Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 4.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Policisté ve Žďáře nad Sázavou vyšetřují od rána vraždu ženy
Násilný trestný čin, při kterém zemřela žena, vyšetřují od devíti hodin v úterý 4. června, policisté ve Žďáře nad Sázavou. Policie věk oběti ani okolnosti neštěstí nezveřejnila.
Podle informací TV Nova ubodal ženu, která pracovala v nelegální herně, v bývalém papírnictví v centru města jako obsluha, zřejmě jeden ze zákazníků.
Obětí je podle informací TV Nova žena ve středních letech ukrajinské národnosti. Utrpěla bodnořezná poranění, kterým krátce poté podlehla. Zemřela zřejmě po hádce s jedním ze zákazníků, který na ni vytáhl nůž nebo rozbitou lahev.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Havárie osobního vozu u Nového Města na Moravě si vyžádala zranění
V úterý 4. června ve 13 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o nárazu osobního vozidla do stromu na komunikaci spojující Nové Město na Moravě a Křídla.
Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Žďár nad Sázavou společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Nového Města na Moravě.

Při nehodě se zranila jedna osoba a skončila v péči zdravotníků, kteří ji po nezbytném ošetření na místě události převezli k dalšímu ošetření sanitním vozem do brněnské nemocnice.

Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

U obce Lidéřovice na Dačicku zemřel po srážce s náklaďákem motorkář
Na silnici II/406 v katastru obce Lidéřovice na Dačicku došlo v úterý 4. června asi v osm hodin ráno ke střetu motorky s nákladním autem. Motocyklista zemřel po 13. hodině v nemocnici.
"Policisté po příjezdu na místo zjistili, že na křižovatce u obce Lidéřovice a Peč, vyjížděl řidič nákladního vozidla tovární značky Tatra Jamal z vedlejší silnice na hlavní, kdy pravděpodobně přehlédl z levé strany přijíždějícího motorkáře na stroji tovární značky Honda Hornet a došlo k čelněbočnímu střetu. Po nárazu se velmi těžce zranil mladík na motorce a přítomní mu poskytovali první pomoc až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby (pozemní) a Letecké zdravotnické služby. Ti mladíka zaintubovali a transportovali do nemocnice", uvedl policejní mluvčí Milan Bajcura.
Komunikace byla uzavřena pro veškerý provoz až do 11:10 hodin. Policisté nehodu nadále vyšetřují.
Po 13. hodině obdrželi policisté informaci o to, že mladý muž, osmadvacetiletý motorkář podlehl velmi vážným zraněním.
Stal se tak letos 28. obětí na jihočeských silnicích.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Do Jihlavy se vrátili policejní nováčci; základní odbornou přípravu zahájil brig. gen. Tomáš Lerch
Základní odborná příprava nových policistů se po letech vrací zpět do Jihlavy. Dnešního slavnostního zahájení výuky ve Vzdělávacím zařízení Praha, pracoviště odboru výuky v Jihlavě, se zúčastnil brig. gen. Ing. Tomáš Lerch, ředitel Ředitelství služby dopravní policie, který policisty společně s vedením Vzdělávacího zařízení Praha, přivítal.
Dnešní den začal pro třicet policejních nováčků, z nichž je třiadvacet dopravních policistů a zbývající jsou policisté pořádkové policie, slavnostním nástupem. Policisty při zahájení výuky pozdravil brig. gen. Ing. Tomáš Lerch, který uvedl, že policejní práce je velice náročné povolání, které musí člověk dělat srdcem a mělo by se pro každého policistu stát opravdovým posláním. “V základní odborné přípravě postupně získáte potřebné znalosti, při modelových situacích si ověříte, zdali tyto znalosti a dovednosti dokážete správně využít. Služba dopravní policie není snadnou problematikou. Bude na vás klást vysoké nároky v oblasti znalostí velkého množství právních předpis. Bude se muset naučit ovládat současné moderní technické prostředky, které v rámci výkonu služby dopravní policisté používají,“ uvedl Tomáš Lerch.

K nově přijatým policistům promluvil také plk. Mgr. Bc. Martin Souček, ředitel Vzdělávacího zařízení Praha, Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, který je přivítal v Jihlavě v prostorách vzdělávacího zařízení, kde budou trávit další měsíce v rámci výuky základní oborné přípravy. „Pevně věřím, že povolání policisty jste si všichni vybrali po zralé úvaze. Nyní vás čekají měsíce přípravy na vaše budoucí povolání. Naši pedagogové, z nichž většina má za sebou mnoho let zkušeností ze služby na základních útvarech, se budou snažit vám předat všechny potřebné znalosti a dovednosti. Ve škole budete trénovat různé modelové situace, budete se učit komunikovat. Po ukončení základní odborné přípravy všechny tyto nabyté znalosti zúročíte v rámci výkonu služby, kde k tomu budete přidávat další získané zkušenosti,“ doplnil Martin Souček s tím, že by byl velmi rád, aby ve vzdělávacím zařízení i v samotné Jihlavě všichni strávili čas plnohodnotně a aby na tento čas v budoucnu rádi vzpomínali.

Dnem 1. června se tak do Jihlavy vrátila základní odborná příprava pro nově nastupující policisty, kterou od začátku roku 2016 zajišťuje Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy ve svých dvou vlastních Vzdělávacích zařízeních v Praze a Brně. Samotná výuka v rámci základní odborné přípravy probíhá kromě Jihlavy také v Praze, Brně a Holešově. Kromě základní odborné přípravy v těchto vzdělávacích zařízeních probíhají také specializované kurzy z různých problematik policejních činností. Tyto kurzy jsou určeny pro další odborné vzdělávání policistů, pro které představují nezbytné zvyšování odborných znalostí z problematiky jednotlivých služeb.

Základní odbornou přípravu musí absolvovat každý policista, který nastoupí do služebního poměru k Policii České republiky. Základní odborná příprava trvá celkem dvanáct měsíců a v rámci této doby si musí policejní nováčci osvojit základy pořadové přípravy, absolvovat výcvik určeny pro správnou manipulaci se služební zbraní a především získat teoretické i praktické znalosti, které jsou potřební pro výkon služby. Základní odbornou přípravu končí studenti závěrečnou zkouškou a po jejím úspěšném složení nastupují od výkonu služby na svých základních útvarech. V průběhu kalendářního roku jsou v rámci Vzdělávacího zařízení Praha stanoveny čtyři nástupní termíny.

V minulosti v Jihlavě působila střední a vyšší policejní škola ministerstva vnitra, která byla zaměřena na teoretickou a praktickou výuku dopravních policistů, a to nejen v rámci základní odborní přípravy policejních nováčky, ale také na další odborné kurzy pro již sloužící dopravních policisty, kteří si zvyšovali své odborné znalosti. Tento model se tak do Jihlavy po několika letech vrací zpět a jihlavský odbor vzdělávání tak bude prioritně znovu určen pro vzdělávání dopravních policistů již při jejich nástupu k policii.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ, tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli distributora pervitinu; obviněný muž skončil ve vazbě
Kriminalisté třebíčského územního odboru vypátrali a zadrželi muže, který distribuoval pervitin „ve velkém“. Jeho rukama prošlo několik stovek gramů pervitinu a přes stovku tablet extáze. Distribuoval také marihuanu. Při prohlídkách kriminalisté zajistili drogy, peníze a střelnou zbraň. Sedmadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu a na podaný návrh byl vzat do vazby.
Rozkrýt závažnou drogovou trestnou činnost muže se kriminalistům podařilo na základě jejich výborné operativní činnosti. Prověřování vyústilo v realizaci, která proběhla ve spolupráci s policejní speciální jednotkou. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestného činu zadrželi policisté v Třebíči v bytě, kde v tu dobu pobýval. Zadrženého muže odvezli na oddělení policie, kde byl umístěn do policejní cely. V bytě provedli kriminalisté domovní prohlídku, při které zajistili krystalickou látku a několik desítek gramů marihuany, dále finanční hotovost, střelnou zbraň a střelivo. Zadržený muž není držitelem zbrojního průkazu. Kriminalisté provedli také prohlídku vozidla Renault Megane, se kterým muž jezdil.

Zajištěné drogy budou podrobeny expertize na odborném policejním pracovišti stejně jako střelná zbraň. U zbraně se policisté zabývají i tím, za jakých okolností ji muž získal, přechovával a zda nebyla použita k jiné trestné činnosti.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání muže. „Sedmadvacetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, jsou zahájeny také úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu nedovoleného ozbrojování a ve věci probíhá v současné době prověřování. Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, a to i za spáchanou drogovou trestnou činnost. Naposledy byl odsouzen vloni v létě k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do letošního podzimu.

Muž byl obviněn z toho, že distribuoval pervitin, extázi a také marihuanu dalším lidem, dále u sebe drogy přechovával. K předávání pervitinu docházelo zejména v Třebíči, dále ve Velkém Meziříčí i na jiných místech. Odběratelé mu za pervitin převážně platili, někdy drogy poskytl zdarma nebo třeba pervitin vyměnil za marihuanu. Jednomu z mužů předal celkově přibližně 200 gramů pervitinu a prodal přes sto tablet drogy extáze. Pervitin obviněný muž přechovával ve vozidle i v bytě, kde žil. Přičemž v automobilu měl za účelem další distribuce více než osmdesát gramů drogy, kterou kriminalisté zajistili.
Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do brněnské věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za drogovou trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na deset let,“ dodal npor. Milan Špaček.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Zážitková hra KLAPKA bude také v Třebíči
KLAPKA je zážitková turistická hra, která provede hráče po 26 filmových místech Vysočiny. Dvě z těchto míst se nachází v Třebíči. Filmy se natáčely v židovské čtvrti nebo v bazilice sv. Prokopa.
Jedním z nejnověji natočených filmů v bazilice byl Hlas pro římského krále. „V bazilice, před hlavním oltářem se konala filmová svatba Karla IV. a Blanky z Valois,“ prozradila Jaromíra Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči. „Rozhodli jsme se tuto scénu využít a přichystat turistům zajímavou vzpomínku spojenou s návštěvou církevní stavby ze 13. století, zapsanou na seznamu světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO,“ informovala dále Hanáčková.

Turistické informační centrum Bazilika nabízí zapůjčení královských plášťů a korun, ve kterých se zájemci mohou vyfotografovat před hlavním vstupním portálem do baziliky a stát se tak alespoň na chvíli královským párem. „Turistům, kteří budou mít zájem pořídit si fotografii, se budeme věnovat během naší otevírací doby,“ doplnil Václav Prchal z Turistického informačního centra Bazilika. V informačním centru obdrží účastníci hry razítko do turistického pasu, druhé razítko získají návštěvníci v Turistickém informačním centru Národní dům na Karlově náměstí.

Více informací o filmové pátrací hře KLAPKA na:
https://www.vysocina.eu/tema…

Třebíč se díky svým historickým památkám objevila v řadě filmů nebo seriálů:

Zádušní oběť
Česko, 2017
Režisér Jiří Svoboda si pro realizaci kriminálního dramatu vybral Třebíč, interiéry i exteriéry byly natáčeny v židovské čtvrti.

Hlas pro římského krále
Česko, 2016
V září 2015 se třebíčská bazilika sv. Prokopa opět stala dějištěm natáčení historického filmu České televize. Film je věnovaný jedné z nejvýraznějších osobností českých dějin – Karlu IV.

Jan Hus
Česko, 2015
Dvoudílný historický film se natáčel v třebíčské bazilice v červenci 2014.

Ztracená brána
Česko, 2012
Ve třetím díle kriminálního televizního filmu se objevila krypta třebíčské baziliky představující tajemné podzemní prostory.

Národní klenoty
Česko, 2011
Dokumentární cyklus o českých památkách, které jsou zapsány na seznam UNESCO, vysílala v premiéře Česká televize v roce 2012. Průvodcem po klenotech českého kulturního dědictví se stal herec Miroslav Táborský. Devátý díl této série patřil městu Třebíč a jeho památkám UNESCO – bazilice sv. Prokopa, židovské čtvrti a Židovskému hřbitovu. Podnázev dílu, který Třebíč vystihuje, zní „Jedinečnost v mnohosti“.

Díl o Třebíči na:
https://www.youtube.com/watc…


Četnické humoresky
Česko, 1997
Třebíčská židovská čtvrť posloužila jako kulisa pro natáčení 34. dílu oblíbeného televizního seriálu.

Markéta Lazarová
Československo, 1967
Proslulé české historické drama Markéta Lazarová bylo natočeno režisérem Františkem Vláčilem podle stejnojmenné knihy Vladislava Vančury. Děj filmu se odehrává v období středověku. Scény z kláštera byly natáčeny v bazilice svatého Prokopa.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Motocykl začal hořet za jízdy, pro zraněného řidiče přiletěl vrtulník
Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí zasahovala v pondělí 3. června odpoledne u požáru motocyklu na komunikaci u obce Oslavice. Zraněný motocyklista skončil v péči zdravotníků.
Hlášení o požáru přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 13.56 hod. Po příjezdu na místo události hasiči motocykl uhasili, motocykl a místo události technicky zabezpečili. Zraněného motocyklistu transportovali zdravotníci do nemocnice letecky.

Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byl provoz na komunikaci omezen.

Požárem vznikla na motocyklu majetková škoda v předběžné výši 120 tisíc korun. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Hasiči v pondělí odpoledne likvidovali požár osobního auta u Hosova u Jihlavy
Hlášení o požáru osobního vozidla na komunikaci u Hosova nedaleko Jihlavy přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v pondělí 3. června ve 14.36 hodin. Na místo události vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Jihlavě a Třešti.
Po příjezdu na místo události se hasičům podařilo požár velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 60 tisíc korun.

Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě se budou konat závody Crosfit a Strongman, představí se i nejsilnější muž planety Jiří Tkadličík
Zeus Battle of Jihlava 2019, což budou závody Crosfit a Strongman v areálu obchodního centra Březinky v Jihlavě, se bude konat v sobotu 8. června. Hlavní atrakcí tohoto eventu bude ohlášená účast úřadujícího mistra světa a nejsilnějšího muže planety do 105kg v roce 2018 Jiřího Jiřího Tkadlčíka. Tohoto mimořádného borce uvidíme přímo v závodě!
Crossfit je komplexní sportovní disciplína založená v USA v roce 2000 a zahrnuje kombinaci intenzivního intervalového cvičení, silového tréninku a vzpírání, powerliftingu a gymnastiky. Během závodu absolvují cvičenci několik sérií (tzv. wod, v našem případě každý pár absolvuje během závodu celkem 4 wody). Každá série pak má za úkol prověřit silové, vytrvalostní a někdy i gymnastické schopnosti cvičenců. Někdy je výhodou absolutní síla, někdy spíš síla v poměru k váze vlastního těla. Vše je o rovnováze a komplexní přípravě.

Strongman je sportovec, který soutěží v tahání aut a autobusů, zvedá a přenáší těžká břemena neobvyklých tvarů (kamenné koule, pivní sudy, obrovské dřevěné klády apod.). Soutěže strongmanů jsou o brutální okamžité síle. V našem případě budou soutěžit v rámci mistrovství republiky v kategorii do 105kg celkem v 5 disciplínách.

Oba závody jsou navrženy tak, aby byly soutěže divácky atraktivní a aby diváci i v průběhu závodu věděli jaké je průběžné pořadí jednotlivých závodníků.

China Blue je jihlavská bluesrocková kapela. Její název byl inspirován stejnojmennou skladbou Paula Rodgerse a dnes má kapela v repertoáru největší hity rockové historie.

Program závodu:
9:30 zahájení akce
10:00 CROSS první disciplína
10:40 STRONG nástup
11:00 STRONG první disciplína
12:00 STRONG druhá disciplína
12:45 STRONG třetí disciplína
13:20 CROSS druhá disciplína
14:00 STRONG čtvrtá disciplína
14:45 STRONG pátá disciplína
15:20 CROSS třetí disciplína
16:15 CROSS čtvrtá disciplína
17:15 STRONG vyhlášení vítězů
17:30 CROSS vyhlášení vítězů
Koncert China Blue bluesrock
Končíme 22:00

Během akce budou vložené soutěže pro diváky. Zábava a atrakce pro děti po celý den závodů, včetně animačního týmu Hitrádia Vysočina. Akce se koná přímo na vnitřním náměstí OC Březinky, atraktivní podívaná přímo z plochy nebo z ochozu v prvním patře. Vstup zdarma. Akce není financována z veřejných zdrojů, pouze z osobních peněz organizátorů, ze startovného hrazeného závodníky a hlavně pak z peněz sponzorů. Po celý den zajištěno občerstvení, v provozu bude i kavárna a restaurace IMAGE restaurant s letní zahrádkou.

Jan HOLBAZpět nahoru na obsah...

Vycházka do přírodní památky Šafranice u Slavkovic na Žďársku v sobotu
Botanicko-zoologická vycházka se Sdružením krajina se bude konat v sobotu 8. června v 9.30 hodin do přírodní památky Šafranice nedaleko Slavkovic ( souřadnice pro zaparkování vašeho auta či kola 49.5478208 N, 16.0175333 E).
Organizátoři doufají, že vše krásně poroste, pokvete a že Petra Doležalová a Honza Košnar budou účastníkům moci ukázat a představit spoustu zajímavých a jinde vzácných rostlin a živočichů.
V tůních mohou zkusit vylovit některé zástupce z řad obojživelníků či vodního hmyzu, můžou tu překvapit čolci, ropuchy, na loukách ještěrky, motýlci hnědáska rozrazilového a z květeny vzácný prstnatec májový či tolije bahenní.

V případě jakýchkoliv dotazů a nutnosti dalších informací neváhejte kontaktovat na telefon 775/239 691 nebo na email coufalova@sdruzenikr….
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ne vždy je nutné k obtížnému hmyzu volat hasiče
Zásahová činnost vysočinských hasičů se postupně začíná rozrůstat i o zásahy u likvidace obtížného nebo nebezpečného hmyzu. V minulých letech hasiči během letních měsíců zaznamenali i stovky výjezdů k odstranění vosích hnízd a včelích rojů. Ne vždy je ale nutné k likvidaci volat právě hasiče.
Nejprve je nutné zdůraznit, že hasiči zasahují vždy, když hrozí nebezpečí z prodlení. Tedy v případech, kdy je ohrožen lidský život či zdraví. Mezi odůvodněné zásahy patří odstraňování rojů v místech, kde je velká koncentrace lidí. Tedy školy, dětská hřiště, úřady, centra, tam kde je přítomen alergik, senioři, nemocnice a podobně.

Hasiči přitom zasáhnou vždy, když je naplněna zákonná podmínka hrozícího nebezpečí z prodlení, tj. že je nebo by mohl být ohrožen lidský život nebo zdraví. Není-li tato podmínka naplněna, tak hasiči na místo události vyjet nemohou a oznamovatel se musí obrátit na specializovanou firmu.

Získat informace o tom, zda je naplněna podmínka nebezpečí z prodlení, je úkolem operátora tísňové linky. Ten od volajícího získá informace a na jejich základě operační důstojník krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina posoudí, zda je podmínka naplněna a výjezd jednotky hasičů opodstatněný.

Dochází však také k případům, kdy volající (oznamovatel) událost zkreslí a velitel zásahu po příjezdu k místu události zjistí, že zásah hasičů není nutný. Pak je zásah proveden za úhradu nákladů nebo jej hasiči neprovedou vůbec a z místa události odjedou zpět na základnu.
Velkou měrou může sám občan zabránit usídlení hmyzu ve svém obydlí, tím že provede utěsnění netěsností střechy, fasády, odstraní dutiny. Tím sníží možnost usídlení a donutí hmyz zahnízdit v přírodě, kde nikoho neohrožuje.

O způsobu provedení zásahu na místě rozhoduje na základě provedeného průzkumu velitel zásahu. Nejčastěji je k odstranění obtížného nebo nebezpečného hmyzu použit vysavač, kterým je roj nasát a následně zlikvidován. V případech, že se jedná o včelí roj, pak hasiči velmi úzce spolupracují s místními včelaři. V žádném případě však nelze neznámé roje kvůli hrozícímu rozšíření nákazy včelařům odchytávat.
kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Výjimky z nočního klidu; kde a do kdy bude po Jihlavě v noci hluk
Jihlava podporuje kulturní akce, které trvají déle než do začátku doby nočního klidu. Zastupitelstvo města může prostřednictvím obecně závazné vyhlášky stanovit výjimky z doby nočního klidu nebo noční klid pro určité akce zkrátit.
„Moderní město bez akcí, které trvají déle než do desíti hodin do večera, neexistuje. Centrum má být plné lidí, kteří se baví, a budou se k nám díky tomu rádi vracet. Noční život však nesmí rušit místní obyvatele a jsou způsoby, jak vyjít oběma stranám vstříc,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Jihlavská radnice proto bude pomocí tiskových zpráv a Novin jihlavské radnice každý měsíc informovat jaké akce mají dobu nočního klidu zkrácenou.

Havíření 2019
V červnu se uskuteční největší letošní akce pořádaná městem, která potrvá dva večery a tři dny – 23. setkání hornických měst a obcí, Jihlavské Havíření 2019. Od 21. do 23. června bude centrum Jihlavy zaplněno hosty z celé republiky i zahraničí.
Výjimku z doby nočního klidu bude mít Havíření na dvou místech – u jihlavského pivovaru a v parku Smetanovy sady. „Hluk se bude ozývat až do půlnoci, pak vše musí utichnout. Předem prosíme obyvatele a firmy okolních ulic o shovívavost. Ohledně akce a zkrácení doby nočního klidu a dopravních omezení je budeme ještě informovat pomocí letáků doručených do všech domovních schránek v blízkosti místa dění,“ uvedl Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

Další červnové akce s výjimkou z doby nočního klidu:

7. června Kinematograf (Park Gustava Mahlera – od půlnoci)

8. června Pilník (Jihlavský amfiteátr – od 1 hodiny ráno)

8. června Pivní pábení (Jihlavský amfiteátr – od půlnoci)

22. června Adolská pouť (Antonínův důl – od 2 hodin ráno)

22. června Zábavné odpoledne pro děti (Červené Domky ve Starých horách – od půlnoci)
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška o drobných sakrálních stavbách v Třešti
Přednáška Jindřicha Kaupy z Muzejního spolku v Telči na téma Malé sakrální stavby Telče a blízkého okolí se bude konat v pátek 7. června od 17 hodin v muzeu v Třešti.
Máte rádi kříže, křížky, boží muka? Pak přijměte pozvání na zajímavou přednášku, kterou pro Vás připravuje Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť a Muzejní spolek v Třešti.

Jindřich Kaupa, člen Muzejního spolku v Telči, nám na dokumentárních fotografiích představí opomíjené malé sakrální stavby v Telči

a blízkém okolí. Autor ve svém bádání navázal na práci svých předchůdců a využíval Farní věstníky pátera Simeona Zapletala.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   26. 6. 2019

• Vysvědčení na Vysočině je připraveno pro téměř 65 tisíc žáků a studentů
• Jihlavský dopravní podnik má nového ředitele
• Výstava Ladislav Novák 1925-1999 v zámeckých konírnách v Třebíči
• Konec karenční doby: Firmy výrazně rozšíří možnost placeného volna v době nemoci
• Adapťácký jarmark aneb staré dobré časy na téma pro VI. Květinový den
• Do jihlavského Cityparku přicházejí světové prémiové značky
• S létem u Sázavy ožily vážky
• V Jihlavě v Brtnické ulici zemřel ráno po nehodě motorkář

Úterý   25. 6. 2019

• Putovní pohár ze soutěže ve vyprošťování si odvezli ždárští profesionální hasiči
• Václav Klaus k aféře „doprava zdarma“ na pražskou Letnou
• Pro prezidenta ČR originální sonety, pro první dámu sklo
• Ivana Zemanová uctila v Třebíči památku zdejšího rodáka Antonína Kaliny
• Svatoprokopská pouť v Třebíči
• Na zámku ve Vranově nad Dyjí vystaví repliky českých korunovačních klenotů
• Policisté se chystají s příchodem prázdnin na dopravně-bezpečnostní akce
• Pelhřimovská kaple Kalvárie je součástí výstavy Má vlast cestami proměn ve Vlašimi
• Otevřený dopis společnosti Kronospan
• Citypark v Jihlavě opět hostí třídenní burgerové šílenství

Pondělí   24. 6. 2019

• V babyboxu v třebíčské nemocnici byla nalezena čtyřdenní holčička, dostala jméno Michalka
• Na šikmé ploše
• Domov pro seniory v Pelhřimově získal darem komfortní pečovatelské lůžko
• Jihlavské muzeum má o prázdninách otevřeno i v pondělí!
• BORAX, látka často využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost, inspektoři ČIŽP kontrolovali její prodej
• Hybešova ulice v Třebíči má nový povrch
• Výstava připomene 50. výročí objevení Amatérské jeskyně v Moravském krasu
• Dálniční most Vysočina bude od soboty 29. června až do 8. září částečně uzavřen

Neděle   23. 6. 2019

• Druhý ročník Běhu pro Bárku přinesl domácímu hospici přes 55 tisíc korun
• Auto u Velké Losenice zůstalo po nehodě nastojato opřené o břízu
• V Panské Lhotě sjelo auto do rybníka
• Výstava pohlednic z produkce telčských fotoateliérů – Josefa Vávry a Anny Jiroušové

Sobota   22. 6. 2019

• Puma, která se toulala po jižních Čechách, se přestěhovala na Vysočinu
• Svatojánská noc na Michalově statku v Pohledi
• Historie důlního díla nad Rounkem

Pátek   21. 6. 2019

• ENeschopenka definitivně schválena; prezident republiky připojil svůj podpis
• Dálniční most ve Velkém Meziříčí se otevře veřejnosti
• Úpravna vody Mostiště změnila technologii
• Mariánský sloup: Symbol českého levicového běsnění
• Ve Vladislavi hoří dodávka, která převážela tlakové lahve
• Běh pro Bárku – domácí hospic v Jihlavě se koná v sobotu v rámci Jihlavského havíření

Čtvrtek   20. 6. 2019

• Zoo Jihlava vás zve čtyřikrát jinak!
• Město Třebíč se zbavuje plevele
• Miroslav Kohel z Želiva vyrobil miniaturní kytaru a nejmenší motorkářskou přilbu
• V jihlavském muzeu si budou moci zájemci zakoupit cínové miniatury havířků
• Hasiči na Velkomeziříčsku pomohli ornitologům okroužkovat pětadvacet čápů
• Nový přístroj a metody pomůžou odstranit vrásky i jizvy
• V Chlumově ulici v Jihlavě se při nehodě zranil motocyklista
• Navrhované změny v organizaci stavebních úřadů, potenciální rušení některých stavebních úřadů, rekodifikace stavebního práva

Středa   19. 6. 2019

• Vysočinou se prohnala bouřka, hasiči uklízejí škody
• Novoměstská Horácká galerie představí sbírky starých lidových hraček
• Zpestřete si začátek prázdnin, rakouský Thayatal připravil český týden
• Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami hlavně na Moravě a Vysočině
• Za únik tuků do potoka a poškození krajinného prvku dostala firma z Nížkova pokuty
• Přednáška na téma Santini není jenom Zelená Hora v Telči
• Jihlavští zastupitelé schválili přípravu šaten i mobilní haly
• Policisté na Vysočině mají dvě nová speciální vozidla
• Na hradě Roštejně čekají návštěvníky nové expozice

Úterý   18. 6. 2019

• V obci Kámen se srazily dva kamiony; jeden poté narazil do domu
• Singspiel Dobrá rada drahá Josefa Bárty 25. a 26. června v Jihlavě
• Stavba kruhového objezdu v ulici Velkomeziříčská v Třebíči se blíží ke konci
• Jihlava si připomněla památku tří nevinně popravených spoluobčanů komunistickým režimem
• Zastupitelstvo Kraje Vysočina deklarovalo finanční podporu výstavbě budoucího kamenného hospice na Vysočině

Pondělí   17. 6. 2019

• Václav Klaus z Hillsdale College Cruise
• Na vranovském zámku otevře správa parku Podyjí tradiční výstavu, tentokrát kresby Petra Nesvadby
• Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě se minimálně o měsíc zpozdí kvůli špatné kanalizaci
• Opilý muž napadl svoji partnerku; policisté násilníka vykázali z domu
• Dopravní omezení při jihlavském Havíření 2019; hlavní program se odehraje ve Smetanových sadech a ulicích kolem centra města
• Havíření bude největší kulturní událostí Vysočiny; do Jihlavy přijede na tisíc hostů z ČR i zahraničí
• Čistá Vysočina – přírodě se letos ulevilo o dalších 100 tun odpadků
• Farníci z Jihlavska se složili na dar rodině z Komárovic

Neděle   16. 6. 2019

• Den otevřených dveří na Vodním ráji v Jihlavě nabídne i útroby bazénů
• Muzeum autíček v Přísece pořádá v sobotu den otevřených dveří
• Na stavbě parkoviště v Jihlavě u hřbitova se již pracuje, dokončeno by mělo být do konce října

Sobota   15. 6. 2019

• Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se pohybuje puma
• Test opalovacích přípravků pro děti odhalil propadák
• Kynologové ze Zakarpatí se učí od vysočinských policistů
• Darovat krev je nesobecký čin, který zachraňuje životy
• Česká pop - jazzová skupina Lady Praga míří do Jihlavy
• Stavba cyklostezky R 08 v Jihlavě nabírá zpoždění

Pátek   14. 6. 2019

• Svatojánská slavnost na v Třebíči
• V Třebíči - Kočičině jsou nové povrchy
• Noviny jihlavské radnice s koncem tohoto roku skončí a nahradí je nový městský měsíčník
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví Vysočinu, poté stráví část dovolené v Novém Veselí na Žďársku

Čtvrtek   13. 6. 2019

• Vodouš rudonohý vyvedl mláďata na Josefovských loukách
• Při letošním jarním úklidu v Jihlavě bylo odtaženo rekordních 304 vozidel
• Trikolora začíná čelit na sítích svým falešným profilům
• David Zimola bude přednášet o historii jihlavského hornictví a jeho tradicích
• Představení Pardál s Františkem Němcem a Carmen Mayerovou bude v Třebíči odehráno 19. června
• Vzdělávací a výcvikové středisko krajských záchranářů v Jihlavě by mělo být na podzim dokončeno

Středa   12. 6. 2019

• Květinová výzdoba pro císaře na zámku Vranov nad Dyjí od pátku do neděle
• Muž z Pelhřimovska v Jihlavě u nemocnice napadl a zranil jiného muže
• Dětský pěvecký sbor Žďáráček vystoupí v Lidicích
• U Chvojnova se na pár hektarech daří sedmdesátce druhů mechů
• Problémy s pamětí je potřeba řešit včas; žďárský Senior Point Alzheimer pomáhá pacientům i jejich rodinám
• Kde v Česku hnízdí břehule říční? Pomozte nám to zjistit
• Děti v jihlavské nemocnici mají další zvířecí pokoj
• V Jihlavě bylo zasazeno několik desítek slunečnic na podporu pacientů s roztroušenou sklerozou
• Nákupní centrum Citypark Jihlava prochází rekonstrukcí za 100 milionů
• Jihlava bude mít místa pro živou kulturu
• Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou bude uzavřen z důvodu natáčení filmu o Marii Terezii

Úterý   11. 6. 2019

• Trikolora jen za první den získala dva a půl tisíce registrovaných příznivců!
• Spanilá jízda sportovních vozů: Splnili si svůj sen a chtějí to dát vědět
• Parlament zkriminalizoval polistopadovou éru
• Havlíčkobrodští policisté pátrají po sprejerovi, v Jihlavě jednoho dopadli a obvinili
• Boj s kůrovcem pokračuje také v jihlavských lesích
• Dá se zavřít učitelka do trezoru? I to zajímá děti při výuce finanční gramotnosti
• Pěvecký sbor Jasoň opět podpoří onkologické pacienty v havlíčkobrodské nemocnici
• V Jihlavě lze potkat studenty i seniory s dotazníkem o spokojenosti života ve městě
• Dny města Chotěboř: kaskadér na motorce se utká s dragsterem

Pondělí   10. 6. 2019