Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 6.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zájemci mohou v sobotu zavítat do přírodní zahrady na Jarošce v Třebíči
V rámci akce Víkend otevřených přírodních zahrad bude v sobotu 8. června od 13 do 18 hodin pro veřejnost zpřístupněna školní zahrada při základní škole v ul. Kpt. Jaroše v Třebíči. Zahrada byla založena před 30 lety a v roce 2015 byla upravena podle podmínek certifikované přírodní zahrady. V dalších letech proběhly úpravy porostu, obnova keřů, stromů a osazení nových květin.
V současnosti probíhají další úpravy, jejichž cílem je stávající zahradu povýšit na přírodní ukázkovou zahradu. Na financování úprav se největší měrou podílí Kraj Vysočina. Dále finance poskytlo město Třebíč a škola. Plánované vzdělávací a osvětové aktivity v přírodní zahradě umožní další propojení činnosti školy s mezinárodním programem GLOBE a užší spolupráci s ČHMÚ v Komořanech.
Úpravou zahrady budou současně vytvořeny podmínky k tomu, aby trávit čas v zahradě a nenásilnou formou poznávat děje v přírodě mohli nejen žáci školy, ale také veřejnost z okolí školy. Uprostřed sídlištní zástavby chceme vytvářet prostor, kde se žáci budou moci učit venku, sledovat na vlastní oči přírodní procesy, mohou si zkoušet péči o rostliny a pozorovat živočichy.
Přijďte se za námi podívat. Gloubáci vám ukáží nejen zahradu, ale i další zajímavé přírodovědné aktivity.
Věra KESELICOVÁ, ZŠ Kpt. Jaroše Třebíč



Zpět nahoru na obsah...

Na ruinách Železné opony vznikl prostor pro divočinu; prozkoumejte ho v neděli v Hardeggu
Hardegg je nejmenší rakouské městečko. Zároveň leží v srdci Podyjí a Thayatalu. Spolu s kolegy z rakouského národního parku jsme zde pro vás tuto neděli (9.6. 2019) připravili rodinný den. Vemte své děti a prozkoumejte s námi divočinu, která se zde skrývá, i historii Železné opony.
Město v srdci národního parku je plné vzácných rostlin a živočichů. Ukážeme vám například život ještěrek i podyjských užovek, prohlédnete si podyjské netopýry nebo třeba dravce a květiny obývající okolní skalnaté výběžky.

Připravili jsme pro vás několik zastavení se zábavnými úkoly pro děti i dospělé, které vám život v národním parku i jeho historii přiblíží.

Zároveň vás čeká i několik exkurzí na různá místa:
11:00 Výlet do údolí říčky Fugnitz za ještěrkami a plazi
12:00 Ptáci aneb pozorování života nad střechami
13:00 Netopýři – tajemní obyvatelé hradu Hardegg
14:00 Výlet do údolí říčky Fugnitz za ještěrkami a plazi
15:00 Netopýři – tajemní obyvatelé hradu Hardegg
16:00 Ptáci aneb pozorování života nad střechami
Sraz na tyto exkurze je vždy 10 minut před akcí u hlavního infostánku. Budou trvat zhruba 45 minut. Na všechny akce je volný (Na exkurzi za netopýry je nutné zaplatit vstupné do hradu Hardegg).
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Policie od roku 2016 pátrá po devětašedesátiletém muži z domova pro seniory ve Velkém Újezdě
Kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešovaném devětašedesátiletém muži. Pohřešovaný muž Pavel Satoria byl naposledy spatřen v domově pro seniory v obci Velký Újezd na Jemnicku, odkud odešel a poté již o sobě nepodal žádnou zprávu. V minulosti pobýval mezi osobami bez domova, zejména na území města Brna. Nelze ale vyloučit, že se nachází nebo pohybuje na jiném místě České republiky.
Po muži je vyhlášeno celostátní pátrání od konce roku 2016. Naposledy byl spatřen v domově pro seniory v obci Velký Újezd na Jemnicku, odkud odešel a poté již o sobě nepodal žádnou zprávu. Po přijetí oznámení o jeho pohřešování začali policisté okamžitě po muži pátrat a intenzivně ho hledat.

Trvalé bydliště má pohřešovaný muž na Brněnsku, kde také pracoval. V minulosti pobýval mezi osobami bez domova, zejména na území města Brna. Nelze ale vyloučit, že se nachází nebo pohybuje na jiném místě České republiky.

Policisté v rámci pátrání po pohřešovaném muži prověřili veškerá místa, ke kterým měl v minulosti vztah a dále taková, u kterých vznikl předpoklad, že by se tam mohl nacházet, do současné doby bez kladného výsledku. Po pohřešovaném muži policisté stále pátrají.

Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde se pohřešovaný muž v současné době nachází nebo pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158.

Na níže uvedeném odkazu naleznete bližší informace o pohřešovaném muži. V případě, že je odkaz neaktivní, byla již osoba vypátrána.

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=14071118161610
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Na letním kině v Jihlavě se o víkendu rozburácí motorové pily
Na jihlavském amfiteátru se tento víkend předvedou přední dřevorubci Evropy. Český závod mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech Eurojack opět doprovodí festival Pilník 2019. Na letním kině nebudou chybět ani dobré nápoje a občerstvení.
V sobotu 8. června se po zahájení ve 12 hodin utkají dřevorubci z celého světa ve třech disciplínách - ležící kmen, létající kotoučky a ruční pila. Poté se proti sobě postaví dvojice muž a žena v řezání ruční pilou oblíbené soutěži Jack & Jill. Na závěr proběhne lezení žen a mužů.

Neděle 9. června bude zahájena v 11.30 hodin lezením žen, po kterém následuje zahájení finále mužů v šesti disciplínách a žen ve čtyřech disciplínách. Pak následuje závod silných motorových pil POWERSAW a slavnostní vyhlášení výsledků všech závodů.

Festival Pilník 2019 bude zahájen v sobotních 18.30 hodin kapelou Černý ledňáček. Hudební program vyvrcholí ve 22.30 hodin, kdy na pódium vystoupí Prago Union.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

U jihlavské vysoké školy zavalila hlína dělníka, záchranáři jej letecky transportovali do brněnské nemocnice
Hlína zavalila ve čtvrtek 6. června okolo půl desáté dopoledne při výkopových pracích dvaatřicetiletého dělníka. Neštěstí se stalo v Tolstého ulici při stavbě nové auly Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Muž utrpěl středně těžká zranění a záchranáři jej letecky transportovali do brněnské nemocnice na traumacentrum.
„Okolnosti, za kterých k události došlo, šetříme", uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Na místě zasahovalo několik jednotek krajských profesionálních hasičů z Jihlavy a Havlíčkova Brodu. K záchraně muže použili speciální vybavení určené k vyproštění osob ze závalu.
Hasiči podle krajské mluvčí hasičů Petry Musilové dělníka vyprostili asi po půlhodině.
„Mají s tím poměrně velké zkušenosti, proto byla jednotka přivolána na místo události i s vyprošťovacím kontejnerem", dodala mluvčí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Bezpečnost na skateparku u Českého mlýna v Jihlavě, mezi jezdci se pohybují děti bez dozoru
Oblíbený jihlavský skatepark, který je součástí Sportovně relaxačního centra Český mlýn, je dějištěm obdivuhodných akrobatických výkonů, ale bohužel i místem občasných kolizí. Se zraněním však nekončí zdaleka tak často jezdci na prknech, jako malé děti.
„Mnohokrát jsme zaznamenali, že děti na odrážedlech nebo tříkolkách zcela bez dohledu rodičů vjíždějí do skateboardové vany a jejího bezprostředního okolí. Skateboardisté se pohybují velmi rychle, zkušení jezdci na sebe dokáží reagovat, vyhnout se, v případě střetů umí padat. Děti si z takových kolizí ale pochopitelně odnesou jiné následky než náctiletí nebo dospělí jezdci. Zákaz vstupu malých dětí v návštěvním řádu není samoúčelný, má je především chránit,“ popisuje zkušenosti Ondřej Stránský z odboru správy realit jihlavského magistrátu.

Museli volat zdravotníky
I když se skateboardisté sami snaží rodiče nebo doprovod upozornit, že je nebezpečné pouštět malé děti do skateparku, mnohdy se setkávají s nelogickými reakcemi v podobě nadávek a urážek. „To je velmi nešťastné nedorozumění, jde skutečně o zdraví dětí. Skatepark nemůže v žádném případě plnit funkci dětského hřiště,“ upozorňuje Ondřej Stránský.
Mnohokrát musela na místě zasahovat rychlá záchranná služba. „V mnoha případech šlo zbytečné úrazy, kterým by šlo dodržováním řádu, resp. použitím zdravého rozumu jednoduše zabránit. Na fotbalové hřiště nebo ledovou plochu, kde se hraje zápas, obvykle také nikdo děti vběhnout nenechá,“ dodává Ondřej Stránský.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pojďte sázet slunečnice; vyzývají jihlavští pacienti s roztroušenou sklerózou
„Pojďte s námi zasadit slunečnice a rozsviťme tak Českou republiku“ – vyzývají jihlavští pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Upozorňují tak na nemoc, kterou v tuzemsku trpí přes 20 000 lidí. Žlutou rostlinu si může přijít zasadit každý, kdo s pacienty sympatizuje. Akci s názvem Rozsviťme Českou republiku načasovali na úterý 11. června do parku za jihlavskou radnicí.
„O nemoci, za níž lidé nemohou, stále panuje řada mýtů, jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Přitom včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života,“ upozorňuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizuje ve spolupráci s regionálními pacientskými organizacemi Roska. Rozsviťme ČR podle ní ukazuje, že i s takto vážnou diagnózou lze žít kvalitní život. „Při léčbě nemoci je důležitá psychická pohoda. A květ slunečnice, který od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů,“ vysvětluje.

„Zpěvem nás přijdou povzbudit děti z Mateřské školky Mašinka,“ doplňuje Jitka Večeřová ze spolku Roska Jihlava a dodává: „Zasadit slunečnici a vyjádřit podporu může přijít každý, komu není osud lidí s roztroušenou sklerózou lhostejný.“

Pacientů s roztroušenou sklerózou každoročně přibývá, vzplanutí nemoci nemohou nijak ovlivnit. Podle doc. MUDr. Dany Horákové, Ph.D. z RS centra ve VFN nemoc lékaři přes velký pokrok stále neumí vyléčit, ale umí ji tlumit nebo i pozastavit. „Je však třeba zdůraznit, že všechny současné léky jsou protizánětlivé, to znamená, že mají schopnost pouze potlačit autoimunitní zánětlivé děje, které ničí nervová vlákna v mozku a míše. Žádný z těchto preparátů bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit. Pokud se nám podaří zánět zastavit, tak můžeme vlákna dlouhodobě, u řady pacientů i celoživotně, ochránit. Z tohoto pohledu, čím dříve na nemoc přijdeme a čím dříve protizánětlivé léky nasadíme, tím lépe,“ říká doc. Horáková.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitamínu D.
Veronika OSTRÁ



Zpět nahoru na obsah...

Průzkum: Firmám s nadstandardními benefity neodcházejí zaměstnanci
Firmám, které nabízejí nadstandardní benefity, se daří mnohem snáze udržet si své zaměstnance. Průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Edenred v pěti stech tuzemských firmách odhalil přímý vliv hodnoty nejrozšířenějšího benefitu – stravenek – na fluktuaci pracovníků. Firem, které nabízejí stravenky v nadprůměrné hodnotě, se vysoká fluktuace zaměstnanců podle průzkumu vůbec nedotýká. Coby nejčastější benefit jsou stravenky a jejich cena vhodným indikátorem celkové péče firem o pracovníky.
Pokud firmám odejde za rok více než pětina jejich zaměstnanců, má to již významný vliv na jejich fungování a další rozvoj. Podle průzkumu STEM/MARK se takto vysoká fluktuace zcela vyhýbá firmám, které pracovníkům nabízejí stravenky v hodnotě nad 100 korun. Naopak, téměř čtyři pětiny těchto štědrých zaměstnavatelů (78 %) hlásí roční fluktuaci pod hranicí pěti procent.

Podle produktového manažera Zbyňka Vystrčila ze společnosti Edenred data týkající se stravenek ukazují, že firmy, které si hledí svých zaměstnanců, mohou spoléhat na jejich vyšší loajalitu. „Naprostá většina společností, které mají vysoké hodnoty stravenek, se stará o své zaměstnance špičkově i v jiných oblastech – mají pestrou nabídku volnočasových benefitů, vycházejí zaměstnancům vstříc při skloubení jejich práce a osobního života, umožňují jim kariérní růst. Hodnota stravenky je tak dobrým indikátorem celkové péče firmy o zaměstnance. Data jasně ukazují, že výše benefitů je důležitým faktorem pro spokojenost lidí v práci,“ uvedl Zbyněk Vystrčil.

Na opačném pólu jsou firmy, které nabízejí stravenky v podprůměrných hodnotách. Celkem sedm procent společností, které nabízejí stravenky s nižší nominální hodnotou než 70 korun, čelí masivnímu odlivu více než pětiny zaměstnanců za rok, dalších osm procent firem pak má velmi vysokou fluktuaci v rozmezí od 11 do 20 procent.

Stokorunová stravenka přitom není žádný velký luxus – od loňského roku je dokonce nejfrekventovanější stravenkou vůbec. Vyšší než stokorunovou hodnotu má v současnosti 27 procent firem. Hodnotu stravenek nižší než 70 Kč pak mají zaměstnanci ve čtvrtině českých firem.

Podstatnou roli stravenek potvrzuje i Jan Burianec ze společnosti STEM/MARK: „Z našich dlouhodobých průzkumů mapujících postoj českých zaměstnanců k nepeněžním benefitům se ukazuje, že stravenky nejsou jen nejčastěji užívaným benefitem, ale stále jsou i na špici mezi těmi nejdůležitějšími. Podstatný je také možný důsledek nízké úrovně péče ze strany zaměstnavatele. V posledních pěti letech odešla ze zaměstnání (z důvodu nízké péče) téměř třetina českých zaměstnanců. Jedná se především o mladší do 30 let a lidi z větších měst.“

Marek PRAŽÁK



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský havířský průvod aneb archeologické muzejní havíření
Výstava s názvem Jihlavský havířský průvod aneb archeologické muzejní havíření bude zahájena vernisáží v Muzeu Vysočiny Jihlava na Masarykově nám. č. 57/58 v pátek 7. června v 16 hodin. a potrvá do neděle 13. října.
Obsáhlá výstava bude věnována především 20. výročí znovuobnovení Jihlavského havířského průvodu v roce 1999, 220. výročí tísíciletých oslav k domnělému založení Jihlavy v roce 799 (1799) a také k 120. výročí pořádání havířského průvodu v moderních dějinách města (1899).

Stěžejní důraz je kladen na prezentaci dětských hornických krojů, které na výstavu zapůjčil Jihlavský havířský průvod, z. s., a nových archeologických nálezů získaných v rámci archeologických výzkumů na Vysočině.

První část výstavy je věnována 22 hornickým krojům, které představují 22 základních postav havířského průvodu, jejichž některé součásti jsou více jak 100 let staré. Dále bude prezentován původní praporec z 19. století a historie jihlavských havířských průvodů od jejich zavedení v roce 1799 až do současnosti.

Druhá část výstavy je věnována archeologickým objektům připomínajícím zašlou slávu jihlavského hornictví a dalším aktuálním archeologickým nálezům odkrytým na území Kraje Vysočina. Muzejní výstava je plánována na období konání „Jihlavského havířského průvodu 2019" (21.–23. června), jakožto i na dobu konání tradičního "Setkání hornických měst", které pořádá Statutární město Jihlava ve stejném termínu.
Ukončení výstavy spadá do období konání mezinárodní konference k dějinám starého hornictví a hutnictví Stříbrná Jihlava 2019 ve dnech 10.–12. října.

David ZIMOLA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024