Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 29.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Josefovské louky budou nově spásat pratuři
Novými obyvateli Ptačího parku Josefovské louky budou dva pratuři. Spásáním křovin i rostlin a rozdupáváním podmáčených luk pomohou s vytvářením vhodných podmínek pro mokřadní a luční ptáky. Půjde o dvě jalovice a Česká společnost ornitologická plánuje jejich převoz na letošní podzim.
Od ledna 2018 už spásá Josefovské louky stádo divokých koní, kteří tu vytvořili pestrou rostlinnou mozaiku ideální pro sběr potravy, hnízdění i úkryt ptáků. „Koně se na Josefovských loukách osvědčili. Letos tu díky nim poprvé vyvedli mláďata například kriticky ohrožení vodouši rudonozí. Nyní bychom chtěli přivést další velké kopytníky, kteří na naše území historicky patří, a to jsou pratuři,“ říká správce ptačího parku Břeněk Michálek.

Pratuři si poradí s hlohem i kopřivami
Dodává, že půjde o dvě jalovičky, které jsou klidnější a budou nejméně problematické z hlediska útočnosti a tendence unikat. „Jejich úkolem bude okusem potlačovat dřeviny, které jsou v některých částech parku nežádoucí, například rozrůstající se vrby a hlohy. Pratuři jsou navíc schopni vypást rychle se rozšiřující kopřivy, což divocí koně zaměření na trávy nesvedou,“ vysvětluje Michálek.

Pratury, stejně jako loni divoké koně, přiveze z rezervace u Milovic organizace Česká krajina.

Ptačí park Josefovské louky by nevznikl bez finanční podpory stovek drobných i větších dárců. Jen díky této podpoře se plocha území spravovaného Českou společností ornitologickou stále rozrůstá postupným vykupováním dalších pozemků. Darovat lze jednoduše na stránkách ptačího parku. Za poskytnuté dary patří všem velký dík.
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP. Projekt byl dále finančně podpořen Královéhradeckým krajem.

Další informace: www.josefovskelouky.cz

Foto: Samice pratura s mládětem v rezervaci u Milovic. Foto: Ludmila Korešová

Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po pohřešované ženě z Havlíčkova Brodu, žádají o pomoc veřejnost
Osmačtyřicetiletá Jitka Zachariášová odešla v neděli 28. července krátce po deváté hodině dopoledne z místa svého bydliště na ulici Zahradnického v Havlíčkově Brodě na procházku se psem. Do současné doby se žena do místa bydliště nevrátila a nepodala o sobě žádnou zprávu.
Žena je vysoká přibližně 165 centimetrů, má střední postavu, vlnité černé vlasy a hnědé oči. Při odchodu na sobě měla šaty fialovo černo bílé barvy v délce ke kolenům, džínovou bundu a botasky. Pes, se kterým odešla žena z domu je bílé barvy, rasy bišonek, slyšící na jméno Justýna.

Policisté po ženě vyhlásili celostátní pátrání. Veškeré dostupné informace i s jejím popisem byly předány policejním hlídkám, které prověřily místa, kde by se žena mohla pohybovat. Do současné doby se však pohřešovanou ženu vypátrat nepodařilo. Policisté po ní i nadále pátrají.
Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde by se žena v současné době mohla nacházet nebo pohybovat, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158.

Další informace naleznete na níže uvedeném odkazu. Pokud je odkaz neaktivní, byla již osoba vypátrána:

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=6260729191616
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Jihlava vodou neplýtvá; opatření proti suchu mění postupy napříč magistrátem
Odbor dopravy jihlavského magistrátu začíná opravovat chodníky speciální metodou, která zadrží vodu v krajině. Odbor životního prostředí v letních měsících omezil sečení. Odbor rozvoje města se přiklání k novým projektům, které využívají obnovitelné energie. Magistrát města Jihlavy na současné problémy se suchem nezapomíná a snaží se s vodou pracovat napříč všemi odbory i navenek.
„Než dojdeme k tomu, abychom omezovali občany vyhláškami, máme velký prostor k tomu, abychom hospodárně zacházeli s vodou, na kterou dosáhne samo město. Je tedy nutné v současné době komunikovat s velkými developery ohledně rozumného zacházení s vodou,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman.
„Město musí při současném suchu využít všech prostředků, jak s vodou rozumně zacházet. Přesto je potřeba také vyzvat obyvatele – nezneužívejte vodu. Přestože z kohoutku stále teče, není samozřejmostí. Používejte na zalévání svých květin například vodu, kterou myjete ovoce. Zachytávejte dešťovou vodu do sudů. Nenapouštějte pitnou vodou bazény a nemyjte jí auta. A pokud vám někde voda zbyde, zalévejte s ní třeba svůj oblíbený strom za domem. Dopad klimatických změn lze zmírnit pouze společným úsilím,“ vyzvala primátorka města Karolína Koubová.
Chodníky místo konví
Během letošních prázdnin změnili pracovníci odboru dopravy přístup k výstavbě nových chodníků. Pilotním projektem je rekonstrukce zhruba 200 metrů chodníku na ulici Jiráskova, který počítá se zadržováním vody v krajině.
„V jednom úseku budou srážkové vody z chodníku odvedeny do vsakovacího žlabu, který bude vyplněn hrubým kamenivem tak, aby voda nestékala ze stráně na vozovku a nekončila v kanalizaci, ale aby se zadržela a zavlažila kořeny stromů, které rostou ve svahu mezi chodníkem a vozovkou. Ke konci dalšího úseku bude poté vytvořen malý poldr, kde se voda vsákne,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička.

Pozastavené sečení a pomalé zalévání
Stejně jako to loňské, i letošní sucho donutilo pracovníky odboru životního prostředí pozastavit letní sečení. „Vlhkost vzrostlé zeleně chladí okolní prostředí, silné a husté kořeny zadržují vodu v krajině a navíc vyšší porost tak rychle neusychá. Navíc si lze na Březinkách za garážemi a u Českého mlýna všimnout květnatých luk, které se sečou jen dvakrát ročně systémem seno/otava,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman.
Speciální prostředky se musí v současné absenci vody používat také při zalévaní mladých stromků v parném centru města. Bystří kolemjdoucí si mohou povšimnout zelených pytlů, které jsou kolem některých stromů. Jsou to zavlažovací vaky s děrovaným dnem, které vodu dostávají rovnou ke kořenům. Stromy mají potřebnou zálivku v přesných frekvencích a voda se tak zbytečně nevypařuje.

Ekologicky šetrná školka
V srpnu byla dokončena stavba Mateřské školy Na Dolech. Ekologicky šetrná školka je díky internátnímu provozu v České republice jedinečnou. Budova školky je navíc navržena s téměř nulovou spotřebou energií při využití moderních technologií.
„Jihlava podporuje podobné projekty, které se ekologicky šetrnou variantou výstavby počítají. Základem jsou chytré střechy, které zadržují dešťovou vodu nebo solární panely, které podporují přívod elektrické energie,“ doplnila primátorka Karolína Koubová.

Šetření vody z bazénů
Město jde svým obyvatelům příkladem, proto se bude hospodárně užívat také voda z bazénů E. Rošického a z Vodního ráje. „Přestože lidi vyzýváme k šetření vodou při napouštění bazénů, tak chceme, aby lidé měli alespoň někde možnost se v létě svlažit,“ odůvodnil Vít Zeman.
Kvůli hygienickým předpisům se musí voda v obou bazénech během provozu měnit. Dosud se vylévala do kanalizace, již nyní však vedení města jedná s velkými společnostmi o jejím dalším užití.
„Zužitkování vody z bazénu by mohlo vyřešit několik palčivých problémů, které nás ohledně šetření u větších společností trápí. Město by jim tuto vodu, samozřejmě po úpravě, nabídlo k průmyslové spotřebě,“ doplnil Vít Zeman.

Omezení výstavby vrtů
Podkladem pro nová opatření proti suchu je rozsáhlý přehled všech vodních zdrojů. Ty mimo jiné ukazují, že kromě povrchové chybí i podzemní voda. Zástupci Jihlavy proto spolupracují s Výborem pro životní prostředí Poslanecké sněmovny České republiky. Výstupem by měl být zákon, který omezí výstavbu podzemních vrtů i čerpání podzemní vody.
„Zem je provrtaná a usychající stromy jsou toho důkazem. Problém je potřeba řešit celorepublikově, ve spolupráci se státními orgány, které si uvědomí situaci a začnou dělat rozumná opatření,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast životního prostředí.

Propojení s ostatními městy
Jak bylo řečeno, důležitou součástí boje proti suchu je pospolitost měst z celého kraje. Státní fond životního prostředí proto vypsal výzvu, která má podpořit propojování vodohospodářských soustav a strategických projektů v rámci krajů po celé republice.
„Již nyní jsme domluveni s vodohospodářskou společností v Havlíčkově Brodě, že se řádem napojíme na zdejší průmyslovou zónu. V příštích letech tedy bude nutné vypracovat studii, která by řešila rozsah potřebného napojení. Snažíme se udělat maximum, abychom mohli mít příští rok polovinu trasy hotovou,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Laštovička.

Spolupráce jihu Moravy
Primátorka Jihlavy Karolína Koubová se navíc začátkem července stala ambasadorkou projektu Akademie věd ČR a statutárního města Brna s názvem SUWAC, jehož hlavním cílem je trvale udržitelné hospodářství s vodou v celém povodí řeky Dyje.
„Spolupráce na akademické úrovni v rámci celého povodí je pro tento boj zásadní. Půjde hlavně o definování stavebních prací v rámci rozumného zacházení s vodou, zásahy do krajiny či čerpání dotací. Přidanou hodnotou je však vzájemné sdílení dobré praxe a řešení situace v celém prostoru od Jihlavy na východ,“ doplnila primátorka.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kvůli stále probíhajícímu kácení je záchranná stanice v Pavlově stále plná různých mláďat
Kvůli stále probíhajícímu kácení lesů postižených kůrovcovou kalamitou je záchranná stanice v Pavlově na Havlíčkobrodsku pořád plná mláďat různých druhů ptáků a například i veverek.
Pracovníci stanice se starali o malé veverky a mláďata ptáků z poškozených hnízd, mezi nimiž byli datli, strakapoudi, sýci, káňata či puštíci. Na ochraně více než 200 hnízdišť zvláště chráněných druhů ptáků v regionu se domluvili ochránci přírody s lesníky.

Mezi hnízdišti, která letos v lesích zmapovali členové pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině, patří hnízdiště orlů mořských, čápů černých, sýců rousných, kulíšků nejmenších, výrů velkých, jestřábů, včelojedů či ostřížů. "Jde tedy o druhy vcelku vzácné, které v naší krajině nepotkáte často," uvedl Vojtěch Kodet z ornitologické společnosti v tiskové zprávě.

Stanice v Pavlově kvůli letošní těžbě přijala desítky zvířat, hlavně veverek, jejichž počet je letos výrazně větší. Stanici pečující o handicapovaná zvířata často kontaktují sami dřevorubci, někteří mláďata i dovezli. Malé strakapoudy na Jihlavsku zase našel mladý ornitolog, jejich volání slyšel u hromady dřeva. Začal pátrat a našel dutinu s mladými strakapoudy.

Větší část zvířat pracovníci stanice po zotavení vypouštějí do volné přírody. Zvlášť, pokud jsou mláďata bez zranění a do stanice se dostanou dřív, než prochladnou. Pak mají velkou šanci, že je vrátíme zpátky do přírody. Některá mláďata ale utrpěla při pádu vnitřní zranění nebo zlomeniny.

Se smutnými případy se letos setkali i ornitologové, patřily mezi ně nálezy otrávených orlů mořských. U Kostelní Myslové na Jihlavsku v květnu zahynula dvě orlí mláďata při kácení stromu, na kterém měli hnízdo.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Člen přibyslavského Aeroklubu Pavel Loužecký obhájil titul mistra Evropy
Pavel Loužecký vítězstvím na mistrovství Evropy v bezmotorovém létání, které se konalo od 7. do 20. července na slovenském letišti v Prievidzi, získal již třetí titul mistra Evropy ve třídě standard. Člen přibyslavského Aeroklubu tak na svém kluzáku (v lidové mluvě označovaný též slovem větroň) obhájil prvenství z předchozího šampionátu, který se konal v roce 2017 v Itálii.
Server www.pribyslav.cz o vynikajícím úspěchu informovali Luboš Janáček a Lubor Zelený z Aeroklubu Přibyslav.
Uvedli, že jubilejní 20. mistrovství Evropy předvedlo mimořádně kvalitní soupeření ve dvanácti letových dnech. Vysoká kvalita závodění byla daná nejenom nezvykle velkým počtem letových úkolů, ale také různorodostí přírodních podmínek a silnou konkurencí – ve třídě standard startovalo 29 soutěžících. Ve vyrovnaném pelotonu si Pavel během dlouhého závodu v oblacích skvěle poradil se svazující pozicí předchozího šampióna.
“Je velice potěšující, že člen místního aeroklubu a místní rodák se do Přibyslavi vrací se zlatou medailí, kterou již potřetí, z toho podruhé v pořadí za sebou, potvrzuje své přední místo na evropském i světovém plachtařském obzoru. Zlatou medaili přidává do bohaté sbírky rekordů a medailí ze soutěží a šampionátů národních, evropských i světových,” říkají Luboš Janáček a Lubor Zelený.
Stříbrnou medaili si z Prievidze odvezl do Německa Robert Schroeder a bronz na domovské letiště v Plzni - Letkově si přivezl další český reprezentant Miloslav Cink.


Kluzák za hodinu uletí až 130 km
Plachtařská mistrovství jsou mezi leteckými soutěžemi nejdelší, obvykle trvají dva týdny. Na závodníky kladou velké nároky. Pokud počasí dovolí, vyhlašují pořadatelé každý den soutěžní disciplínu. Jejím cílem je obletět předem deklarovanou trať co největší průměrnou rychlostí.
Každá disciplína se boduje a vítězem šampionátu se stává pilot, který do závěru soutěže nashromáždí nejvíc bodů. O umění plachtařů létajících vrcholné závody vypovídá i to, že délka tratí je v rozmezí od 200 do 800 kilometrů a špičkové kluzáky na nich za příznivých meteorologických podmínek dosahují průměrnou rychlost okolo 130 kilometrů v hodině.
Pavel Loužecký se bezmotorovému létání věnuje od sedmdesátých let minulého století. Na svém kontě má mnohá přední umístění na světových a evropských soutěžích, je několikanásobným mistrem Česka i Československa. Nabyté zkušenosti předává dalším adeptům bezmotorového létání v přibyslavském Aeroklubu. Proto Pavel Loužecký vloni obdržel Cenu města Přibyslav.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Nedělní benefiční běh pro hospic ve městě šťastných lásek vítá běžce i neběžce
Už v neděli 4. srpna se bude konat třetí ročník benefičního sportovního happeningu Běh městem šťastných lásek na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Běžci i neběžci se mohou do 2. srpna registrovat on-line na portálu www.behyprohospice.cz nebo přímo na místě od 9 hodin. Start bude v 10.30 hodin. V prodeji bude také běžecké oblečení a další předměty.
Každého účastníka čeká v cíli perníková medaile. Dospělí k ní dostanou kelímek NickNack a děti diplom. Všichni se mohou těšit na exhibiční vystoupení Ride Wheel – biketrial. Délky tras jsou 1,5 a 3 km.
Nemusíte ani běžet, stačí jít a svojí účastí podpořit výtěžek. Ten bude použit na zajištění provozu domácí hospicové péče Sdílení.
Motto letošního ročníku: Jsem vítěz, běžím pro hospic!

V loňském roce se běhu pro hospic, který pořádá Sdílení o. p. s.Telč, zúčastnilo 729 běžců a další stovky přihlížejících.
Jana BĚLÍKOVÁZpět nahoru na obsah...

Festival Sázavafest 2019 proběhl klidně; policisté nemuseli řešit žádné výtržnosti
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili v neděli 28. července odpoledne v půl druhé bezpečnostní opatření, které realizovali k zajištění klidu a veřejného pořádku v rámci multikulturního festivalu Sázavafest 2019. Letošní ročník festivalu proběhl z našeho pohledu klidně se obešel bez mimořádných událostí, a to i přesto, že na festival postupně zavítalo několik desítek tisíc návštěvníků. Hlavním úkolem policejních hlídek bylo působit především preventivně.
V průběhu celého festivalu jsme nemuseli řešit žádný násilný trestný čin ani žádný případ výtržnictví nebo jiného narušení veřejného pořádku. Dokumentujeme pouze jeden trestný čin majetkového charakteru. Během doby konání festivalu bylo ze strany policie kontrolováno 126 osob a 103 vozidel. Za celé opatření bylo službu konajícími policisty zjištěno 92 přestupků, z nichž se ve čtyřech případech jednalo o řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu a ve dvou případech o řízení vozidla pod vlivem omamné a psychotropní látky. Jeden přestupek - překročení nejvyšší povolené rychlosti - byl oznámen správnímu orgánu k projednání. Zbývajících 85 přestupků bylo vyřešeno uložením pokut v příkazních řízeních. V pěti případech byl řidičům motorových vozidel zadržen řidičský průkaz.

V průběhu prvního dne festivalu policisté zadrželi dva řidiče pod vlivem alkoholu. V jednom případě se jednalo řidiče motocyklu, ve druhém případě o řidiče osobního vozidla. U obou řidičů měla dechová zkouška hodnotu pod jedno promile alkoholu v dechu a oba řidiči se tak dopustili přestupku, který policisté zadokumentovali a předají k řešení do správního řízení. Dalšího přestupku se dopustil řidič motorového vozidla, který překročil nejvyšší povolenou rychlost. Přestupek v tomto případě vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

V pátek 26. července časně ráno jsme přijali oznámení, že neznámý pachatel zřejmě v nestřežením okamžiku v době mezi půl jednou a jednou hodinou využil situace a z prostoru pro personál v jednom ze stánku v areálu zámeckého parku odcizil dvě volně odložení ledviny s finanční hotovostí, platebními kartami a dalšímu osobními věcmi. Majitelům vznikla škoda ve výši 20 200 korun. Policisté tento případ zadokumentovali a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

V průběhu pátku 26. července jsme zjistili 28 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. V jednom případě se jednalo o přestupek řidiče, který řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu a současně překročil nejvyšší dovolenou rychlost v obci. Tomuto řidiči policisté zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Další dva řidiči byli přistižení při jízdě pod vlivem omamných a psychotropních látek. Tato jednání budou oznámena příslušnému správnímu orgánu. Zbývající přestupky byly vyřešeny na místě uložením pokut v příkazních řízeních.

Během soboty 27. července policisté zjistili celkem 34 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, kdy 33 z nich bylo vyřešeno uložením pokuty příkazem na místě a jeden přestupek - překročení nejvyšší povolené rychlosti – nebylo možné vyřešit na místě a policisté jej zadokumentovali a oznámí jej příslušnému správnímu orgánu k projednání.

Bezpečnostní opatření pokračovalo také v neděli 28. července, kdy policisté zjistili celkem 21 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, z nichž se v jednom případě se jednalo o řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu. Řidička měla pozitivní dechovou zkoušku - 0,68 promile alkoholu v dechu. Policisté této řidičce zadrželi řidičský průkaz, zakázali další jízdu. Přestupek zadokumentovali a bude oznámen příslušnému správnímu orgánu k projednání. Zbývající zjištěné přestupky byly vyřešeny na místě uložením pokut v příkazních řízeních. Dále při silniční kontrole zastavili řidiče, který měl pozitivní dechovou zkoušku – 1,05 promile alkoholu. Tento řidič je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali u další jízdu.

V souvislosti s letošním ročníkem festivalu ve Světlé nad Sázavou jsme věnovali maximální pozornost přípravě a poté také realizaci bezpečnostního opatření a ve spolupráci s pořadatelskou službou jsme nastavili jasná a přísná bezpečnostní pravidla pro vstup návštěvníků dovnitř areálu zámeckého parku. Policejní opatření bylo zaměřeno zejména na ochranu měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací osob a v neposlední řadě na veřejný pořádek a bezpečnost v dopravě. Motorizované i pěší policejní hlídky věnovaly po celou dobu festivalu v průběhu dne i noci maximální pozornost dohledu nad veřejným pořádek v centru města, v místech kolem zámeckého parku a kolem parkoviště a stanového městečka. Policisté pořádkové, dopravní a cizinecké policie pak zaměřovali svoji pozornost na odjezdové trasy ze Světlé nad Sázavou, a to zejména na kontrolu řidičů, zdali neusedli na volant pod vlivem alkoholu nebo drog.

Do letošního bezpečnostního opatření se zapojili policisté pořádkové, dopravní, cizinecké i kriminální policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří zajišťovali zvýšený výkon služby v místě konání festivalu nejen v průběhu dne, ale především v nočních hodinách, a to po celou dobu trvání festivalu. Ve čtvrtek večer jsme začali přímo v místě konání festivalu využívat vlastní speciální monitorovací vozidlo, které obsluhovali policisté z odboru informačních a komunikačních technologií. Moderní monitorovací a záznamová technika, kterou je vozidlo vybaveno, nám umožnila sledovat situaci ve stanovém městečku, ale také na místech, která byla určena pro parkování účastníků festivalu.
Dnes ukončené policejní bezpečnostní opatření bylo velmi úspěšné a policisté všech služeb výkon služby na festivalu zvládli na výbornou, když úspěšná byla především jejich preventivní činnost. Situaci na místě festivalu a pohyb případných podezřelých osob monitorovali také policisté kriminální policie. Na místě byli přítomni v průběhu dne i v noci také policejní psovodi z odboru služební kynologie. V místě festivalu jsme nepohřešovali žádnou osobu a ve Světlé nad Sázavou nemusela být v průběhu konání festivalu realizována žádná pátrací akce.

Po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace bylo opatření dnes odpoledne v půl druhé ukončeno. Ve městě byl klid a dohled nad situací v místě proto převzali v rámci běžného výkonu služby policisté z obvodního oddělení Světlá nad Sázavou.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ, tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   7. 12. 2019

• Krajina mýma očima fotografa Františka Štohanzla v muzejní kavárně v Jihlavě
• U Želiva havarovala řidička s osobním autem, skončila v péči zdravotníků
• Sobotní ranní nehody, zřejmě v důsledku ledovky, naštěstí bez zranění
• U Vladislavi se při nehodě převrátilo auto na střechu, řidička utrpěla zranění
• Jihlavský filmový klub uvede velkopelý hudební dokument Pavarotti

Pátek   6. 12. 2019

• Meteorologové varují před sobotní ledovkou na Vysočině
• Od začátku roku do konce listopadu šetřili policisté na Vysočině 4 448 dopravních nehod; zemřelo 44 lidí
• Adventní koncert ve Velké Lhotě; rozezní se i cenné varhany
• Výstavy v muzeu ve Žďáře nad Sázavou přiblíží Vánoce za socialismu i za první republiky
• Pachatele dopadli policisté v Jihlavě rychleji, než okradený zjistil, že věci nemá
• V Pelhřimově je stále bezpečno, není důvod k panice a strachu
• Neznámý pachatel ve Světlé nad Sázavou vnikl na soukromý pozemek a brutálně utýral k smrti dva psy

Čtvrtek   5. 12. 2019

• V Pelhřimově vzplál akumulátor koloběžky, záchranná služba odvezla tři lidi do nemocnice
• Devětačtyřicetiletého muže, který v jihlavských ulicích obtěžoval studentky, dopadli strážníci městské policie
• Agresivní cizinec bodl na ubytovně v Jihlavě druhého muže nožem
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají rodiče novou svoji místnost
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě vydala ke svým osmdesátým narozeninám knihu
• S učitelem, který v třebíčské škole napadl žáka, rozvázala škola okamžitě pracovní poměr
• Z rodného domku komunistického funkcionáře Bohumíra Šmerala v Třebíči je Centrum tradiční lidové kultury
• Památku zesnulých dětí budou moci rodiče, pozůstalí a přátelé uctít v neděli 8. prosince
• Požár harvestoru na Havlíčkobrodsku za sebou zanechal milionovou škodu

Středa   4. 12. 2019

• S novou EU do „zeleného otroctví“
• V zimě nepodceňujte zabezpečení svých rekreačních objektů; policisté radí jak snížit riziko vloupání do chat
• Energetici na elektrárně v Dukovanech dokončili obnovu chladicí věže číslo dvě
• Kufrování s Chaloupkami na konci roku v Brtnici, Novém Městě na Moravě a ve vísce Krátká u Sněžného
• Policisté na Vysočině se i letos věnují oblasti prevence kriminality zaměřené na seniory
• U Kralic nad Oslavou v Horních Lhoticích shořelo osobní auto
• Neznámý zloděj ukradl v Bystřici nad Pernštejnem černé auto Audi A6
• Muž z Havlíčkobrodska dluží dětem na výživném téměř padesát tisíc korun
• Barevné Vánoce na Vysočině; přijďte načerpat inspiraci na vánoční svátky

Úterý   3. 12. 2019

• Vánoční turnaj složek Integrovaného záchranného systému z Vysočiny
• Skutečný příběh Vzdorovali nacistům: Sharpovi a jejich válka právě vychází
• V třešťském muzeu budou k vidění obrazy i historické kabelky
• Druháčci z Jihlavy se hrou na dospělé učí finanční gramotnosti
• Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše
• V Pelhřimově budou od pondělí 9. do pátku 13. prosince rekonstruovány semafory
• Policisté v Jihlavě vykázali ze společného obydlí muže, který napadal svoji partnerku
• Senioři v Havlíčkově Brodě mají nový domov
• Mikuláš, čerti a patchwork v Novém Městě na Moravě
• Muzejní setkání v Jihlavě na dlažbě tentokrát trochu jinak...
• U Jimramova spadl traktor mimo silnici, auta bourala i jinde na Vysočině, dopravu zkomplikoval sníh

Pondělí   2. 12. 2019

• Opilé osoby policisté zajistili a skončili na záchytce, opilec za volantem přišel o řidičský průkaz
• Vyprávění o gorilách a rozsvícení vánočního stromku v jihlavské zoologické zahradě
• Opilý osmapadesátiletý muž se v Třebíči vloupal do chaty, ve které se chtěl vyspat
• Neznámý vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal na autě lak; načmáral na něj obrazec a nápis
• Na parkovišti u Kauflandu ve Žďáře nad Sázavou budou fungovat závory
• Opilý muž v Třešti ležel na zemi; měl téměř čtyři promile alkoholu
• Roráty
• Barokní architekt František Maxmilián Kaňka provede návštěvníky ztemnělou bazilikou v Třebíči
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata vodušky abok
• Firma iBeton s.r.o. z Havlíčkova Brodu dostala pokutu 155 tisíc korun za porušení několika zákonů

Neděle   1. 12. 2019

• Přednáška Betlémy Podorlicka v Telči
• Policistky v Jihlavě zachránily ženě život
• Fotosoutěž jihlavského muzea Phootographia Natura 2019 představí nejlepší a nejzajímavější snímky na výstavě
• Lidé v Jamném se v obecním referendu vyslovili proti výstavbě větrných elektráren
• Kluziště na jihlavském náměstí bude pro veřejnost přístupné až do Hromnic
• Ve Ždírci nad Doubravou v noci shořel zahradní domek, škoda je 400 tisíc korun

Sobota   30. 11. 2019

• V neděli lidé zapálí na adventním věnci první svíci, opatrnosti není nazbyt
• Bezpečnostní opatření spojená s adventem a vánočními svátky
• Útočník v Jihlavě bil pěstí do hlavy jiného muže; je podezřelý ze dvou trestných činů
• Výročí: 30. listopad 1649, zázračný konec morové epidemie v Německém Brodě
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jan Horníček, cenu in memoriam získal Drahomír Jirásek
• V Bítovčicích na Jihlavsku hořela v noci chata, škoda je 800 tisíc korun

Pátek   29. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek "...a dělo bylo ještě žhavé" - válka v Sarajevu očima jedenáctiletého chlapce
• Přednáška Vánoce v Evropě a výstava Ikony - tajuplný svět pravoslaví v Telči
• Energetici v Dukovanech zahájí advent projekcí nejvyššího vánočního stromku na Vysočině a jižní Moravě
• Na podzim přibyla v Třebíči parkovací stání i opravené silnice
• Obdarujte na Vánoce jen ty, které opravdu chcete; nedejte kapsářům příležitost odcizit vám osobní věci
• Město Ždírec nad Doubravou získalo titul Aktivní obec 2019 pro Kraj Vysočina
• Hříšníci za volantem pod vlivem alkoholu a drog
• Město Třebíč vyhlašuje vánoční sbírku na dobročinné účely
• Kriminalisté ve Žďáře nad Sázavou dopadli dealery drog
• Vánoční strom u barokního kostela v Knínicích na Jihlavsku doplní Ladův betlém

Čtvrtek   28. 11. 2019

• Pozor na nadměrné množství soli
• U obce Strměchy na Pelhřimovsku havaroval řidič s osobním autem
• Obchvat kolem Velkého Beranova na Jihlavsku by měl být hotový v listopadu 2020; náklady na stavbu činí 800 milionů korun
• U Ostrova nad Oslavou skončilo auto na střeše, řidička utrpěla zranění
• U Svatého Kříže se srazilo nákladní vozidlo a dodávka
• Při nehodě dodávky u Bílku na Havlíčkobrodsku se zranil řidič dodávky
• Linka bezpečí přijala za 25 let své činnosti přes 10,5 milionu volání; i tak se téměř 1000 dětí denně nedovolá!
• V elektrárně v Dukovanech by měly vyrůst až tři nové jaderné bloky, začít stavět by se mělo v roce 2029
• Advent v Telči zahájí obří rytíř, který se cestou promění v anděla
• Od poloviny prosince se mění trasy jihlavských trolejbusových linek D a F!
• Neznámý zloděj ukradl na chodbě bytového domu v Třebíči kolo v hodnotě asi dvacet tisíc korun
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Archeologie knižní vazby
• Pestrý adventní čas v Novém Městě na Moravě zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu 30. listopadu
• V ulici Na kopci v Jihlavě nalezen mrtvý muž
• Při střetu dvou osobních aut u Řehořova na Jihlavsku se zranila jedna osoba
• Mezi Větrným Jeníkovem a Kalhovem na Jihlavsku se převrátilo auto na střechu, nikdo nebyl zraněn

Středa   27. 11. 2019

• Opilý muž ženu vulgárně napadal, byl agresivní a vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• V areálu havlíčkobrodské nemocnice se v pátek rozzáří vánoční stromeček
• Dva hledaní chlapci se vloupali do prodejny, díky tomu je policisté vypátrali
• Hasičský záchranný sbor se seniorům věnuje pravidelně
• Budoucí kuchař z Havlíčkova Brodu je ve finále soutěže Svačina roku
• Benefiční koncert Markéty S. Procházkové podpořil službu těžce nemocným
• U Vepřové na Žďársku nalezen protipěchotní zbrojní arzenál z druhé světové války
• V Jamném na Jihlavsku se bude v sobotu konat referendum o případné výstavbě větrných elektráren

Úterý   26. 11. 2019

• Na Veselém kopci Vysočina začne v sobotu výstava Hoj, ty Štědrý večere
• Polná uvažuje o stavbě letního koupaliště ve stávajícím sportovním areálu u Pekla nebo na Brdských lukách
• Muž na Jihlavsku neobdržel telefon, na Pelhřimovsku elektrokolo; policisté nabádají při nákupu k opatrnosti
• Přednáška věnovaná odkazu Tomáše Špidlíka v Telči
• Třináctý knižní miniveletrh v Telči nabídne novinky, betlémy, kalendáře i pohádky pro děti
• Komentovaná prohlídka výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese v sobotu 30. listopadu
• Opilá žena v Havlíčkově Brodě kopala do nárazníku auta
• Na pelhřimovském náměstí už stojí vánoční strom; v neděli 1. prosince slavnostně zazáří

Pondělí   25. 11. 2019

• Řidiči s alkoholem a drogami v krvi
• Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany oslavilo 25. výročí od svého otevření
• Výstava betlémů nejen z Tišnovska v zámeckých konírnách v Třebíči
• V Třebíči chtěl opilý muž skočit z mostu, kolemjdoucí mu v tom zabránili
• Jihlavská zoologická zahrada přivítá nového obyvatele - vzácné prase visajánské
• V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a ukážou jim porodní sál
• Muž obtěžoval mladou ženu na okraji Třebíče, obnažil se a gestikuloval
• Dílna na náměstí v Přibyslavi je plná keramických betlémů
• Ve Ždírci nad Doubravou byla nalezena munice z druhé světové války německé výroby

Neděle   24. 11. 2019

• Horácké muzeum vydává knihu o Karlu Němcovi s titulem Strašidla, lyžaři, svatí...
• Podnapilá žena ve Žďáře nad Sázavou havarovala; za volant usedli i další opilí řidiči
• Neznámý zloděj ukradl v Petrovicích na Žďársku z auta nezávislé topení, škoda je 23 tisíc korun
• Vánoce v přírodních materiálech v muzeu v Jihlavě
• Vánoční výstava v jihlavském muzeu věnovaná betlémům a pečivu z 19. a 20. století
• Na Pančavě v Jihlavě byla nalezena lidská kostra
• Beseda o lidech, kteří prožili válku v úkrytu v synagoze v Třebíči

Sobota   23. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Balón, o dvou rodinách, které v roce 1979 chtěly z NDR do NSR
• Vánoční výstava fotografií v Telči pomůže mobilnímu hospicu Sdílení
• Nové oddělení pro dlouhodobě nemocné v novoměstské nemocnici je připraveno přijmout první pacienty
• V Jihlavě proběhne sčítání osob v bytové nouzi; vylosovaným domácnostem pak radnice nabídne městský byt
• Vandal v Havlíčkově Brodě poškrábal lak na autě, majiteli způsobil škodu padesát tisíc korun
• Přednáška o cestě sondy New Horizons k Plutu v jihlavském muzeu
• V novém jízdním řádu 2020 pojede v Kraji Vysočina více spojů

Pátek   22. 11. 2019

• Jihlavské nakladatelství Altenbert pokřtí v aule vysoké školy komiks s titulem Obušky a něžná revoluce
• Profesionální hasiči v Třešti oslavili 45 let od svého vzniku
• Mladík při pobytu na záchytce v Jihlavě poškrábal stěny místnosti a strop, škoda je 17 tisíc korun
• Zahradní techniku za tři miliony korun získaly obce sdružené v Energoregionu 2020 díky sousedství s Jadernou elektrárnou Dukovany
• Osmnáctiletý muž na Velkobítešsku si nakradl spoustu věcí za 200 tisíc korun; skončil ve vazbě
• Vysočinu opět zasáhne silné povětří
• Manažerská hra Unisim pomáhá studentům vyzkoušet si prakticky teoretické znalosti
• Před soudem veřejné mravnosti partyzáni v Přibyslavi obstáli
• Plzeňáci si při exkurzi v trolejbusu projeli jihlavské páteřní trasy MHD
• Filmový klub v sobotu mimořádně uvede britský snímek Pardon, nezastihli jsme vás

Čtvrtek   21. 11. 2019

• Mladík v Třebíči nabídl ženě marihuanu, té se udělalo špatně, musela si zavolat záchranku
• V novoměstském muzeu si budou moci zájemci sami pomalovat vyřezávané lidové hračky, třeba anděla nebo panenku
• Třebíč má nový varovný informační systém
• Zubní ordinace v Dukovanech hlásí, že mají plno až do konce roku 2020
• Kriminalisté z Jihlavska zahájili trestní stíhání proti osmatřicetileté ženě pro podvod
• Jihlavská nemocnice chce pod stromeček nadělit pacientům již sedmý vánoční pokoj, tentokrát pro nastávající maminky
• Jihlavské služby v zimě sníží frekvenci svozu hnědých nádob na bioodpad
• Havlíčkobrodská galerie představí dílo animátorky Haliny Weissové
• Přednáška Příroda a krajiny Ománu v podání manželů Bezděčkových na radnici v Telči

Středa   20. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz