Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 6.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na louce u Bezděkova nedaleko Nového Města na Moravě kvetou šafrány
Na louce u Bezděkova opět kvetou šafrány. A slavné přirovnání hovořící o těchto květinách má své opodstatnění. Tato lokalita je totiž jediné místo na Českomoravské vrchovině, kde lze šafrány bělokvěté potkat.
Přírodní památka je na kraji města u silnice na Zubří. A pro ty z dáli, je dobrá zpráva to, že je to velmi blízko vlakovému nádraží.
Tak neváhejte a přijďte, dokud šafrány kvetou…

Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) může mít květy i jiné barvy než jen bílé. Květ šafránu bělokvětého může být žíhaný či fialový, ovšem těch žíhaných a fialových jedinců bývá méně.
Šafrány bělokvěté rozkvétají u Nového Města na Moravě na přelomu března a dubna. Ochranáři pozemek monitorují a pravidelně se o něj starají, louku sečou ručně bez těžké techniky,
Přírodní památka U Bezděkova je jedinou lokalitou na Vysočině, kde se na jaře lze s rozkvetlými šafrány setkat. O žádném jiném místě ochranáři neví. Šafránu se tam daří, louka je mírně podmáčená, což jim vyhovuje. Ale s největší pravděpodobností nejde o původní druh pro Žďárské vrchy. V minulosti byl zřejmě šafrán na toto místo druhotně zavlečen, pravděpodobně v některém období kolonizace.

Šafrán bělokvětý je vytrvalá bylina z čeledi kosatcovité. Rostlina dosahuje výšky asi 15 cm. V půdě je kulovitá hlíza, ze které vyrůstají dva až čtyři listy, které mají čárkovitý tvar a jsou tři mm široké. Listy se utvářejí brzy po vykvetení. Plodem je tobolka.
Šafrán roste na vlhčích horských pastvinách a loukách, vyžaduje hlinité až jílovité půdy, které jsou bohaté na humus. Na lokalitách se tento druh vyskytuje ve velkých skupinách. Nejvíce je rozšířen v Alpách a jejich předhůří, ale je rozšířen v horských oblastech od Balkánu po Pyreneje. V České republice je původní pouze v oblasti Šumavy a Novohradských hor, na dalších lokalitách je nepůvodní, ale časem již zdomácnělý. Tento druh šafránu je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny.- red -Zpět nahoru na obsah...

Michal Hrůza vystoupí v rámci klubového turné i v Třebíči
Michal Hrůza vyrazil na jaře se svoji kapelou na klubové turné napříč Českou republikou, vystoupí také v Třebíči, a to v pátek 12. dubna od 20 hodin v Národním domě.
Na turné plánuje Michal Hrůza představit nové skladby, které budou na chystané desce, ale fanoušci se dočkají i všech osvědčených hitů ať už z Michalovy sólové kariéry, tak z dob skupiny Ready Kirken. Zazní také zbrusu nové písničky z nového filmového dramatu inspirovaného životním příběhem armádního pilota Vladislava Baldy Narušitel, včetně songu Nad světem, k němuž vznikl i videoklip.

Před tím, než se kapela na půl roku zavře do studia, budou mít fanoušci možnost užít si tak ojedinělý koncert v těsné blízkosti, které klubové prostředí nabízí. Role předkapely se tentokrát zhostí mladá herečka a zpěvačka Nelly, která představí skladby ze svého debutového EP V okamžiku.

Vstupenky na uvedený koncert zakoupíte u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 a na www.mkstrebic.cz přes E-VSTUPENKY.
Eva PÍŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Ulicí Romana Havelky v Jihlavě od 13. do 14. dubna nikdo neprojede; pokračuje rekonstruce mostu na přivaděči
Od 13. do 14. dubna se budou při rekonstrukci mostu na silnici I/38 snímat těžké mostní objekty. Z tohoto důvodu musí být silnice pod mostem uzavřená. Objízdné trasy budou vedeny Jiráskovou ulicí.
„Veškerá doprava bude odkloněna na Jiráskovu ulici, na tu se lze ze západu dostat ulicí Na Dolech a z východu přes Pražskou, Havlíčkovu a Fritzovu ulici, kolem autobusového nádraží. Objízdné trasy pro městskou hromadnou dopravu budou stejné jako pro osobní auta, a trolejbusy budou nahrazeny autobusy,“ uvedl Hynek Schimmer z odboru dopravy.
Uzavřená je i cyklostezka
Rekonstrukce mostu omezí také průjezd cyklostezkou u Českého mlýna. Ta je již od začátku dubna z obou směrů uzavřená a uzavírka potrvá až do poloviny června.
Na měsíc od poloviny června zde bude průjezd možný pouze částečně a pak se díky technologické přestávce opět na měsíc, do 16. srpna, cyklostezka znovu otevře. Stavba však potrvá do konce září a je možné, že po létě bude opět provoz na cyklostezce částečně omezen.
"V projektové dokumentaci, kterou předložil zhotovitel stavby zástupcům města, měl být průjezd umožněn pomocí dřevěných tunelů. Po kontrole pracovníků BOZP byl ale z hlediska bezpečnosti vzhledem k pohybu těžké techniky průjezd zcela zakázán," uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina má dvě nové přírodní rezervace – Knížecí seč a Výrovu skálu
Nedaleko Rouchovan na Třebíčsku byly vyhlášeny dvě nové přírodní rezervace Knížecí seč a Výrova skála. Obě lokality jsou významné výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů i vysokou přírodovědnou hodnotou a unikátností pro území Kraje Vysočina. Knížecí seč se nachází na jižním svahu nad Novým mlýnem u Tavíkovic, Výrova skála pak asi dva kilometry jihovýchodně od Šemíkovic v údolí řeky Rokytné.
Kromě vzniku dvou nových zvláště chráněných území na Třebíčsku odsouhlasila včera krajská rada rovněž nové vyhlášení stávající přírodní památky Jezdovické rašeliniště. Celková výměra chráněného území se zvýšila z původních 1,8 ha na 2,7 ha.

Knížecí seč
Přírodní rezervace Knížecí seč o rozloze 9,2 ha s přibližně hektarovým ochranným pásmem leží na jižním svahu nad Novým mlýnem u Tavíkovic. V rámci Kraje Vysočina se jedná o unikátní lokalitu rozvolněných světlých lesů a lesostepí s výskytem některých silně a kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů. V rezervaci nalezneme například orchidej vstavač nachový nebo nenápadný chruplavník větší. Lokalita hostí také početnou populaci ještěrky zelené a pravidelně zde hnízdí dudek chocholatý. V místě bylo pozorováno přes 40 druhů ptáků, žije zde také řada druhů brouků a motýlů.

Výrova skála
Zvláště chráněné území nazvané Výrova skála najdeme v údolí řeky Rokytné jihovýchodně od obce Šemíkovice. Přírodní rezervace představuje zachovalý soubor lesní vegetace teplomilných a suchých doubrav, dubohabřin a suťových lesů na skalnatých svazích. V nivě řeky Rokytné se pak nacházejí lužní porosty olšin. Území je cenné výskytem teplomilných rostlin a živočichů. Najdeme tady mimo jiné ještěrky zelené a užovky hladké, objevuje se kolem 60 druhů ptáků. Lokalita je hnízdištěm výra velkého nebo ohroženého strakapouda prostředního. Celková výměra přírodní rezervace Výrova skála je 24,16 ha.

Jezdovické rašeliniště
Jezdovické rašeliniště nacházející se asi 1,5 kilometru od obce Jezdovice bylo přírodní památkou vyhlášeno už v roce 1984. Území tvoří drobné rašelinné prameniště na okraji lesního porostu, přičemž mezi lety 2013 a 2015 se v lokalitě přistoupilo ke kácení náletových dřevin, aby byla podpořena biodiverzita. Jezdovické rašeliniště je domovem například hnědáska rozrazilového, mravence rašelinného, z rostlin se zde daří třeba jednokvítku velekvětému, rosnatce okrouhlolisté nebo ostřici blešní. Nově vyhlášené zvláště chráněné území o rozloze 2,7 ha místo původních 1,8 ha nyní odpovídá skutečnému stavu přírodní památky.

Na území Kraje Vysočina se nacházejí tato chráněná území (stav k 11. 3. 2019):
• dvě velkoplošná chráněná území (CHKO Žďárské vrchy a CHKO Železné hory)
• 200 maloplošných chráněných území (tj. šest národních přírodních rezervací, čtyři národní přírodní památky, 74 přírodních rezervací a 116 přírodních památek)
• devět přírodních parků
• 85 evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000
• dvě smluvně chráněná území (Ficků rybník a Jeřišno-Heřmaň)


foto - Výrova skála
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Komentované procházky v NPR Ransko se setkaly se zájmem veřejnosti
V sobotu 30. března proběhly v NPR Ransko dvě komentované vycházky okolo míst s kvetoucími porosty bledule jarní. Za krásného slunečného počasí se každé z nich zúčastnilo okolo 40 návštěvníků. Na pěti zastaveních představili pracovníci AOPK ČR, Správy CHKO Žďárské vrchy hlavní přírodní hodnoty tohoto území.
Účastníci se však dozvěděli také informace o opatřeních, která je nutné realizovat k ochraně této unikátní lokality. Přímo v terénu bylo možné vidět nové výsadby, realizované v rámci projektu obnovy zdejších jasanových olšin postižených plošným hynutím jasanu. Projekt podpořený z Operačního programu životní prostředí je ukázkou dobré spolupráce s místními lesníky Lesního družstva obcí Přibyslav. Na jeho výsledku bude záviset i další osud unikátních porostů bledule jarní v této lokalitě.
Zajímavou zastávkou byl také Ranský potok, který byl do loňského roku jednou z mála lokalit výskytu ohrožené rybky, střevle potoční. Vlivem sucha však potok v loňském roce téměř vyschnul a teprve letošní monitoring ukáže, zda střevle dokázaly ve zbytcích vody v korytě přežít. Komentované vycházky se setkaly se zájmem veřejnosti a v příštích letech chceme v této formě osvěty pokračovat.
Bledule stále kvetou. Ještě přibližně týden se budou moci návštěvníci těšit z jejich pomalu vadnoucí krásy, než bílé květy nahradí tobolky se semeny. Ty postupně přeroste krom dalších rostlin třeba i fialově kvetoucí a rovněž chráněný oměj pestrý, Aconitum variegatum (viz foto).
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský filmový klub uvede americký film Záhada Silver Lake
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 8. dubna od 19.30 hodin v kině Dukla americký nezávislý film Záhada Silver Lake režiséra Davida Roberta Mitchella. Pátrání po zmizelé krásné sousedce proměňuje režisér David R. Mitchell v podvratnou hru s konvencemi žánru filmu noir, plnou popkulturních odkazů, utahování si z konspiračních teorií a lynchovského matení diváků.
Samovi je přes třicet, bydlí v Los Angeles, nemá stálou práci a ani si jí neshání – důsledkem je to, že nemá na nájem a hrozí mu příkaz k vystěhování. Jednoho dne se seznámí s mladou přitažlivou sousedkou Sarah a stráví s ní příjemný večer. Slovo dalo slovo a vypadá to, že by těch pěkných společných večerů mohlo být víc. Následujícího dne však dívka zmizí – její byt je zcela prázdný a její spolubydlící jsou také pryč. Noc před tím došlo ve městě k explozi automobilu. Je možné, že v něm Sarah byla? Sam se rozhodne přijít tomu na kloub, a tak se z něj stává detektiv – amatér, který se vydá po stopách zmizelé pohledné sousedky. Nachází spoustu stop, ale většina z nich se nakonec ukazuje jako matoucí a mylná. Osou dějové linie je právě neustálé boření diváckých očekávání ohledně příběhu filmu, jehož hlavním motivem je pátrání hlavního hrdiny po pravdě a zároveň neutuchající rozdmýchávání těchto očekávání množstvím pozoruhodných stop a pojítek, jimiž jsou Sam i diváci zasypáváni jen proto, aby se nakonec skoro všechna stala nikam nevedoucími a zavádějícími slepými uličkami. Výsledkem je film s velmi zvláštní atmosférou plnou surrealistických prvků - Záhada Silver Lake zkrátka chce být schválně matoucí, podvratná, neuspokojivá, iritující a frustrující. Snímek lze označit jako dobře promyšlený experimentální umělecký film přesto je dokonale srozumitelný a překvapivě i divácký. Navíc je krásně nasnímaný, skvěle režírovaný, velmi dobře zahraný, má padnoucí písničkový soundtrack i hluboký přesah se spoustou myšlenek, které rezonují ještě dlouho po zhlédnutí.

Záhada Silver Lake je velmi výrazné dílo, nepodobné ničemu jinému, byť v někom evokuje tvorbu Davida Lynche či Alfreda Hitchcocka.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 5. 2019

• Nemocniční lékárna v Pelhřimově má další výdejní místo; rozšířila sortiment
• Nejtěžší obálka s volebními lístky
• Hledá se Obama! Podle množství podpisů je nejspíš v Okříškách
• Příplatek za „rychlopas“ vyjde až na šest tisíc korun; blíží se léto, zkontrolujte si platnost svých pasů
• Návštěvnický pas provede po 16 chráněných územích; turisté mohou získat i drobné dárky
• Vzpomínková akce k uctění obětí holocaustu
• Kávu z nové pražírny na Vysočině bude možné ochutnat na Dnech otevřených zahrad
• Porouchaný kamion ucpal na 141. km ve směru na Brno dálnici D1

Čtvrtek   23. 5. 2019

• Služby města Jihlavy budou od pondělí 27. května provádět desifenkci odpadových nádob
• Premiéra filmu španělského režiséra Pedro Alomodóvara s titulem Bolest a sláva v sobotu v jihlavském klubu
• Hala pelhřimovského zimního stadionu má nové ozvučení
• Dávejte si pozor na své věci; z nákupního vozíku pachatel odcizil tašku
• Evropský den chráněných území: v Podyjí se vypravte s průvodci do lesů nebo na koncert
• V Bransouzích se v sobotu koná Pivní májový fest, k dobrému moku vystoupí dobré kapely

Středa   22. 5. 2019

• V třebíčské synagoze vystoupí Lipský synagogální sbor
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté pátrají každoročně po stovkách ztracených dětí
• Mediální vzdělávání Člověkem v tísni: další indoktrinace studentů
• V novém domově v Chotěboři vznikne 120 lůžek pro seniory
• Po šedesáti letech se pastva vrací na chráněná území Vysočiny
• Pěkný výtěžek potravin pro oblastní charitu v Třebíči
• Tříkrálová sbírka přispěla na operaci psa Scotyho, dobrovolníka roku 2017
• Triatlonový závod pro děti ve věku od 4 do 18 let pořádaný sportovcem a filantropem Tomášem Slavatou v Telči
• Jihlavská galerie vystaví dílo Miloše Jiránka

Úterý   21. 5. 2019

• Pro Žďársko a Havlíčkobrodsko platí výstraha před silnými dešti
• Nepřipoutaný řidič byl pod vlivem alkoholu
• Měření kvality ovzduší v Kraji Vysočina pokračuje
• Dětem svědčí výuka venku
• Pětaosmdesátiletý rekordman vyřezal ručně největší selskou židli
• Devadesátikorunový poplatek za pohotovost v novoměstské nemocnici lze nově zaplatit platební kartou
• Divadlo Rokoko uvede v Třebíči tragikomedii Otec
• Povídání o afrických pašerácích v jihlavském muzeu
• Křídla ZASTÁVky Telč vyhrály v celorepublikové soutěži

Pondělí   20. 5. 2019

• Do nové antropologické expozice v Humpolci bude lákat hlavně unikátní model pračlověka v životní velikosti; včetně kostry
• Výstava v prostorách jihlavské vysoké školy přiblíží život G. Mahlera ve Vídni
• V jarním kole Sbírky potravin lidé na Vysočině darovali 13615 kg potravin

Neděle   19. 5. 2019

• Koncert Luboše Pospíšila & 5P v Národním domě v Třebíči
• Přednáška Umělá inteligence - dobrý sluha, zlý pán? v jihlavském muzeu

Sobota   18. 5. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Strnadovi v režii Heleny Třeštíkové
• Chladné počasí pomalu končí, po neděli bude pršet, pak se oteplí
• Novoměstská nemocnice má další nové sanitky; komfort přepravovaných pacientů se výrazně zvýší
• O střevíček z pohádkové Telče slaví deset let
• Zastávka Nový hřbitov v Havlíčkově Brodě bude dočasně přesunuta

Pátek   17. 5. 2019

• V Dukovanech zahájili výměnu paliva v druhém bloku
• Dobrovolnickému dni v třebíčské charitě nevadil chlad, ani déšť
• Nejvíc absolvovaných pochodů Praha–Prčice
• Setkání zámeckých pánů zahájilo tradici na zámku rodiny Podstatzkých-Lichtenstein
• Kolik návštěvníků denně zavítá do CHKO Žďárské vrchy?
• V Zimní ulici v Jihlavě bude do října nové parkoviště s 56 místy
• Křehké rýžové chlebíčky lze i malým dětem podávat bez obav

Čtvrtek   16. 5. 2019

• Muzeum ve Velkém Meziříčí nabídne v sobotu 18. května bezplatný vstup do vybraných expozic
• Stavba jihovýchodního obchvatu v Havlíčkově Brodě může začít, hledá se dodavatel
• Folklor v máji a prezentace výstavy UNESCO v Telči
• Skutek roku 2018: Bodovali Junák a včelař Jaroslav Hájek
• Město Třebíč bude společně s občany hledat využití autobusového nádraží
• Historické kočárky z pelhřimovského muzea se představí v rakouském Eggenburgu

Středa   15. 5. 2019

• Ministerstvo zemědělství spustilo portál pro nákup a prodej sazenic a semen lesních dřevin
• I přes déšť a chladno se na jihlavském náměstí s vysokou školou polytechnickou sportovalo
• Na chytrém parkovišti v Třebíči zaplatíte i pomocí aplikace
• Lázeňské lavičky budou v Benešově ulici v Jihlavě pouze letošní léto
• V IKEM provádějí transplantace srdce již pětatřicet let
• Muzea a galerie budou mít otevřeno i v pozdních hodinách; v pátek začíná jubilejní Festival muzejních nocí
• V jihlavské nemocnici se pustili do boje s kouřením
• Povídání o Transsibiřské magistrále v třešťském muzeu
• Policisté se po celou letní sezonu zaměří na chování motorkářů

Úterý   14. 5. 2019

• Ve Žďáře začíná slavná svatojanská pouť
• Kostýmované prohlídky v třebíčském muzeu - Provede vás Blažena a Osudová věštba
• Někdo na Jihlavsku zabil dvě mláďata orla mořského; pokácel strom s hnízdem
• Zlatou jeřabinu 2018 si vysoutěžil Den medu v Cidlině a Obnova báně věže kostela v Petrovicích
• Broučci na Kamenici - připomeňme si výročí spisovatele Jana Karafiáta
• Májová slavnost v Domově Ždírec
• Jarní Potravinová sbírka v Jihlavě a v Moravských Budějovicích už tuto sobotu
• Přednáška o renesančním učenci z Vysočiny v jihlavském muzeu

Pondělí   13. 5. 2019

• Ve středu mohou lidé v havlíčkobrodské nemocnici koupí kytičky podpořit den proti rakovině
• Volební lístky do schránek doputují nejpozději 21. května
• Vánoční výzdoba v Pelhřimově bude letos bohatší a pestřejší
• Dělostřelci v Jihlavě vytvoří střelecký rekord; vystřelí z 64 děl, moždířů, mušket a hákovnic
• Muž na Polensku vyhrožoval bombovým útokem, policisté jej rychle vypátrali
• Muž za volantem nadýchal téměř čtyři promile
• Společná výjižďka motorkářů z Nového Města na Moravě
• Kraj Vysočina dostane další peníze na výměnu kotlů; více než 247 milionů rozdělí už od podzimu

Neděle   12. 5. 2019

• Sportujeme s VŠPJ ve středu na jihlavském náměstí
• Zmapování zatopené části Chýnovské jeskyně ve 3D
• Jihlavská světská pouť se z Masarykova náměstí přestěhuje na parkoviště u obchodního domu Tesco
• Výstava fotografií Mirky Patočkové Tak to vidím já v muzejní kavárně v Jihlavě
• Jak je to s cestovními doklady pro děti?
• Vysočina se i nadále potýká se suchem

Sobota   11. 5. 2019

• Na silnici z Nové Včelnice na Kamenici nad Lipou zemřel po nehodě šestašedesátiletý spolujezdec
• U obce Sklenné nad Oslavou na Žďársku boural autobus s dětmi
• Studenti z Vysočiny stavěli tatrovky ze stavebnic v rámci soutěže Stavíme z Merkuru
• Město Třebíč omezí sečení trávníků
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Jackie; film který diváka přivede do okamžiků zavraždění amerického prezidenta

Pátek   10. 5. 2019

• Jihlava vyhrála 3:0 v přátelském hokejovém utkání s krajem
• Omezení na D1 v Brně: od sjezdu na Bohunice až po následující exit Vídeňská počítejte s dopravním omezením
• Uzavírky v Budíkovicích, mezi Štěpánovicemi a Výčapy a v ulicích v Třebíči
• Primátorka Jihlavy poděkovala záchranářům, hasičům a policistům
• Padla „temná“ zeď u Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Město Velké Meziříčí může mít ve vlastnictví synagogu
• Maminkám zahraje v Cityparku v Jihlavě kvarteto maminek
• Na náměstí v Telči se představí stará dopravní technika, velocipedy, auta i traktory
• Obchvat Nového Veselí: 5,5 kilometru nové silnice už má v terénu viditelnou trasu

Čtvrtek   9. 5. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz