Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 27.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Vysočina bude na podzimní světové kuchařské soutěži hostit vyhlášenou Trophée Mille
Pouze týmy z osmi středních škol budou mít už v listopadu jedinečnou šanci bojovat o prestižní francouzskou kulinářskou cenu Philippa Milla, vyhlášeného francouzského šéfkuchaře oceněného dvěma michelinskými hvězdami, tedy nejvyšším světovým gastronomickým oceněním.
„Tým kolem Philippa Milla svěřil organizaci českého kola soutěže Kraji Vysočina. Fakticky je Česká republika prvním mimofrancouzským státem, kde se bude o titul bojovat. Pro Kraj Vysočina je to obrovská čest, ale i závazek a obrovská výzva,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Pro pořádání českého celostátního kola byla vybrána Vysočina. Prezident soutěže Philippe Mille opakovaně navštívil Jihlavu a prohlédl si provozy krajem zřizovaných hotelových škol, jako porotce i pozorovatel byl přítomen místním soutěžím a na základě získaných poznatků nabídl Kraji Vysočina pořadatelství. Svou roli jistě hrála i úspěšná účast vysočinských hotelových škol v mezinárodních kolech přímo ve Francii.
Kraj Vysočina vytipoval pro lokaci soutěže několik veřejných míst, jako nejvhodnější se nakonec ukázalo uspořádání soutěže v prostorách obchodního centra CityPark, kde soutěž bude 16. listopadu 2019 probíhat. V nákupní galerii budou pouze pro tento účel postavena čtyři plnohodnotná kuchyňská studia, ve kterých se bude osm dvoučlenných týmů střídat. „Podmínkou je smíšený tým kuchaře a cukráře s tím, že povinnými surovinami budou králičí hřbet, brambory, farmářský tvaroh a med z Vysočiny. Například ve Francii jsou obrovskou motivací pro soutěžní týmy členové poroty – vždy jde o národní gastronomickou elitu. I v tomto směru můžeme slíbit, že bude česká verze věrnou kopií – pozvání do české poroty přijali renomovaní a uznávaní šéfkuchaři Pavel Mareš, Tomáš Popp, Jan Horký, Ondřej Slanina a originální cukrářka Iva Roháčová,“ prozrazuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová s tím, že sám Philippe Mille, jako prezident soutěže na sebe převzal roli nestranného pozorovatele, prostředníka mezi nadějnými kuchaři a porotou a také rádce soutěžních týmů.

Vítězný tým prvního českého ročníku Trophée Mille postoupí do mezinárodního finále soutěže ve Francii v roce 2020. Na tento rok je připravován jubilejní desátý mezinárodní ročník.
Už v tuto chvíli mohou hotelové školy z celé České republiky získat informace o českém kole gastronomické soutěže na speciálně připravených stránkách https://www.trophee-mille.fr… kde jsou ke stažení pravidla soutěže. Kontaktní osobou pro účely soutěže je Jana Hadravová, odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina, Jihlava, tel.: 564 602 977, e-mail: soutezmille@kr-vysoc…

Trophée Mille Česká republika je gastronomická soutěž, během níž je vítána veřejnost v roli pozorovatelů. Nic nebude probíhat za zavřenými dveřmi. Veřejnost tak uvidí všechny pracovní postupy soutěžních týmů i hodnocení poroty. Soutěž bude součástí velké celodenní akce pro veřejnost, která se v CityParku Jihlava bude 16. listopadu 2019 konat pod názvem Gurmet den s Krajem Vysočina.

FOTO: S šéfkuchařem Philippe Mille se české týmy potkali na jeho gastrosoutěži v Remeši, on sám v roce 2018 vařil společně s týmem Gastroakademie Kraje Vysočina na jihlavské střední škole služeb.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Tuto záležitost nelze podcenit a je třeba ji sledovat, řekl starosta Humpolce k fotografii na sociální síti a zkontaktoval policii
Poté, co byla na sociální síti zveřejněna fotografie injekční stříkačky s ochranným krytem na jehle, která byla nalezena pod lavičkou v parku Stromovka, podniklo město Humpolec kroky k objasnění situace a následně k posílení preventivních opatření do budoucna.
Každé úterý do města dojíždějí sociální pracovníci Centra U Větrníku z Oblastní charity Jihlava, kteří se přímo v terénu věnují drogové prevenci a situaci v Humpolci mají zmapovanou. Jedná se totiž o jednu ze sociálních služeb, se kterou je Odbor zdravotnictví a sociálních věcí při Městském úřadu Humpolec v pravidelném kontaktu již několik let. Centrum navíc letos v červnu uspořádalo v Humpolci osvětovou přednášku o drogové prevenci určenou pro zástupce místních škol. Při té příležitosti padlo, že ve městě nezaznamenali žádné mimořádné okolnosti týkající se drog a jejich distribuce.

Zároveň připadá v úvahu i možnost, že injekční stříkačku nalezenou v parku Stromovka někdo použil pro aplikaci léků. Poté ji buď bezohledně zahodil, anebo mu nedopatřením vypadla například z tašky. „Nicméně je zapotřebí tuto záležitost nepodceňovat a dále ji sledovat,“ zdůraznil starosta s tím, že kromě každotýdenních výjezdů odborných pracovníků Centra U Větrníků zkontaktoval i humpoleckou Policii České republiky. „Policisté parkem procházejí v náhodných časových intervalech a dál budou v pěších hlídkách pokračovat. Zároveň prosíme veřejnost, pokud by kdekoliv ve městě narazila, jako v tomto případě, na volně ležící injekční stříkačku, aby se rovnou obrátila na policii,“ zdůraznil Karel Kratochvíl.

Stejně tak je vhodné zkontaktovat policii v okamžiku, kdy v parku pobývá člověk a budí veřejné pohoršení. „Nemůžeme zakázat vstup do parku lidem bez domova, po čemž někteří uživatelé na sociálních sítí volají. Park je veřejný prostor, je určený pro lidi a ti jej mají právo využívat. Vedle toho přece nemůže nikdo z nás na první pohled s naprostou jistotou definovat, který člověk pohybující se v parku je, nebo není bez domova. Jiná situace nastává, když narazíme na někoho, kdo skutečně budí veřejné pohoršení, například tím, že je evidentně pod vlivem alkoholu a obtěžuje okolí. Přitom nemusí ani jít o člověka bez domova. V takovém případě je vhodné přivolat policii,“ zmínil starosta. Dodal, že se s vedoucím humpolecké Policie České republiky pravidelně schází. „Budu i v tomto ohledu opakovat žádost o pěší hlídky policistů v parku a prověřování případných podezřelých okolností,“ řekl Karel Kratochvíl.

- ilustrační foto -
Aneta SLAVÍKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Další zajímaví obyvatelé v jihlavské zoo - kusu liščí a klokánek rudohnědý
V jihlavské zoologické zahradě se zabydlují klokánci rudohnědí. A zahrada také slaví další chovatelský úspěch - letos se narodilo již druhé mládě kusu lišcích.
Výběh vedle expozice Hacienda Escondido zabydlují klokánci rudohnědí (Aepyprymnus rufescens). Tři mladé samce přivezli pracovníci jihlavské zoo ze zoo Hamerton (Spojené království). Jejich výběh nechávají chovatelé záměrně zarostlý, aby si zvířata rychleji zvykla na nové prostředí.
Klokánek rudohnědý (nebo červenavý) je pojmenován podle prošedivěle červenohnědé srsti na těle, i když na některých místech těla je bílý. Chápavý ocas používá pro snášení trávy y stonků při výstavbě vysokého kuželovitého hnízda. To staví v lese na zemi, často opřené o kmen nebo ležící kládu; jedno zvíře může mít až pět takových skrýší. Požírá houby, trávu, kořeny, listy, květy, semena a malé bezobratlé. Rodí jedno mláďe, které však samice po šestnácti týdnech opouští. Je dlouhý 37-52cm. Jeho ocas je dlouhý34 - 40cm. Váží 2,5 - 3,5kg.

Chovatel Michal Kratochvíl z Australské farmy vyfotografoval v pořadí už druhé letošní mládě kusu liščích (Trichosurus vulpecula). Na fotografii je matka Lola, která mládě nosí ve svém vaku. Hrdý otec malého australského vačnatce se jmenuje Jurášek.
Kusu liščí je asi nejběžnějším, ale zřejmě též nejrůzněji zbarveným vačnatcem Austrálie, zbarvení může být v různých odstínech hnědé, běžní jsou i černí jedinci. Vyskytuje se zejména v deštném lese, ale žije i na okrajích velkých měst jako Sydney nebo Melbourne. Jižní populace jsou odolné proti chladu. Jsou často loveni pro svou kvalitní kožešinu tzv. adelaidská činčila. Toto noční zvíře je všežravec, živí se hmyzem, ptačími vejci a mláďaty, listím, výhonky, plody všeho druhu a vybírá i popelnice. Každý rok rodí většinou jedno mládě, které se 4 až 5 měsíců zdržuje v matčině vaku a pak zůstává několik měsíců s matkou. Dožívají se 14 - 15 let.

Foto:
kusu liščí
klokánek rudokrký - samička s mládětem
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V Hosově shořel včelín i včelstva
Škodu v předběžné výši 200 tisíc korun za sebou zanechal sobotní požár včelína v Hosově, místní části Jihlavy. K ohlášenému požáru vyjeli v sobotu 27. července v 11.45 hodin jihlavští profesionální hasiči.
Na likvidaci požáru hasiči nasadili dva vodní proudy. Po pár minutách intenzivního hašení se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu.

Plameny zničily včelín a včelstva.

Požár zapříčinila nedbalost při vykuřování včelstev.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje hořelo pole a les, na místo vyjelo třináct jednotek hasičů
Třináct jednotek hasičů z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje bylo v pátek 26. července v 14.56 hodin vysláno k ohlášenému požáru pole a lesa v katastru obce Bačkovice na Třebíčsku. Požár vznikl na území Kraje Vysočina a rozšířil se na území Jihočeského kraje. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
S požárem na ploše přibližně 12 hektarů bojovali hasiči více než hodinu. V 16.20 hodin byla provedena likvidace požáru a zasahující jednotky se vrátily zpět na své základny.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 190 tisíc korun.

Požár zapříčinil úlet jiskry z drtičky kombajnu.

Na místě zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic Moravské Budějovice a Jemnice společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Budíškovic, Dačic, Dešné, Slavonic, Starého Hobzí, Budkova, Jemnice, Moravských Budějovic, Police, Třebelovic a obce Písečné.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

U Horní Libochové na Žďársku hořelo v pátek odpoledne pole
Škodu v předběžné výši 42 tisíc korun za sebou zanechal páteční odpolední požár pole v katastru obce Horní Libochová na Žďársku. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Požár zapříčinila technická závada – cizí předmět v žacím stroji.
K ohlášenému požáru vyjela v pátek 26. července v 14.16 hodin jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Horní Libochové, Strážku a Křižanova.

Hasičům se podařilo dostat velmi rychle požár pod kontrolu. V 14.38 hodin byly plameny uhašeny a jednotky se postupně vrátily na své základny.

Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 300 tisíc korun.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

U Dyjic nedaleko Telče hořelo strniště, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů
K požáru strniště u Dyjic na Jihlavsku vyjížděly v pátek 26. července po poledni čtyři jednotky hasičů. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda požárem nevznikla.
K ohlášenému požáru vyjela v 12.10 hod jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Telče, Dyjic a Nové Říše.

Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Požár na ploše přibližně 0,75 ha se hasičům podařilo velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat.
Před požárem hasiči uchránili sousední žitné pole.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Nejzcestovalejší Čech navštívil i 378 měst s více než jedním milionem obyvatel
Ing. Miroslav Šnejdar - nejzcestovalejší občan České republiky se ve svých 90 letech (naprosto svěží, přesto však s přibývajícími zdravotními potížemi) loučí se svou „kariérou“ cestovatele. Pelhřimovská Agentura Dobrý den ho při této příležitosti zapsala do České knihy rekordů.
Po předběžné návštěvě u p. Šnejdara komisařka Agentury Dobrý den ve svém zápisu napsala:

Byl to neuvěřitelný zážitek! Pán je skvělý, krásně a uceleně povídá. Když jsem si přečetla vstupní informace, vůbec jsem tomu nemohla uvěřit, ale všechno je pravda! Když jsme se zeptali na jakoukoli sebemenší zemi, vytáhl deník, fotky a začal povídat. Myslím, že nenajdete většího cestovatele, kam se na něj všichni "medializovaní" hrabou.
Je hrdý (protože má být na co) a také se cítí nedoceněný (pochopitelně - zatímco ti "opěvování" cestovatelé absolvovali cesty víceméně s komfortem a svolením strany, on cestoval bez sponzorů a často tajně.)

Pár citací ze sumáře Miroslava Šnejdara:
V roce 1995 jsem dokončil návštěvy všech 258 zemí světa a kolonií a také všech 378 milionových měst. Pokračoval jsem ve „sběru“ 616 stotisícových měst na západ od linie Murmansk - Oděsa a začal více s pěší turistikou.

Na mých 366 zahraničních cestách jsem urazil 2,324.000 km. Z toho letecky s 200 různými společnostmi 1,437.000 km, po kolejích 332.000, autobusy 360.000, autem 118.000, loděmi 51.000 a pěšky jen 26.000 km. Nejhezčí byly cesty po mořích. Při 23 větších námořních cestách jsem navštívil 60 moří a 63 větších zálivů; podle oblastí to byl Atlantik 24x, Pacifik 15x, Indický oceán 21x a Karibské moře 11x. Třináct cest bylo delších, než je obvod zeměkoule na rovníku. Středních cest od 10 do 40 tis. km bylo 23. Strávil jsem v zahraničí přes 12 let, většinou v tropech. Než jsme vstoupili do Evropské unie, měl jsem 15 cestovní pasů. Některé mi ukradli nebo skončily na naší pasovce. Teď to mají Češi snadné. Já jsem potřeboval kdysi vízum i na většinu malých ostrůvků. Např. pro 2 anglické ostrovy v Karibiku stálo vízum po delším čekání 2x 1700 Kč a to byl tehdy dobrý měsíční plat inženýra ve Vítkovicích. Pro mé cesty v zahraničí jsem neměl žádného sponzora. Všechny státy ze služebních cest (kromě Iráku a Kuvajtu) jsem později navštívil mnohokrát sám. Na to jsem si musel tvrdě našetřit. CESTOVÁNÍ JE PRIMA, ALE DÁ TO ZABRAT ! Našetřit si peníze, naučit se cizí jazyky, cesty po všech stránkách připravit, sehnat víza a pak už jen vyjet a vydržet…).

Pan Šnejdar se i přes svůj věk stará o svou nemocnou, ležící partnerku. Citace:
Loni mi bylo 90 let a zdraví mi už moc neslouží. Moje přítelkyně Jarmila dostala v 3/2014 mozkovou mrtvici a je nepohyblivá; denně u ní jsem v penzionu 3 hod. Po 1,5 roce se její stav trochu zlepšil a tak jsem udělal během dalšího roku 4 větší cesty, kde jsem spíš jezdil, než chodil. První krátkou na Liparské ostrovy u Sicílie, které byly posledním souostrovím Evropy, kde jsem dosud nebyl. Druhá cesta byla kolem Nízkého Kavkazu přes Nachičevanskou enklávu do Náhorního Karabachu, kde se stále ještě občas střílí. Z enklávy na celnici s Karabachem by mě dál nepustili. Musel jsem tedy oklikou kolem Araratu a podél dlouhé turecké hranice do Batumi (v Adžáriji) u Černého moře a přes Tbilisi a Jerevan bez víza do Stěpanakertu v Náh. Karabachu. Při návratu jsem byl ale na hranici zadržen, vyšetřován, ale pak pro- puštěn. Třetí cesta vedla do Indie, (s pěti návštěvami indického vyslanectví v Praze pro vízum do 7 východoindických států). Už jednou jsem byl z Assámu deportován. Tentokrát to vyšlo i když jsem zajel i do zakázané oblasti. Pak přišel na řadu Severní Altaj (ruská část), tj. Gornoaltajsk, Tuva a Chakasia. Navíc jsem si přidal Jakutsko, abych se podíval na poslední světovou řeku Lenu, kterou jsem ještě neviděl. Tím jsem dosáhl 577 bodů v brněnském žebříčku a mohu být jen těžko dostižen.
Zdravotní potíže neustávaly a tak jsem se rozhodl rozloučit se s cestováním tím, že navštívím všechna hlavní města evropských států. Od srpna 2016 jsem byl ve všech. Přidal jsem ještě Istanbul a Petrohrad, vynechal jsem jen malé Monako, San Marino, Vatikán, Andorru a Maltu, V mnohých městech jsem byl předtím vícekrát; vzal jsem si proto jejich mapky, vybral místa, která jsem chtěl naposledy vidět, pak tam zajel, koupil si jednodenní lístek na dopravu, objel, co se dalo, a zbytek „dochodil“ jako starý cesťák pěšky. Skončil jsem v září 2018. Přítelkyni Jarmilu jsem kromě těch třech trekingů nenechával samotnou. Např. ráno 2 hod. u ní, pak vlakem do Prahy a v 15hod. jsem byl ve Stockholmu. Do 22 hod. prohlídka známých míst, pak se prospal v nočním vlaku do Osla, prohlídka a speciálem po obědě do Katovic, odkud už taxíkem domů a u Jarmily od 16:30 do 18 h. Celkem jsem za necelé 3 roky udělal 90.582 km. SVSC. Ing. Miroslav Šnejdar, CSc.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Muž na Svitavsku oznámil na policii, že jej pokousala sousedka kvůli odpadkům
Devětačtyřicetiletý muž ze Svitavska přišel ve čtvrtek 25. července večer na služebnu Policie ČR ve Svitavách sdělit, že po obci kde žije, chodí jeho sousedka a vkládá svůj domácí odpad do cizích popelnic.
Jemu se to mělo stát již několikrát před tím. Ve čtvrtek byla tou cizí popelnicí opět právě ta jeho, Ve čtvrtek však ženu měl chytit při činu. Chtěl ji tedy její odpad zabalený v pytli vrátit. Odpadkový plný pytel vytáhl a nesl je zpět ženě, ať je vyhodí do své popelnice. Ta poškozenému řekla, že si může svůj odpad vyhazovat, kam uzná za vhodné. Následně jej měla pokousat a poškrábat na ruce, ve které pytel s odpadem držel. Muž poté vyhledal lékařské ošetření.
"My prozatím věc prověřujeme jako přestupek proti občanskému soužití. O vině a trestu bude rozhodovat příslušný správní orgán", informoval policejní tiskový mluvčí Ondřej Zeman.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava v celnici u Hardeggu provede zájemce historií železné opony i vzájemné spolupráce po jejím pádu
Více než tři desítky unikátních fotografií a čtivý text na infopanelech provede zájemce historií Železné opony, sametovou revolucí na Znojemsku i třicetiletou vzájemnou spoluprací jednotlivců i organizací. Výstavu je instalovaná v bývalé české celnici u mostu v Hardeggu. Navštívit ji lze do konce prázdnin každý den od 10 do 17 hodin. V září pak o víkendech a svátcích ve stejný čas. Vstupné je zdarma.
Velkoformátové fotografie i informační panely jsou rozděleny do tří částí. V první se lidé dozvědí o tom, jak Železná opona vznikla, jak fungovala a osudech lidí, kterým vstoupila do života.

V druhé části fotografie přiblíží přelomový podzim 1989 a jaro 1990. Tvůrci výstavy se soustředí především na informace a snímky pocházející přímo z našeho regionu. Návštěvníci tak uvidí autentické fotografie ze stříhání drátů železné opony i ze spontánního překročení kostry hardeggského mostu v prosinci 2019.

Poslední část zobrazuje vzájemnou spolupráci v posledních třiceti letech. Právě kooperace národních parků Podyjí a Thayatal na ochraně území Podyjí je její nedílnou součástí.

Výstava vznikla v rámci projektu 30 let bez Železné opony programu Interreg Rakousko – Česká republika. Díky této podpoře připravujeme například na začátek srpna koncert ve Vranově nad Dyjí, 20. září debatní večer ve znojemském kině a oslavu pádu Železné opony v Hardeggu.

FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024