Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 27.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vysočina bude na podzimní světové kuchařské soutěži hostit vyhlášenou Trophée Mille
Pouze týmy z osmi středních škol budou mít už v listopadu jedinečnou šanci bojovat o prestižní francouzskou kulinářskou cenu Philippa Milla, vyhlášeného francouzského šéfkuchaře oceněného dvěma michelinskými hvězdami, tedy nejvyšším světovým gastronomickým oceněním.
„Tým kolem Philippa Milla svěřil organizaci českého kola soutěže Kraji Vysočina. Fakticky je Česká republika prvním mimofrancouzským státem, kde se bude o titul bojovat. Pro Kraj Vysočina je to obrovská čest, ale i závazek a obrovská výzva,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Pro pořádání českého celostátního kola byla vybrána Vysočina. Prezident soutěže Philippe Mille opakovaně navštívil Jihlavu a prohlédl si provozy krajem zřizovaných hotelových škol, jako porotce i pozorovatel byl přítomen místním soutěžím a na základě získaných poznatků nabídl Kraji Vysočina pořadatelství. Svou roli jistě hrála i úspěšná účast vysočinských hotelových škol v mezinárodních kolech přímo ve Francii.
Kraj Vysočina vytipoval pro lokaci soutěže několik veřejných míst, jako nejvhodnější se nakonec ukázalo uspořádání soutěže v prostorách obchodního centra CityPark, kde soutěž bude 16. listopadu 2019 probíhat. V nákupní galerii budou pouze pro tento účel postavena čtyři plnohodnotná kuchyňská studia, ve kterých se bude osm dvoučlenných týmů střídat. „Podmínkou je smíšený tým kuchaře a cukráře s tím, že povinnými surovinami budou králičí hřbet, brambory, farmářský tvaroh a med z Vysočiny. Například ve Francii jsou obrovskou motivací pro soutěžní týmy členové poroty – vždy jde o národní gastronomickou elitu. I v tomto směru můžeme slíbit, že bude česká verze věrnou kopií – pozvání do české poroty přijali renomovaní a uznávaní šéfkuchaři Pavel Mareš, Tomáš Popp, Jan Horký, Ondřej Slanina a originální cukrářka Iva Roháčová,“ prozrazuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová s tím, že sám Philippe Mille, jako prezident soutěže na sebe převzal roli nestranného pozorovatele, prostředníka mezi nadějnými kuchaři a porotou a také rádce soutěžních týmů.

Vítězný tým prvního českého ročníku Trophée Mille postoupí do mezinárodního finále soutěže ve Francii v roce 2020. Na tento rok je připravován jubilejní desátý mezinárodní ročník.
Už v tuto chvíli mohou hotelové školy z celé České republiky získat informace o českém kole gastronomické soutěže na speciálně připravených stránkách https://www.trophee-mille.fr… kde jsou ke stažení pravidla soutěže. Kontaktní osobou pro účely soutěže je Jana Hadravová, odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina, Jihlava, tel.: 564 602 977, e-mail: soutezmille@kr-vysoc…

Trophée Mille Česká republika je gastronomická soutěž, během níž je vítána veřejnost v roli pozorovatelů. Nic nebude probíhat za zavřenými dveřmi. Veřejnost tak uvidí všechny pracovní postupy soutěžních týmů i hodnocení poroty. Soutěž bude součástí velké celodenní akce pro veřejnost, která se v CityParku Jihlava bude 16. listopadu 2019 konat pod názvem Gurmet den s Krajem Vysočina.

FOTO: S šéfkuchařem Philippe Mille se české týmy potkali na jeho gastrosoutěži v Remeši, on sám v roce 2018 vařil společně s týmem Gastroakademie Kraje Vysočina na jihlavské střední škole služeb.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Tuto záležitost nelze podcenit a je třeba ji sledovat, řekl starosta Humpolce k fotografii na sociální síti a zkontaktoval policii
Poté, co byla na sociální síti zveřejněna fotografie injekční stříkačky s ochranným krytem na jehle, která byla nalezena pod lavičkou v parku Stromovka, podniklo město Humpolec kroky k objasnění situace a následně k posílení preventivních opatření do budoucna.
Každé úterý do města dojíždějí sociální pracovníci Centra U Větrníku z Oblastní charity Jihlava, kteří se přímo v terénu věnují drogové prevenci a situaci v Humpolci mají zmapovanou. Jedná se totiž o jednu ze sociálních služeb, se kterou je Odbor zdravotnictví a sociálních věcí při Městském úřadu Humpolec v pravidelném kontaktu již několik let. Centrum navíc letos v červnu uspořádalo v Humpolci osvětovou přednášku o drogové prevenci určenou pro zástupce místních škol. Při té příležitosti padlo, že ve městě nezaznamenali žádné mimořádné okolnosti týkající se drog a jejich distribuce.

Zároveň připadá v úvahu i možnost, že injekční stříkačku nalezenou v parku Stromovka někdo použil pro aplikaci léků. Poté ji buď bezohledně zahodil, anebo mu nedopatřením vypadla například z tašky. „Nicméně je zapotřebí tuto záležitost nepodceňovat a dále ji sledovat,“ zdůraznil starosta s tím, že kromě každotýdenních výjezdů odborných pracovníků Centra U Větrníků zkontaktoval i humpoleckou Policii České republiky. „Policisté parkem procházejí v náhodných časových intervalech a dál budou v pěších hlídkách pokračovat. Zároveň prosíme veřejnost, pokud by kdekoliv ve městě narazila, jako v tomto případě, na volně ležící injekční stříkačku, aby se rovnou obrátila na policii,“ zdůraznil Karel Kratochvíl.

Stejně tak je vhodné zkontaktovat policii v okamžiku, kdy v parku pobývá člověk a budí veřejné pohoršení. „Nemůžeme zakázat vstup do parku lidem bez domova, po čemž někteří uživatelé na sociálních sítí volají. Park je veřejný prostor, je určený pro lidi a ti jej mají právo využívat. Vedle toho přece nemůže nikdo z nás na první pohled s naprostou jistotou definovat, který člověk pohybující se v parku je, nebo není bez domova. Jiná situace nastává, když narazíme na někoho, kdo skutečně budí veřejné pohoršení, například tím, že je evidentně pod vlivem alkoholu a obtěžuje okolí. Přitom nemusí ani jít o člověka bez domova. V takovém případě je vhodné přivolat policii,“ zmínil starosta. Dodal, že se s vedoucím humpolecké Policie České republiky pravidelně schází. „Budu i v tomto ohledu opakovat žádost o pěší hlídky policistů v parku a prověřování případných podezřelých okolností,“ řekl Karel Kratochvíl.

- ilustrační foto -
Aneta SLAVÍKOVÁZpět nahoru na obsah...

Další zajímaví obyvatelé v jihlavské zoo - kusu liščí a klokánek rudohnědý
V jihlavské zoologické zahradě se zabydlují klokánci rudohnědí. A zahrada také slaví další chovatelský úspěch - letos se narodilo již druhé mládě kusu lišcích.
Výběh vedle expozice Hacienda Escondido zabydlují klokánci rudohnědí (Aepyprymnus rufescens). Tři mladé samce přivezli pracovníci jihlavské zoo ze zoo Hamerton (Spojené království). Jejich výběh nechávají chovatelé záměrně zarostlý, aby si zvířata rychleji zvykla na nové prostředí.
Klokánek rudohnědý (nebo červenavý) je pojmenován podle prošedivěle červenohnědé srsti na těle, i když na některých místech těla je bílý. Chápavý ocas používá pro snášení trávy y stonků při výstavbě vysokého kuželovitého hnízda. To staví v lese na zemi, často opřené o kmen nebo ležící kládu; jedno zvíře může mít až pět takových skrýší. Požírá houby, trávu, kořeny, listy, květy, semena a malé bezobratlé. Rodí jedno mláďe, které však samice po šestnácti týdnech opouští. Je dlouhý 37-52cm. Jeho ocas je dlouhý34 - 40cm. Váží 2,5 - 3,5kg.

Chovatel Michal Kratochvíl z Australské farmy vyfotografoval v pořadí už druhé letošní mládě kusu liščích (Trichosurus vulpecula). Na fotografii je matka Lola, která mládě nosí ve svém vaku. Hrdý otec malého australského vačnatce se jmenuje Jurášek.
Kusu liščí je asi nejběžnějším, ale zřejmě též nejrůzněji zbarveným vačnatcem Austrálie, zbarvení může být v různých odstínech hnědé, běžní jsou i černí jedinci. Vyskytuje se zejména v deštném lese, ale žije i na okrajích velkých měst jako Sydney nebo Melbourne. Jižní populace jsou odolné proti chladu. Jsou často loveni pro svou kvalitní kožešinu tzv. adelaidská činčila. Toto noční zvíře je všežravec, živí se hmyzem, ptačími vejci a mláďaty, listím, výhonky, plody všeho druhu a vybírá i popelnice. Každý rok rodí většinou jedno mládě, které se 4 až 5 měsíců zdržuje v matčině vaku a pak zůstává několik měsíců s matkou. Dožívají se 14 - 15 let.

Foto:
kusu liščí
klokánek rudokrký - samička s mládětem
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Hosově shořel včelín i včelstva
Škodu v předběžné výši 200 tisíc korun za sebou zanechal sobotní požár včelína v Hosově, místní části Jihlavy. K ohlášenému požáru vyjeli v sobotu 27. července v 11.45 hodin jihlavští profesionální hasiči.
Na likvidaci požáru hasiči nasadili dva vodní proudy. Po pár minutách intenzivního hašení se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu.

Plameny zničily včelín a včelstva.

Požár zapříčinila nedbalost při vykuřování včelstev.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

Na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje hořelo pole a les, na místo vyjelo třináct jednotek hasičů
Třináct jednotek hasičů z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje bylo v pátek 26. července v 14.56 hodin vysláno k ohlášenému požáru pole a lesa v katastru obce Bačkovice na Třebíčsku. Požár vznikl na území Kraje Vysočina a rozšířil se na území Jihočeského kraje. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
S požárem na ploše přibližně 12 hektarů bojovali hasiči více než hodinu. V 16.20 hodin byla provedena likvidace požáru a zasahující jednotky se vrátily zpět na své základny.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 190 tisíc korun.

Požár zapříčinil úlet jiskry z drtičky kombajnu.

Na místě zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic Moravské Budějovice a Jemnice společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Budíškovic, Dačic, Dešné, Slavonic, Starého Hobzí, Budkova, Jemnice, Moravských Budějovic, Police, Třebelovic a obce Písečné.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

U Horní Libochové na Žďársku hořelo v pátek odpoledne pole
Škodu v předběžné výši 42 tisíc korun za sebou zanechal páteční odpolední požár pole v katastru obce Horní Libochová na Žďársku. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Požár zapříčinila technická závada – cizí předmět v žacím stroji.
K ohlášenému požáru vyjela v pátek 26. července v 14.16 hodin jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Horní Libochové, Strážku a Křižanova.

Hasičům se podařilo dostat velmi rychle požár pod kontrolu. V 14.38 hodin byly plameny uhašeny a jednotky se postupně vrátily na své základny.

Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 300 tisíc korun.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

U Dyjic nedaleko Telče hořelo strniště, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů
K požáru strniště u Dyjic na Jihlavsku vyjížděly v pátek 26. července po poledni čtyři jednotky hasičů. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda požárem nevznikla.
K ohlášenému požáru vyjela v 12.10 hod jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Telče, Dyjic a Nové Říše.

Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Požár na ploše přibližně 0,75 ha se hasičům podařilo velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat.
Před požárem hasiči uchránili sousední žitné pole.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS VysočinaZpět nahoru na obsah...

Nejzcestovalejší Čech navštívil i 378 měst s více než jedním milionem obyvatel
Ing. Miroslav Šnejdar - nejzcestovalejší občan České republiky se ve svých 90 letech (naprosto svěží, přesto však s přibývajícími zdravotními potížemi) loučí se svou „kariérou“ cestovatele. Pelhřimovská Agentura Dobrý den ho při této příležitosti zapsala do České knihy rekordů.
Po předběžné návštěvě u p. Šnejdara komisařka Agentury Dobrý den ve svém zápisu napsala:

Byl to neuvěřitelný zážitek! Pán je skvělý, krásně a uceleně povídá. Když jsem si přečetla vstupní informace, vůbec jsem tomu nemohla uvěřit, ale všechno je pravda! Když jsme se zeptali na jakoukoli sebemenší zemi, vytáhl deník, fotky a začal povídat. Myslím, že nenajdete většího cestovatele, kam se na něj všichni "medializovaní" hrabou.
Je hrdý (protože má být na co) a také se cítí nedoceněný (pochopitelně - zatímco ti "opěvování" cestovatelé absolvovali cesty víceméně s komfortem a svolením strany, on cestoval bez sponzorů a často tajně.)

Pár citací ze sumáře Miroslava Šnejdara:
V roce 1995 jsem dokončil návštěvy všech 258 zemí světa a kolonií a také všech 378 milionových měst. Pokračoval jsem ve „sběru“ 616 stotisícových měst na západ od linie Murmansk - Oděsa a začal více s pěší turistikou.

Na mých 366 zahraničních cestách jsem urazil 2,324.000 km. Z toho letecky s 200 různými společnostmi 1,437.000 km, po kolejích 332.000, autobusy 360.000, autem 118.000, loděmi 51.000 a pěšky jen 26.000 km. Nejhezčí byly cesty po mořích. Při 23 větších námořních cestách jsem navštívil 60 moří a 63 větších zálivů; podle oblastí to byl Atlantik 24x, Pacifik 15x, Indický oceán 21x a Karibské moře 11x. Třináct cest bylo delších, než je obvod zeměkoule na rovníku. Středních cest od 10 do 40 tis. km bylo 23. Strávil jsem v zahraničí přes 12 let, většinou v tropech. Než jsme vstoupili do Evropské unie, měl jsem 15 cestovní pasů. Některé mi ukradli nebo skončily na naší pasovce. Teď to mají Češi snadné. Já jsem potřeboval kdysi vízum i na většinu malých ostrůvků. Např. pro 2 anglické ostrovy v Karibiku stálo vízum po delším čekání 2x 1700 Kč a to byl tehdy dobrý měsíční plat inženýra ve Vítkovicích. Pro mé cesty v zahraničí jsem neměl žádného sponzora. Všechny státy ze služebních cest (kromě Iráku a Kuvajtu) jsem později navštívil mnohokrát sám. Na to jsem si musel tvrdě našetřit. CESTOVÁNÍ JE PRIMA, ALE DÁ TO ZABRAT ! Našetřit si peníze, naučit se cizí jazyky, cesty po všech stránkách připravit, sehnat víza a pak už jen vyjet a vydržet…).

Pan Šnejdar se i přes svůj věk stará o svou nemocnou, ležící partnerku. Citace:
Loni mi bylo 90 let a zdraví mi už moc neslouží. Moje přítelkyně Jarmila dostala v 3/2014 mozkovou mrtvici a je nepohyblivá; denně u ní jsem v penzionu 3 hod. Po 1,5 roce se její stav trochu zlepšil a tak jsem udělal během dalšího roku 4 větší cesty, kde jsem spíš jezdil, než chodil. První krátkou na Liparské ostrovy u Sicílie, které byly posledním souostrovím Evropy, kde jsem dosud nebyl. Druhá cesta byla kolem Nízkého Kavkazu přes Nachičevanskou enklávu do Náhorního Karabachu, kde se stále ještě občas střílí. Z enklávy na celnici s Karabachem by mě dál nepustili. Musel jsem tedy oklikou kolem Araratu a podél dlouhé turecké hranice do Batumi (v Adžáriji) u Černého moře a přes Tbilisi a Jerevan bez víza do Stěpanakertu v Náh. Karabachu. Při návratu jsem byl ale na hranici zadržen, vyšetřován, ale pak pro- puštěn. Třetí cesta vedla do Indie, (s pěti návštěvami indického vyslanectví v Praze pro vízum do 7 východoindických států). Už jednou jsem byl z Assámu deportován. Tentokrát to vyšlo i když jsem zajel i do zakázané oblasti. Pak přišel na řadu Severní Altaj (ruská část), tj. Gornoaltajsk, Tuva a Chakasia. Navíc jsem si přidal Jakutsko, abych se podíval na poslední světovou řeku Lenu, kterou jsem ještě neviděl. Tím jsem dosáhl 577 bodů v brněnském žebříčku a mohu být jen těžko dostižen.
Zdravotní potíže neustávaly a tak jsem se rozhodl rozloučit se s cestováním tím, že navštívím všechna hlavní města evropských států. Od srpna 2016 jsem byl ve všech. Přidal jsem ještě Istanbul a Petrohrad, vynechal jsem jen malé Monako, San Marino, Vatikán, Andorru a Maltu, V mnohých městech jsem byl předtím vícekrát; vzal jsem si proto jejich mapky, vybral místa, která jsem chtěl naposledy vidět, pak tam zajel, koupil si jednodenní lístek na dopravu, objel, co se dalo, a zbytek „dochodil“ jako starý cesťák pěšky. Skončil jsem v září 2018. Přítelkyni Jarmilu jsem kromě těch třech trekingů nenechával samotnou. Např. ráno 2 hod. u ní, pak vlakem do Prahy a v 15hod. jsem byl ve Stockholmu. Do 22 hod. prohlídka známých míst, pak se prospal v nočním vlaku do Osla, prohlídka a speciálem po obědě do Katovic, odkud už taxíkem domů a u Jarmily od 16:30 do 18 h. Celkem jsem za necelé 3 roky udělal 90.582 km. SVSC. Ing. Miroslav Šnejdar, CSc.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Muž na Svitavsku oznámil na policii, že jej pokousala sousedka kvůli odpadkům
Devětačtyřicetiletý muž ze Svitavska přišel ve čtvrtek 25. července večer na služebnu Policie ČR ve Svitavách sdělit, že po obci kde žije, chodí jeho sousedka a vkládá svůj domácí odpad do cizích popelnic.
Jemu se to mělo stát již několikrát před tím. Ve čtvrtek byla tou cizí popelnicí opět právě ta jeho, Ve čtvrtek však ženu měl chytit při činu. Chtěl ji tedy její odpad zabalený v pytli vrátit. Odpadkový plný pytel vytáhl a nesl je zpět ženě, ať je vyhodí do své popelnice. Ta poškozenému řekla, že si může svůj odpad vyhazovat, kam uzná za vhodné. Následně jej měla pokousat a poškrábat na ruce, ve které pytel s odpadem držel. Muž poté vyhledal lékařské ošetření.
"My prozatím věc prověřujeme jako přestupek proti občanskému soužití. O vině a trestu bude rozhodovat příslušný správní orgán", informoval policejní tiskový mluvčí Ondřej Zeman.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstava v celnici u Hardeggu provede zájemce historií železné opony i vzájemné spolupráce po jejím pádu
Více než tři desítky unikátních fotografií a čtivý text na infopanelech provede zájemce historií Železné opony, sametovou revolucí na Znojemsku i třicetiletou vzájemnou spoluprací jednotlivců i organizací. Výstavu je instalovaná v bývalé české celnici u mostu v Hardeggu. Navštívit ji lze do konce prázdnin každý den od 10 do 17 hodin. V září pak o víkendech a svátcích ve stejný čas. Vstupné je zdarma.
Velkoformátové fotografie i informační panely jsou rozděleny do tří částí. V první se lidé dozvědí o tom, jak Železná opona vznikla, jak fungovala a osudech lidí, kterým vstoupila do života.

V druhé části fotografie přiblíží přelomový podzim 1989 a jaro 1990. Tvůrci výstavy se soustředí především na informace a snímky pocházející přímo z našeho regionu. Návštěvníci tak uvidí autentické fotografie ze stříhání drátů železné opony i ze spontánního překročení kostry hardeggského mostu v prosinci 2019.

Poslední část zobrazuje vzájemnou spolupráci v posledních třiceti letech. Právě kooperace národních parků Podyjí a Thayatal na ochraně území Podyjí je její nedílnou součástí.

Výstava vznikla v rámci projektu 30 let bez Železné opony programu Interreg Rakousko – Česká republika. Díky této podpoře připravujeme například na začátek srpna koncert ve Vranově nad Dyjí, 20. září debatní večer ve znojemském kině a oslavu pádu Železné opony v Hardeggu.

FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   18. 8. 2019

• U Markvartic na Třebíčsku se zranilo po nehodě sedm osob, jedna těžce
• Od půlnoci budou opět jihlavské trolejbusy "B" zajíždět do Starých hor k přejezdu
• Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE 2019 se uskuteční od 29. srpna do 20. září i nad Vysočinou
• Opilý cyklista v Havlíčkově Brodě vrazil do auta, utrpěl lehké zranění
• Dvaadvacetiletému řidiči ve Žďáře nad Sázavou testy prokázaly amfetamin a kokain
• Kraj Vysočina představuje Chutě Vysočiny; první s podtitulem Brambory
• Mezi obcemi Čenkov a Třešť na Jihlavsku srazilo auto dva chodce, oba zemřeli

Sobota   17. 8. 2019

• Nová doba
• Řidič v Havlíčkově Brodě měl pozitivní test na kokain
• O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září
• Dálnice D1 ve Velkém Meziříčí bude od půlnoci do neděle šesti hodin ráno úplně uzavřená
• Veselé barely a popelnice z rukou potomků sochaře Františka Němce z Hriště u Přibyslavi
• Komentovaná prohlídka výstavy děl Miloše Jiránka v jihlavské galerii v úterý 20. srpna
• Muž usedl za volant i přes platný zákaz řízení

Pátek   16. 8. 2019

• Poslední kolo kotlíkových dotací bude spuštěno v září
• V Dukovanech zahájili výměnu paliva na prvním bloku
• Počet dopravních přestupků v jihlavském tunelu roste; výše pokut se pohybuje kolem několika milionů korun měsíčně
• Policisté hledají svědka sobotní tragické noční nehody na dálničním přivaděči v Jihlavě
• Řidič ve Starči na Třebíčsku se snažil policistům ujet a nevyšel mu ani pokus o výměnu se spolujedoucí
• Pozor na Jihlavsku na podvodníky nabízející pronájem bytu
• Ve Lhotě u Kamenice nad Lipou mají oběti první světové války pomníček
• Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka na zámku ve Žďáře nad Sázavou
• Národní basketbalové muzeum bude dalším lákadlem Pelhřimova

Čtvrtek   15. 8. 2019

• Přijďte oslavit TITI DAY s tamaríny do jihlavské zoo!
• Vyjádření FORUM Jihlava, ODS a Žijeme Jihlavou k vypovězení koaliční smlouvy ze strany KDU-ČSL
• Varhanní koncert v podání Tomáše Thona v horním kostele ve Velké Lhotě u Dačic
• Poctivá nálezkyně v Třebíči vrátila nalezenou peněženku se třemi tisíci korun
• U Moravských Budějovic na silnici I/38 se střetla čtyři osobní auta, čtyři osoby utrpěly zranění
• Nová zastávka v Jihlavě - Popicích byla pořízena asi za půl milionu korun
• Muž v Jihlavě obtěžoval svoji bývalou přítelkyni; podezřelý je ze spáchání dvou trestných činů
• Veřejná doprava Vysočiny: Centrální dispečink ohlídá návaznost spojů
• Ozbrojený muž v Jaroměřicích nad Rokytnou ohrožoval účastníky zábavy; pistoli a střelivo vlastnil nelegálně
• Požár domu ve Vápovicích založil cizinec; měl u sebe velké množství drog
• Hradní pouť plná pohádek a starých řemesel na nádvoří starého hradu Bítova o víkendu
• U obce Rokytno a Kadov na Novoměstsku byly nalezeny německé granáty z druhé světové války
• Den Architektury je letos ve znamení svobody; pestrý program nabídne i na Vysočině
• Firma ASAP ve Věži na Havlíčkobrodskunedodržela podmínky při odstraňování odpadu, dostala pokutu 200 tisíc korun
• Někdo na Litoměřicku postřelil orla mořského; dravec zahynul
• Slavnosti Tří kápí na podzámecké nivě v Třebíči o víkendu
• Osmačtyřicetiletá Jitka z Havlíčkova Brodu byla zavražděna, pachatel uniká

Středa   14. 8. 2019

• Slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna aneb Od počátku k rozkvětu Telče
• Policisté v Humpolci zachránili muži život, který chtěl spáchat sebevraždu; z rukou krajského ředitele převzali ocenění
• Ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku srazilo auto chodce, ten na následky zranění zemřel
• Večerní procházka zšeřelým zámkem Vranovem nad Dyjí v neděli
• Od září začnou ve školách další kurzy první pomoci

Úterý   13. 8. 2019

• Kruhové objezdy v Třebíči budou připomínat rozety baziliky sv. Prokopa
• Třebíčská nemocnice pokračuje ve vzdělávání diabetiků
• Večerní prohlídky náměšťského zámku s pohádkou Panna a netvor
• Kam zadat pozorování čápů po vylétnutí z hnízda?
• Zajeďte si do Pelhřimova, prohlédněte si krematorium a vhoďte tam svoje problémy
• Na dálnici D1 nedaleko Humpolce zemřel před půlnocí dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Nová kuchařka regionu Dunaj - Vltava nabídne osmadvacet receptů
• Festival venkovských zahrad poprvé v Krásném na Novoměstsku
• Žena zemřela v kolejišti mezi Moravskými Budějovicemi a Grešlovým Mýtem

Pondělí   12. 8. 2019

• Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí se srazila dodávka s náklaďákem, řidič dodávky zemřel
• Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší; odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor
• Novoměstská nemocnice získala od nadačního fondu Muži proti rakovině grant ve výši 102 tisíc korun
• U obce Jámy na Žďársku havaroval autobus, čtrnáct lidí utrpělo zranění
• Policisté hledají případné svědky nedělní tragické nehody v Jihlavě
• Petr Fiedor daruje pelhřimovskému Muzeu rekordů ohořelý oblek z jednoho ze svých fakírských kousků
• Opilý muž v Želivě slovně napadal jiné osoby; skončil na záchytce
• Řidič mezi Bohdalovem a Chroustovem srazil a usmrtil chodce, z místa nehody ujel, policisté ho brzy vypátrali
• Kopie legendárních Stínadel stojí na Hradě v Ledči nad Sázavou
• Letní žurnalistická škola v Havlíčkově Brodě po patnácté s rekordní účastí

Neděle   11. 8. 2019

• Na letišti v Havlíčkově Brodě spadl bezmotorový kluzák, pilot zemřel
• Zámek ve Velkém Meziříčí přivítá císaře na manévrech
• Na dálničním přivaděči zemřel po střetu s autem chodec
• U Velkého Meziříčí skončil osobní vůz po nehodě převrácený na střeše, jedna osoba utrpěla zranění
• Při nehodě osobního auta v Polničce na Žďársku se zranila jedna osoba
• Dva zranění po dopravní nehodě osobního vozidla u Herálce na Havlíčkobrodsku
• Při požáru střechy rodinného domu v obci Vápovice se zranili dva lidé
• V Želivě hořela střecha rodinného domu, škoda se vyšplhala až na 600 tisíc korun
• Technoparty u Meziřička probíhá podle policie zatím plynule
• Tradiční hody ve Velké Bíteši se budou konat ve dnech 4. - 11. září

Sobota   10. 8. 2019

• Policisté v Pelhřimově zastavili řidičku pod vlivem amfetaminu a kokainu
• U dopravní nehody na železničním přejezdu v obci Hodkov zasahovali také hasiči z Havlíčkova Brodu
• V neděli si zájemci budou moci prohlédnout synagogu v Pacově
• Jak cestovat autovlakem
• Hlavní vjezd do nemocnice v Havlíčkově Brodě bude od pondělí 12. srpna uzavřen
• Sběrem elektra Jihlavané ušetřili stejně vody jako při 104 452 sprchováních

Pátek   9. 8. 2019

• V Přibyslavicích se na čtyřiačtyřicetiletého muže převrátil stroj; zemřel na místě
• Hradem Lipnicí nad Sázavou se o víkendu rozezní barokní a renesanční hudba k poctě kaple sv. Vavřince
• Neznámý pachatel posprejoval fasádu domu v Horní Cerekvi
• Vycházka Podyjím pro ty, kteří mají rádi plané rostliny na talíři
• Získat trvalý pobyt v nájemních bytech není problém; obavy pronajímatelů z exekuce jsou zbytečné
• Při nakupování si hlídejte svoje věci

Čtvrtek   8. 8. 2019

• Tradiční výstava Zahrada Vysočiny na zámku v Žirovnici již o víkendu
• Značku Regionální potravina získalo na Vysočině dalších osm výrobků
• Policisté v Ledči nad Sázavou hledali muže, který si chtěl ublížit; našel ho služební pes v trávě
• Do Jihlavy zamíří 10 nových trolejbusů, sedm z nich může jezdit i bez trolejí
• Identita ženy, která byla nalezena v rybníku na Havlíčkobrodsku, je stále neznámá
• Mezi obcemi Nové Veselí a Budeč na Žďársku boural opilý řidič osobního auta
• Letní autokino v Dukovanech nabídne obří projekční plochu i větší kapacitu diváků
• Děti přispěly k rekordnímu výtěžku pro hospic v Telči
• Na 183. km dálnice D1 zemřel v noci při nehodě řidič dodávky
• Staronové holubičky v malé obřadní síni v Jihlavě

Středa   7. 8. 2019

• Užovka dostala chuť na kompoty
• Na Žďársku zemřel při nehodě jednačtyřicetiletý motorkář
• Během července vyjížděli hasiči průměrně k 438 událostem denně, což je o 127 výjezdů víc, než je dlouhodobý denní průměr
• Zemědělci budou plošně trávit hraboše; zahynout mohou sovy, dravci i čápi
• V červenci v havlíčkobrodské porodnici zaznamenali rekordní počet porodů, narodilo se 160 dětí
• Světelští policisté zastavili muže se zákazem řízení
• Bítešan získal ve Strážnici prestižní ocenění
• Výstava mečíků a jiřin o víkendu v Jinošově na Třebíčsku
• Při opravě městského domu v ulici Matky Boží v Jihlavě se našly barokní malby
• Během letošních sedmi měsíců se na Vysočině stalo 2700 dopravních nehod; zemřelo 28 lidí

Úterý   6. 8. 2019

• V jihlavské zoo se narodily tři samičky poletušky slovanské
• Rodiče by měli být v létě na děti opatrnější
• V řece Dyji na Vranově nad Dyjí se utopil muž
• Muž na Žďársku usedl za volant i přes vyslovený zákaz, hrozí mu dva roky vězení
• Na hradě Lipnice nad Sázavou se zjeví Don Juan
• Osmačtyřicetiletý řidič na Třebíčsku nadýchal přes 2 promile
• Výjimky z nočního klidu; v srpnu bude na periferiích města Jihlavy živo
• Alkohol a voda v kombinaci s přeceňování sil, se pravděpodobně stala pro plavce v Blansku osudným
• Na silnici I/37 u Medlešic na Chrudimsku zemřela při nehodě jedna osoba, pět lidí bylo zraněno
• Průběh modernizace úseku silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou
• Jak nebýt SMOLAŘEM; nové divadelní představení cílí na seniory
• Prázdniny v Telči vyvrcholí tančírnou; o víkendu zahrají třeba Buty, Midi Lidi nebo Vlasta Redl
• V novoměstském kulturním domě proběhne ve dnech 14. - 17. srpna festival Start film
• Zoo Jihlava bude mít načas nové obyvatele – hliněná zvířata

Pondělí   5. 8. 2019

• FAnn dětem daroval zařízení pro komfortní bonding
• Rekonstrukce Vlasákovy vily v Pelhřimově: FOKUS získal perfektní zázemí pro své služby
• Jihlava si připomněla oběti justičních vražd
• Sedmatřicetiletý řidič v Želetavě nadýchal 1,98 promile
• Dávejte pozor na děti!
• V další jízdě opilí řidiči v Havlíčkově Brodě pokračovat nesměli
• Na kraji vozovky ve Velké Bíteši ležel opilý muž; skončil na záchytce
• Žena nalezena ve čtvrtek v rybníce u Habrů byla zřejmě zavražděna, policie se o pomoc obrací i na řidiče
• Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů
• Pořadatelé minifestivalu elektronické hudby darují dětskému oddělení 25 tisíc korun
• Opilý otec dítěte ležel na chodníku ve Znojemské ulici v Třebíči
• U Radešínské Svratky havaroval v neděli opilý muž na čtyřkolce

Neděle   4. 8. 2019

• Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
• Děkovná mše za úrodu v chrámu sv. Karla Boromejského a bl. Juliany v Brtnici
• Prázdniny během školního roku 2019 - 2020
• Výstava s jihlavskými havíři má katalog a ve sklepení ZUŠ probíhá výstava, k vidění jsou třeba staré škrpále

Sobota   3. 8. 2019

• Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
• Chotěbořská kapela DETTO slaví 40 let; na festivalu přivítá i hvězdy country music
• Město Jihlava má novou pracovnici pro sociální začleňování a prevenci kriminality
• Obyvatele okolí Želivky trpí kvůli nesmyslnému zákazu staveb
• U Panské Lhoty na Jihlavsku hořelo v pátek strniště a sláma
• Nehoda osobního auta ve Stonařově se obešla bez zranění osob
• Bazén E. Rošického v Jihlavě bude v pondělí 5. srpna otevřen pro veřejnost
• U Želetavy hořelo v pátek v podvečer pole
• U Olešné na Žďársku havaroval v pátek večer motorkář, utrpěl zranění
• V kostele v Chotěboři hořelo, škoda přesáhne milion korun

Pátek   2. 8. 2019

• Tajemná zahrada a její zakladatel
• Benefiční koncert pro kostel svatého Jiří v Řečici v neděli na hradě Lipnice nad Sázavou
• Řidič v Jihlavě nadýchal při kontrole 1,66 promile
• Mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví u obce Drobovice na silnici I/38 zemřeli při nehodě tři lidé
• V Habrech bylo nalezeno v rybníce tělo ženy, policie zkoumá, zda se jedná o ztracenou Jitku Zachariášovou
• Houbař našel u obce Rokytno na Žďársku sovětskou minu z druhé světové války
• Altánek v havlíčkobrodském parku Budoucnost získá původní barvy
• Na Karlově náměstí v Třebíči kácejí suché a poškozené stromy
• Jihlava nabízí sprejerům dvě legální plochy pro graffiti
• Vloupání do sklepů - jejich zajištění před nezvanými hosty je velmi důležité
• Zastávky u havlíčkobrodské nemocnice mají nové přístřešky
• Havlíčkobrodští policisté odhalili dvě řidičky pod vlivem drog
• Hálkova ulice v Jihlavě má nové parkoviště pro dvanáct aut

Čtvrtek   1. 8. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz