Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 28.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Lidé mohou v anketě nominovat Osobnost Moravy až do 15. prosince
V úvodní fázi čtvrtého ročníku ankety Osobnost Moravy organizované Moravskou národní obcí, z.s. měla široká veřejnost možnost navrhovat moravské osobnosti z nejrůznějších oborů lidské činnosti, které ve své činností natolik vynikají, že se podílejí na utváření dobrého jména naší země Moravy a celé České republiky. Velký zájem široké veřejnosti se promítl do velkého počtu návrhů na nominaci. Nominační fáze byla ukončena 19. června 2019. Do 15. prosince (12.00 hod.) bude na webových stránkách otevřena hlasovací anketa. Lidé mohou hlasovat pro své oblíbené osobnosti kulturního, vědeckého, sportovního a obecně společenského života naší země Moravy na: www.osobnost.moravy.eu/ (link na anketu).
Z předložených návrhů jsme, my členové koordinačního týmu, vybrali devět osobností, které získaly největší podporu z řad příznivců této ankety a o kterých se domníváme, že si naše ocenění nejvíc zaslouží. Tyto významné osobnosti jsme postupně oslovili, získali jejich souhlas s nominací a následně zařadili do seznamu nominovaných. Záměrem nás pořadatelů je, aby již samotná nominace byla vyjádřením úcty nominovaným osobnostem. Dělá nám velkou radost, že můžeme poukázat na výjimečné osobnosti, které žijí, pracují a tvoří u nás na Moravě.

Seznam nominovaných osobností do ankety Osobnost Moravy 2019:

1) Ing. ZDENĚK BLÁHA - Prostějovský rodák, který absolvoval středoškolská studia na gymnáziu v Prostějově. Zde získal zájem o výtvarnou činnost a základy výtvarných technik, které dále rozvíjel při studiu na stavební fakultě v Brně, kde začal spojovat technickou profesi s výtvarnou erudicí. Vysokoškolská studia ukončil v roce 1957. Nyní žije a pracuje v Brně. Svoji inspiraci hledá především právě v moravské metropoli. Těžištěm tvorby tohoto výtvarníka se stala malba a to zejména akvarel. Mistrně využívá veškeré možnosti techniky akvarelu, jako jsou roztírání, stékání, prostupování barev, kresbu štětcem naznačující kaligraficky pojaté znaky nebo plavé linie. Akvarel vnímá jako své životní poslání a je přesvědčen o jeho stálé aktuálnosti a podnětnosti pro současné výtvarné umění. Tématem jeho prací jsou především moravská krajina a město.

2) RADEK JAROŠ - Rodák z Nového Města na Moravě je profesionální horolezec, fotograf a držitel tzv. Koruny Himálaje. Stal se tak prvním občanem České republiky a teprve patnáctým člověkem světa, který stanul na všech čtrnácti osmitisícových vrcholech planety bez pomoci výškových nosičů a použití umělého kyslíku. Na svém kontě má i další skalní a ledovcové vrcholy Evropy, Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Za opakovanou záchranu života několika horolezců během expedice Dhaulagiri 2008 obdržel v roce 2009 hlavní cenu Fair Play od Českého olympijského výboru a v následujícím roce i od Evropského hnutí fair play. V současné době je členem předsednictva Českého klubu fair play. Díky hlasování téměř sta sportovců, účastníků LOH v Londýně 2012 a ZOH v Soči 2014, získal za nejlepší sportovní výkon roku 2014 Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, udělovanou Českým olympijským výborem. V současnosti je v předsednictvu FP ČÉV a členem pléna ČOV.

3) BRONISLAVA MILLÁ - Rodačka z Velké Bystřice je propagátorka kroje a kultury moravské Hané, která o sobě mimo jiné říká: „Kroj mi učaroval a zájem o něj mne už neopustil. V roce 1976 pak vznikl taneční soubor u jehož založení jsem nechyběla. To vše předurčilo další léta mého života se zájmem o lidové umění na Hané – o kroj, zvyky a tradice. K poznání historie mi pomohlo i téměř 30 let práce na matrice ve Velké Bystřici. V poslední době se nejvíce věnuji osvětě znalostí hanáckého kroje a jeho vrácení do koruny moravských krojů. Provádím přednášky pro dětí předškolního i školního věku, seniory a různé spolky se zájmem o lidovou kulturu na Hané.“

4) LUDĚK URBÁNEK "SAVANA" - Brněnský rodák patří mezi významné osobnosti kulturního života. Celý život se hrdě hlásí k Moravě a moravské národnosti. Tu také propaguje nejen v naší zemi, ale i v zahraničí. Několik let moderoval například Brněnské Vánoce na náměstí Svobody, Kudrnovo kolo, slavnostní zahájení turistických sezon, různé mítinky a setkání v městských částech, festivaly atd. Pracuje jako moderátor v rádiu, kde má i svůj vlastní pořad. Momentálně je to Signál rádio a Kiss. Svoji moderátorskou kariéru začínal na tehdy nejposlouchanějším moravském rádiu Čas. Zde také získal díky své jedinečnosti spoustu posluchačů a fanoušků. Pravidelně jezdí bavit osoby se zrakovým postižením do Chrlic a na charitu obětuje spoustu svého času i finančních prostředků. Nejen na dětských dnech přináší radost našim nejmenším, ale potkáte jej i na dalších akcích po celé naší republice.

5) DALIBOR BALUT - Rodák z Bohuňovic na Olomoucku je cestovatelem, dobrodruhem, sokolníkem, trampem, milovníkem přírody, pěstitelem bonsají a především moravským patriotem. Dnes pracuje jako stolař na volné noze a žije v malém srubu na kraji lesa v Troubelicích na Uničovsku. Jak sám říká, tak trochu proti proudu času. V 90. letech podnikl několik dobrodružných cest na kole po celé Evropě. Cestoval po horách s aljašským malamutem. V roce 2015 podnikl první dlouhou cestu na svém arabském koni jménem Scheila. Jako první jezdec z naší republiky byl přizván do Cechu Long Riders, který sdružuje cestovatele na koni po celém světě. O svých cestách natáčí zajímavé filmy. Považuje se za trampa samotáře, proto na podzim roku 2016 začal opravovat starou zchátralou chatu pod Bradlem zvanou Swenov. Dnes je Swenova chata udržována a turisté i trampové mohou posedět a užít si tak romantiku třeba u hořícího ohně.

6) FRANTIŠEK UHER - Rodák z Lanžhota je lidovým vypravěčem, zpěvákem, moderátorem a imitátorem. Franta Uher není typickým představitelem lidového vypravěčem v pravém slova smyslu, ale je to především živelný člověk, multiinstrumentalista (housle, kytara, baskytara, bicí,…), moderátor, imitátor, ale taktéž zpěvák, který vás na první pohled zaujme svým opravdu přesvědčivým projevem. Svoji profesionální kariéru začal s Moravankou v roce 1986. Od té doby spolupracoval se spoustou dechových, cimbálových, ale i jiných různožánrových kapel. Franta je typickým lanžhotským patriotem a jak sám říká: „Projel jsem veliký kus světa, včetně Ameriky a Kanady, ale najradši su doma mezi svojíma“. Nejčastěji můžete Frantu Uhra vidět na TV Šlágr, kde pro své věrné diváky připravil a neustále připravuje řadu hudebně zábavných pořadů nejenom v roli moderátora, ale i scénáristy a režiséra.

7) Ing. MARTIN HRBÁČ - Rodák z obce Hrubá Vrbka na Hodonínsku se narodil do starého horňáckého rodu s letitou muzikantskou a zpěváckou tradicí. Už jako čtyřletý chlapec začal hrát na housle svého staršího bratra. Sám o sobě říká, že je houslistou samoukem. Martin Hrbáč sice úspěšně vystudoval brněnskou techniku, ale nakonec uposlechl hlas svého srdce a vrátil se zpět do rodného kraje na Horňácko. V roce 1966, během svého zaměstnání v Železárnách ve Veselí nad Moravou, založil vlastní hudební formaci. Talent Martina Hrbáče vyústil v samostatný osobitý hudební styl a tak je dnes nejenom houslistou, primášem, lidovým tanečníkem nebo zpěvákem, ale také hudebním aranžérem, organizátorem a autorem různorodých folkloristicky zaměřených pořadů. Ing. Martin Hrbáč o sobě říká: „Vždycky jsem se snažil propagovat naše horňácké písničky, zpěvy i tance a význačné osobnosti, které se ke kraji vztahují. Myslím, že jsem v rámci toho dělal všechno možné proto, abych region víc propagoval, a myslím, že se mi to podařilo.“ Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče již od svých začátků patří k základním kamenům tradiční lidové hudby Horňácka. Za více než čtyřicet let svého působení dosáhla mnoha úspěchů nejen doma na Moravě, v České republice, ale také za hranicemi našeho státu. V letošním roce slaví významné životní jubileum, 80. let.

8) Mgr. LUDMILA KOPEČNÁ NEDOMANSKÁ - Rodačka z Prostějova je učitelka hry na klavír a hudební výchovy, varhanice a organizátorka koncertů vážné hudby. Od dětství bydlí a pracuje v Konici u Prostějova. Od malička jí uchvátila hudba, už ve školce projevila zájem o výuku hry na klavír. Od útlého věku pravidelně navštěvovala koncerty Kruhu přátel hudby, které nyní sama organizuje. V této době si ji jako následovnici vybral zakladatel Kruhu přátel hudby v Konici pan Alois Trnečka. Paní Ludmila se snaží pokračovat v této tradici pořádání koncertů, v září 2019 začíná již 32. koncertní sezona. Vystudovala konzervatoř v Kroměříži a následně Pedagogickou fakultu UP v Olomouci. Hudbou žije a organizací koncertů tráví téměř veškerý svůj volný čas. Hudba je její práce a zároveň koníček.

9) RNDr. JIŘÍ PLOCEK - Vystudovaný biochemik, pracoval několik let v akademickém výzkumu. Dále působil jako profesionální hudebník (skupina Poutníci), hudební producent a vydavatel (vlastní vydavatelství GNOSIS BRNO provozoval v letech 1995-2005). Za vydavatelskou práci získal několik ocenění (Cena Classic, Cena Národopisné společnosti, Cena nezávislých publicistů Žlutá ponorka). S Jitkou Šuranskou získal za album Písňobraní cenu Anděl 2005. V letech 2006-2016 pracoval v Českém rozhlase Brno jako hudební redaktor a dramaturg Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN). Jako publicista přispíval do Literárních novin (2007-2009). Je spoluzakladatelem družstva Kulturní noviny v roce 2009. V letech 2009-2018 byl předsedou představenstva družstva a šéfredaktorem.
Je autorem knih Hudba středovýchodní Evropy, Kroužení, Jazzová odyssea a pořadatelem knih Sešlost u Nečasů, Sušilovské zrcadlo a Malé příběhy velkých dějin. Pan Jiří Plocek je moravský patriot a propagátor tradiční moravské kultury. Připomeňme jeho nejnovější počin – pětidílný pořad na stanici Vltava z cyklu Metamorfózy tradice s názvem „Moravské proměny“.

Seznam nominovaných: zamoravu.eu/osobnost…
Facebooková stránka: Osobnost Moravy

Vítěz loňského ročníku a Osobnost Moravy 2018, pan Ing. RADIM SLABÝ, přebral hlavní cenu, kterou je bronzová plastika stylizované moravské orlice, během 6. ročníku slavnosti Moravský den. Tato již tradiční oslava bohaté moravské historie, nezaměnitelné kultury a více než 1200 letých zemských tradic naší země Moravy se konala v Olomouci na Horním náměstí v sobotu 1. června 2019. Na téže slavnosti byly předány pamětní listy také dalším významným Moravanům nominovaným na cenu "Osobnost Moravy".

Osobnost Moravy 2018 - Ing. RADIM SLABÝ – Skvělý botanik, znalec přírody a zakladatel arboreta Makču Pikču u obce Paseka o sobě říká: „Pocházím z Karviné, kam mne i čáp v roce 1969 upustil. První roky si člověk moc nepamatuje, když se narodíme většinou jen jíme, spíme a občas je nás slyšet. Jakmile byly smysly pohromadě, uchvátila mne příroda v celé své kráse a nezávislosti. Pobyt venku mne fascinoval a začal jsem sbírat nejrůznější rostlinky a dřevinky. Pozorováním přírody jsem nabíral všemožné vědomosti, které se rozvíjejí dodnes. Flóra mne pohltila. Skvělým člověkem pro rozvíjení tohoto zájmu se mi stal dědeček, se kterým jsem trávil velmi mnoho času na procházkách v přírodě, představte si, v okolí Karviné. Zde jsem začal objevovat další a další rostliny, které jsem si časem i pojmenovával a hlavně jsem si všímal, kde je nacházím a co potřebují. V roce 1988 jsem ukončil studium na Střední zemědělské technické škole v Ostravě. Dále jsem se hrnul na vysokou školu, ale první pokus se nezdařil. Vojenská služba mi přidala na letech, po jejím ukončení jsem se dostal na vysokou školu, dnes Mendlova zemědělská lesnická univerzita v Brně, s fakultou v Lednici. Ukončena v roce 1995. Vážím si nesmírně těchto studií, zde se člověk utvářel sám v sobě a neustále se prověřoval, jak chce dále pokračovat. Utvářel se sen, vytvořit si vlastní ukázkovou zahradu. Během povodní v roce 1997 nedaleko Karviné začala realizace tohoto snu. Dřina a první kameny začaly tuto zahradu směrovat správných směrem s šílencem v čele. První ukázkové záhonky, skalky, jezírka, první malá prodejna rostlin s poradenstvím, to vše rychle s nadšením utvářelo Botanickou zahradu v Karviné. V roce 2000 byly hotovy části s čínskou zahradou, s posezením v altánu, s polostinným zátiším, vodopády. Zahrada začala sloužit široké veřejnosti za účelem odpočinku a nabytí odborných informací. Podařilo se předávat na pozorovatele pozitivní energii šílence přeměněnou v toto dílo. Další ukázkovou zahradou se stalo arboretum v Pasece u Šternberka, 3 km pod velmi známým hradem Sovinec. Zahrada s velkým převýšením a hlavně umístěním v přírodě se dnes začíná stávat středem pozornosti, neboť vznikla v místě bývalého lomu, který byl zavezen slévárenskými písky a z části i jiným odpadem. Zde jsem se pustil do realizace svého dalšího snu – přírodní arboretum s náročným terénem a využitím velkého množství kamene a přírodních materiálů. Podařilo se, návštěvníci hradu rádi zavítají i k nám, některé odradí náročný výstup, ale odměnou za to jsou ukázkové scenérie s překrásným výhledem na Hornomoravský úval. Od dubna do října zde neustále něco kvete, člověk si zde odpočine a velmi dobře relaxuje. Tvorba arboreta spočívá ve shromažďování nejrůznějších rostlin celého světa samozřejmě s podobnými podmínkami jako u nás. Práce na celý život.“

Z historie ankety:

Osobnost Moravy 2016 - výsledky hlasování

1. PaedDr. Jiří Jilík 2521 hlasů
2. Jarmila Šuláková 2168 hlasů
3. Bc. Iva Bittová 2141 hlasů
4. JUDr. Michal Hoskovec 2070 hlasů
5. Luděk Bil 1909 hlasů
...

Osobnost Moravy 2017 - výsledky hlasování

1. Jiří Pavlica 5015 hlasů
2. František Kopecký 3685 hlasů
3. Hana a Petr Ulrychovi 3650 hlasů
4. Miroslav Koutek 2510 hlasů
5. prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c. 1690 hlasů
...

Osobnost Moravy 2018 - výsledky hlasování

1. Ing. RADIM SLABÝ 8456 hlasů
2. ARNOŠT GOLDFLAM 3603 hlasů
3. VÁCLAV OBR 1306 hlasů
4. JANEK VAJČNER 1180 hlasů
5. doc. PhDr. LUDĚK GALUŠKA, CSc. 1171 hlasů

Moravská národní obec:
Moravská národní obec je nepolitický občanský spolek založený v roce 1985, sdružuje příznivce moravské historie a kultury, věnuje se moravské osvětě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Naše nejznámější počiny jsou dvě kulturně historické slavnosti: na jaře „Moravský den“ v Olomouci, konaný pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje, a podzimní „Den za Moravu“ v Brně pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna. V roce 2010 jsme zahájili velmi úspěšnou iniciativu nazvanou "Za vyvěšování moravské vlajky". V letošním roce ve státní svátek, dne 5. července, na počest moravských zemských patronů a spolupatronů Evropy svatých Cyrila a Metoděje moravskou vlajku vyvěsilo více než 1500 radnic a obecních úřadů nejen na Moravě, ale také ve Slezsku, Čechách a na Slovensku: zamoravu.eu/vyvesime/

„Vyvěšením moravské vlajky ve svátek věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, zemských patronů Moravy, obce symbolicky každoročně vyjadřují úctu k naší rodné zemi, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii. Pátý červenec je návrat k moravským tradicím, hrdosti na Moravu, zemi s tisíciletou historií. Lidé se s Moravou identifikují, jsou na ni hrdí, vnímají ji jako kulturní dědictví převzaté od našich předků, cítí povinnost ji chránit, podporovat a rozvíjet.“

Pro zvýšení úrovně vzdělanosti a povědomí o Moravě a jejích svébytných dějinách jsme založili projekt Učebnice pro Moravu. Je určena především mladé generaci, přesněji žákům 6. – 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.







Petr KONEČNÝ, koordinátor iniciativy Osobnost Moravy



Zpět nahoru na obsah...

U Vladislavi na Třebíčsku se střetla dvě osobní auta, jedno začalo po nehodě hořet
Dvě jednotky hasičů zasahovaly v neděli 28. července ve 13.46 hodin u dopravní nehody dvou osobních vozidel na komunikaci za obcí Vladislav ve směru na Náměšť nad Oslavou. Událost se obešla bez zranění osob. K nehodě s následným požárem jednoho havarovaného auta vyjeli profesionálních hasiči z Třebíče a Náměště nad Oslavou.
Na likvidaci hořícího vozidla hasiči nasadili několik vodních proudů. Plameny kromě vozidla poškodily i část pole. Požár se jednotkám podařilo během pár minut uhasit.

Hasiči vozidla a místo události technicky zabezpečili. Událost se obešla bez zranění. V jednom z vozidel cestovalo malé dítě, hasiči mu věnovali plyšového maskota dráčka Záchranáčka.

Majetková škoda vzniklá na osobním vozidle značky BMW a na poli byla předběžně vyčíslena na částku 302 tisíc korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 500 tisíc korun.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Při nehodě u Moravských Budějovic utrpěla zranění jedna osoba
Při dopravní nehodě, která se stala v neděli 28. července asi v osm hodin ráno u Moravských Budějovic, utrpěla zranění jedna osoba.
Na silnici za Moravskými Budějovicemi ve směru na Jaroměřice nad Rokytnou skončilo osobní auto značky VW mimo vozovku.

Při nehodě se zranil jeden člověk, zdravotníci jej přepravili do nemocnice.

U nehody zasahuje jednotka profesionálních hasičů ze stanice Moravské Budějovice.
Okolnosti havárie a její příčinu vyšetřuje policie.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Třebíčský festival židovské kultury zahájí výstava Masaryk a svatá země
Již 16. ročník festivalu židovské kultury Šamajim potrvá v Zadní synagoze Třebíči od pondělí 29. července až do soboty 3. srpna. V pondělí po slavnostním záhájení v 16 hodin bude následovat vernisáž výstavy Masaryk a svatá země za doprovodu taneční skupiny Yocheved.
Židovská kultura k Třebíči neodmyslitelně patří, je zde zakořeněna od dávných dob. Židé, jejich tradice, zvyky i historie dlouho se prolínaly dějinami našeho města. Ač byla za druhé světové války tato linie násilně přerušena a téměř vymizela, daří se ji dnes díky festivalu židovské kultury Šamajim, oslavám jednotlivých svátků a dalším akcím stále udržovat a hlavně nezapomínat.

Festival Šamajim nabídne kromě přednášek, hudby také spousty aktivit, do kterých se mohou diváci sami zapojit. Během festivalu budou moci ochutnat třebíčskou košer whisky, v pekařské dílně si vlastnoručně upéct sváteční chalu nebo maces, mohou ochutnat speciální menu vybraných specialit židovské kuchyně s hudbou a košer vínem.

Festival je nejen místem, kde se můžete dozvědět mnoho o židovské kultuře. Je ale hlavně místem setkávání - skvělých muzikantů, výtečných umělců, zajímavých osobností a především vás, našich návštěvníků a mnohaletých festivalových přátel.

Program festivalu:

Pondělí 29. 7.
16.00
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 16. ROČNÍKU FESTIVALU,
vernisáž výstavy MASARYK A SVATÁ ZEMĚ, taneční soubor Yocheved.

18.00
REJBELE /koncert pražské kapely/
Živelný klezmer, balkán, jidiš písně, orientální melodie vlastních originálních aranží pražské kapely.
Vstupné: 90 Kč

Úterý 30. 7.
18.00
Nestříhat! /muzikál o Samsonovi/
Starozákonní příběh o dlouhých vlasech a neblahém vlivu testosteronu na racionální uvažování. Muzikálové divadlo Spojené farnosti.
Vstupné: 90 Kč

Středa 31. 7.
10.30
Znamení, znaky a ozdoby židovského hřbitova /komentovaná prohlídka židovského hřbitova/
Komentovaná prohlídka s autorem nové brožury o hřbitově Tobiášem Smolíkem.
Rezervace nutná, počet míst omezen. Sraz v 10.10 u Zadní synagogy.
Vstupné: 50 Kč

11.00
Rozinky a mandle /pekařská dílna Zdeňky Palátové/
Chala, medovník a křehké macesy… Základem je správné těsto a šikovné ruce, přijďte si vyzkoušet své pekařské dovednosti. Zástěry s sebou!
Počet míst omezen, rezervace nutná do pondělí 29. 7. včetně.
Vstupné: 220 Kč

15.00
Znamení, znaky a ozdoby židovského hřbitova /komentovaná prohlídka židovského hřbitova/
Komentovaná prohlídka s autorem nové brožury o hřbitově Tobiášem Smolíkem.
Rezervace nutná, počet míst omezen. Sraz v 10.10 u Zadní synagogy.
Vstupné: 50 Kč

17.00
Třebíčská košer whisky
Degustační odpoledne spojené s návštěvou stylového whisky baru v židovské čtvrti.
Řízená degustace šesti vzorků košer whisky Trebitsch. Sraz v 16.45 v Turistickém informačním centru u Zadní synagogy.
Počet míst omezen, rezervace nutná do: úterý 30. 7. (včetně).
Vstupné: 650 Kč/os.

19.00
CHAREDIM /Eliška Blažková/
Autorská prezentace fotografií třebíčské fotografky Elišky Blažkové, která osm let dokumentovala život ultraortodoxní židovské komunity v Jeruzalémě.
Vstupné: 40 Kč

Čtvrtek 1. 8.
16.30
Třebíčské ghetto /přednáška historika Rudolfa Fišera/.
Počátky osídlení, stavební rozvoj třebíčského ghetta, familiantský zákon.
Vstupné: 40 Kč

19.00
PRAŽSKÁ JIDIŠ KAPELA /koncert/
Klezmer a jidiš písně v podání skvělých muzikantů.
Vstupné: 90 Kč

pátek 2. 8.
15.30
Vegetariánství a židovská etika /přednáška Kamily Kohoutové/
Přednáška Kamily Kohoutové o základních konceptech židovství týkajících se etického stravování od nejstarších dob až po současnost.
Vstupné: 40 Kč

18.00
BALADEN: PRESSBURGER KLEZMER BAND /koncert bratislavské kapely/
Koncert bratislavské kapely, ovlivněný dílem skladatele Arie “Ben Erez” Abrahamsona, který ve svých kompozicích zhudebňoval básně nejznámějších básníků píšících v jidiš jazyce. Vstupné: 90 Kč

20.00
Kinderblock 66: Návrat do Buchenwaldu
Příběh čtyř mužů, vězněných za války v Buchenwaldu, a vzpomínka na jejich zachránce, třebíčského rodáka Antonína Kalinu. Americký dokument v anglickém znění s českými titulky. Na promítání navazuje beseda s jedním z hlavních protagonistů filmu Naftali Fürstem. zdarma

sobota 3. 8.
10.30
Spravedliví mezi národy na Slovensku: Manželé Brezovští, zachránci Naftali Ďuro Fürsta /přednáška Martina Korčoka, ředitele Muzea holocaustu v Seredi/
Přednáška Martina Korčoka, ředitele Muzea holocaustu v Seredi, o slovenských Spravedlivých mezi národy. Navazuje beseda s Naftali Fürstem o izraelských kibucech. zdarma

Izraelský kibuc, nový domov pro přistěhovalce z Československa
Osobní zkušenosti Naftaliho Fürsta, chlapce zachráněného Antonínem Kalinou, který po roce 1948 našel nový domov v Izraeli.
zdarma

13.00
Rozinky a mandle /pekařská dílna Zdeňky Palátové/
Chala, medovník a křehké macesy… základem je správné těsto a šikovné ruce, přijďte si vyzkoušet své pekařské dovednosti. Zástěry s sebou!
Počet míst omezen, rezervace nutná do čtvrtka 1. 8. včetně.
Vstupné: 220 Kč

13.30
Ukrývané dítě - Hidden Child /beseda Marty Neužilové a Stanislava Motla/
Setkání s paní Martou Neužilovou, členkou organizace Hidden Child (Ukrývané dítě), která se v osmi letech stala nejmladším obyvatelem věznice gestapa v Terezíně.
Vstupné: 40 Kč

16.00
Příběh košer kávy /přednáška s ochutnávkou košer kávy/
Čtyři bratři, jeden příběh - příběh o vášni ke kávě, který se zrodil na plantáži v Nikaragui a dále roste v Brně. Nejen o tom povypráví jeden z majitelů brněnské kavárny a pražírny MOTMOT coffee & roastery. Ochutnávka kávy v ceně vstupenky.
Vstupné: 60 Kč

17.00
Třebíčská košer whisky
Degustační odpoledne spojené s návštěvou stylového whisky baru v židovské čtvrti. Řízená degustace šesti vzorků košer whisky Trebitsch. Sraz v 16.45 v Turistickém informačním centru u Zadní synagogy.
Počet míst omezen, rezervace nutná do pátku 2. 8. včetně.
Vstupné: 650 Kč/os.

18.00
Hudba na talíři /hudba s ochutnávkou specialit židovské kuchyně/
Jak chutná hudba? Jak zní dobré jídlo? Slovensko-české kvarteto v netradičním obsazení se představí v nevšedním programu spojujícím hudbu s gastronomií. Degustační menu: kapr s ořechy, židovský kaviár, polská vajíčka, barches, charoset, košer víno.
Počet míst omezen, rezervace nutná do čtvrtka 1. srpna (včetně).
Vstupné: 350 Kč/os

21.00
ŠOULET /závěrečný koncert festivalu pražské kapely/
Neobyčejná kombinace klezmeru, české dechovky a toho nejzkaženějšího punku..
Vstupné: 90 Kč

Pokud není uvedeno jinak, koná se program festivalu v Zadní synagoze, Subakova 1/44, Třebíč.



datum konání:
29. července - 3. srpna 2019

místo konání:
Zadní synagoga, Židovské město





- red -



Zpět nahoru na obsah...

Část interiéru zámku Moravec na Žďársku bude ve dnech 3. a 4. srpna otevřen pro veřejnost
Poprvé v novodobé historii se o příštím víkendu 3. a 4. srpna otevře pro zájemce část interiéru zámku Moravec na Žďársku. Program akce Otevřený Moravec zahájí již v pátek večer letní kino se Špunty na vodě.
Památka slouží jako depozitář Moravského zemského muzea (MZM).
V sobotu 3. srpna celý den a v neděli dopoledne bude ale možné v rámci akce Otevřený Moravec s průvodcem nahlédnout do několika historických sálů a také do knihovny rodiny hrabat Gudenus. Novinkou pro návštěvníky a sběratele bude i pamětní razítko zámku.
Již na páteční večer připravil Spolek holek Moravec na historickém nádvoří i letní kino s filmem Špunti na vodě, v sobotu ve 21 hodin filmoví fanoušci zhlédnou na nádvoří snímek Ženy v běhu.
Celý víkend na „otevřeném“ moraveckém zámku završí v neděli v 15 hodin koncert Bobrůvanky.

„Jelikož se objevovaly dotazy veřejnosti, jak zámek vypadá zevnitř, rozhodli jsme se aspoň v rozsahu, který provoz depozitářů na zámku dovoluje, na jeden víkend v roce umožnit zájemcům do útrob zámku nahlédnout,“ uvedl generální ředitel MZM Jiří Mitáček.
Kromě představení historie zámku bude první srpnový víkend čekat na příchozí i instalace malířky Jarmily Dvořákové.

Předchůdcem dnešního zámku v Moravci na Žďársku byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení.
Magnášové z Moravce nechali v 1. polovině 17. století nahradit zchátralou tvrz pozdně renesančním zámkem. V roce 1825 tehdy dvoupatrový zámek vyhořel a následně byl obnoven a přestavěn v klasicistním duchu. Původně zámecké kaple byla v roce 1794 přestavěna na kostel Nalezení a Povýšení sv. Kříže. Zámek obklopuje tříhektarový anglický park se sbírkou exotických dřevin, kterou založil na konci 19. století Gabriel hrabě Gedenus. Od roku 1946 byla na zámku dětská zotavovna, na jaře 1996 jej převzalo do správy Moravské zemské muzeum v Brně.

Interiéry zámku MZM využívá jako depozitář, v létě se na zámeckém nádvoří konají kulturní akce.
Pavel GEJDOŠ



Zpět nahoru na obsah...

Pražský festival nezávislých filmů 2019 v kině Pilotů začíná v pondělí 5. srpna
Pražský festival nezávislých filmů 2019 (Prague Independent Film Festival, PIFF) návštěvníkům své brány otevře již počtvrté a to přesně 5. srpna 2019. Během celkem čtyř dnů budou mít návštěvníci a občané Prahy možnost zhlédnout ty nejlepší snímky z celého světa prezentované mezinárodními filmaři. Prague Independent Film Festival proběhne již po čtvrté v kině Pilotů. Na festivalu budou promítány filmy různých stylů a žánrů.
Festival začne promítáním nezávislého amerického filmu "Night Walk" marockého režiséra sídlícího v Los Angeles, Azize Taziho. Jedná se o krimi drama o muži, který byl mylně odsouzen za vraždu své ženy. Ve filmu můžeme zahlédnout celou řadu známých tváří, mezi které se řadí například Mickey Rourke, Eric Roberts či Sean Stone. Snímek bude prezentovat samotný režisér.

Snímek "Away from the Shore" známého bulharského režiséra Kostadina Boneva je drama o talentovaném divadelním režisérovi, který byl na dva roky vyhoštěn z hlavního města a odsunut do malého provinčního divadla. Chce přijít s hrou o dvou lidech pod neustálým dohledem, kteří žijí ve strachu, že budou potrestání. Postupně si noční můra hry podmaňuje realitu.

Film "M" od Anny Erikssonové celý festival uzavře. Jedná se o umělecké dílo, které zkoumá vztah mezi sexualitou a smrtí. Tyto dva stavy by se měly nacházet na opačných pólech, ale ve skutečnosti se v nás spojují v jedno, ať už v odpudivý strach ze smrti, či chuť zemřít, svět Eros. Anna Eriksson, známá finská zpěvačka, tento film nejen režírovala, ale také k němu připravila hudbu a také hraje hlavní hrdinku. Svůj film přijede do Prahy také sama prezentovat.
Kromě toho bude na festivalu možnost zhlédnout celou řadu krátkých filmů a hudebních klipů.

Hudební klip "Dark like night. Karenina-2019" má hvězdné obsazení, zahrnující jména jako Yulia Peresild, Konstantin Khabensky, Ingeborga Dapkunaite a mnoho dalších. V klipu byla použita hudba Borise Grebenshikova (zakladatele kultovní rokové skupiny Aquarium) a klip byl režírován známou ruskou filmovou a televizní režisérkou Raddou Novikovou, která přijede na festival prezentovat svoji práci.

Lístky na PIFF 2019 budou k dispozici 1 hodinu před každým promítáním na pokladně festivalu. Lístky stojí 150czk.
Lístky si také můžete zamluvit odesláním emailu na adresu praguefilmfest@gmail…

Více na stránkách: www.prague-film-fest…
- pf -



Zpět nahoru na obsah...

Povídání Martina Kosa nad fotografiemi Jihlavy v úterý v muzeu
Vzpomínání na starou Jihlavu se bude konat v úterý 30. července od 17 hodin v muzejním malovaném sále v Jihlavě.
O tom, jak dříve vypadala Jihlava a jak vypadá dnes, se nad fotografiemi rozvypráví akademický malíř Martin Kos v přednášce nazvané Jihlava ve fotografiích včera a dnes.

Povídání je určeno všem milovníkům nejen historie města v srdci Vysočiny.

- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024