Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 9.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zdravotníci v Jihlavě ukáží, jak zachraňují životy; podívat se může každý
Lékaři a sestřičky jihlavské nemocnice předvedou profesionální pomocníky, díky kterým zachraňují životy. Poradí všem, jak správně měřit krevní tlak, nebo řeknou, jak a podle čeho probíhá třídění pacientů na urgentním příjmu. Práci plnou adrenalinu ukáží v pátek 14. června veřejnosti také Lékaři bez hranic, hasiči, záchranáři, nebo armáda.
„Řešení krizových situací v ČR a zahraničí“- tak se jmenuje konference, kterou pořádá Nemocnice Jihlava společně s Vysokou školou polytechnickou Jihlava. Součástí konference bude odborná sekce, ale i část přednášek určených pro laickou veřejnost. V parku VŠPJ pak bude probíhat doprovodný program formou Worshopu, kde se zájemci budou moci seznámit s ukázkami práce na urgentním příjmu, ale bude k vidění i technika Integrovaného záchranného systému, Armády ČR a dalších organizací, jako například Lékaři bez hranic. „Ukážeme pomůcky k zajištění dýchacích cest, poskytování první pomoci, resuscitaci, poradíme, jak si správně změřit tlak. Vysvětlíme, jak probíhá „triáž“, neboli třídění pacientů podle závažnosti potíží,“ popisuje vrchní sestra urgentního příjmu Hana Hladíková.

Workshopy budou probíhat v parku mezi 9 až 17 hodinou. Na místě se představí Lékaři bez hranic, hasiči, záchranáři, členové armády, Český červený kříž, nebo Amnesty international.
Přednášky se konají v aule B budovy VŠPJ v dopoledním bloku mezi 10 a 12 hodinou a odpoledním mezi 13 a 15 hodinou. Nutná je rezervace předem. Vstup na akci v parku je zdarma a není potřeba rezervace místa.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muzeum Hrotovicka v rodném domě malíře F.B. Zvěřiny mapuje historii regionu od středověku až po novověk,
Muzeum Hrotovicka v Hrotovicích již od minulého podzimu mapuje historii regionu od středověku až po novověk. Archeologické nálezy připomínající zaniklou osadu Mstěnice doplňují obrazy rodáka akademického malíře F. B. Zvěřiny, k dispozici je replika fotoateliéru Karla Chrásta, část prohlídkové trasy je věnována pohnutým událostem posledních dní druhé světové války nebo vývoji místního průmyslu.
Své místo zde našlo i dobové kino. V dřevěných lavicích jsou promítána dokumentární amatérská videa, která zachycují život v druhé polovině minulého století. Místní sem často chodí vzpomínat na své blízké a na čas, který by bez filmu a podrobných zápisů v kronikách zůstal některým zapomenutý.

„Na začátku všeho byla náročná rekonstrukce budovy muzea, které však předcházelo osvícené rozhodnutí zastupitelstva o zřízení vlastního muzea. Za 11,5 miliónů korun jsme získali reprezentativní prostory nejen pro informační centrum, ale především pro prezentaci a připomínání naší regionální historie,“ uvedla starostka Hrotovic Hana Škodová.

Muzeum je instalováno v rodném domku čp. 2 akademického malíře Bohumíra Zvěřiny, čímž navazuje na zájem místních nadšenců z dob dávno minulých. Myšlenku založit v Hrotovicích muzeum pojal už před první světovou válkou ředitel měšťanské školy J. Černý s archeologem J. Palliardim. a 4. července 1937 bylo slavnostně otevřeno v několika zámeckých místnostech muzeum. Součástí muzea byla i tzv. „Zvěřinova síň“, která vznikla díky iniciativě odborného učitele Jana Žaluda. Muzeum dále vystavilo listinné památky, prehistorické a středověké nálezy, nechyběl ani folkloristický kout a pracovna. Síň, vedoucí k místnostem, sloužila k vystavení předmětů spadajících do oddělení zemědělského. Během okupace došlo k omezení veškerých aktivit a v roce 1944 bylo muzeum uzavřeno. Po válce se muzeum vrátilo k původní činnosti, ale po roce 1962 zůstaly v Hrotovicích pouze předměty z pozůstalosti malíře Zvěřiny, které byly později umístěny v jeho rodném domku, ve kterém se nachází současné nové muzeum.

Kromě malíře Františka Bohumíra Zvěřiny připomíná muzeum i další hrotovické osobnosti, např. fotografa Karla Chrásta či výrobce stabilních motorů Jana Dolníka. Jeho dílna je součástí nové expozice, věnované místnímu průmyslu a zemědělství. Prohlídková trasa je obohacena o interaktivní prvky, které jsou určeny hlavně pro dětské návštěvníky muzea.

Akademický malíř F. B. Zvěřina se narodil v Hrotovicích 4. února 1835 a již jako dítě projevoval kreslířský talent a zájem o umění. Po absolvování tříleté školy ve Znojmě studoval na stavovské reálce v Praze, kde v roce 1851 nastoupil na Akademii výtvarných umění. Brzy na sebe upozornil svou pílí a talentem, jeho obrazy byly vždy příznivě hodnoceny a zpravidla i odkoupeny. Získané peníze používal k podpoře nouzí strádající matky a k cestám po Balkáně. V roce 1859 byl z Akademie vyloučen pro své slovanofilství - na veřejnosti se totiž prezentoval výhradně slovanskými motivy. Od té doby se po 31 let věnoval pedagogické činnosti. Vyučoval na školách v Kutné Hoře, v Mariboru ve Štýrsku, v Gorici, v Brně a ve Vídni. V Kutné Hoře se 15. 7. 1863 oženil s Jindřiškou Janečkovou. V roce 1866 mu byl udělen titul profesora. Zvěřina vyučoval kreslení, deskriptivní geometrii a krasopis, přednášel v řeči české, německé a slovinské. V roce 1890 odchází do výslužby.
Vedle pedagogické činnosti vyvíjel soustavnou činnost uměleckou. Své obrazy vystavoval v Praze, Brně, Budapešti, Krakově a ve Vídni. Podílel se na ilustrování 15 českých časopisů, mj. Zlaté Prahy, Světozoru a Květů. Kresby a články publikoval rovněž v časopisech anglických, ruských, španělských a jihoslovanských. od roku 1893 žil ve Světlé v Dolních Rakousích. V posledních letech svého života pravidelně každé léto dojížděl na Starý Bítov, kde se věnoval malbě přírodních motivů.
Zemřel ve Vídni 27. prosince 1908. Zanechal po sobě rozsáhlé umělecké dílo, jehož část je umístěna ve Zvěřinově památníku v Hrotovicích. V roce 1913 byl Zvěřinovi v Hrotovicích zbudován pomník (stával na rohu zahrady Anderlova hostince), v roce 1972 byl pomník přemístěn před jeho rodný dům. Pro přiblížení jeho díla a obeznámení nejširší veřejnosti s velkým dílem tohoto vynikajícího kreslíře a malíře, jehož dílo zůstává neprávem opomíjeno, uspořádalo město Hrotovice v roce 2009 souhrnnou výstavu jeho díla v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Při této příležitosti byla také vydána nová publikace s názvem "František Bohumír Zvěřina 1835 - 1908" jejímiž autory jsou Markéta Dlábková a Ondřej Chrobák.

V budově muzea se nachází Turistické informační centrum.
Otevřeno je od úterý do neděle 9 – 12 a 13 – 17 hodin.

Foto: památník F.B. Zvěřiny před jeho rodným domem v Hrotovicích, kde je v současnosti Muzeum Hrotovicka

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Město Třebíč pořádá již sedmý veletrh sociálních služeb
Veletrh sociálních služeb se bude v Třebíči konat ve středu 12. června od 10 do 16 hodin na Karlově náměstí.
"Na programu je přehlídka poskytovatelů sociálních služeb, výrobky uživatelů sociálních služeb, bezplatné vyšetření cholesterolu, cukru a krevního tlaku ale také příjemná degustace a prodej vín z Vinařství Sádek," popsal program veletrhu místostarosta města Miloš Hrůza.

Během veletrhu vystoupí v doprovodném programu děti z Třebíčského centra, uživatelé Denního rehabilitačního stacionáře pro tělesně a mentálně postižené, děti ze Základní školy T. G. Masaryka, senioři z klubu Archa Charitní pečovatelské služby, uživatelé Denního centra Barevný svět a děti z tanečních kroužků Domu dětí a mládeže.
Od 14 do 16 hodin bude hrát cimbálová muzika Majerán.


- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Okříšský zámek má svoji sběratelskou kartu, k dostání je na úřadu městyse
V dubnu navštívil Okříšky zástupce Klubu českých turistů, který si prohlédl zámek a nabídl možnost zapojit se do projektu turistických sběratelských karet.
Rada městyse návrh projednala a vzhledem k jeho nízkým nákladům rozhodla o vydání sběratelské karty městyse. Zásilka s již hotovými kartami, které jsou plastové ve velikosti kreditní karty, již dorazila.

Na lícové straně je zachycený letecký pohled na Okříšky s dominantami zámku a kostela, na rubu potom stručně popsaná historie zámku, doplněná kontakty včetně QR kódu a fotografií unikátního sgrafita s motivem mořských panen.

Zájemci o sběratelskou kartu ji mohou zakoupit na úřadu městyse v pokladně u paní Nobichtové, cena je 25,- Kč.

Sběratelská karta je suvenýr, který je k dostání již na více než 1300 místech po celé ČR.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Na pelhřimovském festivalu padlo 42 redkordů
V průběhu 29. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů bylo do výsledkové listiny zapsáno 42 jednotlivých rekordů a kuriózních výkonů (největší háčkovaný čtyřlístek – 4 × 4 m, 22 960 metrů příze; otec Jiří a synové Erik a René Halouzkovi vyřezali třemi motorovými pilami současně 138 cm vysokou sochu sovy; představila se největší ocelová loutka v ČR – 665 cm, 1700 kg; obřím trychtýřem o výšce 225 cm proteklo již 778 vzorků vod ze 69 zemí světa).
Do Rekordmanské síně slávy byl uveden herec Josef Dvořák – nejslavnější a nejčetnější český představitel vodníků a hastrmanů (jen roli Čochtana hrál 741krát) – a také sportovci Václav Chalupa a Štěpánka Hilgertová, kteří nás nejvícekrát v historii českého sportu reprezentovali na letních olympijských hrách – 6 účastí.
Uděleno bylo 12 výročních rekordmanských cen.
Festival se stal nejen přehlídkou toho nejlepšího ze světa rekordů za uplynulý rok, ale v řadě případů i inspirací pro příští rekordmany.
Akce navštívilo v několika programových blocích přibližně 8 tisíc diváků.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024