Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 7.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Kreativně a všemi smysly v zahradě
Čtvrtek 6. června byl jedním z tematických čtvrtků ekocentra Zahrada u řeky v Třebíči. Jako jediný však nebyl určen pro širokou veřejnost, ale pro učitele ZŠ, SŠ a pedagogické pracovníky DDM či CVČ Kraje Vysočina, Jihomoravského a Jihočeského kraje.
Do Třebíče za nimi přijeli rakouští lektoři Katharina Kraus a Willi Linder, aby jim v rámci českorakouského projektu Edugard předvedli, jak chápou a hlavně praktikují výuku výtvarna v zahradě v Rakousku. A protože kantoři, kteří se rozhodli či rozhodují vyučovat co nejvíce venku, jsou lidé klidní, usměvaví a tvořiví, odehrávalo se vše v příjemné tvůrčí atmosféře.
Prvním smyslem, který bylo třeba vyzkoušet, byl sluch. Takže šup! Najděte tady na zahradě něco, s čím jde vyluzovat nějaké příjemné zvuky a třeba i doprovodit písničku. Samozřejmě, že to vyhrály kamínky a klacíky, ale ke slovu přišly i šišky a frkačka z pampelišky.
Dalším praktickým úkolem bylo vytvoření malby pouze za pomocí přírodních barviv. Ke slovu přišly samozřejmě především květiny a jejich veškeré části, ale také hlína a kompost. A možná i samotné autorky byly překvapeny, jak širokou škálu barev a jaké dílka vytvořily.
A zatímco v zahradním stanu typu šapitó naslouchali moudrým slovům Willyho Lindera, připravovaly jim pořadatelky Iveta a Jarka chutný oběd. A samozřejmě z toho, co jim dala zahrada. Ale i zde ponechaly svým kolegyním kreativní prostor. Na stůl přišel jen základ, který bylo možno si libovolně dochutit a dozdobit čímkoli, co si na zahradě najdou.
Smyslové vnímání prostředí pokračovalo i v odpolední části. Účastnice ve dvojicích procházely zahradou, ale jedna z nich měla vždy zavázané oči a druhá jí byla průvodkyní. Snažily se najít co nejvíce různých podnětů pro ostatní čtyři smysly – vnímat zvuky, vůně, chutě, dotýkat se květin, stromů, zkusit si hrát na pískovišti.
Na kreativní čtvrtek hned tak nezapomeneme. I když účastnice již dávno odjedly, na zahradě nám po nich zůstávají umělecké stopy v podobě land art výtvorů.
Pan Willi Linder má pravdu, když říká: „Dříve, když děti chtěly něco prožít, vyběhly ven. Dnes odchází do svého pokoje k počítači.“ Je tedy na nás dospělých, abychom jim umožnili a ukázali cestu ven, k přírodě, kde se toho přeci dá tolik zažít!
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

Druhá nejstarší obyvatelka Jihlavy oslavila 104. narozeniny
Úctyhodného věku 104. let se právě dnes, v pátek 7. června 2019, dožila paní Anděla Hosová z Jihlavy. Pogratulovat k narozeninám jí za město přišla primátorka Karolína Koubová. Oslavenkyni, která je po nedávném úrazu upoutána na lůžko, předala kytici, dárkový koš a pamětní list.
Rodačka z Pavlova celý život manuálně pracovala v zemědělství a starala se o rodinu a hospodářství. Pracovala také jako dobrovolnice Červeného kříže, ráda cestovala a četla.

Vychovala syna a dceru a má devět vnoučat a od dcery jednoho z vnuků dvě prapravnoučata. Od svých devadesáti let žije v péči svého syna a jeho rodiny v Jihlavě

A jaký má recept na zdraví? Ráno si dávala šťopičku slivovice.

Anděla Hosová je druhou nejstarší žijící obyvatelkou města. Nejstarší je paní Jelena Kyralová, která 104. narozeniny oslavila loni v listopadu.

Foto: Anděla Hosová při oslavě 102. narozenin
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Hrotovicích hořelo v rodinném domě, plameny způsobily škodu 100 tisíc korun
Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v pátek 7. června dopoledne u požáru v rodinném domě v Hrotovicích. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 100 tisíc korun.
Hlášení o požáru přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 08.50 hod. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Hrotovice společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Hrotovic a Rouchovan a s jednotkou podnikových hasičů společnosti ČEZ, a.s. Dukovany.

Plameny zasáhly materiál, který byl určený k rekonstrukci domu. Zasahujícím jednotkám se podařilo dostat požár velmi rychle pod kontrolu.

Požár zapříčinila technická závada na nabíječce akumulátorů.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

V návěsu byli nalezeni tři migranti, tahač s návěsem mířil ze Srbska do Belgie, řidič zastavil na dálnici na Vysočině
Neobvyklý případ nelegální migrace řeší od včerejšího rána policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V návěsu kamionu se srbskou registrační značkou objevili tři nelegální migranty. Všechny tři muže policisté zajistili, aby mohli za účasti tlumočníků provést další nezbytné procesní úkony. Na možný výskyt migrantů v nákladovém prostoru jízdní soupravy přitom policisty upozornil sám řidič srbského kamionu, který projížděl po dálnici D1 ve směru na Prahu a ráno s jízdní soupravou složenou z tahače a návěsu zastavil na parkovišti na 111. kilometru dálnice D1.
Řidič kontaktoval obsluhu čerpací stanice s podezřením, že má zřejmě pod plachtou návěsu nějaké osoby. Obsluha čerpací stanice okamžitě kontaktovala policisty z dálničního oddělení Velký Beranov, kteří společně s policisty z odboru cizinecké policie vyjeli na místo. Již při prvotním ohledání tahače bylo zřejmé, že uvnitř návěsu se skutečně nachází osoby nezjištěné totožnosti. Navíc bylo viditelné, že je porušeno lanko pro umístění celní plomby, které zajišťuje celý obvod návěsu. Lanko bylo přerušeno v prostoru pravé zadní hrany návěsu, za celní plombou. Ve stejném místě bylo lanko provizorně spojeno. Cizinci se zřejmě po přestřižení lanka dostali do prostor ložné plochy návěsu na dosud nezjištěném území.

Za doprovodu policistů bylo nákladní vozidlo převezeno do areálu Celního úřadu pro Kraj Vysočinu do Stříteže k provedení důkladné kontroly nákladového prostoru. Policisté odstranili plombu a celý návěs za součinnosti příslušníků Celní správy prohledali. Uvnitř návěsu se nacházeli tři muži. Tito u sebe neměli žádné doklady, které by prokazovaly jejich totožnost a oprávněnost legálního pobytu na území České republiky.

Všechny tři muže policisté zajistili a převezli na pracoviště odboru cizinecké policie ke zjištění totožnosti. U jednoho cizince jsme při osobní prohlídce nalezli kartičku dokladující jeho pobyt v záchytném zařízení cizinců v Srbsku. Policisté zajistili a předvedli k podání vysvětlení také devětatřicetiletého řidiče srbského kamionu. Současně zjišťovali trasu, po které jízdní souprava do České republiky přicestovala. Tahač s návěsem jel ze Srbska a jeho cílovou zemí byla Belgie. V návěsu byly naloženy dřevěné kůly a zhruba půl metru pod horní plachtou návěsu byl volný prostor, kterého běženci využili jako úkrytu. Policisté prověřováním prokázali, že řidič překročil státní hranice mezi Českou a Slovenskou republikou. V rámci důkladného šetření policisté zjistili, že řidič kamionu o tom, že se v návěsu vyskytují tři cizinci, nevěděl.

Dalším šetřením ze strany policistů odboru cizinecké policie, kteří se všemi třemi osobami provedli za asistence tlumočníka všechny potřebné identifikační a další procesní úkony související s jejich dalším pobytem, bylo zjištěno, že jeden z migrantů je státním občanem Indie a dva zbývající muži jsou státními příslušníky Afghánistánu.

Dva cizinci budou eskortováni na bývalý hraniční přechod se Slovenskou republikou, kde budou v rámci readmisního řízení předáni kolegům ze Slovenské republiky. Jeden cizinec – státní příslušník Afghánistánu byl zajištěn a umístěn v Zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách, neboť je důvodné podezření, že se jedná o cizince, který je již žadatelem o mezinárodní ochranu v jiné zemi Evropské unie. Pokud se potvrdí uvedené podezření, bude předán do země, ve které o mezinárodní ochranu požádal.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ, tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

U železniční trati v Chýnově na Táborsku byl nalezen mrtvý muž, policie pátrá po jeho totožnosti
Tělo mrtvého muže bylo objeveno ve čtvrtek 6. června krátce po půl deváté hodině ranní pod náspem železniční tratě mezi obcemi Chýnov a Kladruby na Táborsku, a to na 56. km tratě, tedy asi 750 metrů od východního okraje obce Chýnov. Muž u sebe neměl žádné osobní doklady. Ani doposud provedeným šetřením se nepodařilo ustanovit jeho totožnost. K určení příčiny jeho smrti byla nařízena soudní pitva. Policisté žádají média a širokou veřejnost o pomoc a spolupráci při šetření případu nálezu mrtvého muže.
Jedná se o muže ve věku přibližně šedesáti let, světlé pleti, hubené, 175 cm vysoké postavy, modrých očí, výrazného, tmavého, hustého obočí, proplešatělých, krátkých, prošedivělých vlasů a prošedivělých vousů (jednodenní strniště). Oblečen byl do zeleného (khaki) trička s límečkem a s dlouhými rukávy, černých plátěných kalhot a černých vyšších pracovních bot.

Jakékoliv informace, které by přispěly k objasnění této události, k určení totožnosti uvedeného muže, jeho výskytu na Táborsku, Chýnovsku či jinde, a to zejména v nočních hodinách z 5. na 6. června 2019, sdělte prosím táborským kriminalistům na jejich služebně v budově Územního odboru PČR Tábor na Soběslavské ulici číslo 2763 v Táboře, telefonní lince 974 238 111, případně lince číslo 158. Děkujeme.
por. Mgr. Miroslav DOUBEKZpět nahoru na obsah...

Největší ocelová loutka otevřela festival Pelhřimov-město rekordů
Na pelhřimovském náměstí dnes startuje 29. festival rekordů, akce, která dala tomuto městu na Vysočině i jeho přívlastek – město rekordů. Otevřelo ji oficiálně přeměření pozoruhodné obří téměř dvoutunové loutky rytíže, která vznikla z iniciativy kováře a performera Petra Píši, a která dnes v deset večer uzavře v rámci tajemně vyhlížejícího, až mystického představení tradiční Galavečer rekordů, probíhající na stejném místě.
Půjde o jakýsi vhled do historie města, z níž budou kroky obrovského rytíře kráčet až k ryzí současnosti, přičemž v záměru výjevů, jež pocházejí z dílny pořádající místní Agentury Dobrý den, se objeví i zhmotnělá duše města, kterou obrovský rytíř, vezme na dlaň, vyzdvihne až do výše své hlavy a následně se sám promění v anděla strážného města pelhřimovského. Výška loutky vážící 1700 kg je 6,65 m, přičemž ovládací "kříž" ční ve výši 9,5 m. Loutka dokáže pomalu kráčet, pokleknout, vzít kohokoliv na dlaň a vynést ho do výšky. Při představení se rytíř mění v anděla i s tím, že mění podobu hlavy, která nejenže se pohybuje, ale například i její oči mrkají, objevují se andělská, byť ocelové rezavá křídla, jimiž obří loutka umí i mávat.

Za pomoci horolezeckých lan a kladek toto dílu umu českých umělců na způsob obří marionety ovládá 9 loutkovodičů, z nichž jeden je uvnitř těla a zajišťuje odtud hybnost hlavy a křídel. Technicky loutka visí na teleskopickém rameni čelního manipulátoru, stroje, který jede za ní a nese ve výšce hlavní ovládací kříž.

Loutka, kterou vlastní a provozuje zapsaný spolek Tančírna Třešť, byla vyrobena v průběhu 75 dnů na konci roku 2014 v Kovárně Na vyhlídce v Třešti.

Festival Pelhřimov – město rekordů je ale také rekapitulací toho, co se za uplynulý rok ve světě rekordů odehrálo, takže pořadatelé zde i vyhlašují rekordmany roku, a to hned v několika kategoriích. Do Rekordmanské síně slávy na pelhřimovském náměstí večer vstoupí herec Josef Dvořák, což je mimochodem rodák ze „sousední“ Horní Cerekve, který kromě stovek filmových a televizních rolí hrál nejvíckrát ze všech postavu vodníka (Čochtana včera po 741).

Pro stejné ocenění si do Pelhřimova přijedou i sportovci, kteří nejvíckrát reprezentovali ČR na olympiádách - Štěpánka Hilgertová a Václav Chalupa (po 6 účastí). Na diváky ale čeká i bohatý hudební program (revivaly skupin ABBA, Beatles, QUEEN, folková legenda Slávek Janoušek, 3S Revival Banda s písněmi kapely Tři sestry…) a samozřejmě sprška rekordů (akrobatické výkony, nejdelší auto, dřevosochaři, humanoidní robot Matylda i se svým bratrem, největší pletený sněhulák, Dinosauří sprint na 50 metrů, největší pes, ohně, Muzeum J. Foglara, Trabanti a řada stanovišť pro diváky včetně fotokoutku na téma Vysočina filmová…).

Sraz si v Pelhřimově dávají i dvojčata. Rychlokarikaturista Lubomír Vaněk se v sobotu při svém rekordu pokusí namalovat co nejvíc „sourozeneckých dvojic narozených ve stejný den“ – ovšem tak, že bude kreslit obouruč. Oba dotyčné zároveň!

Přáním pracovníků Agentury Dobrý den je, aby, festival Pelhřimov – město rekordů byl nejen zajímavou podívanou, ale pro lidi i nadále inspirací.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Jarek Nohavica poprvé vystoupí v Přibyslavi
Na louce pod zámkem Zachariáše z Hradce v Přibyslavi bude ve středu 21. srpna zpívat Jarek Nohavica.
Recitál slezského barda bude sestaven nejen z jeho známých písní, ale bude obsahovat i autorovy písně z posledního alba Poruba.

Nohavicu na piano a akordeon doprovodí polský muzikant Robert Kuśmierski a český bubeník Pavel Plánka.

Kapacita louky u staré polenské cesty v klínu mezi Sázavou a bývalým náhonem je omezena, všechna místa jsou výhradně ke stání. Vstupenky prodává Ticketportal. Koncert nebude přístupný dětem, které nedovršily 15 let věku.
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Nové discgolfové hřiště v Humpolci nabízí vyžití pro začátečníky, pokročilé i rodiny s dětmi
V lesoparku pod židovským hřbitovem v Humpolci bylo otevřeno nové sportoviště volně přístupné široké veřejnosti. Zájemci si tam zahrají takzvaný discgolf, což je fyzicky i finančně nenáročná disciplína, která je vhodná pro sportovce, rodiny s dětmi, seniory i úplné začátečníky.
Hru si může vyzkoušet opravdu každý, navíc zdarma. Stačí jen speciální disk podobný frisbee, jenž bude k zapůjčení v humpoleckém infocentru na Havlíčkově náměstí. Pokud se někomu discgolf zalíbí natolik, že si bude chtít pořídit vlastní disk, nejde o velkou investici. Jejich ceny začínají na 250 korunách.

Discgolf se za posledních osm let stává stále populárnějším. Humpolecký DiscGolfPark je již osmadevadesátým, který se v republice otevře. „Hřiště v Humpolci sestává z devíti speciálních košů neboli jamek, které mají různé délky a tvar. Nejkratší jamka měří 68 metrů, nejdelší pak přes 200 metrů. I tu nejdelší jamku dokáží nejlepší hráči dokončit na tři až čtyři hody,“ přiblížil Přemysl Novák ze společnosti HEPA group s.r.o., jenž je autorem návrhu hřiště.

Zklamaní však nebudou ani začátečníci, kteří si přijdou discgolf vyzkoušet poprvé. „Po pár trénincích jej v pohodě zvládnou i oni. Součástí hřiště jsou informační tabule s popisem pravidel a tipy, jak discgolf hrát,“ uvedl Přemysl Novák.

Město Humpolec si discgolf získal především tím, že ho lidé mohou provozovat v otevřeném prostranství příjemného prostředí lesoparku, navíc zdarma. „Jde o jednu z ideálních možností nenásilné aktivity pro jednotlivce, rodiny, začátečníky i pokročilé,“ zmínila místostarostka Humpolce Mgr. Alena Kukrechtová.

Discgolf je hra s létajícím talířem, která vychází z pravidel klasického golfu, jen místo holí a míčku se hraje s diskem a místo jamek jsou na hřišti umístěny speciální discgolfové koše. Cílem hry je dopravit disk neboli létající talíř z místa výhozu do koše na co nejmenší počet hodů. Kdo obejde celé hřiště s nejnižším počtem hodů, vítězí. V rámci České discgolfové ligy se loni uskutečnilo více než přes 170 turnajů a výrazně stoupá i počet členů České discgolfové asociace. Přemysl Novák se realizacím discgolfových hřišť věnuje od roku 2010 a kromě České republiky navrhoval hřiště v Itálii, Rumunsku nebo Portugalsku.
Aneta SLAVÍKOVÁZpět nahoru na obsah...

Mluvčím jihlavské radnice se stal Jaroslav Šnajdr
Novým mediálním zástupcem města Jihlavy se stal od června Jaroslav Šnajdr.
Rodák ze Zlína se v médiích pohybuje od roku 1999 a působil postupně v několika regionálních i celostátních denících, agenturách a rozhlase jako redaktor a také jako fotoreportér.
Je absolventem žurnalistiky Univerzity Palackého v Olomouci. Působil také jako PR poradce některých politiků a byl asistentem europoslance Tomáše Zdechovského. Poslední čtyři roky pracoval v reklamní agentuře v Jihlavě jako šéfredaktor.
Je ženatý a má dvě dcery.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

U Golčova Jeníkova havaroval v pátek ráno řidič s osobním autem, při nehodě se zranil a skončil v péči zdravotníků
V pátek 7. června v 06.41 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o dopravní nehodě osobního vozidla u Golčova Jeníkova. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Ledeč nad Sázavou společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Golčova Jeníkova.
Vůz skončil po nehodě mimo komunikaci. Při nehodě se zranil řidič vozidla. Zdravotníci jej po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice.

Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Uniklé provozní kapaliny zlikvidovali hasiči sorbentem.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

V Třebíči se v pátek ráno střetla tři osobní auta, nehoda si vyžádala dvě zranění
V pátek 7. června v 05.44 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o dopravní nehodě tří osobních vozidel v ulici Sucheniova v Třebíči. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třebíč.
Při nehodě se zranili tři lidé. Zdravotníci je po nezbytném ošetření na místě události převezli k dalšímu ošetření sanitními vozy do nemocnice.

Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byl provoz na komunikaci omezen.
V 06.35 hod byly následky dopravní nehody odstraněny a jednotka se vrátila zpět na základnu.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

U Lukova se střetla dvě osobní vozidla a dodávka, zranili se tři lidé
Ve čtvrtek 6. června v 15.01 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o dopravní nehodě dvou osobních vozidel a dodávky na komunikaci u Lukova na Třebíčsku. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Moravské Budějovice.
V jednom z havarovaných vozidle zůstala po nehodě zaklíněná osoba. Hasiči ji museli z vozu vyprostit za použití hydraulického nářadí. Celkem se při nehodě zranili tři lidé. Dvě zraněné osoby transportovali zdravotníci do nemocnice sanitními vozy, jednu osobu letecky.

Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byl provoz na komunikaci omezen.
kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ - tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Nehoda dvou osobních aut u Ptáčova si vyžádala dvě zranění
Ve čtvrtek 6. června v 14.48 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o střetu dvou osobních vozidel na komunikaci u Ptáčova. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třebíč.
V péči zdravotníků skončily po nehodě dvě zraněné osoby. Zasahující hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněných osob a s jejich transportem do sanitních vozů.

Na havarovaných vozidlech provedli hasiči protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Dopravní nehoda osobního vozu omezila ve čtvrtek ráno provoz na dálnici
Ve čtvrtek 6. června v 5.35 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o dopravní nehodě osobního vozidla na 156. km dálnice D1 ve směru na Brno. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí.
Dvě zraněné osoby převezli zdravotníci z místa události sanitními vozy k dalšímu ošetření do nemocnice. Jednu osobu ošetřili na místě.

Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byl provoz na dálnici omezen.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Kpt. Ing. Bc. Petra MUSILOVÁ – tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...

Jedinečný koncert v gotické síni jihlavské radnice již tuto sobotu zdarma
Hudbou si Jihlava v sobotu 8. června připomene 30. výročí odstranění hranic s Rakouskem. Ve velké gotické síni jihlavské radnice se představí komorní orchestr Allegro Vivo z Rakouska, který povede umělecký vedoucí Vahid Khadem Missagh.
Koncert je zdarma, rezervační lístky lze vyzvednout na Turistickém informačním centru každý den od 8.30 do 17 hodin.

„Během koncertu komorní orchestr předvede tři skladby, mezi nimiž bude i Serenade op. 22 od Antonína Dvořáka. A nenechte se mýlit, na vstupenkách je sice uvedena cena, koncert je však zdarma! O milé překvapení pro všechny zájemce se postarala tisková chyba,“ uvedla Jana Petrůjová.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   26. 6. 2019

• Vysvědčení na Vysočině je připraveno pro téměř 65 tisíc žáků a studentů
• Jihlavský dopravní podnik má nového ředitele
• Výstava Ladislav Novák 1925-1999 v zámeckých konírnách v Třebíči
• Konec karenční doby: Firmy výrazně rozšíří možnost placeného volna v době nemoci
• Adapťácký jarmark aneb staré dobré časy na téma pro VI. Květinový den
• Do jihlavského Cityparku přicházejí světové prémiové značky
• S létem u Sázavy ožily vážky
• V Jihlavě v Brtnické ulici zemřel ráno po nehodě motorkář

Úterý   25. 6. 2019

• Putovní pohár ze soutěže ve vyprošťování si odvezli ždárští profesionální hasiči
• Václav Klaus k aféře „doprava zdarma“ na pražskou Letnou
• Pro prezidenta ČR originální sonety, pro první dámu sklo
• Ivana Zemanová uctila v Třebíči památku zdejšího rodáka Antonína Kaliny
• Svatoprokopská pouť v Třebíči
• Na zámku ve Vranově nad Dyjí vystaví repliky českých korunovačních klenotů
• Policisté se chystají s příchodem prázdnin na dopravně-bezpečnostní akce
• Pelhřimovská kaple Kalvárie je součástí výstavy Má vlast cestami proměn ve Vlašimi
• Otevřený dopis společnosti Kronospan
• Citypark v Jihlavě opět hostí třídenní burgerové šílenství

Pondělí   24. 6. 2019

• V babyboxu v třebíčské nemocnici byla nalezena čtyřdenní holčička, dostala jméno Michalka
• Na šikmé ploše
• Domov pro seniory v Pelhřimově získal darem komfortní pečovatelské lůžko
• Jihlavské muzeum má o prázdninách otevřeno i v pondělí!
• BORAX, látka často využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost, inspektoři ČIŽP kontrolovali její prodej
• Hybešova ulice v Třebíči má nový povrch
• Výstava připomene 50. výročí objevení Amatérské jeskyně v Moravském krasu
• Dálniční most Vysočina bude od soboty 29. června až do 8. září částečně uzavřen

Neděle   23. 6. 2019

• Druhý ročník Běhu pro Bárku přinesl domácímu hospici přes 55 tisíc korun
• Auto u Velké Losenice zůstalo po nehodě nastojato opřené o břízu
• V Panské Lhotě sjelo auto do rybníka
• Výstava pohlednic z produkce telčských fotoateliérů – Josefa Vávry a Anny Jiroušové

Sobota   22. 6. 2019

• Puma, která se toulala po jižních Čechách, se přestěhovala na Vysočinu
• Svatojánská noc na Michalově statku v Pohledi
• Historie důlního díla nad Rounkem

Pátek   21. 6. 2019

• ENeschopenka definitivně schválena; prezident republiky připojil svůj podpis
• Dálniční most ve Velkém Meziříčí se otevře veřejnosti
• Úpravna vody Mostiště změnila technologii
• Mariánský sloup: Symbol českého levicového běsnění
• Ve Vladislavi hoří dodávka, která převážela tlakové lahve
• Běh pro Bárku – domácí hospic v Jihlavě se koná v sobotu v rámci Jihlavského havíření

Čtvrtek   20. 6. 2019

• Zoo Jihlava vás zve čtyřikrát jinak!
• Město Třebíč se zbavuje plevele
• Miroslav Kohel z Želiva vyrobil miniaturní kytaru a nejmenší motorkářskou přilbu
• V jihlavském muzeu si budou moci zájemci zakoupit cínové miniatury havířků
• Hasiči na Velkomeziříčsku pomohli ornitologům okroužkovat pětadvacet čápů
• Nový přístroj a metody pomůžou odstranit vrásky i jizvy
• V Chlumově ulici v Jihlavě se při nehodě zranil motocyklista
• Navrhované změny v organizaci stavebních úřadů, potenciální rušení některých stavebních úřadů, rekodifikace stavebního práva

Středa   19. 6. 2019

• Vysočinou se prohnala bouřka, hasiči uklízejí škody
• Novoměstská Horácká galerie představí sbírky starých lidových hraček
• Zpestřete si začátek prázdnin, rakouský Thayatal připravil český týden
• Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami hlavně na Moravě a Vysočině
• Za únik tuků do potoka a poškození krajinného prvku dostala firma z Nížkova pokuty
• Přednáška na téma Santini není jenom Zelená Hora v Telči
• Jihlavští zastupitelé schválili přípravu šaten i mobilní haly
• Policisté na Vysočině mají dvě nová speciální vozidla
• Na hradě Roštejně čekají návštěvníky nové expozice

Úterý   18. 6. 2019

• V obci Kámen se srazily dva kamiony; jeden poté narazil do domu
• Singspiel Dobrá rada drahá Josefa Bárty 25. a 26. června v Jihlavě
• Stavba kruhového objezdu v ulici Velkomeziříčská v Třebíči se blíží ke konci
• Jihlava si připomněla památku tří nevinně popravených spoluobčanů komunistickým režimem
• Zastupitelstvo Kraje Vysočina deklarovalo finanční podporu výstavbě budoucího kamenného hospice na Vysočině

Pondělí   17. 6. 2019

• Václav Klaus z Hillsdale College Cruise
• Na vranovském zámku otevře správa parku Podyjí tradiční výstavu, tentokrát kresby Petra Nesvadby
• Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě se minimálně o měsíc zpozdí kvůli špatné kanalizaci
• Opilý muž napadl svoji partnerku; policisté násilníka vykázali z domu
• Dopravní omezení při jihlavském Havíření 2019; hlavní program se odehraje ve Smetanových sadech a ulicích kolem centra města
• Havíření bude největší kulturní událostí Vysočiny; do Jihlavy přijede na tisíc hostů z ČR i zahraničí
• Čistá Vysočina – přírodě se letos ulevilo o dalších 100 tun odpadků
• Farníci z Jihlavska se složili na dar rodině z Komárovic

Neděle   16. 6. 2019

• Den otevřených dveří na Vodním ráji v Jihlavě nabídne i útroby bazénů
• Muzeum autíček v Přísece pořádá v sobotu den otevřených dveří
• Na stavbě parkoviště v Jihlavě u hřbitova se již pracuje, dokončeno by mělo být do konce října

Sobota   15. 6. 2019

• Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se pohybuje puma
• Test opalovacích přípravků pro děti odhalil propadák
• Kynologové ze Zakarpatí se učí od vysočinských policistů
• Darovat krev je nesobecký čin, který zachraňuje životy
• Česká pop - jazzová skupina Lady Praga míří do Jihlavy
• Stavba cyklostezky R 08 v Jihlavě nabírá zpoždění

Pátek   14. 6. 2019

• Svatojánská slavnost na v Třebíči
• V Třebíči - Kočičině jsou nové povrchy
• Noviny jihlavské radnice s koncem tohoto roku skončí a nahradí je nový městský měsíčník
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví Vysočinu, poté stráví část dovolené v Novém Veselí na Žďársku

Čtvrtek   13. 6. 2019

• Vodouš rudonohý vyvedl mláďata na Josefovských loukách
• Při letošním jarním úklidu v Jihlavě bylo odtaženo rekordních 304 vozidel
• Trikolora začíná čelit na sítích svým falešným profilům
• David Zimola bude přednášet o historii jihlavského hornictví a jeho tradicích
• Představení Pardál s Františkem Němcem a Carmen Mayerovou bude v Třebíči odehráno 19. června
• Vzdělávací a výcvikové středisko krajských záchranářů v Jihlavě by mělo být na podzim dokončeno

Středa   12. 6. 2019

• Květinová výzdoba pro císaře na zámku Vranov nad Dyjí od pátku do neděle
• Muž z Pelhřimovska v Jihlavě u nemocnice napadl a zranil jiného muže
• Dětský pěvecký sbor Žďáráček vystoupí v Lidicích
• U Chvojnova se na pár hektarech daří sedmdesátce druhů mechů
• Problémy s pamětí je potřeba řešit včas; žďárský Senior Point Alzheimer pomáhá pacientům i jejich rodinám
• Kde v Česku hnízdí břehule říční? Pomozte nám to zjistit
• Děti v jihlavské nemocnici mají další zvířecí pokoj
• V Jihlavě bylo zasazeno několik desítek slunečnic na podporu pacientů s roztroušenou sklerozou
• Nákupní centrum Citypark Jihlava prochází rekonstrukcí za 100 milionů
• Jihlava bude mít místa pro živou kulturu
• Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou bude uzavřen z důvodu natáčení filmu o Marii Terezii

Úterý   11. 6. 2019

• Trikolora jen za první den získala dva a půl tisíce registrovaných příznivců!
• Spanilá jízda sportovních vozů: Splnili si svůj sen a chtějí to dát vědět
• Parlament zkriminalizoval polistopadovou éru
• Havlíčkobrodští policisté pátrají po sprejerovi, v Jihlavě jednoho dopadli a obvinili
• Boj s kůrovcem pokračuje také v jihlavských lesích
• Dá se zavřít učitelka do trezoru? I to zajímá děti při výuce finanční gramotnosti
• Pěvecký sbor Jasoň opět podpoří onkologické pacienty v havlíčkobrodské nemocnici
• V Jihlavě lze potkat studenty i seniory s dotazníkem o spokojenosti života ve městě
• Dny města Chotěboř: kaskadér na motorce se utká s dragsterem

Pondělí   10. 6. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz