Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

CHKO Žďárské vrchy zmije opravdu nevypouští
Dne 1. dubna byl na FB Správy CHKO umístěný aprílový příspěvek o tom, že Správa chystá každoroční vypouštění zmijí.
Přestože hned v úvodu bylo uvedeno, že jde o aprílový žert, mohli z nadpisu někteří čtenáři nabýt dojmu, že Správa skutečně takovýto záměr připravuje ... Aprílový žert, který mohl být špatně pochopen, byl s FB stránek odstraněn a nahrazen vysvětlujícím textem.  

Mýty o vypouštění zmijí se objevují opakovaně v celé ČR. Přestože bylo mnohokrát vysvětleno, že jde o naprostý nesmysl, mýtus po desetiletí žije dál. Zmije je sice vzácná a chráněná, ale její ochrana je zajišťovaná výhradně ochranou vhodných biotopů. V dohledné historii několika posledních desetiletí nikdy k žádnému vypouštění odchovaných zmijí do přírody nedošlo. Takový počin by byl nejen nesmyslný, ale byl by i v rozporu se zákonem o ochraně přírody.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Boj s duševní nemocí - svědectví peer pracovnice
Boj s duševní nemocí je vždy velký zásah do lidského života a je to hodně neférový souboj. Nová peer pracovnice Paprsku naděje – Centra služeb pro podporu duševního zdraví Třebíč již pár zásahů od takového soupeře dostala. Jak se s touto diagnózou vyrovnává?
Jak žít s duševní nemocí?
rozhovor s peer konzultantkou Lucií Potůčkovou z Paprsku naděje

Boj s duševní nemocí je vždy velký zásah do lidského života a je to hodně neférový souboj. Nemoc dává podpásové kopance a nemá s nikým slitování. Nezajímá ji, jaké máte zázemí, jakou máte kariéru nebo o kolik dětí se staráte, které jsou na vás závislé. Přijde a udeří. Bez varování. Zvednout se po takovém boji je obtížné, ale ne nemožné.
Naše nová peer pracovnice, Lucie Potůčková z Paprsku naděje – Centra služeb pro podporu duševního zdraví Třebíč, již pár zásahů od takového soupeře dostala. Jak se s diagnózou duševní nemoci vyrovnává, co jí dala a co jí vzala, to se dozvíte v tomto našem rozhovoru.

Dobrý den, Lucie. Hned v úvodu padlo jedno slovo, které zatím není tak úplně běžné a málo kdo jej zná. Představuje Vás jako peer pracovnici. Co si pod tím můžeme představit? Co je náplní Vaší práce?
Dobrý den. Je pravda, že tento pojem je ještě skoro neznámý a málo rozšířený. Peer konzultant je člověk s vlastní zkušeností. V mém případě je to zkušenost s duševní nemocí. Výraz „peer“ nemá konkrétní překlad z angličtiny, ale já mám nejraději definici zvanou „peer to peer“ čili rovný s rovným. Své zkušenosti mohu nabídnout lidem, kteří jsou například na počátku své nemoci. Můžu jim být rádcem i oporou.
Protože jsem si již kus své cesty prošla, mám určitý vhled do jejich situace. Vím, kde je jaký bludný kořen nebo slepá ulička, a dá se říci, že jsem se naučila číst v mapách nemoci. Vím, jak poznat rozcestí, co znamená jaká značka. Díky tomu mohu našim klientům poradit, kterak se neztratit. Nebo se snažit pomoci nalézat schůdnější cestu.

Mluvíte o své cestě, o své duševní nemoci. Určitě jste sama párkrát sama v sobě zabloudila, jak se Vám podařilo rozplést to neznámé bludiště a najít cestu k uzdravení? Kdo nebo co Vám pomohlo?
Nemocný člověk má v dnešní době naštěstí mnoho možností, jak ze své situace ven, jak si svojí náročnou situaci ulehčit. Já jsem využila služeb jak krizového centra v Brně, tak pomoc psychiatra i psychoterapeuta. Beru léky, které mi pomáhají držet nemoc pod kontrolou a neomezují mě v mém životě. A v neposlední řadě mi velice pomohla svépomocná skupina Paprsku naděje. Právě zde jsem našla tolik potřebné pochopení.

Můžete nám, prosím tuto svépomocnou skupinu představit? K čemu slouží a kdo jí může navštívit? Jak probíhá setkání její členů?
Svépomocná skupina se schází v prostorách Paprsku naděje a je určena pro lidi, kteří mají osobní zkušenost s duševním onemocněním a hledají lidi ve stejné životní situaci. Je pro nás důležité o svých pocitech a problémech mluvit a ujišťovat se, že v tom nejsme sami.

Je to báječný prostor pro sdílení toho, co máme zrovna na srdci, prostor pro zpětnou vazbu a návrat mezi lidi. Bavíme se tam o všem, co nás trápí. Nacházíme souputníky. Někoho, kdo je na stejné lodi.

Vzpomenete si ještě na vaši první návštěvu svépomocné skupiny?
Ano, velice barvitě. O skupině jsem se dozvěděla od paní Jindřišky Šmejkalové z Paprsku naděje a také od svého muže. Dlouho jsem se zdráhala tuto skupinu navštívit. V té době jsem ještě svoji nemoc před okolím tajila a říkala si: „Tak a teď mě tam někdo známý pozná a odhalí mé tajemství“. Bála jsem se a nevěděla, co mohu očekávat. První půlku sezení jsem probrečela a pak to přišlo. To pochopení, ta společná dynamika a přátelský přístup. Odcházela jsem plná emocí. Konečně mě někdo pochopil. Věděl, co prožívám, protože zažil totéž.

Popisujete to moc zajímavě. Co může tedy člověk udělat, když chce na takovou skupinu přijít?
To je na tom právě to skvělé. Stačí jen, když přijdete! Skupina se pravidelně schází každou sudou středu od 17:00 do 18:30 hod v prostorách Paprsku naděje, Gen. Sochora 705, Třebíč. Skupina je otevřená, anonymní, účast na ní je zdarma a není podmíněná uzavřením smlouvy o využívání služby. Zazvoníte a já vás pustím dále. Provedu vás, vše vám ukážu, vysvětlím.
Pokud přeci jen trochu tápete, nebo nenacházíte odvahu, můžete mi zavolat nebo napsat e-mail či SMS. Můžete nás kontaktovat i přes facebookové stránky.
Všechny potřebné kontakty nalezne dole pod tímto článkem.

Jak již bylo zmíněno, v Paprsku naděje působím jako peer konzultant a mám na starost i „svépomocku“, jak jí mezi sebou přátelsky říkáme. V blízké době se můžeme setkat osobně i na naší akci „Sekáč trochu menší“, která je pokračováním loňské akce „Sekáč trochu jinak“. Lidé si zde se mnou mohou promluvit, seznámit se. Nebo si jen můžou přijít opéci špekáček, poslechnout hudbu či koupit něco pěkného na sebe. A to vše v přátelské a otevřené společnosti lidí, před kterými nemusí mít ostych.
Budu se těšit na případné setkání.

Kontaktní údaje:
e-mail: peer.paprsek@trebic.….cz
tel.: 735 721 539

Více o službě Paprsku naděje na: https://trebic.charita.cz/nase-sluzby/paprsek-nadeje/
-chtr-Zpět nahoru na obsah...

U Věže havaroval nákladní vůz převážející brambory, nehoda se obešla bez zranění
Informaci o nehodě přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v pátek 5. dubna v 08.25 hodin. Na místo události vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Havlíčkově Brodě a Humpolci.
Z havarovaného vozidla unikala po nehodě nafta. Hasiči uniklou naftu zlikvidovali speciálním sorbentem a dalšímu úniku zabránili. Na havarovaném vozidle jednotky provedly protipožární opatření a místo události technicky zabezpečily.
Provoz na komunikaci byl po nehodě omezen, doprava byla vedena jedním jízdním pruhem.
Na vyskladnění a vyproštění havarovaného vozidla byla na místo povolána specializovaná firma. Po dobu vyprošťování vozidla byl provoz na komunikaci zcela uzavřen.
Po jedenácté hodině dopoledne byly následky dopravní nehody odstraněny a provoz na komunikaci plně obnoven.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Rozhledna na Pekelňáku nedaleko Třebíče dostane nový nátěr
Od pondělí 8. dubna bude probíhat za plného provozu nátěr rozhledny na Pekelném kopci. Konstrukci budou natírat horolezci zhruba jeden měsíc. Návštěvníci by se měli chovat ohleduplně a opatrně. Rozhledna ze dřeva a oceli na Pekelném kopci asi 5 km jihozápadně od Třebíče v nadmořské výšce 572 metru je vysoká 26,5 metru. Výška vyhlídkové plošiny je 23,3 m, počet schodů - jeden je kovový u základny + 108 dřevěných + 16 kovových v koruně.
Otevírací doba: volně přístupná
Přístup: Ze tří variant tras uváděných v propagačním letáku města Třebíče je při použití MHD nejkratší tato: Od polikliniky, kde je zastávka autobusů MHD jít neznačenou cestou k zahrádkářské kolonii. Na jejím počátku zabočit vpravo, projít touto kolonií a dojít na křižovatku s tur. rozcestníkem „Terůvky“ (1 km). Dále po zelené turistické značce postupovat mezi poli, lesem a v závěrečné fázi dle dřevěného ukazatele zabočit vpravo. Celková trasa měří 3,7 km. Druhou možností je jít po nové značené stezce s odpočívadly s počátkem taktéž u polikliniky ( ta je však delší než výše uvedená).

Výhled: Úplný kruhový výhled na velké území s řadou sídelních celků. Z těch vzdálenějších lze uvést Moravské Budějovice, Budišov, Lhotku (sjezd z dálnice), Rudíkov, Přibyslavice, Heraltice, Čáslavice, Sádek (zámek na kopci). Z kopců je vidět Klučovská hora (595m), Zadní hora (634m), Mařenka (711m), Pavlovské vrchy (Děvín 549m) a za dobré viditelnosti i 160 km vzdálený vrch Schneeberg (2076m) v rakouských Alpách.

Název Pekelného kopce se váže k místní třebíčské pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil právě na Pekelný kopec. Jiná pověst uvádí, že na vrcholu žil čert, který sem unikl před sv. Ivanem z jeho jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou ve Středních Čechách. Samotná rozhledna má kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa v sobě zakomponovaný prvek z židovské kultury - půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Autorem projektu stavby z modřínového dřeva (dobře vzdorující povětrnostním vlivům) s ocelovým schodištěm a dalšími prvky je brněnský architekt Pavel Jura, který vytvořil několikrát oceněnou rozhlednu na Výhonu u Židlochovic. V období od dubna do října 2014 vystavěla rozhlednu třebíčská firma Kapucín - Realizace staveb, s.r.o. a Taros Nova, s.r.o. z Rožnova pod Radhoštěm.
ZDROJ: rozhledny.webzdarma.…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Na poli u Dobronína muž nalezl dělostřeleckou minu
Ve čtvrtek 4. dubna krátce před jedenáctou hodinou dopoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici v katastrálním území obce Dobronín. Předmět nalezl muž na poli při provádění zemědělských prací.
Operační důstojník oznamovatele poučil, aby s předmětem nemanipuloval a vyčkal příjezdu policejní hlídky. Policisté na místě zjistili, že se opravdu může jednat o nevybuchlou munici a vyžádali si na místo součinnost policejního pyrotechnika. Ten předmět identifikoval jako německou dělostřeleckou tříštivou minu z 2. světové války Wgr. 34. Tato munice byla vystřelována z 8 cm sGrW34 (těžký minomet model 34).
Nebezpečnost tohoto konkrétního nálezu spočívala v tom, že i když v těle nebyl zapalovač (iniciátor), nacházela se uvnitř miny kombinovaná počinka s rozbuškou, která mohla při neopatrné manipulaci způsobit výbuch miny.
Munici pyrotechnik českobudějovické expozitury zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Na Den zdraví v jihlavské nemocnici poradí kuřákům nebo vyšetří znaménka
Prevence je základ. Jihlavská nemocnice proto připravila již tradiční Den zdraví pro veřejnost, kde si můžete nechat změřit tlak, cholesterol, naučíte se také správně mýt ruce. Poradíme i s očkováním proti klíšťové encefalitidě. Zájemcům zkontrolujeme znaménka. Den zdraví pro veřejnost se v jihlavské nemocnici koná v pondělí 8. dubna mezi 9-14 hodinou. Zdravotníky najdete v přízemí, v modré chodbě spojující interní pavilon nemocnice s diagnostickým. Vyšetřování znamének bude probíhat Ambulance č.3, MUDr. Blažková, přízemí Interního pavilonu.
Preventivní prohlídky mohou zachránit život. I když se totiž cítíte dobře, může u vás začínat některé onemocnění, které je zatím bez příznaků: „Touto akcí chceme upozornit na důležitost prevence a odpovědnost každého z nás za své zdraví. Chodit k lékaři na preventivní prohlídky rozhodně není zbytečné, a to by si lidé měli uvědomit,“ říká náměstkyně ošetřovatelské péče jihlavské nemocnice Jarmila Cmuntová s tím, že lidé procházející kolem stánků Dne zdraví by se na pár minut mohli zastavit a zkontrolovat svůj stav.
V modré chodbě, spojující interní a diagnostický pavilon nemocnice, budou připraveni zdravotničtí pracovníci. Kuřákům se bude měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta jim bude pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité. Měřit se bude také hodnota glykémie. Nutriční terapeuti poradí ohledně výživy, zástupci Státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu. Na místě bude také VZP informovat o preventivních programech. Mamografické vyšetření bude přístupné bez žádanky. Pracovníci z Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina poradí s výběrem kompenzačních pomůcek pro vás i blízké. V kožní ambulanci budu vyšetřovat znaménka. Nově vám poradíme s očkováním proti klíšťové encefalitidě. Všechny úkony budou opět zdarma.

Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Projekt děti do bruslí zaujal všechny havlíčkobrodské mateřské i základní školy
Led na zimním stadionu v Kotlině hostil projekt pro děti ze základních a mateřských škol s názvem Děti do bruslí. Vedle hlavního organizátora BK Havlíčkův Brod, se na tomto počinu podílelo i město Havlíčkův Brod.
„Naším cílem bylo zabezpečit nejmenším dětem profesionální výuku bruslení. Pro žáky základních škol jsme připravili pět hodinových lekcí, děti z mateřinek jsme učili bruslit celkem deset hodin,“ upřesnil hlavní iniciátor této akce Jiří Čelanský.

Město Havlíčkův Brod pronajalo organizátorům led na zimním stadionu zdarma.
„Jde o vydařený projekt, na který jsem zaznamenal celou řadu pozitivních ohlasů jak ze strany rodičů, tak pedagogů. Při závěrečném vyhodnocení mi udělaly největší radost zářící oči dětí, když mi ukazovaly, jak se naučily bruslit,“ okomentoval s úsměvem starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.

Této aktivity se zúčastnilo celkem 754 dětí ze všech havlíčkobrodských mateřských a základních škol i několika okolních obcí.
„Poděkování si zaslouží trenéři Miroslav Třetina, David Vala, Josef Rauer, Jan Milfait a Romana Škorpíková. S touto činností bychom rádi pokračovali i v příštím roce,“ dodal Čelanský.

Projekt Děti do bruslí vznikl v jižních Čechách. Havlíčkův Brod se stal jeho prvním partnerským městem v Kraji Vysočina.
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Vysočinští hasiči ve čtvrtek kvůli větru zasahovali u 141 událostí
Velmi náročný den za sebou mají hasiči na Vysočině. Včera (čtvrtek 4. dubna) zasahovali u 141 událostí. Dlouhodobý denní průměr počtu událostí se přitom pohybuje okolo 25. Drtivá většina zásahů hasičů souvisela se silným větrem.
V průběhu dne poskytli hasiči 87 technických pomocí. V převážné většině se jednalo o odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí řešili hasiči na Žďársku – 31.

Popadané stromy komplikovaly provoz také na dálnici D1 a na některých úsecích železnice, například u Hodic na Jihlavsku.

V několika případech byli hasiči povoláni k upevnění uvolněných střešních krytin na objektech. Zajišťovat větrem utrženou střechu museli například hasiči v Humpolci, v Jitkově na Havlíčkobrodsku nebo na kostele v ulici Matky Boží v Jihlavě.

V 15.32 hod byli jihlavští profesionální hasiči povoláni k pádu stromu na osobní vůz v ulici Sukova. Událost si vyžádala jedno zranění. K obdobnému případu vyjížděli také profesionální hasiči ze stanice v Náměšti nad Oslavou. Na projíždějící vůz padl na komunikaci u obce Okarec strom. Při nehodě se zranil řidič vozidla.

Silný vítr nevyvracel a nelámal jenom stromy, ale také vydatně přispěl ke včerejšímu extrémnímu nárůstu požárů v přírodním prostředí. Celkově likvidovali včera hasiči 49 požárů. Opět jich bylo nejvíce na Žďársku. Požáry v lesích mají přitom s největší pravděpodobností stejnou příčinu v podobě nedostatečně uhašených ohnišť.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Nové turistické informační centrum v Pelhřimově nabízí seznámení s městem i pohled do historie
Pelhřimov – historie – současnost. Tak se jmenuje nová expozice, která byla otevřena ve středu 3. dubna jako součást turistického informačního centra v prostorách domu čp. 10 na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Jak napovídá název, v této expozici čeká návštěvníky i místní občany seznámení s městem z pohledu historie i současné doby.
K dispozici tu jsou panely s informacemi, interaktivní displej, který nabízí mnoho zajímavostí včetně historických filmů o Pelhřimovsku, zájemci se dozví o vývoji městského znaku, najdou tu trojrozměrný model osídlení města, ale mohou si třeba také přehrát Pelhřimovskou polku v podání kapely Vysočinka atd. Expozice je zdarma. Realizace této expozice byla podpořena z Fondu Vysočiny z grantového programu Klenotnice Vysočiny.

Další novinky čekají na návštěvníky v MÚZYu Lipských. Zde byly do stávajícího MÚZYa, které přibližuje slavný pelhřimovský umělecký rod, nainstalovány nové exponáty – kromě jiného například listina o udělení titulu „zasloužilý umělec“ L. Lipskému. Možná největším lákadlem ale bude „Natáčecí ateliér - Ať žijí duchové“, který byl nově otevřen v poslední dosud nepřístupné části. Na jedné straně této místnosti je v životní velikosti filmový štáb Oldřicha Lipského, druhé straně vévodí fotografie hradu Krakovec, kde se uvedený film natáčel. Kromě toho se tu nachází spousta rekvizit, které si mohou zájemci uspořádat podle svých představ. Mají tak možnost se stát součástí filmu a pořídit si na památku fotografie, které budou následně ke stažení na www.pelhrimovsko.cz v sekci Fotopointy.

Místostarosta Josef Koch připomněl, že přibližně před dvěma roky proběhlo v budově čp. 10 v Pelhřimově stěhování TIC do nových, větších a příjemnějších prostor, což se s odstupem času ukázalo jako veskrze správný krok, a popřál současným nově otevřeným expozicím, aby se setkaly s podobně pozitivní reakcí veřejnosti, která se do nich bude ráda vracet.

Turistický portál www.pelhrimovsko.cz získal druhé místo v soutěži o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí Zlatý erb, a to konkrétně v kategorii Cena ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci v kategorii Kraje a regiony. Toto ocenění převzali v pondělí 1. dubna na konferenci ISSS v Hradci Králové zástupci KzmP, ředitel Martin Ecler a Michal Strnad, spolu s místostarostou města Pelhřimova Josefem Kochem.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Recesní rekord - Nejvíc lidí na jednom místě, co mají za ušima u pivovaru Černá Hora na Blanensku
Nejvíc lidí na jednom místě, kteří mají za ušima se sejde v Černé Hoře na Blanensku. Tradiční akce spojená s pochody se koná k zahájení turistické sezóny v oblasti Moravský kras v neděli 7. dubna.
Recesní akce s cílem shromáždit největší počet lidí, kteří "mají za ušima", tedy jsou chytří, vynalézaví a se vším si dovedou poradit.
U vstupu do nádvoří Pivovaru Černá Hora bude na dvou sčítacích stanovištích započítán každý turista, který prokáže, že "má za ušima", tedy bude mít za uchem zavěšen či jinak vložen libovolný předmět. Stejně tak budou tradičně započteni i čtyřnozí miláčkové, kteří budou mít něco za ušima.
Sčítání bude probíhat od 12:00 do 14:00 hodin, kdy budou účastníci turistických pochodů přicházet do pivovaru. Po 14. hodině budou během oficiálního zahájení sezony vyhlášeny výsledky pokusu. Účastníci s nejoriginálnějšími předměty budou navíc na závěr akce odměněni.
Adresa konání rekordu (místo, ulice, obec, kraj): nádvoří pivovaru v Černé Hoře, nám. U Pivovaru 3, 679 21 Černá Hora
V České knize rekordů je zapsána řada turistických NEJ... České republiky a to včetně např. nejstarší turistické trasy u nás nebo největšího turistického rozcestníku na světě, který měří 8 metrů na výšku a stojí na Masarykově náměstí v Pelhřimově-městě rekordů.
Některé předchozí rekordy vytvořené v Černé Hoře při stejné příležitosti:

Výpis z České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov:
Setkání největšího počtu lidí, kteří dosáhli na vavříny
Zahájení turistické sezony 2017 v regionu Moravský kras a okolí proběhlo v duchu recesní výzvy: "Na vavřínech nespíme, pro nové si chodíme." Úkolem turistů, vyrážejících 2. dubna z různých míst v okolí, bylo dorazit na nádvoří pivovaru v Černé Hoře mezi 12. a 14. hodinou a prokázat se čímkoliv, co by dokládalo, že dotyční „dosáhli na vavříny“, tedy uspěli v nějaké soutěži.

U vstupu pořadatelé, jimiž byly: Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko, zaregistrovali během 2 hodin 820 nápaditých turistů, kteří předložili nejrůznější diplomy, sportovní poháry, šerpy či věnce vítězů, zlaté, stříbrné nebo bronzové medaile z mnoha soutěží, skutečné vavřínové věnce, nebo alespoň lístky bobkového listu (což je vavřín). Dostavilo se i 41 psů s vavříny, ale také "vavřínová víla" nebo skupina žen s vavřínovým věncem na hlavě a na hrudi s nápisem hlásajícím "Neusněte na vavřínech". Naopak jiná z účastnic ušila "vavřínový polštář" pro spokojené spaní na vavřínech...

Nejvíc lidí, kteří absolvovali hřebenovou túru
Zahájení turistické sezony 2015 v regionu Moravský kras a okolí proběhlo v duchu recesní výzvy: "Vzhůru na hřebenovou túru". Úkolem turistů přicházejících 12. dubna hvězdicovitě z různých míst bylo dorazit na nádvoří pivovaru v Černé Hoře mezi 12. a 14. hodinou a prokázat se čímkoliv, co lze nazvat hřebenem. Pořadatelé, jimiž byly: Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko zaregistrovali 733 lidí, ale také 39 psů s hřebeny, mezi nimiž nechyběly klasické i tupírovací hřebeny, kadeřnické náčiní dvoumilimetrové i dvoumetrové, hřeben z korálků, vystřelovací, vyřezaný z chleba, ze dřeva, upletený z proutků, z papíru a dokonce i hřebínky kohoutí...

Nejvíc lidí na jednom místě, kteří mají srdce na dlani
Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko uspořádaly v rámci zahájení turistické sezony v regionu Moravský kras a okolí rekordní pokus, při kterém se sešlo celkem 1 023 lidí, kteří měli každý srdce na dlani. Započítávala srdce jakákoliv - např. namalovaná, čokoládová, proutěná, hovězí a jiná. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 6. dubna 2014 na nádvoří pivovaru Černá Hora v Černé Hoře.

Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Ve Velkém Meziříčí se v pátek ráno střetla tři osobní vozidla
Bez zranění se obešla dopravní nehoda tří osobních vozidel, která se stala v pátek 5. dubna v ulici Hornoměstská ve Velkém Meziříčí.
Informaci o nehodě přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 07.20 hod. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí s rychlým zásahovým automobilem a cisternovou automobilovou stříkačkou.
V jednom z havarovaných vozidel cestovaly dvě malé děti. Zdravotníci je prohlédli na místě události. Celkově se nehoda obešla bez zranění osob.
Zasahující hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a uniklé provozní kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Přednáška o středověkém nádobí jihlavských měšťanů
Přednáška s titulem Keramické nádobí jihlavských měšťanů ve středověku pod drobnohledem se bude konat ve středu 10. dubna od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Přednášející Petr Duffek, Kateřina Těsnohlídková a David Zimola představí středověkou keramiku nalezenou na území města Jihlavy v rámci archeologických výzkumů, metody jejího zpracovávání, konzervace a možnosti dokumentace keramických souborů včetně vytváření 3D modelů restaurovaných nádob. Prostřednictvím praktických ukázek zvou zájemce o jihlavskou historii k nahlédnutí do jihlavských středověkých domácností a jejich výbavy.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   23. 5. 2019

• V Bransouzích se v sobotu koná Pivní májový fest, k dobrému moku vystoupí dobré kapely

Středa   22. 5. 2019

• V třebíčské synagoze vystoupí Lipský synagogální sbor
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté pátrají každoročně po stovkách ztracených dětí
• Mediální vzdělávání Člověkem v tísni: další indoktrinace studentů
• V novém domově v Chotěboři vznikne 120 lůžek pro seniory
• Po šedesáti letech se pastva vrací na chráněná území Vysočiny
• Pěkný výtěžek potravin pro oblastní charitu v Třebíči
• Tříkrálová sbírka přispěla na operaci psa Scotyho, dobrovolníka roku 2017
• Triatlonový závod pro děti ve věku od 4 do 18 let pořádaný sportovcem a filantropem Tomášem Slavatou v Telči
• Jihlavská galerie vystaví dílo Miloše Jiránka

Úterý   21. 5. 2019

• Pro Žďársko a Havlíčkobrodsko platí výstraha před silnými dešti
• Nepřipoutaný řidič byl pod vlivem alkoholu
• Měření kvality ovzduší v Kraji Vysočina pokračuje
• Dětem svědčí výuka venku
• Pětaosmdesátiletý rekordman vyřezal ručně největší selskou židli
• Devadesátikorunový poplatek za pohotovost v novoměstské nemocnici lze nově zaplatit platební kartou
• Divadlo Rokoko uvede v Třebíči tragikomedii Otec
• Povídání o afrických pašerácích v jihlavském muzeu
• Křídla ZASTÁVky Telč vyhrály v celorepublikové soutěži

Pondělí   20. 5. 2019

• Do nové antropologické expozice v Humpolci bude lákat hlavně unikátní model pračlověka v životní velikosti; včetně kostry
• Výstava v prostorách jihlavské vysoké školy přiblíží život G. Mahlera ve Vídni
• V jarním kole Sbírky potravin lidé na Vysočině darovali 13615 kg potravin

Neděle   19. 5. 2019

• Koncert Luboše Pospíšila & 5P v Národním domě v Třebíči
• Přednáška Umělá inteligence - dobrý sluha, zlý pán? v jihlavském muzeu

Sobota   18. 5. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Strnadovi v režii Heleny Třeštíkové
• Chladné počasí pomalu končí, po neděli bude pršet, pak se oteplí
• Novoměstská nemocnice má další nové sanitky; komfort přepravovaných pacientů se výrazně zvýší
• O střevíček z pohádkové Telče slaví deset let
• Zastávka Nový hřbitov v Havlíčkově Brodě bude dočasně přesunuta

Pátek   17. 5. 2019

• V Dukovanech zahájili výměnu paliva v druhém bloku
• Dobrovolnickému dni v třebíčské charitě nevadil chlad, ani déšť
• Nejvíc absolvovaných pochodů Praha–Prčice
• Setkání zámeckých pánů zahájilo tradici na zámku rodiny Podstatzkých-Lichtenstein
• Kolik návštěvníků denně zavítá do CHKO Žďárské vrchy?
• V Zimní ulici v Jihlavě bude do října nové parkoviště s 56 místy
• Křehké rýžové chlebíčky lze i malým dětem podávat bez obav

Čtvrtek   16. 5. 2019

• Muzeum ve Velkém Meziříčí nabídne v sobotu 18. května bezplatný vstup do vybraných expozic
• Stavba jihovýchodního obchvatu v Havlíčkově Brodě může začít, hledá se dodavatel
• Folklor v máji a prezentace výstavy UNESCO v Telči
• Skutek roku 2018: Bodovali Junák a včelař Jaroslav Hájek
• Město Třebíč bude společně s občany hledat využití autobusového nádraží
• Historické kočárky z pelhřimovského muzea se představí v rakouském Eggenburgu

Středa   15. 5. 2019

• Ministerstvo zemědělství spustilo portál pro nákup a prodej sazenic a semen lesních dřevin
• I přes déšť a chladno se na jihlavském náměstí s vysokou školou polytechnickou sportovalo
• Na chytrém parkovišti v Třebíči zaplatíte i pomocí aplikace
• Lázeňské lavičky budou v Benešově ulici v Jihlavě pouze letošní léto
• V IKEM provádějí transplantace srdce již pětatřicet let
• Muzea a galerie budou mít otevřeno i v pozdních hodinách; v pátek začíná jubilejní Festival muzejních nocí
• V jihlavské nemocnici se pustili do boje s kouřením
• Povídání o Transsibiřské magistrále v třešťském muzeu
• Policisté se po celou letní sezonu zaměří na chování motorkářů

Úterý   14. 5. 2019

• Ve Žďáře začíná slavná svatojanská pouť
• Kostýmované prohlídky v třebíčském muzeu - Provede vás Blažena a Osudová věštba
• Někdo na Jihlavsku zabil dvě mláďata orla mořského; pokácel strom s hnízdem
• Zlatou jeřabinu 2018 si vysoutěžil Den medu v Cidlině a Obnova báně věže kostela v Petrovicích
• Broučci na Kamenici - připomeňme si výročí spisovatele Jana Karafiáta
• Májová slavnost v Domově Ždírec
• Jarní Potravinová sbírka v Jihlavě a v Moravských Budějovicích už tuto sobotu
• Přednáška o renesančním učenci z Vysočiny v jihlavském muzeu

Pondělí   13. 5. 2019

• Ve středu mohou lidé v havlíčkobrodské nemocnici koupí kytičky podpořit den proti rakovině
• Volební lístky do schránek doputují nejpozději 21. května
• Vánoční výzdoba v Pelhřimově bude letos bohatší a pestřejší
• Dělostřelci v Jihlavě vytvoří střelecký rekord; vystřelí z 64 děl, moždířů, mušket a hákovnic
• Muž na Polensku vyhrožoval bombovým útokem, policisté jej rychle vypátrali
• Muž za volantem nadýchal téměř čtyři promile
• Společná výjižďka motorkářů z Nového Města na Moravě
• Kraj Vysočina dostane další peníze na výměnu kotlů; více než 247 milionů rozdělí už od podzimu

Neděle   12. 5. 2019

• Sportujeme s VŠPJ ve středu na jihlavském náměstí
• Zmapování zatopené části Chýnovské jeskyně ve 3D
• Jihlavská světská pouť se z Masarykova náměstí přestěhuje na parkoviště u obchodního domu Tesco
• Výstava fotografií Mirky Patočkové Tak to vidím já v muzejní kavárně v Jihlavě
• Jak je to s cestovními doklady pro děti?
• Vysočina se i nadále potýká se suchem

Sobota   11. 5. 2019

• Na silnici z Nové Včelnice na Kamenici nad Lipou zemřel po nehodě šestašedesátiletý spolujezdec
• U obce Sklenné nad Oslavou na Žďársku boural autobus s dětmi
• Studenti z Vysočiny stavěli tatrovky ze stavebnic v rámci soutěže Stavíme z Merkuru
• Město Třebíč omezí sečení trávníků
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Jackie; film který diváka přivede do okamžiků zavraždění amerického prezidenta

Pátek   10. 5. 2019

• Jihlava vyhrála 3:0 v přátelském hokejovém utkání s krajem
• Omezení na D1 v Brně: od sjezdu na Bohunice až po následující exit Vídeňská počítejte s dopravním omezením
• Uzavírky v Budíkovicích, mezi Štěpánovicemi a Výčapy a v ulicích v Třebíči
• Primátorka Jihlavy poděkovala záchranářům, hasičům a policistům
• Padla „temná“ zeď u Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Město Velké Meziříčí může mít ve vlastnictví synagogu
• Maminkám zahraje v Cityparku v Jihlavě kvarteto maminek
• Na náměstí v Telči se představí stará dopravní technika, velocipedy, auta i traktory
• Obchvat Nového Veselí: 5,5 kilometru nové silnice už má v terénu viditelnou trasu

Čtvrtek   9. 5. 2019

• Na Žďársku zemřel po nárazu do stromu jednačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Od začátku května na syslí kolonii u Mohelna opět upozorňují dopravní značky
• Zdravotní sestry mají svátek, v Jihlavě je jich nedostatek
• Granát nalezený u obce Bobrová na Žďársku pyrotechnik zneškodnil na místě
• Novoměstská patologie slouží už šedesát let; fungovat začala 2. května 1959
• Hasičská mládež letos trénuje a soutěží s vyšší krajskou podporou; na požární sport jde 2,2 milionu korun
• Dálnici D1 u Humpolce opraví Skanska, práce začnou v sobotu
• Lesníci by chtěli hubit chrousta chemickým postřikem; ornitologové a entomologové upozorňují na nebezpečí
• Vycházka Zpět k pramenům kolem Osové Bítýšky a Jasenice v sobotu
• Podpořit služby Charity je možné nejen v květnu
• Technici v Dukovanech se připravují na odstávku, využijí i jeden z nejmodernějších skladů v zemi

Středa   8. 5. 2019

• Z dvaceti testovaných salámů Vysočina dopadl nejhůř ten, který se hlásí k původní vysočinské receptuře
• Hrnčířská sobota na Veselém kopci
• Žehnání motorek & Bikersparty 2019 na pelhřimovském náměstí
• Roštejnský hodokvas již v sobotu 11. května

Úterý   7. 5. 2019

• U Pilného rybníka v Okříškách uhynuly dvě poštolky; asi po zásahu proudem
• Jsou místa, kam sečení nepatří; Jihlava má několik druhů travnatých ploch
• Největší znalosti o zemědělství a lesnictví mají děti z Pelhřimovska
• V Polné U Boru byl nalezen dělostřelecký granát, pyrotechnik jej odpálil na místě
• Na pelhřimovském náměstí se bude bruslit už potřetí na umělém ledě
• Ivan Langer míří do Jihlavy, představí svou knihu Sochobásně v Síti a otevře stejnojmennou výstavu
• Staré traktory nekončí na vrakovišti, studenti na Vysočině jim dávají druhou šanci
• Za první kvartál letošního roku zemřelo na silnicích Vysočiny dvanáct lidí; policisté vyjížděli k 1 373 nehodám

Pondělí   6. 5. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz