Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 15.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost získala Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina i město Třebíč
Letošní Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost už mají své držitele. V kategorii soukromý sektor bodovaly firmy B:TECH, Požární bezpečnost a První brněnská strojírna Velká Bíteš, ve veřejném sektoru získaly ocenění Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina a město Třebíč. Do letošního v pořadí už čtvrtého ročníku soutěže v oblasti společenské odpovědnosti se přihlásilo 29 subjektů.
„Dnes jsme ocenili firmy a organizace, pro které je podpora a dodržování sociálních, environmentálních, etických a lidskoprávních zájmů zaměstnanců i zákazníků samozřejmostí a je přirozenou součástí jejich fungování v regionální i celorepublikovém měřítku. Odpovědné firmy i veřejné instituce zvyšují svým přístupem celkovou úroveň našeho regionu a jsou nositeli kvality na trhu práce,“ uvedl při slavnostním udílení cen hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Oceněné firmy a instituce dnes získaly zároveň s oceněním také bezplatnou pozvánku na konferenci ke společenské odpovědnosti, která se v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě uskuteční 12. září letošního roku.

Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost 2019 – výsledky:
Kategorie soukromý sektor do 250 zaměstnanců:
1. místo – B:TECH, a. s (Havlíčkův Brod)
B:TECH je česká inženýrská společnost, která o sobě říká: „Automatizací se zabýváme od roku 2000. Výsledky naší práce najdete na 5 kontinentech. Je nás 130 a každý z nás má svůj příběh. Někoho táhnou exotické dálky, jiného fascinují moderní technologie. Jedno nás ale spojuje, naše srdce buší pro techniku. Pracujeme jako tým a na svoji práci chceme být hrdí.“

1. místo – Požární bezpečnost s. r. o. (Jihlava)
Požární bezpečnost s.r.o. je předním prodejcem hasičské a záchranářské techniky, výzbroje a výstroje. Dále poskytujeme služby v oboru požární ochrany a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Kategorie soukromý sektor nad 250 zaměstnanců:
1. místo – První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s. (Velká Bíteš)
První brněnská strojírna Velká Bíteš je součástí skupiny PBS Group, která má ve strojírenství více než 200letou historii. Zabývá se vývojem a výrobou turbínových vysokootáčkových strojů pro letectví, energetiku a dopravní průmysl. Je též přední evropskou slévárnou přesného lití, dodavatelem galvanických povrchových úprav a vysoce přesného obrábění. Společnost je držitelem řady významných ocenění. Její produkty nacházejí své uplatnění ve více než 40 zemích světa.

2. místo – ICOM transport a. s. (Jihlava)
Dopravní společnost ICOM transport významně přispívá k mobilitě obyvatel Kraje Vysočina. Ekologické vozy poskytují cestujícím bezpečí a komfort. V barvách společnosti také křižuje celou Evropu 350 kamionů.

3. místo – PLEAS a. s. (Havlíčkův Brod)
Společnost Pleas udržuje již 145 let trvající tradici poctivé a náročné výroby jakostního prádla. Stále přináší kvalitní a nové produkty, které vyrábí s hrdostí a láskou sobě vlastní.

Kategorie veřejný sektor - obce:
1. místo –Třebíč
Městský úřad Třebíč je otevřená, důvěryhodná a komunikující organizace, poskytující profesionální efektivní službu a podporující růst svých zaměstnanců. Ve spolupráci s veřejností se tvůrčím způsobem podílí na všestranném rozvoji města Třebíče.

2. místo – Žďár nad Sázavou
Městský úřad Žďár nad Sázavou je Otevřený Profesionální Úřad. Snaží se být úřadem, který je otevřený potřebám svých klientů a zaměstnanců. Místem, kde se setkáte s profesionálními a vstřícnými lidmi, kde trvale usilují o zlepšování služeb, které poskytují.

Kategorie veřejný sektor - ostatní:
1. místo – Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina, příspěvková organizace
„ZZS KV – profesionální záchrana Vašich životů a zdraví. 6.796 kilometrů čtverečních a více než půl milionu obyvatel – to je Kraj Vysočina. Přednemocniční neodkladnou péči zde nepřetržitě zajišťuje 30 profesionálních výjezdových skupin Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, rozmístěných na 21 pečlivě vybraných výjezdových základnách.“

2. místo – Střední průmyslová škola Třebíč
SPŠ je perspektivní odborná škola – regionální centrum technického vzdělávání, které má velkou podporu zřizovatele a desítek spolupracujících firem a prohlašuje o sobě: „Jsme jediná škola v ČR, která vyučuje studijní obor energetika. Jsme první škola v ČR, jejíž žáci ve spolupráci s firmou TATRA Kopřivnice postavili plně funkční nákladní automobil TATRA PHOENIX 4 x4. Jen u nás najdete „chytré zdi.“

3. místo – Třebíčské centrum z. s.
Třebíčské centrum z. s. již 20 let realizuje komplexní program aktivit pro rodiny s dětmi, včetně služeb péče o děti předškolního věku, služeb navazujících na sociální služby a preventivních programů, volnočasových aktivit pro děti, mládež i dospělé, poradenství a vzdělávání. Na celokrajské úrovni se věnuje vzdělávacím projektům zaměřeným na rodiče a zejména na ženy a zapojuje se do celospolečenských kampaní, např. i v oblasti domácího násilí.

3. místo – Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava
Střední škola průmyslová, technická a automobilní je v současnosti největší střední školou v Kraji Vysočina. Učí se zde cca 1.300 žáků v denní i dálkové formě studia. Zaměřuje se na výuku strojírenských, elektrotechnických a automobilních oborů a oboru zaměřeného na IT s možností specializace na multimédia a webdesign.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nad Vysočinou budou od 9. května do 3. června létat vrtulníky, občas i v noci
Od 9. května do 3. června letošního roku se na území České republiky uskuteční mezinárodní cvičení DARK BLADE 2019.
Hlavním místem cvičení je 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a vojenské výcvikové prostory Boletice, Libavá, Březina a Bechyně. Přelety letecké techniky do vojenských prostorů budou prováděny právě z Náměště.

Nejintenzivněji budou vrtulníky létat ve dnech od 20. do 31. května, v čase 9 – 23 hodin. V nočních hodinách budou lety omezeny na minimum.

Do cvičení bude zapojeno celkem 30 kusů letecké techniky včetně 18 zahraničních vrtulníků a 1150 cvičících, z toho 350 příslušníků armád partnerských zemí – Belgie, Německo, Slovinsko, Polsko a Maďarsko. Itálie a Nizozemí se budou cvičení účastnit jako pozorovatelé.

„Vojenské cvičení Dark Blade 2019 umožní rozvinout interoperabilitu mezi partnery i mimo Severoatlantickou alianci a pomůže získat povědomí o schopnostech vrtulníkového letectva. Chtěli bychom procvičit široké spektrum činností, například mise COMAO, transportní lety, lety s brýlemi pro noční vidění nebo slaňování. Další neméně důležitou činností je procvičení procedur hostitelské podpory. Pro účely tohoto cvičení se hostitelské role pro jednotky AČR i zahraničních armád ujala 22. základna vrtulníkového letectva,“ vysvětlil řídící cvičení plukovník Miroslav Svoboda.

Dalšími výcvikovými prostory kromě náměšťské vrtulníkové základny budou letiště Prostějov, vojenské újezdy Březina, Libavá a Boletice, letiště Bechyně a polygon 15. ženijního pluku.

V třebíčském regionu dojde v době konání cvičení k nárůstu počtu letů letecké techniky a pohybu pozemní techniky.
"Velitel vzdušných sil nás ujistil, že ze strany řídícího štábu cvičení budou podniknuty všechny kroky k tomu, aby případný negativní dopad na obyvatelstvo byl co nejmenší," uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Muž v Jabloňově nalezl německý granát z druhé světové války
Policisté integrovaného operačního střediska přijali v sobotu 13. dubna krátce před pátou hodinou odpoledne na linku tísňového volání oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici. Ten nalezl muž v katastru obce Jabloňov nedaleko rekonstruovaného mostku u silnice II. třídy.
Operační důstojník oznamovatele poučil, aby s předmětem nijak nemanipuloval a vyčkal příjezdu policejní hlídky. Policisté na místě zjistili, že by se skutečně mohlo jednat o starou nevybuchlou munici a vyžádali si součinnost policejního pyrotechnika z brněnské expozitury. Ten předmět identifikoval jako německý vejčitý ruční granát vz. 39 (Eihandgranate 39) z 2. světové války. Nalezený granát neobsahoval třecí zapalovač.
Pyrotechnik ředmět zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Pro rodiny ve finanční nouzi Jihlava připraví osm bytů; zapojí se do projektu Housing First
Jihlava pilotně vyzkouší nový přístup k řešení bytové nouze rodin i jednotlivců Housing First. Zařadí se tak mezi dalších přibližně 20 měst v České republice, která řeší situaci existenčně ohrožených rodin. Program Housing First bude schopen v krajních situacích domácnostem mimořádně ohroženým ztrátou bydlení pomoci, zamezit nárůst dluhu na nájemném a stabilizovat rodiny v období krize.
„Cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi a domácnosti jednotlivců, přičemž projekt cílí primárně na rodiče samoživitele s dětmi v bytové nouzi. Podmínkou pro zařazení je prokazatelný pobyt na území města Jihlavy minimálně 3 roky,“ uvedl uvolněný radní města pro sociální oblast Daniel Škarka.

Město se uchází o dotaci programu, kterou vypsalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (dále MPSV). Projekt bude dotacemi financován z 95 procent, rozpočet města projekt podpoří pěti procenty, a to maximálně ve výši 200 tisíc korun. Současný předpoklad rozpočtu programu pro Jihlavu je 3 miliony korun, ministerstvo však doporučuje podle potřeb projektu rozpočet navýšit až na 4 miliony.
„Město předpokládá zařazení osmi bytů, které dle možností doplní až o další čtyři. Byty jsou v majetku města a jsou po Jihlavě rozprostřené, nejedná se tedy o byty pouze v jednom či dvou domech. Při výběru obsazení bytů rozhoduje jednak míra ohrožení domácnosti bytovou nouzí, jednak velikost domácností vzhledem k velikostem bytu. Počet zapojených domácností bude pravděpodobně vyšší než počet bytů, proto se počítá s náhodným výběrem z těchto kategorií,“ sdělil Daniel Škarka.

Bydlení především
Metodologie pomoci bezdomovcům Housing First vznikla v roce 1988 v americkém Los Angeles. Vychází z myšlenky, že základní potřebou osob bez domova je získat stabilní ubytování, díky kterému budou schopni vyřešit své ostatní potřeby i problémy.
„Rodiny se nejprve v domácnostech zabydlí, poté je bude intenzivně navštěvovat pracovník odboru sociálních věcí. Město rodinám poskytne také poradenství ohledně prevence dluhů a přecházení rizikům,“ doplnil uvolněný radní.

Z důvodu možného výpadku příjmů domácností se počítá s vytvořením garančního fondu, který bude v jasně vymezených situacích vykrývat výpadky v příjmech domácností. Vedení města jmenuje komisi garančního fondu, která bude vyhodnocovat žádosti o příspěvek zprostředkované sociálními pracovníky.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přibyslavská netradiční kombinace hudebních nástrojů: loutna a fagot
O zajímavý hudební prolog vernisáže výstavy fotografií Ivo Havlíka Přibyslavské panorama v městském domu kultury se postarali dva přibyslavští muzikanti shodných jmen a příjmení - Jindřich Macek.
V netradiční kombinaci hudebních nástrojů loutna a fagot zahráli kompozici Eduarda Douši Pocta Morriconemu a právě od Ennio Morricona skladbu Gabriel's Oboe. Přidali potom ještě Ave Maria od Astora Piazzola.

Jindřich Macek, st. hraje na loutnu z dílny loutnaře Jiřího Čepeláka se zlacenou rozetou. Loutna vychází z modelu Hans Frei, Bologna, přibližně z roku 1550 a je ostruněna 19 strunami. Loutny tzv. boloňského typu byly až do 17. století oblíbeny pro svůj harmonicky bohatý a sladký tón.

Jindřich Macek, ml. jako jediný v okrese Havlíčkův Brod studuje hru na fagot. Před několika dny vyhrál krajskou soutěž v triu komorní hry (dva klarinety a jeden fagot); trio postoupilo do ústředního kola soutěže ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která se bude konat koncem dubna v Liberci. V loňském roce obsadil druhé místo v celostátní soutěži v sólové hře.

Fagot se zrodil v Itálii v 16. století, název pochází z italského fagotto, což znamená svazek, otep. Soustružen je z javorového dřeva a patří k nejdelším dřevěným nástrojům, měří 135 cm, ale délka jeho vzduchového sloupce je 2,59 cm. Jde o velmi drahý hudební nástroj. Žákovské modely stojí kolem 100 tisíc korun, profesionální se nedají pořídit pod půl milionu korun.

Článek o výstavě na: www.regionalist.cz/i…
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči vystaví velkoformátová díla autoři Júlia Piačková a Igor Piačka
Muzeum Vysočiny Třebíč zve své příznivce na výstavu výtvarných děl manželů Piačkových. Ta se koná od 19. dubna do 2. června v prostorách konírny třebíčského zámku. Vernisáž proběhne tradičně ve čtvrtek 18. dubna od 17 hodin. Vernisáží vás provede kurátor výstavy Jan Dočekal. Návštěvníci se mohou těšit na velké formáty výtvarných děl.
Júlia Piačková se narodila v roce 1961 v Hlohovci. Dvacetiletá absolvovala Střední průmyslovou škola textilní v Brně. V letech 1981 - 1987 studovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (doc. Milan Raša, prof. Elvíra Antalová a prof. Igor Rumanský). Júlia Piačková si odnesla z akademického studia ovlivnění prof. Rumanským (jednoduchá linie portrétní kresby). Věnovala se textilnímu výtvarnictví, patnáct let učila odborné předměty adepty umělecké keramiky. Postupně se vyhranila v kresbě, grafice a v malbě. V grafice uplatňuje nejčastěji kombinaci čárového leptu a mezzotinty, méně často xerografii. Vytvořila návrhy poštovních známek. Vedle klasické malby užívá kombinaci s asambláží. Uplatňuje akvarel a temperu.

Igor Piačka se narodil v roce 1962 v Třebíči. Záhy po narození s matkou za otcem na Slovensko. V letech 1983 – 1989 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, v ateliéru volné grafiky a knižní tvorby u prof. Albína Brunovského. V tom čase pobyl rok na Académie royale des Beaux – Arts v belgickém Bruselu u prof. Philippa Maese. Poté, až do roku 2003, působil pedagogicky na své almě mater v Bratislavě, na katedře grafiky vedl kurz figurální kresby. Od toho roku je umělcem ve svobodném povolání. Je členem prestižního Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Věnuje se kresbě, malbě, grafice, ilustrační a známkové tvorbě.

Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Eva NOVOTNÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hrad Bítov provoní Velikonoce
Velikonočně vyzdobené interiéry I. patra hradu Bítova s prohlídkou ukončenou v hradní kuchyni, kde v sobotu 20. a v neděli 21. dubna bude presentována příprava pokrmů staročeské kuchyně a to vše u příležitosti výstavy s titulem Hrad s vůní Velikonoc, která se bude konat ve dnech 19. - 22. dubna.
Návštěvníci uvidí, jak se zde vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni v krbu. Některé pokrmy bude možné ochutnat.
Po oba dny (sobota a neděle) bude při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel (připadající na 18. 4.) zdarma otevřena parkánová zahrada se vstupem přes padací most.
V tyto dny bude také zdarma otevřen okruh č. II. „Vstup do hradu“ – prohlídka nádvoří, velké hradní zahrady, kaple, první část hradního pivovaru (bez průvodce).

Hrad byl založen v 11. století na místě původního velkomoravského hradiště a to jako první z řetězce hradů, které měly chránit jižní hranici přemyslovského státu. První písemná zmínka o hradu Bítov pochází z roku 1061. Hrad byl založen na ostrožně na levém břehu říčky Želetavky. V hradní kapli se zachovala gotická dřevořezba Madony s dítětem z počátků 14. století. Interiéry hradu zdobí hodnotná sbírka obrazů německých a rakouských romantiků. Dále jsou zde vystaveny početné zoologické sbírky posledního majitele hradu barona Jiřího Haase, pro nějž hrad roku 1912 koupil jeho otec, velkovýrobce porcelánu Georg Haas z Hasenfelsu.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Společná rakousko-česká kniha o dějinách
Dvacítka historiků pracovala v letech 2015-2018 z podnětu Stálé konference rakouských a českých historiků ke společnému kulturnímu dědictví na knize „Sousedé“ o historii Rakouska a České republiky. Tato kniha byla představena v Domě historie v Muzeu země Dolní Rakousko 12. dubna 2019.
„Cílem nebylo urovnání pohledů na historii, ale snaha lépe jí porozumět. Kromě knihy vznikla také brožura a didaktické materiály pro školní výuku,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Na více než 500 stranách autoři popisují nejen nejdůležitější etapy historie, ale v průřezu také témata jako vyprávění, stereotypy nebo život na hranicích.

Sousedství, které trvá už celá staletí, a tři sta let života ve společném státě spojují Rakousko a Českou republiku. Jsou jako národ se dvěma jazyky nebo spíše jako závistiví bratranci? Tato kniha nás ve dvanácti kapitolách provede historií uplynulých dvou století života spolu, od sebe, vedle sebe a proti sobě. 27 historiků z obou zemí bude ve dvanácti kapitolách zkoumat, co máme společné, i co nás rozděluje. Autoři přitom porovnají nejen dějiny dvou národů, ale také ukážou, jak různý vývoj na obou stranách ovlivnil společnost. Po „jaru národů“ a občanské revoluci nastalo ještě ve společném státě období odcizení. Společný život v posledních desetiletích Habsburské monarchie a během první světové války by se dal označit jako společně strávený, ale odlišně prožitý. Státy vzniklé po roce 1918 (Německé) Rakousko a Československo prožívaly napětí konkurence, společného života a lhostejné existence vedle sebe. Navzdory příslušnosti k různým státům a (po roce 1948) i k různým systémům jsme měli mnoho společného. Po roce 1989 a pádu „železné opony“ ovládly naše vztahy konflikty jako „Temelín“ nebo „Benešovy dekrety“, a to přesto, že vzájemné hospodářské, politické a kulturní kontakty jsou těsné jako nikdy od roku 1918.

Podnět vytvořit knihu vzešel od Stálé konference českých a rakouských historiků ke společnému kulturnímu dědictví a finančně jej podpořily na české straně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také Kraj Vysočina a Kraj Jihomoravský. Na rakouské straně knihu podpořili: Spolkové ministerstvo pro evropské záležitosti, integraci a mezinárodní vztahy, Spolkové ministerstvo pro vzdělávání, vědu a výzkum, Fond budoucnosti Rakouské republiky.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Letošní ročník Tradičního koštu obsahuje na 200 vzorků pálenek a likérů
„Letošní ročník patří mezi ty silnější, protože jen málokdy jsme obdrželi na hodnocení více než 200 vzorků. Rekord ovšem nebyl pokořen, ten zůstává na počtu 222," říká Jaromír Plodek organizátor tradičního koštu. Celkový počet vzorků pálenek je v letošním roce přesně 211, z nichž je 18 likérů. K hodnocení zasedlo deset tříčlenných komisí. Každá komise hodnotí určitou skupinu vzorků (švestky, hrušky, likéry...).
Patnáctý ročník opět rozdá diplomy mezi účastníky s dosažením 16 a více bodů. Pálenky se hodnotí klasickou dvaceti bodovou stupnicí. Hodnotící komise uděluje body podle tabulky senzorického hodnocení, která obsahuje kritéria jako je čistota, jemnost, perzistence (časová délka trvání chuťového vjemu), vůně a chuť. V případě nepatrnějších nuancí hodnotitelé používají takzvaný doplněk tabulky pro jemnější rozhodování, kde je hodnocena vůně a chuť detailněji. Vůně se člení na čistotu, ovocný charakter, harmonii, odrůdovost, intenzitu a chuť na harmonii chuti, její charakter a všeobecné znaky (vyvážená, lahodná nebo naopak hořká, ostrá...).

Loňským šampionem je pan Jaroslav Horký se svojí třešňovicí.
Letošní vítěz bude vyhlášen v sobotu 27. dubna 2019 v sále hasičky ve Velkém Meziříčí. Výstava vzorků pálenek bude veřejnosti přístupná. Již po třetí rok je možno vystavovat mimo pálenky i likéry.
Zuzana NAJTOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na 12. ročníku Amen khelas 2019 V DKO v Jihlavě zatancovalo 147 tanečníků!
Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 145 tanečníků včetně mimosoutěžních vystoupení, kterého se ujali tanečníci z Hotch Potch i děti z Neformálního předškolního klubu Klíček a ze SASRD Klubíčko z Oblastní charity Jihlava.
Soutěžící přijeli z těchto nízkoprahových zařízení: Ambrela Třebíč, Drom Brno, Centrum 5KA Rychnov nad Kněžnou, eMBéčko Moravské Budějovice, Lavina - Armáda spásy v ČR Brmo, Maják Luka nad Jihlavou, Vrakbar Jihlava, tanečního souboru Merci ze ZŠ Nám. 28. října Brno a z pořádajícího NZDM Erka Jihlava.

„V drtivé většině jsme mohli vidět romské tance. Musím poděkovat za bezproblémovou spolupráci s ostatními zařízeními, kterých letošní rok byl rekordní počet. I naše děvčata z Erka si mezi sebou pomáhala během příprav před samotnou soutěží i na tanečních zkouškách s choreografií“ zhodnotila průběh soutěže pořadatelka Michaela Makáňová z Oblastní charity Jihlava.

Porota byla složená z předsedkyně Veroniky Bílkové, trenérky v tanečním spolku Hotch Potch, Ing. Jaromíra Kaliny, náměstka primátorky , Mgr. Martiny Hynkové, zástupkyně ředitelky Oblastní charity Jihlava pro služby sociální prevence,
Bc. Zdeňka Guži, učitele a romského aktivistu, MUDr. Irenu Zimenovou z Centra zdraví a životních podmínek - Státní zdravotní ústav, regionální pracoviště pro Kraj Vysočina, Tinu Tesařovou, trenérku z tanečního souboru Street Busters
a zpěvák Dynamic, který po skončení soutěže uspořádal koncert pro veřejnost.

Výsledky taneční soutěže:
Mladší kategorie: 1. Karinka (Erko - Jihlava), 2. Merci ( Brno),
3. Piroš rouža (Drom – Brno);
Starší kategorie: 1. Piroš rouža (Drom – Brno), 2. Gepardí kočky (Erko – Jihlava), 3. Lucie a František (Maják – Luka nad Jihlavou)
Cena poroty: Paloma a Natálka(Erko – Jihlava)

Soutěž již tradičně moderovala Hela Dvořáková, videozáznam pořizovala firma SB Corporation a celá soutěž je zaznamenána ve fotografiích díky panu Tomáši Blažkovi. Z těchto fotografií bude uspořádána výstava v Městské knihovně Jihlava v termínu od 3. do 17. června.
Barbora ŽIVNÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024