Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Úspěšná sýččí sezóna; našli jsme i rekordní snůšku se sedmi mláďaty
Letošní hnízdní sezóna sýčků obecných je u konce a jejich ochránci z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců AV ČR ji hodnotí jako úspěšnou. Sýčci vyvedli minimálně 59 mláďat, to je o třetinu víc než loni. Ornitologové dále vyvěšovali budky, zabezpečovali technické pasti a s vlastníky pozemků vyjednávali změny v hospodaření. Intenzivní zemědělství a s ním spojený úbytek hmyzu je hlavní příčinou toho, že nyní u nás zbývá asi 100 párů této dříve běžné sovy.
Milým překvapením sýččí hnízdní sezóny byl nález hnízda se sedmi mláďaty. „Sýčci mají zpravidla 3 až 5 vajíček. Podle našich informací jde v České republice o historicky nejvyšší počet mláďat na jednu snůšku,“ komentuje jednu se zajímavostí Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků z České společnosti ornitologické.

Ornitologové celkem letos zkontrolovali v severních Čechách, kde žije nejsilnější česká populace sýčků, přes 300 lokalit. Na 54 z nich zjistili přítomnost sýčků, hnízdění potom na 29 lokalitách a spočítali 59 mláďat (v roce 2018 to bylo 43). „Bohužel jen malá část sýčků se dožije následujícího roku. Tato malá sovička často umírá pod koly aut nebo v technických pastech, jako jsou napáječky pro dobytek, komíny, roury či sudy s vodou,“ vysvětluje Šálek.

Připravili jsme pro sýčky téměř 100 budek
Stejně jako v předchozích letech, i letos ornitologové vyvěšovali budky zabezpečené před predátory. K sezóně 2019 jich bylo připraveno 99. „Páry obsadily 11 našich budek, přičemž 8 hnízdění bylo úspěšných a vylíhlo se 29 mláďat. Sýčkové navštívili 27% našich budek, ať už se jednalo o hnízdění nebo o pouhé prozkoumání. Oproti celorepublikovému průměru, který se pohybuje kolem jednoho procenta, je to zásadní rozdíl. Znamená to, že jsme se rozhodli jít správnou cestou, když jsme umisťovali budky na místa, která sýčci nejvíce využívají, namísto abychom je rozmísťovali po farmách plošně,“ říká Šálek.

Vybrané záběry ze života sýčků jsou k dizpozici na webu https://www.birdlife.cz/zazn…
Aby mohli monitorovat sýčky ještě lépe, ornitologové letos poprvé instalovali také tzv. chytré budky s kamerami, které zaznamenávaly dění u vstupu a v hnízdní komůrce. „Mohli jsme sledovat, jakou kořist si sýčci nosí do budky a tím i například lépe pochopit, který typ potravy je v jednotlivých fázích hnízdění důležitý,“ vysvětluje Miroslav Bažant, terénní pracovník ochrany sýčků z České společnosti ornitologické.

Bidýlka se osvědčila
V letošní hnízdní sezóně ornitologové poprvé připravili pro sýčky na loukách s pásovou sečí bidýlka, odkud by mohli lépe lovit. Osvědčily se a sýčkové je začali využívat okamžitě.

Více o sýčkovi a jak mu pomoci lze zjistit na webu new.birdlife.cz/sycek/.

Poznámky:
Sýček obecný (Athene noctua) je malá sova velikosti hrdličky. Shora je hnědošedý s velkými světlými skvrnami. Charakteristická je pro něj také velká hlava se široko od sebe posazenýma žlutýma očima. Jeho přítomnost prozrazuje pro něj typické houkání, které se dá přepsat jako „půjď“. Vyskytuje se v (polo)otevřených biotopech, v západní a střední Evropě je to především zemědělská krajina. V České republice je vázán prakticky výhradně na hospodářské budovy, které mu poskytují místa vhodná pro hnízdění a zároveň jsou nedaleko od pastvin, kde loví potravu – drobné obratlovce a také větší bezobratlé živočichy, které loví vyhlížením z posedu. Ztráta lovišť a tím i nedostatek potravy sýčky ovlivňuje hlavně v hnízdní době, kdy musí krmit mladé. To se pak projevuje menším počtem vyvedených mláďat. Původní dutiny ve stromech už v Česku k hnízdění prakticky nevyužívá. Sýček u nás vytvořil i několik městských populací, například v Teplicích, Ústí nad Labem nebo Chomutově. Je stálý, věrný svému hnízdišti a má relativně malé domovské okrsky. Ještě na začátku 20. století býval sýček naší nejrozšířenější sovou, nyní je na pokraji vyhynutí. Za posledních 20 let se jeho počet snížil o 94 % na zhruba 100 párů.

Další informace:
new.birdlife.cz/sycek/
https://www.facebook.com/Och…
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

UPC v Šiklandu nabídne bezplatně rodinné české filmy, dobroty i fotky
V největším rodinném zábavním parku Šikland na Vysočině nedaleko Bystřice nad Pernštejnem si budou moci lidé 12. a 13. července vybírat z širokého spektra aktivit. Díky UPC se mohou oba večery v amfiteátru podívat na skvělé české filmy a přes den pro ně budou v UPC zóně připravené cukrová vata, balónky a fotobudka. UPC se tak řadí po bok dalších partnerů festivalu, cestovní kanceláře Blue Style a FTV Prima. Všichni partneři společně návštěvníkům zpříjemní dva červencové letní dny.
Kromě filmů lidé na BLUE STYLE PRIMA FESTu mohou navštívit například koncerty Marie Rottrové, Davida Kollera, Xindla X, Mandrage, Ilony Csákové, kapely Slza a spousty dalších.

Vždy večer se budou moci návštěvníci v amfiteátru díky UPC pobavit u českých filmových hitů. V pátek mohou u zrestaurované verze slavné Cesty do pravěku zavzpomínat na jedinečný dobrodružný snímek Karla Zemana. Ten díky remaku zazáří novými barvami. V sobotu přijde na řadu zábavná rodinná komedie ze současnosti Špunti na vodě.

„Věříme, že se oba filmy budou lidem líbit, vybírali jsme je tak, aby byly zajímavé pro celou rodinu. Prvních dvě stě návštěvníků každého filmu od nás navíc dostane ještě popcorn. Vše v UPC zóně, včetně filmů, je pro každého zdarma,“ říká Karel Smrž, ředitel pro značku a komunikaci UPC.

Pro všechny návštěvníky festivalu budou otevřené westernové městečko, strašidelný zámek Draxmoor, zoopark či aquapark a připraven bude i další bohatý doprovodný program. Výhodou pro návštěvníky festivalu je zázemí, které nabízí zábavní areál Šikland. Například velké množství ubytovacích kapacit různých úrovní od stanového městečka až po hotelové pokoje. Šikland je propojením zábavy a relaxu v okouzlující přírodě v srdci Vysočiny. Prostor před hlavním pódiem pojme více než 20 tiscí návštěvníků.
Mirek ČEPICKÝ



Zpět nahoru na obsah...

Zapomenutá tradice: Obraz Cyrila a Methoda v lékárně ve Velkém Meziříčí
Cyrilometodějská tradice je na Moravě slavena od nepaměti. Svátek těchto věrozvěstů je vzpomínán nejen slavnostními bohoslužbami, ale mnohde i zajímavými zvyky.
Například ve Velkém Meziříčí majitelé dnešní lékárny u náměstí každoročně vystavovali na svátek obou slovanských apoštolů do okna domu jejich obraz. K této tradici dala podnět pověst o návštěvě Cyrila a Metoděje ve Velkém Meziříčí. Věrozvěstové měli podle ní kdysi na své pouti nocovat právě domě v podhradí, kde je dnes lékárna. Zde prý Cyril a Metoděj nejen bydleli, ale také učili a křtili. Na památku toho se v 19. století majitelé domu rozhodli cyrilometodějskou tradici netradičně připomenout. Pořídili starobylý obraz obou světců a ozdobili jej květinami. Poté obraz vystavili do okna a slavnostně nasvítili svícemi. Po celý den a večer se pak mohli obyvatelé Meziříčí chodit k obrazu věrozvěstů pomodlit. A tato dnes už zapomenutá tradice byla založena právě před 156 lety.
Poutní obraz Cyrila a Metoděje byl v dnešní lékárně ve Velkém Meziříčí poprvé veřejně vystaven 5. července roku 1863
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Cyril a Metoděj - patroni Evropy
První světci našeho národa. Bratři ze Soluně, věrozvěstové Cyril (Konstantin) a Metoděj.
Oba pocházeli přímo ze Soluně z rodiny vzdělaného a vysoce postaveného Řeka a dříve než přišli - pozváni knížetem Rostislavem - na Velkou Moravu (863), působili nějaký čas jako misionáři u Chazaru na Krymu. Odtamtud přinesli ostatky svatého Klementa I. nejprve do Konstantinopole, potom je vzali sebou na Moravu a roku 867 je donesli až do Říma. Aby mohli slavit bohoslužby v řeči lidu, jemuž měli hlásat Evangelium, přeložili bohoslužebné knihy a Písmo svaté do slovanského jazyka. Postarali se také o výchovu svých žáků, aby jejich dílo mělo pokračovatele.

Svátek obou věrozvěstů se od 14. století slavil u slovanských národů 9. března, v roce 1863 byl přeložen na 5. červenec a roku 1880 rozšířen pro celou církev. Papež Jan Pavel II. oba bratry v roce 1980 prohlásil za spolupatrony Evropy.

Cyril se narodil kolem roku 827 jako nejmladší ze sedmi dětí. Jeho křestní jméno bylo Konstantin, byl vychován v Konstantinopoli a tam také vyučoval a působil v diplomatických službách u císařského dvora. Pro slovanský jazyk vytvořil staroslověnské písmo. Na Moravě působil celkem čtyři až pět let. V Římě vstoupl do kláštera a přijal jméno Cyril. Zemřel 14. února roku 869 a byl pohřben v bazilice sv. Klementa.
Metoděj je rovněž řeholní jméno. Původně se jmenoval snad Michal. Nejprve působil ve státní správní službě ve Slovany osídlené části byzantské říše. Kolem roku 840 dal přednost řeholnímu životu. Doprovázel svého mladšího bratra na Vekou Moravu a do Říma. Tam ho papež Hadrián II. vysvětil na kněze (868) a jmenoval ho arcibiskupem pro území Velké Moravy a Panonie (869). Pokračoval v díle, které se svým bratrem započal, a pokřtil českého knížete Bořivoje. Zemřel 6. dubna roku 885 a byl pohřben na velkomoravském Velehradě.

Dnešní datum svátku obou věrozvěstů - 5. červenec - je v českých zemích od roku 1991 státním svátkem.
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Na terminálu v Třebíči je sedm boxů na úschovu jízdních kol
Koncem minulého roku byly na třebíčském přestupním terminálu instalovány tři nové boxy pro krátkodobé uskladnění jízdních kol. Zprovozněny byly na začátku února. Vzhledem k vysokému využití nechalo město v červenci tento počet rozšířit o další čtyři.
Na vlakovém nádraží je nyní celkem sedm takzvaných Bikeboxů, které slouží pro 24 hodinové uskladnění jízdních kol. Součástí každého boxu je zásuvka umožňující nabití elektrokola. Kromě jízdních kol je možné do Bikeboxů umístit další sportovní vybavení jako např. koloběžky, kočárky, dětská odrážedla, snowboard nebo lyže.

Každý uživatel musí před využitím boxu zadat libovolný čtyřmístný PIN sloužící pro jeho následné otevření. Dále zadá své telefonní číslo, pomocí kterého by v případě zablokování boxu došlo k ověření majitele.

Bikeboxy jsou napojeny na městskou policii, která je oprávněna box otevřít, pokud dojde k nevyzvednutí kola do 24 hodin. Úschova i případné otevření je zdarma.

Celá oblast terminálu je nepřetržitě snímána kamerovým systémem městské policie.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlava nechala pod Rudným obnovit křížek, opraveno bylo také klekátko
Ojedinělý křížek pod vrchem Rudný (nebo také Šacberkem) na Bedřichově byl na základě návrhu pracovníků odboru správy realit jihlavského magistrátu obnoven. U dřevěného křížku bylo opraveno také klekátko, očištěna byla také přilehlá pamětní deska. Obnovení křížku město stálo necelých 70 tisíc korun.
„Práce realizovala restaurátorka Mirka Bártová ze Zvole. Materiálové provedení tohoto kříže je v rámci exteriéru ojedinělé a výjimečné, neboť téměř všechny ostatní kříže a poklony jsou buď v kamenném nebo litinovém provedení, popřípadě kombinace těchto materiálů,“ uvedl Ondřej Stránský z odboru správy realit jihlavského magistrátu.

V rámci díla bylo provedeno očištění dřevěných částí, celoplošná biosanace dřeva, chemické čištění kovových částí a antikorozní ošetření. Dále dvojnásobný základní nátěr, podkladní nátěr, nátěr stříšky, napuštění dřevěných částí penetračním olejem a očištění přilehlé kamenné pamětní desky.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024