Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 13.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V Pohořelicích spatřili kočkovitou šelmu; zřejmě se jednalo o pumu, která se vyskytovala minulý týden na Vyškovsku
V sobotu 13. července kolem deváté hodiny ranní jsme přijali oznámení, že jeden z obyvatel Pohořelic spatřil na poli za Brněnskou ulicí na vzdálenost asi 150 metrů kočkovitou šelmu černé barvy.
Mohlo by se jednat o pumu, která se minulý týden vyskytovala na Vyškovsku.
Policisté prověřili oblast i okolí, avšak s negativním výsledkem.
Vyrozuměli jsme starosty okolních obcí, aby o události informovali místním rozhlasem. Pokud byste pumu spatřili, kontaktujte policii na lince 158.

Ve středu 3. července v obci Dětkovice (směrem za požární nádrží) spatřila čtrnáctiletá dívka zvíře připomínající pumu. Zvíře bylo plaché, nijak neútočilo. V době, kdy policie informaci převzala, uplynula časová prodleva, a zvíře se již nepodařilo dohledat. Na místo byl povolán také zoolog. Ten se dnes vyjádřil ke stopám, které zde zvíře zanechalo. Podle něj se opravdu mohlo jednat o uvedenou kočkovitou šelmu. Na základě této zprávy vyrozuměli policisté zastupitele přilehlých obcí, aby o situaci informovali své občany a turisty.
por. Mgr. Alice MUSILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Obnovený park Stromovka v Humpolci je pro psy nepřístupný
S obnovou parku Stromovka v Humpolci a základní úvahou o tom, k jakému smyslu tato revitalizace směřovala, souvisí i nová pravidla pro pejskaře. V celém prostoru Stromovky je zakázán vstup se psy. Ti nesmí vstupovat jak na trávník, tak ani na cesty vedoucí parkem.
Pejskaři mohou se svými psy na vodítku park obejít po chodnících po obvodu, případně, pokud se rozhodnou strávit čas v parku, přivázat svého psa u označeného úvaziště umístěného u chodníku vedoucího kolem výlepové tabule.

Toto opatření vzniklo na základě dohody mezi autorem projektu obnovy Stromovky a zástupci města Humpolec. Veřejnosti bylo prezentované již na veřejných projednáních, která se konala ještě před samotným zahájením revitalizace parku. Na Stromovce jsou rovněž cedule s piktogramem psa a přeškrtnutím, které na pravidlo upozorňují. „Primárním cílem obnovy parku Stromovka bylo vytvořit moderní, bezpečné a příjemné prostředí pro lidi v zeleném centru města. Uvažovali jsme nad tím, aby zde lidé rádi trávili čas, aby měli k dispozici hřiště pro děti, kavárnu s občerstvením, aby rádi chodili na kulturní a společenské akce, které se tu mohou konat a také konají, a aby se mohli posadit nejen na lavičku, ale také třeba na deku, kterou si umístí na trávník,“ připomněl místostarosta Humpolce Ing. Vlastimil Brukner. S tímto záměrem pak jde ruku v ruce bezpečnost a hygiena. „Bohužel ne všichni pejskaři jsou ohleduplní a seberou na veřejném místě po svém psovi exkrement. Psí moč pak vypaluje trávu a může i zapáchat. Takové zkušenosti máme z minulosti. Proto bylo naším cílem eliminovat riziko, že by tyto nepříjemnosti pobyt v novém, obnoveném parku, kde počítáme s vysokou koncentrací lidí a hlavně dětí, návštěvníkům až znemožňovaly,“ vysvětlil Vlastimil Brukner.

Pohyb psů ve městě upravuje městská vyhláška, která je dostupná na webu města https://bit.ly/2S3w1HZ.

Město Humpolec otevřelo kompletně obnovený park Stromovka v centru města na počátku června. Práce začaly na jaře minulého roku a zahrnovaly hlavně úpravu terénu, nové cesty, revitalizaci zeleně, nové hřiště i nový altán, kde své zázemí najde kavárna.
Aneta SLAVÍKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Anketa: vyberte lavičku Karla Němce před budovu novoměstského Horáckého muzea
Letošní kulturní rok v Novém Městě na Moravě je věnovaný rodáku a výtvarníkovi Karlu Němcovi a proměnám města. Jedním z počinů, které by měly v rámci těchto aktivit obohatit mobiliář města je lavička Karla Němce, která bude umístěna před budovou Horáckého muzea.
Lavička bude dva metry dlouhá a použitý materiál bude dub. Výtvarník a restaurátor Martin Jelínek připravil dva výtvarné návrhy lavičky. "Společně bychom měli jeden z předložených návrhů vybrat. Za tím účelem jsme pro připravili následnou anketu. Kdo nemá přístup k internetu může hlasovat v novoměstském informačním centru", píše se na stránkách Nového Města na Moravě.

Na prvním obrázku: prořezávaný dub s lazurním nátěrem
Na druhém obrázku: barevně malovaná

Hlasovat lze do 22. července.

Malíř a grafik Karel Němec (*25.10.1879 Nové Město na Moravě – +17.6.1960 Nové Město na Moravě) studoval v Praze na soukromé malířské škole prof. Kalvody a poté na Akademii výtvarných umění, kterou však nemohl dokončit. Němec maloval olejomalby, vytvářel perokresby, grafiku, dřevoryty, linoryty, exlibris, knižní ilustrace a sgrafita. Jeho rodný dům stojí na Žďárské ulici čp. 40, pochován je na katolickém hřbitově v Novém Městě. V Novém Městě na Vratislavově náměstí vyzdobil sgrafity fasádu a interiér kostela sv. Kunhuty (např. sgrafito Sv. Václav a České nebe), hotel Panský dům (sgrafito Pijáctví) a Horácké muzeum (městský znak). V dalších částech města jsou dochována sgrafita na fasádách těchto objektů: Sv. Václav (hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie), Horymír (Makovského ul. čp. 430), Lyžaři (Masarykova ul. čp. 211), Hodování a Muzika (Masarykova ul. čp. 215), Hejkal (Hájkova ul. čp. 401), Bivoj (Štursova ul. čp. 438), Břetislav a Jitka (Štursova ul. čp. 439), Dalibor (Smetanova ul. čp. 459). V blízkých obcích se dochovala sgrafita Sv. Jiří (Fryšava čp. 128), Lyžařství a Turistika (hotel v Rokytně), Písař a Kronikář (Rokytno čp. 48) a Naděje (Zubří čp. 44). Ve stálé expozici Horácké galerie jsou vystaveny obrazy Zimní cesta (20. léta 20. stol.) a Zimní motiv s chalupami (20. léta 20. stol.).
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoo se narodila samička damana pralesního, příbuzného slonů
V jihlavské zoologické zahradě se narodila 11. března 2019 samička damana pralesního. Zoo Jihlava je patrně teprve druhá instituce na světě, kde se podařilo tyto "malé slony" rozmnožit! První byli kolegové ze Zoo Ostrava. A proč malí sloni?
Unikátní odchov v Zoo Jihlava – máme mládě damana pralesního (Dendrohyrax dorsalis)
Je drobný, spíš nenápadný a zahlédnout ho není snadné. Daman pralesní je vzácný a unikátní. Jeho nejbližšího příbuzného přehlédnete jen stěží. Že to bude slon, by uhodl asi málokdo.

Pozornost návštěvníků zlákají především velká zvířata. Není proto divu, že mezi nejoblíbenější obyvatele jihlavské zoo patří žirafy, zebry, tygři či irbisi. Kromě nich zde však žije mnoho jiných, neméně zajímavých druhů. Mnozí jsou velice vzácní a takový je i daman pralesní (Dendrohyrax dorsalis).

Můžeme mu říkat „malý slon“. Ačkoliv svou velikostí připomíná spíš králíka (váží do 3 kg), je to doopravdy nejbližší příbuzný slonů. Tihle drobní savci patří do starobylé skupiny savců, která se vyvinula na africkém kontinentu. Jejich příbuznost se slony dokazují společné znaky na kostře a také molekulární analýza DNA. Má prodloužené horní řezáky, které připomínají sloní kly, a na nohách mají nehtová kopýtka, na která našlapují při běhu.

Damani pralesní jsou aktivní především v noci a to je také důvod proč nejsou příliš známí. Patří ke skupině stromových damanů, čili se zdržují v korunách stromů, a dokážou mezi větvemi obratně skákat a pohybovat se. Živí se hlavně listy. Jsou samotářští a jejich domovinou je oblast od Libérie, přes Kamerun a Kongo až po Ugandu.

A právě tohoto vzácného a téměř neznámého živočicha se nám podařilo odchovat. Mladá samice damana pralesního se v naší zoo narodila 11. března 2019. Zoo Jihlava je patrně teprve druhá instituce na světě, kde se podařilo tento druh rozmnožit! První byli kolegové ze Zoo Ostrava.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

U Moravských Budějovic utrpěla při nehodě zranění jedna osoba
Na silnici 152 u Moravských Budějovic na Třebíčsku se v sobotu 13. července asi v 9.30 hodin stala dopravní nehoda.
Při nehodě osobního auta se zranila jedna osoba.
Na místě zasahují složky integrovaného záchranného sboru.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Prázdninová nabídka jihlavského muzea Vysočiny
Pěkné expozice a pestrá nabídka výstav jsou lákadlem do jihlavského muzea. Aktuálně jsou k vidění čtyři zajímavé výstavy. První se vztahuje k jihlavskému havířskému průvodu, který se ve městě konal v červnu. Milovníky fotografií potěší výstava S fotoaparátem za humny. V rámci třetí výstavy se návštěvník může vydat na pivní putování Vysočinou a poslední výstava představuje snůšku ptačích druhů z Českomoravské vrchoviny. A na pokladně si lze pořídit také pěkný tematický suvenýr z výletu například v podobě cínové miniatury havířků.
Navíc po dobu letních prázdnin upravilo jihlavské muzeum svoji otevírací dobu. Nyní má otevřeno všech 7 dní v týdnu. Pondělí jako zavírací den tady neplatí. Hned od pokladny se návštěvník může vydat na prohlídku výstavy Není pivo jako pivo Pivní putování po Vysočině. Spolu s textovou částí představující na samostatných panelech jednotlivé regionální pivovary, výrobu piva, čepování piva, dělení piva dle barvy, hořkosti, podle obsahu původního extraktu mladiny nebo historii vaření piva jsou vystaveny autentické předměty a suroviny – například výčepní kohouty, půllitry, lahve, pivní tácky, ruční zátkovačka, amatérské vybavení pro domácí vaření piva, ječmen, pšenice nebo mapa pivovarů v Kraji Vysočina. Schválně, kolik místních pivovarů znáte?

Narazit v přírodě na ptačí vejce se poštěstí málokdy, neboť je ptáci důmyslně skrývají. A tak se mnohdy mylně domníváme, že vajíčka musí být jenom vejčitá, ale přitom jsou i kulatá, podlouhlá, šišatá nebo hruškovitá. A víte proč? Odpověď se dozvíte na výstavě Není vejce jako vejce aneb Naučná výstava vajíček ptáků Vysočiny. Samozřejmostí je povídání o ptácích Vysočiny včetně přehledu ohrožených druhů, dále povídání o vejcích a skořápce a také se dočtete například o počtu snesených vajec a co má vliv na velikost snůšky, která se u jednotlivých ptáků liší. Vejce je zázrakem evoluce!

Cestu po schodech a prostory muzejních arkád až do 1. září vyplňují fotografie Milana Slavingera. Většina těchto fotografií pochází z jihlavské části Vysočiny, především z okolí Dolní Cerekve – autorova bydliště. Od toho je odvozen název výstavy S fotoaparátem za humny.

Ve velké výstavní místnosti v podkroví se návštěvník ocitne ve výstavě Jihlavský havířský průvod aneb archeologické muzejní havíření. Zde jsou prezentovány dětské havířské kroje a nejnovější archeologické nálezy v Kraji Vysočina. Připomenuto je jihlavské horní právo a místní hornické památky a pověsti – například O obru Janovi, O hrnčíři, O ježcích, dále též hornické památky na Českomoravské vrchovině a především dnes již tradiční Jihlavský havířský průvod, který byl obnoven v roce 1999 a navázal tak na původní Hauptův havířský průvod. Historie tohoto průvodu je neméně zajímavá. Při příležitosti konání průvodu byly vydány první 3 postavy z nové sběratelské edice cínových miniatur havířků, a to Korouhevník, Permoník a rokokový Havíř, které jsou k dispozici výlučně na pokladně muzea. Od roku 2018 je tento průvod zapsán do Krajského seznamu nehmotného kulturního dědictví. Přijďte se o něm dozvědět něco více a v klidu si prohlédnout jednotlivé kostýmy, které jste třeba zavnímali při červnovém průvodu. A nezapomeňte si pořídit originální foto v rámci vtipného fotokoutku!

Před koncem prázdnin ve dnech 19. až 23. srpna ožije jihlavské muzeum i díky konání příměstského tábora. Tentokrát na téma Mezi hvězdy. Táborníci ve věku 8 až 12 let se budou pohybovat po hvězdných mapách, nad Zemí i v podzemí. Na chvíli se stanou hledači pokladů a mezihvězdnými cestovateli a na závěr budou muset vyřešit jeden astronomický problém. Ještě zbývají poslední 3 volná místa, neváhejte a přihlaste svého potomka! Zážitky a zábava zajištěna!
Pro bližší informace navštivte webovou stránku Muzea Vysočiny Jihlava muzeum.ji.cz/.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024