Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 10.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě uzavře vjezd do obchodního domu City park ze směru od Brněnského mostu
Od středy 10. dubna do konce července bude omezen provoz na Hradební ulici naproti obchodnímu domu City park. Frekventovaná komunikace se dočká rozšíření ke křižovatce s ulicí Znojemskou, v pravém pruhu ve směru od Brněnského mostu vznikne BUS pruh.
Předchozí vedení města se snažilo tyto práce provést během uzavírky Brněnského mostu. Bohužel se několikrát do výběrového řízení nepřihlásil žádný zhotovitel, proto to musíme udělat nyní, s omezeným provozem. Za nastalé dopravní komplikace se předem všem za vedení města omlouváme,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička.
Provozu linek městské hromadné dopravy se uzavírka nijak nedotkne, v přímém směru bude ulice Hradební průjezdná. Uzavřen však bude vjezd do obchodního domu City park ze směru od Brněnského mostu.
„Objížďková trasa do City parku bude vedena od Velkého Beranova přes Okružní, Havlíčkovu a Jiráskovu ulici, stejně jako tomu bylo při uzavírce Brněnského mostu,“ uvedl Hynek Schimmer z odboru dopravy jihlavského magistrátu.
Vjezd do obchodního domu od křižovatky se Znojemskou ulicí bude volný. Otevřen bude také vedlejší výjezd v dolním patře parkoviště City parku, který vede na ulici Tovární.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Krajská knihovna v Havlíčkově Brodě roste rychleji
Z novostavby budoucí Krajské knihovny Vysočiny se pomalu stává další dominanta Havlíčkova Brodu.
„K dnešnímu dni je hotovo 95 % veškeré monolitické konstrukce. Už v květnu přijdou na řadu řemesla a pracovat se začne na fasádách. Pokud se podaří firmě udržet současné pracovní tempo, mohli bychom veškeré stavební práce dokončit o několik týdnů dříve, než je plánováno,“ říká po absolvování kontrolního dne na stavbě náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Krajská knihovna Vysočiny za zhruba 143 miliónů korun má být stavebně dokončena v červenci 2020, následovat bude montáž interiérů.

Třípodlažní maximálně funkční a účelná budova bude mít podobu navrženou architektem Milanem Stejskalem a dopracovanou ART Projektem Jihlava. Knihovníkům budou k dispozici tři podlaží, přičemž nejspodnější z nich bude sloužit jako depozitář pro tisíce publikací. Železobetonový skelet knihovny stojí na až 11 metrů hluboko zapuštěných pilotách, v nejvyšším bodě bude knihovna 13 metrů vysoká. „Krajská knihovna bude moci využívat velký konferenční sál pro kulturní, společenské i vzdělávací akce s kapacitou cca 100 osob a kavárnu. Celkem bude zastavěno 1 336 m2 plochy a díky patrům bude mít knihovna k dispozici 3 548 m2 užitné plochy, v rámci stavby se počítá se dvěma technickými výtahy a jedním výtahem pouze pro přemísťování knih,“ popisuje parametry Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Knihovna bude patřit díky své ideální orientaci a zateplení ke stavbám s nulovou spotřebou energie. Zajímavostí jsou plánované probarvené fasádní sendvičové panely, které budou kryty zelenou stěnou – celoroční zelení na západní a východní straně objektu. Jižní a severní strana budoucí knihovny bude celá prosklená. Vstup do nové Krajské knihovny Vysočiny bude hlavním vchodem z ulice Žižkova. Zároveň s novou knihovnou roste v jejím těsném sousedství parkovací dům za 37 milionů korun, ten financuje město Havlíčkův Brod.

Krajská knihovna Vysočiny je příspěvkovou organizací zřizovanou Krajem Vysočina a sídlí v Havlíčkově Brodě. Plní zároveň funkci veřejné knihovny i regionálního centra pro síť veřejných knihoven na Vysočině. V loňském roce měla přibližně 6 500 registrovaných čtenářů.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Klienti a klientky stacionáře Úsměv a Azylového domu v Třebíči se zjara těší pobytu na upravených zahradách
Na zahradní domek, zámkovou dlažbu, terénní úpravy a novou zeleň přispěly mladistvým a dospělým lidem s mentálním postižením nebo maminkám s dětmi v nouzi sportující veřejnost prostřednictvím aplikace EPP – Pomáhej pohybem a Nadace ČEZ.
V úterý 9. dubna dopoledne se úsměv z názvu třebíčského denního stacionáře přemístil do tváří jeho klientů. Venkovní prostory areálu, fungující podle koncepce terapeutické zahrady, nově zaplnila pergola a zahradní domek s podkladem ze zámkové dlažby. Prostor pergoly a domku poslouží k setkávání s kamarády či rodiči a přenese část činností ven. Zároveň zde budou moc mladiství a dospělí s mentálním postižením relaxovat.
Stacionáři Úsměv, který svou činnost provozuje v rámci Diecézní charity Brno, přispěli na nové vybavení terapeutické zahrady uživatelé aplikace EPP – Pomáhej pohybem, a to třeba během, cyklistikou nebo jen při procházkách. Nasportované body převedla na finanční částku 115 tisíc Nadace ČEZ.

„Díky nové pergole s domkem na uskladnění potřebného nářadí budeme moci většinu činností s klienty přesunout ven, na čerstvý vzduch. Rád bych poděkoval Nadaci ČEZ i Jaderné elektrárně Dukovany za tuto výraznou pomoc,“ řekl Tomáš Barák, vedoucí stacionáře Úsměv pod Oblastní charitou Třebíč.

Část ze získaných peněz pro projekt v EPPce putovala na zahradní úpravy Azylového domu pro ženy s dětmi v Třebíči

„Pomáhat s naší EPPkou dobročinným projektům některou z více než dvacítky pohybových aktivit, včetně turistiky nebo jízdy na handbiku, je velmi snadné, zábavné a zároveň velmi transparentní. Uživatelé najdou současné i již realizované projekty na webu www.pomahejpohybem.cz. Těší mě, že se i projekt terapeutické zahrady v třebíčském stacionáři těšil pozornosti veřejnosti a nyní přináší radost jeho obyvatelům,“ sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Podpořená organizace
Oblastní charita Třebíč je nezisková církevní organizace, která vznikla 1.září 1992. Je organizační jednotkou Diecézní charity Brno. Působí v oblasti sociální, zdravotní a humanitární, především na území Kraje Vysočina. Pomáhá lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci.

STACIONÁŘ ÚSMĚV TŘEBÍČ
Posláním denního Stacionáře Úsměv Třebíč (SÚT) je poskytovat podporu a pomoc lidem s mentálním a kombinovanými postižení, kteří žijí v Třebíči a okolí. Prostřednictvím sociálního učení, pracovních a vzdělávacích aktivit usiluje o posilování a rozvoj samostatnosti, navazování a udržování sociálních vztahů a začlenění se do běžné společnosti.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Peníze na výsadby? Máme a rádi vám dáme...
Sdružení Krajina a GLS CZ, s.r.o. vyhlašují výzvu pro neziskové organizace a obce k předkládání návrhů akcí, zaměřených na výsadbu stromořadí ve volné krajině pro rok 2019. Zaslané návrhy budou vyhodnoceny a pořadatelé vybraných akcí obdrží příspěvek na výsadbu....
Již sedmým rokem podporují Sdružení Krajina a přepravní společnost GLS CZ, s.r.o. výsadby stromořadí, remízů či větrolamů do volné krajiny. V loňském roce bylo vysazeno 156 stromů za finanční podpory od GLS CZ, s.r.o. ve výši 52 000Kč. Na letošní rok je pro organizátory výsadbových akcí připraveno celkem 100 000 Kč, přičemž jednotlivé organizace se mohou ucházet o finanční příspěvek ve výši 500 Kč na jeden vysazený dlouhověký strom nebo 300 Kč na stromek ovocný. V případě mimořádné výsadby (větší sazenice, výjimečné akce) je možné jednat o navýšení sazby za dlouhověký strom.

„Tento projekt jsme pojali tak, aby byl jednoduchý, bez nadměrné administrativní zátěže, s možností domluvit se a doladit detaily podle možností navrhovatele akce, tak aby byly schopny podporu využít i malé spolky fungující na dobrovolnické bázi“ sdělila Kateřina Marečková ze Sdružení Krajina. Podmínkou podpory je výsadbová akce s aktivním zapojením veřejnosti, výsadba minimálně 5 stromů a místně původní druhy dřevin.

Uzávěrka přijímání návrhů akcí je již 26.4.2019! Formuláře k žádosti zájemci naleznou na našich webových stránkách www.sdruzenikrajina.… kde se dozví i další potřebné informace a podmínky. Nebo nás mohou kontaktovat emailem na info@sdruzenikrajina.cz či na telefonu 566 521 259, 775 239 691.Darina COUFALOVÁZpět nahoru na obsah...

Chaloupky Baliny zvou do malebného údolí
Jaro je již za bukem. Jeho hnědo-měděné listy z loňského roku za chvíli vymění za svěží zelenou a pak to rozjede v celé té jarní kráse, jako každý rok. Snad nebudou mít prognostici úplnou pravdu a něco z té svěžesti nám zůstane i na léto. Chtěli bychom vás pozvat do Balinského údolí, jehož návštěva je krásný zážitek sám o sobě. A když si tam však naplánujete výlet na neděli 28. dubna, čeká vás navíc bohatý program od lektorů ekocentra Chaloupky Baliny.
Den Země je sice již v pondělí 22. , ale Balinští ho s vámi oslaví právě v neděli 28. Letošní rok se rozhodli podívat podrobně na půdu a hlínu. Na několika stanovištích se o hlíně i o půdě dozvíte prakticky vše. Ale nejen to! Jak je na Chaloupkách zvykem, vše si budete moci jaksepatří osahat a prožít. Kutilové se budou moci zúčastnit workshopu Stavba hliněné pece, ti jemněji a výtvarně zaměření se budou moci naučit vyrábět půdní pigmenty a pak s nimi samozřejmě i malovat a tvořit. S hlínou se však jen nemaluje, ale když ji správně prohnětete, můžete se na chvíli stát i sochaři. K dispozici vám bude celá probouzející se přírodní relaxační zahrada se svými stromy, které můžete zkrášlit hliněnými reliéfy.
Kdo bude mít hlíny dost, může se s lektorem Standou naučit rozdělávat oheň jedním z mnoha způsobů, který na Chaloupkách ovládáme. Nikdy nevíte, kdy se vám tato dovednost bude hodit.
Jaký je rozdíl mezi hlínou a půdou? To se dozvíte na dalších stanovištích, kde budete moci nahlédnout pod povrch pomocí kouzelného „okna do země", omrknout vermikompostér s pracovitými kalifornskými žížalami, prohlédnout si výstavu o půdě, shlédnout filmy s hliněnými a půdními tématy a na vlastnoručně rozdělaném ohni si nějakou tu žížalu opéct a sníst. A bude i pro vegetariány, neboť si ji uhnětete z mouky. Na Balinách je vždycky krásně, ale 28. dubna, to bude opravdu stá za to.
Další dobrá příležitost, kdy stojí za to Chaloupky Baliny navštívit, je Víkend otevřených zahrad, který bude je 8. – 9. června. V Balinách můžete čekat drobný program. Jak bude vypadat a kdy přesně se dočtete na našich webových stránkách www.chaloupky.cz, nebo přímo na webovkáchVíkendu otevřených zahrad: www.vikendotevrenych…
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

Tisíce dobrovolníků uklízí odpadky; začala Čistá Vysočina
V těchto dnech odstartovala na Vysočině velká jarní úklidová akce nazvaná Čistá Vysočina. Od 8. do 21. dubna budou po celém kraji tisíce dobrovolníků sbírat nepořádek, který se hlavně u silnic a na veřejných prostranstvích během uplynulých měsíců nahromadil.
„V letošním roce se budou odpadky na Vysočině sbírat už po jedenácté. Pozitivní zprávou je, že množství sesbíraného odpadu rok od roku klesá, naopak počet zapojených osob, firem, obcí a organizací se zvyšuje,“ hodnotí uplynulé roky radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. Letos vyrazí na úklid Vysočiny rekordních 24 000 dobrovolníků, což je o 2000 více než v roce 2018, kdy se podařilo zbavit přírodu 73 tun odpadků.

Osvětová akce Čistá Vysočina se koná každoročně u příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna. Do velkého úklidu se pravidelně zapojují také členové Rady Kraje Vysočina, kteří si pro letošní rok vybrali úsek silnice mezi Jihlavou a Rantířovem. „Nejzajímavějším úlovkem dnes bylo plně funkční koště, ale plasty a plastové obaly stále vyhrávají na celé čáře,“ zhodnotil dnešní úklid radní Martin Hyský.

Oproti minulým ročníkům se letos více zapojují soukromé firmy, roste i počet jednotlivců a skupin.
Nejpočetnější ze skupin přihlášených jsou vždy obce, města a městyse, kterých se do úklidu Vysočiny přihlásilo přes dvě stě. Silnou skupinou jsou také různé druhy spolků, jako jsou sdružení dobrovolných hasičů, myslivecká sdružení, kluby českých turistů, sportovní kluby, sousedské a okrašlovací spolky, místní organizace politických stran a další. Tradičně se zapojují mateřské, základní i střední školy, pro které se jedná o určitou formu osvěty spojenou s pobytem dětí na čerstvém vzduchu. Balíčky pro přihlášené účastníky s pytli a vestami chystá pro Kraj Vysočina Novoříšský kulturní spolek a svoz z okolí silnic I., II. a III. třídy opět zajistí Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.

Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. Více informací o akci a právě probíhajícím ročníku včetně názorné mapy naleznete na www.kr-vysocina.cz/c…

HARMONOGRAM AKCE:
• Úklid bude probíhat v termínu 8. 4. – 21. 4. 2019.
• Registrovaní účastníci obdrží zdarma pytle na odpadky (průhledné na plasty a černé na ostatní komunální odpad).
• Odpadky se třídí a nechávají se v zavázaných pytlích vedle komunikací.
• Svoz sebraného odpadu u silnic I., II. a III. třídy mimo obec zajistí zdarma Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.
• V případě úklidu přímo v obcích a městech budou poskytnuty pouze pytle a účastníci si musí zajistit odvoz odpadků s firmou, která v místě provádí svoz odpadu.
• Sběr a svoz odpadu z ostatních ploch je nutné konzultovat s jejich vlastníkem.
• Akce nenahrazuje svoz domácího velkoobjemového odpadu!
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici na Dni zdraví poradili desítkám lidí
Preventivní opatření mají smysl. Opět to potvrdil Den zdraví, který se konal tento týden v jihlavské nemocnici. Rekordní zájem projevili kuřáci, kteří by rádi skoncovali se svým zlozvykem.
Hladina glykémie byla vyšetřena u více než 200 lidí. Z toho jedna pacientka byla odeslána k obvodnímu lékaři pro vysokou hladinu krevního cukru a dalším deseti lidem byl diagnostikován prediabetes s doporučením navštívit praktického lékaře. „Prediabetes je stav, kdy hladina krevního cukru je vyšší než normálně, ale ještě není dostatečně vysoká, aby se dalo mluvit o cukrovce 2. typu,“ vysvětluje náměstkyně ošetřovatelské péče Jarmila Cmuntová.

Lidé, kteří měli vyšší hladinu krevního cukru nebo cholesterolu, využili na místě pomoci nutričních terapeutek a poradili se o správném stravování. Vyšetření na mamografu využilo sedm pacientek, sono prsů čtyři. Všechny byly bez patologického nálezu.

V ordinaci kožního lékaře bylo vyšetřeno 54 lidí. V osmi případech byla odebrána znaménka k histologickému vyšetření a ve třech případech bylo již vysloveno podezření na nádorové onemocnění. U zdravotníků z infekčního oddělení projevilo vážný zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě 45 zájemců.

Rodiče, kteří sebou měli děti, využili možnost, aby epidemiologická sestra naučila jejich ratolesti správné hygieně rukou. Děti to zvládaly na jedničku a ještě dostaly malou odměnu.
Nebývale větší zájem projevili na letošním Dnu zdraví kuřáci, kteří chtěli poradit s tím, jak přestat kouřit. Účastníci Dne zdraví také ocenili nabídku a pomoc při správném výběru kompenzačních pomůcek, kde byly pracovnice Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Od pravěku po raketu v prostorách krajského úřadu v Jihlavě
V sídle Kraje Vysočina v Jihlavě je k vidění interaktivní výstava o předcházení vzniku odpadů, historii vývoje obalů a kreativním zpracování tématu recyklace studenty z Helenína. U vstupu hlídá mamut v zavařovací sklenici, počtete si o veřejné lednici nebo o knihobudkách. V prvním patře uvidíte pracovní oblečení popeláře ze začátku 20 a 21 století, vyzkoušíte si posezení na lavici z nápojových kartonů nebo v křesle z dřevěných palet.
V nejvyšším patře zjistíte, kde a kolik máte doma baterií, jak se recykluje s hasiči, jaké odpady nás provázejí v jednotlivých historických epochách a co mají na jídelníčku kosmonauti. Z PET lahve Vám na památku Céčkomat vyrobí hrst céček.

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. A pokud již vznikne, pak má smysl jej správně vytřídit!

Na putovní výstavě se spolu s Krajem Vysočina podílely autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., kolektivní systémy pro zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s., kolektivní systém pro zpětný odběr baterií ECOBAT, s. r. o a Střední umělěckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín. Aktuální pracovní oděv popeláře zapůjčily Služby města Jihlavy.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Největší sbírka umělecky zpracovaných kostek v pelhřimovském muzeu rekordů
Pozoruhodná kolekce výtvarně zpracovaných kostek MUDr. Jaroslava Adama s dílky od renomovaných autorů (Jiří Suchý, Petr Urban, Rudolf Křesťan) bude v Pelhřimově při této příležitosti nově zapsána do České knihy rekordů a zároveň vystavena v Muzeu kuriozit v Pelhřimově v pondělí 15. dubna.
Pan Adam sbírá kostky, ale ne ledajaké! Oslovuje výtvarníky, malíře, kreslíře s nabídkou přispět do jeho sbírky svou prací. Základem je vždy kostka o rozměru 6 x 6 x 6 cm. Dále už to záleží na invenci a nápaditosti autora. Mezi autory jsou kreslíři, kovář, krajkářka a vyšívačka rybími šupinami, dráteník, malíři Vladimír Komárek, Jan Kanyza, žáci Emila Filly... nebo třeba umělecký zlatník Jiří Urban - autor kopie královské i císařské koruny a darů pro papeže.

Vše začalo před 30 lety, kdy sběratel získal barokní sluneční hodiny ve tvaru kostky na stojánku. Opravil je a snažil se vyrobit si pro sebe kopii jako upomínkový předmět, nejprve potiskem dřeva sítotiskem a později jako faksimile už dokonalým potiskem. Po celé akci zbyly dřevěné kostky velké 6x6x6cm na soustruženém stojánku. Napadlo ho požádat přítele Fanka Foltýna,aby jeden takový objekt pomaloval a tak vznikla první Kostka.

Postupem času se naskytly další příležitosti oslovit přátele i neznámé výtvarníky, i zajímavé řemeslníky, až vznikla řada zajímavých miniatur, reprezentujících autory v jejich typickém projevu. Dnes kolekce obsahuje desítky a desítky kusů a to není, konečné číslo. I nyní probíhá proces oslovení, žadonění , upřesňování a následné připomínání, což někdy trvá několik let. S panem Suchým to bylo nakonec těch let skoro osm. Jaroslav Adam jako sběratel dobře zná ten pocit toužení a těšení se a nakonec ten adrenalin úspěchu při přebírání nového přírůstku! Samozřejmě je řada neúspěšných jednání a chladných přezírání Mistrů nad nějakým přízemním sběratelem, ale není jich tolik. Naopak jsou ale i autoři, kteří se ozvou o Kostku novou, "lepší než tu prvou" a mají radost z trvání kontinuity. Víte všichni, jak je hodnota a kvalita sbírky relativní, jak je tenká hranice mezi uměním a kýčem, ale hodnota každého kousku je doceňovaná příběhem a vztahem s dárcem. Často jde až o přátelství. Jen my, potrefení sběratelé víme, co pro nás tato záležitost znamená.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Krádež sluchátek v jihlavském obchodě policisté objasnili
Policisté objasnili krádež, ke které došlo v první polovině března v obchodním centru na ulici Hradební v Jihlavě. V odpoledních hodinách odcizil pachatel v prodejně sluchátka v hodnotě bezmála 1500 korun a z místa odešel. Krádež následně odhalili zaměstnanci obchodu a případ začali prověřovat policisté.
Na základě šetření se jim podezřelého muže podařilo vypátrat. Jedná se o devětadvacetiletého muže z Pelhřimovska. V minulosti již byl za majetkovou trestnou činnost soudně trestán, na konci loňského roku byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou na dva roky.
Policejní inspektor sdělil devětadvacetiletému muži podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Přednáška o vývoji hudebních nástrojů v jihlavském muzeu
Přednáška Mgr. Pavla Josefa Macků, Ph.D., na téma Vývoj hudebních nástrojů od pravěku přes starověk, středověk a renesanci do současnosti se bude konat v pondělí 15. dubna od 17 hodin v muzejním Malovaném sále v Jihlavě.
Přednáška sleduje vývoj hudebních nástrojů od prehistorických až po současné formy. Posluchači se prakticky seznamují s téměř kompletní vývojovou řadou všech druhů dechových a strunných nástrojů.
Uvidíme a uslyšíme kromě jiných také některé středověké či renesanční nástroje jako např. zvířecí rohy, chrotu, cink, křivýroh, loutnu, fidulu, psalterium, středověkou harfu apod.
Přednáška však také seznamuje s technologií výroby některých hudebních nástrojů a s hudbou v dějinách. Stručně se také seznámíme s fyzikálními aspekty tvorby tónu jak u dechových tak i strunných nástrojů, rezonancí a šířením zvuku.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   20. 5. 2019

• Do nové antropologické expozice v Humpolci bude lákat hlavně unikátní model pračlověka v životní velikosti; včetně kostry
• Výstava v prostorách jihlavské vysoké školy přiblíží život G. Mahlera ve Vídni
• V jarním kole Sbírky potravin lidé na Vysočině darovali 13615 kg potravin

Neděle   19. 5. 2019

• Koncert Luboše Pospíšila & 5P v Národním domě v Třebíči
• Přednáška Umělá inteligence - dobrý sluha, zlý pán? v jihlavském muzeu

Sobota   18. 5. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Strnadovi v režii Heleny Třeštíkové
• Chladné počasí pomalu končí, po neděli bude pršet, pak se oteplí
• Novoměstská nemocnice má další nové sanitky; komfort přepravovaných pacientů se výrazně zvýší
• O střevíček z pohádkové Telče slaví deset let
• Zastávka Nový hřbitov v Havlíčkově Brodě bude dočasně přesunuta

Pátek   17. 5. 2019

• V Dukovanech zahájili výměnu paliva v druhém bloku
• Dobrovolnickému dni v třebíčské charitě nevadil chlad, ani déšť
• Nejvíc absolvovaných pochodů Praha–Prčice
• Setkání zámeckých pánů zahájilo tradici na zámku rodiny Podstatzkých-Lichtenstein
• Kolik návštěvníků denně zavítá do CHKO Žďárské vrchy?
• V Zimní ulici v Jihlavě bude do října nové parkoviště s 56 místy
• Křehké rýžové chlebíčky lze i malým dětem podávat bez obav

Čtvrtek   16. 5. 2019

• Muzeum ve Velkém Meziříčí nabídne v sobotu 18. května bezplatný vstup do vybraných expozic
• Stavba jihovýchodního obchvatu v Havlíčkově Brodě může začít, hledá se dodavatel
• Folklor v máji a prezentace výstavy UNESCO v Telči
• Skutek roku 2018: Bodovali Junák a včelař Jaroslav Hájek
• Město Třebíč bude společně s občany hledat využití autobusového nádraží
• Historické kočárky z pelhřimovského muzea se představí v rakouském Eggenburgu

Středa   15. 5. 2019

• Ministerstvo zemědělství spustilo portál pro nákup a prodej sazenic a semen lesních dřevin
• I přes déšť a chladno se na jihlavském náměstí s vysokou školou polytechnickou sportovalo
• Na chytrém parkovišti v Třebíči zaplatíte i pomocí aplikace
• Lázeňské lavičky budou v Benešově ulici v Jihlavě pouze letošní léto
• V IKEM provádějí transplantace srdce již pětatřicet let
• Muzea a galerie budou mít otevřeno i v pozdních hodinách; v pátek začíná jubilejní Festival muzejních nocí
• V jihlavské nemocnici se pustili do boje s kouřením
• Povídání o Transsibiřské magistrále v třešťském muzeu
• Policisté se po celou letní sezonu zaměří na chování motorkářů

Úterý   14. 5. 2019

• Ve Žďáře začíná slavná svatojanská pouť
• Kostýmované prohlídky v třebíčském muzeu - Provede vás Blažena a Osudová věštba
• Někdo na Jihlavsku zabil dvě mláďata orla mořského; pokácel strom s hnízdem
• Zlatou jeřabinu 2018 si vysoutěžil Den medu v Cidlině a Obnova báně věže kostela v Petrovicích
• Broučci na Kamenici - připomeňme si výročí spisovatele Jana Karafiáta
• Májová slavnost v Domově Ždírec
• Jarní Potravinová sbírka v Jihlavě a v Moravských Budějovicích už tuto sobotu
• Přednáška o renesančním učenci z Vysočiny v jihlavském muzeu

Pondělí   13. 5. 2019

• Ve středu mohou lidé v havlíčkobrodské nemocnici koupí kytičky podpořit den proti rakovině
• Volební lístky do schránek doputují nejpozději 21. května
• Vánoční výzdoba v Pelhřimově bude letos bohatší a pestřejší
• Dělostřelci v Jihlavě vytvoří střelecký rekord; vystřelí z 64 děl, moždířů, mušket a hákovnic
• Muž na Polensku vyhrožoval bombovým útokem, policisté jej rychle vypátrali
• Muž za volantem nadýchal téměř čtyři promile
• Společná výjižďka motorkářů z Nového Města na Moravě
• Kraj Vysočina dostane další peníze na výměnu kotlů; více než 247 milionů rozdělí už od podzimu

Neděle   12. 5. 2019

• Sportujeme s VŠPJ ve středu na jihlavském náměstí
• Zmapování zatopené části Chýnovské jeskyně ve 3D
• Jihlavská světská pouť se z Masarykova náměstí přestěhuje na parkoviště u obchodního domu Tesco
• Výstava fotografií Mirky Patočkové Tak to vidím já v muzejní kavárně v Jihlavě
• Jak je to s cestovními doklady pro děti?
• Vysočina se i nadále potýká se suchem

Sobota   11. 5. 2019

• Na silnici z Nové Včelnice na Kamenici nad Lipou zemřel po nehodě šestašedesátiletý spolujezdec
• U obce Sklenné nad Oslavou na Žďársku boural autobus s dětmi
• Studenti z Vysočiny stavěli tatrovky ze stavebnic v rámci soutěže Stavíme z Merkuru
• Město Třebíč omezí sečení trávníků
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Jackie; film který diváka přivede do okamžiků zavraždění amerického prezidenta

Pátek   10. 5. 2019

• Jihlava vyhrála 3:0 v přátelském hokejovém utkání s krajem
• Omezení na D1 v Brně: od sjezdu na Bohunice až po následující exit Vídeňská počítejte s dopravním omezením
• Uzavírky v Budíkovicích, mezi Štěpánovicemi a Výčapy a v ulicích v Třebíči
• Primátorka Jihlavy poděkovala záchranářům, hasičům a policistům
• Padla „temná“ zeď u Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Město Velké Meziříčí může mít ve vlastnictví synagogu
• Maminkám zahraje v Cityparku v Jihlavě kvarteto maminek
• Na náměstí v Telči se představí stará dopravní technika, velocipedy, auta i traktory
• Obchvat Nového Veselí: 5,5 kilometru nové silnice už má v terénu viditelnou trasu

Čtvrtek   9. 5. 2019

• Na Žďársku zemřel po nárazu do stromu jednačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Od začátku května na syslí kolonii u Mohelna opět upozorňují dopravní značky
• Zdravotní sestry mají svátek, v Jihlavě je jich nedostatek
• Granát nalezený u obce Bobrová na Žďársku pyrotechnik zneškodnil na místě
• Novoměstská patologie slouží už šedesát let; fungovat začala 2. května 1959
• Hasičská mládež letos trénuje a soutěží s vyšší krajskou podporou; na požární sport jde 2,2 milionu korun
• Dálnici D1 u Humpolce opraví Skanska, práce začnou v sobotu
• Lesníci by chtěli hubit chrousta chemickým postřikem; ornitologové a entomologové upozorňují na nebezpečí
• Vycházka Zpět k pramenům kolem Osové Bítýšky a Jasenice v sobotu
• Podpořit služby Charity je možné nejen v květnu
• Technici v Dukovanech se připravují na odstávku, využijí i jeden z nejmodernějších skladů v zemi

Středa   8. 5. 2019

• Z dvaceti testovaných salámů Vysočina dopadl nejhůř ten, který se hlásí k původní vysočinské receptuře
• Hrnčířská sobota na Veselém kopci
• Žehnání motorek & Bikersparty 2019 na pelhřimovském náměstí
• Roštejnský hodokvas již v sobotu 11. května

Úterý   7. 5. 2019

• U Pilného rybníka v Okříškách uhynuly dvě poštolky; asi po zásahu proudem
• Jsou místa, kam sečení nepatří; Jihlava má několik druhů travnatých ploch
• Největší znalosti o zemědělství a lesnictví mají děti z Pelhřimovska
• V Polné U Boru byl nalezen dělostřelecký granát, pyrotechnik jej odpálil na místě
• Na pelhřimovském náměstí se bude bruslit už potřetí na umělém ledě
• Ivan Langer míří do Jihlavy, představí svou knihu Sochobásně v Síti a otevře stejnojmennou výstavu
• Staré traktory nekončí na vrakovišti, studenti na Vysočině jim dávají druhou šanci
• Za první kvartál letošního roku zemřelo na silnicích Vysočiny dvanáct lidí; policisté vyjížděli k 1 373 nehodám

Pondělí   6. 5. 2019

• V Městských sadech v Pelhřimově probíhá výsadba nové zeleně
• Opilý řidič s autem havaroval, nadýchal téměř tři promile
• Křížek v Jihlavě - Henčově má novou kovanou ohradu; klidná procházka ke křížku a zachráněnému mostu z 18. století
• STAVÍME Z ROTA: Malí vynálezci tentokrát navrhovali dopravní prostředky
• Inspektoři z České inspekce životního prostředí provedli loni na Vysočině 1405 kontrol a uložili 289 pokut za bezmála 8 milionů korun
• Adapťáci mezi 8 divadelními soubory z ČR na festivalu Vedle Jedle
• Češi vytvořili v třídění odpadů nový rekord; loni vytřídil každý obyvatel ČR do barevných kontejnerů 49 kilogramů odpadu
• Unikátní přednáška Dr. Lenky Zychové na téma Kosmické počasí v jihlavském muzeu

Neděle   5. 5. 2019