Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 3.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Říční lázně v Třebíči na Polance procházejí další etapou opravy
Fuchsovy Říční lázně na Polance prochází čtvrtou z celkových šesti etap jejich rekonstrukce. Letos je v plánu obroušení původních nátěrů ve druhém patře a v části spodního patra. Následně dostane dřevěná budova finální nátěr.
Kompletní rekonstrukce lázní probíhá už od roku 2016. V letošní etapě budou obroušeny veškeré dřevěné povrchy, včetně střechy. V některých místech dojde také k výměně starého dřeva.

„Z původních fotografií jsme zjistili, že hlavní římsa byla v minulosti upravena a snížena. V rámci prací na střeše dojde ke zvýšení atiky a také navrácení původního nápisu Městské říční lázně, tak jak ukazují dobové snímky,“ upřesnil úpravu střechy místostarosta Pavel Janata.

Práce budou probíhat i přes letní sezónu. V příštím roce zde bude vybudováno nové sociální zařízení, nové svody ze střech a jímka.

První plovárna byla otevřena na pravém břehu řeky Jihlavy kolem roku 1910. Autorem projektu říčních lázní na bývalé valdštejnské louce na podklášterské straně byl Bohuslav Fuchs. Stavěny byly v letech 1933-1934. Slavnostně otevřeny byly 27. května 1934. Jejich kapacita činila 1200 osob.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlava má novou kulturní památku, je jí bývalé obilní skladiště v Chlumově ulici
Bývalé družstevní obilní skladiště v Jihlavě v Chlumově ulici, známé též jako sýpka či silo, bylo ve druhém čtvrtletí roku 2019 prohlášeno kulturní památkou.
Monumentální sýpka, jejíž stavba byla v meandru tehdejší Pražské silnice realizována podle projektu brněnského stavitele Johanna Theimera v roce 1927, se skládá ze dvou samostatných, avšak funkčně propojených částí. Přibližně tři čtvrtiny půdorysu celého objektu zabírá pětipodlažní budova skladiště, na kterou se těsně přimyká přístavek správní budovy se zaměstnaneckými byty.

Do nedávna původním způsobem využívané a velmi autenticky dochované obilní skladiště s lehkým lamelovým krovem typu „Zollbau“ je výraznou industriální stavbou a charakteristickou urbanistickou dominantou. Úspornou konstrukci krovu, který se uplatňuje jak v interiéru, tak i navenek, vyvíjel od roku 1906 architekt Fridrich Zollinger z německého Merseburgu. Tato pozoruhodná stavba je svým pojetím výjimečná nejen v daném regionu, ale i v rámci celé České republiky.

„Obilní skladiště představuje svým architektonickým zpracováním, jedinečnou konstrukcí lamelového krovu i autenticky dochovaným stavem včetně pozůstatků strojního zařízení, vysoce hodnotný doklad výstavby zemědělských staveb v první polovině 20. století“, konstatuje ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Kromě 2980 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí 3 městské a 3 vesnické památkové rezervace, 22 městských a 5 vesnických památkových zón a 1 krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč - historické jádro města, Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Třebíč - soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa, což znamená, že Kraj Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci ČR (celkem 3).
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Ve Zhoři na Jihlavsku zemřel po nehodě dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta
Tragická dopravní nehoda se stala ve středu 3. července ve 14.40 hodin na silnici II. třídy číslo 353 ve Zhoři na Jihlavsku. Při střetu dvou osobních aut zemřel na místě dvaačtyřicetiletý řidič jednoho vozu.
Podle informací krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové se vozidla střetla z dosud nezjištěných příčin.

Na místo ihned po ohlášení vyjely všechny základní složky integrovaného záchranného systému.
Silnice je v tuto chvíli neprůjezdná, probíhají tam záchranné a vyprošťovací práce a dopravu řídí policisté.
Příčina a okolnosti tragické dopravní nehody a míra zavinění jsou předmětem vyšetřování.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Třebíči zahajuje provoz magnetické rezonance
Ve středu 3. července se v Nemocnici Třebíč uskutečnilo slavnostní otevření pracoviště magnetické rezonance. Nemocnice Třebíč bude po Jihlavě a Novém Městě na Moravě společně s Nemocnicí Havlíčkův Brod dalšími nemocnicemi v Kraji Vysočina, které budou využívat služeb magnetické rezonance. Prvním pacientům se pracoviště otevře v pondělí 8. července.
Zvýší se tak komfort pacientů. Ti doposud museli za tímto vyšetřením dojíždět. Dalším významným faktorem je, že se výrazně sníží objednací lhůty na toto vyšetření v Kraji Vysočina. Současně se jedná o metodu, která nezatěžuje pacienty radiační zátěží.

„Nemocnice Třebíč prošla za poslední roky rozsáhlou modernizací a otevření pracoviště magnetické rezonance je pomyslným završením této etapy budování. Nyní připravujeme ještě výstavbu nových operačních sálů, které by měly nahradit ty stávající, morálně a technicky zastaralé.
Nové pavilony a moderní vybavení tvoří jen malou část, nejdůležitější pro kvalitní zdravotní péči je personál nemocnice myslící v první řadě na pacienty,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo z evropských peněz pořídit magnetickou rezonanci právě do Třebíče. Je to třetí přístroj, který v našem kraji máme, a připravujeme se na další otevření magnetické rezonance v Havlíčkově Brodě. Takže nakonec bude mít Kraj Vysočina celkem čtyři moderní diagnostické přístroje. V budoucnu bude standard každé nemocnice mít magnetickou rezonanci jako radiodiagnostickou metodu,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Nový špičkový přístroj pokryje vyšetření pacientů ve spádovosti Třebíč a okolí
„Díky magnetické rezonanci v třebíčské nemocnici se nám podaří výrazně zlepšit dostupnost šetrnější a modernější diagnostiky pacientů nejen z naší spádové oblasti,“ potvrzuje ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová. Pacienti tak nebudou muset jezdit do vzdálených zdravotnických zařízení jako dosud, což zkvalitní a urychlí jejich léčbu. Magnetická rezonance umožňuje komplexní diagnostiku, a to vede k včasnějšímu záchytu nejrůznějších onemocnění, která se tak mohou dříve řešit. Pacienti tak se rychleji vrátí do plnohodnotného života.

Magnetická rezonance stála 31 milionů, značná část je hrazena z evropských peněz
Nemocnici Třebíč dodala přístroj firma Siemens Healthcare. Jedná se o špičkový diagnostický přístroj, který pokryje všechna plánovaná vyšetření ve spádové oblasti Nemocnice Třebíč. Předpokládané spektrum využití magnetické rezonance: 65 % - hlava, končetiny a páteř, 20 % - krk, hrudník, břicho a pánev, 10 % tvoří angiografická doplňující vyšetření.

Celková cena magnetické rezonance včetně přístrojového vybavení činila 30 980 840 Kč. Částka 26 milionů korun je čerpána z evropského dotačního programu, 1,5 milionu korun je ze státního rozpočtu a třemi miliony korun se podílel Kraj Vysočina.
Součástí dodávky přístroje je i další vybavení včetně speciálních přístrojů, např. monitor životních funkcí, anesteziologický přístroj, plicní ventilátor a další přístroje, které umožňují vyšetřování dětí a z jiného důvodu nespolupracujících pacientů.

„Nově instalovaná magnetická rezonance Aera 48 s prémiovým gradientním systémem umožní nemocnici provádět všechna moderní MR diagnostická vyšetření včetně celotělového, perfusního i difusního zobrazení, včetně spektroskopie. Speciální cívkové vybavení pro jednotlivé klouby umožní muskeloskeletální vyšetření v maximální kvalitě. Dodané MR zařízení je vybaveno portálovým řešením se softwarem pro kardiologická i neurologická vyšetření včetně traktografie, která umožní současnou práci více lékařům při vyhodnocování vyšetření, stanovení diagnóz a zvýší tak i prostupnost pacientů. Věřím, že nová instalace bude velkým přínosem nejen pro nemocnici, ale i pro celý region,“ přiblížil ředitel Siemens Healthcare Vratislav Švorčík.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Motorkář, který havaroval u Sobotovic, v nemocnici zemřel
Pětapadesátiletý motorkář, který vjel ve středu 3. července ráno u Sobotovic v části Brno - venkov ze zatím nezjištěných příčin do protisměru, kde se střetnul s plně naloženým kamionem jedoucím ve směru do Brna, přes veškerou snahu lékařů zemřel. Uvedl to jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Řidič kamionu i přes snahu zabránit střetu nedokázal havárii odvrátit.

"Motorkáře převezli záchranáři letecky v kritickém stavu do nemocnice. V průběhu vyšetřování byla komunikace neprůjezdná. Místo havárie bylo možné objíždět po přilehlých komunikacích", informoval B. Malášek.

K dopravním komplikacím nedocházelo.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Cyrilometodějská pouť ve starobylém kostele sv. Michaela ve Vítochově v pátek
Tradiční Cyrilometodějská pouť ve Vítochově u Bystřice nad Pernštejnem se uskuteční v pátek 5. července. Slavnostní mše svatá v kostele sv. Michaela, kterou bude celebrovat P. Miloslav Kabrda, duchovní z Brna - Líšně, začne v 10 hodin.
Poutníci mohou na pouť přijít pěšky nebo na kole. Kdo pojede autem, musí počítat s tím, že parkování bude opět již před obcí, proto musí počítat s nějakými minutami na dojití.
I letos pojede z Bystřice nad Pernštejnem do Vítochova autobus od vlaku v 8.40 hodin a zpět ve 12.40 hodin z dolního konce obce.
Přede mší i v jejím průběhu bude v kostele možnost zpovědi.

V kulturním domě ve Vítochově také bude k vidění výstava nazvaná Vítochovský kostel sv. Michaela ve fotografiích Bystřického zrcadlení. Otevřeno bude v pátek 5. července od 12 do 16 hodin a v sobotu a v neděli 6. -7. července od 15 - 17 hodin.

Od raného středověku stávala vysoko nad Vítochovem svatyně, kterou nechal údajně založit sv. Metoděj. Řadí se tak k nejstarším památkám na Moravě. Románsko-gotický vzhled se zbytky zdi a hranolovitá bašta připomíná časy, kdy by kostelík zároveň i pevností.

Na své cestě do Čech zastavil se svatý Metoděj na hrádku na Dětochově a vyučil Dětocha a jeho družinu víře Kristově. Kázal vystavět svatyni a slíbil, že se na zpáteční cestě u něho zastaví, svatyni vysvětí a zanechá tu kněze. Se stavbou měl prý Dětoch nemalé potíže. Začal stavět na několika místech, ale vždy nějaká nehoda způsobila, že vyhledal jiné místo ke stavbě. Když se nikde nevedlo lépe, poradil mu kdosi, aby zasadil na několika okolních vrších borovice kořeny vzhůru a kde se ujmou a porostou, tam aby kostel postavil. Stalo se. A hle! Na kopečku, kde stála socha pohanského boha, se kořeny zazelenaly. Podivil se Dětoch této náhodě, či divu! Povalil pohanskou modlu a jal se stavět na tom místě křesťanskou svatyni a šťastně dílo dokončil. Když se pak sv. Metoděj vracel z Čech, posvětil kapli Dětochovu a na jejím kamenném, velmi primitivním oltáři konal první oběť mše svaté.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Opatření na D1: Více informací řidičům, rychlý přístup složek IZS a v zimě sypače
Informovanost řidičů, rychlý přístup pro jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému k nehodě, odstavné plochy pro kamiony a přítomnost posypových vozů na nejproblematičtějším úseku dálnice D1. To jsou jedna z hlavních opatření, která chce ministerstvo dopravy společně s Ředitelstvím silnic a dálnic přijmout na modernizované dálnici D1. O jednotlivých opatřeních jednal ministr dopravy Vladimír Kremlík s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem.
„S panem hejtmanem jsme si jednotlivá opatření prošli a koncem září se sejdeme k jejich vyhodnocení. Naším cílem je minimalizovat dopravní komplikace spojené s modernizací nejvytíženější české dálnici, a to jak v letním, tak zimním období“, říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

„Otevřeli jsme mnohé konkrétní kroky, jako např. vzájemnou komunikace složek IZS, zapojení médií do informování řidičů, fungování aktuálního proměnného dopravního značení, vybudování ploch pro odstavování kamionu, i nestandardní přístupové cesty na dálnici pro hasiče, zdravotnické záchranáře a policii při řešení mimořádných událostí,“ hodnotí jednání hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Kraj Vysočina i Ministerstvo dopravy ČR má společný zájem minimalizovat potíže v dopravě na modernizované dálnici D1. Nyní zahajují práce pracovní skupiny, které konkrétní návrhy opatření předloží na dalším plánovaném setkání v září, kdy bude jasná představa, jak postupovat v následujícím půlroce.

Od 1. listopadu letošního roku budou na exitu 90 dálnice D1 u Humpolce non-stop připraveny dva posypové vozy, které budou moci v případě potřeby okamžitě vyjet a ošetřit vozovku. Ředitelství silnic a dálnic během léta prověří, kde všude mohou vzniknout odstavné plochy pro kamiony. Ministerstvo dopravy zároveň zváží možnost zakázat v zimním období na vytipovaných úsecích D1 jízdu kamionů v levém jízdním pruhu.

„Chtěl bych apelovat na řidiče, aby se před každou cestou informovali o aktuální dopravní situaci, využít k tomu mohou například infolinku 800 280 2810 nebo web dopravniinfo.cz,“ dodává ministr Kremlík. O aktuální mimořádné dopravní situaci na D1 jsou motoristé rovněž informování prostřednictvím informačních tabulí sloužících pro provozní informace.

„Velmi si pracovního setkání cením, protože se nám snad poprvé podařilo zahájit s ministerstvem dopravy konkrétní diskusi v rovině partnerů. Jsem přesvědčen, že vzájemná koordinace s výměnou zkušeností může přinést efekt v komplikovaném provozu na modernizované dálnici i při odstraňování následků vyvolaných mimořádnými událostmi na D1,“ uzavírá hejtman Běhounek.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoo mohou návštěvníci obdivovat čtyři mláďata surikat
Návštěvníci Zoologické zahrady v Jihlavě již můžou obdivovat čtyři mláďata surikat, která se narodila 14. června. Do 1. července je rodiče bedlivě střežili mimo zraky návštěvníků i chovatelů.
"Nyní je už ale můžeme obdivovat všichni. A že dokáží pořádně blbnout, vám určitě říkat nemusíme", píše se na facebookových stránkách jihlavské zoo.

Domovem těchto drobných šelmiček (Suricata suricatta) je jižní Afrika, kde žijí v suchých stepních a polopouštních oblastech. Živí se hmyzem (termiti, kobylky nebo saranče), pavouky a štíry (surikaty jsou imunní vůči jejich jedu); z menších obratlovců pak požírají hady, ještěrky nebo hlodavce; také však kořeny nebo cibulky rostlin.
Březost trvá 11 týdnů a v doupěti se ve zvláštní komoře vyložené trávou rodí 2 až 5 mláďat.
Má protáhlé štíhlé tělo, svrchu stříbrošedé s osmi tmavšími pruhy, břicho je světle hnědé stejně jako hlava, špička ocasu a kroužky kolem očí jsou tmavé. Má silné drápy k vyhrabávání nor a potravy. Ocas slouží jako podpěra při vzpřímeném postoji.
Podle afrických pověr (hlavně ze Zambie a Zimbabwe) se surikatám říká andělé slunce, protože domorodí lidé věří, že surikaty chrání vesnice před měsíčním ďáblem nebo vlkodlakem, kteří napadají zbloudilý dobytek a osamělé domorodce.



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Jak přežila bouřky a krupobití v pondělí 1. července čápata na hnízdech?
Nepřízeň počasí představuje pro čápata na hnízdech exponovaných větru dešti největší přírodní nebezpečí. Právě v pondělí 1. července mu byla mláďata na velké části území vystavena, když se přes některá hnízda přehnaly prudké bouřky s krupobitím. Jak se jim podařilo nepříznivé počasí ustát? Pomozte nám to zjistit!
Pokuste se zkontrolovat aktuální stav na hnízdech, jestli jsou mláďata v pořádku. I pokud jste hnízdo kontrolovali třeba minulý týden. Nejkritičtější byla uváděna situace na Vysočině a v Ústeckém kraji, vyzýváme proto hlavně obyvatele těchto krajů ke kontrole aktuálního počtu mláďat na hnízdech.

I pokud se situace od minulého týdne nezměnila, zadejte své pozorování na web čapích hnízd, či prostřednictvím mobilní aplikace Avif Mobile přímo v terénu u hnízda. Jen tak ostatní dobrovolníci uvidí, zda bylo hnízdo kontrolováno či ne.

Všem již více než 600 dobrovolníkům, kteří letos sledují hnízdění čápů, moc děkujeme!
Gabriela DOBRUSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Chorvatsku a Bulharsku se starají o bezpečnost turistů čeští policisté
Od začátku prázdnin jsou turistům v Chorvatsku a Bulharsku k dispozici čeští policisté, kteří již více než deset let působí během letních prázdnin ve vybraných letoviscích.
Během dvou měsíců se v obou zemích vystřídá šestnáct policistů. V každé destinaci jsou vždy vysláni dva policisté, kteří slouží v běžných uniformách a nejsou ozbrojeni. Jejich role je tak ryze podpůrná a vytváří most při komunikaci turistů s úřady a policisty daného státu.

V případě krizové situace se mohou turisté na policisty obrátit 24 hodin denně na následující telefonní čísla.

Od začátku prázdnin jsou turistům v Chorvatsku a Bulharsku k dispozici čeští policisté, kteří již více než deset let působí během letních prázdnin ve vybraných letoviscích:

Chorvatsko - Omiš:
+ 385 955 693 395
+ 385 957 413 291

Chorvatsko - Šibenik:
+ 385 955 427 212
+ 385 955 427 215

Bulharsko - Primorsko:
+ 359 897 421 612

Bulharsko - Nesebar:
+ 359 897 421 613
kpt. David Schön



Zpět nahoru na obsah...

V Kuchařovicích na Znojemsku zemřel v noci po nehodě padesátiletý řidič osobního auta
Znojemští dopravní policisté v noci vyjížděli k oznámené dopravní nehodě do obce Kuchařovice. Půl hodiny před půlnocí tam došlo k havárii osobního auta Ford a úmrtí jeho padesátiletého řidiče.
Řidič jel od Přímětic směrem na Suchohrdly a zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem.
V mírné pravotočivé zatáčce přejel s autem do protisměru a následně mimo komunikaci, kde v silničním příkopu narazil do betonového mostku s kanalizační propustí. Po nárazu bylo vozidlo vymrštěno zpět na komunikaci, kde zůstalo stát napříč vozovky.
Při havárii utrpěl řidič vážná zranění, kterým na místě podlehl. Řidič jel ve vozidle sám.
Policisté museli komunikaci během vyšetřování uzavřít a odkláněli provoz přes okolní obce.

Během krátké doby je to na Znojemsku další tragické nehoda: https://www.policie.cz/clane…

Apelujeme na řidiče, aby přizpůsobili jízdu svým schopnostem, stavu komunikace, nepřeceňovali své řidičské dovednosti a zbytečně neriskovali. Těch pár ušetřených minut při rychlé jízdě může mít v konečném důsledku fatální následky.
por. Bc. Petr ZÁMEČNÍK



Zpět nahoru na obsah...

Sto brýlí a padesát kol poputuje z Jihlavy do Afriky
Sčítání darovaných brýlí a kol z celého května je ukončeno. Celkem Jihlavané donesli na jihlavskou radnici 100 kusů býlí a přibližně 50 jízdních kol. Nepotřebné věci budou darovány dětem v Africe, aby je využili na cestě za lepším vzděláním.
„Jsem ráda, že Jihlavané nepotřebná kola darují, místo aby je vyhazovali, navíc v tak velkém množství. Pro nás je to malý dar, přesto v jiné části světa velice potřebný,“ uvedla politička za Zdravé město Jihlava, primátorka Karolína Koubová.

Brýle i kola se začaly sbírat na osvětové akci Den Země, který se konal na konci dubna. Lidé mohli nepotřebné věci donášet do sběrných míst během celého května.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kraj znova nabízí k prodeji zámek v Těchobuzi; radní odsouhlasili snížení ceny
Zámecký areál v Těchobuzi na Pelhřimovsku, který je v majetku kraje, je opět na prodej. Objekty původně sloužící pro potřeby ústavu sociální péče a včetně pozemků o celkové rozloze přibližně 11,5 tisíc m2 prodává kraj opakovaně, protože do prvního ani druhého kola prodeje nepřišla žádná nabídka.
„Minimální nabídkovou cenu jsme aktuálně stanovili na 8,6 milionu korun, vycházíme přitom z nejnovějšího znaleckého posudku i ze zkušeností z předchozích nabídkových řízení. Objekt je přibližně pět let prázdný, a to se logicky podepsalo na jeho stavu. Původní cena okolo 12 milionů je za současné situace už nereálná,“ popsal situaci Martin Kukla, náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku.

Zámek v Těchobuzi, který je nemovitou kulturní památkou, má dvě podlaží a v 70. letech byl rozšířen o přístavbu, včetně garáže a skladu. Uvnitř objektu zámku o celkové podlahové ploše cca 1 800 m2 byly částečně provedeny stavební úpravy a změny dispozic. Nedaleká provozní jednopodlažní budova o ploše cca 450 m2 byla v roce 1983 přestavěna, provedeno zateplení objektu včetně nových rozvodů vody, topení nebo zdravotně technické instalace.

Prohlídka prodávaných nemovitostí je možná v termínech 29. 7. 2019, 19. 8. 2019 a 16. 9., vždy od 14.00 do 14.30 hodin nebo po předchozí domluvě s Petrem Dvořákem, odbor majetkový Krajského úřadu Kraje Vysočina, tel.: 724 650 192.

Zájemci o koupi předloží své nabídky prostřednictvím poštovní zásilky nebo osobně na podatelnu krajského úřadu nejpozději do 1. 10. 2019 do 12 hodin.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024