Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 3.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Krysáci dojeli z malého smetiště poblíž Vizovic do Jihlavy
Přijďte si prohlédnout scény z malého smetiště poblíž Vizovic, kde žijí dva krysáci – Hubert a Hodan. Mají společného kamaráda – sádrového trpaslíka Ludvíčka, s kterým bydlí v zásuvkách starého šicího stroje. Dočasný azyl u nich získal také laboratorní potkan Eda z Prahy. Na bráně Matky Boží v Jihlavě výstava pro děti potrvá do 8. září.
Vstupné je základní 50 Kč, snížené 40 Kč (školáci, studenti, senioři, držitelé průkazky ZTP a ZTP/P), děti předškolního věku 30 Kč, rodinné vstupné (2+2 nebo 1+3) 120 Kč, učitelský doprovod zdarma.

Otevírací doba během výstavy je v pracovním týdnu od 8.30 do 12.30 a od 13.00 do 17.00 hodin. O víkendu se lze na Krysáky podívat od 10.00 do13.00 a od 14.00 do 18.00 hodin.

Objednávky pro větší skupiny lze zařídit na telefonním čísle 565 591 848 nebo na e-mailu: tic@jihlava-city.cz.


Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ve Zruči nad Sázavou se utopil v rybníku třiasedmdesátiletý muž
V rybníku ve Zruči nad Sázavou ve středních Čechách byl v pondělí 3. června odpoledne nalezen utonulý třiasedmdesátiletý plavec. Podle zjištění policie si šel muž zaplavat a postihly ho náhlé zdravotní komplikace, cizí zavinění tedy na místě předběžně vyloučila.
„Zemřel muž ročník narození 1946. Policisté na místě nezjistili cizí zavinění smrti. Byla nařízena pitva", uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

O víkendu utonuli v České republice čtyři lidé. V sobotu se utopil v Kouteckém jezírku v Plzni devatenáctiletý mladík, v lomu na Chrudimsku zemřel asi osmatřicetiletý potápěč. V neděli utonul starší muž v rybníku v Dešenicích na Klatovsku a v přehradě v Dalešicích se utopila žena.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zemřel čestný občan Třebíče Pavel Fried
Ve věku nedožitých 89 let zemřel v neděli 2. června třebíčský rodák a čestný občan města Pavel Fried. Od úterý 4. června od 8 hodin mohou občané přicházet do budovy Městského úřadu v Třebíči na Karlově náměstí a vyjádřit soustrast s úmrtím Pavla Frieda. Ve vstupní hale bude zřízeno pietní místo, kde bude umístěna kondolenční kniha, ve které lidé mohou zavzpomínat na tuto významnou osobnost třebíčské historie.
Pavel Fried obdržel v roce 2018 čestné občanství města Třebíče. Poslední rozloučení s Pavlem Friedem bude v úterý 4. 6. 2019 v 16:30 hodin na židovském hřbitově.

Ing. Pavel Fried
(* 13. 6. 1930, † 2. 6. 2019)
Pavel Fried se narodil v Třebíči 13. června 1930 jako syn majitele železářství, v dnešní ulici Vítězslava Nezvala, na Stařečce. Po zavedení norimberských zákonů se rodiny dotkla protižidovská opatření - arizace obchodu, vyloučení ze školy, ztráta občanských práv. V dubnu 1942, když mu bylo dvanáct let, byl společně se svou matkou deportován do Terezína stejně jako předtím jeho celá rodina. Z rodiny se po válce vrátili jen on s oběma rodiči. Starší sestra se svým manželem a další Friedovi příbuzní se stali oběťmi holocaustu.
Mladý Pavel Fried dokončil základní školu na Horce. V roce 1946 šel studovat strojní průmyslovou školu v Brně, a tam také po dokončení školy v roce 1950 zůstal. Po studiu byl povolán na povinnou vojenskou službu. Nastoupil k pomocným technickým praporům a pomáhal stavět letiště v Plzni i Čáslavi. Po návratu do civilu při práci vystudoval vysokou školu, obor organizace a řízení na Vysokém učení technickém v Brně. Pracovní cesta ho dovedla až na post ředitele firmy, kterou založil spolu s kolegy již v roce 1989. Souběžně se začal angažovat v aktivitách Rotary Clubu a později také brněnské Židovské obce.
Pan Fried působil v brněnské Židovské obci, v níž byl čtyři roky členem představenstva a v návaznosti na to osm let jejím předsedou. Do své rodné Třebíče se pravidelně vracel, zejména při slavnostních příležitostech spojených právě s židovskou čtvrtí, dějinami ale i utrpením. Byl iniciátorem pojmenování prostoru před synagogou náměstím Rabína Ingbera a dlouholetým rádcem a neformálním spolupracovníkem při pořádání akcí, které popularizují židovské tradice a propagují třebíčské židovské památky.
Do svých posledních chvil Pavel Fried navštěvoval školy a vyprávěl dětem o hrůzách války, koncentračních táborech a holocaustu. S velkým osobním nasazením se snažil o to, aby na nejkrvavější zločiny minulého století nebylo zapomenuto.

V loňském roce bylo Pavlu Friedovi uděleno čestné občanství města Třebíče.

Parte:
https://www.trebic.cz/assets…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Nehoda osobního auta v Třebíči si vyžádala jedno zranění
V ulici Cyrilometodějská v Třebíči narazilo v pondělí 3. června dopoledne do sloupu. Při nehodě se zranila jedna osoba a skončila v péči zdravotníků.
Hlášení o nehodě přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 10.37 hod. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opaření a místo události technicky zabezpečili.
Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byl provoz na komunikaci omezen.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Vysoká škola polytechnická Jihlava slaví patnácté narozeniny
VŠPJ byla zřízena zákonem dne 3. 6. 2004 jako první veřejná vysoká škola neuniverzitního směru v České republice. Je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina.
Vysokou školu polytechnickou Jihlava absolvovalo doposud necelých pět tisíc studentů. Absolventi našich zdravotnických oborů našli uplatnění na významných klinikách jak v České republice, tak i v zahraničí, např. ve Vídni nebo v Ženevě. Absolventi technických oborů směřují do nadnárodních společností se strojírenským a technickým zaměřením, nejen v našem kraji. Absolventi ekonomických oborů zastávají důležité posty např. v oblasti personalistiky a marketingu hlavně v bankovní sféře a u významných nadnárodních korporací.
Aktuálně máme téměř 1700 studentů prezenční i kombinované formy studia, kteří studují bakalářské i magisterské obory různého zaměření – od aplikované techniky a informatiky přes cestovní ruch až po zdravotnické obory, kde např. obor „Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví“ je zcela unikátní v rámci vysokého školství České republiky.
Během studia klade VŠPJ velký důraz na praxi. Studenti absolvují několika měsíční praxe ve společnostech jak z veřejné tak i ze soukromé sféry a zároveň i ve zdravotnických institucích.

V roce 2018 byla zahájena dosud největší investice VŠPJ – dlouhodobě plánovaná přístavba výukového centra a rekonstrukce severovýchodního křídla hlavní budovy. Moderní výukové centrum s kapacitou 330 míst bude sloužit nejen pro výuku studentů, ale stane se také centrem kultury a setkávání, a to nejen pro studenty, ale i pro veřejnost.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Cestovní ruch, Finance a řízení, Finance and Management (v angličtině), Počítačové systémy, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Komunitní péče v porodní asistenci a Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.
Magdalena MARTINIZpět nahoru na obsah...

Festivalu Rekordů a kuriozit v Pelhřimově se zúčastní také handicapovaný muž Richard Štěpánek
Handicapovaný muž, Richard Štěpánek dokázal zdolat 1000 mil na kole, pěšky i na koloběžce! Tyto trasy absolvoval v rámci extrémně náročného závodu Craft 1000 Miles Adventure, při kterém si každý účastník veze kompletní výbavu na několikadenní závod sám, se zúčastní Festivalu rekordů a kuriozit, který proběhne o víkendu v Pelhřimově. Např. úsek, který vedl z Nové Sedlice na Slovensku do Skalné v České republice, zvládl Richard po amputaci ruky absolvovat na kole za 18 dní, 22 hodin a 42 minut.
Z rekordmanova příběhu:
Poté, co Richarda před lety srazil opilý řidič, došlo v jeho životě k rapidním změnám. Po probuzení z klinické smrti zjistil, že přišel o levou ruku, že se musí naučit znovu chodit, mluvit i dýchat… A že samozřejmě nemůže dál provozovat své zaměstnání sportovního instruktora. Rozhodl se ale osudu čelit, dostal se z nejhoršího a dokonce začal svými zkušenostmi pomáhat lidem v podobných životních situacích. Dosavadním vrcholem jeho boje s osudem je trojnásobné absolvování jednoho z nejtěžších evropských adrenalinových závodů 1000 mil Craft Adventure. A skutečně tyto 3000 mil zdolal nejen pěšky, ale i na kole a na speciálně upravené koloběžce Kostka-Kolobka! Jsme rádi, že Richarda budeme moci přivítat v rámci programu 29. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů a že vám můžeme představit i jeho výzvu pro návštěvníky: Prožij DEN JINAK! (viz příloha). Přijďte si s tímto neuvěřitelným člověkem. Jeho mottem (i názvem knihy, kterou napsal) je Vzdát můžeš zítra!

A právě podobné záležitosti (napříč všemi obory) jsou jedním ze smyslů festivalu a jsou i cílem práce pelhřimovské Agentury Dobrý den: dávat o těchto mistrech nenápadných oborů vědět. Ukazovat i mimo většinové oblasti (jakými jsou třeba fotbal či film) pozitivní vzory. Podporovat touhu po tom – něco dokázat. Objevovat pozoruhodné lidi (rekordmany) „odvedle“.
Chtěli bychom, aby festival Pelhřimov – město rekordů byl lidem inspirací.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

AKCE CIHLA počtrnácté pomůže lidem s mentálním handicapem
Oblastní charita Třebíč ve spolupráci se sdružením Portus Praha pořádá čtrnáctým rokem sbírku pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením s názvem AKCE CIHLA. Záměrem letošní sbírky je shromáždit peněžní dary na zakoupení a zabudování zvedacího zařízení do devítimístného automobilu, které by sloužilo k usnadnění nástupu dospělých osob s těžkým mentálním a kombinovaným postižením, a provoz Stacionáře Úsměv Třebíč na ulici Gen. Sochora 705 v Třebíči. Za podporu sbírky čekají dárce cihličky.
Do zapečetěné pokladničky lze přispět od 8–16 hodin u stánku na těchto místech:

· 5. a 10. 6. 2019 na Karlově náměstí (před Řeznictvím Havlíček)
· 6.-7. června 2018 před Kauflandem (STOP SHOP areál)

· 3.-4. června 2019 před obchodem Albert (ul. Modřínová)
· 11.-12. června 2019 před Penny marketem v Borovině

· 11.–12. června 2019 před BILLOU v Moravských Budějovicích

· 12.-13. července 2019 při akci Oživené židovské město před sídlem třebíčské Charity, L. Pokorného 15 (pátek 12. 7. od 14-19 hod., sobota 13. 7. od 10-18 hod.)

Přispět lze také přímo na účet sbírky č. 2648138319/0800, ČS Třebíč.

U stánku budou pracovníci a dobrovolníci Charity podávat informace o akci, zájemci budou moci přispět do speciálních pokladniček a za příspěvek 100 a více Kč obdrží cihličku, kterou mohou s vlastním podpisem věnovat Stacionáři Úsměv. „Jsme rádi, že se AKCE CIHLA stala takovou tradicí, kdy lidé mohou pomoci svým spoluobčanům s hendikepem,“ vysvětluje Tomáš Barák.
Plastové pokladny budou před sbírkovou akcí zapečetěny a na konci akce převzaty a spočítány pracovníkem příslušného Městského úřadu, v jehož oblasti působení se sbírka uskutečnila, za spoluúčasti pracovníka Oblastní charity Třebíč. Sbírka na stanovištích bude zakončena v sobotu 13. 7. 2019.

Výtěžek z loňské AKCE CIHLA, který činil necelých 47 tisíc, byl použit na vybudování zahradního posezení se zahradním domkem pro lidi s mentálním postižením.
Všem, kteří se rozhodnou podpořit nový ročník AKCE CIHLA, děkujeme! Více o Akci cihla v ČR: www. akcecihla.cz a v Oblastní charitě Třebíč www.trebic.charita.c…
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na Dalešické přehradě byla v neděli nalezena utopená žena
V Dalešické přehradě na Třebíčsku v neděli 2. června asi ve 14 hodin bylo nalezeno bezvládné tělo ženy.
"Návštěvníci kempu se ženu pokusili resuscitovat, bohužel marně. Ženě již nebylo pomoci", uvedla policejní mluvčí na Vysočině Jana Kroutilová
Proč a za jakých okolností žena zemřela policisté vyšetřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Mezi obce Slavonice a Dačice u Dolního Bolíkova se stala tragická nehoda
Tragická nehoda na silnici II/406, která se stala v neděli 2. června asi 20.46 hodin asi 2 km před Dolním Bolíkovem, ve směru od Slavonic, si vyžádala život spolujezdce. Další osoby jsou těžce a lehce zraněny. Došlo zde ke střetu dvou osobních aut.
Policisté na místě zjistili, že ve směru Slavonice – Dačice řídila mladá dívka (roč. 2000) osobní vozidlo tovární značky Renault Megane, kdy při prudkém sjezdu na mokré vozovce, pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy svým schopnostem a stavu komunikace, dostala smyk a pravým bokem narazila do protijedoucího osobního vozidla tovární značky Škoda Octavia. Ve vozidle Renault byl zaklíněn spolucestující, muž roč. 1990, který i přes poskytnutou první pomoc podlehl velmi těžkých zraněním neslučitelným se životem. Řidička utrpěla velmi těžká zranění a z místa jí transportovali leteckou zdravotnickou službou. V osobním vozidle Škoda se zranili lehce dvě osoby.

Policisté silnici uzavřeli a šetřením zjistili, že pravděpodobným viníkem je uvedená žena, případ si převzali jindřichohradečtí kriminalisté Služby kriminální policie a vyšetřování, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Usmrcení z nedbalosti.

Od začátku roku zemřelo na jihočeských silnicích 27. osob.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   26. 6. 2019

• Vysvědčení na Vysočině je připraveno pro téměř 65 tisíc žáků a studentů
• Jihlavský dopravní podnik má nového ředitele
• Výstava Ladislav Novák 1925-1999 v zámeckých konírnách v Třebíči
• Konec karenční doby: Firmy výrazně rozšíří možnost placeného volna v době nemoci
• Adapťácký jarmark aneb staré dobré časy na téma pro VI. Květinový den
• Do jihlavského Cityparku přicházejí světové prémiové značky
• S létem u Sázavy ožily vážky
• V Jihlavě v Brtnické ulici zemřel ráno po nehodě motorkář

Úterý   25. 6. 2019

• Putovní pohár ze soutěže ve vyprošťování si odvezli ždárští profesionální hasiči
• Václav Klaus k aféře „doprava zdarma“ na pražskou Letnou
• Pro prezidenta ČR originální sonety, pro první dámu sklo
• Ivana Zemanová uctila v Třebíči památku zdejšího rodáka Antonína Kaliny
• Svatoprokopská pouť v Třebíči
• Na zámku ve Vranově nad Dyjí vystaví repliky českých korunovačních klenotů
• Policisté se chystají s příchodem prázdnin na dopravně-bezpečnostní akce
• Pelhřimovská kaple Kalvárie je součástí výstavy Má vlast cestami proměn ve Vlašimi
• Otevřený dopis společnosti Kronospan
• Citypark v Jihlavě opět hostí třídenní burgerové šílenství

Pondělí   24. 6. 2019

• V babyboxu v třebíčské nemocnici byla nalezena čtyřdenní holčička, dostala jméno Michalka
• Na šikmé ploše
• Domov pro seniory v Pelhřimově získal darem komfortní pečovatelské lůžko
• Jihlavské muzeum má o prázdninách otevřeno i v pondělí!
• BORAX, látka často využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost, inspektoři ČIŽP kontrolovali její prodej
• Hybešova ulice v Třebíči má nový povrch
• Výstava připomene 50. výročí objevení Amatérské jeskyně v Moravském krasu
• Dálniční most Vysočina bude od soboty 29. června až do 8. září částečně uzavřen

Neděle   23. 6. 2019

• Druhý ročník Běhu pro Bárku přinesl domácímu hospici přes 55 tisíc korun
• Auto u Velké Losenice zůstalo po nehodě nastojato opřené o břízu
• V Panské Lhotě sjelo auto do rybníka
• Výstava pohlednic z produkce telčských fotoateliérů – Josefa Vávry a Anny Jiroušové

Sobota   22. 6. 2019

• Puma, která se toulala po jižních Čechách, se přestěhovala na Vysočinu
• Svatojánská noc na Michalově statku v Pohledi
• Historie důlního díla nad Rounkem

Pátek   21. 6. 2019

• ENeschopenka definitivně schválena; prezident republiky připojil svůj podpis
• Dálniční most ve Velkém Meziříčí se otevře veřejnosti
• Úpravna vody Mostiště změnila technologii
• Mariánský sloup: Symbol českého levicového běsnění
• Ve Vladislavi hoří dodávka, která převážela tlakové lahve
• Běh pro Bárku – domácí hospic v Jihlavě se koná v sobotu v rámci Jihlavského havíření

Čtvrtek   20. 6. 2019

• Zoo Jihlava vás zve čtyřikrát jinak!
• Město Třebíč se zbavuje plevele
• Miroslav Kohel z Želiva vyrobil miniaturní kytaru a nejmenší motorkářskou přilbu
• V jihlavském muzeu si budou moci zájemci zakoupit cínové miniatury havířků
• Hasiči na Velkomeziříčsku pomohli ornitologům okroužkovat pětadvacet čápů
• Nový přístroj a metody pomůžou odstranit vrásky i jizvy
• V Chlumově ulici v Jihlavě se při nehodě zranil motocyklista
• Navrhované změny v organizaci stavebních úřadů, potenciální rušení některých stavebních úřadů, rekodifikace stavebního práva

Středa   19. 6. 2019

• Vysočinou se prohnala bouřka, hasiči uklízejí škody
• Novoměstská Horácká galerie představí sbírky starých lidových hraček
• Zpestřete si začátek prázdnin, rakouský Thayatal připravil český týden
• Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami hlavně na Moravě a Vysočině
• Za únik tuků do potoka a poškození krajinného prvku dostala firma z Nížkova pokuty
• Přednáška na téma Santini není jenom Zelená Hora v Telči
• Jihlavští zastupitelé schválili přípravu šaten i mobilní haly
• Policisté na Vysočině mají dvě nová speciální vozidla
• Na hradě Roštejně čekají návštěvníky nové expozice

Úterý   18. 6. 2019

• V obci Kámen se srazily dva kamiony; jeden poté narazil do domu
• Singspiel Dobrá rada drahá Josefa Bárty 25. a 26. června v Jihlavě
• Stavba kruhového objezdu v ulici Velkomeziříčská v Třebíči se blíží ke konci
• Jihlava si připomněla památku tří nevinně popravených spoluobčanů komunistickým režimem
• Zastupitelstvo Kraje Vysočina deklarovalo finanční podporu výstavbě budoucího kamenného hospice na Vysočině

Pondělí   17. 6. 2019

• Václav Klaus z Hillsdale College Cruise
• Na vranovském zámku otevře správa parku Podyjí tradiční výstavu, tentokrát kresby Petra Nesvadby
• Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě se minimálně o měsíc zpozdí kvůli špatné kanalizaci
• Opilý muž napadl svoji partnerku; policisté násilníka vykázali z domu
• Dopravní omezení při jihlavském Havíření 2019; hlavní program se odehraje ve Smetanových sadech a ulicích kolem centra města
• Havíření bude největší kulturní událostí Vysočiny; do Jihlavy přijede na tisíc hostů z ČR i zahraničí
• Čistá Vysočina – přírodě se letos ulevilo o dalších 100 tun odpadků
• Farníci z Jihlavska se složili na dar rodině z Komárovic

Neděle   16. 6. 2019

• Den otevřených dveří na Vodním ráji v Jihlavě nabídne i útroby bazénů
• Muzeum autíček v Přísece pořádá v sobotu den otevřených dveří
• Na stavbě parkoviště v Jihlavě u hřbitova se již pracuje, dokončeno by mělo být do konce října

Sobota   15. 6. 2019

• Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se pohybuje puma
• Test opalovacích přípravků pro děti odhalil propadák
• Kynologové ze Zakarpatí se učí od vysočinských policistů
• Darovat krev je nesobecký čin, který zachraňuje životy
• Česká pop - jazzová skupina Lady Praga míří do Jihlavy
• Stavba cyklostezky R 08 v Jihlavě nabírá zpoždění

Pátek   14. 6. 2019

• Svatojánská slavnost na v Třebíči
• V Třebíči - Kočičině jsou nové povrchy
• Noviny jihlavské radnice s koncem tohoto roku skončí a nahradí je nový městský měsíčník
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví Vysočinu, poté stráví část dovolené v Novém Veselí na Žďársku

Čtvrtek   13. 6. 2019

• Vodouš rudonohý vyvedl mláďata na Josefovských loukách
• Při letošním jarním úklidu v Jihlavě bylo odtaženo rekordních 304 vozidel
• Trikolora začíná čelit na sítích svým falešným profilům
• David Zimola bude přednášet o historii jihlavského hornictví a jeho tradicích
• Představení Pardál s Františkem Němcem a Carmen Mayerovou bude v Třebíči odehráno 19. června
• Vzdělávací a výcvikové středisko krajských záchranářů v Jihlavě by mělo být na podzim dokončeno

Středa   12. 6. 2019

• Květinová výzdoba pro císaře na zámku Vranov nad Dyjí od pátku do neděle
• Muž z Pelhřimovska v Jihlavě u nemocnice napadl a zranil jiného muže
• Dětský pěvecký sbor Žďáráček vystoupí v Lidicích
• U Chvojnova se na pár hektarech daří sedmdesátce druhů mechů
• Problémy s pamětí je potřeba řešit včas; žďárský Senior Point Alzheimer pomáhá pacientům i jejich rodinám
• Kde v Česku hnízdí břehule říční? Pomozte nám to zjistit
• Děti v jihlavské nemocnici mají další zvířecí pokoj
• V Jihlavě bylo zasazeno několik desítek slunečnic na podporu pacientů s roztroušenou sklerozou
• Nákupní centrum Citypark Jihlava prochází rekonstrukcí za 100 milionů
• Jihlava bude mít místa pro živou kulturu
• Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou bude uzavřen z důvodu natáčení filmu o Marii Terezii

Úterý   11. 6. 2019

• Trikolora jen za první den získala dva a půl tisíce registrovaných příznivců!
• Spanilá jízda sportovních vozů: Splnili si svůj sen a chtějí to dát vědět
• Parlament zkriminalizoval polistopadovou éru
• Havlíčkobrodští policisté pátrají po sprejerovi, v Jihlavě jednoho dopadli a obvinili
• Boj s kůrovcem pokračuje také v jihlavských lesích
• Dá se zavřít učitelka do trezoru? I to zajímá děti při výuce finanční gramotnosti
• Pěvecký sbor Jasoň opět podpoří onkologické pacienty v havlíčkobrodské nemocnici
• V Jihlavě lze potkat studenty i seniory s dotazníkem o spokojenosti života ve městě
• Dny města Chotěboř: kaskadér na motorce se utká s dragsterem

Pondělí   10. 6. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz