Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 12.5 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Sportujeme s VŠPJ ve středu na jihlavském náměstí
Vysoká škola polytechnická Jihlava pořádá dne 15. 5. 2019 od 11:00 hodin na náměstí v Jihlavě ve spolupráci s partnery akci „Sportujeme s VŠPJ“.
V programu nebudou chybět vystoupení jako např. free ride, kruh ve vzduchu, parkur, šály ve vzduchu. Od 11.30 hodin začíná turnaj institucí v „živém stolním fotbálku“, kterého se zúčastní mimo jiné zástupci Kraje, Magistrátu a tým zaměstnanců VŠPJ.

Od 12.30 hodin bude následovat turnaj studentů SŠ v „živém stolním fotbálku“, vítězné družstvo vyhraje pět permanentek na Vysočina fest.

Pro veřejnost bude připravená opičí dráha, dvě horolezecké stěny a možnost vyzkoušení adrenalinových disciplín.

Program:
11:00 OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ, FREE RIDE, ŠÁLY, PARKUR
11:30 - 12:30 TURNAJ INSTITUCÍ V “ŽIVÉM STOLNÍM FOTBÁLKU”
12:30 - 14:00 TURNAJ STUDENTŮ V “ŽIVÉM STOLNÍM FOTBÁLKU”
14:00 - 16:00 VSTUP NA “ŽIVÝ STOLNÍ FOTBÁLEK” PRO VEŘEJNOST
15:00 AUTOGRAMIÁDA FOTBALISTŮ FC VYSOČINA
15:45 OFICIÁLNÍ ZAKONČENÍ PROGRAMU NA NÁMĚSTÍ
19:00 AFTERPÁRTY BIOSKOP - SELECTOR BOLDRIK A COCOMAN
Magdalena MARTINI



Zpět nahoru na obsah...

Zmapování zatopené části Chýnovské jeskyně ve 3D
Správa jeskyní ČR představila tzv. videogrammetrii, novou technologii, díky které se ve světové premiéře podařilo naskenovat a zmapovat zatopené části Chýnovské jeskyně. Se Správou na projektu spolupracuje řada expertů z Archeologického ústavu AVČR Brno, organizace Geo-cz a organizací České speleologické společnosti 1-10 Speleoaquanaut a 2-01 Chýnovská jeskyně. Pro Chýnovskou jeskyni společně vyvinuli speciální metodu, aplikaci a prototyp zařízení, které díky videogrammetrii umožňují maximálně rychle zmapovat ve 3D rozměru velké a členité objekty.
„Chýnovská jeskyně patří ke 14 veřejnosti zpřístupněným jeskyním ČR. Ač se její objevení datuje rokem 1863, o zatopených částech této jeskyně víme až z 80. let minulého století. V letech 2017 - 2019 jsme zorganizovali řadu akcí s cílem ověřit možnosti využití nové metody mapování pomocí tzv. videogrammetrie. Výsledek nás i odbornou veřejnost příjemně překvapil,“ informuje ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl.
Ve finální fázi se během tří ponorů podařilo dvojici potápěčů velmi přesně zmapovat zatopené partie Chýnovské jeskyně. Odborná veřejnost díky nim objevila více než 220 metrů velmi členitých chodeb s převýšením až 43 metrů. Tato metoda představuje zásadní průlom v problematice mapování trvale zatopených podzemních prostor a do značné míry řeší obtíže, s nimiž se potýkají badatelé a potápěči na celém světě. Při tvorbě technologie byly využity zkušenosti realizačního týmu s mapováním v jeskyních a vytvářením technologických postupů pro dokumentaci kulturního dědictví. Speleopotápěčský průzkum a dokumentace těchto trvale zatopených prostor zde i nadále pokračuje.

Stejnou metodu v posledních letech použila organizace Geo-cz např. pro dokumentaci Pražského hradu, Českých korunovačních klenotů nebo relikviáře sv. Maura. První výsledky využití této metody při mapování Chýnovské jeskyně byly publikovány ve sborníku Speleofóra 2018 a v časopisu Ochrana přírody (1/2019).

Chýnovská jeskyně
Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v selském kamenolomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště a prohlídka jeskyně je malou romantickou exkurzí do historie.
Chýnovská jeskyně byla postupně vytvářena rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela proudící a výmolná činnost vod. Nevyniká krápníkovou výzdobou, ale barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku.
Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1400 metrů; Délka turistické trasy je 260 metrů s převýšením 36 metrů; Doba prohlídky 45 minut, teplota vzduchu 5-9 °C. V prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny rozsáhlé, trvale zatopené prostory s jedinečnými drúzami křemene a dalších.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská světská pouť se z Masarykova náměstí přestěhuje na parkoviště u obchodního domu Tesco
Světská pouť se na Masarykově náměstí pořádá již 13 let. Letos však pouťové atrakce na náměstí nevyrostou. Rada města Jihlavy zamítla žádost od provozovatele na uspořádání pouti a neodsouhlasila zveřejnění záměru pronajmout centrum pro pouťové atrakce.
„Město připravilo nabídku na možnost konání poutě v tradičním termínu, a to v areálu letního kina, včetně přiléhající louky. Nabídku však pořadatel odmítnul s tím, že si našel pro pouť jiné prostory v soukromém vlastnictví. Rád bych sdělil, že veškerá komunikace probíhala v konstruktivní atmosféře a pořadatel vůli města respektuje,“ uvedl vedoucí odboru kultury, školství a tělovýchovy jihlavského magistrátu Tomáš Koukal.

Členové vedení města se však shodli, že pouť na Masarykovo náměstí patří, ale v kultivovanější formě. „Město ukázalo, že umí uchopit Svatého Martina i Havíření. Chtěli bychom, aby i pouť byla takto koncipována, snahou města bude najít při pořádání společné řešení,“ doplnil náměstek primátorky pro oblast územního plánování Vít Zeman.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava fotografií Mirky Patočkové Tak to vidím já v muzejní kavárně v Jihlavě
Na čas předprázdninový připravilo jihlavské muzeum do Kavárny Muzeum výstavu fotografií jihlavské autorky Mirky Patočkové s titulem Tak to vidím já. Výstava bude zahájena v úterý 14. května, potrvá do 30. června.
Hlavním námětem její tvorby jsou přírodní motivy, od krajin až po makrofotografii. Sama o své vášni říká: "Stále více mě přitahuje a fascinuje fotografování přírody, jejíž nekonečnou krásu a úžasné detaily se pokouším svým fotoaparátem zachytit".

Od roku 2013 je členkou Horáckého fotoklubu Jihlava. Dosud absolvovala tři autorské výstavy (Jihlava, Žďár nad Sázavou a Střelice u Brna) a jednu kolektivní (Brtnice). Mimo to se v posledních letech zúčastnila tří ročníků tradiční fotosoutěže Muzea Vysočiny Jihlava – Photographia Natura, a tedy i šesti následných kolektivních výstav v Jihlavě a v Novém Městě na Moravě.
Pavel BEZDĚČKA



Zpět nahoru na obsah...

Jak je to s cestovními doklady pro děti?
Rodinné dovolené spojené s cestováním do zahraničí znamenají pro mnohé i vyřizování cestovních dokladů. A co vše je potřeba zařídit při cestování s dětmi? Víte, že i děti mohou do členských států Evropské unie a dalších vybraných zemí cestovat na vlastní občanský průkaz? Již sedmým rokem totiž platí, že i dítě musí mít za hranice České republiky vlastní cestovní doklad, jelikož v roce 2012 došlo nařízením Evropské unie ke zrušení možnosti cestovat na zápis dítěte v cestovním dokladu rodiče.
Pro rodiče to ovšem neznamená, že se jim kvůli pořízení cestovního dokladu pro děti dovolená nějak zásadně prodraží. Cestovní pas pro dítě do 15 let stojí Kč 100 a dobu platnosti má stanovenou na 5 let.
Vzhledem k nestabilní bezpečnostní situaci v některých zemích, které byly oblíbenými turistickými destinacemi se opět očekává nárůst zájmu o cestování v Evropě, a proto jistě potěší možnost cestovat po většině států Evropy pouze s občanským průkazem, ale i dalších zemí jako je Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Island, Makedonie, Norsko, Srbsko a Švýcarsko. Cena za vydání občanského průkazu pro dítě je Kč 50 a doba jeho platnosti je 5 let.
O vyřízení cestovního dokladu pro dítě žádá zákonný zástupce, který s dítětem zajde na kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností. Není třeba přikládat fotografii dítěte, ta se pořizuje při podání žádosti. Zákonný zástupce předkládá svůj doklad totožnosti a originál rodného listu dítěte.
Doklady jsou vyřízeny do 30 dnů, v případě vycestování v kratší lhůtě než 30 dnů je možné požádat o vydání cestovního dokladu do 5 pracovních dnů, nebo případně do 24 hod. tj. do druhého pracovního dne. Za výrobu těchto bleskových dokladů jsou však stanoveny vyšší poplatky. Bližší informace k vydávání dokladů jsou zveřejněny na webu Města Třebíče na adrese: www.trebic.cz → doklady: zde
A protože informací není nikdy dost, doporučujeme se předem informovat u zastupitelského úřadu daného státu, jaké jsou podmínky vstupu, pobytu a vycestování s nezletilým dítětem. Je obzvláště vhodné na místě si zjistit, zda nezletilé dítě, jež necestuje společně s rodiči, nemusí být vybaveno jejich souhlasem (souhlasem zákonného zástupce) s cestou v doprovodu jiné osoby, nicméně v případě mimořádných událostí je praktické takový písemný souhlas mít u sebe. Dále je třeba si dát pozor na to, že některé státy mimo Evropskou unii mohou požadovat minimální dobu platnosti cestovního pasu při vstupu na jejich území, nejčastěji bývá tato doba platnosti pasu 6 měsíců nad dobu pobytu.
Neznalost podmínek a pokynů k vycestování vás neomlouvá, a je proto třeba nepříjemnostem předcházet a dovolenou si zbytečně nekomplikovat, protože si ji chceme především pohodově užít.
Základní informace a vše, co potřebujete k cestování vědět je dostupné na adrese: www.mzv.cz v sekci cestování-státy světa: https://www.mzv.cz/jnp/cz/en…
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Vysočina se i nadále potýká se suchem
Přestože v květnových dnech trochu zapršelo, stále to nestačí k tomu, aby byl výrazněji snížen srážkový deficit. Za roky 2015 až 2018 chybí na území Kraje Vysočina 430 mm srážek oproti dlouhodobému normálu, což jsou dvě třetiny ročního úhrnu srážek. Průměrné roční srážky pro území Kraje Vysočina jsou 673 mm, přičemž v roce 2018 chybělo 159 mm srážek. A letošní duben deficit srážek ještě prohloubil, když napršelo jen 14 mm, což je pouhých 35 % dlouhodobého normálu. Průměrné teploty naopak stoupají. Průměrná roční teplota pro území Kraje Vysočina je 7,4 °C, přičemž v roce 2018 byla teplota o 1,9 °C vyšší. V dubnu byla průměrná teplota na území Kraje Vysočina 9,0 °C, což je o 1,6 °C více oproti dlouhodobému normálu.
Sucho se projevuje i na stavu povrchových a podzemních vod, které slouží pro zásobování obyvatel pitnou vodou. Hladiny vodárenských nádrží, které byly na podzim loňského roku zaklesnuty, se přes zimní období doplnily. U podzemních vod, které zásobují mnoho menších obcí v Kraji Vysočina, stále nedošlo k vyrovnání jejich hladin na dřívější hodnoty. Proto musí v posledních letech desítky obcí v Kraji Vysočina realizovat opatření, která zabrání nedostatku pitné vody. Znamená to buď vyhledat nový zdroj podzemní vody, nebo se napojit na skupinový vodovod, jehož zdrojem vody je některá z vodárenských nádrží. „Jedná se o opatření, která jsou mnohdy pro obce finančně nákladná, proto Kraj Vysočina dlouhodobě dotačně podporuje jejich realizace,“ uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí, a dodává, že v letošním roce je na podporu vodohospodářské infrastruktury v regionu vyčleněno v rámci Fondu Vysočiny 77 milionů korun.

Martin Hyský se seznámil se situací na Žďársku v obcích Zubří a Daňkovice, které v minulém roce zrealizovaly nové zdroje podzemní vody za dotační pomoci Kraje Vysočina. V Zubří napojili nový zdroj vody včas, takže nedošlo k vyprázdnění vodojemu. V Daňkovicích již museli v loňském roce navážet vodu do vodojemu cisternami. „V letošním roce může na některých místech opět docházet k poklesu vydatnosti vodních zdrojů, proto je třeba, aby vlastníci nebo provozovatelé vodovodů pro veřejnou potřebu sledovali své zdroje vody a případné projevy nedostatku vody hned řešili,“ dodal Martin Hyský. Dalším problémem, kterým se Martin Hyský zabýval v obci Tři Studně, byla likvidace kalů z čistíren odpadních vod v menších obcích.

Foto: nový vodní zdroj v Zubří
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024