Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 9.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Ve středu 10. dubna začínají státní maturity; k písemné práci z češtiny může přijít na Vysočině až 3 805 studentů
Oficiální kalendář maturitních zkoušek začíná pro žáky střední škol, kteří si zvolili obor vzdělávání zakončený maturitní zkouškou, ve středu 10. dubna 2019 písemnou prací z českého jazyka a literatury. Z šesti společných témat si bude moci na Vysočině vybrat 3805 žáků, tedy o 167 méně než loni.
„Nervozita bude gradovat přesně ve 12:30, kdy bude na středních školách zahájena příprava, o čtvrt hodiny později budou písemné práce zahájeny,“ popsala načasování první části maturitních zkoušek radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Po slohové práci z češtiny čeká maturanty hned 11. dubna 2019 písemná část z jazyků. Ostatní zkoušky (didaktické testy z matematiky, z cizího jazyka, z českého jazyka) budou žáci vykonávat začátkem měsíce května. Maturitní maraton skončí ústními a profilovými částmi maturitních zkoušet, na které mají střední školy čas mezi 16. květnem a 10. červnem.
Maturitní vysvědčení by všichni úspěšní maturanti měli obdržet nejpozději 12. června.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vytvořme společně velikonoční rekord aneb nejvíc krajových pojmenování pro pomlázku
Ty nejlepší tradice bývají inspirací k řadě zajímavých počinů. Velikonoce jsou především nejdůležitějšími křesťanskými svátky, ale také velkou lidovou oslavou příchodu jara. O tom druhém svědčí i nebývalé množství místních pojmenování pro předmět, který je se svátky jara neodmyslitelně spjat - umě spleteným vrbovým proutkům, se říká: pomlázka, mrskačka, žíla nebo třeba hodovačka... Ale těch pojmenování je mnohem více. Některá známější, některá méně známá. Některá krajová, některá jen místní nebo dokonce jen spojená s nějakou rodinnou či rodovou tradicí.
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde je vystavena třeba pomlázka dlouhá 583 cm (kterou lze přetáhnout 15 dívčích zadečků najednou - vyzkoušeno) vyhlašuje pro nás všechny pokus o společný zápis do České knihy rekordů:
Nejvíc místních pojmenování pro pomlázku
- napište nám do konce dubna na e-mailovou adresu: muzeum@dobryden.cz, jak se pomlázce říká u Vás (uveďte: pojmenování pomlázky, popř. i zdůvodnění, Vaše město, obec, či oblast, kde se takto pomlázce říká a chcete-li, pak i svůj kontakt, vybrané přispěvatele odměníme novou Českou knihou rekordů a vstupenkami do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kam můžete své návrhy zanést i osobně a v jeho expozici obdivovat mimo jiné i řadu velikonočních exponátů.
Jsou zde například vystaveny nejmenší lidově zdobené kraslice, nejmenší pomlázka z 8 vrbových proutků (4,5 mm), pozoruhodné "vejce bez vejce", kraslice poskládaná ze stovek malých křepelčích vajec nebo unikátní vajíčko ze sirek. Jedná se o zvětšeninu velikonoční kraslice vykládaného rozžehlenou slámou. Zhotovení tohoto nevídaného exponátu stálo autora - Tomáše Kordu 674 hodin čistého času práce. Na zcela ojedinělé vajíčko spotřeboval 4877 sirek a 9988 zápalkových hlaviček.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

V Náměšti nad Oslavou ležel u silnice silně opilý muž
V neděli 7. dubna byli policisté v Náměšti nad Oslavou po páté hodině večer přivoláni k silnici zvané Stará cesta, kde dle přijatého oznámení nehybně ležel muž. Policisté po příjezdu zjistili, že je muž značně opilý a stěžoval si na bolest hlavy.
Přivolali zdravotnickou záchrannou službu. U dvaačtyřicetiletého muže provedli policisté dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 3,83 promile alkoholu. Zdravotníci muže odvezli na ošetření do nemocnice.
Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Program finančního vzdělávání získal akreditaci MŠMT a míří do 400 českých škol
Na 80 % Čechů je přesvědčeno, že umí dobře hospodařit, vyplynulo to z průzkumu České spořitelny. Průzkumy, které zkoumají naše finanční znalosti a dovednosti, nás usvědčují z opaku - ve znalostech jsme jen průměrní. Celá čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě a chudobou trpí každý desátý Čech. Česká spořitelna to chce změnit. Jakkoli rámcové vzdělávací programy počítají i s finanční gramotností, ve výuce pevně zakotvená není. Pouze 15 % žáků si uvědomuje, že by se kdy finančním dovednostem učili. Spořitelna nabízí školám zážitkový program finanční gramotnosti Abeceda peněz. Do konce roku chce zapojit více než 400 škol a 25 000 žáků základních škol.
Na Vysočině se jen v prvních měsících tohoto roku projektu zúčastnilo přes 400 dětí. Se základy hospodaření se seznamovaly prostřednictvím zážitků a vlastních zkušeností.
Co si z výuky odnesly, se samy děti, ale i široká veřejnost, mohou přesvědčit na prodejních jarmarcích:
10. 4. děti z Bystřice nad Pernštejnem, před pobočkou ČS na Masarykově nám.
10. 4. děti z Moravských Budějovic, před pobočkou ČS na Nám. míru
11. 4. a 16. 4. děti z Třebíče, před pobočkou ČS na Karlově nám.

Jsme přesvědčeni o tom, že finanční gramotnosti má být pevně zakotvena ve výuce už na základních školách. Záleží nám totiž na tom, aby se společnosti dařilo lépe, a to nejen dnes, ale také v budoucnu. Proto začínáme už u dětí. Hravou formou je učíme, jak zacházet s penězi. Že je náročné peníze vydělat a důležité následně přemýšlet, za co je proměnit. A o tom je Abeceda peněz, kterou nyní představujeme široké veřejnosti. Těší nás velká poptávka po Abecedě, kterou od škol máme," říká Monika Hovorková, šéfka Engagement tribu České spořitelny.

Abeceda peněz je komplexní program finančního vzdělávání, který získal v lednu 2018 akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V současné době se zaměřuje zejména na žáky čtvrtých tříd základních škol, kterým otevírá svět financí zážitkovou formou. "Aktuálně je v projektu pro 4. třídy zapojeno více než 260 škol, ještě letos bychom jich měli rádi zhruba 400. Pro spolupráci se školami mluví i výsledky našeho posledního průzkumu - jak správně hospodařit, by se ve škole chtělo učit sedm z deseti dětí. Školu jako místo, které by mělo dětem pomáhat získávat finanční dovednosti, vnímá 60 % rodičů," vysvětluje David Hubáček, který je v České spořitelně zodpovědný za finanční gramotnost. Spořitelna tak chce zapojit 25 000 dětí napříč Českou republikou. Od září navíc spouští Abecedu peněz i pro druhé třídy, kterou aktuálně pilotuje.

Abeceda peněz sází na zážitky, vlastní zkušenost a zodpovědnost dětí. „Děti mají za úkol vybudovat vlastní firmu. Navrhnout její logo, název a hlavně sortiment. Takové zboží, které zvládnou samy, s přiměřenými náklady, vyrobit, a bude možné jej prodat na veřejných jarmarcích, jež jsou vrcholem Abecedy peněz. Děti tedy neustále musí propočítávat cenu výrobku, kalkulovat se vstupními náklady i cenou vlastní práce a pracovat na propagaci. To vše společně po vzájemné diskuzi s ostatními,“ popisuje David Hubáček. Žáci se tak naučí nejen chápat základní pojmy a zákonitosti ze světa peněz, ale taky vzájemné spolupráci, toleranci, ocenění schopností spolužáků.

"Z programů rozvíjejících finanční gramotnost, kterých se v posledních letech objevuje a do EDUíny hlásí mnoho, byla Abeceda peněz hodnocena nejlépe, především pro její blízkost realitě a prožitkové principy," vyzdvihuje program pro čtvrté třídy i Barbora Vobořilová, koordinátorka ceny EDUína.

Průměrný výdělek dětí z jarmarku se pohybuje okolo 14 tisíc korun. Peníze nejčastěji využijí k třídním výletům, třeba do různých jump parků a science center. Velmi často ale také myslí na potřebné - přispívají třeba dětem, které se
potýkají s nějakou nemocí, podporují také zvířecí útulky. Díky solidaritě dětí získala například paruku Katka Č. z Chomutova, která trpí alocipedií. Pro těžce nemocného Hynka dokonce děti z pražských Petřin loni napsaly knihu.

Marta VOKURKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Blíží se Velikonoce, zákazníci by měli být opatrní na některé barevné výrobky, které kupují
Velikonoce a barvy patří neodmyslitelně k sobě. Nadšení z toho, že se šedivá zima dala na ústup, mívá často bohatě dekorovanou pestrobarevnou podobu. Setkat se s ní můžeme nejen na zdobných pentlích, na barvy sázíme i při přípravě velikonočních pokrmů a při nákupech potravin. Odkud se barvy k jídlu berou a jaký mají původ? Čím jsou barveny oblíbené dekorativní cukrovinky? Podívali jsme se na několik z nich.
Perníček s barevným zdobením patří k velikonoční tradici. Radost nad drobnou sladkostí ale může zkalit skutečnost, že k obarvení bílkové polevy posloužilo syntetické barvivo, o kterém se na zadní straně obalu píše, že se nehodí pro děti. Spotřebitel se pak může logicky ocitnout ve schizofrenní situaci, kdy je potřeba se rozhodnout, co obdarovaného potěší víc – jestli vzhled jídla, nebo složení bez zbytečné chemie. Dětí se na to raději neptejme.

Kovové broky, máček i list papíru
Děti jsou hravé a milují barvy. To je také často důvodem, proč je dospělí rádi zásobují barevnými sladkostmi, a výrobci potravin oběma stranám rádi vyhoví. Když se naskytne příležitost jako Velikonoce, Vánoce nebo se slaví narozeniny, touha po barvách se zvyšuje.
Nakoupili jsme proto potravinářské barvy a barevné cukrovinky, které se používají ke zdobení při pečení a se kterými se můžeme běžně setkat i v průběhu roku.
V našem košíku se ocitly rozličné polevy, cukrová sypání a jarní dekorace, barvy, jedlý papír s potiskem či potahové hmoty na dorty. Z jejich obalů jsme čerpali informace o použitých barvivech.
Na jednu stranu můžeme zůstat klidní: všechna použitá barviva jsou povolená a schválená pro potravinářské účely. Otázkou však zůstává, zda je nezbytné používat k barvení jídla látky, které mají syntetický původ, případně jejich použití či příjem omezují nejrůznější limity.

Barevná přírodní harmonie
„Jíst i očima je přirozené. Lákají nás čerstvé, svěží potraviny a výrobci se proto barvivy snaží průmyslově vysoce zpracované produkty vzhledově přiblížit skutečným potravinám,“ vysvětluje oblibu barevných potravin specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.
Jaká je tedy alternativa k syntetickým barvivům, pokud budeme trvat na tom, že chceme obarvené jídlo? „Existují bezpečné přirozené pigmenty rostlin nebo jde k barvení používat i skutečné potraviny jako třeba prášek z lyofilizovaného ovoce. Což prakticky je jen mrazem vysušené a rozdrcené ovoce jako třeba borůvky, maliny nebo jahody,“ doporučuje jako jednu z variant barvení specialistka.
Mezi oblíbené zdroje přírodního barviva patří borůvky, červená řepa, červené zelí, aronie, mrkev, kurkuma, špenát či spirulina. Lze je použít buď tak, jak jsou, nebo v podobě extraktů, redukcí či prášků. Někdy je najdeme pod označením „potraviny s barvicím účinkem“.
Přírodní barviva běžně používají i velkovýrobci, ve složení výrobků se o nich dočtete, případně je můžete rozeznat podle E kódů. Které to jsou, uvádí tabulka na: https://www.dtest.cz/clanek-…

Radost pro oko, méně už pro tělo
Nebylo by však úplně spravedlivé svádět oblibu jasných barev v jídle pouze na děti. I dospělým se líbí svěží vzhled potravin, byť se představy o atraktivitě potravin mohou u dětí a dospělých trochu rozcházet. Oficiálně, podle evropského nařízení 1333/2008, se za důvody k používání potravinářských barviv považují zvýšení přitažlivosti jídla, obarvení jinak bezbarvých potravin a také (trochu zvláštně) navrácení přirozeného vzhledu. Potraviny se naopak nesmějí barvit proto, aby se zamaskovaly vady všeho druhu.
Na evropské úrovni se potravinami obecně zabývá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), uvnitř kterého funguje speciální panel odborníků pro přídatné látky (FAF). Tato skupina v roce 2016 zrevidovala svá vědecká stanoviska týkající se některých barviv používaných v potravinářství.
V souladu s jejich novými závěry, dále podle evropské legislativy a s přihlédnutím k hodnocení francouzské spotřebitelské organizace Que Choisir jsme v naší tabulce vyznačili barviva, která stojí za pozornost.

Trocha neuškodí? Kolik je trocha?
První skupinou látek, které nejsou v jídle nezbytné, jsou azobarviva. Jde o synteticky vyrobené barvicí látky, které vyjmenovává evropské nařízení č. 1333/2008 a které mají potenciálně neblahý dopad na aktivitu a pozornost dětí. Což je skutečnost, na niž musí výrobce na obalu u příslušného barviva upozorňovat větou „může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“. Potravinářských azobarviv je šest a patří mezi ně žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124). Objevili jsme je v nejrůznějších typech dekorací: v potahové hmotě na dorty, v barevném posypu, jako součást potisku jedlého papíru nebo v potravinářském barvivu určeném k barvení pokrmů.
Proč se k výrobě potravin používají syntetická barviva, která mohou ovlivňovat pozornost dětí? Azobarviva dovedou sytě a stabilně obarvit limonády, alkoholické nápoje nebo například potahovací fondánovou hmotu na dětský dort. Barva vydrží sytá, nevybledne a svůj odstín si uchovává po dlouhou dobu.
„Výrobci jsou experty na produkci a prodej, nikoli na výživu. Vyrábějí to, co nejvíce láká, co se prodává. V laboratořích vymýšlejí složení, jejich hlavním cílem je prodat. Nejlépe opakovaně,“ vysvětluje používání výrazných barviv specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Kterým se radši vyhnout?
Azobarviva jsou syntetické barvicí látky, které se používají (nejen) v potravinářství. Dodávají potravinám zářivé a dlouhotrvající barvy, ty by však zároveň měly být upozorněním (spolu s informacemi na obalu), že nejde o ideální přídatné látky pro děti. Evropské nařízení ukládá výrobcům, aby spotřebitele upozorňovali na obalech, že azobarviva mohou nepříznivě ovlivňovat pozornost dětí. O která jde, se dozvíte v tabulce na: https://www.dtest.cz/clanek-…

Možný alergen a nanočástice
Ve stejné kolonce uvádíme také karmín či kyselinu karmínovou, dříve známou jako košenila (E 120), který se vyrábí ze sušených těl hmyzu nopálovce karmínového. Toto červené barvivo se spojuje s potenciálně alergenními složkami, proto EFSA výrobcům doporučuje vyrábět jej co nejčistší.
Karmín se běžně používá v kosmetice nebo ve farmacii, v potravinářství má pak využití při barvení uzenin, mléčných výrobků, džemů nebo cukrovinek. My jsme na něj narazili v modelovací marcipánové hmotě, cukrových posypech a cukrových polevách.
Jako další barvivo, kterému je lepší se vyhnout, jsme označili oxid titaničitý. Jde o látku, kterou se barví potraviny na bílo. Někdy se používá jako podkladová barva. Jsou jím potahovány například žvýkačky nebo bonbóny, může být součástí kupované bílé zdobicí polevy na perníčky. V drogistice se používá jako součást opalovacích krémů, kde tvoří fyzikální UV filtr.
EFSA podle svých slov nenashromáždila dostatek studií, které by ji přiměly výrazně se vymezit vůči tomuto aditivu. V žaludku však leží Francouzům, kteří upozorňují, že oxid titaničitý se vždy alespoň částečně vyskytuje v podobě nanočástic. Ty mohou podle studie francouzského Národního institutu pro zemědělský výzkum (INRA) v těle způsobovat předrakovinné stavy. V každém případě francouzská vláda vyslovila svůj návrh na zákaz používání oxidu titaničitého v cukrovinkách a jídle vyráběném ve Francii, a to s platností od června 2020.

Modrá je dobrá, ale bez ní to jde taky
Dalším syntetickým barvivem, které zaujalo naši pozornost, je brilantní modř FCF (E 133). Hojně se používá při barvení cukrovinek pro děti a do limonád. My jsme na ni narazili v podstatě ve všech typech cukrářských dekorací, kde bylo zapotřebí modré barvy.
Nepatří mezi azobarviva, přesto jejím vypuštěním z jídelníčku dětí chybu neuděláte. EFSA po poslední revizi snížila tolerovatelný denní příjem (ADI) brilantní modři z 10 na 6 mg/kg tělesné hmotnosti denně.
Patentní modř V (E 131) čelí podezření, že může u citlivých jedinců způsobovat alergické reakce. EFSA stanovila tolerovatelný denní příjem barviva na 5 mg/kg tělesné hmotnosti denně.

Chemický kaleidoskop
Řada cukrářských dekorací se neobejde bez konzervačních látek. Benzoanem sodným se v některých cukrovinkách zabraňuje množení mikroorganismů a tím pádem prodlužuje trvanlivost. Jeho použití je v různých typech potravin omezeno maximálními limity, což samo o sobě napovídá, že jídlo bez benzoanu je lepší volbou. Podle francouzských zjištění může stát za alergickými reakcemi, v kombinaci s azobarvivy (i sám o sobě) pak může posilovat hyperaktivitu dětí.
Sorban draselný slouží také jako konzervant. EFSA jej klasifikuje jako přídatnou látku s maximálním tolerovatelným denním příjmem 3 mg/kg tělesné hmotnosti.
U přídatných látek často zdůrazňujeme jejich možný koktejlový efekt a také upozorňujeme na skutečnost, že jsme během dne vystaveni působení velkého množství chemických sloučenin z nejrůznějších zdrojů, o kterých nemusíme vědět. Mezi ně patří například kosmetika, léky či doplňky stravy.
Proto v rámci předběžné opatrnosti doporučujeme vyhýbat se kontaktu s chemickými látkami, o kterých víme, že nejsou nezbytné. Konzervanty mezi ně řadíme například spolu s aromaty, barvivy či náhradními sladidly.

V čem koupeme vajíčka?
Barvení vajíček uvařených natvrdo si před Velikonocemi nenechá ujít řada českých spotřebitelů. K barvení lze využít řadu přírodních materiálů a barvicích potravin jako například cibulových slupek, černého čaje, odvaru z červeného vína, kmínu nebo červeného zelí.
Běžně dostupné jsou však i barvy na vejce v prášku, které nabízejí papírnictví a drogerie. Jde o potravinářské barvy, které ve valné většině využívají barvicích schopností azobarviv. Na obalech se však nic o vlivu na hyperaktivitu dětí nedočteme, byť mohou barvy proniknout i pod skořápku. Nejde totiž o potravinu, nýbrž pouze o přídatnou látku, a u těch se upozornění uvádět nemusejí. Stejný případ se týká i léků – ani zde nemusí být použití azobarviv doprovázeno varující větou.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté našli v Třebíči celostátně hledaného muže z Jihlavy
V neděli 7. dubna byli policisté po jedné hodině v noci přivoláni k zábavnímu podniku na Karlově náměstí v Třebíči, kde došlo k fyzickému napadení. Na místě se nacházelo množství osob, které se chovaly agresivně. Policisté učinili opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu násilnému jednání, a provedli šetření.
Vzhledem ke zranění jednoho z mužů přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která zraněného odvezla na ošetření do nemocnice.
Dále se zde nacházel muž, který odpovídal popisu celostátně hledaného. Policisté provedli kontrolu a skutečně se jednalo o dvaatřicetiletého muže z Jihlavy, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. Byl na něho od loňského jara vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté ho zadrželi a následně eskortovali do brněnské věznice. Fyzické napadení dále šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Den zdraví v novoměstské nemocnici poradí, jak předcházet proleženinám
Na Dnu zdraví v nemocnici v Novém Městě na Moravě poradí, jak předcházet proleženinám u dlouhodobě nemocných pacientů. Den zdraví v novoměstské nemocnici letos proběhne v úterý 16. dubna. Tématem celodenní akce je kvalita života u nevyléčitelně nemocných pacientů a paliativní péče. Novoměstský Den zdraví je rozdělen na dvě části. První je prezentace služeb na recepci chirurgie a druhá část je přednášková.
Den zdraví v Nemocnici Nové Město na Moravě startuje v 10 hodin dopoledne, konec je naplánován na 15 hodinu. „Na chirurgické recepci otevře sociální pracovnice nemocnice improvizovanou poradnu. Zájemci se budou moci zeptat, na jaké služby má dlouhodobě nebo nevyléčitelně nemocný pacient nárok, kde mu je poskytnou,“ přibližuje část programu tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
Návštěvníci si budou moci během celého dne prohlédnout zdravotnické pomůcky, které nabízí nemocniční sklad, nemocniční lékárna nabídne ochutnávku nutridrinků a také pětiprocentní slevu na volně prodejné přípravky.
„Naše výživová poradkyně tentokrát nebude měřit obsah tuku v těle, ale poradí, jak by měl vypadat jídelníček staršího člověka. Jinak se stravuje dvacetiletý atlet a jinak sedmdesátiletý méně pohyblivý senior,“ upozorňuje tisková mluvčí.
Samozřejmostí každého Dne zdraví je měření tlaku a také ukázka a kontrola správné hygieny rukou. „Prohlédnout si ruce pod UV lampou je vždy velmi atraktivní. Umět si správně mýt ruce je velmi důležité nejen pro zdravotníky, ale také pro veřejnost,“ říká epidemioložka nemocnice Šárka Vidergotová.
Své služby budou na recepci prezentovat Oblastní charita Žďár nad Sázavou, také Domácí hospic Vysočina.
Druhá část Dne zdraví v novoměstské nemocnici se bude odehrávat v zasedací místnosti pod heliportem. Nemocnice připravuje přednášky. V 10:00 a ve 14:00 hodin. „Téma jedné z přednášek bude prevence dekubitů v domácí péči, představíme paliativní péči, na jejíž rozjezd nemocnice získala od nadačního fondu Avast dva miliony korun. Přednášku s krátkým kvízem také připravuje primář onkologie, o své práci budou mluvit i zástupci Charity a Domácího hospice Vysočina,“ přibližuje tisková mluvčí.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči přišlo k zápisu 448 dětí
Zápis dětí do prvních tříd základních škol pro školní rok 2019-2020, jejichž zřizovatelem je město Třebíč, proběhl v pátek 5. dubna od 14 do 18 hodin a v sobotu 6. dubna od 8 do 11 hodin.
Ve všech školách přišlo k zápisu v tyto dva dny 448 dětí. Je předpoklad, že do školy nastoupí 350 dětí, protože rodiče požádali o odklad povinné školní docházky pro 98 dětí. Konečným termínem řešení odkladů je ale 31. květen 2019, takže počet odkladů se může ještě změnit.

K zápisům budoucích prvňáčků se přišel podívat starosta města Pavel Pacal, který se dětí ptal, na co se ve škole nejvíce těší. Nejčastější odpovědí bylo, že na přestávku. „Děti, které mají ještě před ostrým provozem takhle jasno, se v životě rozhodně neztratí,“ usmál se Pavel Pacal.

K letošnímu zápisu přišlo o 8 dětí méně než v loňském roce.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024