Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 22.4 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Den Země na Chaloupkách v evropském duchu
Dny Země na Chaloupkách v bývalé lesovně nad novou Brtnicí se za několik desetiletí, kdy zde ekocentrum funguje, staly pojmem. Mají nejen své každoroční návštěvníky, kteří si to prostě nemohou nechat ujít, ale také návštěvníky nové, kteří přijíždějí plni zvědavého očekávání. A něco nového, příjemného či užitečného zde vždy najdou dospělci i jejich ratolesti, jako i letos, v neděli 28. dubna v době od 10 do 16 hodin.
Každý rok se chaloupečtí snaží, přijít s něčím novým. Něčím překvapit, potěšit… Letos se téma přímo nabízí. Volby do evropského parlamentu jsou jen pár dní po Dni Země. Proč se tedy Evropě nepodívat pořádně na zoubky? Jak je to v sousedních státech s ochranou přírody? A jaké tam vlastně příroda je? Rostlinám i živočichům je úplně jedno, kde jsme si namalovali čáry na mapě. Oni mají svá teritoria, své koridory – biokoridory, svoje migrační potřeby…

Jako každý rok obdrží každý návštěvník Chaloupecké noviny Dne Země, které ho celým areálem neřkuli celou Evropou provedou.
Chybět nebude ani jarmark, dobré jídlo, pití a živá hudba. Prostě jako ve staré dobré Evropě. Vstupné 60/30 Kč nebo 2/1 €
Jan UHER



Zpět nahoru na obsah...

Jak prožít Filipojakubskou noc v poklidu
V noci z 30. dubna na 1. května vzplanou na ochranu před zlými silami větší či menší ohně a pálením „čarodějnic“ přivítáme jaro. Aby Filipojakubská noc proběhla v poklidném duchu a z ohně se ve finále nestal „zlý pán“, přinášíme vám několik rad a doporučení, jak se bezpečně v tuto magickou noc chovat.
Základem pro úspěch celé akce je vhodný výběr místa pro ohniště.
„Pamatujte na to, že od kraje lesních porostů musí být ohniště vzdáleno minimálně 50 metrů, od stohu je nutné dodržet odstup minimálně 100 metrů. Úplně zakázáno je rozdělávat oheň ve vysoké trávě a na strništi“, upozorňuje velitel stanice profesionálních hasičů ve Velkém Meziříčí npor. Jiří Doležal.
Oheň také nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí nebo lesní hrabance. Pro rozdělání ohně je ideální hliněný podklad. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od budov, protože odlétávající jiskry z vysoké vatry mohou velmi snadno zapálit střechu. Ohniště by mělo být zbaveno všech hořlavých materiálů (včetně kořenů a kořínků) a bezpečně odděleno od okolí (např. kameny nebo pískem). V případě vyšších vater oddělte ohniště od okolí pruhem širokým až jeden metr.
Oheň zakládejte jen takový, který jste schopni zvládnout!
„Pamatujte, že stačí slabý poryv větru a rázem je z malého ohýnku velký oheň, který se snadno vymkne kontrole. Důležité je sledovat povětrnostní situaci. Při velkém větru raději oheň nerozdělávejte vůbec“, dodává Doležal.
Do ohniště nedávejte to, co tam nepatří.
Stále se setkáváme s tím, že lidé do ohniště dávají i věci, které tam rozhodně nepatří. Jedná se například o pneumatiky, plasty, nádoby s chemikáliemi atd.
„Pálení pneumatik nebo jiných materiálů obsahujících chemické látky je v otevřených ohništích pod hrozbou vysokých pokut zakázáno zákonem“, varuje Doležal.
Při rozdělávání nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Raději se obrňte trpělivostí a k podpalu použijte například pevný podpalovač PePo.
Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu) k uhašení ohně. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
„Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které např. vítr může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. Hasiči musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po veselici ponechána svému osudu“.
Děkujeme, že nám pálení ohlásíte.
Fyzická osoba nemá ze zákona povinnost pálení ohlašovat. O ohlášení i přes tuto skutečnost občany prosíme.
„Ohlášením pálení předejdete zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům. K ohlášení pálení primárně využijte aplikace na webových stránkách HZS Kraje Vysočina: https://paleni.izscr.cz . Nemáte-li přístup k internetu, pak lze pálení ohlásit na telefonním čísle 950 270 200. V žádném případě k ohlášení pálení nevyužívejte linky tísňového volání (112 a 150)! Tyto linky slouží k přímé pomoci postiženým mimořádnou událostí“, uzavírá Doležal.
kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčí



Zpět nahoru na obsah...

Kovy a nápojové kartony lze házet do žlutých kontejnerů na plasty
Odbor životního prostředí se v posledních letech setkával s častými požadavky řady občanů na zavedení svozu kovů. Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a. s. letos přistoupila ke změně politiky a nově umožňuje sběr tří druhů odpadů v rámci jednoho kontejneru. Kovy se budou moci nově vyhazovat do žlutých kontejnerů na plasty. Novou vyhlášku schválilo zastupitelstvo města v polovině dubna.
"Lidé mají nyní možnost třídit kovy do stávajících žlutých nádob na plast. Předpokládáme, že budou kontejnery sloužit hlavně pro drobné kovy – plechovky, víčka od jogurtů a podobně,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí.
Společnost EKO-KOM a. s. financuje prostřednictvím příspěvků svoz separovaného odpadu. Směs plastů, kovů a nápojových kartonů ze žlutých kontejnerů vytřídí pracovníci na třídící lince společnosti ASMJ s. r. o. v Hruškových Dvorech.
Požadavku na zavedení svozu kovů magistrát města nemohl v předchozích letech vyhovět kvůli nemožnosti ukládat tři komodity do jednoho kontejneru, nyní už je to možné, takže ve žlutých kontejnerech můžou končit plasty, nápojové obaly tetrapak i kovy.
Druhou změnou vyhlášky je možnost umístit kontejner na bioodpad i k bytovým domům. „Chtěli jsme také vyjít vstříc majitelům bytových domů, kteří mají dvorky a zahrady, aby mohli mít v domě nádobu na bioodpad,“ doplnila Katarína Ruschková.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Malá tlačítka s velkými ambicemi - SOS tísňová tlačítka pro osaměle žijící seniory
SOS tísňová tlačítka pro osaměle žijící seniory si mohou zájemci zapůjčit či vyzkoušet v Centru pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o.p.s.. Tato tlačítka byla pořízena díky finanční podpoře Nadačního fondu pro Pelhřimovsko a Rozvojovému fondu města Pelhřimova. Hlavním důvodem pro jejich pořízení byla snaha podpořit samostatnost a nezávislost osaměle žijících seniorů ve vyšším věku, aby co nejdéle mohli setrvat ve svém přirozeném prostředí. Rodinným příslušníkům pak toto tlačítko přináší jistotu, že si senior dokáže snadno a lehce i bez použití telefonu přivolat pomoc v případě potřeby (např. pádu).
Používání SOS tlačítek má ale svá ALE.
Zaprvé: Senior musí mít ve svém okolí někoho, kdo by byl ochotný uvést své telefonní číslo a stát se „kontaktní osobou“ – tzn. do tlačítka by jeho telefonní číslo bylo zadáno jako kontaktní a v případě aktivace alarmu by byl požádán o poskytnutí pomoci.
Zadruhé: Senior se musí s tlačítkem „spřátelit“, získat k němu důvěru a chtít ho používat. Nemělo by jej obtěžovat. Toto bývá největší překážka v užívání tlačítka. Senioři se velmi často obávají používat technologie a novinky berou jako nežádoucí. Přestože užívání tlačítka je velmi jednoduché, snadnější než používání mobilního telefonu.
Zatřetí: Tlačítko dokáže velké věci, ale zázraky ne. Bez podpory rodiny či jiné blízké osoby se užívání tlačítka neobejde. Užívání tlačítka má svá specifika. Může se i stát, že tísňový signál je aktivován nevědomky, což může pochopitelně uživatele mást. Je pak na kontaktních osobách, aby si vzniklou situaci s uživatelem vysvětlili.

I přes tato ALE mají SOS tlačítka svým uživatelům, co nabídnout a trpělivě čekají na další zájemce o vyzkoušení. (Bližší informace na tel. 733 255 149 nebo v Centru pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o.p.s., Příkopy 209).
Andrea UNTERFRANCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy akademické malířky Evy Činčerové v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy Eva Činčerová zápas v sobě se bude konat v úterý 23. dubna v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě na Masarykovo nám. 24. Výstavou provede její kurátorka Kateřina Valíková.
Výstava je věnována celoživotnímu dílu akademické malířky Evy Činčerové, rodačce z Vysočiny, která celé své dětství a mládí prožila v Jihlavě. V roce 1962 odešla studovat na pražskou Akademii výtvarných umění, kterou ukončila v ateliéru grafiky prof. Vojtěcha Tittelbacha v roce 1968. V 70. a 80. letech byla součástí pražské umělecké scény, účastnila se řady výstav doma i v zahraničí, kde byly její práce zastoupeny na četných mezinárodních bienále. Do Jihlavy se vrátila nazpět s počátkem 90. let a žila zde až do své náhlé smrti roku 2005.
V roce 2009 obdržela cenu města za celoživotní dílo a přínos Jihlavě v oblasti výtvarné umělecké činnosti.
Tato výstava si klade za cíl představit návštěvníkovi dílo Evy Činčerové co možná nejkomplexněji. Na výstavě budou prezentovány všechny polohy její tvorby, ať jsou to monumentální tisky žen, které představují výsledek jejího tvůrčího vývoje, tak menší grafické listy sdružené v narativní cykly, až po drobné grafiky. Pro všechny tyto formy je společné silné expresivní sdělení - tíseň, neschopnost soužití, osamocení a neustálý boj, vnitřní napětí - a člověk, který je nositelem těchto pocitů. Eva Činčerová byla bytostnou figuralistkou a svým dílem se tak řadí k vlně tzv. Nové figurace, a to k její meditativnější poloze ztělesněnou existenciální naléhavostí komentující sílící hodnotovou krizi konce 60. let, myšlenky a pocity rezonující ve verších Vladimíra Holana, ke kterému se ve svých dílech odvolávali spolu s Evou Činčerovou mnozí umělci.
Naše tělo není plátěný hangár,
Jehož plátno by bylo na ústřižky ... (Vladimír Holan, Noc s Hamletem)
Silná tělesnost, surovost, kontrasty světla a stínu, objem, z kterého získáváme až haptický vjem, to jsou atributy grafik zachycujících figury žen v nadživotní velikosti. Fascinace tělem jako takovým, která nutila autorku ve svých grafikách tělesnou hmotu uspořádat do tak dynamicky vypjatých kompozic. V těchto monumentálních dílech se ozývá její prvotní touha stát se sochařkou. Vzhledem k fyzické náročnosti od sochařské dráhy upustila, ovšem postupně se ve své tvorbě dopracovala k nadživotním portrétům zhotovovaných technikou leptu do dvoumetrových kovových desek, do nich ryla přímo, bez předchozích kreseb - nutkání potýkat se s hmotou jí bylo vlastní.
Svým dílem Eva Činčerová překračuje nejedny definice ženského umění, smazává hranice mezi intimním a surovým, zaujatá člověkem - tělem jako sémantickým znakem, tak formou určenou ke zkoumání hranic.
- ogv -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024