Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 22.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Den Země na Chaloupkách v evropském duchu
Dny Země na Chaloupkách v bývalé lesovně nad novou Brtnicí se za několik desetiletí, kdy zde ekocentrum funguje, staly pojmem. Mají nejen své každoroční návštěvníky, kteří si to prostě nemohou nechat ujít, ale také návštěvníky nové, kteří přijíždějí plni zvědavého očekávání. A něco nového, příjemného či užitečného zde vždy najdou dospělci i jejich ratolesti, jako i letos, v neděli 28. dubna v době od 10 do 16 hodin.
Každý rok se chaloupečtí snaží, přijít s něčím novým. Něčím překvapit, potěšit… Letos se téma přímo nabízí. Volby do evropského parlamentu jsou jen pár dní po Dni Země. Proč se tedy Evropě nepodívat pořádně na zoubky? Jak je to v sousedních státech s ochranou přírody? A jaké tam vlastně příroda je? Rostlinám i živočichům je úplně jedno, kde jsme si namalovali čáry na mapě. Oni mají svá teritoria, své koridory – biokoridory, svoje migrační potřeby…

Jako každý rok obdrží každý návštěvník Chaloupecké noviny Dne Země, které ho celým areálem neřkuli celou Evropou provedou.
Chybět nebude ani jarmark, dobré jídlo, pití a živá hudba. Prostě jako ve staré dobré Evropě. Vstupné 60/30 Kč nebo 2/1 €
Jan UHER



Zpět nahoru na obsah...

Jak prožít Filipojakubskou noc v poklidu
V noci z 30. dubna na 1. května vzplanou na ochranu před zlými silami větší či menší ohně a pálením „čarodějnic“ přivítáme jaro. Aby Filipojakubská noc proběhla v poklidném duchu a z ohně se ve finále nestal „zlý pán“, přinášíme vám několik rad a doporučení, jak se bezpečně v tuto magickou noc chovat.
Základem pro úspěch celé akce je vhodný výběr místa pro ohniště.
„Pamatujte na to, že od kraje lesních porostů musí být ohniště vzdáleno minimálně 50 metrů, od stohu je nutné dodržet odstup minimálně 100 metrů. Úplně zakázáno je rozdělávat oheň ve vysoké trávě a na strništi“, upozorňuje velitel stanice profesionálních hasičů ve Velkém Meziříčí npor. Jiří Doležal.
Oheň také nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí nebo lesní hrabance. Pro rozdělání ohně je ideální hliněný podklad. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od budov, protože odlétávající jiskry z vysoké vatry mohou velmi snadno zapálit střechu. Ohniště by mělo být zbaveno všech hořlavých materiálů (včetně kořenů a kořínků) a bezpečně odděleno od okolí (např. kameny nebo pískem). V případě vyšších vater oddělte ohniště od okolí pruhem širokým až jeden metr.
Oheň zakládejte jen takový, který jste schopni zvládnout!
„Pamatujte, že stačí slabý poryv větru a rázem je z malého ohýnku velký oheň, který se snadno vymkne kontrole. Důležité je sledovat povětrnostní situaci. Při velkém větru raději oheň nerozdělávejte vůbec“, dodává Doležal.
Do ohniště nedávejte to, co tam nepatří.
Stále se setkáváme s tím, že lidé do ohniště dávají i věci, které tam rozhodně nepatří. Jedná se například o pneumatiky, plasty, nádoby s chemikáliemi atd.
„Pálení pneumatik nebo jiných materiálů obsahujících chemické látky je v otevřených ohništích pod hrozbou vysokých pokut zakázáno zákonem“, varuje Doležal.
Při rozdělávání nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Raději se obrňte trpělivostí a k podpalu použijte například pevný podpalovač PePo.
Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu) k uhašení ohně. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
„Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které např. vítr může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. Hasiči musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po veselici ponechána svému osudu“.
Děkujeme, že nám pálení ohlásíte.
Fyzická osoba nemá ze zákona povinnost pálení ohlašovat. O ohlášení i přes tuto skutečnost občany prosíme.
„Ohlášením pálení předejdete zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům. K ohlášení pálení primárně využijte aplikace na webových stránkách HZS Kraje Vysočina: https://paleni.izscr.cz . Nemáte-li přístup k internetu, pak lze pálení ohlásit na telefonním čísle 950 270 200. V žádném případě k ohlášení pálení nevyužívejte linky tísňového volání (112 a 150)! Tyto linky slouží k přímé pomoci postiženým mimořádnou událostí“, uzavírá Doležal.
kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčí



Zpět nahoru na obsah...

Kovy a nápojové kartony lze házet do žlutých kontejnerů na plasty
Odbor životního prostředí se v posledních letech setkával s častými požadavky řady občanů na zavedení svozu kovů. Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a. s. letos přistoupila ke změně politiky a nově umožňuje sběr tří druhů odpadů v rámci jednoho kontejneru. Kovy se budou moci nově vyhazovat do žlutých kontejnerů na plasty. Novou vyhlášku schválilo zastupitelstvo města v polovině dubna.
"Lidé mají nyní možnost třídit kovy do stávajících žlutých nádob na plast. Předpokládáme, že budou kontejnery sloužit hlavně pro drobné kovy – plechovky, víčka od jogurtů a podobně,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí.
Společnost EKO-KOM a. s. financuje prostřednictvím příspěvků svoz separovaného odpadu. Směs plastů, kovů a nápojových kartonů ze žlutých kontejnerů vytřídí pracovníci na třídící lince společnosti ASMJ s. r. o. v Hruškových Dvorech.
Požadavku na zavedení svozu kovů magistrát města nemohl v předchozích letech vyhovět kvůli nemožnosti ukládat tři komodity do jednoho kontejneru, nyní už je to možné, takže ve žlutých kontejnerech můžou končit plasty, nápojové obaly tetrapak i kovy.
Druhou změnou vyhlášky je možnost umístit kontejner na bioodpad i k bytovým domům. „Chtěli jsme také vyjít vstříc majitelům bytových domů, kteří mají dvorky a zahrady, aby mohli mít v domě nádobu na bioodpad,“ doplnila Katarína Ruschková.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Malá tlačítka s velkými ambicemi - SOS tísňová tlačítka pro osaměle žijící seniory
SOS tísňová tlačítka pro osaměle žijící seniory si mohou zájemci zapůjčit či vyzkoušet v Centru pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o.p.s.. Tato tlačítka byla pořízena díky finanční podpoře Nadačního fondu pro Pelhřimovsko a Rozvojovému fondu města Pelhřimova. Hlavním důvodem pro jejich pořízení byla snaha podpořit samostatnost a nezávislost osaměle žijících seniorů ve vyšším věku, aby co nejdéle mohli setrvat ve svém přirozeném prostředí. Rodinným příslušníkům pak toto tlačítko přináší jistotu, že si senior dokáže snadno a lehce i bez použití telefonu přivolat pomoc v případě potřeby (např. pádu).
Používání SOS tlačítek má ale svá ALE.
Zaprvé: Senior musí mít ve svém okolí někoho, kdo by byl ochotný uvést své telefonní číslo a stát se „kontaktní osobou“ – tzn. do tlačítka by jeho telefonní číslo bylo zadáno jako kontaktní a v případě aktivace alarmu by byl požádán o poskytnutí pomoci.
Zadruhé: Senior se musí s tlačítkem „spřátelit“, získat k němu důvěru a chtít ho používat. Nemělo by jej obtěžovat. Toto bývá největší překážka v užívání tlačítka. Senioři se velmi často obávají používat technologie a novinky berou jako nežádoucí. Přestože užívání tlačítka je velmi jednoduché, snadnější než používání mobilního telefonu.
Zatřetí: Tlačítko dokáže velké věci, ale zázraky ne. Bez podpory rodiny či jiné blízké osoby se užívání tlačítka neobejde. Užívání tlačítka má svá specifika. Může se i stát, že tísňový signál je aktivován nevědomky, což může pochopitelně uživatele mást. Je pak na kontaktních osobách, aby si vzniklou situaci s uživatelem vysvětlili.

I přes tato ALE mají SOS tlačítka svým uživatelům, co nabídnout a trpělivě čekají na další zájemce o vyzkoušení. (Bližší informace na tel. 733 255 149 nebo v Centru pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o.p.s., Příkopy 209).
Andrea UNTERFRANCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy akademické malířky Evy Činčerové v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy Eva Činčerová zápas v sobě se bude konat v úterý 23. dubna v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě na Masarykovo nám. 24. Výstavou provede její kurátorka Kateřina Valíková.
Výstava je věnována celoživotnímu dílu akademické malířky Evy Činčerové, rodačce z Vysočiny, která celé své dětství a mládí prožila v Jihlavě. V roce 1962 odešla studovat na pražskou Akademii výtvarných umění, kterou ukončila v ateliéru grafiky prof. Vojtěcha Tittelbacha v roce 1968. V 70. a 80. letech byla součástí pražské umělecké scény, účastnila se řady výstav doma i v zahraničí, kde byly její práce zastoupeny na četných mezinárodních bienále. Do Jihlavy se vrátila nazpět s počátkem 90. let a žila zde až do své náhlé smrti roku 2005.
V roce 2009 obdržela cenu města za celoživotní dílo a přínos Jihlavě v oblasti výtvarné umělecké činnosti.
Tato výstava si klade za cíl představit návštěvníkovi dílo Evy Činčerové co možná nejkomplexněji. Na výstavě budou prezentovány všechny polohy její tvorby, ať jsou to monumentální tisky žen, které představují výsledek jejího tvůrčího vývoje, tak menší grafické listy sdružené v narativní cykly, až po drobné grafiky. Pro všechny tyto formy je společné silné expresivní sdělení - tíseň, neschopnost soužití, osamocení a neustálý boj, vnitřní napětí - a člověk, který je nositelem těchto pocitů. Eva Činčerová byla bytostnou figuralistkou a svým dílem se tak řadí k vlně tzv. Nové figurace, a to k její meditativnější poloze ztělesněnou existenciální naléhavostí komentující sílící hodnotovou krizi konce 60. let, myšlenky a pocity rezonující ve verších Vladimíra Holana, ke kterému se ve svých dílech odvolávali spolu s Evou Činčerovou mnozí umělci.
Naše tělo není plátěný hangár,
Jehož plátno by bylo na ústřižky ... (Vladimír Holan, Noc s Hamletem)
Silná tělesnost, surovost, kontrasty světla a stínu, objem, z kterého získáváme až haptický vjem, to jsou atributy grafik zachycujících figury žen v nadživotní velikosti. Fascinace tělem jako takovým, která nutila autorku ve svých grafikách tělesnou hmotu uspořádat do tak dynamicky vypjatých kompozic. V těchto monumentálních dílech se ozývá její prvotní touha stát se sochařkou. Vzhledem k fyzické náročnosti od sochařské dráhy upustila, ovšem postupně se ve své tvorbě dopracovala k nadživotním portrétům zhotovovaných technikou leptu do dvoumetrových kovových desek, do nich ryla přímo, bez předchozích kreseb - nutkání potýkat se s hmotou jí bylo vlastní.
Svým dílem Eva Činčerová překračuje nejedny definice ženského umění, smazává hranice mezi intimním a surovým, zaujatá člověkem - tělem jako sémantickým znakem, tak formou určenou ke zkoumání hranic.
- ogv -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024