Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 10.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě uzavře vjezd do obchodního domu City park ze směru od Brněnského mostu
Od středy 10. dubna do konce července bude omezen provoz na Hradební ulici naproti obchodnímu domu City park. Frekventovaná komunikace se dočká rozšíření ke křižovatce s ulicí Znojemskou, v pravém pruhu ve směru od Brněnského mostu vznikne BUS pruh.
Předchozí vedení města se snažilo tyto práce provést během uzavírky Brněnského mostu. Bohužel se několikrát do výběrového řízení nepřihlásil žádný zhotovitel, proto to musíme udělat nyní, s omezeným provozem. Za nastalé dopravní komplikace se předem všem za vedení města omlouváme,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička.
Provozu linek městské hromadné dopravy se uzavírka nijak nedotkne, v přímém směru bude ulice Hradební průjezdná. Uzavřen však bude vjezd do obchodního domu City park ze směru od Brněnského mostu.
„Objížďková trasa do City parku bude vedena od Velkého Beranova přes Okružní, Havlíčkovu a Jiráskovu ulici, stejně jako tomu bylo při uzavírce Brněnského mostu,“ uvedl Hynek Schimmer z odboru dopravy jihlavského magistrátu.
Vjezd do obchodního domu od křižovatky se Znojemskou ulicí bude volný. Otevřen bude také vedlejší výjezd v dolním patře parkoviště City parku, který vede na ulici Tovární.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Krajská knihovna v Havlíčkově Brodě roste rychleji
Z novostavby budoucí Krajské knihovny Vysočiny se pomalu stává další dominanta Havlíčkova Brodu.
„K dnešnímu dni je hotovo 95 % veškeré monolitické konstrukce. Už v květnu přijdou na řadu řemesla a pracovat se začne na fasádách. Pokud se podaří firmě udržet současné pracovní tempo, mohli bychom veškeré stavební práce dokončit o několik týdnů dříve, než je plánováno,“ říká po absolvování kontrolního dne na stavbě náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Krajská knihovna Vysočiny za zhruba 143 miliónů korun má být stavebně dokončena v červenci 2020, následovat bude montáž interiérů.

Třípodlažní maximálně funkční a účelná budova bude mít podobu navrženou architektem Milanem Stejskalem a dopracovanou ART Projektem Jihlava. Knihovníkům budou k dispozici tři podlaží, přičemž nejspodnější z nich bude sloužit jako depozitář pro tisíce publikací. Železobetonový skelet knihovny stojí na až 11 metrů hluboko zapuštěných pilotách, v nejvyšším bodě bude knihovna 13 metrů vysoká. „Krajská knihovna bude moci využívat velký konferenční sál pro kulturní, společenské i vzdělávací akce s kapacitou cca 100 osob a kavárnu. Celkem bude zastavěno 1 336 m2 plochy a díky patrům bude mít knihovna k dispozici 3 548 m2 užitné plochy, v rámci stavby se počítá se dvěma technickými výtahy a jedním výtahem pouze pro přemísťování knih,“ popisuje parametry Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Knihovna bude patřit díky své ideální orientaci a zateplení ke stavbám s nulovou spotřebou energie. Zajímavostí jsou plánované probarvené fasádní sendvičové panely, které budou kryty zelenou stěnou – celoroční zelení na západní a východní straně objektu. Jižní a severní strana budoucí knihovny bude celá prosklená. Vstup do nové Krajské knihovny Vysočiny bude hlavním vchodem z ulice Žižkova. Zároveň s novou knihovnou roste v jejím těsném sousedství parkovací dům za 37 milionů korun, ten financuje město Havlíčkův Brod.

Krajská knihovna Vysočiny je příspěvkovou organizací zřizovanou Krajem Vysočina a sídlí v Havlíčkově Brodě. Plní zároveň funkci veřejné knihovny i regionálního centra pro síť veřejných knihoven na Vysočině. V loňském roce měla přibližně 6 500 registrovaných čtenářů.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Klienti a klientky stacionáře Úsměv a Azylového domu v Třebíči se zjara těší pobytu na upravených zahradách
Na zahradní domek, zámkovou dlažbu, terénní úpravy a novou zeleň přispěly mladistvým a dospělým lidem s mentálním postižením nebo maminkám s dětmi v nouzi sportující veřejnost prostřednictvím aplikace EPP – Pomáhej pohybem a Nadace ČEZ.
V úterý 9. dubna dopoledne se úsměv z názvu třebíčského denního stacionáře přemístil do tváří jeho klientů. Venkovní prostory areálu, fungující podle koncepce terapeutické zahrady, nově zaplnila pergola a zahradní domek s podkladem ze zámkové dlažby. Prostor pergoly a domku poslouží k setkávání s kamarády či rodiči a přenese část činností ven. Zároveň zde budou moc mladiství a dospělí s mentálním postižením relaxovat.
Stacionáři Úsměv, který svou činnost provozuje v rámci Diecézní charity Brno, přispěli na nové vybavení terapeutické zahrady uživatelé aplikace EPP – Pomáhej pohybem, a to třeba během, cyklistikou nebo jen při procházkách. Nasportované body převedla na finanční částku 115 tisíc Nadace ČEZ.

„Díky nové pergole s domkem na uskladnění potřebného nářadí budeme moci většinu činností s klienty přesunout ven, na čerstvý vzduch. Rád bych poděkoval Nadaci ČEZ i Jaderné elektrárně Dukovany za tuto výraznou pomoc,“ řekl Tomáš Barák, vedoucí stacionáře Úsměv pod Oblastní charitou Třebíč.

Část ze získaných peněz pro projekt v EPPce putovala na zahradní úpravy Azylového domu pro ženy s dětmi v Třebíči

„Pomáhat s naší EPPkou dobročinným projektům některou z více než dvacítky pohybových aktivit, včetně turistiky nebo jízdy na handbiku, je velmi snadné, zábavné a zároveň velmi transparentní. Uživatelé najdou současné i již realizované projekty na webu www.pomahejpohybem.cz. Těší mě, že se i projekt terapeutické zahrady v třebíčském stacionáři těšil pozornosti veřejnosti a nyní přináší radost jeho obyvatelům,“ sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Podpořená organizace
Oblastní charita Třebíč je nezisková církevní organizace, která vznikla 1.září 1992. Je organizační jednotkou Diecézní charity Brno. Působí v oblasti sociální, zdravotní a humanitární, především na území Kraje Vysočina. Pomáhá lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci.

STACIONÁŘ ÚSMĚV TŘEBÍČ
Posláním denního Stacionáře Úsměv Třebíč (SÚT) je poskytovat podporu a pomoc lidem s mentálním a kombinovanými postižení, kteří žijí v Třebíči a okolí. Prostřednictvím sociálního učení, pracovních a vzdělávacích aktivit usiluje o posilování a rozvoj samostatnosti, navazování a udržování sociálních vztahů a začlenění se do běžné společnosti.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Peníze na výsadby? Máme a rádi vám dáme...
Sdružení Krajina a GLS CZ, s.r.o. vyhlašují výzvu pro neziskové organizace a obce k předkládání návrhů akcí, zaměřených na výsadbu stromořadí ve volné krajině pro rok 2019. Zaslané návrhy budou vyhodnoceny a pořadatelé vybraných akcí obdrží příspěvek na výsadbu....
Již sedmým rokem podporují Sdružení Krajina a přepravní společnost GLS CZ, s.r.o. výsadby stromořadí, remízů či větrolamů do volné krajiny. V loňském roce bylo vysazeno 156 stromů za finanční podpory od GLS CZ, s.r.o. ve výši 52 000Kč. Na letošní rok je pro organizátory výsadbových akcí připraveno celkem 100 000 Kč, přičemž jednotlivé organizace se mohou ucházet o finanční příspěvek ve výši 500 Kč na jeden vysazený dlouhověký strom nebo 300 Kč na stromek ovocný. V případě mimořádné výsadby (větší sazenice, výjimečné akce) je možné jednat o navýšení sazby za dlouhověký strom.

„Tento projekt jsme pojali tak, aby byl jednoduchý, bez nadměrné administrativní zátěže, s možností domluvit se a doladit detaily podle možností navrhovatele akce, tak aby byly schopny podporu využít i malé spolky fungující na dobrovolnické bázi“ sdělila Kateřina Marečková ze Sdružení Krajina. Podmínkou podpory je výsadbová akce s aktivním zapojením veřejnosti, výsadba minimálně 5 stromů a místně původní druhy dřevin.

Uzávěrka přijímání návrhů akcí je již 26.4.2019! Formuláře k žádosti zájemci naleznou na našich webových stránkách www.sdruzenikrajina.… kde se dozví i další potřebné informace a podmínky. Nebo nás mohou kontaktovat emailem na info@sdruzenikrajina.cz či na telefonu 566 521 259, 775 239 691.Darina COUFALOVÁZpět nahoru na obsah...

Chaloupky Baliny zvou do malebného údolí
Jaro je již za bukem. Jeho hnědo-měděné listy z loňského roku za chvíli vymění za svěží zelenou a pak to rozjede v celé té jarní kráse, jako každý rok. Snad nebudou mít prognostici úplnou pravdu a něco z té svěžesti nám zůstane i na léto. Chtěli bychom vás pozvat do Balinského údolí, jehož návštěva je krásný zážitek sám o sobě. A když si tam však naplánujete výlet na neděli 28. dubna, čeká vás navíc bohatý program od lektorů ekocentra Chaloupky Baliny.
Den Země je sice již v pondělí 22. , ale Balinští ho s vámi oslaví právě v neděli 28. Letošní rok se rozhodli podívat podrobně na půdu a hlínu. Na několika stanovištích se o hlíně i o půdě dozvíte prakticky vše. Ale nejen to! Jak je na Chaloupkách zvykem, vše si budete moci jaksepatří osahat a prožít. Kutilové se budou moci zúčastnit workshopu Stavba hliněné pece, ti jemněji a výtvarně zaměření se budou moci naučit vyrábět půdní pigmenty a pak s nimi samozřejmě i malovat a tvořit. S hlínou se však jen nemaluje, ale když ji správně prohnětete, můžete se na chvíli stát i sochaři. K dispozici vám bude celá probouzející se přírodní relaxační zahrada se svými stromy, které můžete zkrášlit hliněnými reliéfy.
Kdo bude mít hlíny dost, může se s lektorem Standou naučit rozdělávat oheň jedním z mnoha způsobů, který na Chaloupkách ovládáme. Nikdy nevíte, kdy se vám tato dovednost bude hodit.
Jaký je rozdíl mezi hlínou a půdou? To se dozvíte na dalších stanovištích, kde budete moci nahlédnout pod povrch pomocí kouzelného „okna do země", omrknout vermikompostér s pracovitými kalifornskými žížalami, prohlédnout si výstavu o půdě, shlédnout filmy s hliněnými a půdními tématy a na vlastnoručně rozdělaném ohni si nějakou tu žížalu opéct a sníst. A bude i pro vegetariány, neboť si ji uhnětete z mouky. Na Balinách je vždycky krásně, ale 28. dubna, to bude opravdu stá za to.
Další dobrá příležitost, kdy stojí za to Chaloupky Baliny navštívit, je Víkend otevřených zahrad, který bude je 8. – 9. června. V Balinách můžete čekat drobný program. Jak bude vypadat a kdy přesně se dočtete na našich webových stránkách www.chaloupky.cz, nebo přímo na webovkáchVíkendu otevřených zahrad: www.vikendotevrenych…
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

Tisíce dobrovolníků uklízí odpadky; začala Čistá Vysočina
V těchto dnech odstartovala na Vysočině velká jarní úklidová akce nazvaná Čistá Vysočina. Od 8. do 21. dubna budou po celém kraji tisíce dobrovolníků sbírat nepořádek, který se hlavně u silnic a na veřejných prostranstvích během uplynulých měsíců nahromadil.
„V letošním roce se budou odpadky na Vysočině sbírat už po jedenácté. Pozitivní zprávou je, že množství sesbíraného odpadu rok od roku klesá, naopak počet zapojených osob, firem, obcí a organizací se zvyšuje,“ hodnotí uplynulé roky radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. Letos vyrazí na úklid Vysočiny rekordních 24 000 dobrovolníků, což je o 2000 více než v roce 2018, kdy se podařilo zbavit přírodu 73 tun odpadků.

Osvětová akce Čistá Vysočina se koná každoročně u příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna. Do velkého úklidu se pravidelně zapojují také členové Rady Kraje Vysočina, kteří si pro letošní rok vybrali úsek silnice mezi Jihlavou a Rantířovem. „Nejzajímavějším úlovkem dnes bylo plně funkční koště, ale plasty a plastové obaly stále vyhrávají na celé čáře,“ zhodnotil dnešní úklid radní Martin Hyský.

Oproti minulým ročníkům se letos více zapojují soukromé firmy, roste i počet jednotlivců a skupin.
Nejpočetnější ze skupin přihlášených jsou vždy obce, města a městyse, kterých se do úklidu Vysočiny přihlásilo přes dvě stě. Silnou skupinou jsou také různé druhy spolků, jako jsou sdružení dobrovolných hasičů, myslivecká sdružení, kluby českých turistů, sportovní kluby, sousedské a okrašlovací spolky, místní organizace politických stran a další. Tradičně se zapojují mateřské, základní i střední školy, pro které se jedná o určitou formu osvěty spojenou s pobytem dětí na čerstvém vzduchu. Balíčky pro přihlášené účastníky s pytli a vestami chystá pro Kraj Vysočina Novoříšský kulturní spolek a svoz z okolí silnic I., II. a III. třídy opět zajistí Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.

Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. Více informací o akci a právě probíhajícím ročníku včetně názorné mapy naleznete na www.kr-vysocina.cz/c…

HARMONOGRAM AKCE:
• Úklid bude probíhat v termínu 8. 4. – 21. 4. 2019.
• Registrovaní účastníci obdrží zdarma pytle na odpadky (průhledné na plasty a černé na ostatní komunální odpad).
• Odpadky se třídí a nechávají se v zavázaných pytlích vedle komunikací.
• Svoz sebraného odpadu u silnic I., II. a III. třídy mimo obec zajistí zdarma Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.
• V případě úklidu přímo v obcích a městech budou poskytnuty pouze pytle a účastníci si musí zajistit odvoz odpadků s firmou, která v místě provádí svoz odpadu.
• Sběr a svoz odpadu z ostatních ploch je nutné konzultovat s jejich vlastníkem.
• Akce nenahrazuje svoz domácího velkoobjemového odpadu!
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici na Dni zdraví poradili desítkám lidí
Preventivní opatření mají smysl. Opět to potvrdil Den zdraví, který se konal tento týden v jihlavské nemocnici. Rekordní zájem projevili kuřáci, kteří by rádi skoncovali se svým zlozvykem.
Hladina glykémie byla vyšetřena u více než 200 lidí. Z toho jedna pacientka byla odeslána k obvodnímu lékaři pro vysokou hladinu krevního cukru a dalším deseti lidem byl diagnostikován prediabetes s doporučením navštívit praktického lékaře. „Prediabetes je stav, kdy hladina krevního cukru je vyšší než normálně, ale ještě není dostatečně vysoká, aby se dalo mluvit o cukrovce 2. typu,“ vysvětluje náměstkyně ošetřovatelské péče Jarmila Cmuntová.

Lidé, kteří měli vyšší hladinu krevního cukru nebo cholesterolu, využili na místě pomoci nutričních terapeutek a poradili se o správném stravování. Vyšetření na mamografu využilo sedm pacientek, sono prsů čtyři. Všechny byly bez patologického nálezu.

V ordinaci kožního lékaře bylo vyšetřeno 54 lidí. V osmi případech byla odebrána znaménka k histologickému vyšetření a ve třech případech bylo již vysloveno podezření na nádorové onemocnění. U zdravotníků z infekčního oddělení projevilo vážný zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě 45 zájemců.

Rodiče, kteří sebou měli děti, využili možnost, aby epidemiologická sestra naučila jejich ratolesti správné hygieně rukou. Děti to zvládaly na jedničku a ještě dostaly malou odměnu.
Nebývale větší zájem projevili na letošním Dnu zdraví kuřáci, kteří chtěli poradit s tím, jak přestat kouřit. Účastníci Dne zdraví také ocenili nabídku a pomoc při správném výběru kompenzačních pomůcek, kde byly pracovnice Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Od pravěku po raketu v prostorách krajského úřadu v Jihlavě
V sídle Kraje Vysočina v Jihlavě je k vidění interaktivní výstava o předcházení vzniku odpadů, historii vývoje obalů a kreativním zpracování tématu recyklace studenty z Helenína. U vstupu hlídá mamut v zavařovací sklenici, počtete si o veřejné lednici nebo o knihobudkách. V prvním patře uvidíte pracovní oblečení popeláře ze začátku 20 a 21 století, vyzkoušíte si posezení na lavici z nápojových kartonů nebo v křesle z dřevěných palet.
V nejvyšším patře zjistíte, kde a kolik máte doma baterií, jak se recykluje s hasiči, jaké odpady nás provázejí v jednotlivých historických epochách a co mají na jídelníčku kosmonauti. Z PET lahve Vám na památku Céčkomat vyrobí hrst céček.

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. A pokud již vznikne, pak má smysl jej správně vytřídit!

Na putovní výstavě se spolu s Krajem Vysočina podílely autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., kolektivní systémy pro zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s., kolektivní systém pro zpětný odběr baterií ECOBAT, s. r. o a Střední umělěckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín. Aktuální pracovní oděv popeláře zapůjčily Služby města Jihlavy.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Největší sbírka umělecky zpracovaných kostek v pelhřimovském muzeu rekordů
Pozoruhodná kolekce výtvarně zpracovaných kostek MUDr. Jaroslava Adama s dílky od renomovaných autorů (Jiří Suchý, Petr Urban, Rudolf Křesťan) bude v Pelhřimově při této příležitosti nově zapsána do České knihy rekordů a zároveň vystavena v Muzeu kuriozit v Pelhřimově v pondělí 15. dubna.
Pan Adam sbírá kostky, ale ne ledajaké! Oslovuje výtvarníky, malíře, kreslíře s nabídkou přispět do jeho sbírky svou prací. Základem je vždy kostka o rozměru 6 x 6 x 6 cm. Dále už to záleží na invenci a nápaditosti autora. Mezi autory jsou kreslíři, kovář, krajkářka a vyšívačka rybími šupinami, dráteník, malíři Vladimír Komárek, Jan Kanyza, žáci Emila Filly... nebo třeba umělecký zlatník Jiří Urban - autor kopie královské i císařské koruny a darů pro papeže.

Vše začalo před 30 lety, kdy sběratel získal barokní sluneční hodiny ve tvaru kostky na stojánku. Opravil je a snažil se vyrobit si pro sebe kopii jako upomínkový předmět, nejprve potiskem dřeva sítotiskem a později jako faksimile už dokonalým potiskem. Po celé akci zbyly dřevěné kostky velké 6x6x6cm na soustruženém stojánku. Napadlo ho požádat přítele Fanka Foltýna,aby jeden takový objekt pomaloval a tak vznikla první Kostka.

Postupem času se naskytly další příležitosti oslovit přátele i neznámé výtvarníky, i zajímavé řemeslníky, až vznikla řada zajímavých miniatur, reprezentujících autory v jejich typickém projevu. Dnes kolekce obsahuje desítky a desítky kusů a to není, konečné číslo. I nyní probíhá proces oslovení, žadonění , upřesňování a následné připomínání, což někdy trvá několik let. S panem Suchým to bylo nakonec těch let skoro osm. Jaroslav Adam jako sběratel dobře zná ten pocit toužení a těšení se a nakonec ten adrenalin úspěchu při přebírání nového přírůstku! Samozřejmě je řada neúspěšných jednání a chladných přezírání Mistrů nad nějakým přízemním sběratelem, ale není jich tolik. Naopak jsou ale i autoři, kteří se ozvou o Kostku novou, "lepší než tu prvou" a mají radost z trvání kontinuity. Víte všichni, jak je hodnota a kvalita sbírky relativní, jak je tenká hranice mezi uměním a kýčem, ale hodnota každého kousku je doceňovaná příběhem a vztahem s dárcem. Často jde až o přátelství. Jen my, potrefení sběratelé víme, co pro nás tato záležitost znamená.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Krádež sluchátek v jihlavském obchodě policisté objasnili
Policisté objasnili krádež, ke které došlo v první polovině března v obchodním centru na ulici Hradební v Jihlavě. V odpoledních hodinách odcizil pachatel v prodejně sluchátka v hodnotě bezmála 1500 korun a z místa odešel. Krádež následně odhalili zaměstnanci obchodu a případ začali prověřovat policisté.
Na základě šetření se jim podezřelého muže podařilo vypátrat. Jedná se o devětadvacetiletého muže z Pelhřimovska. V minulosti již byl za majetkovou trestnou činnost soudně trestán, na konci loňského roku byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou na dva roky.
Policejní inspektor sdělil devětadvacetiletému muži podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Přednáška o vývoji hudebních nástrojů v jihlavském muzeu
Přednáška Mgr. Pavla Josefa Macků, Ph.D., na téma Vývoj hudebních nástrojů od pravěku přes starověk, středověk a renesanci do současnosti se bude konat v pondělí 15. dubna od 17 hodin v muzejním Malovaném sále v Jihlavě.
Přednáška sleduje vývoj hudebních nástrojů od prehistorických až po současné formy. Posluchači se prakticky seznamují s téměř kompletní vývojovou řadou všech druhů dechových a strunných nástrojů.
Uvidíme a uslyšíme kromě jiných také některé středověké či renesanční nástroje jako např. zvířecí rohy, chrotu, cink, křivýroh, loutnu, fidulu, psalterium, středověkou harfu apod.
Přednáška však také seznamuje s technologií výroby některých hudebních nástrojů a s hudbou v dějinách. Stručně se také seznámíme s fyzikálními aspekty tvorby tónu jak u dechových tak i strunných nástrojů, rezonancí a šířením zvuku.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 5. 2020

• Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
• Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
• Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
• Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
• Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
• Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
• Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
• Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
• Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

Pondělí   25. 5. 2020

• U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil
• Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto
• Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte
• Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři
• Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou
• Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

Neděle   24. 5. 2020

• Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
• Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
• Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
• Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou

Sobota   23. 5. 2020

• Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
• Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
• Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
• Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
• Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
• Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali

Pátek   22. 5. 2020

• Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
• Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
• V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
• Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
• Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
• Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
• Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
• V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité

Čtvrtek   21. 5. 2020

• Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
• Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
• Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
• Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
• Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
• V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
• Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
• Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
• V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
• Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba

Středa   20. 5. 2020

• Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
• V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
• Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
• U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
• Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
• Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
• Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
• Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
• „Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
• V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti

Úterý   19. 5. 2020

• Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
• Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
• U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
• Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
• Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
• Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
• V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
• MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
• Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
• Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku

Pondělí   18. 5. 2020

• Město Třebíč má druhý nejlepší facebook v republice
• Tygřice Mau z Jihlavy našla nový domov v německé zoologické zahradě Krefeld
• V Jihlavě začala oprava mostu přes Koželužský potok
• Na silnici I/38 v Jihlavě se převrátil na bok kamion plný klád, řidič utrpěl zranění
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli pachatele vloupání
• Dopravní nehoda na dálničním přivaděči u Jihlavy si vyžádala tři zraněné osoby
• Jihlavská nemocnice má nový přístroj, který pomůže odhalit nádory na slinivce
• Regionální stanice Českého rozhlasu oslaví 20. narozeniny krajů České republiky

Neděle   17. 5. 2020

• Hygienici na Třebíčsku v neděli zjistili jednoho nakaženého koronavirem
• Neznámý pachatel se vloupal do sklepní kóje a sebral elektrokolo, hrozí mu až osm let vězení
• Na Novoměstsku bourala motorkářka, řidiči jednostopých strojů by měli být při jízdě opatrní
• Řidička osobního auta u Petrovic na Třebíčsku po srážce s náklaďákem utrpěla těžké zranění
• Vjezd na náměstí ve Velkém Meziříčí bude opět zpoplatněn
• Barokní sochy z mostu u zámku v Náměšti nad Oslavou restaurují na jihu Čech
• Vstup do jihlavského muzea bude u příležitosti Mezinárodního dne muzeí v pondělí zdarma

Sobota   16. 5. 2020

• Stavba sjezdu z přivaděče na Romana Havelky v Jihlavě oddálena nebude
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě velemyši největší
• Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení u dopravní nehody v Petrovicích
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Dálava o cestě z Brna do Ruska

Pátek   15. 5. 2020

• Policisté vypátrali ve Žďáře nad Sázavou celostátně hledaného muže, byl silně opilý
• Meteorologové varují: na Vysočině má od půlnoci do rána mrznout
• Samoplátci, kteří se nechají vyšetřit na COVID-19, nově zaplatí 1674 korun
• Čištění vody v rybníku Stráž v Pelhřimově pomůže jejímu rekreačnímu využití
• Letní toulání s Chaloupkami

Čtvrtek   14. 5. 2020

• Záchranáři na Vysočině mají sedm nových sanitek
• Elektrárna v Dukovanech oslaví své 35. narozeniny největším autokinem v Česku; divákům nabídne pod věžemi 32 projekcí
• Muž a žena v Havlíčkově Brodě napadli další osoby, jsou podezřelí z trestného činu
• Radnice ve Žďáře nad Sázavou díky dotačnímu programu získala dva mladé stomatology
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě otevírá ambulanci paliativní medicíny
• Řidič dodávky měl dvojnásobně přetížený náklad; pokuta v příkazním řízení pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká i dopravce

Středa   13. 5. 2020

• Loupež v jihlavském obchodním domě kriminalisté objasnili, cizinci nepomohl ani útěk po činu za hranice
• Samoplátce testují na COVID-19 už všechny krajské nemocnice na Vysočině
• Kriminalisté objasnili sérii případů vloupání do objektů, obviněný muž navíc distribuoval drogy
• Dukovanská sokolí čtyřčata dostala jména: Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie

Úterý   12. 5. 2020

• Mlýn v Trhonicích u Jimramova získal Zlatou jeřabinu
• Sedmdesátiletá žena ze Starče sebrala před kanceláří třebíčského starosty vlajku unie, prý s EU nesouhlasí
• Opilec bez řidičáku skončil s autem na kolejích a jen na poslední chvíli stihl máváním zastavit vlak
• Od středy 13. května bude most u Rica v Havlíčkově Brodě průjezdný opačným směrem
• Ve dvanáct hodin se rozezní zvony a vozy zdravotnických záchranných služeb jako poděkování všem zdravotníkům
• Muzeum v Jihlavě pořádá výstavu "75" fotograf Antonín Chloupek

Pondělí   11. 5. 2020