Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 4.5 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Sedm statečných letí o život
Cesta ze zimoviště na hnízdiště je pro tažné ptáky každoročně tou nejtěžší zkouškou. Pro všechny je to dlouhá, vyčerpávající a strastiplná pouť, při které musejí překonat nepřízeň počasí a predátory. Kromě přirozených komplikací na ně ale ještě čeká nebezpečí v podobě člověka, který je mnohem krutější a ničivější než všechny další překážky. Každý z nás může pomoci!
Při migraci je v Evropě každoročně zabito 25 milionů ptáků. Jsou zastřeleni, chyceni do pastí či otráveni. Mnozí pro zisk, někteří jenom pro „zábavu“ lovců. Pro ptáky, kteří letí z Afriky do Evropy je nejnebezpečnější oblast Středomoří ležící na rozhraní tří kontinentů.

Velkým nebezpečím při migraci je člověk
V březnu českou veřejnost pobouřily fotografie libanonských pytláků pózujících s mrtvými čápy bílými právě zastřelenými při jejich tahu z Afriky do Evropy. Ptáci, kteří se v celé Evropě těší velké oblibě a tradičně jsou spojováni s nošením dětí, radostí a novým životem, byli mrtví v rukách jásajících lovců. Na českých sociálních sítích se informace rychle šířila a lidé se ptali, jak je možné hon na čápy zastavit a jak jim na dálku pomoci. Díky projektu BirdLife International s názvem Let o život (v originále Flight for survival) může ptákům na tahu pomoci každý z nás.

Přispějte na ochranu migrujících ptáků
Prostřednictvím darovacího portálu https://act-now.flightforsurvival.org/ může kdokoliv přispět na ochranu čápů i dalších druhů pronásledovaných na tahu. BirdLife International v kampani představuje příběhy migrace takzvaných Sedmi statečných. Kromě zmíněného čápa bílého jsou jimi sup mrchožravý, orel královský, včelojed lesní, pěnice černohlavá, křepelka polní a hrdlička divoká – Pták roku 2019. Každý z nich má jiný příběh, jiné zimoviště, jiný průběh cesty. Všichni ale reprezentují boj, který miliony ptáků každoročně musejí svádět při cestě na hnízdiště a zpět. Zapojte se a pomozte jim jejich cestu zvládnout!
Vybrané peníze jdou ochranářským organizacím, které působí přímo na krizových místech lovu a aktivně proti lovcům a pytlákům bojují. Pokud chcete zjistit více o kampani Let o život, navštivte webovou stránku www.flightforsurviva… Příběhy Sedmi statečných najdete také na sociálních sítích pod hashtagem #FlightforSurvival, na facebookové stránce BirdLife Europe a Instagramu.
Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška k stému výročí úmrtí Rastislava Štefánika v jihlavském muzeu
Přednáška Milan Rastislav Štefánik - hvězdář, voják a diplomat; sto let od jeho tragické smrti... v podání Rostislava Rajchla z Hvězdárny a planetária v Uherském Brodě se uskuteční v úterý 7. května od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Milan Rastislav Štefánik (21. července 1880 Košariská – 4. května 1919 Ivanka pri Dunaji) byl slovenský politik, generál francouzské armády a astronom.
V letech 1914–1918 organizoval československé legie v Srbsku, Rumunsku, Rusku, Itálii. Byl členem Národní rady v Paříži a v letech 1918-1919 československým ministrem vojenství. Je spolu s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem považován za zakladatele Československa.
Zahynul při letecké nehodě při návratu do vlasti.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Po nárazu do stromu zemřel u Leskovic na Pelhřimovsku řidič náklaďáku
Sedmačtyřicetiletý řidič nákladního auta s návěsem vyjel v sobotu 4. května krátce po půlnoci na silnici 19 u obce Leskovice na Pelhřimovsku mimo vozovku a narazil do stromu. Na následky zranění na místě zemřel.
Na místě tragické havárie zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Příčinu a okolnosti nehody policisté vyšetřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský filmový klub uvede britský snímek na Chesilské pláži
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 6. května od 19.30 hodin v kině Dukla nímek Na Chesilské pláži. Britská kinematografie díky distribučnímu zprostředkování Asociace českých filmových klubů přináší do českých kin další artový počin, zfilmovaný podle slavné knižní předlohy. Příběh mladé novomanželské dvojice, trávící své ne zcela vydařené líbánky v historické hlubině šedesátých let minulého století, je vyprávěn v poklidném tempu - tedy nic pro neklidné diváky vyžadující neustálou akci a vzrušení.
Novomanželé Edward (Billy Howle) a Florence (Saoirse Ronanová) se v první den své svatební cesty ubytují v luxusním, i když trochu staromódním hotelu u Chesilské pláže. Oba jsou velmi mladí, také nezkušení, žijí v konzervativní zemi i době - píše rok 1962, takže sexuální revoluce a hudba Beatles ještě nestačily dorazit. Dvojici tak svazuje tíživé dusno toho, co se má stát: první pohlavní styk, s nímž mladý pár čekal až na svatební noc. A zatímco Edward je nervózní z Florencina dosavadního odpírání tělesných požitků, Florence se křečovitě bojí okamžiku, kdy bude muset Edwardovi vyhovět... Děj však neprobíhá jen v daném čase a na daném místě – v mnoha retrospektivách máme možnost poznat dvojici ze všech stran - seznámit se s jejich netradičními, přesto veskrze konvenčními rodinami, proniknout do jejich charakterů a třeba se pokusit zjistit, proč se Florence představa sexu s Edwardem vůbec nezamlouvá. V jejich mladických příbězích se odráží celá jedna zanikající éra Velké Británie - v postavě Florence důstojný konzervativismus, jenž se s novou dobou snaží sžít, v Edwardovi radostně přijímané novinky a společenské novoty.

Zajímavá britská umělecká dvojice - ne příliš známý režisér Dominic Cooke a slavný spisovatel (a také scenárista) Ian McEwan - přináší na plátna kin velmi dobře zrežírované a odvyprávěné drama i lehkou komedii plnou povedených a citlivých retrospektiv. Na Chesilské pláži je hezký a podmanivý snímek, který nikam nespěchá, snímek, kde se střídají romantické scény s dramatickými a veselé s těmi smutnějšími. Knižní předloha je samozřejmě lepší, filmové ztvárnění je zdařilé.

Na Chesilské pláži
(On Chesil Beach)
Velká Británie, 2017, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 110 minut
Režie: Dominic Cooke Předloha: Ian McEwan (kniha) Scénář: Ian McEwan Kamera: Sean Bobbitt Hudba: Dan Jones Producent: Elizabeth Karlsen Hrají: Saoirse Ronan, Billy Howle, Emily Watson, Anne-Marie Duff, Samuel West, Adrian Scarborough, Bebe Cave, Bronte Carmichael a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V soutěži Zlatý list změřilo své síly 84 dětí
Rekreační zařízení Boroviny u Dobré nad Sázavou hostilo děti ze všech koutů Vysočiny. Neobvyklý ruch do jinak poklidného místa přinesli žáci 4. – 9. tříd, kteří sem přijeli poměřit své síly v soutěži Zlatý list. V pátek, kdy všech 84 dětí vyrazilo na soutěžní stezku, nás trochu potrápilo počasí, ale jinak si všichni pobyt moc užili.
14 družstev z Vysočiny – 7 v kategorii mladších a 7 v kategorii starších žáků - se utkalo o postup do národního kola, které proběhne v červnu ve Vanově u Telče. V obou kategoriích proběhli líté boje o první místo. V kategorii starších (2. stupeň ZŠ a příslušné ročníky víceletých gymnázií) proběhl souboj o postup do národního kola mezi týmy ZŠ Březinova z Jihlavy a ZŠ Nové Veselí. Vítězně nakonec vyšli prvně jmenovaní. Na třetím místě skončili s bodovým odstupem žáci soukromého gymnázia Ad Fontes z Jihlavy. V kategorii mladších (4. – 6. třída) zvítězili velmi těsně žáci gymnázia Chotěboř, následovaní opět žáky ZŠ Nové Veselí a gymnáziem Ad Fontes.
Šestičlenná družstva rozdělená do dvou tříčlenných hlídek řešila na stanovištích soutěžní stezky úkoly z oblasti ornitologie, entomologie, ochrany přírody, zoologie, botaniky, zemědělství, dendrologie a dalších. Součástí hodnocení družstva byla i prezentace praktické práce pro přírodu a celoroční činnosti kolektivu před pětičlennou porotou. Pro zpestření pobytu navštívili starší žáci vodní elektrárnu v Dobré, všechny děti pak národní památku Michalův statek v Pohledi. Večer si děti opekly „hady“ z kynutého těsta na ohni a vyrobily píšťalky z vrbových proutků.
Smyslem soutěže je umožnit setkání dětem se zájmem o přírodu a formou soutěže ověřit jejich znalosti. Děti se učí veřejně prezentovat své aktivity a formulovat nabyté znalosti. Soutěž si dále klade za cíl inspirovat děti a jejich vedoucí k další činnosti v přírodě a pro přírodu. Na Vysočině se jednalo o 22. ročník, celorepublikově už o ročník 47.
Krajské kolo soutěže na Vysočině tradičně pořádají Chaloupky o.p.s. za podpory Kraje Vysočina a ČSOP. Za finanční podporu děkujeme Radě dětí a mládeže kraje Vysočina. Další dík patří firmě Amylon a pekárně Milan Brokl ze Světlé n. S., kteří věnovali ceny pro soutěžní kolektivy. Soutěž by se neobešla bez zástupců odboru životního prostředí v Jihlavě a Světlé nad Sázavou, Agentury ochrany přírody a krajiny, zapálených pedagogů, chaloupeckých pracovníků a dalších nadšenců, kteří se podíleli na tvorbě soutěžních úkolů, jejich realizaci a / nebo hodnotili práce pro přírodu.

Více na www.chaloupky.cz
Lenka ŠUVERÍKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   24. 6. 2019

• V babyboxu v třebíčské nemocnici byla nalezena čtyřdenní holčička, dostala jméno Michalka
• Na šikmé ploše
• Domov pro seniory v Pelhřimově získal darem komfortní pečovatelské lůžko
• Jihlavské muzeum má o prázdninách otevřeno i v pondělí!
• BORAX, látka často využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost, inspektoři ČIŽP kontrolovali její prodej
• Hybešova ulice v Třebíči má nový povrch
• Výstava připomene 50. výročí objevení Amatérské jeskyně v Moravském krasu
• Dálniční most Vysočina bude od soboty 29. června až do 8. září částečně uzavřen

Neděle   23. 6. 2019

• Druhý ročník Běhu pro Bárku přinesl domácímu hospici přes 55 tisíc korun
• Auto u Velké Losenice zůstalo po nehodě nastojato opřené o břízu
• V Panské Lhotě sjelo auto do rybníka
• Výstava pohlednic z produkce telčských fotoateliérů – Josefa Vávry a Anny Jiroušové

Sobota   22. 6. 2019

• Puma, která se toulala po jižních Čechách, se přestěhovala na Vysočinu
• Svatojánská noc na Michalově statku v Pohledi
• Historie důlního díla nad Rounkem

Pátek   21. 6. 2019

• ENeschopenka definitivně schválena; prezident republiky připojil svůj podpis
• Dálniční most ve Velkém Meziříčí se otevře veřejnosti
• Úpravna vody Mostiště změnila technologii
• Mariánský sloup: Symbol českého levicového běsnění
• Ve Vladislavi hoří dodávka, která převážela tlakové lahve
• Běh pro Bárku – domácí hospic v Jihlavě se koná v sobotu v rámci Jihlavského havíření

Čtvrtek   20. 6. 2019

• Zoo Jihlava vás zve čtyřikrát jinak!
• Město Třebíč se zbavuje plevele
• Miroslav Kohel z Želiva vyrobil miniaturní kytaru a nejmenší motorkářskou přilbu
• V jihlavském muzeu si budou moci zájemci zakoupit cínové miniatury havířků
• Hasiči na Velkomeziříčsku pomohli ornitologům okroužkovat pětadvacet čápů
• Nový přístroj a metody pomůžou odstranit vrásky i jizvy
• V Chlumově ulici v Jihlavě se při nehodě zranil motocyklista
• Navrhované změny v organizaci stavebních úřadů, potenciální rušení některých stavebních úřadů, rekodifikace stavebního práva

Středa   19. 6. 2019

• Vysočinou se prohnala bouřka, hasiči uklízejí škody
• Novoměstská Horácká galerie představí sbírky starých lidových hraček
• Zpestřete si začátek prázdnin, rakouský Thayatal připravil český týden
• Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami hlavně na Moravě a Vysočině
• Za únik tuků do potoka a poškození krajinného prvku dostala firma z Nížkova pokuty
• Přednáška na téma Santini není jenom Zelená Hora v Telči
• Jihlavští zastupitelé schválili přípravu šaten i mobilní haly
• Policisté na Vysočině mají dvě nová speciální vozidla
• Na hradě Roštejně čekají návštěvníky nové expozice

Úterý   18. 6. 2019

• V obci Kámen se srazily dva kamiony; jeden poté narazil do domu
• Singspiel Dobrá rada drahá Josefa Bárty 25. a 26. června v Jihlavě
• Stavba kruhového objezdu v ulici Velkomeziříčská v Třebíči se blíží ke konci
• Jihlava si připomněla památku tří nevinně popravených spoluobčanů komunistickým režimem
• Zastupitelstvo Kraje Vysočina deklarovalo finanční podporu výstavbě budoucího kamenného hospice na Vysočině

Pondělí   17. 6. 2019

• Václav Klaus z Hillsdale College Cruise
• Na vranovském zámku otevře správa parku Podyjí tradiční výstavu, tentokrát kresby Petra Nesvadby
• Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě se minimálně o měsíc zpozdí kvůli špatné kanalizaci
• Opilý muž napadl svoji partnerku; policisté násilníka vykázali z domu
• Dopravní omezení při jihlavském Havíření 2019; hlavní program se odehraje ve Smetanových sadech a ulicích kolem centra města
• Havíření bude největší kulturní událostí Vysočiny; do Jihlavy přijede na tisíc hostů z ČR i zahraničí
• Čistá Vysočina – přírodě se letos ulevilo o dalších 100 tun odpadků
• Farníci z Jihlavska se složili na dar rodině z Komárovic

Neděle   16. 6. 2019

• Den otevřených dveří na Vodním ráji v Jihlavě nabídne i útroby bazénů
• Muzeum autíček v Přísece pořádá v sobotu den otevřených dveří
• Na stavbě parkoviště v Jihlavě u hřbitova se již pracuje, dokončeno by mělo být do konce října

Sobota   15. 6. 2019

• Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se pohybuje puma
• Test opalovacích přípravků pro děti odhalil propadák
• Kynologové ze Zakarpatí se učí od vysočinských policistů
• Darovat krev je nesobecký čin, který zachraňuje životy
• Česká pop - jazzová skupina Lady Praga míří do Jihlavy
• Stavba cyklostezky R 08 v Jihlavě nabírá zpoždění

Pátek   14. 6. 2019

• Svatojánská slavnost na v Třebíči
• V Třebíči - Kočičině jsou nové povrchy
• Noviny jihlavské radnice s koncem tohoto roku skončí a nahradí je nový městský měsíčník
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví Vysočinu, poté stráví část dovolené v Novém Veselí na Žďársku

Čtvrtek   13. 6. 2019

• Vodouš rudonohý vyvedl mláďata na Josefovských loukách
• Při letošním jarním úklidu v Jihlavě bylo odtaženo rekordních 304 vozidel
• Trikolora začíná čelit na sítích svým falešným profilům
• David Zimola bude přednášet o historii jihlavského hornictví a jeho tradicích
• Představení Pardál s Františkem Němcem a Carmen Mayerovou bude v Třebíči odehráno 19. června
• Vzdělávací a výcvikové středisko krajských záchranářů v Jihlavě by mělo být na podzim dokončeno

Středa   12. 6. 2019

• Květinová výzdoba pro císaře na zámku Vranov nad Dyjí od pátku do neděle
• Muž z Pelhřimovska v Jihlavě u nemocnice napadl a zranil jiného muže
• Dětský pěvecký sbor Žďáráček vystoupí v Lidicích
• U Chvojnova se na pár hektarech daří sedmdesátce druhů mechů
• Problémy s pamětí je potřeba řešit včas; žďárský Senior Point Alzheimer pomáhá pacientům i jejich rodinám
• Kde v Česku hnízdí břehule říční? Pomozte nám to zjistit
• Děti v jihlavské nemocnici mají další zvířecí pokoj
• V Jihlavě bylo zasazeno několik desítek slunečnic na podporu pacientů s roztroušenou sklerozou
• Nákupní centrum Citypark Jihlava prochází rekonstrukcí za 100 milionů
• Jihlava bude mít místa pro živou kulturu
• Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou bude uzavřen z důvodu natáčení filmu o Marii Terezii

Úterý   11. 6. 2019

• Trikolora jen za první den získala dva a půl tisíce registrovaných příznivců!
• Spanilá jízda sportovních vozů: Splnili si svůj sen a chtějí to dát vědět
• Parlament zkriminalizoval polistopadovou éru
• Havlíčkobrodští policisté pátrají po sprejerovi, v Jihlavě jednoho dopadli a obvinili
• Boj s kůrovcem pokračuje také v jihlavských lesích
• Dá se zavřít učitelka do trezoru? I to zajímá děti při výuce finanční gramotnosti
• Pěvecký sbor Jasoň opět podpoří onkologické pacienty v havlíčkobrodské nemocnici
• V Jihlavě lze potkat studenty i seniory s dotazníkem o spokojenosti života ve městě
• Dny města Chotěboř: kaskadér na motorce se utká s dragsterem

Pondělí   10. 6. 2019

• Město Jihlava žádá dopisem společnost Kronospan o vysvětlení, jestli začala stavbu bez povolení
• Pohřešovaného muže z Jihlavy policisté vypátrali zraněného, záchranáři je odvezli do nemocnice
• Třebíčané čerpají informace od města převážně ze zpravodaje
• Kriminalisté zadrželi a obvinili muže podezřelého z vraždy ženy ve Žďáře nad Sázavou
• Vycházky po Vlásenické ulici v Pelhřimově zpříjemní nový chodník
• O víkendu proběhne v Jemnici tradiční Barchan, jehož historie sahá až do roku 1713
• Jihlavští astronomové oslaví přistání člověka na Měsíci

Neděle   9. 6. 2019