Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 2.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zastávka Na Brněnském mostě v Jihlavě bude dočasně zrušena; linka 12 může mít kvůli dopravním omezením zpoždění
Zastávka Na Brněnském mostě ve směru na Masarykovo náměstí bude od 2. července z technických důvodů zrušena. Omezení bude platit přibližně do konce srpna a týká se linek B, C, N, 12, 32 a 42.
„Zastávka byla po dobu stavby rozšíření ulice Hradební přeložena na Brněnský most. Zdejší vozovka však není technicky přizpůsobena na dlouhodobé zastavení těžkých vozidel, jako jsou autobusy nebo trolejbusy, které tak na místě vytvářely koleje,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Petr Laštovička.

Správcem mostu je Krajská správa a údržba komunikací Vysočiny. „Správce proto požádal o okamžité zrušení zastávky,“ doplnil náměstek.

Zpoždění linky 12
Na trase linky 12 budou do poloviny července probíhat dvě dopravní omezení, které ji mohou zpozdit. Informace o časech příjezdů naleznete na webové aplikaci Online mapa MHD, kterou najdete na webové stránce https://sgis.jihlava-city.cz/web/mhd/.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 mezi exity 134 Měřín a 141 Velké Meziříčí - západ stojí kvůli nehodě kamionů a dodávek
Nehoda tří kamionů a pěti dodávek, která se stala v úterý 2. července krátce před polednem na dálnici D1 mezi exity 134 Měřín a 141 Velké Meziříčí - západ směrem na Brno, zastavila provoz. Podle prvotních informací policie utrpěli zranění dva lidé.
Po poledni na místě přistával vrtulník záchranářů, policie hovoří předběžně o dvou zraněných.
„V 11.45 se střetla 3 nákladní auta a pět dodávek. Jsou tam zraněné osoby, na místě zasahuje i záchranářský vrtulník,” sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Dálnici se podařilo asi ve 13.30 hodin zprůjezdnit levým jízdním pruhem, v místě se však utvořily dlouhé kolony.
V místě před nehodou je dálnice zcela uzavřená. Auta mohou sjet u Měřína na 134. kilometru, ale i tam se tvoří kolona. Poslední volný sjezd ve směru na Brno je na 119. kilometru.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Jak je na tom vaše dítě a sociální sítě?
Každý rok se na konci prázdnin koná v parku na Farských humnech preventivní a sportovní akce Rozhodni se sám. Letos proběhne v pátek 30. srpna 2019 od 10 do 17 hodin. Akci pořádá Centrum primární prevence Spektrum, které je zřizované Kolpingovým dílem České republiky. Téma letošního, již dvanáctého ročníku, je Naše děti v on-line světě. Patronkou bude herečka a muzikantka Erika Stárková.
Podle zkušeností organizátorů a dalších odborných pracovníků zabývajících se pohybem dětí na internetu je situace v této oblasti naprosto alarmující. Například podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti tři čtvrtiny dětí tráví na internetu více než čtyři hodiny denně. I poloviční čas je přitom rizikový.
„Další otázkou je, co naše děti v těchto hodinách na internetu dělají. Nejčastěji hrají on-line hry, které jsou podle odborníků vysoce rizikové z hlediska vzniku závislosti,“ uvádí vedoucí Centra primární prevence Spektrum Petra Nováčková. Závislostí na těchto hrách trpí až deset procent jedenáctiletých dětí.
Závažným problémem pohybu dětí v on-line světě je riziko různých forem trestných činů páchaných na internetu, známého také jako kyberkriminalita. Ta má stále důmyslnější a agresivnější podobu. Například některé příspěvky na sociálních sítích mohou děti nabádat k sebepoškozování, násilí nebo se v nich mohou setkat s různými podobami sexuální agrese.
„Rodiče většinou vůbec netuší, co všechno může jejich dítě na internetu vidět. Ve chvíli, kdy dítěti koupí chytrý telefon nebo tablet, by měli zvážit, jak budou chování svého dítěte na internetu korigovat,“ dodává lektorka Spektra a zároveň odbornice na závislosti Alena Velechovská.
Právě rodičům, kteří se ve stále složitějším světě internetu vyznají mnohem méně než jejich děti, budou určeny odborné přednášky zakladatele a ředitele organizace Portus Prachatice a garanta projektu Virtuální svět našich dětí Petra Šmída, který je expertem na vzdělávání dospělých v oblasti kyberkriminality. Tyto přednášky proběhnou od jedenácti, třinácti a patnácti hodin v nové klubovně skautů na ulici 1. máje ve Žďáru nad Sázavou.
Letošní ročník akce Rozhodni se sám přinese veřejnosti také bohatý doprovodný program – odpočinkovou kavárnu s herními prvky pro nejmenší, sportovní soutěže, lezeckou stěnu, skákací hrad a další aktivity.
Petra NOVÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se za první pololetí stalo 2 281 dopravních nehod; zemřelo dvaadvacet lidí
V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na silnicích v našem kraji celkem 2 281 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod zvýšil, a to o 288 dopravních nehod, což představuje zvýšení o čtrnáct procent.
Letošní dopravní nehody si vyžádaly již dvaadvacet obětí – devatenáct účastníků zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě a tři účastníci podlehli vážným zraněním později ve zdravotnickém zařízení. Loni při dopravních nehodách v našem kraji zemřelo 16 osob, takže letošní úmrtí představují nárůst o šest obětí, což představuje výrazný nárůst o 38 procent.

Celkem 42 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o sedm procent – loni se těžce zranilo 45 osob. Dalších 603 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až červen roku 2018 o 75 lehce zraněných nižší, což představuje snížení o jedenáct procent. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se letos vyšplhala na částku převyšující 143 287 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 je o deset procent vyšší.

V 67 případech policisté při šetření dopravní nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo a v pěti případech byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížilo jednadvacet procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat po celé období letních dvouměsíčních prázdnin. V létě se policisté také zaměří na častější kontroly motocyklistů, cyklistů i chodců.

Mezi nejčastější příčiny letošních dopravních nehod řadíme v našem kraji nesprávný způsob jízdy (932 nehod), nepřiměřená rychlost (327 dopravních nehod) a nedání přednosti v jízdě (122 nehod). Celkem 858 dopravních nehod byly nehody nezaviněné řidičem, když se ve většině případů jednalo o střety vozidel s lesní zvěří.

Za první pololetí letošního roku jsme v našem kraji vyšetřovali celkem 44 dopravních nehod, při kterých mělo účast 59 chodců. Dva chodci při nehodě zemřeli, čtyři se těžce zranili a 50 jich bylo zraněno lehce. Pouze tři chodci vyvázli z dopravní nehody bez zranění. Celkem 34 dopravních nehod s účastí chodců se stalo ve dne za dobré viditelnosti, sedm nehod se stalo v noci v místě s veřejným osvětlením a tři nehody se staly v noci v místě bez veřejného osvětlení.

Policisté letos šetřili také dopravní nehody, při kterých mělo účast 50 motocyklistů. Dva motocyklisté při nehodě zemřeli, jedenáct se těžce zranilo a 32 dalších se zranilo lehce. Bez zranění z nehody vyvázlo pouhých pět motocyklistů. Jeden motocyklista, který byl účastníkem nehody, byl v podnapilém stavu.

Od začátku letošního roku do konce června jsme v Kraji Vysočina šetřili příčiny dopravních nehod, na kterých mělo účast 59 cyklistů. Dva cyklisté při nehodě zemřeli, pět se jich těžce zranilo a 48 dalších utrpělo lehké zranění. Pouze čtyři cyklisté se při dopravní nehodě nezranili. V pěti případech policisté u cyklisty, který byl účastníkem dopravní nehody, zjistili požití alkoholu. V této souvislosti je zapotřebí připomenout, že cyklista je účastník silničního provozu, pro kterého platí stejná pravidla silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích jako pro řidiče. Řidič – tedy i cyklista - nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy. Požitím alkoholu a omamné látky ohrožuje sebe i ostatní a vystavuje se právnímu postihu. V případě zjištění požití alkoholu do jednoho promile mu hrozí pokuta ve správním řízení od 2 000 do 20 000 korun, nad jedno promile v částce 2 000 až 50 000 korun. Odmítne-li dechovou zkoušku, může mu být ve správním řízení uložena pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Jediný rozdíl od postihu hrozícímu řidičům je ten, že cyklista nepřichází o svá řidičská oprávnění.

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je jeho opatrnost, důsledné dodržování pravidel silničního provozu a vhodné oblečení.

Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovu hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila jejímu uživateli život. Je vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let. Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět. Policisté proto v rámci výkonu služby kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením. Tito cyklisté zbytečně hazardují se svým zdravím.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zoologickou zahradu v Jihlavě navštívila první dáma Ivana Zemanová
Ve čtvrtek 27. června 2019 navštívila jihlavskou zoo první dáma České republiky paní Ivana Zemanová. Ta prohlídku nejnavštěvovanějšího turistického cíle v kraji Vysočina zařadila do svého nabitého programu a v zoo strávila celý půlden.
Po areálu paní Zemanovou a její doprovod provázel člověk nejpovolanější, ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.
Ten návštěvu a dojmy z ní popsal: „Paní Zemanová na mě velmi zapůsobila svojí skromností a získala si mě velkým zájmem o zvířata, což jako zoolog velice oceňuji. Zůstala třeba po celou dobu letových ukázek dravců a sov a s nadšením se s dravci na ruce vyfotila. My jsme měli připraveno, že se stane kmotrou dvou mláďat fenků. Ivana Zemanová nás však se svojí asistentkou překvapily, když se spontánně rozhodly, že se stanou i adoptivními rodiči fenků v naší zoo a budou tak samy finančně podporovat jejich chov,“ usmívá se Vašák.

Ivana Zemanová s doprovodem, při procházce po Zoo Jihlava s Janem Vašákem .
Foto: Jan Foltán, Zoo Jihlava
Martin MALÁČ



Zpět nahoru na obsah...

Žena v Humpolci po srážce s vlakem utrpěla těžké zranění
Osobní vlak srazil v neděli 30. června krátce po sedmnácté hodině v Humpolci třicetiletou ženu. Ta utrpěla těžká zranění.
U nehody na trati Havlíčkův Brod - Humpolec zasahovali hasiči z Havlíčkova Brodu. Zraněnou ženu přepravil do nemocnice vrtulník.

Okolnosti nehody zůstávají předmětem dalšího šetření, provoz na železniční trati mezi Humpolcem a Havlíčkovým Brodem byl na nezbytně nutnou dobu zastaven.
V osobním vlaku cestovalo patnáct osob, nikdo z cestujících nebyl zraněn.

Foto: HZS SŽDC, JPO Havlíčkův Brod
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kostýmované prohídky hradu Roštejna přenesou návštěvníky do poloviny 14. století
Na nově otevřené historické trase hradu Roštejn se od pátku 5. července do neděle 7. července uskuteční divadelní prohlídky SE ZLATOU RŮŽÍ V ERBU v podání Divadelního spolku Karla Čapka Třešť. Kostýmované prohlídky přenesou návštěvníky do poloviny 14. století, doby za majetnictví Roštejna pány z Hradce.
Prohlídky začínají během návštěvní doby každou půlhodinu (mimo polední pauzy), vstupenky je možné si rezervovat
na tel. 733 161 817.

Část hradu Roštejn byla veřejnosti zpřístupněna už v loňském roce, kdy návštěvníci vůbec poprvé mohli navštívit hradní kapli, část nové trasy B a nový výstup do věže. Nyní se představí historická trasa A s výstižným názvem „Lovecké sídlo v proměnách dějin“. Dílčí část trasy B na téma „Příroda, lovectví, myslivost“ pak byla doplněna o lesní hernu cílenou zejména na dětské kolektivy.

Trasa A symbolicky odvypráví příběh hradu v lesích. Zavede návštěvníka do jednotlivých období loveckého sídla, a to od jeho nejstarší historie až po začátek 20. století, kdy hrad zasáhl ničivý požár. Prohlídka kombinuje klasické přiblížení příběhu hradu formou výkladu průvodce a netradiční expoziční prvky. Návštěvník může v hodovní síni usednout k prostřenému stolu a díky videoprojekci před ním ožije hradní hostina. Podobným způsobem je přiblížena i stavební proměna sídla od původního gotického opevnění až po jeho současnou podobu. Digitální formou může návštěvník zhlédnout výmalbu erbovního sálu a doplněnou fresku koně v pracovně nadlesního.

Novinkou na Roštejně není jen Trasa A, ale i rozšíření vloni otevřené trasy B. Ta nyní představuje svojí úplnou formu doplněnou o Lesní hernu u zvídavé lišky a výstavní místnost. Trasa zaměřená zejména pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy v herně nabízí množství herních prvků, včetně houbařova košíku, reálného mysliveckého posedu či skládačky siluety lesa. Herna ukončuje trasu, kterou si návštěvníci v minulém roce oblíbili zejména pro její interaktivitu a netradiční pojetí. Návštěvník vstoupí do nočního lesa, mraveniště nebo do kořenů stromů. To vše doplňuje audiovizuální podkres. Tato trasa je přístupná bez průvodce, tudíž si délku pobytu v ní koriguje sám návštěvník.
Turisticky vyhledávaná je i sedmiboká hradní věž s vyhlídkou a miniexpozicí o historii hradu.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Český zákazník očima dětí: potřebuje sliz, mýdlo a zákusky
I desetileté děti se zvládnou zodpovědně starat o peníze. Potřebují jen příležitost a důvěru. Ukazuje to projekt Abeceda peněz, jímž prošlo už na 12 tisíc školáků. Abeceda peněz vtahuje žáky čtvrtých tříd do zjednodušeného mikrosvěta podnikání. Dětem pomůže založit vlastní firmu, svěří opravdové peníze do začátku a podporuje v získávání prvních skutečných obchodních zkušeností. Během tří měsíců děti samy pochopí hodnotu peněz a důležitost správného hospodaření s nimi.
Vstupní kapitál poskytuje školákům v rámci Abecedy peněz Česká spořitelna. Půjčku ve výši 3000 korun musejí děti potvrdit smluvně. „Naše účetní podepsala smlouvu a až po podpisu děti zjistily, že se zavázaly koupit každému z pracovníků pobočky v Jičíně chytrý telefon,“ přiznává třídní jičínských páťáků Zlatuše Adolfová. Její třída nebyla zdaleka jediná. „Kdybyste viděli ty výrazy a zděšení, když to zjistily! Věřím, že si budou už navždy pamatovat, že je potřeba smlouvu řádně přečíst, než ji podepíší,“ vzpomíná Eva Floreková z Přerova.

Lidé chtějí sliz, shodují se děti
Než se vrhnou do příprav, musejí děti vymyslet obor svého podnikání. Co čeští zákazníci chtějí, potřebují, a tudíž budou nejvíce kupovat? Není na čím přemýšlet, je to sliz! Shodují se na tom malí podnikatelé od Aše až po Vsetín. A pokud by se našel někdo, kdo sliz nepotřebuje, nabídneme mu ručně vyráběné mýdlo. A k tomu občerstvení, kávu nebo třeba domácí zákusky.

Na své si ale na dětských jarmarcích přijde i náročnější zákazník. Žáci z Petřin vydali ve spolupráci s nakladatelstvím Olympia vlastní knihu o pražských sochách „Tajemství úplňků“ a slavnostně ji pokřtili v Zrcadlové kapli Klementina. Čtvrťáci z jihomoravských Hrušovan sami připravili kuchařku receptů z hrušek a i oni našli sponzory, díky nimž mohli knihu vytisknout a veřejně pokřtít. Čáslavští pak natočili vlastní CD s anglickými písněmi.

Koza do Afriky a hračky do nemocnic
Jednotní jsou dětští podnikatelé i v otázce využití zisku. Polovina tříd chce výdělek využít na zaplacení společného výletu nebo rozlučky s prvním stupněm. Velká část firem věnuje peníze na charitu. Vedou psí útulky, dětské domovy a dětská oddělení v nemocnicích a domovy seniorů. Najdou se ale i originální projekty. Děti z Litomyšle například kupují kozy, kadibudky a vodovodní kohoutky pro chudé africké venkovany.

Nezřídka školáci věnují celý výdělek na těžce nemocného vrstevníka z okolí. Čtvrťáci z Lázní Bohdaneč pomáhají Rebece s nemocí motýlích křídel. V Domažlicích zase školáci vydělávali na pomoc pro nemocného Bedříška. Jeho rodiče shánějí prostředky na nové auto, do nějž by se vešli i s chlapcovým vozíkem, bez kterého se nemůže pohybovat. „Děti si uvědomily, že nemocní lidé nemají takové štěstí jako ony samy. Ale že jim v cestě ke kvalitnímu životu mohou samy pomoci,“ pochvaluje si třídní učitelka Jaroslava Svobodová. A páťáci z Nýřan se rozhodli část výdělku věnovat na pomoc dvěma chlapečkům (z nichž jeden je na vozíku), kterým pár dní před jarmarkem umřela maminka.

Projekt Abeceda peněz je určený pro žáky čtvrtých tříd a trvá přibližně 3 měsíce. Připravila ho Česká spořitelna, která školám dodává veškerý potřebný materiál a odborné zázemí. Ovšem většina práce s dětmi leží na třídních učitelích. „Abeceda peněz je časově náročná a musíme teď dohnat nějaké učivo. Ale i přesto jim mohu všem doporučit. Škola není jen o učení, ale i o nových zkušenostech. A když vidím ty štěstím vykulené dětské oči, vím, že to stálo za to,“ hodnotí Marcela Líbenková z Tachova.
Marta VOKURKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jihlava se zapojí do boje proti suchu – projektu SUWAC, který pomůže s dostupností vody na jihu Moravy
Podle Akademie věd České republiky je na jihu Moravy napjatá klimatologická a hydrologická vodní bilance. Proto za spolupráce statutárního města Brna a Akademie věd vznikl program SUWAC, jehož hlavním cílem je trvale udržitelné hospodaření s vodou v povodí řeky Dyje. Do tohoto regionu patří také Jihlava, která se do programu Akademie věd ČR a statutárního města Brna zapojí. Ambasadorkou projektu se stala primátorka města Karolína Koubová.
„Monitorovat problémy se suchem v nejvíce postižené oblasti a koordinovat jeho předcházení, je v dnešní době důležité. Musíme být sehraní, a to nejen v rámci města, ale i větších územních celků. Těším se na první výsledky a rozhodně budu podněcovat, aby se Jihlava na tomto programu aktivně podílela,“ sdělila primátorka města Karolína Koubová.

Přínosem programu SUWAC, tedy „Sustainability Water Adaptation Climate Change“ (ve volném překladu Změna klimatu v oblasti udržitelného rozvoje vody), bude podle tiskové zprávy Akademie věd ČR a města Brna zajištění dostupnosti kvalitní vody pro region, obyvatele, zemědělství i průmysl.

Program má dále přispět k efektivnímu fungování důležitých ekosystémových služeb krajiny, jako je ochlazování a zvlhčování klimatu nebo retence vody. Mimo jiné má také vést k dodržování mezinárodních závazků o udržení průtoků v řekách a zároveň by měl pomoci definovat návrhy možných legislativních opatření a dosáhnout na financování plánovaných kroků.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Umělkyně z Francie přijely tvořit do Telče; na konec července připravují Charivari
Nicole Pérignon a Charlotte Van der Veken, známé výtvarnice z francouzské Remeše budou od začátku července pobývat v Telči na Vysočině, aby v rámci svého třítýdenního rezidenčního pobytu připravily výstavu vlastních děl nazvanou Charivari. Slavnostní vernisáž je naplánována na 20. července a výstava originálních výtvorů inspirovaných Vysočinou potrvá v Městské galerii Hasičský dům do 28. července.
„Zájemci, kteří se chtějí přímo na místě podívat, jak vzniká umění, mohou obě výtvarnice navštívit od 5. července v městské galerii v běžných otevíracích hodinách, samozřejmě kromě pondělí,“ zve do Telče náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Obě umělkyně z partnerského regionu Kraje Vysočina Grand Est pozval do Telče tamní výtvarník Jan Vičar, který obdobnou uměleckou stáž absolvoval v malé obci Marnay-sur-Seine a posléze v Remeši už před několika lety, a v roce 2018 dokonce získal prestižní cenu Francouzské akademie umění za grafiku. Červencový tvůrčí pobyt Nicole Pérignon a Charlotte Van der Veken v Telči koordinuje Kraj Vysočina společně s městem Telč, odborným garantem je Oblastní galerie Vysočiny Jihlava. Akce se koná ve spolupráci s 25. ročníkem Francouzsko-české hudební akademie Telč.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024