Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 1.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Katastrofa
Je naprosto šokující, že u nás probíhá normální letní okurková sezóna zpestřovaná pouze hrátkami s odvoláváním a jmenováním ministra kultury a okrajově děním v Bruselu a Londýně, zatímco kolem nás nastává ekologická katastrofa naprosto děsivých bezprecedentních rozměrů, které si mimo bezprostředně postižených v podstatě nikdo nevšímá. Kolem nás masově odumřela, odumírá nebo v krátké době odumře větší část lesů, které dnes pokrývají třetinu plochy naší země. Dojde k odlesnění celých regionů, zásadně se promění tvář a charakter naší krajiny, hluboce bude negativně zasaženo naše zemědělství i podmínky života lidí. Tato katastrofa je bohužel nezastavitelná.
Přesto nikde neslyšíme o krizových scénářích, mimořádném zasedání vlády či parlamentu, mlčí dokonce jinak vždy agresivní ekologické organizace, média téma glosují pouze na okraj a vše připisují globální změně klimatu. Je tomu tak zřejmě proto, že všichni jsou si vědomi, že mají máslo na hlavě.

Lesy odumírají kvůli napadení katastroficky přemnoženým kůrovcem. Jeho exploze nepochybně souvisí s několika posledními suchými a horkými roky. To ale nemůže vysvětlit vše. Česká republika není izolovaný ostrov. Sousední země, které existují ve stejných klimatických poměrech, podobná katastrofa nesužuje. Navíc nejvíce nejsou postiženy ty nejteplejší a nejsušší regiony, ale lesy usychají nejvíce na Vysočině, Jeseníkách a Zlínsku, kde z hlediska teploty i srážek by situace měla být naopak lepší.

Se změnou klimatu při hledání příčin nevystačíme, přestože by se to mnohým velmi hodilo. Jedna z hlavních okolností, které rozmach kůrovcové kalamity umožnily, je způsob, jakým ve svých lesích hospodaří v současné době stát, který v lesním hospodářství hraje zcela rozhodující roli (vlastní téměř 60% výměry všech lesů v ČR, tj. cca 1,3 mil. ha). Tento stát i zde znovu plně prokázal, že je nejhorším možným hospodářem. Paradoxem však je, že od tohoto samotného poznání nevedla v našich podmínkách cesta k nápravě, ale naopak do záhuby.

Právě s argumentem o neschopnosti státu úspěšně podnikat obecně, a v lesním hospodářství zvláště, byl před lety prosazen podivný způsob, kterým státní podnik Lesy České republiky, spravující státní lesní majetek, funguje. Ten byl s výše zmíněnou argumentací přeměněn na jakýsi úřad, který nemá žádné vlastní kapacity k hospodaření v lesích, ale na vše si musí prostřednictvím složitých byrokratických mechanismů výběrových řízení najímat externí subjekty, které v lesích reálně hospodaří. Úkolem státního podniku je tak fakticky především dobře zadministrovat všemožná výběrová řízení, která uspokojí všechny důležité hráče na trhu, maximalizovat z nich výnosy a ty pak transferovat do státního rozpočtu. Tato zvláštní forma státního absentismu, kdy vlastník de facto rezignuje na reálné hospodaření se svým majetkem a preferuje maximalizaci krátkodobých výnosů, může být výhodná pouze dočasně. Tak tomu donedávna také bylo – spokojena byla vláda s tučnými miliardami, spokojen byl velký agrární byznys, který dostával zakázky, a spokojeni byli i ekologové, jimž stát nadbíhá. Všichni ministři životního prostředí dávno pochopili, že úspěšný je pouze ten ministr, který jde agresivním ekoaktivistům na ruku. Potom získá v médiích, kde mají vliv, pozitivní obraz. Ten, kdo by s nimi chtěl bojovat, bude brzy vystřídán, protože žádný premiér bojující o křehkou většinu či koalici nemá zájem na zbytečných problémech.

Tato doba však skončila. Deficit dlouhodobé péče řádného hospodáře, který tento podivný systém vyvolal, se v současné krizi plně projevil. Přišlo suché období, stromy byly oslabeny a Lesy ČR nebyly schopny v systému veřejných zakázek operativně a včas zareagovat na kůrovcovou hrozbu a včas likvidovat její ohniska. Jejich vedení mělo také jiné priority – nenahněvat si mocné hráče a posílat do rozpočtu miliardy, kůrovec nebyl v centru pozornosti. Externí firmy těžící a zpracovávající dřevo pak převozy vytěženého dřeva do zpracovatelských kapacit po celé republice kůrovce ještě rozšířily.

Druhou příčinou, která má na vzniku současné katastrofy zcela evidentní podíl, jsou ekologičtí aktivisté a jejich popletené představy, které se však bohužel realizují. Odmítají uznat, že příroda a krajina v naší zemi jsou z větší části dílem člověka a že je nelze snadno a v krátké době přeměnit zpět na divokou přírodu.

Příkladem je přístup ekologů ke kůrovci. Jejich tvrzení, že je to normální přírodní škůdce, s nímž si dokáže poradit příroda sama, je obecně platný, ale ne v situaci, kdy celá ČR je prakticky plantáží smrkové monokultury. Fanatické prosazování bezzásahových zón a odmítání likvidovat následky živelných katastrof v lesích vytvořily u nás permanentní kůrovcová ohniska, z nichž se tento škůdce v příhodných podmínkách spontánně šíří či je rozvážen po celé zemi. Přístup ekologů lze s trochou nadsázky přirovnat k zakládání ohňů ve skladu pohonných hmot.

Pokud snad někdo může omlouvat bláznivý fanatismus laických aktivistů jejich pošetilým nadšením, potom oportunismus či nevzdělanost tzv. odborníků z různých akademických institucí, kteří šílenou politiku čekání na samovolnou restituci divoké přírody pomáhali prosadit, omluvit nelze.

Žádná z dosavadních katastrof, které naši zemi v její moderní historii postihly, nebude mít takový dopad na podmínky života v naší zemi. Odlesněná země bude dále vysychat, podléhat erozi, klimatická změna se dále prohloubí. Pokud chce někdo vidět, jaké mohou být důsledky masového odlesnění země, stačí navštívit dnešní Řecko či Libanon, krajiny dříve zalesněné, v nichž žili slavní mořeplavci a stavitelé lodí, jimž padly tamní lesy za oběť. Dnes je to suchá polopoušť, kde má šanci vyrůst pouze kleč a křoviny. Zabránit takovému osudu bude nadlidský úkol a měli bychom jej brát všichni vážně.

Je děsivé, že tak zásadní proměna naší krajiny, která bude mít zcela jistě velmi negativní vliv na kvalitu života celých generací, probíhá jaksi mimochodem, zcela překryta pěnou dní a za mlčení těch, kteří nám vládnou.

1. července 2019
Jiří WEIGL



Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž nadýchal přes pět promile, policie jej odvezla na záchytku
Ve středu 31. července krátce před třetí hodinou odpoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který se povaloval v blízkosti autobusového nádraží na ulici Nádražní v Pelhřimově.
Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. Policisté na místě nalezli jednapadesátiletého muže, který byl značně opilý, nebyl schopen samostatné chůze, neorientoval se v času ani prostoru a nebyl schopen ani srozumitelné komunikace.
Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Naměřená hodnota činila 5,05 promile alkoholu.
Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Cizinecká policie řeší případ cizince beze jména
V pondělí 29. 7. 2019 jsme na lince 158 přijali oznámení o pohybu muže zvláštního vzezření, dle oznamovatele migranta, u vlakového nádraží v Uhersku na Pardubicku. Operační důstojník proto na místo poslal hlídku jak policistů z obvodního oddělení, tak i pardubickou cizineckou policii. Hlídka na místě opravdu mladíka našla. Ten u sebe neměl žádné doklady a odmítal s policií komunikovat. Uvedl pouze, že je z Afghánistánu.
Na sobě měl silně znečištěný oděv. Policisté muže převezli na prohlídku do nemocnice, odkud byl převezen a umístěn do policejní cely. Následující den provedla cizinecká policie identifikační úkony a zahájila řízení o správním vyhoštění, jehož výsledkem může být znemožnění vstupu na území členských států EU až na 3 roky. Rozhodnutím policie byl cizinec umístěn do zařízení pro zajištění cizinců. Nyní se provádí odborné zkoumání věku cizince, neboť jím uváděných 16 let se policistům nejeví jako jeho skutečný věk.
Když cizinec začal komunikovat, uvedl, že se do Evropské unie dostal mimo oficiální hraniční přechod a cíleně s pomocí převaděčů se pohyboval v úkrytu vozidel a nákladních vlaků tzv. balkánskou cestou. Dále uvedl, že policii v Evropě se záměrně vyhýbal a nikde v EU doposud nežádal o azyl. Uvedl, že o azyl nemá zájem žádat ani v České republice.
Rozhodujícím hlediskem pro další postup je určení věku cizince, jemuž byl vzhledem k udávanému věku ustanoven opatrovník. Na cizince je nyní pohlíženo jako na nezletilého bez doprovodu. Bude-li prokázáno, že cizinec je dospělý, povinnost opatrovnictví ze zákona zanikne.

kpt. Lic. Martin DEMEK, Odbor cizinecké policie KŘP Pardubického kraje

mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ, tisková mluvčí policie Pardubického kraje
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po pachateli sprejerství, který v Náměšti nad Oslavou poničil auto a motocykl
Policisté z obvodního oddělení Náměšť nad Oslavou pátrají po neznámém pachateli, který ve středu 31. července v nočních hodinách poškodil automobil Škoda Fabia, který byl zaparkovaný na parkovišti před jedním z tamních bytových domů na ulici Jiráskova v Náměšti nad Oslavou.
Neznámý pachatel u automobilu poškrábal lak na předních i zadních dveřích, propíchl levou pneumatiku a bílou barvou ve spreji postříkal kapotu a zadní nárazník. Dále pachatel poškodil i zde zaparkovaný motocykl Ducati, který rovněž postříkal bílou sprejovou barvou. Tímto jednáním způsobil majiteli automobilu a motocyklu škodu ve výši 17 tisíc korun.
Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a případ zadokumentovali jako přečin poškození cizí věci, za který hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.
nprap. David LINHART



Zpět nahoru na obsah...

Parazit jako lék na zarůstající louky
Na vybraných degradovaných plochách s výskytem vzácných druhů rostlin i živočichů v CHKO Žďárské vrchy byla cíleně vyseta poloparazitická rostlina, kokrhel luštinec. Pomáhá s obnovou druhově bohatých rostlinných společenstev nejen u nás.
Kokrhel luštinec je rostlina, která vysává vodu a živiny z kořenového systému hostitelské rostliny. Tím omezuje její růst. Přednostně napadá bujně rostoucí trávy, například třtinu křovištní. Ta je schopná rychle zarůstat opuštěné louky nebo louky s méně intenzivním hospodařením. Díky parazitaci trávy ustupují a uvolňují prostor kvetoucím dvouděložným rostlinám, jako jsou chrpy, rozrazily nebo kopretiny, které pak svými květy lákají hmyzí opylovače. Kokrhel je sám limitován množstvím dostupných hostitelů. Nemůže se tedy na louce přemnožit. Navíc jej lze snadno potlačit sečí ve vhodném termínu.

Kokrhele se například v Anglii ke změně druhového složení trávníků používají zhruba posledních dvacet let. Do experimentů s kokrhelem v České republice se v roce 2016 pustil tým Technologické agentury ČR (TAČR). Zahájili projekt Motýlí dálnice s cílem využití kokrhele, konkrétně kokrhele luštince, pro oživení travnatých pásů podél silnic a dálnic. Právě tento projekt byl inspirací k využití kokrhele na území CHKO Žďárské vrchy.

Pro kokrhel byly vybrány tři lokality v okolí. Šlo o louky mimo maloplošná zvláště chráněná území v první zóně ochrany přírody CHKO. I přes kosení a probíhající pastvu sezde nedařilo nežádoucí porosty třtiny potlačit. Zároveň se na některých z nich vyskytuje vzácný modrásek černoskvrnný, který by mohl z lokality v případě dalšího šíření třtiny úplně zmizet.

Výsev, který zajistil tým TAČR, proběhl na podzim 2017. Po posekání a vyhrabání biomasy přišlo na každý metr čtvereční okolo 5 g semen. Na jaře pak byly plošky oploceny proti srnčí zvěři. Sezona 2018 stačila takto vysetému kokrheli na úspěšné potlačení třtiny. V loňském roce po kolena vysoký, téměř jednodruhový porost je letos výrazně nižší. Třtina ustoupila. Otevřel se tak nový prostor pro budoucí obohacení druhového spektra lokality. Jakmile se naplno projeví výsledek, přejdou louky do běžného obhospodařování kosením a pastvou.

Foto: Příslib do budoucna - pastvina u Úhořilky na Vysočině druhý rok po výsevu kokrhele.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Pneumokok stále hrozí; loni onemocnělo na Vysočině invazivním pneumokokovým onemocněním 18 lidí, čtyři z nich zemřeli
Velmi vážnému průběhu invazivní pneumokokové infekce (IPO) loni v kraji Vysočina čelilo 18 lidí, 4 z nich podle MUDr. Aleny Dvořákové z Krajské hygienické stanice kraje Vysočina zemřeli. Pneumokok může vyvolat těžký zápal plic, meningitidu, otravu krve, někdy i s celoživotními následky a zhruba pětina případů onemocnění končí smrtí. Bakterie Streptococcus pneumoniae je velmi nebezpečná zejména pro děti do dvou let a seniory. Nebezpečí lze přitom snížit očkováním, které mají senioři nad 65 let zdarma.
Díky očkování je možné snížit riziko onemocněním těmito život ohrožujícími infekcemi. Na tento fakt upozorňuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), která do deseti „Hrozeb globálního zdraví 2019“ zahrnula „vakcinační váhavost“. „Očkování je jedním z nákladově nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout chorobám - v současnosti zabraňuje 2-3 milionům úmrtí ročně,“ uvádí zpráva WHO. Pneumonie měla podle WHO například v roce 2015 na svědomí celosvětově 16 procent úmrtí dětí do 5 let, konkrétně 920 tisíc z nich.

„Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejběžnějších respiračních onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 tisíc obyvatel, z nichž mnoho nemoci podlehne. Jedním z nejčastějších původců infekce je baktérie Streptococcus pneumoniae. K předcházení rozvoje zápalu plic je velice důležitá prevence, zejména pak očkování, a to především u rizikových skupin, kterými jsou malé děti a senioři,“ upozorňuje prim. MUDr. Jiří Pejchal, krajský koordinátor České pneumologické a ftizeologické společnosti pro kraj Vysočina.
Zápal plic se nevyhýbá ani slavným, nedávno na něj zemřel například kameraman Spalovače mrtvol a dokumentátor Pražského jara Stanislav Milota. Vážná forma pneumokokové infekce hrozí i mladším lidem - před čtvrt rokem na ni například, dle vyjádření koronera, zemřela v 46 letech i americká modelka a herečka Kim Porter, přítelkyně rappera Diddyho, matka dvou dětí.

Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení. Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie velikosti zhruba dva mikrometry (tisícina milimetru), typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem má tvar kávového zrnka.
Při vstupu pneumokoka do mozkových obalů může vzniknout meningitida. Ta může, i po vyléčení, zanechat trvalé následky, jako je poškození zraku a sluchu, ochrnutí nebo zejména u dětí poruchy mentálního vývoje. Nebezpečný je též průnik bakterie do plic, který může způsobit pneumonii neboli zápal plic. U dětí mohou pneumokoky vyvolat i nepříjemný a bolestivý zánět středního ucha.

Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Má prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Největší výskyt onemocnění je v předjaří (březen). Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí, nebo od přenašeče.
Riziko infekce lze snížit očkováním, které je pro seniory starší 65 let bezplatné. Očkování není sezónní, takže se lidé mohou nechat očkovat během celého roku, třeba hned na jaře.
Pavel GEJDOŠ



Zpět nahoru na obsah...

V Batelově se srazil osobní vůz s nákladním, nehoda si vyžádala zranění
Profesionální hasiči ze stanice Třešť byli ve čtvrtek 1. srpna v 8.28 hodin vysláni k ohlášené dopravní nehodě osobního a nákladního vozidla v ulici Jihlavská v Batelově. Při nehodě se zranila řidička a spolujezdec z osobního vozidla.
Hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněných. Na havarovaných vozidlech jednotka provedla protipožární opatření a místo události technicky zabezpečila. Při nehodě unikly z havarovaných vozidel provozní kapaliny. Hasiči únik zlikvidovali speciálním sorbentem.

Před desátou hodinou dopoledne byly následky dopravní nehody odstraněny a jednotka se vrátila zpět na základnu.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Mlýnská ulice v Jihlavě je opravena
Mlýnská ulice díky první etapě revitalizace získala širší silnici pro zajištění obousměrného provozu, nová kontejnerová stání i vodorovné a dopravní značení.
První etapa revitalizace vyšla město na více než 1 699 tisíc korun a stavba probíhala od poloviny května do konce července.

„Při další etapě revitalizace území se opraví zdejší kanalizace a vodovod. V současné době prověřujeme možnost spolufinancování stavby, a to ze Státního fondu životního prostředí,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Petr Laštovička.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Večerní prohlídky přiblíží život rodu Questenbergů na jaroměřickém zámku
V prostorách barokního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se budou srpnu konat večerní prohlídky. Lidé tak mají možnost zhlédnout večerní oživlé historické místnosti v pátek 2., v neděli 4. a pak o víkendu 30. a 31. srpna vždy od 19 hodin. Poslední prohlídka bude v neděli 1. září.
Až do konce října potrvá na zámku výstava s titulem Questenbergové na Jaroměřicích nad Rokytnou. Od pole válečného po objetí múz.
Výstava pojednává o historii nejvýznamnějšího rodu, kterému, kdy patřily Jaroměřice, o rodu Questenbergů. První z rodiny byl Gerhard, který se vyznamenal na bojištích Třicetileté války a posledním byl hrabě Jan Adam z Questenberga, pro něhož byla vším hudba a divadlo.
Toto téma přiblíží pracovníci zámku návštěvníkům ve formě hraných kostýmovaných prohlídek o srpnových víkendech.

Výstava Od pole válečného po objetí múzami, rod Questenbergů na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Questenbergové byli původně bohatá měšťanská rodina pocházející z hanzovních měst v Německu. Čtyři ctižádostiví bratři opustili na konci 16. století Německo a vydali se do habsburských zemí za novou kariérou. Vstoupili do služeb císařské dvorské kanceláře a úspěch se dostavil. Byli povýšeni do hraběcího stavu a jejich další životní cesty ovlivňovali politickou scénu na straně císaře a katolické církve. Ovšem jejich potomci nežili pouze kariérou, ale oslovilo je také umění a i v tomto směru ovlivnili kulturní a především hudební život v českých zemích. Životními osudy členů této rodiny se bude podrobně zabývat výstava, která představí dochovaný mobiliář jako vzpomínku na tuto rodinu.

Více na:
https://www.zamek-jaromerice…
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Zahajování staveb na páteřní síti Kraje Vysočina
V průběhu měsíce srpna dojde k významným dopravním omezením při opravách komunikací zařazených do páteřní sítě Kraje Vysočina v rámci staveb zajišťovaných prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace. Vyjma těchto uzavírek probíhá řada dalších staveb KSÚSV na dalších komunikacích v majetku Kraje Vysočina. Informace o těchto stavbách jsou uvedeny a průběžně aktualizovány na webových stránkách KSUSV pod odkazem Stavební akce.
„Všem uživatelům silnic děkujeme za pochopení a věříme, že provedené opravy a investice povedou ke zlepšení celkového stavebního stavu silnic v naší správě a pokračování zlepšujícího se trendu z posledních let,“ říká Tomáš Mátl, technicko - správní náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

Od 31.7. do 21.8. budou ve 2 etapách opraveny 4 havarijní úseky silnice II/353 mezi Zhoří a hranicemi okresu Jihlava. Konkrétně bude uzavřen úsek od křižovatky s II/348 u Stáje na hranice okresu Jihlava v termínu 31.7 – 13.8 a úsek od Zhoře ve směru na křižovatku s II/348 u Stáje od 14.8. do 21.8. V 1. etapě povede objízdná trasa přes obec Záborná, v druhé etapě přes město Polná.

Pokračuje oprava úseku na II/602 mezi Řehořovem a Měřínem, kdy dojde od 1.8. do 9.8. k úplné uzavírce pro pokládku asfaltových vrstev. Objízdná trasa bude pro každý směr jiná – v jednom směru přes obec Černá, v druhém směru přes městys Kamenice.

Pokračuje uzavření silnice II/150 mezi Ledčí nad Sázavou a Hněvkovicemi. Předpokládaný termín ukončení je 22.9.

Rovněž dojde k uzavření a opravě silnice II/360 mezi Pocoucovem a Trnavou, kdy předpokládaný termín uzavření je konec měsíce srpna. Přesný termín je zatím předmětem řízení.

Další uzavírkou na páteřní síti bude uzavírka pro opravu silnice II/408 v Jemnici v úseku u benzínové pumpy v Podolí. Předpokládaný termín zahájení uzavírky je 26.8.

Ve fázi hodnocení nabídek je rovněž oprava úseku na silnici II/150 Leštinka – Mrzkovice, kde práce proběhnou v průběhu měsíců září a října.

Přesné objízdné trasy včetně povolených termínů uzavírek budou uvedeny na www.dopravniinfo.cz/…
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dva zranění po dopravní nehodě u Kožichovic
Třebíčští profesionální hasiči zasahovali ve čtvrtek ráno u dopravní nehody dvou osobních vozidel na komunikaci v Kožichovicích. Při nehodě se zranili dva lidé. K nehodě vyjeli hasiči ve čtvrtek 1. srpna v 5.53 hodin.
Hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněných osob. Na havarovaných vozidlech provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Při nehodě došlo k úniku provozních kapalin. Hasiči únik zlikvidovali speciálním sorbentem.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

U Štoků se ve čtvrtek ráno střetla dvě osobní auta, nehoda si vyžádala zranění
Dvě zraněné osoby skončily v péči zdravotníků po dopravní nehodě dvou osobního vozidel na komunikaci u Štoků na Havlíčkobrodsku. U nehody zasahovaly dvě jednotky hasičů. K nehodě vyjely ve čtvrtek 1. srpna v 05.41 hodin jednotky profesionálních hasičů z Jihlavy a Havlíčkova Brodu.
Hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněných osob. Jednu osobu převezli zdravotníci po nezbytném ošetření na místě události k dalšímu ošetření sanitním vozem do nemocnice.

Druhou osobu ponechali po ošetření na místě události.

Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 na 165. km havarovaly ráno kamiony
Po nehodě dvou kamionů na 165. km dálnice D1 nedaleko Velké Bíteše ve směru na Prahu, která se stala ve čtvrtek 1. srpna ve 4.15 hodin, zůstalo jedno z vozidel na boku napříč jízdními pruhy. Kolony dosahují délky až patnácti kilometrů. Policie na místě odklání dopravu.
Následně do převráceného kamionu narazila dodávka, jejíhož řidiče museli z vozu vyprostit a záchranáři ho transportovali se zraněním do nemocnice.

Nákladní vůz převážel dva kontejnery s použitými obaly od barev a ředidel. Převážený náklad skončil po nehodě vysypaný na dálnici.
Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.
Na vyproštění nákladního vozidla byla na místo události povolána specializovaná firma.

Policie pomohla osobním i nákladním autům, která zůstala uvízlá za nehodou, sjet z dálnice. Řidiči mohou využít objízdnou trasu na EXITu 168 Devět křížů na komunikaci II/602 a zpět na D1 se dostanou na EXITu 162 Velká Bíteš.

Jak dlouho potrvá odklízení následků nehody nelze v tuto chvíli odhadnout - doplnila policie na twitteru.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024