Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 30.6 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Do Starých Hor k přejezdu nebudou jezdit celé prázdniny trolejbusy
Na konečnou trolejbusové linky B ve Starých Horách u stejnojmenné železniční zastávky nebudou od prvního července jezdit trolejbusy. Tato konečná totiž bude opět procházet rekonstrukcí, díky níž má v těchto místech vzniknout přestupní uzel mezi trolejbusy, vlaky na trati Jihlava - Horní Cerekev a linkovými příměstskými autobusy.
Podle informací Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) bude nejdelší jihlavská trolejbusová linka B nahrazena až do konce srpna autobusy, které ovšem na konečnou do Starých Hor zajíždět nebudou. Linka B v náhradní autobusové podobě bude ve směru od Hlavního nádraží přes Březinky, centrum a Dům zdraví zkrácena na Dolině jen do zastávky S. K. Neumanna a následně se autobusy budou provisorně otáčet v Jiráskově ulici u Ferony a do současné konečné zajíždět nebudou. Uvažované případné přesměrování linky B od zastávky Zimní na Horní Kosov, jež by umožnilo zachovat na lince B v celé délce trolejbusový provoz, při rozhodování o výluce na DPMJ údajně neprošlo.
V celé Jihlavě tak při prázdninovém dočasném zrušení této jedné z páteřních trolejbusových linek bude celodenně v pracovní dny v provozu pouhých 13 trolejbusů, ve dnech pracovního klidu pak dokonce jen deset.
Linka B v trolejbusové původní podobě bude v celém rozsahu obnovena až na konci srpna.
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Na vysočinských památkách bude o prázdninách znít hudba
Léto na vysočinských památkách nabídne bohatý kulturní program, kterému vévodí koncerty rozmanitých hudebních žánrů.
Na zámky Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou i do Telče se po roce vrátí hudební festivaly. Řádit tu bude i Strašidlo cantervillské v divadelní komedii pod širou oblohou. Interiéry náměšťského zámku se stanou kulisou pro divadelní adaptaci slavné pohádky Panna a netvor. Hrad Lipnice láká na noční prohlídky, které představí zajímavé momenty zdejší historie, i multižánrové koncerty. Prázdniny tradičně vyvrcholí poslední srpnový víkend Hradozámeckou nocí.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Jaroměřický zámek v srpnu ovládne hudba. V sobotu 3. 8. se zámecká zahrada stane místem slavnostního zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Na zahajovací galakoncert přijaly pozvání dvě skvělé pěvkyně, řecká sopranistka Emilie Diakopoulou a italská sopranistka Sara Cortolezzis, které doprovodí Moravská filharmonie Olomouc pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského. V sobotu 10. 8. zde zahrají Beatles Symphonic, dvojnásobní vítězové Světového Beatlefestu. V sále předků zazní v úterý 13. 8. hudba barokního skladatele Františka Antonína Míči, který působil ve službách hraběte Questenberga. Jeho díla nastudoval Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka. Na své si také přijdou fanoušci zpěvačky Ewy Farne, kterou v zámecké zahradě 15. 8. doprovodí Moravská filharmonie Olomouc v čele s Janem Kučerou. Hudební festival zakončí 17. 8. představení nazvané Velký romantik, které bude poctou tvorbě Petra Iljiče Čajkovského a nabídne výběr árií, orchestrálních a baletních čísel z děl Evžen Oněgin, Piková dáma, Spící krasavice, Labutí jezero a Louskáček.

Hrad Lipnice
Do historie hradu Lipnice se návštěvníci ponoří během červencových a srpnových nočních prohlídek (4. – 6. 7, 12. a 13. 7., 2., 3., 9. a 10. 8.). „Vystupují zde jednotliví majitelé panství, vojáci, žoldnéři, děvečky, kat, pacholci i kavalíři. Není nouze o místní pověsti, strašidla a přijde i Jaroslav Hašek“, popisuje kastelán Marek Hanzlík a doplňuje: „Během večera probíhá soutěž a rozdávají se stříbrňáky. Kdo jich bude mít nejvíce, je pak pasován na rytíře.“ Prohlídky začínají ve 20:00 a v 22:30 a trvají přibližně 90 minut. Volné prohlídky hradu zpestří ve dnech 6. až 8. 8. scénka Pacholci. Skupina historického šermu Buhurt vystoupí v prostorách Trčkovského paláce vždy od 11:30, 13:30 a 15:30 hodin. V rámci doprovodného programu návštěvníci mohou ochutnat staročeské placky a prohlédnout si zbraně a mučicí nástroje. Na hradě bude znít i hudba. V neděli 14. 7. zahraje od 15:00 hodiny v hradní kapli soubor Ars Camerata, který se věnuje interpretaci historické a lidové hudby. Duchovní historická hudba souboru Ludus Musicus bude znít v trčkovské kapli Thurnovského paláce 11. 8. od 14:00 hodin. Na obnovu a záchranu kostela sv. Jiří v Řečici můžete přispět návštěvou benefičního koncertu Když harfa zpívá 4. 8. „Sopranistka Miroslava Časarová a harfenistka Antónia Petráková vás provedou nejrůznějšími hudebními obdobími. Zazní hudba starých mistrů, krásné písně, árie z českých i světových oper, muzikálů, ale i například španělské rytmy“, upřesňuje kastelán Marek Hanzlík. Koncert proběhne v novém sále 2. patra Thurnovského paláce od 18:00 hodin. Koncert skupiny Coventina ze Světlé nad Sázavou představí 17. 8. irské, skotské a keltské písně. Bohatý prázdninový program doplní i divadelní představení s názvem Don Juan na cestách v neděli 7. 8.

Zámek Náměšť nad Oslavou
Prázdniny na náměšťském zámku zahájí v sobotu 6. 7. komedie na námět povídky Oscara Wildea Strašislo cantervillské. Na zámeckém nádvoří se v hlavních rolích představí Martin Zounar, Bára Štěpánová a Martin Pošta. Od konce července do 3. srpna zámek hostí již 34. ročník letního multižánrového kulturního festivalu Folkové prázdniny. „Tradiční letní festival, který si za dobu svého trvání vydobyl pevné místo v kalendáři významných evropských kulturních akcí tohoto druhu, opět nabídne kromě koncertů i divadla, tvůrčí dílny, noční koncerty a mnoho dalšího“, říká kastelán Marek Buš. Na programu jsou i oblíbené večerní prohlídky. Interiéry zámku se 16. a 17. srpna stanou kulisou pro divadelní adaptaci slavné pohádky Panna a netvor. Začátky jednotlivých prohlídek v pátek i v sobotu jsou od 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 a 22.00 hodin.

Zámek Telč
Přestože se telčský zámek připravuje na zahájení rozsáhlé obnovy areálu na konci tohoto roku, návštěvníci nepřijdou o své oblíbené letní kulturní akce. Během prvního červencového víkendu, 5. – 7. 7., se zámecké nádvoří promění v tržiště. Najdete zde řemeslné výrobky, dobroty od lokálních výrobců i tvořivé dílničky pro děti. Milovníky divadla pobaví 11. 7. nesmrtelná komedie Oscara Wildea Strašidlo cantervillské. Chybět nebude ani festival prázdniny v Telči od 26. 7. do 11. 8. Hlavní koncerty probíhají na nádvoří zámku a začínají v 19:30 hod. „Vystoupí zde například Ondřej Havelka a Melody Makers (26. 7.), Aneta Langerová (28. 7.), Lenka Filipová (30. 7.), Spirituál kvintet (7. 8.), Vlasta Redl (11. 8.) a řada dalších skvělých hudebníků“, vyjmenovává kastelán Bohumil Norek.

Prázdniny tradičně zakončí poslední srpnový víkend Hradozámecká noc (31. 8.), do níž se zapojí zámek v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční hrané prohlídky s Divadelní a kaskadérskou společností Štvanci.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Dříve exotický okrasný strom, dnes hrozba; pomozte najít pajasany v Podyjí
Schopnost tvořit velké množství výmladků a statisíce semen. Rychlé agresivní šíření zařadilo pajasan žláznatý do čtyřicítky nejproblematičtějších dřevin světa. Roste i v Podyjí a jeho okolí. V budoucnu by tak mohl vytlačit zde původní stromy jako například duby nebo habry. Odborníci nyní zjišťují, kde přesně roste. Pomoc jim můžete i vy.
Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima) je cizokrajná dřevina původem z východní Asie. Původně okrasný strom exotického vzhledu začal v řadě zemí zplaňovat z parků a botanických zahrad a místy se stal obtížným invazním druhem. „V Národním parku Podyjí jsme v posledních letech svědky jeho nápadného šíření,“ říká Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí.

Podrobnější informace o pajasanu žláznatém: ziva.avcr.cz/files/z…

Vzhledem ke své schopnosti agresivního šíření představuje značné riziko pro chráněná území. „Nebezpečí pajasanu spočívá v jeho schopnosti tvořit velké množství výmladků po pokácení nebo odlomení kmínku. Dospělý strom může za rok vyprodukovat až milión semen, snadno se šířících větrem na velké vzdálenosti. Tam kde se pajasan usídlí, bývá velmi těžké se ho zbavit,“ vysvětluje Stejskal.

V Podyjí je výskyt pajasanu znám přibližně z padesáti lokalit. Většina z nich je situována v prostoru od Šobesu po Znojmo. „Nejhojnější výskyt registrujeme v okolí železniční trati Znojmo-Nový Šaldorf, úspěšně se šíří ve vinohradech a v zahradách. Například na Hradišti. Z obcí ochranného pásma najdeme nejvíce pajasanů v intravilánech Popic a Konic. Mohutný pajasan roste přímo v obci Lukov,“ vypočítává Stejskal. Jde ale také o běžnou dřevinu centra Znojma i jeho periférií. V blízkosti národního parku jsou nápadné stromy v Karolininých sadech nebo v Gránickém údolí pod Jihomoravským muzeem.

Pomoci s mapováním výskytu tohoto nebezpečného stromu nám můžete i vy. Pokud zjistíte, že vám roste na zahradě, ve vinici nebo jiném pozemku pajasan, dejte nám vědět. Informaci zahrneme do probíhajícího mapování výskytu invazních dřevin na území Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma. Pokud jste již v situaci, že se váš pajasan vymkl kontrole, můžete se na Správu Národního parku Podyjí také obrátit. Po posouzení na místě můžeme pomoci navrhnout konkrétní řešení situace. Informace o výskytu pajasanu prosím zasílejte na e-mail stejskal@nppodyji.cz.

Foto: ajasan má složené listy dosahující až metrové délky. Každý lístek má na bázi žlázku, z níž se uvolňuje typický zápach po myšině. FOTO: Robert Stejskal/Správa Národního parku Podyjí
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Moravská vlajka na radnicích ve svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července zavlaje v 1518 obcích
Spolek Moravská národní obec (MNO) pořádá v roce 2019 již desátý, tedy jubilejní ročník iniciativy s názvem „Za vyvěšování moravské vlajky“ na budovách obecních úřadů ve státní svátek 5. července. V tento nejvýznamnější moravský svátek si připomínáme patrony Moravy a spolupatrony Evropy sv. Cyrila a Metoděje, kteří přinesli naší zemi vzdělání a víru. Vzdáváme tak poctu Moravě, kolébce naší státnosti, jejím tradicím, nezaměnitelné kultuře a bohaté historii.
Výzva obcím k vyvěšení moravské vlajky v roce 2019 je opatřena výkladem o její historii a tradici používání: zamoravu.eu/wp-conte…

Obce aktuálně: zamoravu.eu/vyvesime…

Aktualita na webu MNO z 23. června: zamoravu.eu/2019/06/…

Protože iniciativa trvá již 10 let, hodí se krátká rekapitulace počtů zúčastněných obcí v jednotlivých letech (na Moravě je přibližně 1900 obcí celkem)

Rok 2010 - 75 obcí
Rok 2011 – 226 obcí
Rok 2012 – 398 obcí
Rok 2013 – 761 obcí
Rok 2014 – 959 obcí
Rok 2015 – 1119 obcí
Rok 2016 – 1232 obcí
Rok 2017 – 1328 obcí
Rok 2018 – 1421 obcí
Rok 2019 - 1517 obcí (k 21.6.2019)

FOTO: Moravská vlajka na radnici v Nadějově na Jihlavsku
Mezi prvními v roce 2010 byla například města Břeclav a Uničov, která působila v následujících letech inspirativně pro ostatní. Města s desetiletou tradicí vyvěšování vlajky jsou také Mikulov, Bzenec, Letovice, Moravské Budějovice, Tovačov, Vyškov …
Největší nárůst jsme zaznamenali v roce 2013, kdy iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“ vešla ve známost a povědomí o ní se mezi obcemi rozšířilo. V roce 2019 moravskou vlajku vyvěšuje přibližně 80 % obcí.

Rok 2019
Z důvodu příchodu nově zvolených zastupitelů, bylo nutné na mnoha obcích ověřit, zda budou ve vyvěšování vlajky pokračovat. Nikde jsme se nesetkali se zápornou reakcí, občas bylo potřeba jen doplnit informace. Z těch dosud nezúčastněných se nám nepodařilo oslovit všechna města a obce, není to v našich silách, vybrali jsme jenom z některých okresů některé obce.
Největším městem, které letos vyvěsí moravskou vlajku poprvé, je statutární město Prostějov, zařadilo se tak mezi další velká města, jako je Brno, Přerov, Znojmo, Vyškov, Blansko, Břeclav, Hodonín, Šumperk a další. Celých 10 let také moravskou vlajku na Cyrila a Metoděje vyvěšuje úřad Jihomoravského kraje.
Na Prostějovsku bude moravská vlajka vlát poprvé také v městysi Konice, Krumsín, Skřípov, Smržice, Výšovice…
Nové obce v okrese Olomouc – Bělkovice-Lašťany, Bohuňovice, Bouzov se svým pohádkovým hradem, Bystročice, Bystrovany, Loučany, městys Velký Újezd
Šumpersko: Bohdíkov, Horní Studénky, Líšnice, Pavlov
Ani Přerovsko nezůstává pozadu, poprvé tu moravskou vlajku vyvěsí například v Rokytnici, Říkovicích, Císařově nebo Turovicích.

Největší nárůst jsme zaznamenali letos na Znojemsku, kde potvrdily účast např. Hodonice, Hostěradice, Kravsko, Prosiměřice, Tasovice, Vranov nad Dyjí a další.
Na Břeclavsku můžeme jmenovat město Lanžhot, obce Březí, Klentnice a Nový Přerov, okres Hodonín – Velká nad Veličkou, Ostrovánky, okres Blansko – město Černá Hora, Drnovice, Křetín, Újezd u Černé Hory, Vyškovsko – Hoštice-Heroltice, městys Hvězdlice,

Východ Moravy je hojně zastoupen okresem Zlín, největším novým městem jsou Napajedla se svými 7 tisíci obyvateli, další pak Zádveřice-Raková, Všemina, Poteč, Slopné, Horní Lhota, Bohuslavice u Zlína, Vlčková.
V okrese Uherské Hradiště letos přibyl městys Buchlovice se svým barokním zámkem, Ostrožská Nová Ves, Ostrožská Lhota, Záhorovice, Zlechov
Nesmíme přehlédnout ani Zašovou na Vsetínsku a především město Valašské Meziříčí s 22 tisíci obyvateli.
Frýdeckomístecko letos zastupuje obec Hukvaldy, rodiště nejznámějšího hudebního skladatele z Moravy – Leoše Janáčka.

Za pozornost stojí také obce na Vysočině, přestože jsme pro tento rok tady moc nestihli, k Moravě se tu nově hlásí Bobrůvka, Březí, Budeč, Rozsochy, Skřinářov, Stránecká Zhoř, Uhlířov, na Žďársku celkem 122 obcí z toho 9 v Čechách
Jihlavsko: Kostelní Myslová, Rybné, Řídelov, celkem 48 obcí, včetně vesnice Jilem, nejzápadnější moravské obce vyvěšující moravskou vlajku.
Třebíčsko: 111 obcí
Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský, moravská část: 12 obcí, vč. města Dačice

V moravské části Svitavska, kraji Pardubickém, nově evidujeme obce Janůvky, Javorník a Vysoká, na Svitavsku celkem 33 obcí včetně Moravské Třebové, Jevíčka, Březí nad Svitavou.

Přátelské, sympatické gesto z Čech jsme letos obdrželi z obce Sirákov, která leží při staré zemské hranici. Moravskou vlajku tu mají a ve svátek věrozvěstů vyvěsí, připojí se tak k mnoha dalším vesnicím v Čechách. Pořádají se tady setkání Čechů a Moravanů na hranici, v organizování akce se střídají.

V některých městech a místních částech, kde mají ve zvyku vlajku schvalovat, upustili od každoročního projednávání a schválili si moravskou vlajku na celé volební období, například Brno-Židenice, Boskovice. Nutno zmínit, že někde byla vlajka schválena na dobu neurčitou (Brno-Královo Pole a stovky dalších) odpadá tak spousta administrativní práce.

Na mnoha radnicích mají stále ještě jednání o vlajce před sebou, do svátku zbývá několik dní a konečný počet obcí nepochybně naroste. Již nyní ale můžeme říct, že Morava bude na věrozvěsty z přibližně 80 % pokryta vedle vlajky státní také vlajkou moravskou.

Moravská vlajka ve své nejužívanější podobě, slavnostní žluto-červené s erbem, je dnes už součástí každodenního života nejen na radnicích a nejen 5. července. Používá se i v jiné slavnostní dny, při obecních událostech – hodech, sportovních akcích. Stala se tradičním symbolem, který spojuje obce i veřejnost hlásící se k moravské identitě a sdílející pocit sounáležitosti k Moravě. Představitelé samospráv se nejčastěji vyjadřují slovy „Jsme Moravané na Moravě, a jsme hrdí na Moravu, na to, že žijeme právě tady.“

Vlajkovou iniciativu již tradičně doprovází „Výzva ke zpřístupnění památek“, kterou je zdůrazněn kulturně historický charakter celého projektu. Jejím cílem je snaha probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice. Oslovujeme proto muzea a místní pamětihodnosti, aby zpřístupnila své expozice veřejnosti 5. července zdarma nebo se slevou. Letos se nám opět podařilo získat několik nových výstav, zatím stále ještě nejsou všechny, jednání pokračují. Z těch nejznámějších nám tradičně vycházejí vstříc například Slovanské hradiště Mikulčice, Hrad Špilberk Brno, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou – památka UNESCO.

Seznam památek 2019 tady:
Seznam-pamatek

Nové expozice 2019
Bojkovice - Muzeum Bojkovska
Bystřice nad Pernštejnem – Veterán Tatra klub
Letovice – Galerie letovické keramiky
Olomouc – Muzeum olomoucké pevnosti
Seninka – První valašské motomuzeum
Tišnov – Galerie Josefa Jambora
Tršice – Vesnické muzeum

Moravská národní obec – o nás:
Moravská národní obec je nepolitický spolek založený v roce 1985, sdružuje příznivce moravské historie a kultury, věnuje se moravské osvětě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Naše nejznámější počiny jsou dvě kulturně historické slavnosti: na jaře „Moravský den“ v Olomouci, konaný pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje a podzimní „Den za Moravu“ v Brně pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna.
V roce 2016 jsme zahájili anketu Osobnost Moravy, v jejímž čtvrtém ročníku byla v těchto dnech ukončena nominační fáze a 1. července 2019 začíná hlasování. Nominaci letos přijalo devět tváří kulturně společenského života. Vítězem prvního ročníku se stal spisovatel a publicista PaedDr. Jiří Jilík, ve druhém ročníku získal nejvíce hlasů hudebník Jiří Pavlica, ve třetím zvítězil botanik Ing. Radim Slabý.
Pro zvýšení úrovně vzdělanosti a povědomí o Moravě a jejích svébytných dějinách jsme založili projekt Učebnice pro Moravu. Je určena především mladé generaci, přesněji žákům 6. – 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

„Vyvěšením moravské vlajky ve svátek věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, zemských patronů Moravy, obce symbolicky vyjadřují úctu k naší rodné zemi, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii. Pátý červenec je návrat k moravským tradicím, hrdosti na Moravu, zemi s tisíciletou historií. Lidé se s Moravou identifikují, jsou na ni hrdí, vnímají ji jako kulturní dědictví převzaté od našich předků, cítí povinnost ji chránit, podporovat a rozvíjet.“
Lenka HOLAŇOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024