Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 22.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Puma, která se toulala po jižních Čechách, se přestěhovala na Vysočinu
Puma, která je známá jako tulačka po Jindřichohradecku, byla spatřena na Vysočině a to konkrétně v Želivě na Pelhřimovsku, kde ji v pátek 21. června viděl starosta obce Miroslav Buňata. Případ oznámil policii, varoval obyvatele i starosty přilehlých obcí.
Policie věc vyšetřovala. Výskyt pumy podle policejní mluvčí Jany Kroutilové nyní nelze potvrdit, ani vyvrátit.

Starosta uvedl, že kočkovitou šelmu viděl na okraji obce a jen chvíli, než k ní přijel na vzdálenost 50 až 60 metrů. „Potom mě zpozorovala, skočila na mez a zmizela v poli s řepkou. Byla světle hnědá až zrzavá, ale menší, než je vidíme v zoologických zahradách, doplnil M. Buňata.

Puma americká se od dubna pohybuje na Jindřichohradecku. Jihočeská policie si opatřila odchytové zařízení, o uplynulém víkendu lidé šelmu spatřili u obcí Deštná a Rosička a Velký Ratmírov. Policie, krajský úřad, veterináři ani hygienici neplánují kvůli výskytu pumy žádná omezení letních táborů v regionu. Občany nabádají k opatrnosti a zprávy o jejím pohybu přijmou na telefonní lince 158.

Puma americká (Puma concolor) zvaná též horský lev, kaguár či kuguár je kočkovitá šelma. Je to druhá největší kočkovitá šelma Ameriky (po jaguárovi) a největší zástupce malých koček. Může vážit i více než 100 kg a dosahovat celkové délky až 275 cm. Vyznačuje se šedou, béžovou či hnědou barvou srsti, mohutnými končetinami a relativně malou hlavou. Živí se především kopytníky, zvláště různými druhy jelenů. Napadá ale i menší zvířata a lidmi chovaný dobytek.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Svatojánská noc na Michalově statku v Pohledi
Oslava noci v předvečer svátku svatého Jana Křtitele (křesťanská obdoba letního slunovratu) na selském statku v časech před zrušením poddanství v našich zemích se bude konat na Michalově statku v Pohledi na Havlíčkobrodsku v neděli 23. června. Začátek je ve 21 hodin, předpokládaný konec po půlnočním zvonění.
Po celou dobu bude probíhat prohlídka statku s ukázkami výzdoby, obyčejů a dobového osvětlení (louče, krbeček, lucerny). V černé kuchyni se peče chléb s možností jeho ochutnání. Přímo ve dvoře při selské veselici zahraje k poslechu i tanci dudácká muzika Staržišťan z Pacova. Po setmění bude zapálen uprostřed dvora svatojánský oheň a následovat bude jeho přeskakování. Dobové občerstvení, nálevna piva a medoviny přímo ve dvoře.

Název Michalova statku je odvozen od jména majitelů této usedlosti. Rod Michalů byl na tomto místě uváděn již roku 1591, což je písemně doloženo v Trčkovském urbáři neboli tzv. Registrech panství světelského. Po více jak čtyři století až do roku 1997, kdy zemřel poslední mužský potomek, byl rod Michalů na tomto statku nepřetržitě usedlý. V roce 2000 odkoupila od dcery posledního majitele celý objekt i s přilehlými pozemky obec Pohleď. Statek se skládá z části obytné, která zaujímala asi jednu čtvrtinu všech budov. Celou zbylou část tvořily hospodářské stavby a drobné stavební objekty jako například studna, vstupní brána, zápraží, hnojiště a ohrazení dvora. V bývalém ovocném sadu na východní straně statku stojí od roku 1924 nejmladší stavba - vejminek.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Historie důlního díla nad Rounkem
Státní okresní archiv v Jihlavě má uloženy ve svých fondech mapy většiny městských vsí, které byly zhotoveny koncem 70. let a na počátku 80. let 18. století. Mapy obsahují mj. Řadu pomístních názvů, z nichž se většina do dnešních dnů nedochovala. Nás zajímaly především ty, které mají bezprostřední vztah k dolování anebo s touto činností nepřímo souvisejí. Při rozboru a následném průzkumu všech zajímavých lokalit byly objeveny i dosud neznámé pozůstatky po starém dolování, ať už jde o kutiště, náhony či hráze rybníků. Nejzajímavější jsou místa, kde se kousek od Jihlavy nacházely sejpy neboli rýžoviště zlata. Doklad o tom nám podává privilegium Přemysla Otakara II. Z 3. ledna 1272, ve kterém se uděluje Jihlavským právo vypírat zlato (sephenlehen – sejpování) od Sezimova Ústí až k Jihlavě.
A právě zmíněná oblast západně od města se stala předmětem této práce. Týká se katastrálních území vesnic Vyskytná nad Jihlavou, Rounek, Hosov, Hubenov, Dvorce, Bílý Kámen, Horní Kosov a území zaniklé vesnice Bradlo. Bylo vyhodnoceno asi 350 pomístních názvů.

Vzhledem k tomu, že dolování a rýžování probíhalo v celé sledované oblasti od poloviny 13. století, je několik desítek pomístních názvů, které se této činnosti dotýkají, důležitým dokladem o tom, jak hluboce se tato místa a události vryly do paměti generací, až byly posléze po více jak 500 letech zapsány do map. V dnešní dob ě se již vyskytují pouze pomístné názvy Ve vlčích jamách, nebo Vlčí jámy, které současníkům ukazují zcela bezpečně místa starých dolů.

Někteří kresliči map zakresllili stará důlní díla včetně šachet a odvalů, a tak nás upozornili i na ta místa, která jsou dnec zcela aplanována a kde se ani v pomístních názvech důlní činnost nedá vystopovat. Jedním z nich je C. J. Hromadko. Na mapě Horního Kosova upozornil na kutiště na dnešním Bradelském vrchu (i dříve BRODLES BERG) a na sedm šachet s odvaly v místech dnešních zahrádek U prachárny (známé kutiště ZECH-GRUND).
Není pochyb o tom, že řadu dalších zajímavostí může přinést i postupné vyhodnocování dalších map, kterých je celkem 43. Zmínit se ještě můžeme o zajímavé výtvarné úrovni, ornamentech a často i postavách v dobovém oblečení (geometři, rybář, pastýř), Zaujmou staré, dnes již zaniklé cesty, uspořádání plužiny i venkovských stavení. Dokonce dnes běžně užívaný název pro staré doly – Vlčí jámy – je uveden na mapě vesnice Kosov – BEX WOLFFS-GRABEN (Vlčí jámy či jamy).

Vraťme se však k pomístním názvům starým až 700 let a projděme místa, která proslavila město Jihlavu a okolí.
Jediné zachovalé kutiště na tomto katastru se nachází asi 300 metrů severně od vrcholu kopce U sv. Antonína. Celá jeho plocha je zalesněna hustým porostem mladých smrčků. Mapa z roku 1780 však v místech dolů ukazuje na sporadicky zalesněnou plochu, rozdělenou na dlouhé úzké pásy polí směřujících od potoka na úpatí kopce až k samému vrcholu. Trať nese pomístní název IN BREITTEN BUSCH (V širokých křovinách). Samotné kutiště má celkem osm středně velkých šachet včetně odvalů, z nichž za pozornost stojí dvojice šachet těsně spolu sousedících s celkovým odvalem o průměru 10 metů a hloubkou jam tři metry, kde předpokládáme leznou a těžnou šachtu s rumpálem. Budování jímky na vodu by v tomto případě bylo zcela zbytečné. Celý svah jeví známky nějaké činnosti, mnohde jde o zcela zřetelnou těžbu kamene na různé sloupky a koryta. Dole pod svahem byla tzv. Svatováclavská studánka, údajně výtok ze zaniklých šachet. V důsledku meliorací v údolí byla voda stažena do skruží a ve studánce se objevuje pouze v jarních měsících. Při této akci byly současně podél potoka zlikvidovány hromady strusky. Dnes se kousky nachází pouze při orbě.

Další důlní dílo bylo údajně 300 metrů od křižovatky silnice Ježená, Jiřín a Vyskytná, a to v místech dnešní státní silnice, směrem na Vyskytnou. Skutečností je, že se pod silničním náspem v místě malého lesíka jeví prohlubně a odvaly. Silnice prý zde dříve duněla. Pokus s proutkařem dokázal, že v hloubce asi šest metrů pod dnešní silnicí by měly být dutiny směřující do nitra kopce. Těchto dutin nebo snad štol by mělo být několik. Trať se zde uváděla AUSS DEN TWIRLEN (snad od Tviere- úzký průchod), další trať pak BEI BERG GRUMEN (Nad důlními šachtami či štolami). Vše by mohl potvrdit důkladný průzkum celé lokality.

Asi 0,5 km severně od Vyskytné je umístěno velké betonové hnojniště bývalého JZD. Trať nese název IN TONNEN a je zde zakreslen velký odval. Snad šlo o místo, kde byla šachta, místo, kde to dunělo při kutání. Dnes je celý prostor intenzivně obhospodařován a možné ústí šachty je zastavěno.

Na zdejším katastru začíná náhon k vodotěžným strojům, budovaný před rokem 1315, dlouhý 7,5 km a končící ve Starých Horách. Na jeho začátku byla vybudována kaskáda asi čtyř rybníčků, z nichž se zachoval pouze poslední. Nachází se asi 250 metrů východně od bývalého Sieglova mlýna. Vyloučit nelze ani využití Jiřínského potoka k napojení na zmíněný náhon. Zbytek hráze mohl později tvořit dnešní mlýnský rybník u již zmíněného mlýna. Další zbytek mohutné hráze je částečně využit pro současnou komunikaci Rantířov – Vyskytná. Původní cesta šla úvozem a směřovala k zaniklé osadě Nový Rounek. Hráz mohla rovněž posloužit k budování ještě několika dalších rybníčků, které zajišťovaly provoz mlýna a které jsou zakresleny na mapě z roku 1780. Dnes po nich v údolí zůstaly jen nepatrné zbytky. Za 650 let po zániku náhonu může i po mohutné hrázi zůstat pouze vyvýšenina na stávající louce. Pro tuto domněnku svědčí ten fakt, že náhon budovaný až do Rantířova, jistě směřoval k místu s vydatným vodním zdrojem. Mezi mlýnem, odkud náhon začíná, není žádný vydatnější zdroj vody až k Bělo-kamenskému potoku. Sotva by asi někdo budoval v tak těžkém terénu náhon, kdyby na jeho konci nebyl vydatný zdroj, v našem případě Jiřinský potok.

Nejzachovalejší důlní díla najdeme na kopci U sv. Antonína (529 m.n.m.). Dříve byla tato oblast nazývána Hory sv. Antonína, a to podle kaple, která zde byla postavena v r. 1737 a následujícího roku vysvěcena k poctě tohoto světce. Tabella z roku 1713 uvádí pomístní název IN CRON HUBL, což můžeme přeložit jako Křovím zarostlý vrch. Stejný název má rovněž jeden vrch, na němž se dolovalo, a to v katastrálním ú zemí Hosova. Můžeme proto předpokládat, že se jednalo o významné lokality s důlní činností.

Největším kutištěm je lokalita dodnes nazývána Vlčí jámy, vzdálená asi dva km západně od vesnice Rounek. Řada malých a středně velkých šachet s odvaly se táhne od severozápadu k jihovýchodu v délce 140 metrů. V nedávné době byly tři šachty zavezeny a kutištěm nyní prochází lesní cesta. Zajímavostí je šachtice o rozměrech 1,5 x 1,5 metrů tesaná ve skále na dně jedné z největších jam s odvalem o průměru osm metrů. Před lety byla dokonce prohloubena do 10 metrů a zabezpečena výdřevou. V tomto roce došlo k sesuvu a částečnému závalu. Hned vedle byla budována další jáma či šachta s odvalem o průměru 10 metrů a současnou hloubkou 5 metrů. Mohlo by jít o jímku na vodu, tzv. žump, kam se mělo vejít asi 10 i více hl vody. Podle vyobrazen í z annaberského horního oltáře z roku 1521 se mohlo jednat o dvě sousedící šachty, z nichž jedna byla lezná a druhá těžní s rumpálem. To by znamenalo, že se v těchto místech dolovalo ve větší hloubce. Konečně to potvrzuje i nález ložisek rumpálu, odpovídající svým tvarem plánu podle G. Agricoly z roku 1556, včetně zbytků dalšího nářadí. Celé kutiště můžeme datovat do první etapy dolování, tj. do poloviny 13. století. Za zmínku stojí i několik desítek metrů jihozápadně vybudovaný rybníček, dnes jen zbytek hráze a dále jihovýchodním směrem stará cesta ke kaskádě rybníčků, kterých bylo celkem šest a z nich se dodnes zachoval pouze jeden.
Další pozůstatky po dolování najdeme asi jeden kilometr západně od předchozího kutiště, a to na úpatí kopce, kousek nad Ježenským nyní Maršovským potokem. Jedná se o zalesněnou starou plužinu, a proto také větší část dolového pole byla po řadu let zavážena. Nyní se zde na ploše 40 x 100 metrů nachází několik malých nehlubokých šachet. Zvlněný terén však dokazuje, že toto kutiště bylo mnohem větší. Jeho součástí bylo i odvodnění pomocí příkopů nad kutištěm, které se dodnes zachovalo, a nedaleký malý rybníček. Kousek odtud se pak nachází tratě BEY SCHREPKA a IN DER KHOLIN. Tabella z roku 1713 uvádějí tuto trať IN DER KOLUNG nebo IN DER KOLLUNG. Snad mělo jít správně o IN DER KOHLEN – místo pálení dřevěného uhlí. Jeden starousedlík říkával, že jede „do Kolína“.
Ladislav VILÍMEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024