Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 17.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 utrpěl zranění hasič, který s kolegy likvidoval požár nákladního auta
Hasič, který s kolegy likvidoval ve středu 17. července asi v 15 hodin požár nákladního vozu na 110. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno, utrpěl lehké zranění. Na místo přijela záchranná služba, na místě přistál i vrtulník.
Plameny kromě nákladního auta zasáhly také přívěsný vozík u dodávky.

Hasiči podle mluvčí Petry Musilové oheň zlikvidovali poměrně rychle.

Při lokalizaci požáru se podle policejní mluvčí Dany Čírtkové zranil jeden ze zasahujících hasičů, na místě proto přistál vrtulník záchranky. Rozsah zranění hasiče mluvčí neupřesnila, šlo ale podle ní o lehké popálení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Rok 2019 je v třebíčské porodnici ve znamení dvojčat
Již šestnáctá dvojčátka v letošním roce se narodila v pondělí 15. července v porodnici v nemocnici v Třebíči.
V 7:47 přišel na svět Miroslav, který vážil 2480 g a měřil 47 cm. Jeho mladší bratr Maxmilián přišel na svět v 7:48 a vážil 2150 g a měřil 45 cm.

Rodičům i oběma chlapcům přejeme hodně zdraví a radosti ze života.

Z celkového počtu šestnácti narozených dvojčat v letošním roce se osmkrát jednalo o čistě chlapecká dvojčata, čtyřikrát se narodily holčičky a čtyřikrát holčička a chlapeček.

Že se jedná o vysoký počet narozených dvojčat, ukazují čísla z předchozích let. V roce 2018 se za celý kalendářní rok narodilo v naší porodnici deset dvojčat, v roce 2017 – jedenáct, v roce 2016 – čtrnáct a v roce 2015 – šestnáct dvojčat.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici se proháněli dva koně; humpolečtí policisté je odchytili a předali majiteli
V úterý 16. července před osmou hodinou večer přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o pohybu dvou koní na dálnici D1.
Operační důstojník na místo ihned vyslal nejbližší policejní hlídku. Humpolečtí policisté oba koně nalezli na třiadevadesátém kilometru dálnice ve směru na Prahu a krátce po osmé hodině je odchytli a svedli na cestu mimo dálnici.
Provoz na dálnici byl z důvodu pohybu koní v jízdních pruzích a jejich odchytu na zhruba pět minut zastaven.
Policisté zjistili, že koně utekli z obce nacházející se nedaleko dálnice D1 a jejich majitele vyrozuměli. Ten si je následně převzal. Ke zranění osob ani ke škodě na majetku nedošlo.
Zjišťování příčiny a okolností útěku koní a jejich následného pohybu na dálnici je předmětem dalšího šetření.

por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Krádeže věcí z vozidel - řádné zabezpečení vozidla je velice důležité
Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se velice často setkávají s případy, jakými jsou například krádeže věcí z motorových vozidel. Z tohoto důvodu bychom chtěli upozornit všechny majitele automobilů, aby svá vozidla při parkování řádně zabezpečili a tím tak snížili riziko možného vykradení.
V období loňského roku od ledna do června zaevidovali policisté na Vysočině celkem 57 takovýchto případů, přičemž způsobená škoda přesahovala sedm milionů korun. Za stejné období letošního roku pak policisté zadokumentovali 100 případů vykradení motorových vozidel, což je o 43 případů více, než za stejné období loňského roku. Způsobená škoda v tomto případě přesahovala částku čtyři a půl milionu korun. Dopadení pachatelů této trestné činnosti je však velice obtížné, neboť vykradení vozidla většinou trvá pouze malý okamžik, za který si ani nikdo nestihne všimnout, že by se mohlo dít něco nezákonného.

Neopomenutelným faktem je také to, že pachatelé za sebou zanechávají pouze minimum upotřebitelných stop, které by mohly být využitelné v trestním řízení a které by mohly vést k dopadení konkrétní osoby, která se tohoto skutku dopustila.

Zloději se do motorových vozidel dostávají především za užití násilí. Škoda způsobená poškozením automobilu pak může být i mnohonásobně vyšší, než škoda na věcech, které pachatel z vozidla odcizil. Z tohoto důvodu je velmi důležité nedávat pachateli záminku k tomu, aby se do automobilu vloupal. Nenecháváme proto na viditelných místech žádné cenné věci ani prázdné tašky nebo kabelky, které ho mohou vyprovokovat k tomu, že se trestného činu dopustí. I zde totiž platí pravidlo, že příležitost dělá zloděje.

Neméně důležité je dodržovat několik pravidel, které výrazně minimalizují riziko spáchání tohoto protiprávního jednání. Stačí mít pouze na paměti, že auto není trezor a dodržovat pár základních zásad:

Nenechávejte na sedadlech kabelky, kufříky, notebooky ani doklady nebo peněženky

Zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí

Nenechávejte v kabině auta mobilní telefony, navigace ani jiné osobní věci

Při opuštění vozidla pečlivě zkontrolujte, jestli jsou všechna okna zavřená a vozidlo uzamčené

Při odpočinku v kabině vozidla si dobře zajistěte dveře

Při opravě defektu pneumatiky vozidlo vždy uzamkněte a nenechávejte ho bez dozoru

V případě, že si v souvislosti s tímto protiprávním jednáním všimnete čehokoliv podezřelého, neváhejte se obrátit na linku tísňového volání 158

Ochrana majetku, jakožto i motorových vozidel, je věcí každého z nás. Každý z nás za motorové vozidlo, které řídí, zodpovídá a podle toho by se měl také chovat. Dobré je vědět, že pokud vozidlo při zaparkování dostatečně nezabezpečíme, tak se vystavujeme postihu za přestupek, za který na místě v příkazním řízení může být uložena pokuta až do výše dvou tisíc korun. Zákon číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně pak § 26 odst. 2 tohoto zákona, hovoří jasně: „Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba.“
nprap. David LINHART, vrchní inspektor



Zpět nahoru na obsah...

Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
K letním večerům patří hmyz. Neexistuje člověk, který by zkušenost s poštípáním hmyzem neměl. Lékař dětského oddělení MUDr. Matouš Záleský v článku shrnuje, jak si v případě pobodání hmyzem poradit.
Pobodání jedovatým hmyzem
V našich podmínkách se setkáváme s bodnutím vosami, sršni, včelami, vzácněji čmeláky.
Jed těchto živočichů slouží k jejich obraně. Účinek jedu na lidský organismus může být několikerého druhu.
Toxický účinek je efekt jedu na lidský organismus přímo zprostředkovaný složkami jedu. Vede k bolesti, otoku a zarudnutí v okolí vpichu. Tento projev může trvat cca 1-2dny, může dosahovat i větších rozměrů. Tento účinek jedu člověka obvykle neohrožuje na zdraví a na životě a nevyžaduje žádné lékařské ošetření.

Výjimkou je vystavení velkému množství jedu – toxická dávka vosího či včelího jedu je pro dospělého několik set až tisíc žihadel, pro dítě dle velikosti přibližně o řád méně (sršní jed je považován za méně toxický, včelí pak nejvíc). Takovéto toxické dávky mohou vyvolat poškození svalů, ledvin, poruchu srážlivosti krve i smrt. Dále člověka ohrožuje otok v oblasti dýchacích cest při pobodání v oblasti úst a krku.

V těchto případech je lékařské vyšetření zapotřebí a mnohdy je vhodná observace (sledování) a případně i léčba na lůžkovém oddělení nemocnice.

V rámci ošetření běžného bodnutí je vhodná dezinfekce ranky, v případě bodnutí včelou šetrné odstranění žihadla – optimálně ihned, je třeba nestlačit jedový váček na konci žihadla. K potlačení nežádoucích projevů jsou vhodné chladné obklady, lokální antihistaminika (např. Fenistil gel) ev. celková antihistaminika (Dithiaden, Claritine, Zyrtec, Zodac, Flonidan, Xyzal…).
V některých případech může být lokální reakce většího rozsahu a trvat více dní. Tehdy mluvíme o lokální alergické reakci. Pokud však nenásleduje rozvoj celkové alergické reakce, nevyžaduje tato reakce žádná zvláštní opatření a léčba je stejná jako u mírnější lokální reakce, akutní lékařské ošetření není nutné.

Celková alergická reakce je účinek jedu zprostředkovaný nepřiměřeně silnou reakcí lidského těla na cizorodou látku. Není tedy příliš závislá na množství jedu. Jedná se o reakci, která může člověka velmi rychle ohrozit na životě.

Projevy alergické reakce jsou různé. Nejčastější jsou kožní reakce: objevuje se vyrážka, často vzhledu kopřivky, na nejrůznějších místech celého těla, často velmi vzdálených od místa bodnutí. Vyrážka silně svědí. Častý je otok a zarudnutí uší a kůže v obličeji, otok víček. Dalšími projevy může být zarudnutí a pálení očních spojivek, svědění nosu, rýma, kýchání či pocit ucpaného nosu. Otoky rtů a sliznic úst a hrdla. K dechovým potížím patří ztížené dýchání (obvykle ve výdechu), pískání, dušnost. Mohou se objevit bolesti břicha, zvracení a průjem. Nejzávažnější formou alergické reakce je alergický (anafylaktický) šok. Jedná se o situaci bezprostředně ohrožující život nemocného, často během několika minut. Projevuje se celkovou slabostí až kolabováním, opocenou začervenalou kůží, zrychleným špatně hmatným tepem. Často v kombinaci s dalšími projevy alergie. Pokles krevního tlaku vede k selhání krevního oběhu. Alergická reakce se může postupně stupňovat.

Léčbu alergické reakce je vhodné zahájit již před transportem pacienta k lékaři. Pacienti, kteří již alergickou reakci prodělali, by měli stále u sebe nosit „pohotovostní balíček“, který obvykle obsahuje tabletu antihistaminika (viz výše) a kortikoidu (např. Prednison), popřípadě protiastmatické inhalační léky (např. Ventolin). Tyto léky je třeba nemocnému ihned podat. Pacienti s těžkými formami alergických reakcí mají být vybavení „adrenalinovým perem“. Jedná se o jednoduše aplikovatelnou injekci, určenou k snadnému použití laiky. Aplikuje se po odstranění pojistky jednoduchým přitlačením pera obvykle na vnější stranu stehna, možno i přes oblečení (pozor na obsah kapes). Aplikaci provedeme vždy při podezření na rozvoj reakce. Pacient i jeho blízcí by o použití pera měli být důkladně poučeni.

Pokud postižený jedinec o své alergii neví a léky nemá, podáváme celková antihistaminika (v tabletě či kapkách) a pacienta co nejrychleji transportujeme k lékaři – v případě těžší reakce (dechové potíže, šok...) neváháme volat rychlou záchranou službu.
Každý pacient, který prodělal alergickou reakci, by měl bez prodlení vyhledat lékaře. Většinou je vhodné krátké sledování v nemocnici.

Bodnutí nejedovatým, krev sajícím hmyzem

Poměrně často v letních měsících dochází k „reakcím“ na bodnutí krev sajícím hmyzem. Můžeme pozorovat větší otok a zarudnutí v okolí ranky po sátí hmyzu. Jedná se obvykle o zánětlivou reakci na látky a mikroby přenášené na sacím ústrojí hmyzu. V některých případech může dojít k rozšíření bakteriální infekce podkožím, vzniku takzvané flegmóny. V mírnějších případech jsou vhodné chladné obklady, lokální aplikace antihistaminik (Fenistil…), mast s obsahem ichtamolu („černá mast¨, Ichtoxyl), lokální desinfekce (Betadine …). Při rozvoji větší reakce a podezření na infekci jsou vhodná antibiotika.

Častou spekulací při větší lokální reakci je infekce borreliózou, přenos borelií krev sajícím hmyzem (komáři, muchničky, ovádi apod.) však nebyl nikdy prokázán. Boreliózu tedy přenáší prokazatelně pouze klíšťata.

použitá literatura: > www.alergieimunita.c…
Thon, V., Jak na bodnutí hmyzem a reakci na alergen? , Interní Med. 2010; 12(6): 330–332
MUDr. Matouš ZÁLESKÝ



Zpět nahoru na obsah...

Krádeží přibývá - policisté upozorňují občany, aby si dávali si pozor na své věci
Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina apelují na občany, aby si v letních měsících, především pak na plovárnách a jiných veřejných místech, dostatečně hlídali a zabezpečili své osobní věci. Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás vyráží v parném létě na koupaliště nebo na jiná místa, která jsou vhodná ke koupání, relaxaci či odpočinku. Je třeba si ale uvědomit, že tato místa jsou velkým lákadlem pro zloděje, zejména pak pokud se na nich sdružuje velké množství osob. Důvod to má jediný, a to ten, že zloději mají možnost okamžitě zmizet v davu a pátrání po nich je tak velmi obtížné. Okradení se navíc o krádeži dozví většinou až v pohodlí domova, nebo při placení, když nemohou najít peněženku.
V loňském roce v období od ledna do června zaevidovali policisté na Vysočině celkem 41 případů kapesních krádeží. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 27 skutků. Za prvních šest měsíců letošního roku policisté evidují celkem 40 takových případů, přičemž se jich do současné doby podařilo objasnit 25. V tomto případě jde o trestnou činnost, kterou se daří objasňovat velice obtížně. Pachatelé jsou dobře organizovaní a jedná se mnohdy o celé skupiny. Volí si prostředí, která jim poskytnou anonymitu a možnost rychlého opuštění místa krádeže. Mezi typická riziková místa patří koupaliště, obchodní centra, hromadné dopravní prostředky či kulturní, sportovní nebo jiné společenské akce, kterých je v letních měsících celá řada. Příležitost ovšem pachatelé využijí téměř kdekoliv a my jim to mnohdy svým nezodpovědným chováním usnadňujeme. Své věci bychom proto měli mít vždy pod kontrolou.

V létě policisté obecně zaznamenávají nárůst krádeží odložených věcí, ale i věcí, které nosíme při sobě, a proto bychom měli dodržovat následující doporučení:

tašky či batohy, ve kterých máme peníze nebo jiné cennosti nenosíme na zádech

neopouštíme své věci z dohledu

číslo PIN kódu od platební karty nenosíme společně s platební kartou, PIN kód si nejlépe zapamatujeme

kabelku nebo tašky neodkládáme z dosahu

díváme se kolem sebe a jsme obezřetní

k vodě s sebou nenosíme velkou finanční hotovost, nejlépe ani platební karty

v případě, že se jdeme koupat a své věci ztrácíme z dohledu, požádáme nějakou důvěryhodnou osobu, aby nám věci pohlídala

Nejlepším způsobem, jak své věci na koupališti zabezpečit, je využít bezpečnostních schránek, do kterých si věci uložíme a schránku uzamkneme. Výrazně tím snížíme riziko, že budeme v době svého odpočinku někým okradeni. Stejně obezřetně bychom se měli chovat i na jiných veřejnosti přístupných místech, a pokud to není vyloženě nutné, neměli bychom u sebe nosit větší finanční hotovost nebo jiné cenné věci.
nprap. David LINHART, vrchní inspektor



Zpět nahoru na obsah...

Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
Iktové centrum jihlavské nemocnice získalo prestižní evropské ocenění. To drží jen několik desítek špičkových nemocnic v Evropě. Je udělováno na základě sledovaných ukazatelů a znamená, že pacienti po cévních mozkových příhodách mají v Jihlavě péči srovnatelnou s vyhlášenými světovými nemocnicemi.
Ocenění ESO Angels Award má několik stupňů. Zlatý, platinový a tím nejvyšším je diamantový, na který právě iktové centrum jihlavské nemocnice dosáhlo. Jak říká primář neurologického oddělení Ondřej Škoda, za úspěchem stojí především pečlivá a erudovaná práce zdravotníků: „Sleduje se péče o pacienty. Do sběrného registru pravidelně zasíláme požadované údaje. Jsou to například procenta pacientů, kteří mají trombolýzu, dalším údajem jsou hospitalizovaní pacienti na jednotce intenzivní péče, kteří mají definovaná vyšetření jako CT a angiografie, cévní ultrazvukové či kardiologické vyšetření.

Zaznamenáváme také další péči o pacienty, především preventivní léčebná opatření, aby nedocházelo k opakovaným příhodám. Zapisujeme mnoho ukazatelů, dalším je třeba vyšetření poruch polykání, kterými pacienti po iktu často trpí,“ popisuje Ondřej Škoda.
Ocenění podle primáře znamená, že diagnostické a léčebné postupy na Vysočině jsou srovnatelné se světovou špičkou: „Máme k této činnosti potřebné technické vybavení i personální zajištění, spolupracujeme s dalšími odbornostmi jako jsou radiologičtí, kardiologičtí nebo rehabilitační specialisté. Jsme rádi, že péče u nás je srovnatelná se švýcarskými, skandinávskými nebo německými kolegy. Je potřeba také říct, že obecně úroveň českých iktových center je vysoká ve srovnání se zbytkem Evropy.“

Pokud iktové centrum plní parametry na nastavené úrovni, může získat cenu ESO Angels Award (ESO je Evropská iktová organizace, sdružující vědce a lékaře, kteří se věnují cévním mozkovým příhodám). Jihlavské iktové centrum převzalo prestižní cenu na Kongresu ESO v Miláně. Rozhodně to ale neznamená, že zdravotníci usnou na vavřínech. „My musíme pokračovat v tom, co děláme i nadále a udržet naše vynikající výsledky, abychom zůstali v nejvyšší kategorii. Cena se uděluje každoročně a je potřeba mít stejně dobrá data o pacientech i do budoucna,“ dodává Ondřej Škoda s tím, že v jihlavské nemocnici je ročně ošetřených zhruba 500 pacientů s CMP.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Řásné hořel hospodářský manipulátor, škoda se vyšplhala na 300 tisíc korun
Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v úterý 16. července večer u požáru hospodářského manipulátoru ve stodole v Řásné na Jihlavsku. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil.
Informaci o požáru přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v úterý 16. července v 21.52 hodin. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Telče, Mrákotína a Řásné.
Hasičům se podařilo během pár minut intenzivního hašení požár lokalizovat. Úplná likvidace požáru proběhla v 22.30 hodin.

Požár zapříčinila technická závada.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

U Vladislavi na Třebíčsku skončil v úterý odpoledne po nehodě vůz mimo silnici
Informaci o nehodě přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v úterý 16. července 2019 v 15.23 hodin. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třebíč.
Nehoda se obešla bez zranění osob. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. K vyproštění vozidla museli hasiči použít jeřáb.

Po dobu zásahu byl provoz na komunikaci omezen.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Bude hůř
Podivná strkanice mezi prezidentem, premiérem a ČSSD kolem odvolání a jmenování ministra kultury se stala politickým tématem, jež v našem mediálním prostoru přehlušuje všechno ostatní. Prý se díky tomu stáváme prezidentskou republikou, dokonce nám hrozí totalita a demokracie je kvůli otálení prezidenta ministra promptně jmenovat fatálně ohrožena. Hysterie některých komentářů je absolutní.
Přitom když před měsícem kritizovali levičáčtí aktivisté nedávnou personální změnu na postu ministra spravedlnosti, žádali její korekci a svolávali k tomu statisícové demonstrace, provázel to jásot médií a podpora celé opozice. Když prezident vyjádří pochybnosti nad důvody odvolání dalšího ministra této vlády a vhodností nově navržené osoby, je to zločin, který zasluhuje impeachment, který se také promptně organizuje. Před měsícem měl premiér okamžitě odstoupit, protože prý absolutně ztratil důvěru, dnes má prezident bez mrknutí oka okamžitě udělat to, s čím tento předseda vlády za ním přijde.

A na této bouři ve sklenici vody se naši politici i média vyřádí celé léto. Vážnějších věcí kolem si nikdo nevšímá. A přitom jde skutečně o budoucnost nás všech.

Například ona úžasná německá kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula von der Leyen, která nám bude v příštích pěti letech fakticky vládnout (nikoliv prezident Zeman, aby bylo jasno), právě prohlásila, že v prvních 100 dnech ve funkci předloží klimatický zákon, který zakotví uhlíkovou neutralitu k roku 2050.

Že je to nesmyl, který nikdo neví, jak naplnit, a že to pro zastavení změn klimatu nemá žádný význam, je věc jedna. Že to však bude mít fatální dopad na náš způsob života a naši svobodu, je věc zcela jasná. Ve jménu této pseudovědecké environmentalistické chiméry probíhá zásadní progresivistický útok na demokracii a svobodnou společnost za blahosklonného nezájmu či dokonce s přímou podporou většiny politiků a médií. Přitom toto je nová totalita.

Zakážou nám všechno. Vždy se najde dost fanatiků, hlupáků či všeho schopných hochštaplerů, kteří budou nové náboženství iniciativně vnucovat a inkvizitorsky šířit. U nás jich máme dost. Piráti již chtějí zdražovat letenky a omezovat turistiku. Bude hůř. Zakážou auta, předepíšou, co budeme jíst, jak budeme bydlet. Jejich ideoví spojenci ve Španělsku a Německu již vyvlastňují. Zatím je to na počátku, ale přijde to ve velkém. Hodnoty nehodnoty. Dělat budeme smět jen to, co nám výslovně povolí. Bude to v zájmu planety. Ještě budeme se slzami vzpomínat, co strašného tenkrát nám hrozilo s průtahy při jmenování nového ministra kultury.

16. července 2019
Jiří WEIGL



Zpět nahoru na obsah...

Kraj prodává školní budovu v Telečské ulici v Jihlavě
Kraj Vysočina prodává bývalou školní budovu se zahradou v Telečské ulici v Jihlavě. Jedná se o vilu v zástavbě rodinných a bytových domů v jihozápadní části města a současně s ní se prodává také přilehlý pozemek o celkové výměře 638 m2.
„Budova sloužila jihlavské škole služeb k odbornému vyučování, ale nyní je už dva roky prázdná. Stavebně technický stav, vnitřní dispoziční uspořádání i samotné umístění nevyhovuje ani ostatním příspěvkovým organizacím kraje, u nichž jsme prověřovali možné budoucí využití prodávaných nemovitostí,“ upřesňuje záměr prodeje Martin Kukla, náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku. Minimální nabídkovou cenu stanovila krajská rada ve výši 6,09 milionu korun.

Původně obytná rodinná vila z roku 1906 byla v 50. letech upravena pro potřeby školní výuky. Dvoupodlažní objekt s podkrovím o celkové podlahové výměře 430 m2 je vnitřně rozčleněn na učebny, laboratoře, kabinety a sklady včetně sociálního zázemí. Přibližně před 40 lety byla vila doplněno o přístavbu do dvora a později došlo k výměně oken. Budova je napojena na inženýrské sítě – elektro, plyn, vodu a kanalizaci.

Předmět prodeje:
pozemek p. č. 3519, zastavěná plocha a nádvoří o výměře 235 m2, jehož součástí je stavba Jihlava č. p. 1724, bydlení,
pozemek p. č. 3522/3, ostatní plocha o výměře 638 m2, včetně součástí a příslušenství, vše v k. ú. Jihlava.

Prohlídka prodávaných nemovitostí bude možná 21. 8. 2019 a 4. 9. 2019 do 14:00 do 14:30 hod. nebo po předchozí domluvě s odborem majetkovým Krajského úřadu Kraje Vysočina, Petrem Dvořákem, tel.: 724 650 192. Výběrové řízení na určení pořadí se uskuteční 18. 9. 2019.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024