Vlasta Redl
• V novoměstském kulturním domě proběhne ve dnech 14. - 17. srpna festival Start film
• Zoo Jihlava bude mít načas nové obyvatele – hliněná zvířata

Pondělí   5. 8. 2019

• FAnn dětem daroval zařízení pro komfortní bonding
• Rekonstrukce Vlasákovy vily v Pelhřimově: FOKUS získal perfektní zázemí pro své služby
• Jihlava si připomněla oběti justičních vražd
• Sedmatřicetiletý řidič v Želetavě nadýchal 1,98 promile
• Dávejte pozor na děti!
• V další jízdě opilí řidiči v Havlíčkově Brodě pokračovat nesměli
• Na kraji vozovky ve Velké Bíteši ležel opilý muž; skončil na záchytce
• Žena nalezena ve čtvrtek v rybníce u Habrů byla zřejmě zavražděna, policie se o pomoc obrací i na řidiče
• Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů
• Pořadatelé minifestivalu elektronické hudby darují dětskému oddělení 25 tisíc korun
• Opilý otec dítěte ležel na chodníku ve Znojemské ulici v Třebíči
• U Radešínské Svratky havaroval v neděli opilý muž na čtyřkolce

Neděle   4. 8. 2019

• Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
• Děkovná mše za úrodu v chrámu sv. Karla Boromejského a bl. Juliany v Brtnici
• Prázdniny během školního roku 2019 - 2020
• Výstava s jihlavskými havíři má katalog a ve sklepení ZUŠ probíhá výstava, k vidění jsou třeba staré škrpále

Sobota   3. 8. 2019

• Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
• Chotěbořská kapela DETTO slaví 40 let; na festivalu přivítá i hvězdy country music
• Město Jihlava má novou pracovnici pro sociální začleňování a prevenci kriminality
• Obyvatele okolí Želivky trpí kvůli nesmyslnému zákazu staveb
• U Panské Lhoty na Jihlavsku hořelo v pátek strniště a sláma
• Nehoda osobního auta ve Stonařově se obešla bez zranění osob
• Bazén E. Rošického v Jihlavě bude v pondělí 5. srpna otevřen pro veřejnost
• U Želetavy hořelo v pátek v podvečer pole
• U Olešné na Žďársku havaroval v pátek večer motorkář, utrpěl zranění
• V kostele v Chotěboři hořelo, škoda přesáhne milion korun

Pátek   2. 8. 2019

• Tajemná zahrada a její zakladatel
• Benefiční koncert pro kostel svatého Jiří v Řečici v neděli na hradě Lipnice nad Sázavou
• Řidič v Jihlavě nadýchal při kontrole 1,66 promile
• Mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví u obce Drobovice na silnici I/38 zemřeli při nehodě tři lidé
• V Habrech bylo nalezeno v rybníce tělo ženy, policie zkoumá, zda se jedná o ztracenou Jitku Zachariášovou
• Houbař našel u obce Rokytno na Žďársku sovětskou minu z druhé světové války
• Altánek v havlíčkobrodském parku Budoucnost získá původní barvy
• Na Karlově náměstí v Třebíči kácejí suché a poškozené stromy
• Jihlava nabízí sprejerům dvě legální plochy pro graffiti
• Vloupání do sklepů - jejich zajištění před nezvanými hosty je velmi důležité
• Zastávky u havlíčkobrodské nemocnice mají nové přístřešky
• Havlíčkobrodští policisté odhalili dvě řidičky pod vlivem drog
• Hálkova ulice v Jihlavě má nové parkoviště pro dvanáct aut

Čtvrtek   1. 8. 2019

• Katastrofa
• Opilý muž nadýchal přes pět promile, policie jej odvezla na záchytku
• Cizinecká policie řeší případ cizince beze jména
• Policisté pátrají po pachateli sprejerství, který v Náměšti nad Oslavou poničil auto a motocykl
• Parazit jako lék na zarůstající louky
• Pneumokok stále hrozí; loni onemocnělo na Vysočině invazivním pneumokokovým onemocněním 18 lidí, čtyři z nich zemřeli
• V Batelově se srazil osobní vůz s nákladním, nehoda si vyžádala zranění
• Mlýnská ulice v Jihlavě je opravena
• Večerní prohlídky přiblíží život rodu Questenbergů na jaroměřickém zámku
• Zahajování staveb na páteřní síti Kraje Vysočina
• Dva zranění po dopravní nehodě u Kožichovic
• U Štoků se ve čtvrtek ráno střetla dvě osobní auta, nehoda si vyžádala zranění
• Na dálnici D1 na 165. km havarovaly ráno kamiony

Středa   31. 7. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz