Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 10.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V Kamenici nad Lipou začalo Hračkobraní
Čtrnáctý ročník tradičního Hračkobraní začal v Kamenici nad Lipou. Děti si mohou vybírat z desítek připravených tvůrčích dílen zaměřených na práci s přírodními materiály, vyzkoušet si zdobení keramických dlaždic, žonglování nebo vystřihování vlastních skládaček. Festival hraček z přírodních materiálů hostí zámek v Kamenici nad Lipou a jeho pořádání už tradičně podporuje finančně i Kraj Vysočina. Festival je prodejní, málokterý návštěvník odejde bez nové hračky. Hračkobraní je možné navštívit až do 14. července.
„Hračkobraní je ideálním místem pro rozšíření obzorů malých objevitelů. Děti si zde hračky nejen prohlédnou, ale i vyrobí a ve většině případů odnesou i domů. Když se rozhlédnete, těžko uvidíte dítě s mobilem v ruce, je tu tolik přirozených inspirativních podnětů, že na moderní vymoženosti nezbývá čas. Navíc si zde mají možnost hrát rodiče společně s dětmi, což je navzájem sbližuje,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

„Jen během zahájení jsem napočítal více než dvě stovky lidí, kteří si nenechali ujít první minuty festivalu, přišli s očekáváním, které jim Hračkobraní splnilo a v případě dětí určitě i předčilo. Například dřevěný kolotoč s originálními figurkami zvířat byl neodolatelný. Prošel jsem si i prodejní expozici celé dvacítky výrobců hraček, kteří zde nabízí své výrobky většinou z přírodních materiálů, originálních a povzbuzujících fantazii dětí,“ popsal postřehy z Hračkobraní Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.
„Hračkobraní je specifická akce cílená prioritně na rodiny s dětmi, ale z vlastní zkušenosti musím konstatovat, že jsem se také zakoukala do krásných věcí. Především pak do krasohledů Martina Titze z Havlíčkova Brodu, který se mimochodem letos poprvé zařadí i do akce Otevřené ateliéry a tak se s jeho tvorbou bude moci seznámit širší veřejnost,“ prozradila novinku Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Hračkobraní pořádá Správa kulturních zařízení Kamenice nad Lipou s městem a muzeem, mezi spolupracovníky patří Unie výtvarných umělců ČR, Asociace hračka a Sdružení pro hračku. Návštěvnost minulých ročníků se pohybovala okolo 7000 lidí.
Více informací na www.hrackobrani.cz
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Svatomarkétská pouť v gotickém kostelíku sv. Markéty v Loukově o víkendu
Den pro podlipnické kostely se Svatomarkétskou poutí v Loukově proběhne v pátek 12. a v sobotu 13. července. Na programu jsou komentované prohlídky, mše svatá či loutkové divadelní představení.
Den pro podlipnické kostely a Svatomarkétská pouť v Loukově - pátek 12. července a sobota 13. července:

pátek 12. července
kostel sv. Markéty v Loukově
18 hodin – Svatomarkétský benefiční koncert pro hoboj a varhany// hoboj: Veronika Hádková, varhany: Miroslav Pšenička. na programu zazní skladny od Bacha, Händela, Telemanna a dalších.

sobota 13. července
Komentované prohlídky všech tří podlipnických kostelů:
09:30 - kostel sv. Jiří v Řečici
10:30 - kostel sv. Martina v Dolním Městě
11:30 - kostel sv. Markéty v Loukově



Kostel sv. Markéty v Loukově
15:00 - Mše sv. ke cti svaté Markéty / celebruje P. Pavel Jäger / zpívá Ekola – vokální soubor Sedlec-Prčice
16:30 - Jak Pišta ztratil své skleněné oko / Loutkové divadlo v kufru - Strašidelná hra o třech obrazech / Scénář a režie: Stefan Osciatka / Hrají: Pavel Kahotski a hosté / Délka představení: 15min /představení bude sehráno ve věži kostela
19:00 - Společná modlitba nešpor

www.podlipnickekoste…


Prvně se s kostelem sv. Markéty v Loukově setkáváme opět v roce 1352, kdy je v rejstřících papežských desátků zmíněna i dnes již zaniklá ves Loukov. Původní stavba vznikla před polovinou 14. století (i když se nevylučuje i existence starší stavby v témže místě), krov sedlové střechy však pochází až z druhé poloviny 15. století. Teprve ve druhé polovině 17. století byla přistavěna ke kostelu věž čtvercového půdorysu.

Kostel má obdélnou plochostropou lod' a užší, obdélné, polygonálně uzavřené presbyterium
s žebrovou křížovou klenbou. K severní stěně přiléhá drobná sakristie, zaklenutá plackou.
V roce 1941 byly v lodi, presbyteriu i sakristii objeveny středověké nástěnné malby poměrně vysoké umělecké úrovně. Nejnovější literatura je datuje do posledního desetiletí 14. století.
Na severní stěně lodi pod kruchtou se nachází malý devoční obraz sv. Matěje, o kus dál směrem na východ rozsáhlý obraz sv. Kryštofa a fragment s námětem Oplakávání Krista. Východní stěnu lodi při vítězném oblouku pokrývá na evangelijní straně několik nad sebe řazených pásů s výjevy Ukřižování, Poslední večeře Páně, Piety a Oběti Kaina a Ábela. Na epištolní straně je vymalována rozměrná scéna s výjevem Umučení deseti tisíc rytířů a nad ní Boj sv. Jiří s drakem. Severní stěnu presbyteria zdobí překrásný výjev Bolestného Krista s Arma Christi (nástroji umučení).
Na zbytku severní a na jižní stěně se rozvíjejí scény z legendy titulární světice sv. Markéty.

Občanské sdružení PŘÁTELÉ PODLIPNICKÝCH KOSTELŮ vzniklo v roce 2001 na podporu tří polozapomenutých středověkých vysočinských kostelů se vzácnými malbami ze čtrnáctého století, které se nacházejí nedaleko hradu Lipnice - kostelů sv. Martina v Dolním Městě, sv. Markéty v Loukově a sv. Jiří v Řečici
Vlaďka BARTÁKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovské Muzeum rekordů si ke 25. narozeninám nadělilo nejtěžšího kapra!
Muzeum rekordů si ke 25. narozeninám nadělilo nejtěžšího kapra! Ulovil ho ve svazových vodách České republiky Stanislav (Stanley) Blažka. Vážil 32 kg a měřil 110 cm. Kapr (následně pojmenovaný Fantastic) byl po změření a zvážení vypuštěn zpět do vody a jeho fotografie byla umístěna do Domácnosti obra Pejráka ve čtvrtém patře pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Přijeďte se na něj podívat, máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás! www.muzeumrekorduaku…
Muzeum rekordů a kuriozit otevřelo své brány 30. června 1994 a je dosud jediné svého druhu v Evropě. Dvě vnitřní expozice se stovkami unikátních exponátů a zahrada s obřími předměty. Otevřeno denně od 9 do 17 hodin.
Své štěstí můžete v historické věži vyzkoušet při „hodu“ 164 kilogramovou hrací kostkou a na unikátní model Pražského hradu slepený ze špejlí čas od času míří legendární sovětský tank T34. Občerstvení u nás podáváme z obřího porcelánového šálku nebo největšího keramického korbele v Čechách. Svůj čaj si zamícháte dvoumetrovou dřevěnou lžičkou a vyzkoušet si můžete i mega velkou zimní bundu.
Dvoumetrovou tužkou maluje nejrychlejší karikaturista světa, pro nejmenší návštěvníky máme připraveného největšího kačera a na svou akci si od nás můžete půjčit největší funkční krasohled v Čechách!
Základ expozice Zlaté české ručičky tvoří více než 90 předmětů zhotovených ze zápalek a zápalkových hlaviček. Na sirkovou kytaru si zahrál virtuos Štěpán Rak, korintskou vázu vyrobenou z 51124 zápalkových hlaviček obdivoval světoznámý fotograf Jan Saudek a společnost jim dělá i Mexická tanečnice či kovboj na koni.
Funkční mramorové housličky reprezentovaly Českou republiku na světové výstavě EXPO v Šanghaji, čtyřmetrový plyšový medvídek Kuky přicestoval z Mezinárodního filmového festivalu, miniaturní zlatá klícka z Brna a štípaná dřevěná holubička se narodila v Pelhřimově.
Na rozlehlé zahradě náležející k expozici uvidíte dvoumetrový trychtýř, kterým sbíráme vodu ze všech koutů planety Země, obří konvičku na čaj a mega příbor, se kterým sníte i mamuta!
Josef VANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalita na Vysočině se zvýšila; objasněnost přesahuje 55 procent
Kraj Vysočina se stále řadí mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky, a to i přesto, že za první pololetí letošního roku se zvýšil počet evidovaných trestných činů ve srovnání s rokem 2018, a to o 9,3 procenta. Policistům na Vysočině se daří trestnou činnost objasňovat, když nejvyšší objasněnosti – více než devětapadesát procent – dosahují letos za první pololetí policisté na územním odboru v Pelhřimově. Vyplývá to ze statistiky kriminality za první pololetí letošního roku.
V Kraji Vysočina vyšetřovali policisté za první pololetí letošního roku celkem 3 067 trestných činů, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 262 případů více. Meziročně jde o zvýšení nápadu trestné činnosti o 9,3 procenta. Letos se za prvních šest měsíců podařilo v našem kraji objasnit 1 698 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 55,4 procenta. V prvním pololetí letošního roku se policistům podařilo dodatečně objasnit dalších 368 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech.

K mírnému nárůstu nápadu trestné činnosti došlo v průběhu prvního pololetí letošního roku v našem kraji v oblasti násilné trestné činnosti. Od ledna do konce června jsme vyšetřovali 306 násilných trestných činů, což je o dvaadvacet trestných činů více než za stejné období loňského roku, což vyjádřeno procenty představuje zvýšení o 7,7 procenta. Celkem 188 násilných trestných činů se podařilo objasnit a objasněnost tak dosáhla 61,4 procenta. Dalších 44 násilných trestných činů se policisté objasnili dodatečně - jde o události, které se staly v předchozích letech.

V průběhu letošního prvního pololetí jsme v našem kraji vyšetřovali dva zločiny vraždy. Oba se kriminalistům podařilo objasnit. V prvním pololetí roku 2019 jsme vyšetřovali jedenáct případů loupežných přepadení, což je o dva případy méně než za první pololetí loňského roku. Celkem sedm loupežných přepadení se podařilo objasnit, což představuje objasněnost ve výši 63,6 procenta. Podařilo se objasnit také čtyři loupeže, které se staly v našem kraji v předchozím roce.

Výraznější nárůst jsme letos zaznamenali u trestných činů úmyslného ublížení na zdraví. Od ledna do konce června jsme letos vyšetřovali 154 případů, což je o 29 případů více než za stejné období roku předchozího – nárůst o 23,2 procenta. Celkem 100 případů se nám podařilo objasnit, což představuje objasněnost 64,9 procenta a dalších 27 případů úmyslného ublížení na zdraví jsme objasnili z minulých let. K výraznému nárůstu došlo letos v případech kvalifikovaných jako přečin porušování domovní svobody, kde jsme letos vyšetřovali 39 případů, což je nárůst o jedenáct případů ve srovnání s prvním pololetím roku 2018 – vyjádřeno procenty jde o nárůst o 39,3 procenta. Devatenáct letošních případů jsme objasnili. Podařilo se objasnit také čtyři případy z minulých let.

V prvním pololetí letošního roku došlo na Vysočině k výraznému poklesu počtu trestných činů v oblasti mravnostní kriminality, a to o více než 18 procent. Letos jsme zatím vyšetřovali 53 případů mravnostních trestných činů a 34 z nich se podařilo objasnit, když objasněnost toho druhu trestné činnosti dosáhla 64,2 procenta. Objasnili jsme dodatečně také šestnáct mravnostních trestných činů z minulých let. Z 53 skutků prověřovaných nebo vyšetřovaných na úseku mravnostní kriminality jich deset bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění a dalších 24 případů bylo kvalifikováno jako trestný čin pohlavního zneužívání. U tohoto druhu skutků došlo k výraznému – poklesu počtu případů - o 33,3 procenta - než za stejné období v roce 2018. K tomuto druhu trestné činnosti dochází nejčastěji mezi osobami nezletilými, které bývají ve většině případů mladší patnácti let.

Na území kraje Vysočina došlo letos k mírnému zvýšení nápadu trestné činnosti v oblasti majetkové trestné činnosti, a to o 5,7 procenta. Letos jsme za prvních šest měsíců roku vyšetřovali v našem kraji celkem 1 062 trestných činů v oblasti majetkové činnosti a 367 skutků se podařilo objasnit, což představuje objasněnost na úrovni 34,6 procenta. Dalších 110 případů majetkové kriminality z předchozích let jsme objasnili dodatečně.

Na majetkové trestné činnosti se 259 případy podílejí krádeže vloupáním (nárůst o 3,2 procenta), 512 případy krádeže prosté (nárůst o 2,8 procenta), 65 případy pak krádeže vloupáním do chat (výrazný nárost o 66,7 procenta), 43 případy krádeže vloupáním do rodinných domů (pokles o 27,1 procenta), 100 případy krádeže věcí z automobilů (výrazný nárůst o 75,4 procenta), 36 případy krádeže automobilů, což představuje nárůst o 24,1 procenta. Celkem 21 krádeží automobilů kriminalisté letos objasnili, což představuje objasněnost ve výši 58,3 procenta. Dalších 32 případů trestných činů představují krádeže pohonných hmot z automobilů, kdy šest případů se podařilo objasnit a objasněnost dosáhla 18,8 procenta.

V letošním roce se na Vysočině zvýšil nápad trestné činnosti v oblasti ostatních trestných činů – zvýšení o 15,6 procenta. Letos jsme jich v kraji vyšetřovali celkem 704, což bylo v meziročním porovnání o 95 případů více. Policisté 513 případů ostatních trestných činů objasnili, takže objasněnost činila 72,9 procenta a dodatečně objasnili dalších 71 skutků z předchozích let. Do této oblasti trestné činnosti řadíme všechny drogové trestné činy, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolenou výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství nebo ohrožování výchovy mládeže.

Na úseku drogové kriminality letos policisté v našem kraji vyšetřovali 173 trestných činů, což bylo ve srovnání s rokem předchozím o 14 skutků více než za první pololetí v roce 2018. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti přesáhla hranici 75,7 procenta. V tomto případě se jedná o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků a důkladné systematické práci kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování tohoto druhu trestné činnosti.

K více než tři a půl procentnímu nárůstu počtu případů dochází v našem kraji u trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kdy jsme letos za prvních šest měsíců vyšetřovali celkem 205 případů, když objasněnost dosáhla 85,9 procenta. K výraznému nárůstu případů došlo v letošním roce u sprejerství – vyšetřujeme 199 případů, což představuje meziroční nárůst o 98 případů (vyjádřeno procenty jde o nárůst o 97 procent). Objasnit se letos podařilo 133 případů a objasněnost dosáhla 66,8 procenta. Jedenáct případů se podařilo letos objasnit z předešlých let.

K poklesu nápadu trestné činnosti došlo letos v Kraji Vysočina v oblasti hospodářské trestné činnosti. Kriminalisté za první pololetí roku vyšetřovali celkem 378 trestných činů, což je o 18 méně než za stejné období roku 2018. Vyjádřeno procenty tento pokles činil 4,5 procenta. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje za hranicí 52,1 procenta. U hospodářských trestných činů kriminalisté nejčastěji vyšetřovali hospodářské podvody, úvěrové podvody, dotační podvody, ale také daňovou trestnou činnost.

K nárůstu počtu skutků došlo letos za půl roku v oblasti zbývající kriminality – vyšetřujeme 564 případů, což je o 118 více než v roce 2018. Největší počet případů v této oblasti se týká přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky – 175 případů a zanedbání povinné výživy – 240 případů.

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024