Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 19.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jak přežít tropické počasí? Radí lékaři dětského oddělení novoměstské nemocnice
Letní počasí představuje vyšší riziko vzniku nepříjemností spojených s horkem, slunečními paprsky a delším pobytem v přírodě. Zvláště pak u těch nejmenších bychom horké počasí neměli podceňovat. Pokud se chcete vyhnout spáleninám, úžehu a úpalu, stačí myslet na několik základních věcí.
Pitný režim a ochrana kůže jsou základ
Dbát na pitný režim dítěte a adekvátní ochranu kůže před slunečním zářením je základ. Denní potřeba tekutin u batolat je asi 1-1,5 litru, u předškolních dětí 1,5-2 litry, u školáků 2-3l (počítá se i tekutina obsažená ve stravě). Vhodná je čistá neperlivá voda, případně neslazené minerálky, ředěné džusy. Nedostatečný příjem tekutin se projeví únavou, bolestmi hlavy nebo sníženou frekvencí močení (norma zhruba 5-8x za den, u menších dětí častěji).
Při pobytu na slunci je třeba dodržovat několik základních opatření. Jemná dětská kůže je náchylná ke spálení, proto používáme krémy s vysokým ochranným faktorem (minimálně SPF 30, ideálně SPF 50+), které aplikujeme alespoň 20 minut před pobytem na slunci. Ochranná vrstva krému na opalování by se měla obnovit také po každém koupání.

Nezapomínat na pokrývku hlavy
Menší děti by měly mít také lehký oděv kryjící krk a záda a vždy pokrývku hlavy. Kojence do 6 měsíců věku nevystavujeme přímému slunci vůbec. Mezi 11. a 15. hodinou se zdržujeme ve stínu.
Při dlouhém pobytu na přímém slunci bez pokrývky hlavy může dojít k úžehu. Projeví se únavou, bolestmi hlavy, zvracením, horečkou, v závažnějších případech až křečemi a poruchou vědomí. V takovém případě musíme dítě umístit do chladné stinné místnosti, obtíže zmírní podávání chladné tekutiny (v této souvislosti je dobré připomenou i úpal, ten je způsoben pobytem v horkém, nevětraném prostředí).

Na dovolené nesmí chybět ani lékárnička
Abychom byli na tyto situace připraveni, je zapotřebí mít s sebou na dovolenou dostatečně vybavenou lékárničku. V té by neměly chybět léky na tlumení bolesti a teploty (s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu), léky na zažívací obtíže (probiotika, Smecta), dezinfekci a náplasti na drobná poranění, Panthenol na spálení od slunce, Fenistil gel na hmyzí štípnutí, zklidňující kapky do očí, teploměr a samozřejmě dlouhodobě užívané léky.

Za dětské oddělení novoměstské nemocnice pěkné léto přeje
MUDr. Nikola ZATŘEPÁLKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté odhalili distributora drog; muž byl zadržený při silniční kontrole
Žďárským kriminalistům se na základě vlastní operativní činnosti podařilo objasnit drogovou kriminalitu, které se nejen na Žďársku dopouštěl osmadvacetiletý muž z Karvinska. Několikanásobně trestaného recidivistu zadržela policejní hlídka na dálnici při silniční kontrole. Na základě shromážděných důkazů policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. Muž byl obviněný z toho, že na Žďársku a Karvinsku v několika případech distribuoval pervitin, který dalším osobám prodal, v některých případech poskytl několik gramů drogy zdarma, nebo jejich prodej zprostředkoval. Další mužovo obvinění padlo ve věci řízení motorového vozidla v době vysloveného zákazu.
„Osmadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí“, uvedl npor. Mgr. Karel Marek, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality ve Žďáře nad Sázavou.

Muže zadržela policejní hlídka minulý týden při silniční kontrole. Usedl za volant osobního automobilu Škoda, se kterým jel po dálnici ve směru na Brno, ačkoli měl v té době vyslovené čtyři zákazy činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel. Policisté při kontrole provedli u řidiče také test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na marihuanu a pervitin.

Jedná se o muže, který byl již v minulosti několikrát soudně trestaný a odpykal si také nepodmíněné tresty odnětí svobody ve věznici, a to zejména v souvislosti s drogovou trestnou činností a řízením vozidla v době zákazu. Poslední trest, vykonání obecně prospěšných prací a zákaz činnosti, mu byl uložen na začátku letošního dubna.
Za uvedenou trestnou činnost obviněnému muži hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Případ kriminalisté nadále vyšetřují.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině začíná období festivalů
S přicházejícím létem a letními prázdninami začíná na mnoha místech České republiky i sezóna festivalů, která je spojena především s pořádáním hudebních či jiných kulturních a společenských akcí, kterých se pravidelně zúčastňuje několik tisíc lidí. Tyto akce však nenavštěvují pouze fanoušci dobré muziky či lidé kulturně zaměření, ale i ti, kteří na tato místa přicházejí v úmyslu se ať už jakýmkoliv způsobem obohatit. Festivaly jsou zloději a kapsáři vyhledávanou lokalitou, jelikož se na nich pohybuje velké množství lidí a samotným zlodějům toto prostředí může poskytnout velké množství anonymity.
Začátkem července proběhl v Jihlavě třídenní hudební festival. I zde policisté řešili dvě oznámení, která se týkala podezření, že došlo ke spáchání trestného činu. V prvním případě se jednalo o krádež hodinek a v případě druhém pak o zatajení nálezu ztraceného mobilního telefonu. V obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení a po odcizených věcech i pachatelích pátrají. Mimo jiné se policisté po dobu festivalu zabývali i přestupky proti občanskému soužití a řešili přes 200 přestupků v dopravě a na úseku veřejného pořádku.
I přesto, že policisté v době konání festivalů vždy nasazují dostatečné množství sil a prostředků za účelem zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku, není v jejich silách zcela zabránit tomu, aby na obdobných akcích nedocházelo k páchání majetkové trestné činnosti. Proto bychom chtěli apelovat na všechny občany, kteří budou v nadcházejícím období podobné akce navštěvovat, aby dbali potřebné obezřetnosti a opatrnosti.

Na Vysočině nás v nadcházejícím období ještě čekají určité akce, na které se chystá velké množství lidí, a proto by bylo dobré uvést si pár základních pravidel, jak se na akcích obdobného typu chovat:

Veškeré cenné věci si nechejte doma, na festivalu není třeba je vystavovat na obdiv
Mobilní telefon a peněženku mějte stále při sobě a berte si s sebou pouze omezené, ale přitom dostatečné množství finančních prostředků
Platební karty si pokud možno nechejte doma
V případě, že se bez platební karty neobejdete, zásadně u ní nemějte přiložený PIN kód
Stejně tak si doma nechejte i ostatní věci, které na festivalu nebudete nutně potřebovat
Pokud s sebou máte tašku či batoh, tak je nikde neodkládejte a mějte je neustále na očích
V případě, že byste se na festivalu dostali do jakéhokoliv problému, tak neváhejte kontaktovat pořadatelskou službu
Pokud budete mít podezření na porušení zákona, tak volejte linku tísňového volání 158
Při cestě z festivalu domů nezapomeňte, že alkohol za volant nepatří
nprap. David LINHART, vrchní inspektor



Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovští policisté pátrají po osmapadesátiletém muži z Pelhřimova
Pelhřimovští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešovaném muži. Osmapadesátiletý Bohumil Topič byl naposledy viděn v úterý 2. července v místě bydliště svého příbuzného na ulici Pražská v Pelhřimově. Z místa odešel a do současné doby o sobě nepodal žádnou zprávu. Je vysoký přibližně 180 centimetrů, má hubenou postavu, černé rovné krátké vlasy a hnědé oči.
Policisté po muži vyhlásili celostátní pátrání. Veškeré dostupné informace i s jeho popisem byly předány policejním hlídkám, které prověřily místa, kde by se muž mohl pohybovat. Do současné doby se však pohřešovaného muže vypátrat nepodařilo. Policisté po něm i nadále pátrají.

Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde by se muž v současné době mohl nacházet nebo pohybovat, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158.

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=19160705191617
por. Mgr. Stanislava Miláčková, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Počet požárů na Vysočině výrazně vzrostl
V prvním pololetí letošního roku evidují hasiči na Vysočině 569 požárů, což je o 164 požárů více než ve stejném období roku loňského. Za nárůstem počtu požárů stojí hlavně jarní suchém počasí a zvýšená těžba v lesích v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Počet požárů se zvýšil napříč celým krajem. Rapidní nárůst požárů jsme zaznamenali hlavně na Pelhřimovsku, kde hasiči zasahovali u 105 požárů, což je o 52 požárů více než ve stejném období roku loňského.
Při požárech v první polovině letošního roku zemřel na Vysočině jeden člověk, ve stejném období loňského roku neevidujeme žádné úmrtí v souvislosti s požárem. K tragické dopravní nehodě osobního vozidla a motocyklu došlo po poledni dne 25. února 2019 na komunikaci v katastru obce Okarec na Třebíčsku. Vozidla začala po střetu hořet. Motocyklista svým zraněním na místě podlehl.
Deset lidí se při požárech během prvních šesti měsíců letošního roku zranilo. Ve stejném období loňského roku byl počet zraněných u požárů 29.
Před plameny v prvním pololetí letošního roku hasiči evakuovali 79 lidí, v prvních šesti měsících loňského roku jich bylo o osm méně.
Přímá majetková škoda vzniklá požáry v prvním pololetí letošního roku přesáhla částku 59 milionů korun, ve stejném období loňského roku pohltily plameny majetek za 38 milionů korun. Mezi letošní požáry s největší majetkovou škodou patří červnový požár hoblovacího stroje ve výrobní hale společnosti sídlící ve Ždírci nad Doubravou. Předběžná majetková škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na částku 15 milionů korun.
Hasiči během prvního pololetí svými zásahy uchránili majetek za 512 milionů korun, ve stejném období loňského roku činily uchráněné hodnoty 382 milionů korun.
Nejčastěji hasiči na Vysočině likvidovali požáry, při kterých majetková škoda nepřesáhla částku 10 tisíc korun. Těch se v Kraji Vysočina rozhořelo v období od 1. ledna do 30. června 2019 hned 403, což je o 142 více než v prvním pololetí loňského roku.
Nárůst byl zaznamenán také u požárů se škodou do 250 tisíc korun. Jednotky požární ochrany jich v prvním pololetí letošního roku likvidovaly 138, což je o 28 více než v prvních šesti měsících loňského roku.
Pokles byl naopak zaznamenán u požárů se škodou do 1 milionu korun. V prvním půlroce letošního roku jich bylo 18, ve stejném období loňského roku 24.
Na stejné úrovni zůstaly požáry se škodou do 10 milionů korun. V letošní i v loňské první polovině roku jich hasiči likvidovali 9 a stejně tak tomu bylo u požárů se škodou nad 10 milionů korun, kdy v prvních šesti měsících letošního i loňského roku evidujeme jeden takovýto požár.

Hasiči v Kraji Vysočina zasahovali v prvním pololetí u téměř pěti tisíc událostí

Do statistiky zásahové činnosti si vysočinští hasiči v prvním pololetí letošního roku připsali 4945 událostí, což je o 1070 událostí více než ve stejném období loňského roku. Zvýšil se počet zásahů u požárů, úniků nebezpečných látek a hlavně u technických pomocí.
V prvních šesti měsících letošního roku zasahovali hasiči na Vysočině u 569 požárů, je to o 164 požárů více než ve stejném období roku předešlého.
K nehodám v prvním pololetí vyjížděli vysočinští hasiči v 567 případech, což je o 80 případů méně než v prvních šesti měsících loňského roku.
184krát během prvního pololetí letošního roku likvidovali hasiči únik nebezpečné látky. Ve stejném období loňského roku vyjížděli k úniku nebezpečné látky v 172 případech.
Velmi vysoký nárůst byl zaznamenán u technických pomocí. V prvním pololetí letošního roku jich hasiči řešili 3321, tedy o 996 více než ve stejném období loňského roku. Do technických pomocí patří například odstranění obtížného nebo nebezpečného hmyzu, pomoc zdravotníkům s transporty pacientů, otevření uzamčených prostor, spolupráce s policisty při pátrání po pohřešovaných osobách a v neposlední řadě také zásahy ve spojitosti se silným větrem a bouřkami. Jedná se především o odstraňování stromů a větví, které padnou na komunikace, zabezpečování uvolněných střech a čerpání vody ze zatopených objektů. Silný vítr přitom Vysočinu v průběhu prvního pololetí letošního roku potrápil hned několikrát. Nejvíce práce hasičům přidělala bouřka doprovázená velmi silným větrem, která se krajem prohnala 1. července. V souvislosti s bouřkou hasiči zasahovali u 355 událostí. Nejvíce jich řešili na Havlíčkobrodsku a Žďársku.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté objasnili rozsáhlý případ sprejování; Mladý sprejer se dopustil neuvěřitelných šestašedesáti případů
Kriminalisté třebíčského územního odboru objasnili rozsáhlou trestnou činnost mladého sprejera. Byl obviněn z téměř sedmdesáti případů a škoda, kterou způsobil, přesáhla 150 tisíc korun. Sprejoval v Třebíči, Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou. Policejní komisař zahájili trestní stíhání devatenáctiletého muže, který byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů.
Dopadnout podezřelého muže se kriminalistům podařilo na základě velmi dobrého a důsledného operativního šetření. Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání devatenáctiletého muže z Třebíčska. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu poškození cizí věci a přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení,“ řekla npor. Mgr. Miluše Vostalová, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality. Obviněný muž v minulosti ještě nebyl soudně trestán.

Muž je obviněn z toho, že přibližně od roku 2017 poškozoval ve městech na Třebíčsku sprejováním a popsáním různé objekty. Celkem se dopustil těžko uvěřitelných šestašedesáti případů, při nichž poškodil kolem osmi desítek objektů. Čtyřiačtyřicet případů muž spáchal v Třebíči, dvanáctkrát poškozoval majetek v Jaroměřicích nad Rokytnou a zbývajících deset případů spáchal v Náměšti nad Oslavou. Na objekty sprejoval nebo je popsal nápisy různých barev, rozměrů a obsahu. Majetek ve městech poškozoval na různých místech. Střídal také objekty, které se staly jeho cílem. Muž posprejoval autobusové zastávky, stěny nejrůznějších budov, vrata a dveře, zdi či kontejnery, popisoval lavičky, zábradlí i rozvaděče a poškodil také další objekty. Nejvyšší škody způsobil v Jaroměřicích nad Rokytnou letos na přelomu zimy a jara. Na boční stěnu hospodářské budovy nasprejoval nápisy, každý v délce přibližně metr a půl, a způsobil škodu přibližně deset tisíc korun. Stejná škoda vznikla majiteli podnikatelského objektu, na jehož fasádu muž nastříkal modrý nápis. V Jaroměřicích nad Rokytnou muž dále například popsal také dopravní značku. V Třebíči poškodil mimo jiné osm různých autobusových zastávek, na které nastříkal nápisy. Škodu přibližně pět tisíc korun způsobil posprejováním stěny průjezdu domu, také fasády řadových garáží, omítky domu či zdi. Celková škoda se vyšplhala až na téměř 160 tisíc korun.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Stromy ničí kůrovec, vítr a hlavně sucho; v Okříškách budou proti němu bojovat např. zavlažovacími vaky
Kůrovcová kalamita ničí nejen lesy v širokém okolí Okříšek, ale svoz dřeva z vykácených lesů na nádraží způsobuje pronikání tohoto škůdce i přímo do městyse. Příkladem jsou poslední dva smrky u Památníku osvobození, které jsou již také zcela suché a budou následovat své kolegy, pokácené před rokem. Podezření na útok zkázonosného brouka máme i na zahradě mateřské školy, kde také některým smrkům začínají hnědnout konce větví. Moudřejší budeme za měsíc až dva, ale situace nevypadá dobře.
Vedle kůrovce dopadá na stromy negativně také dlouhodobé sucho. To postihlo celou republiku, ovšem v Okříškách, ležících ve srážkovém stínu, se projevuje hůř než jinde. V posledních dnech začínají schnout nejen některé stromky z nové výsadby (v centru Okříšek, u Pilného rybníka) ale i velké stromy např. u kulturního domu. Zde se zřejmě projevuje skutečnost, že stromy byly vysazené příliš blízko sebe a v době sucha většinu vody stáhnou lípy, zatímco břízy, pro které už se jí nedostává, postupně odcházejí. S usycháním souvisí křehnutí větví, ty pak při větru padají. V těchto místech je to velmi nebezpečné pro chodce nebo děti na dětském hřišti, proto je také plánujeme co nejdříve pokácet. Stromy poškozují také větrné poryvy, několik polámaných je jich okolo Zámeckého rybníka.

Údržbu nové výsadby v rámci velkého projektu z OPŽP má na starosti dodavatelská firma, ostatní stromy nám pomáhají zalévat hasiči, zdá se ale, že to nestačí. Proto se rada městyse rozhodla vyzkoušet zavlažovací vaky, s nimiž mají dobrou zkušenost např. v Jihlavě. Vaky mají kapacitu 57 – 75 litrů vody, která pomalu vytéká přímo ke kořenům 6 – 9 hodin, zálivka je tedy mnohem efektivnější a zároveň úspornější. Radní schválili nákup pěti vaků, které odzkoušíme v praxi, pokud se ukáží jako přínosné, bude jednat o koupi většího množství.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Požár v kotelně rodinného domu ve Stříteži na Jihlavsku za sebou zanechal škodu 100 tisíc korun
Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek 18. července odpoledne u požáru v kotelně rodinného domu ve Stříteži na Jihlavsku. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 100 tisíc korun.
Hlášení o požáru přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 17.44 hodin. Na místo události vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Jihlavě a Polné společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů ze Stříteže a Štoků.

Na likvidaci požáru v kotelně rodinného domu hasiči nasadili několik vodních proudů a po pár minutách intenzivního hašení se jim podařilo dostat požár pod kontrolu. Zakouřené prostory domu hasiči odvětrali za pomoci přirozené a přetlakové ventilace.

Požár zapříčinila technická závada na elektroinstalaci bojleru.

Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 4 miliony korun.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Mezi Svatoslaví a Radošovem zemřel po nehodě dvaačtyřicetiletý motorkář
Při dopravní nehodě, která se stala ve čtvrtek 18. července po osmé hodině večer mezi obcemi Svatoslav a Radošov na Třebíčsku, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář.
"Řidič motocyklu Suzuki jel ve směru od obce Svatoslav, přičemž z dosud nezjištěných příčin při projíždění pravotočivé zatáčky vyjel vlevo mimo komunikaci, kde narazil do hromady složeného dřeva. Při nehodě utrpěl vážná zranění, kterým na místě podlehl", informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Zjišťování příčiny a okolností tragické dopravní nehody je součástí dalšího prověřování.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024