Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 27.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vysočina bude na podzimní světové kuchařské soutěži hostit vyhlášenou Trophée Mille
Pouze týmy z osmi středních škol budou mít už v listopadu jedinečnou šanci bojovat o prestižní francouzskou kulinářskou cenu Philippa Milla, vyhlášeného francouzského šéfkuchaře oceněného dvěma michelinskými hvězdami, tedy nejvyšším světovým gastronomickým oceněním.
„Tým kolem Philippa Milla svěřil organizaci českého kola soutěže Kraji Vysočina. Fakticky je Česká republika prvním mimofrancouzským státem, kde se bude o titul bojovat. Pro Kraj Vysočina je to obrovská čest, ale i závazek a obrovská výzva,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Pro pořádání českého celostátního kola byla vybrána Vysočina. Prezident soutěže Philippe Mille opakovaně navštívil Jihlavu a prohlédl si provozy krajem zřizovaných hotelových škol, jako porotce i pozorovatel byl přítomen místním soutěžím a na základě získaných poznatků nabídl Kraji Vysočina pořadatelství. Svou roli jistě hrála i úspěšná účast vysočinských hotelových škol v mezinárodních kolech přímo ve Francii.
Kraj Vysočina vytipoval pro lokaci soutěže několik veřejných míst, jako nejvhodnější se nakonec ukázalo uspořádání soutěže v prostorách obchodního centra CityPark, kde soutěž bude 16. listopadu 2019 probíhat. V nákupní galerii budou pouze pro tento účel postavena čtyři plnohodnotná kuchyňská studia, ve kterých se bude osm dvoučlenných týmů střídat. „Podmínkou je smíšený tým kuchaře a cukráře s tím, že povinnými surovinami budou králičí hřbet, brambory, farmářský tvaroh a med z Vysočiny. Například ve Francii jsou obrovskou motivací pro soutěžní týmy členové poroty – vždy jde o národní gastronomickou elitu. I v tomto směru můžeme slíbit, že bude česká verze věrnou kopií – pozvání do české poroty přijali renomovaní a uznávaní šéfkuchaři Pavel Mareš, Tomáš Popp, Jan Horký, Ondřej Slanina a originální cukrářka Iva Roháčová,“ prozrazuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová s tím, že sám Philippe Mille, jako prezident soutěže na sebe převzal roli nestranného pozorovatele, prostředníka mezi nadějnými kuchaři a porotou a také rádce soutěžních týmů.

Vítězný tým prvního českého ročníku Trophée Mille postoupí do mezinárodního finále soutěže ve Francii v roce 2020. Na tento rok je připravován jubilejní desátý mezinárodní ročník.
Už v tuto chvíli mohou hotelové školy z celé České republiky získat informace o českém kole gastronomické soutěže na speciálně připravených stránkách https://www.trophee-mille.fr… kde jsou ke stažení pravidla soutěže. Kontaktní osobou pro účely soutěže je Jana Hadravová, odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina, Jihlava, tel.: 564 602 977, e-mail: soutezmille@kr-vysoc…

Trophée Mille Česká republika je gastronomická soutěž, během níž je vítána veřejnost v roli pozorovatelů. Nic nebude probíhat za zavřenými dveřmi. Veřejnost tak uvidí všechny pracovní postupy soutěžních týmů i hodnocení poroty. Soutěž bude součástí velké celodenní akce pro veřejnost, která se v CityParku Jihlava bude 16. listopadu 2019 konat pod názvem Gurmet den s Krajem Vysočina.

FOTO: S šéfkuchařem Philippe Mille se české týmy potkali na jeho gastrosoutěži v Remeši, on sám v roce 2018 vařil společně s týmem Gastroakademie Kraje Vysočina na jihlavské střední škole služeb.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Tuto záležitost nelze podcenit a je třeba ji sledovat, řekl starosta Humpolce k fotografii na sociální síti a zkontaktoval policii
Poté, co byla na sociální síti zveřejněna fotografie injekční stříkačky s ochranným krytem na jehle, která byla nalezena pod lavičkou v parku Stromovka, podniklo město Humpolec kroky k objasnění situace a následně k posílení preventivních opatření do budoucna.
Každé úterý do města dojíždějí sociální pracovníci Centra U Větrníku z Oblastní charity Jihlava, kteří se přímo v terénu věnují drogové prevenci a situaci v Humpolci mají zmapovanou. Jedná se totiž o jednu ze sociálních služeb, se kterou je Odbor zdravotnictví a sociálních věcí při Městském úřadu Humpolec v pravidelném kontaktu již několik let. Centrum navíc letos v červnu uspořádalo v Humpolci osvětovou přednášku o drogové prevenci určenou pro zástupce místních škol. Při té příležitosti padlo, že ve městě nezaznamenali žádné mimořádné okolnosti týkající se drog a jejich distribuce.

Zároveň připadá v úvahu i možnost, že injekční stříkačku nalezenou v parku Stromovka někdo použil pro aplikaci léků. Poté ji buď bezohledně zahodil, anebo mu nedopatřením vypadla například z tašky. „Nicméně je zapotřebí tuto záležitost nepodceňovat a dále ji sledovat,“ zdůraznil starosta s tím, že kromě každotýdenních výjezdů odborných pracovníků Centra U Větrníků zkontaktoval i humpoleckou Policii České republiky. „Policisté parkem procházejí v náhodných časových intervalech a dál budou v pěších hlídkách pokračovat. Zároveň prosíme veřejnost, pokud by kdekoliv ve městě narazila, jako v tomto případě, na volně ležící injekční stříkačku, aby se rovnou obrátila na policii,“ zdůraznil Karel Kratochvíl.

Stejně tak je vhodné zkontaktovat policii v okamžiku, kdy v parku pobývá člověk a budí veřejné pohoršení. „Nemůžeme zakázat vstup do parku lidem bez domova, po čemž někteří uživatelé na sociálních sítí volají. Park je veřejný prostor, je určený pro lidi a ti jej mají právo využívat. Vedle toho přece nemůže nikdo z nás na první pohled s naprostou jistotou definovat, který člověk pohybující se v parku je, nebo není bez domova. Jiná situace nastává, když narazíme na někoho, kdo skutečně budí veřejné pohoršení, například tím, že je evidentně pod vlivem alkoholu a obtěžuje okolí. Přitom nemusí ani jít o člověka bez domova. V takovém případě je vhodné přivolat policii,“ zmínil starosta. Dodal, že se s vedoucím humpolecké Policie České republiky pravidelně schází. „Budu i v tomto ohledu opakovat žádost o pěší hlídky policistů v parku a prověřování případných podezřelých okolností,“ řekl Karel Kratochvíl.

- ilustrační foto -
Aneta SLAVÍKOVÁZpět nahoru na obsah...

Další zajímaví obyvatelé v jihlavské zoo - kusu liščí a klokánek rudohnědý
V jihlavské zoologické zahradě se zabydlují klokánci rudohnědí. A zahrada také slaví další chovatelský úspěch - letos se narodilo již druhé mládě kusu lišcích.
Výběh vedle expozice Hacienda Escondido zabydlují klokánci rudohnědí (Aepyprymnus rufescens). Tři mladé samce přivezli pracovníci jihlavské zoo ze zoo Hamerton (Spojené království). Jejich výběh nechávají chovatelé záměrně zarostlý, aby si zvířata rychleji zvykla na nové prostředí.
Klokánek rudohnědý (nebo červenavý) je pojmenován podle prošedivěle červenohnědé srsti na těle, i když na některých místech těla je bílý. Chápavý ocas používá pro snášení trávy y stonků při výstavbě vysokého kuželovitého hnízda. To staví v lese na zemi, často opřené o kmen nebo ležící kládu; jedno zvíře může mít až pět takových skrýší. Požírá houby, trávu, kořeny, listy, květy, semena a malé bezobratlé. Rodí jedno mláďe, které však samice po šestnácti týdnech opouští. Je dlouhý 37-52cm. Jeho ocas je dlouhý34 - 40cm. Váží 2,5 - 3,5kg.

Chovatel Michal Kratochvíl z Australské farmy vyfotografoval v pořadí už druhé letošní mládě kusu liščích (Trichosurus vulpecula). Na fotografii je matka Lola, která mládě nosí ve svém vaku. Hrdý otec malého australského vačnatce se jmenuje Jurášek.
Kusu liščí je asi nejběžnějším, ale zřejmě též nejrůzněji zbarveným vačnatcem Austrálie, zbarvení může být v různých odstínech hnědé, běžní jsou i černí jedinci. Vyskytuje se zejména v deštném lese, ale žije i na okrajích velkých měst jako Sydney nebo Melbourne. Jižní populace jsou odolné proti chladu. Jsou často loveni pro svou kvalitní kožešinu tzv. adelaidská činčila. Toto noční zvíře je všežravec, živí se hmyzem, ptačími vejci a mláďaty, listím, výhonky, plody všeho druhu a vybírá i popelnice. Každý rok rodí většinou jedno mládě, které se 4 až 5 měsíců zdržuje v matčině vaku a pak zůstává několik měsíců s matkou. Dožívají se 14 - 15 let.

Foto:
kusu liščí
klokánek rudokrký - samička s mládětem
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Hosově shořel včelín i včelstva
Škodu v předběžné výši 200 tisíc korun za sebou zanechal sobotní požár včelína v Hosově, místní části Jihlavy. K ohlášenému požáru vyjeli v sobotu 27. července v 11.45 hodin jihlavští profesionální hasiči.
Na likvidaci požáru hasiči nasadili dva vodní proudy. Po pár minutách intenzivního hašení se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu.

Plameny zničily včelín a včelstva.

Požár zapříčinila nedbalost při vykuřování včelstev.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

Na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje hořelo pole a les, na místo vyjelo třináct jednotek hasičů
Třináct jednotek hasičů z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje bylo v pátek 26. července v 14.56 hodin vysláno k ohlášenému požáru pole a lesa v katastru obce Bačkovice na Třebíčsku. Požár vznikl na území Kraje Vysočina a rozšířil se na území Jihočeského kraje. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
S požárem na ploše přibližně 12 hektarů bojovali hasiči více než hodinu. V 16.20 hodin byla provedena likvidace požáru a zasahující jednotky se vrátily zpět na své základny.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 190 tisíc korun.

Požár zapříčinil úlet jiskry z drtičky kombajnu.

Na místě zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic Moravské Budějovice a Jemnice společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Budíškovic, Dačic, Dešné, Slavonic, Starého Hobzí, Budkova, Jemnice, Moravských Budějovic, Police, Třebelovic a obce Písečné.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

U Horní Libochové na Žďársku hořelo v pátek odpoledne pole
Škodu v předběžné výši 42 tisíc korun za sebou zanechal páteční odpolední požár pole v katastru obce Horní Libochová na Žďársku. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Požár zapříčinila technická závada – cizí předmět v žacím stroji.
K ohlášenému požáru vyjela v pátek 26. července v 14.16 hodin jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Horní Libochové, Strážku a Křižanova.

Hasičům se podařilo dostat velmi rychle požár pod kontrolu. V 14.38 hodin byly plameny uhašeny a jednotky se postupně vrátily na své základny.

Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 300 tisíc korun.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

U Dyjic nedaleko Telče hořelo strniště, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů
K požáru strniště u Dyjic na Jihlavsku vyjížděly v pátek 26. července po poledni čtyři jednotky hasičů. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda požárem nevznikla.
K ohlášenému požáru vyjela v 12.10 hod jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Telče, Dyjic a Nové Říše.

Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Požár na ploše přibližně 0,75 ha se hasičům podařilo velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat.
Před požárem hasiči uchránili sousední žitné pole.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

Nejzcestovalejší Čech navštívil i 378 měst s více než jedním milionem obyvatel
Ing. Miroslav Šnejdar - nejzcestovalejší občan České republiky se ve svých 90 letech (naprosto svěží, přesto však s přibývajícími zdravotními potížemi) loučí se svou „kariérou“ cestovatele. Pelhřimovská Agentura Dobrý den ho při této příležitosti zapsala do České knihy rekordů.
Po předběžné návštěvě u p. Šnejdara komisařka Agentury Dobrý den ve svém zápisu napsala:

Byl to neuvěřitelný zážitek! Pán je skvělý, krásně a uceleně povídá. Když jsem si přečetla vstupní informace, vůbec jsem tomu nemohla uvěřit, ale všechno je pravda! Když jsme se zeptali na jakoukoli sebemenší zemi, vytáhl deník, fotky a začal povídat. Myslím, že nenajdete většího cestovatele, kam se na něj všichni "medializovaní" hrabou.
Je hrdý (protože má být na co) a také se cítí nedoceněný (pochopitelně - zatímco ti "opěvování" cestovatelé absolvovali cesty víceméně s komfortem a svolením strany, on cestoval bez sponzorů a často tajně.)

Pár citací ze sumáře Miroslava Šnejdara:
V roce 1995 jsem dokončil návštěvy všech 258 zemí světa a kolonií a také všech 378 milionových měst. Pokračoval jsem ve „sběru“ 616 stotisícových měst na západ od linie Murmansk - Oděsa a začal více s pěší turistikou.

Na mých 366 zahraničních cestách jsem urazil 2,324.000 km. Z toho letecky s 200 různými společnostmi 1,437.000 km, po kolejích 332.000, autobusy 360.000, autem 118.000, loděmi 51.000 a pěšky jen 26.000 km. Nejhezčí byly cesty po mořích. Při 23 větších námořních cestách jsem navštívil 60 moří a 63 větších zálivů; podle oblastí to byl Atlantik 24x, Pacifik 15x, Indický oceán 21x a Karibské moře 11x. Třináct cest bylo delších, než je obvod zeměkoule na rovníku. Středních cest od 10 do 40 tis. km bylo 23. Strávil jsem v zahraničí přes 12 let, většinou v tropech. Než jsme vstoupili do Evropské unie, měl jsem 15 cestovní pasů. Některé mi ukradli nebo skončily na naší pasovce. Teď to mají Češi snadné. Já jsem potřeboval kdysi vízum i na většinu malých ostrůvků. Např. pro 2 anglické ostrovy v Karibiku stálo vízum po delším čekání 2x 1700 Kč a to byl tehdy dobrý měsíční plat inženýra ve Vítkovicích. Pro mé cesty v zahraničí jsem neměl žádného sponzora. Všechny státy ze služebních cest (kromě Iráku a Kuvajtu) jsem později navštívil mnohokrát sám. Na to jsem si musel tvrdě našetřit. CESTOVÁNÍ JE PRIMA, ALE DÁ TO ZABRAT ! Našetřit si peníze, naučit se cizí jazyky, cesty po všech stránkách připravit, sehnat víza a pak už jen vyjet a vydržet…).

Pan Šnejdar se i přes svůj věk stará o svou nemocnou, ležící partnerku. Citace:
Loni mi bylo 90 let a zdraví mi už moc neslouží. Moje přítelkyně Jarmila dostala v 3/2014 mozkovou mrtvici a je nepohyblivá; denně u ní jsem v penzionu 3 hod. Po 1,5 roce se její stav trochu zlepšil a tak jsem udělal během dalšího roku 4 větší cesty, kde jsem spíš jezdil, než chodil. První krátkou na Liparské ostrovy u Sicílie, které byly posledním souostrovím Evropy, kde jsem dosud nebyl. Druhá cesta byla kolem Nízkého Kavkazu přes Nachičevanskou enklávu do Náhorního Karabachu, kde se stále ještě občas střílí. Z enklávy na celnici s Karabachem by mě dál nepustili. Musel jsem tedy oklikou kolem Araratu a podél dlouhé turecké hranice do Batumi (v Adžáriji) u Černého moře a přes Tbilisi a Jerevan bez víza do Stěpanakertu v Náh. Karabachu. Při návratu jsem byl ale na hranici zadržen, vyšetřován, ale pak pro- puštěn. Třetí cesta vedla do Indie, (s pěti návštěvami indického vyslanectví v Praze pro vízum do 7 východoindických států). Už jednou jsem byl z Assámu deportován. Tentokrát to vyšlo i když jsem zajel i do zakázané oblasti. Pak přišel na řadu Severní Altaj (ruská část), tj. Gornoaltajsk, Tuva a Chakasia. Navíc jsem si přidal Jakutsko, abych se podíval na poslední světovou řeku Lenu, kterou jsem ještě neviděl. Tím jsem dosáhl 577 bodů v brněnském žebříčku a mohu být jen těžko dostižen.
Zdravotní potíže neustávaly a tak jsem se rozhodl rozloučit se s cestováním tím, že navštívím všechna hlavní města evropských států. Od srpna 2016 jsem byl ve všech. Přidal jsem ještě Istanbul a Petrohrad, vynechal jsem jen malé Monako, San Marino, Vatikán, Andorru a Maltu, V mnohých městech jsem byl předtím vícekrát; vzal jsem si proto jejich mapky, vybral místa, která jsem chtěl naposledy vidět, pak tam zajel, koupil si jednodenní lístek na dopravu, objel, co se dalo, a zbytek „dochodil“ jako starý cesťák pěšky. Skončil jsem v září 2018. Přítelkyni Jarmilu jsem kromě těch třech trekingů nenechával samotnou. Např. ráno 2 hod. u ní, pak vlakem do Prahy a v 15hod. jsem byl ve Stockholmu. Do 22 hod. prohlídka známých míst, pak se prospal v nočním vlaku do Osla, prohlídka a speciálem po obědě do Katovic, odkud už taxíkem domů a u Jarmily od 16:30 do 18 h. Celkem jsem za necelé 3 roky udělal 90.582 km. SVSC. Ing. Miroslav Šnejdar, CSc.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Muž na Svitavsku oznámil na policii, že jej pokousala sousedka kvůli odpadkům
Devětačtyřicetiletý muž ze Svitavska přišel ve čtvrtek 25. července večer na služebnu Policie ČR ve Svitavách sdělit, že po obci kde žije, chodí jeho sousedka a vkládá svůj domácí odpad do cizích popelnic.
Jemu se to mělo stát již několikrát před tím. Ve čtvrtek byla tou cizí popelnicí opět právě ta jeho, Ve čtvrtek však ženu měl chytit při činu. Chtěl ji tedy její odpad zabalený v pytli vrátit. Odpadkový plný pytel vytáhl a nesl je zpět ženě, ať je vyhodí do své popelnice. Ta poškozenému řekla, že si může svůj odpad vyhazovat, kam uzná za vhodné. Následně jej měla pokousat a poškrábat na ruce, ve které pytel s odpadem držel. Muž poté vyhledal lékařské ošetření.
"My prozatím věc prověřujeme jako přestupek proti občanskému soužití. O vině a trestu bude rozhodovat příslušný správní orgán", informoval policejní tiskový mluvčí Ondřej Zeman.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstava v celnici u Hardeggu provede zájemce historií železné opony i vzájemné spolupráce po jejím pádu
Více než tři desítky unikátních fotografií a čtivý text na infopanelech provede zájemce historií Železné opony, sametovou revolucí na Znojemsku i třicetiletou vzájemnou spoluprací jednotlivců i organizací. Výstavu je instalovaná v bývalé české celnici u mostu v Hardeggu. Navštívit ji lze do konce prázdnin každý den od 10 do 17 hodin. V září pak o víkendech a svátcích ve stejný čas. Vstupné je zdarma.
Velkoformátové fotografie i informační panely jsou rozděleny do tří částí. V první se lidé dozvědí o tom, jak Železná opona vznikla, jak fungovala a osudech lidí, kterým vstoupila do života.

V druhé části fotografie přiblíží přelomový podzim 1989 a jaro 1990. Tvůrci výstavy se soustředí především na informace a snímky pocházející přímo z našeho regionu. Návštěvníci tak uvidí autentické fotografie ze stříhání drátů železné opony i ze spontánního překročení kostry hardeggského mostu v prosinci 2019.

Poslední část zobrazuje vzájemnou spolupráci v posledních třiceti letech. Právě kooperace národních parků Podyjí a Thayatal na ochraně území Podyjí je její nedílnou součástí.

Výstava vznikla v rámci projektu 30 let bez Železné opony programu Interreg Rakousko – Česká republika. Díky této podpoře připravujeme například na začátek srpna koncert ve Vranově nad Dyjí, 20. září debatní večer ve znojemském kině a oslavu pádu Železné opony v Hardeggu.

FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   7. 12. 2019

• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019

• Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
• Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
• Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
• Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
• Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
• U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
• V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren

Úterý   26. 11. 2019

• Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
• Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
• Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
• Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
• Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
• Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
• Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
• Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří

Pondělí   25. 11. 2019

• Řidiči s alkoholem a drogami v krvi
• Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany oslavilo 25. výročí od svého otevření
• Výstava betlémů nejen z Tišnovska v zámeckých konírnách v Třebíči
• V Třebíči chtěl opilý muž skočit z mostu, kolemjdoucí mu v tom zabránili
• Jihlavská zoologická zahrada přivítá nového obyvatele - vzácné prase visajánské
• V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a ukážou jim porodní sál
• Muž obtěžoval mladou ženu na okraji Třebíče, obnažil se a gestikuloval
• Dílna na náměstí v Přibyslavi je plná keramických betlémů
• Ve Ždírci nad Doubravou byla nalezena munice z druhé světové války německé výroby

Neděle   24. 11. 2019

• Horácké muzeum vydává knihu o Karlu Němcovi s titulem Strašidla, lyžaři, svatí...
• Podnapilá žena ve Žďáře nad Sázavou havarovala; za volant usedli i další opilí řidiči
• Neznámý zloděj ukradl v Petrovicích na Žďársku z auta nezávislé topení, škoda je 23 tisíc korun
• Vánoce v přírodních materiálech v muzeu v Jihlavě
• Vánoční výstava v jihlavském muzeu věnovaná betlémům a pečivu z 19. a 20. století
• Na Pančavě v Jihlavě byla nalezena lidská kostra
• Beseda o lidech, kteří prožili válku v úkrytu v synagoze v Třebíči

Sobota   23. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Balón, o dvou rodinách, které v roce 1979 chtěly z NDR do NSR
• Vánoční výstava fotografií v Telči pomůže mobilnímu hospicu Sdílení
• Nové oddělení pro dlouhodobě nemocné v novoměstské nemocnici je připraveno přijmout první pacienty
• V Jihlavě proběhne sčítání osob v bytové nouzi; vylosovaným domácnostem pak radnice nabídne městský byt
• Vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal lak na autě, majiteli způsobil škodu padesát tisíc korun
• Přednáška o cestě sondy New Horizons k Plutu v jihlavském muzeu
• V novém jízdním řádu 2020 pojede v Kraji Vysočina více spojů

Pátek   22. 11. 2019

• Jihlavské nakladatelství Altenbert pokřtí v aule vysoké školy komiks s titulem Obušky a něžná revoluce
• Profesionální hasiči v Třešti oslavili 45 let od svého vzniku
• Mladík při pobytu na záchytce v Jihlavě poškrábal stěny místnosti a strop, škoda je 17 tisíc korun
• Zahradní techniku za tři miliony korun získaly obce sdružené v Energoregionu 2020 díky sousedství s Jadernou elektrárnou Dukovany
• Osmnáctiletý muž na Velkobítešsku si nakradl spoustu věcí za 200 tisíc korun; skončil ve vazbě
• Vysočinu opět zasáhne silné povětří
• Manažerská hra Unisim pomáhá studentům vyzkoušet si prakticky teoretické znalosti
• Před soudem veřejné mravnosti partyzáni v Přibyslavi obstáli
• Plzeňáci si při exkurzi v trolejbusu projeli jihlavské páteřní trasy MHD
• Filmový klub v sobotu mimořádně uvede britský snímek Pardon, nezastihli jsme vás

Čtvrtek   21. 11. 2019

• Mladík v Třebíči nabídl ženě marihuanu, té se udělalo špatně, musela si zavolat záchranku
• V novoměstském muzeu si budou moci zájemci sami pomalovat vyřezávané lidové hračky, třeba anděla nebo panenku
• Třebíč má nový varovný informační systém
• Zubní ordinace v Dukovanech hlásí, že mají plno až do konce roku 2020
• Kriminalisté z Jihlavska zahájili trestní stíhání proti osmatřicetileté ženě pro podvod
• Jihlavská nemocnice chce pod stromeček nadělit pacientům již sedmý vánoční pokoj, tentokrát pro nastávající maminky
• Jihlavské služby v zimě sníží frekvenci svozu hnědých nádob na bioodpad
• Havlíčkobrodská galerie představí dílo animátorky Haliny Weissové
• Přednáška Příroda a krajiny Ománu v podání manželů Bezděčkových na radnici v Telči

Středa   20. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz