Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 29.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Josefovské louky budou nově spásat pratuři
Novými obyvateli Ptačího parku Josefovské louky budou dva pratuři. Spásáním křovin i rostlin a rozdupáváním podmáčených luk pomohou s vytvářením vhodných podmínek pro mokřadní a luční ptáky. Půjde o dvě jalovice a Česká společnost ornitologická plánuje jejich převoz na letošní podzim.
Od ledna 2018 už spásá Josefovské louky stádo divokých koní, kteří tu vytvořili pestrou rostlinnou mozaiku ideální pro sběr potravy, hnízdění i úkryt ptáků. „Koně se na Josefovských loukách osvědčili. Letos tu díky nim poprvé vyvedli mláďata například kriticky ohrožení vodouši rudonozí. Nyní bychom chtěli přivést další velké kopytníky, kteří na naše území historicky patří, a to jsou pratuři,“ říká správce ptačího parku Břeněk Michálek.

Pratuři si poradí s hlohem i kopřivami
Dodává, že půjde o dvě jalovičky, které jsou klidnější a budou nejméně problematické z hlediska útočnosti a tendence unikat. „Jejich úkolem bude okusem potlačovat dřeviny, které jsou v některých částech parku nežádoucí, například rozrůstající se vrby a hlohy. Pratuři jsou navíc schopni vypást rychle se rozšiřující kopřivy, což divocí koně zaměření na trávy nesvedou,“ vysvětluje Michálek.

Pratury, stejně jako loni divoké koně, přiveze z rezervace u Milovic organizace Česká krajina.

Ptačí park Josefovské louky by nevznikl bez finanční podpory stovek drobných i větších dárců. Jen díky této podpoře se plocha území spravovaného Českou společností ornitologickou stále rozrůstá postupným vykupováním dalších pozemků. Darovat lze jednoduše na stránkách ptačího parku. Za poskytnuté dary patří všem velký dík.
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP. Projekt byl dále finančně podpořen Královéhradeckým krajem.

Další informace: www.josefovskelouky.cz

Foto: Samice pratura s mládětem v rezervaci u Milovic. Foto: Ludmila Korešová

Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po pohřešované ženě z Havlíčkova Brodu, žádají o pomoc veřejnost
Osmačtyřicetiletá Jitka Zachariášová odešla v neděli 28. července krátce po deváté hodině dopoledne z místa svého bydliště na ulici Zahradnického v Havlíčkově Brodě na procházku se psem. Do současné doby se žena do místa bydliště nevrátila a nepodala o sobě žádnou zprávu.
Žena je vysoká přibližně 165 centimetrů, má střední postavu, vlnité černé vlasy a hnědé oči. Při odchodu na sobě měla šaty fialovo černo bílé barvy v délce ke kolenům, džínovou bundu a botasky. Pes, se kterým odešla žena z domu je bílé barvy, rasy bišonek, slyšící na jméno Justýna.

Policisté po ženě vyhlásili celostátní pátrání. Veškeré dostupné informace i s jejím popisem byly předány policejním hlídkám, které prověřily místa, kde by se žena mohla pohybovat. Do současné doby se však pohřešovanou ženu vypátrat nepodařilo. Policisté po ní i nadále pátrají.
Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde by se žena v současné době mohla nacházet nebo pohybovat, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158.

Další informace naleznete na níže uvedeném odkazu. Pokud je odkaz neaktivní, byla již osoba vypátrána:

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=6260729191616
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisařZpět nahoru na obsah...

Jihlava vodou neplýtvá; opatření proti suchu mění postupy napříč magistrátem
Odbor dopravy jihlavského magistrátu začíná opravovat chodníky speciální metodou, která zadrží vodu v krajině. Odbor životního prostředí v letních měsících omezil sečení. Odbor rozvoje města se přiklání k novým projektům, které využívají obnovitelné energie. Magistrát města Jihlavy na současné problémy se suchem nezapomíná a snaží se s vodou pracovat napříč všemi odbory i navenek.
„Než dojdeme k tomu, abychom omezovali občany vyhláškami, máme velký prostor k tomu, abychom hospodárně zacházeli s vodou, na kterou dosáhne samo město. Je tedy nutné v současné době komunikovat s velkými developery ohledně rozumného zacházení s vodou,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman.
„Město musí při současném suchu využít všech prostředků, jak s vodou rozumně zacházet. Přesto je potřeba také vyzvat obyvatele – nezneužívejte vodu. Přestože z kohoutku stále teče, není samozřejmostí. Používejte na zalévání svých květin například vodu, kterou myjete ovoce. Zachytávejte dešťovou vodu do sudů. Nenapouštějte pitnou vodou bazény a nemyjte jí auta. A pokud vám někde voda zbyde, zalévejte s ní třeba svůj oblíbený strom za domem. Dopad klimatických změn lze zmírnit pouze společným úsilím,“ vyzvala primátorka města Karolína Koubová.
Chodníky místo konví
Během letošních prázdnin změnili pracovníci odboru dopravy přístup k výstavbě nových chodníků. Pilotním projektem je rekonstrukce zhruba 200 metrů chodníku na ulici Jiráskova, který počítá se zadržováním vody v krajině.
„V jednom úseku budou srážkové vody z chodníku odvedeny do vsakovacího žlabu, který bude vyplněn hrubým kamenivem tak, aby voda nestékala ze stráně na vozovku a nekončila v kanalizaci, ale aby se zadržela a zavlažila kořeny stromů, které rostou ve svahu mezi chodníkem a vozovkou. Ke konci dalšího úseku bude poté vytvořen malý poldr, kde se voda vsákne,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička.

Pozastavené sečení a pomalé zalévání
Stejně jako to loňské, i letošní sucho donutilo pracovníky odboru životního prostředí pozastavit letní sečení. „Vlhkost vzrostlé zeleně chladí okolní prostředí, silné a husté kořeny zadržují vodu v krajině a navíc vyšší porost tak rychle neusychá. Navíc si lze na Březinkách za garážemi a u Českého mlýna všimnout květnatých luk, které se sečou jen dvakrát ročně systémem seno/otava,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman.
Speciální prostředky se musí v současné absenci vody používat také při zalévaní mladých stromků v parném centru města. Bystří kolemjdoucí si mohou povšimnout zelených pytlů, které jsou kolem některých stromů. Jsou to zavlažovací vaky s děrovaným dnem, které vodu dostávají rovnou ke kořenům. Stromy mají potřebnou zálivku v přesných frekvencích a voda se tak zbytečně nevypařuje.

Ekologicky šetrná školka
V srpnu byla dokončena stavba Mateřské školy Na Dolech. Ekologicky šetrná školka je díky internátnímu provozu v České republice jedinečnou. Budova školky je navíc navržena s téměř nulovou spotřebou energií při využití moderních technologií.
„Jihlava podporuje podobné projekty, které se ekologicky šetrnou variantou výstavby počítají. Základem jsou chytré střechy, které zadržují dešťovou vodu nebo solární panely, které podporují přívod elektrické energie,“ doplnila primátorka Karolína Koubová.

Šetření vody z bazénů
Město jde svým obyvatelům příkladem, proto se bude hospodárně užívat také voda z bazénů E. Rošického a z Vodního ráje. „Přestože lidi vyzýváme k šetření vodou při napouštění bazénů, tak chceme, aby lidé měli alespoň někde možnost se v létě svlažit,“ odůvodnil Vít Zeman.
Kvůli hygienickým předpisům se musí voda v obou bazénech během provozu měnit. Dosud se vylévala do kanalizace, již nyní však vedení města jedná s velkými společnostmi o jejím dalším užití.
„Zužitkování vody z bazénu by mohlo vyřešit několik palčivých problémů, které nás ohledně šetření u větších společností trápí. Město by jim tuto vodu, samozřejmě po úpravě, nabídlo k průmyslové spotřebě,“ doplnil Vít Zeman.

Omezení výstavby vrtů
Podkladem pro nová opatření proti suchu je rozsáhlý přehled všech vodních zdrojů. Ty mimo jiné ukazují, že kromě povrchové chybí i podzemní voda. Zástupci Jihlavy proto spolupracují s Výborem pro životní prostředí Poslanecké sněmovny České republiky. Výstupem by měl být zákon, který omezí výstavbu podzemních vrtů i čerpání podzemní vody.
„Zem je provrtaná a usychající stromy jsou toho důkazem. Problém je potřeba řešit celorepublikově, ve spolupráci se státními orgány, které si uvědomí situaci a začnou dělat rozumná opatření,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast životního prostředí.

Propojení s ostatními městy
Jak bylo řečeno, důležitou součástí boje proti suchu je pospolitost měst z celého kraje. Státní fond životního prostředí proto vypsal výzvu, která má podpořit propojování vodohospodářských soustav a strategických projektů v rámci krajů po celé republice.
„Již nyní jsme domluveni s vodohospodářskou společností v Havlíčkově Brodě, že se řádem napojíme na zdejší průmyslovou zónu. V příštích letech tedy bude nutné vypracovat studii, která by řešila rozsah potřebného napojení. Snažíme se udělat maximum, abychom mohli mít příští rok polovinu trasy hotovou,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Laštovička.

Spolupráce jihu Moravy
Primátorka Jihlavy Karolína Koubová se navíc začátkem července stala ambasadorkou projektu Akademie věd ČR a statutárního města Brna s názvem SUWAC, jehož hlavním cílem je trvale udržitelné hospodářství s vodou v celém povodí řeky Dyje.
„Spolupráce na akademické úrovni v rámci celého povodí je pro tento boj zásadní. Půjde hlavně o definování stavebních prací v rámci rozumného zacházení s vodou, zásahy do krajiny či čerpání dotací. Přidanou hodnotou je však vzájemné sdílení dobré praxe a řešení situace v celém prostoru od Jihlavy na východ,“ doplnila primátorka.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kvůli stále probíhajícímu kácení je záchranná stanice v Pavlově stále plná různých mláďat
Kvůli stále probíhajícímu kácení lesů postižených kůrovcovou kalamitou je záchranná stanice v Pavlově na Havlíčkobrodsku pořád plná mláďat různých druhů ptáků a například i veverek.
Pracovníci stanice se starali o malé veverky a mláďata ptáků z poškozených hnízd, mezi nimiž byli datli, strakapoudi, sýci, káňata či puštíci. Na ochraně více než 200 hnízdišť zvláště chráněných druhů ptáků v regionu se domluvili ochránci přírody s lesníky.

Mezi hnízdišti, která letos v lesích zmapovali členové pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině, patří hnízdiště orlů mořských, čápů černých, sýců rousných, kulíšků nejmenších, výrů velkých, jestřábů, včelojedů či ostřížů. "Jde tedy o druhy vcelku vzácné, které v naší krajině nepotkáte často," uvedl Vojtěch Kodet z ornitologické společnosti v tiskové zprávě.

Stanice v Pavlově kvůli letošní těžbě přijala desítky zvířat, hlavně veverek, jejichž počet je letos výrazně větší. Stanici pečující o handicapovaná zvířata často kontaktují sami dřevorubci, někteří mláďata i dovezli. Malé strakapoudy na Jihlavsku zase našel mladý ornitolog, jejich volání slyšel u hromady dřeva. Začal pátrat a našel dutinu s mladými strakapoudy.

Větší část zvířat pracovníci stanice po zotavení vypouštějí do volné přírody. Zvlášť, pokud jsou mláďata bez zranění a do stanice se dostanou dřív, než prochladnou. Pak mají velkou šanci, že je vrátíme zpátky do přírody. Některá mláďata ale utrpěla při pádu vnitřní zranění nebo zlomeniny.

Se smutnými případy se letos setkali i ornitologové, patřily mezi ně nálezy otrávených orlů mořských. U Kostelní Myslové na Jihlavsku v květnu zahynula dvě orlí mláďata při kácení stromu, na kterém měli hnízdo.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Člen přibyslavského Aeroklubu Pavel Loužecký obhájil titul mistra Evropy
Pavel Loužecký vítězstvím na mistrovství Evropy v bezmotorovém létání, které se konalo od 7. do 20. července na slovenském letišti v Prievidzi, získal již třetí titul mistra Evropy ve třídě standard. Člen přibyslavského Aeroklubu tak na svém kluzáku (v lidové mluvě označovaný též slovem větroň) obhájil prvenství z předchozího šampionátu, který se konal v roce 2017 v Itálii.
Server www.pribyslav.cz o vynikajícím úspěchu informovali Luboš Janáček a Lubor Zelený z Aeroklubu Přibyslav.
Uvedli, že jubilejní 20. mistrovství Evropy předvedlo mimořádně kvalitní soupeření ve dvanácti letových dnech. Vysoká kvalita závodění byla daná nejenom nezvykle velkým počtem letových úkolů, ale také různorodostí přírodních podmínek a silnou konkurencí – ve třídě standard startovalo 29 soutěžících. Ve vyrovnaném pelotonu si Pavel během dlouhého závodu v oblacích skvěle poradil se svazující pozicí předchozího šampióna.
“Je velice potěšující, že člen místního aeroklubu a místní rodák se do Přibyslavi vrací se zlatou medailí, kterou již potřetí, z toho podruhé v pořadí za sebou, potvrzuje své přední místo na evropském i světovém plachtařském obzoru. Zlatou medaili přidává do bohaté sbírky rekordů a medailí ze soutěží a šampionátů národních, evropských i světových,” říkají Luboš Janáček a Lubor Zelený.
Stříbrnou medaili si z Prievidze odvezl do Německa Robert Schroeder a bronz na domovské letiště v Plzni - Letkově si přivezl další český reprezentant Miloslav Cink.


Kluzák za hodinu uletí až 130 km
Plachtařská mistrovství jsou mezi leteckými soutěžemi nejdelší, obvykle trvají dva týdny. Na závodníky kladou velké nároky. Pokud počasí dovolí, vyhlašují pořadatelé každý den soutěžní disciplínu. Jejím cílem je obletět předem deklarovanou trať co největší průměrnou rychlostí.
Každá disciplína se boduje a vítězem šampionátu se stává pilot, který do závěru soutěže nashromáždí nejvíc bodů. O umění plachtařů létajících vrcholné závody vypovídá i to, že délka tratí je v rozmezí od 200 do 800 kilometrů a špičkové kluzáky na nich za příznivých meteorologických podmínek dosahují průměrnou rychlost okolo 130 kilometrů v hodině.
Pavel Loužecký se bezmotorovému létání věnuje od sedmdesátých let minulého století. Na svém kontě má mnohá přední umístění na světových a evropských soutěžích, je několikanásobným mistrem Česka i Československa. Nabyté zkušenosti předává dalším adeptům bezmotorového létání v přibyslavském Aeroklubu. Proto Pavel Loužecký vloni obdržel Cenu města Přibyslav.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Nedělní benefiční běh pro hospic ve městě šťastných lásek vítá běžce i neběžce
Už v neděli 4. srpna se bude konat třetí ročník benefičního sportovního happeningu Běh městem šťastných lásek na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Běžci i neběžci se mohou do 2. srpna registrovat on-line na portálu www.behyprohospice.cz nebo přímo na místě od 9 hodin. Start bude v 10.30 hodin. V prodeji bude také běžecké oblečení a další předměty.
Každého účastníka čeká v cíli perníková medaile. Dospělí k ní dostanou kelímek NickNack a děti diplom. Všichni se mohou těšit na exhibiční vystoupení Ride Wheel – biketrial. Délky tras jsou 1,5 a 3 km.
Nemusíte ani běžet, stačí jít a svojí účastí podpořit výtěžek. Ten bude použit na zajištění provozu domácí hospicové péče Sdílení.
Motto letošního ročníku: Jsem vítěz, běžím pro hospic!

V loňském roce se běhu pro hospic, který pořádá Sdílení o. p. s.Telč, zúčastnilo 729 běžců a další stovky přihlížejících.
Jana BĚLÍKOVÁZpět nahoru na obsah...

Festival Sázavafest 2019 proběhl klidně; policisté nemuseli řešit žádné výtržnosti
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili v neděli 28. července odpoledne v půl druhé bezpečnostní opatření, které realizovali k zajištění klidu a veřejného pořádku v rámci multikulturního festivalu Sázavafest 2019. Letošní ročník festivalu proběhl z našeho pohledu klidně se obešel bez mimořádných událostí, a to i přesto, že na festival postupně zavítalo několik desítek tisíc návštěvníků. Hlavním úkolem policejních hlídek bylo působit především preventivně.
V průběhu celého festivalu jsme nemuseli řešit žádný násilný trestný čin ani žádný případ výtržnictví nebo jiného narušení veřejného pořádku. Dokumentujeme pouze jeden trestný čin majetkového charakteru. Během doby konání festivalu bylo ze strany policie kontrolováno 126 osob a 103 vozidel. Za celé opatření bylo službu konajícími policisty zjištěno 92 přestupků, z nichž se ve čtyřech případech jednalo o řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu a ve dvou případech o řízení vozidla pod vlivem omamné a psychotropní látky. Jeden přestupek - překročení nejvyšší povolené rychlosti - byl oznámen správnímu orgánu k projednání. Zbývajících 85 přestupků bylo vyřešeno uložením pokut v příkazních řízeních. V pěti případech byl řidičům motorových vozidel zadržen řidičský průkaz.

V průběhu prvního dne festivalu policisté zadrželi dva řidiče pod vlivem alkoholu. V jednom případě se jednalo řidiče motocyklu, ve druhém případě o řidiče osobního vozidla. U obou řidičů měla dechová zkouška hodnotu pod jedno promile alkoholu v dechu a oba řidiči se tak dopustili přestupku, který policisté zadokumentovali a předají k řešení do správního řízení. Dalšího přestupku se dopustil řidič motorového vozidla, který překročil nejvyšší povolenou rychlost. Přestupek v tomto případě vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

V pátek 26. července časně ráno jsme přijali oznámení, že neznámý pachatel zřejmě v nestřežením okamžiku v době mezi půl jednou a jednou hodinou využil situace a z prostoru pro personál v jednom ze stánku v areálu zámeckého parku odcizil dvě volně odložení ledviny s finanční hotovostí, platebními kartami a dalšímu osobními věcmi. Majitelům vznikla škoda ve výši 20 200 korun. Policisté tento případ zadokumentovali a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

V průběhu pátku 26. července jsme zjistili 28 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. V jednom případě se jednalo o přestupek řidiče, který řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu a současně překročil nejvyšší dovolenou rychlost v obci. Tomuto řidiči policisté zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Další dva řidiči byli přistižení při jízdě pod vlivem omamných a psychotropních látek. Tato jednání budou oznámena příslušnému správnímu orgánu. Zbývající přestupky byly vyřešeny na místě uložením pokut v příkazních řízeních.

Během soboty 27. července policisté zjistili celkem 34 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, kdy 33 z nich bylo vyřešeno uložením pokuty příkazem na místě a jeden přestupek - překročení nejvyšší povolené rychlosti – nebylo možné vyřešit na místě a policisté jej zadokumentovali a oznámí jej příslušnému správnímu orgánu k projednání.

Bezpečnostní opatření pokračovalo také v neděli 28. července, kdy policisté zjistili celkem 21 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, z nichž se v jednom případě se jednalo o řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu. Řidička měla pozitivní dechovou zkoušku - 0,68 promile alkoholu v dechu. Policisté této řidičce zadrželi řidičský průkaz, zakázali další jízdu. Přestupek zadokumentovali a bude oznámen příslušnému správnímu orgánu k projednání. Zbývající zjištěné přestupky byly vyřešeny na místě uložením pokut v příkazních řízeních. Dále při silniční kontrole zastavili řidiče, který měl pozitivní dechovou zkoušku – 1,05 promile alkoholu. Tento řidič je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali u další jízdu.

V souvislosti s letošním ročníkem festivalu ve Světlé nad Sázavou jsme věnovali maximální pozornost přípravě a poté také realizaci bezpečnostního opatření a ve spolupráci s pořadatelskou službou jsme nastavili jasná a přísná bezpečnostní pravidla pro vstup návštěvníků dovnitř areálu zámeckého parku. Policejní opatření bylo zaměřeno zejména na ochranu měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací osob a v neposlední řadě na veřejný pořádek a bezpečnost v dopravě. Motorizované i pěší policejní hlídky věnovaly po celou dobu festivalu v průběhu dne i noci maximální pozornost dohledu nad veřejným pořádek v centru města, v místech kolem zámeckého parku a kolem parkoviště a stanového městečka. Policisté pořádkové, dopravní a cizinecké policie pak zaměřovali svoji pozornost na odjezdové trasy ze Světlé nad Sázavou, a to zejména na kontrolu řidičů, zdali neusedli na volant pod vlivem alkoholu nebo drog.

Do letošního bezpečnostního opatření se zapojili policisté pořádkové, dopravní, cizinecké i kriminální policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří zajišťovali zvýšený výkon služby v místě konání festivalu nejen v průběhu dne, ale především v nočních hodinách, a to po celou dobu trvání festivalu. Ve čtvrtek večer jsme začali přímo v místě konání festivalu využívat vlastní speciální monitorovací vozidlo, které obsluhovali policisté z odboru informačních a komunikačních technologií. Moderní monitorovací a záznamová technika, kterou je vozidlo vybaveno, nám umožnila sledovat situaci ve stanovém městečku, ale také na místech, která byla určena pro parkování účastníků festivalu.
Dnes ukončené policejní bezpečnostní opatření bylo velmi úspěšné a policisté všech služeb výkon služby na festivalu zvládli na výbornou, když úspěšná byla především jejich preventivní činnost. Situaci na místě festivalu a pohyb případných podezřelých osob monitorovali také policisté kriminální policie. Na místě byli přítomni v průběhu dne i v noci také policejní psovodi z odboru služební kynologie. V místě festivalu jsme nepohřešovali žádnou osobu a ve Světlé nad Sázavou nemusela být v průběhu konání festivalu realizována žádná pátrací akce.

Po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace bylo opatření dnes odpoledne v půl druhé ukončeno. Ve městě byl klid a dohled nad situací v místě proto převzali v rámci běžného výkonu služby policisté z obvodního oddělení Světlá nad Sázavou.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ, tisková mluvčíZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   17. 8. 2019

• Nová doba
• Řidič v Havlíčkově Brodě měl pozitivní test na kokain
• O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září
• Dálnice D1 ve Velkém Meziříčí bude od půlnoci do neděle šesti hodin ráno úplně uzavřená
• Veselé barely a popelnice z rukou potomků sochaře Františka Němce z Hriště u Přibyslavi
• Komentovaná prohlídka výstavy děl Miloše Jiránka v jihlavské galerii v úterý 20. srpna
• Muž usedl za volant i přes platný zákaz řízení

Pátek   16. 8. 2019

• Poslední kolo kotlíkových dotací bude spuštěno v září
• V Dukovanech zahájili výměnu paliva na prvním bloku
• Počet dopravních přestupků v jihlavském tunelu roste; výše pokut se pohybuje kolem několika milionů korun měsíčně
• Policisté hledají svědka sobotní tragické noční nehody na dálničním přivaděči v Jihlavě
• Řidič ve Starči na Třebíčsku se snažil policistům ujet a nevyšel mu ani pokus o výměnu se spolujedoucí
• Pozor na Jihlavsku na podvodníky nabízející pronájem bytu
• Ve Lhotě u Kamenice nad Lipou mají oběti první světové války pomníček
• Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka na zámku ve Žďáře nad Sázavou
• Národní basketbalové muzeum bude dalším lákadlem Pelhřimova

Čtvrtek   15. 8. 2019

• Přijďte oslavit TITI DAY s tamaríny do jihlavské zoo!
• Vyjádření FORUM Jihlava, ODS a Žijeme Jihlavou k vypovězení koaliční smlouvy ze strany KDU-ČSL
• Varhanní koncert v podání Tomáše Thona v horním kostele ve Velké Lhotě u Dačic
• Poctivá nálezkyně v Třebíči vrátila nalezenou peněženku se třemi tisíci korun
• U Moravských Budějovic na silnici I/38 se střetla čtyři osobní auta, čtyři osoby utrpěly zranění
• Nová zastávka v Jihlavě - Popicích byla pořízena asi za půl milionu korun
• Muž v Jihlavě obtěžoval svoji bývalou přítelkyni; podezřelý je ze spáchání dvou trestných činů
• Veřejná doprava Vysočiny: Centrální dispečink ohlídá návaznost spojů
• Ozbrojený muž v Jaroměřicích nad Rokytnou ohrožoval účastníky zábavy; pistoli a střelivo vlastnil nelegálně
• Požár domu ve Vápovicích založil cizinec; měl u sebe velké množství drog
• Hradní pouť plná pohádek a starých řemesel na nádvoří starého hradu Bítova o víkendu
• U obce Rokytno a Kadov na Novoměstsku byly nalezeny německé granáty z druhé světové války
• Den Architektury je letos ve znamení svobody; pestrý program nabídne i na Vysočině
• Firma ASAP ve Věži na Havlíčkobrodskunedodržela podmínky při odstraňování odpadu, dostala pokutu 200 tisíc korun
• Někdo na Litoměřicku postřelil orla mořského; dravec zahynul
• Slavnosti Tří kápí na podzámecké nivě v Třebíči o víkendu
• Osmačtyřicetiletá Jitka z Havlíčkova Brodu byla zavražděna, pachatel uniká

Středa   14. 8. 2019

• Slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna aneb Od počátku k rozkvětu Telče
• Policisté v Humpolci zachránili muži život, který chtěl spáchat sebevraždu; z rukou krajského ředitele převzali ocenění
• Ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku srazilo auto chodce, ten na následky zranění zemřel
• Večerní procházka zšeřelým zámkem Vranovem nad Dyjí v neděli
• Od září začnou ve školách další kurzy první pomoci

Úterý   13. 8. 2019

• Kruhové objezdy v Třebíči budou připomínat rozety baziliky sv. Prokopa
• Třebíčská nemocnice pokračuje ve vzdělávání diabetiků
• Večerní prohlídky náměšťského zámku s pohádkou Panna a netvor
• Kam zadat pozorování čápů po vylétnutí z hnízda?
• Zajeďte si do Pelhřimova, prohlédněte si krematorium a vhoďte tam svoje problémy
• Na dálnici D1 nedaleko Humpolce zemřel před půlnocí dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Nová kuchařka regionu Dunaj - Vltava nabídne osmadvacet receptů
• Festival venkovských zahrad poprvé v Krásném na Novoměstsku
• Žena zemřela v kolejišti mezi Moravskými Budějovicemi a Grešlovým Mýtem

Pondělí   12. 8. 2019

• Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí se srazila dodávka s náklaďákem, řidič dodávky zemřel
• Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší; odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor
• Novoměstská nemocnice získala od nadačního fondu Muži proti rakovině grant ve výši 102 tisíc korun
• U obce Jámy na Žďársku havaroval autobus, čtrnáct lidí utrpělo zranění
• Policisté hledají případné svědky nedělní tragické nehody v Jihlavě
• Petr Fiedor daruje pelhřimovskému Muzeu rekordů ohořelý oblek z jednoho ze svých fakírských kousků
• Opilý muž v Želivě slovně napadal jiné osoby; skončil na záchytce
• Řidič mezi Bohdalovem a Chroustovem srazil a usmrtil chodce, z místa nehody ujel, policisté ho brzy vypátrali
• Kopie legendárních Stínadel stojí na Hradě v Ledči nad Sázavou
• Letní žurnalistická škola v Havlíčkově Brodě po patnácté s rekordní účastí

Neděle   11. 8. 2019

• Na letišti v Havlíčkově Brodě spadl bezmotorový kluzák, pilot zemřel
• Zámek ve Velkém Meziříčí přivítá císaře na manévrech
• Na dálničním přivaděči zemřel po střetu s autem chodec
• U Velkého Meziříčí skončil osobní vůz po nehodě převrácený na střeše, jedna osoba utrpěla zranění
• Při nehodě osobního auta v Polničce na Žďársku se zranila jedna osoba
• Dva zranění po dopravní nehodě osobního vozidla u Herálce na Havlíčkobrodsku
• Při požáru střechy rodinného domu v obci Vápovice se zranili dva lidé
• V Želivě hořela střecha rodinného domu, škoda se vyšplhala až na 600 tisíc korun
• Technoparty u Meziřička probíhá podle policie zatím plynule
• Tradiční hody ve Velké Bíteši se budou konat ve dnech 4. - 11. září

Sobota   10. 8. 2019

• Policisté v Pelhřimově zastavili řidičku pod vlivem amfetaminu a kokainu
• U dopravní nehody na železničním přejezdu v obci Hodkov zasahovali také hasiči z Havlíčkova Brodu
• V neděli si zájemci budou moci prohlédnout synagogu v Pacově
• Jak cestovat autovlakem
• Hlavní vjezd do nemocnice v Havlíčkově Brodě bude od pondělí 12. srpna uzavřen
• Sběrem elektra Jihlavané ušetřili stejně vody jako při 104 452 sprchováních

Pátek   9. 8. 2019

• V Přibyslavicích se na čtyřiačtyřicetiletého muže převrátil stroj; zemřel na místě
• Hradem Lipnicí nad Sázavou se o víkendu rozezní barokní a renesanční hudba k poctě kaple sv. Vavřince
• Neznámý pachatel posprejoval fasádu domu v Horní Cerekvi
• Vycházka Podyjím pro ty, kteří mají rádi plané rostliny na talíři
• Získat trvalý pobyt v nájemních bytech není problém; obavy pronajímatelů z exekuce jsou zbytečné
• Při nakupování si hlídejte svoje věci

Čtvrtek   8. 8. 2019

• Tradiční výstava Zahrada Vysočiny na zámku v Žirovnici již o víkendu
• Značku Regionální potravina získalo na Vysočině dalších osm výrobků
• Policisté v Ledči nad Sázavou hledali muže, který si chtěl ublížit; našel ho služební pes v trávě
• Do Jihlavy zamíří 10 nových trolejbusů, sedm z nich může jezdit i bez trolejí
• Identita ženy, která byla nalezena v rybníku na Havlíčkobrodsku, je stále neznámá
• Mezi obcemi Nové Veselí a Budeč na Žďársku boural opilý řidič osobního auta
• Letní autokino v Dukovanech nabídne obří projekční plochu i větší kapacitu diváků
• Děti přispěly k rekordnímu výtěžku pro hospic v Telči
• Na 183. km dálnice D1 zemřel v noci při nehodě řidič dodávky
• Staronové holubičky v malé obřadní síni v Jihlavě

Středa   7. 8. 2019

• Užovka dostala chuť na kompoty
• Na Žďársku zemřel při nehodě jednačtyřicetiletý motorkář
• Během července vyjížděli hasiči průměrně k 438 událostem denně, což je o 127 výjezdů víc, než je dlouhodobý denní průměr
• Zemědělci budou plošně trávit hraboše; zahynout mohou sovy, dravci i čápi
• V červenci v havlíčkobrodské porodnici zaznamenali rekordní počet porodů, narodilo se 160 dětí
• Světelští policisté zastavili muže se zákazem řízení
• Bítešan získal ve Strážnici prestižní ocenění
• Výstava mečíků a jiřin o víkendu v Jinošově na Třebíčsku
• Při opravě městského domu v ulici Matky Boží v Jihlavě se našly barokní malby
• Během letošních sedmi měsíců se na Vysočině stalo 2700 dopravních nehod; zemřelo 28 lidí

Úterý   6. 8. 2019

• V jihlavské zoo se narodily tři samičky poletušky slovanské
• Rodiče by měli být v létě na děti opatrnější
• V řece Dyji na Vranově nad Dyjí se utopil muž
• Muž na Žďársku usedl za volant i přes vyslovený zákaz, hrozí mu dva roky vězení
• Na hradě Lipnice nad Sázavou se zjeví Don Juan
• Osmačtyřicetiletý řidič na Třebíčsku nadýchal přes 2 promile
• Výjimky z nočního klidu; v srpnu bude na periferiích města Jihlavy živo
• Alkohol a voda v kombinaci s přeceňování sil, se pravděpodobně stala pro plavce v Blansku osudným
• Na silnici I/37 u Medlešic na Chrudimsku zemřela při nehodě jedna osoba, pět lidí bylo zraněno
• Průběh modernizace úseku silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou
• Jak nebýt SMOLAŘEM; nové divadelní představení cílí na seniory
• Prázdniny v Telči vyvrcholí tančírnou; o víkendu zahrají třeba Buty, Midi Lidi nebo Vlasta Redl
• V novoměstském kulturním domě proběhne ve dnech 14. - 17. srpna festival Start film
• Zoo Jihlava bude mít načas nové obyvatele – hliněná zvířata

Pondělí   5. 8. 2019

• FAnn dětem daroval zařízení pro komfortní bonding
• Rekonstrukce Vlasákovy vily v Pelhřimově: FOKUS získal perfektní zázemí pro své služby
• Jihlava si připomněla oběti justičních vražd
• Sedmatřicetiletý řidič v Želetavě nadýchal 1,98 promile
• Dávejte pozor na děti!
• V další jízdě opilí řidiči v Havlíčkově Brodě pokračovat nesměli
• Na kraji vozovky ve Velké Bíteši ležel opilý muž; skončil na záchytce
• Žena nalezena ve čtvrtek v rybníce u Habrů byla zřejmě zavražděna, policie se o pomoc obrací i na řidiče
• Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů
• Pořadatelé minifestivalu elektronické hudby darují dětskému oddělení 25 tisíc korun
• Opilý otec dítěte ležel na chodníku ve Znojemské ulici v Třebíči
• U Radešínské Svratky havaroval v neděli opilý muž na čtyřkolce

Neděle   4. 8. 2019

• Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
• Děkovná mše za úrodu v chrámu sv. Karla Boromejského a bl. Juliany v Brtnici
• Prázdniny během školního roku 2019 - 2020
• Výstava s jihlavskými havíři má katalog a ve sklepení ZUŠ probíhá výstava, k vidění jsou třeba staré škrpále

Sobota   3. 8. 2019

• Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
• Chotěbořská kapela DETTO slaví 40 let; na festivalu přivítá i hvězdy country music
• Město Jihlava má novou pracovnici pro sociální začleňování a prevenci kriminality
• Obyvatele okolí Želivky trpí kvůli nesmyslnému zákazu staveb
• U Panské Lhoty na Jihlavsku hořelo v pátek strniště a sláma
• Nehoda osobního auta ve Stonařově se obešla bez zranění osob
• Bazén E. Rošického v Jihlavě bude v pondělí 5. srpna otevřen pro veřejnost
• U Želetavy hořelo v pátek v podvečer pole
• U Olešné na Žďársku havaroval v pátek večer motorkář, utrpěl zranění
• V kostele v Chotěboři hořelo, škoda přesáhne milion korun

Pátek   2. 8. 2019

• Tajemná zahrada a její zakladatel
• Benefiční koncert pro kostel svatého Jiří v Řečici v neděli na hradě Lipnice nad Sázavou
• Řidič v Jihlavě nadýchal při kontrole 1,66 promile
• Mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví u obce Drobovice na silnici I/38 zemřeli při nehodě tři lidé
• V Habrech bylo nalezeno v rybníce tělo ženy, policie zkoumá, zda se jedná o ztracenou Jitku Zachariášovou
• Houbař našel u obce Rokytno na Žďársku sovětskou minu z druhé světové války
• Altánek v havlíčkobrodském parku Budoucnost získá původní barvy
• Na Karlově náměstí v Třebíči kácejí suché a poškozené stromy
• Jihlava nabízí sprejerům dvě legální plochy pro graffiti
• Vloupání do sklepů - jejich zajištění před nezvanými hosty je velmi důležité
• Zastávky u havlíčkobrodské nemocnice mají nové přístřešky
• Havlíčkobrodští policisté odhalili dvě řidičky pod vlivem drog
• Hálkova ulice v Jihlavě má nové parkoviště pro dvanáct aut

Čtvrtek   1. 8. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz