Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 5.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Botanikům se po 140 letech podařilo v Podyjí potvrdit vzácný lomikámen
Trvalo to téměř na den přesně 140 let. Botanikům se podařilo v květnu v Podyjí nalézt drobný a velice vzácný lomikámen trsnatý. Silně ohroženou rostlinu, která roste ve skalách, a odborníci ji hledali s pomocí horolezeckého vybavení, zde naposledy prokazatelně viděl a do herbáře sebral botanik a kurátor muzea ve Znojmě Adolf Oborny v roce 1879.
Lomikámen trsnatý roste na zastíněných skalních stěnách otočených k severu a je poměrně drobný. I to je jeden z důvodů, proč unikal pozornosti. „V letošním roce jsme se tedy pokusili zjistit, zda druh v území ještě přežívá,“ říká botanik Radomír Němec. Cesta k rostlině ale nebyla jednoduchá. „Museli jsme využít speciální techniku. Nejprve člun, na kterém jsme zmapovali skály v údolí Dyje. Posléze přišlo na řadu vybavení k lezení po skalách. Vyšplhali jsme k vytypovaným místům a vyplatilo se,“ dodává Němec.

Na skalách údolí Dyje mezi Vranov a Hardeggem přitom rostlinu nalezl i Oborny. Do herbáře si ji založil s datem 21. 5. 1879. Již tehdy se jednalo o velmi vzácný druh. I když zprávy o výskytu této rostliny se objevovaly i v minulosti, doložit, že v Podyjí opravdu stále roste, se botanikům podařilo až před několika týdny.

Lomikámen nalezli jen na jednom místě. „Ale kdo ví, zda neroste ještě někde ukrytý pozornosti badatelů a návštěvníků parku,“ věří Němec. „Rostlina je to ale opravdu křehká. Neopatrný pohyb ve skále by mohl způsobit její stržení do propasti a zánik celé známé populace,“ varuje botanik.

Rostliny rodu lomikámen jsou většinou vytrvalé byliny s jednoduchými listy a pětičetnými květy. V Evropě, Asii, severní Africe, Severní Americe a jihoamerických Andách se jich nachází na 450 druhů. Většina se jich vyskytuje v horách a arktických oblastech. V České republice roste celkem šest druhů lomikámenů. Některé druhy náleží k oblíbeným skalničkám.

Lomikámen trsnatý na skalnatých svazích Vranovska. FOTO: Radomír Němec
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Svatodušní obchůzka dívek po vsi s prováděním obřadních zpěvů a tanců v Březské u Velké Bíteše
Svatodušní obchůzka dívek po vsi - Královniček - s prováděním obřadních zpěvů a tanců se bude konat v neděli 9. června v Březské u Velké Bíteše. Žehnání ratolestí proběhne již v pátek 7. června v 18 hodin při večerní mši svaté ve farním chrámu sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši.
Průvod Královniček vyjde v neděli 9. června ve 14 hodin od kulturního domu v Březké, doprovodí jej obřadní zpěvy a tance u kaple a v parku uprostřed obce.
Po obchůzce, asi v 15.30 hodin, dospělá mládež zavádí nejstarší dívky z královniček do tanečního kola v parku pod lipami. K tanci zahraje cimbálová muzika Majerán.
Při nepříznivém počasí se posezení při muzice bude konat v kulturním domě.
Občerstvení je zajištěno, vstup je zdarma.

Žehnání zelených ratolestí pro obchůzku královniček se provádí v pátek 7. června 2019 při večerní mši svaté ve farním chrámu sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši. Začátek mše je v 18 hodin.

Letnice - zelený svátek spadající do doby, kdy příroda plně rozvíjí své vegetační síly
Svatodušní obřad výročního cyklu - obchůzka po vsi koledního rázu spojená se zpěvem a tancem
K jarním zvykům, které se na Velkobítešsku a jinde kdysi udržovaly, patří Královničky. Je to jedna ze tří obchůzek uzavírajících trojici obchůzek jarního cyklu a obřadů spojených se zemědělským rokem. Říkalo se jim také královinky, králověnky, králůvky, králky, grálky. Pod všemi těmito názvy se skrývá prastarý jarní obřad, který má původ v pohanských zvycích souvisejících s vítáním jara, s uctíváním slunce, omládlé přírody a vody. Slavnost splňovala funkci prosperitní, magickou a kultovní vztahující se k zajištění vegetace, pastvin, dobytka a dostatku zdravé a čisté vody. Měla rovněž vztah k období dospělosti. Obyčej zanikl v 19. století.

Na Velkobítešsku byly královničky formou kolední obchůzky po vsi obnoveny v roce 2003. Prvních sedm let ji dívky prováděly v osadě Jestřabí, od roku 2011 se vydávají do Březského - asi 7 km severně od města Velké Bíteše.

Více na: https://kralovnicky-cz.webnode.cz/
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Mariánský sloup na jihlavském náměstí se opravuje; jeho vitalitu snížilo nešetrné restaurování v roce 1983
Kořeny lip prorůstají do podloží Mariánského sloupu, narušují cihlovou vyzdívku a nadzvedávají schodiště v obvodu. Vitalitě sloupu neprospěl ani nevhodný přípravek, který byl zřejmě použit při restaurování v roce 1983 a snížil difuzitu kamene. Město proto objednalo opravu sloupu, oplocení se kolem sloupu objeví již v červnu, lešení se kolem jihlavské památky postaví v červenci.
„Již nyní se počítá s tím, že ostatní lípy dlouho nevydrží. Stav těch prvních, které jsme skáceli, byl opravdu špatný a ostatní stromy se k jejich stavu přibližují. Nepomůže tomu ani sucho, které stále trvá, ani zkrácení kořenového systému při restaurování. Nicméně Mariánský sloup, pokud ho budeme udržovat v dobrém stavu, tady zůstane ještě hodně dlouho po lípách,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Prorůstání kořenů lip bylo prokázáno již při posledním restaurování v roce 2009. O dva roky později se město postaralo alespoň o odstranění drobného kořenového systému, který směřoval do středu sloupu. Větší kořeny však památku dále deformovaly a propouštěly vlhkost.

„Restaurování památky je vzhledem k jejímu současnému stavu velmi potřebné, pokud by se neprovedlo, tak by nadále docházelo k nevhodným degradačním procesům, například odlupování vrstev kamene ze soklu, ztráta modelace díla a podobně,“ doplnil Ondřej Stránský.

V rámci restaurátorských prací bude proveden průzkum stavu, skladby a barevnosti kamene, čištění a konsolidace kamene, modelační doplnění destrukcí a chybějících částí, celoplošný ochranný nátěr, repase atributů, čištění a nátěr litinového zábradlí a řetězů, konzervační ošetření.

Kvůli současnému stavu se rozestupují jednotlivé díly památky a již nyní je velmi pravděpodobné, že bude potřeba Mariánský sloup restaurovat i po skácení všech ostatních lip. Letošní restaurování město vyjde na 891 tisíc korun, investici do Mariánského sloupu částkou 720 tisíc podpoří dotace v rámci Programu regenerace Městské památkové rezervace.

Sloup je nakloněn
Bystří kolemjdoucí si jistě všimnou, že je středový sloup lehce vychýlen. K jeho naklonění došlo přibližně před desítkami let, přesný časový údaj však není známý. Nakloněn však zůstane i nadále, jelikož se přestal vychylovat.
„Pravděpodobně od této doby je patka sloupu opatřena želenou obručí. O náklonu víme a geodeticky jej zaměřujeme. V posledních letech se však nezvětšilo, měření však budou pokračovat dále,“ uvedl Ondřej Stránský.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Britská lekce
Mimořádně nenávistné přijetí, kterého se Donaldu Trumpovi dostává od mediálního a politického mainstreamu na státní návštěvě ve Velké Británii, i komentáře v evropských i na našich médiích o ní jasně ukazují, kudy v dnešním světě vede zásadní frontová linie. To, co si například vůči představiteli hlavního britského spojence dovolí provádět labouristický londýnský starosta Sádiq Chán, muslim pákistánského původu a koncentrát multikulturního pokrokářského ideálu, je za hranicí jakékoliv přijatelnosti. Předseda labouristů Jeremy Corbyn se chová podobně. Americkému prezidentovi nebylo dokonce umožněno vystoupit v britském parlamentu, zatímco čínskému prezidentovi ctihodní britští poslanci nadšeně po projevu tleskali.
Tak daleko postoupila progresivistická hniloba na dnešním Západě. Trumpova Amerika je nepřítel, nikoliv Čína. Kdyby Putin neprosazoval konzervativní hodnoty, ale šířil gender a multikulti, byl by rovněž kamarád.

U nás to mnohým dochází ztěžka. Jak napravo, tak nalevo. Především zapadlí čeští pokrokáři mají před sebou náročnou lekci. Piráti budou nepochybně za své protičínské exhibice brzy ve své zelené evropské frakci vytaháni za uši. Protivník arcinepřítele je přece přítel.

Naše média však hlavně zajímá, že se Trump nepoklonil královně a Melanie neudělala pukrle. Nemohou pochopit, že hlava nejmocnější země světa, kterou reprezentuje, se nechová jako britský poddaný a že královna je pro něho partnerka, nikoliv suverénka. Protokol neprotokol. To jen u nás má člověk občas pocit, že britská královna a její rodina jsou i naši panovníci, jakou pozornost všem banalitám kolem nich v našem veřejném prostoru věnujeme.
Jiří WEIGL



Zpět nahoru na obsah...

Letní část Vodního ráje je již otevřena pro veřejnost, do pátku zatím jen odpoledne
Vzhledem k letnímu počasí bude Vodní ráj v Jihlavě otevřen, zatím jen v omezené pracovní době, do pátku 7. června od 14 do 20 hodin. Od soboty 8. června pak bude už normální provozní doba, vše samozřejmě v závislosti na počasí. Sportovně relaxační areál zahajuje již 19. letní sezonu.
Letos otevíráme venkovní bazény poměrně brzy - počasí je skvělé a veškeré přípravy jsme stihli v termínu. Po zimě bylo potřeba opravit bazénové vany, u kterých došlo vlivem silných mrazů k poškození přelivových hran a vnitřních keramických obkladů. Celkové náklady na tyto opravy byly ve výši 0,5 mil. Kč. Během jara bylo také přebudováno dětské brouzdaliště. Bazénová vana je z nerezu a se skluzavkami. Je určena pro naše nejmenší návštěvníky. Pořizovací cena a všechny práce kolem vyšly na 3,9 milionů korun. Další novinkou budou vratné kelímky u stánků s motivem Vodního ráje. Zvýšili jsme také cenu vstupného do venkovní části. Nyní bude stát celodenní vstupné (10:00 – 20:00 hodin), dospělé 120 korun, děti do 140 cm 70 korun a rodinu (2 dospělí + 2-3 děti do 14 let) 350 korun.

Chystáme také u příležitosti 25 let založení SLUŽEB MĚSTA JIHLAVY „Den otevřených dveří“ na Vodním ráji, které proběhne 19. června od 10:00 hodin. Neznamená to, že by návštěvníci měli vstup zdarma, ale budou si moci prohlédnout zázemí aquaparku s odborným výkladem . Bude se také opět konat dne 15. 6. 2019 sportovně společenský turnaj v plážovém volejbalu za účasti týmů Kraje Vysočina, Města Jihlavy, FC Vysočina a HC Dukla Jihlava. Součástí programu bude výuka a ukázky plaveckých stylů Jihlavského plaveckého klubu Axis.
Akce je určena pro širokou veřejnost. Turnaj je ale možné sledovat i samostatně jako divák a sportovní fanda bez nutnosti návštěvy aquaparku.
Aquapark Vodní ráj Jihlava je díky rozloze venkovní plochy ke koupání největší na Vysočině. Každý rok do venkovního areálu zavítá průměrně 50 000 návštěvníků. Najdete zde čtyři bazény s ohřívanou vodou – velký rekreační bazén s vodními atrakcemi ke koupání, 25metrový plavecký bazén s pěti drahami určený pro rekreační plavání, zábavný dětský bazén s vodním hradem a brouzdaliště, sloužící ke koupání nejmenších dětí. Součástí venkovního areálu aquaparku je 9000 m² travnaté plochy ke slunění a odpočinku.

O aquaparku:
Vodní ráj Jihlava je svou kapacitou 2400 míst ve venkovní a 240 míst v kryté části areálu již 15 let největším aquaparkem na Vysočině a jediným aquaparkem na dálnici D1. Sportovně-relaxační areál je otevřen celoročně a kromě několika bazénů a řady vodních atrakcí nabízí i sportovní a wellness služby. Každý rok projde jeho branami v průměru 180 000 návštěvníků. Provozovatelem jsou Služby města Jihlavy.
Martin MÁLEK



Zpět nahoru na obsah...

Na vysočinských silnicích zemřelo od Nového roku do konce května devatenáct lidí
V průběhu prvních pěti měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na silnicích v našem kraji celkem 1 849 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod zvýšil, a to o čtrnáct procent.
Letošní dopravní nehody si vyžádaly devatenáct obětí – sedmnáct účastníků dopravních nehod zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě (uvedeno v tabulce) a dva účastníci vážným zraněním podlehli ve zdravotnickém zařízení. Celkem 24 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 33 procent. Dalších 485 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až květen roku 2018 o dvanáct procent nižší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 113 246 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 je o čtyři procenta vyšší.

Ve 47 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo a ve čtyřech případech byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížil o jednatřicet procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat na konci června a začátkem července - tedy před začátkem letních dvou měsíčních prázdnin a na jejich počátku. V měsíci červnu se policisté také zaměří na častější kontroly motocyklistů a cyklistů.


Ze statistiky dopravní nehodovosti vyplývá, že se v našem kraji v letošním roce zvýšil počet dopravních nehod, a to o čtrnáct procent.
Když se podíváme na příčiny nehod, tak jednoznačně vede nepřiměřená rychlost v kombinaci se způsobem jízdy – tyto dvě příčiny stojí za 1 027 nehodami. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě (85 dopravních nehod), což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují. Při nesprávném předjíždění se od začátku roku stalo celkem dvacet dopravních nehod. Celkem 703 dopravních nehod patří mezi nehody nezaviněné řidičem. Na nich se největší měrou podílejí střety s lesní zvěří – celkem 676 nehod. Šestnáct dopravních nehod má na svědomí technická závada na vozidle.

Od začátku letošního roku do 31. května policisté řešili na silnicích Kraje Vysočina celkem 29 dopravních nehod s účastí cyklistů. Při těchto nehodách jeden cyklista zemřel a 26 se zranilo lehce, pouze dva cyklisté vyvázli z nehody bez zranění. Ve čtyřech případech při šetření nehody policisté zjistili, že cyklista, který havaroval, byl v podnapilém stavu. Z celkového počtu letošních nehod cyklistů se jich v měsíci květnu stalo čtrnáct. Policisté při vyšetřování nehod cyklistů zjistili, že v několika případech havarovali cyklisté, kteří nepoužili při jízdě cyklistickou přilbu.

Od začátku roku do konce dubna jsme zadokumentovali celkem 30 dopravních nehod, při kterých měli účast motocyklisté. Jeden motocyklista zemřel, pět bylo těžce zraněno a dvacet motocyklistů utrpělo při nehodě zranění, pouze čtyři motocyklisté vyvázli z nehody bez zranění.

Za prvních pět měsíců letošního roku policisté vyšetřovali 52 dopravních nehod, při kterých byl některým z účastníků chodec. Na dopravní nehodovosti za prvních pět měsíců letošního roku se podílelo celkem 49 chodců, kdy 12 dopravních nehod chodci sami zavinili. Dva chodci při dopravní nehodě zemřeli, dva byli těžce zraněni a 46 jich utrpělo lehké zranění. Pouze dva chodci vyvázli z nehody bez zranění.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ, tisková mluvčí



Zpět nahoru na obsah...

Na Táborsku u obce Dobřejice zemřel šestaosmdesátiletý cyklista
Krátce po půl osmé hodině v podvečer 4. června vyjížděli policisté a zdravotní záchranáři k tragické dopravní havárii cyklisty. Její obětí se stal senior (86), který na svém elektrokole sjížděl po místní komunikaci ve směru od obce Dobřejice k Suchomelovu mlýnu na Malšicku na Táborsku. Dle prvotního šetření by příčinou jeho pádu z kola mohla být zdravotní indispozice.
Přesnou příčinu potvrdí až nařízená zdravotní pitva.
Senior se tak stal již bohužel 29. letošní obětí dopravních nehod na jihočeských silnicích.

Upozorňujeme tímto nejen cyklisty, aby zejména v nastávajícím letním období věnovali svému aktuálnímu zdravotnímu stavu odpovídající pozornost a reagovali včas na veškeré podněty, které by pro ně, jako pro účastníky dopravního provozu, mohly mít takovéto fatální následky.
por. Mgr. Miroslav DOUBEK



Zpět nahoru na obsah...

Na dovolené v Bulharsku a Chorvatsku vám i letos mohou pomoci čeští policisté
Čeští turisté se mohou během letní zahraniční dovolené již tradičně obrátit s žádostí o pomoc na naše policisty, kteří budou během prázdnin působit v chorvatské Splitsko-Dalmatské oblasti a bulharském Primorsku a Nesebaru. Policisté zde každoročně pomohou stovkám českým a slovenským občanům, průměrně řeší více než čtyři stovky případů.
Jako příklad lze uvést případ z loňska, kdy hlídka v Primorsku poskytla pomoc dezorientovanému slovenskému turistovi, který se ztratil. Muž byl bez prostředků a dokladů. Hlídka zajistila z vlastních prostředků muži vodu, jídlo a peníze a operativně-pátracími prostředky zjistila místo jeho pobytu v Primorsku. Pomocí sociálních sítí byl kontaktován rodinný příslušník, který hlídce předal kontakt na osoby, které byly s mužem ubytovány.

Hlavním úkolem policistů ve společných hlídkách bude především pomáhat českým turistům při řešení závažných událostí a nenadálých komplikací. Turisté se na ně mohou obrátit v případě vzniku dopravní nehody, odcizení či ztrátě dokladů či v případě pátrání po některém z členů rodiny. Policisté jsou tedy i v zahraničí připraveni pomoci všem obětem protiprávního jednání, kterým díky jazykové vybavenosti pomohou při komunikaci s místními orgány. Čeští občané je mohou kontaktovat osobně při hlídkové činnosti či přes místní tísňovou linku 112. K dispozici budou také na telefonním čísle, které bude ještě před prázdninami zveřejněno nejen na našich webových stránkách, ale také na sociálních sítích.
kpt. Mgr. Lenka SIKOROVÁ, tisková mluvčí PP ČR



Zpět nahoru na obsah...

Kronospan Jihlava začal bez vědomí a povolení stavebního úřadu stavět
Na pozemcích společnosti Kronospan Jihlava začaly bez vědomí a povolení Stavebního úřadu stavební práce. Stavební úřad nyní prošetřuje, zda se jedná o černou stavbu plánované drtící linky.
„Čekáme na potvrzení, o jakou stavbu se skutečně jedná. Vše je zatím v šetření. Bude zaslána písemná výzva a předvolání k podání vysvětlení v zákonné lhůtě,“ uvedl vedoucí Stavebního úřadu Michal Jarco.

„Současnému jednání Kronospanu nerozumíme a tato situace nás překvapuje a znepokojuje. Považovali jsme naše dosavadní jednání za korektní. Setkali jsme se navíc s majiteli v Salcburku a snažili jsme se o vstřícnou komunikaci. Doufáme, že se vše brzy vysvětlí,“ řekla v reakci na aktuální situaci primátorka Jihlavy Karolína Koubová.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina zainvestuje nové bydlení pro ohrožená prasata visajánská z jihlavské ZOO
Dotaci ve výši 500 tisíc korun pošle Kraj Vysočina letos do jihlavské ZOO. Peníze mají pomoci s rychlou výstavbou nových ubikací pro kriticky ohrožený druh prasat visajánských. Kraj Vysočina tak naplní Memorandum uzavřené s městem Jihlava, ve kterém se zavazuje k vzájemné spolupráci.
Nové bydlení pro kriticky ohrožené prase visajánské podpoří chov, který je alternativou pro jeho přežití.
Memorandum mezi Krajem Vysočina a městem Jihlava bylo podepsáno v roce 2015 a platí pět let. Už v minulosti Kraj Vysočina pomohl vzniknout v jihlavské ZOO oblíbeným cykloboxům, které zvýšily komfort návštěvníků na kolech nebo spolufinancoval modernizaci voliéry pro dravce.

Město Jihlava recipročně podpoří stejně vysokou dotací krajské Horácké divadlo Jihlava, které plánuje pokračovat v modernizaci zvukové aparatury, tak aby vynikla produkce stále oblíbenějších muzikálových představení. „Výše dotace je výsledkem shody obou stran a jde o představitelnou podporu přiměřeně řešící potřeby obou obdarovaných organizací,“ vysvětlila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přehlídka Kinematograf 100 v Jihlavě
Přehlídka Kinematograf 100 nabídne v pátek 7. června následující program: 10 - 20 hodin v parku Gustava Mahlera: Výstava 100 - 100. výročí českého optického průmyslu 20 - 21.30 hodin v DKO Jihlava, malý sál: Magie filmové projekce (besedy s hosty, ocenění Rytíři filmového pásu, prezentace). Účast na besedě přislíbil např. filmový tvůrce F. A. Brabec, hudebník a herec Radek Pastrňák, kostymérka Jaroslava Pecharová 21.30 - 23 hodin v parku Gustava Mahlera: projekce filmu Jízda (ČR 1994, 35 mm, 95 minut, režie: Jan Svěrák)
Bezprostředně po skončení letošního 59. ročníku Zlín Film Festivalu začne historicky největší filmová akce, která se uskuteční v 34 městech ČR i SR a nabídne unikátní projekce slavných českých filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými osobnostmi československého filmu. Akce se koná ke 100. výročí českého optického průmyslu. Festival začne v Přerově (1.6.) a skončí v Brně (10.7.), ve Zlíně se uskuteční v úterý 11. června od 20.00 na Zámku Zlín a za účasti režiséra Roberta Sedláčka a herečky Evy Vrbkové.

HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FESTIVAL A POCTA ČESKÉMU FILM Ve dnech 1. 6. - 9.7. 2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první promítací maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100 ...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

33 MĚST, 33 FILMŮ, NA 40 OSOBNOSTÍ K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E.Balzerové, J.Šofra, R.Sedláčka, J.Nohavici, R.Špačka, F.A.Brabce, J.Mádla, S.Gedeona, M.Janka,V.Hanzela J.Polákové, J.Jeníčka, J.Kallisty, T.Vorla ,M.Jíchy, M.Cieslara, J.Macháčka, M.Donutila, M.Lasici, M.Huby, V.Morávka, E.Vrbkové, I.Bareše, V.Křístka, T.Motla, B.Slámy, B.Seidlové, K.Smyczka, J.Špalka, Z.Svěráka, J.Macháně, J.Pecharové, P.Fialy, J.Jakubiska, P.Měcháčka, P.Nového, P.Zedníčka ... Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

SILNÉ PŘÍBĚHY, VÝZNAMNÁ VÝROČÍ Festival vznikal na základě silných osobních příběhů, ale i významných výročí. Kromě jubilantůhostů připomeneme především 100. let českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale  i 100. let podnikání R.Jelínka. Kromě těchto připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25.let trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Naučná výstava o rozmanitosti a barevnosti ptačích vajíček v jihlavském muzeu
Naučná výstava s titulem Není vejce jako vejce, která bude v malém výstavním sále jihlavského muzea zahájena v pátek 7. června představí rozmanitost a barevnost snůšek ptačích druhů vyskytujících se na Českomoravské vrchovině.
Běžnou součástí našeho života je trávit volný čas v přírodě na vycházkách a túrách, při sportu či sběru hub nebo alespoň na zahrádkách, chatách a chalupách. Nu a kolikrát jste přitom viděli ptačí vejce či alespoň skořápku? Hm… velice zřídka, pokud vůbec. A přitom jsou ptáci všude kolem nás. Proč je tomu tak? Protože ptáci svá vajíčka skrývají a chrání nejen před námi, ale před každým možným nebezpečím, zejména pak před zraky predátorů. To proto jsou ptačí vejce všelijak barevná, od bílé, zelenkavé až po modrou a nejčastěji jsou všelijak kropenatá. Liší se také velikostí a dokonce i tvarem. Ne všechna jsou totiž vejčitá, jsou i vajíčka kulatá, podlouhlá a dokonce i šišatá – hruškovitá. Proč? To se dozvědí návštěvníci výstavy, kterou pod názvem „Není vejce jako vejce“ připravujeme na léto.

Tato rozsahem malá, ale významem velká přírodovědná výstava představí rozmanitost a barevnost ptačích snůšek mnoha desítek druhů ptáků žijících na Českomoravské vrchovině. Bude skvělým doplňkem učiva na školách všech stupňů, praktickou příručkou pro všechny milovníky přírody a jakýmsi „lakmusovým papírkem“ znalostí zkušených ornitologů.
Pavel BEZDĚČKA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024