Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 5.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

FAnn dětem daroval zařízení pro komfortní bonding
Nadační fond FAnn dětem daroval Neonatologickému oddělení Fakultní nemocnice Brno zařízení pro možnost komfortního bondingu nedonošených novorozenců na porodním sále, kde je třeba zajistit novorozenci teplo a monitoring tělesné teploty a vitálních funkcí. Jedná se o velkou pomoc, jejíž obnos je ve výši 250 000 Kč, za které FAnn dětem zakoupil dva výhřevné moduly, třicet tři dek NEOBED, tři pulzní oxymetry a dva bezdotykové teploměry.
Co je to bonding?
Bonding je proces utváření vazby mezi dítětem a matkou v průběhu prvních chvil života dítěte. Bonding doslova znamená lepení, lze použít české ekvivalenty jako sepjetí či připoutání. Jedná se o budování základních emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Vztah matka - dítě se začíná budovat již před porodem a tento proces plynně pokračuje v poporodním období, kdy nabývá na síle díky hormonálním změnám v těle matky. Matka se lépe vyrovnává s porodními bolestmi a lépe hodnotí průběh porodu, snadněji chápe příčiny pláče svých dětí, má snadnější nástup laktace a lépe a déle kojí, lépe se vypořádá se stresem, který s sebou péče o dítě přináší. Dětem se u matek lépe stabilizuje dýchání, zažívají základní existencionální pocit bezpečí, mají menší neurologické potíže, snadněji se přisají k prsu, kontakt kůže na kůži zmírňuje novorozenecký pláč. Dítě zkrátka patří k matce. Mateřská náruč je pro dítě tím nejpřirozenějším a nejněžnějším místem na tomto světě.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Rekonstrukce Vlasákovy vily v Pelhřimově: FOKUS získal perfektní zázemí pro své služby
Pelhřimovské středisko FOKUSu Vysočina (organizace, jejímž cílem je podporovat lidi s duševním onemocněním, případně jiným handicapem, v posílení jejich samostatnosti a sebedůvěry tak, aby mohli vést plnohodnotný život) získalo díky rozsáhlé rekonstrukci svého sídla - Vlasákovy vily v Humpolecké ulici - moderní a důstojné prostory, díky kterým bude moci poskytovat své služby s větším komfortem, účelněji a hlavně na jednom místě. Nově zrekonstruované prostory v objektu čp. 736 byly slavnostně otevřeny v pátek 2. srpna.
Rekonstrukce si vyžádala náklady v celkové výši přes 7,8 milionu korun vč. DPH, dotace z prostředků EU (IROP - Komunitní centra) činí 4,750 milionu korun, vlastní zdroje města Pelhřimov představují 250 tisíc korun. Při rekonstrukci byl během uplynulého půl roku přebudován suterén, obě patra i podkroví, vznikly nové kanceláře, sociální zařízení, byla opravena schodiště atd. Postup prací a porovnání vzhledu prostor před rekonstrukcí a po ní si účastníci slavnostního otevření objektu mohli prohlédnout na fotografiích i projekci.

"Dnes stojíme zde v této vile, která byla výborně zrekonstruována, a až si ji projdete a prohlédnete, uvidíte, že můžeme předat FOKUSu k užívání opravdu důstojné místo," řekl mimo jiné starosta Ladislav Med, který pak společně s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a ředitelkou FOKUSu Vysočina Annou Šimonovou symbolicky přestřihl pásku. Poté učinil také zápis do kroniky FOKUSu a pronesl slavnostní přípitek.

Jak se mohli hosté setkání přesvědčit při komentovaných prohlídkách, budova FOKUSu Vysočina v Pelhřimově má nyní k dispozici všechna čtyři podlaží. Jak vysvětlila vedoucí pelhřimovské pobočky FOKUSu Vysočina Markéta Křivánková, v suterénu se nachází zdravotnická část, kde jsou připraveny ordinace pro psychiatra, psychologa, sesterna a čekárna, a je zde zajištěn bezbariérový přístup.
První podlaží je připraveno pro klienty, je zde denní místnost pro konání terapeutických, svépomocných i rodinných skupinových sezení, mohou se tu konat akce pro dobrovolníky, ve vedlejší vzdělávací místnosti je prostor pro různá školení, zázemí pro porady sociálních služeb a podobně.
Druhé podlaží nabízí zázemí pro pracovníky, sídlí zde komunitní tým, tým podpory v zaměstnávání a koordinátor dobrovolníků. Velká společná kancelář slouží pro lepší sdílení informací a chod provozu, je ale zároveň možné ji předělit pro potřeby práce dvou týmů.
Na místě původní půdy pak vznikly kanceláře pro vedoucí služeb, vedoucí střediska nebo odborného garanta.
Velkým přínosem celé rekonstrukce je skutečnost, že FOKUS nyní může poskytovat všechny své služby "pod jednou střechou" (i když, jak zdůraznila Anna Šimonová, objekt je třeba vnímat hlavně jako zázemí pro pracovníky FOKUSu, kteří pracují se svými klienty "v terénu", tedy u nich doma nebo tam, kde je to pro ně nejlepší).

FOKUS Vysočina sídlí ve Vlasákově vile v Pelhřimově od roku 1996, opustil ji pouze na několik měsíců v době nedávné rekonstrukce, kdy našel přechodné působiště v KD Máj. V historii Vlasákovy vily stojí za povšimnutí mimo jiné jedna zajímavost, kterou připomněl při slavnostním znovuotevření objektu starosta Ladislav Med.
Majitelům vily, bratrům Vlasákovým, bylo uděleno stavební povolení pro stavbu 15. 2. 1933 a už po sedmi měsících, 25. 9. 1933, byla stavba dokončena. Za dva dny poté byla vila zkolaudována. "Je zajímavé si to připomenout v dnešní době, kdy se potýkáme s administrativní a byrokratickou zátěží a některé věci nejdou tak rychle na svět," podotkl starosta.

Vilém Vlasák, jehož vila je v majetku města Pelhřimov, byl legionář v první světové válce, člen 3. čs. střeleckého pluku Jana Žižky v Trocnova bojující u Zborova, který získal několik válečných křížů a následně jako major francouzských legií medaili vítězství.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlava si připomněla oběti justičních vražd
První srpnovou neděli si členové vedení města Jihlavy společně se zástupci Konfederace politických vězňů České republiky připomněli oběti justičních vražd z padesátých let minulého století. Komunistické politické procesy zanechaly více než 200 popravených a přes 200 tisíc uvězněných lidí, dalším statisícům lidí tak režim sebral nejbližší příbuzné, domovy, majetek, upřel vzdělání či zaměstnání.
"Nesmíme dovolit, aby se mezi nás opět dostala nenávist, která vede k rozdělování společnosti. Je na politicích, aby se naopak zasazovali o politiku rozvoje a sdílení. Na každém jednotlivci je pak to, aby se nespoléhal na systém, a když cítí i malé bezpráví, tak aby se mu postavil. Jedině tak dosáhneme toho, že se doba nesvobody nevrátí," vyjádřila při svém projevu primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Srpnová vzpomínka u památníku v Tyršově ulici odkazuje na 7. srpna 1951, kdy bylo ve věznici Krajského soudu v Jihlavě popraveno 7 lidí. Celkem bylo v Jihlavě nespravedlivě odsouzeno k trestu smrti 11 lidí, oběť tří z nich - Karla Veselého, Františka Roda a Jana Tučka si město připomíná také v červnu, u sousoší Zaváté šlépěje na Ústředním hřbitově Jihlava.

Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Sedmatřicetiletý řidič v Želetavě nadýchal 1,98 promile
V neděli 4. srpna okolo půlnoci prováděli policisté z obvodního oddělení Moravské Budějovice běžnou silniční kontrolu v ulici Pražská v obci Želetava, při které zastavili osobní automobil Škoda Octavia, které řídil sedmatřicetiletý muž.
Policisté s mužem v rámci kontroly provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 1,89 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška vykazovala hodnotu 1,92 promile alkoholu v dechu.
Policisté na místě silniční kontroly zadrželi muži řidičský průkaz a celou věc zadokumentovali jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí řidiči trest odnětí svobody až na jeden rok.
nprap. Bc. Martin HRONZpět nahoru na obsah...

Dávejte pozor na děti!
Letní čas je jako stvořen k většímu pohybu venku, na hřištích, koupalištích i otevřených vodních plochách. To má vliv i děti, kteří se snaží dohánět, co se jim během školního období nedostává v tak velké míře. Bohužel mnohdy se zvyšuje i problém s drobnými úrazy, které mohou přerůst ve větší následky.
Bohužel musíme zmínit dvě utonulé osoby, mladší 15 let v průběhu poslední týdnů, o kterých jsme vás již nedávno informovali. Před čtrnácti dny malý chlapec při pobíhání kolem bazénu v obci Frymburk, pravděpodobně na modré dlažbě uklouzl, při pádu se ohodil do hlavy a následně spadl do bazénu. Přitom utrpěl vážné zranění, s kterým jej zdravotníci transportovali Leteckou zdravotnickou službou do nemocnice. Zde však i přes veškerou péči po pár dnech zemřel.

Minulý pátek vyjížděli všechny složky Integrovaného záchranného systému k tonoucímu nezletilému chlapci na vodní dílo – pískovnu na Suchdolsku, kde chlapec šnorchloval – viz:
https://www.policie.cz/clane…
Bohužel i tento chlapec i přes veškerou zdravotnickou péči, za pár hodin zemřel.

Za všechny složky – záchranáře – připomínáme na bezpečnost kolem vody. Nikdy nenechávejte mladší děti bez dozoru, ač jsou dobrými plavci. Na vodních plochách – přehradách a řekách, mohou působit různé proudy nebo spodní vodní víry, které nečekaně změní směr plavce. Na člunech a lodích není od věci pořídit dětem plovací vesty či jiné pomůcky.

Stejně tak myslete na opatrnost při jízdě na jízdním kole, koloběžkách, skateboardu i in-line bruslích. Cyklostezky jsou o prázdninových dnech přeplněné velkým počtem osob, které někdy nezvládají jízdu na těchto prostředcích, či se mohou vlivem únavy chovat nepředvídatelně! Nepřeceňujte své fyzické schopnosti a prostředí, kde se pohybujete.
Všem přejeme, aby zbytek prázdnin prožili v klidu a bez jakékoli úhony. Pokud budete potřebovat naši pomoc, kdykoli se nás obraťte.
por. Bc. Milan BAJCURAZpět nahoru na obsah...

V další jízdě opilí řidiči v Havlíčkově Brodě pokračovat nesměli
Během jedné hodiny havlíčkobrodští policisté v sobotu 3. srpna odhalili v Havlíčkově Brodě jednoho řidiče pod vlivem alkoholu a druhého pod vlivem drog.
Kolem jedné hodiny ráno zastavila policejní hlídka na ulici Husova osobní automobil Peugeot, jehož řidičem byl dvacetiletý muž. V rámci silniční kontroly u něj policisté provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,46 promile alkoholu. Obdobný výsledek vykázalo také opakované měření. Další jízdu mu policisté zakázali a muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Sedmadvacetiletého řidiče vozidla Audi, který byl pod vlivem drog, kontrolovali policisté kolem druhé hodiny ráno na ulici Humpolecká. Dechová zkouška byla negativní, ale test na drogy byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě muž pokračovat již nesměl. Zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu ukáže výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na kraji vozovky ve Velké Bíteši ležel opilý muž; skončil na záchytce
V pátek 2. srpna kolem osmé hodiny večer přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o muži, který ležel na kraji vozovky na ulici Růžová ve Velké Bíteši.
Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. Policisté na místě zjistili, že se jedná o čtyřiačtyřicetiletého muže ze Znojemska, který vykazoval známky značné opilosti. Že je muž pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 2,28 promile alkoholu.
Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Žena nalezena ve čtvrtek v rybníce u Habrů byla zřejmě zavražděna, policie se o pomoc obrací i na řidiče
Policisté se obracejí na řidiče v souvislosti s nálezem těla utonulé ženy, které objevil ve čtvrtek 1. srpna večer náhodný občan na hladině rybníka Malé Peklo mezi obcemi Kamenem a Habry na Havlíčkobrodsku. Jde jim o čas od půlnoci v sobotu 27. do odpoledne v neděli 28. července na trase Havlíčkův Brod – Habry.
Kriminalisté mají zájem o záběry nejen z hlavní silnice první třídy, ale také ze silnic nižších tříd vedoucích k rybníku u silnice mezi Kamenem a Habry. „Stejně tak bychom uvítali záběry z palubních kamer vozidel, která projížděla po Zahradnického ulici v Havlíčkově Brodě. Kriminalisté by potřebovali záznamy z kamer od sobotní půlnoci 27. do nedělního odpoledne 28. července do 15 hodin. Současně bychom uvítali případná svědectví řidičů, kteří si mohli všimnout pohybu podezřelého vozidla, které ve stejnou dobu, tedy od sobotní půlnoci do nedělního odpoledne odbočuje z hlavní silnice I/38 k rybníku v blízkosti silnice mezi Kamenem a Habry nebo najíždí na hlavní silnici z komunikace vedoucí od tohoto rybníka. Stejně tak bychom potřebovali svědectví od případných svědků, kteří by si všimli v době od sobotní půlnoci do nedělního odpoledne pohybu vozidla nebo osob přímo na hrázi rybníka", vyzývá policejní mluvčí Dana Čírtková.

Všechna svědectví, informace ke kamerovým záběrům mohou svědci sdělit na lince tísňového volání 158.

„V rybníce nalezená utonulá žena je s největší pravděpodobností pohřešovaná žena z Havlíčkova Brodu, po které pátráme od neděle 28. července. Totožnost musí definitivně potvrdit až výsledek genetického srovnání odebraných vzorků. V případě nalezeného těla ženy na hladině rybníka byla nařízena soudní pitva. Z předběžných výsledků provedené pitvy vyplývá, že na její smrti nese vinu cizí osoba,“ doplnila Dana Čírtková. Případem se intenzívně zabývají kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ve spolupráci se svými kolegy z územního odboru Havlíčkův Brod.

Osmačtyřicetiletá Jitka Zachariášová odešla v neděli 28. července krátce po deváté hodině dopoledne z místa svého bydliště na ulici Zahradnického v Havlíčkově Brodě na procházku se psem.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů
Usměrnění vydatnějšího toku, zadržování vody v lese, optimalizace vodního režimu, revitalizace krajiny, ale v případě nutnosti i zdroj pro hasební účely při požáru lesa – i to všechno zastanou hrazené bystřiny v lesích. Na území Kraje Vysočina jich přibyla za posledních 25 let zhruba třicítka.
„Pokud vzniká nová bystřina tzv. z veřejného zájmu, hradí náklady na její vybudování stát. Tak je tomu např. u aktuálně dokončované bystřiny na Kněžickém potoce v katastru Jestřebí u Brtnice. Už v minulosti se zde již nacházela vodní nádrž. Údolnice je široká 50 metrů a z obou stran sevřená lesním porostem. Lokalita je navíc předmětem archeologického naleziště středověká osada Srnčí, proto se zde musí dodržovat návrhy archeologů při výstavbě,“ popsal jednu z právě upravovaných lesních lokalit radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Cílem hrazení bystřin jsou biologická a technická opatření zaměřená na ochranu půdy a péči o vodohospodářské poměry. Hrazení bystřin v lesích je povinností vlastníka lesa, pokud orgán státní správy lesů, popřípadě orgán státní správy vodního hospodářství nerozhodne o tom, že jde o opatření ve veřejném zájmu. Pokud jsou tato opatření prováděna z rozhodnutí orgánu státní správy lesů ve veřejném zájmu, hradí náklady s tím spojené stát.
V případě lokality U malovaného mostku jde o odbornou úpravu údolí při soutoku Kněžického potoka a bezejmenného pravostranného přítoku, kde jsou nevyužívané zemědělské pozemky, které jsou částečně podmáčené, zarostlé buření a křovinami. Lesy České republiky, s.p. jako vlastník území citlivě realizují stavby pro lesní hospodářství. „Vytvořením vodní nádrže s navržením litorální zóny budou vytvořeny příznivé podmínky pro život vodních organismů vázaných na stojaté vody a jejich litorální zónu,“ uvedla Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Lokalita vznikající bystřiny Jestřebí je přístupná po místní zpevněné komunikaci vedoucí k loveckému zámečku Aleje a dále po lesní cestě. Stavba bude dokončena v roce 2019. Zatopená plocha bude 14 320 m2. Opevnění hráze a bezpečnostní přeliv jsou zhotovena z materiálů přírodního charakteru. Hráz bude dlouhá 111 metrů s korunou hráze na kótě 590 m n. m. Šířka hráze bude 3 metry.

Další v Kraji Vysočina budované stavby podobného charakteru prostřednictvím LČR, s.p.:

Obnova vodní nádrže Kožichovice, okres Třebíč – 33,7 mil. Kč a stavba budována 2018-2020
Oprava rybníků Šilhan a Pařezitý Roštýn, okres Jihlava, 9,3 mil. Kč, dokončení 2019
Stavba 2 retenčních nádrží Kralická obora, okres Třebíč, 11,6 mil. Kč, stavba 2019-2021
Nová nádrž U Malovaného mostku, okres Jihlava, 7,1 mil.Kč, dokončení 2019
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Pořadatelé minifestivalu elektronické hudby darují dětskému oddělení 25 tisíc korun
V sobotu 27. července se v klubu Max ve Žďáře nad Sázavou konal charitativní minifestival elektronické hudby, který vynesl 25 tisíc korun. Výtěžek taneční party organizátoři věnovali dětskému oddělení novoměstské nemocnice.
Hlavní organizátor Jakub Vambera, který se ve volném čase jako Vambi věnuje yotuberingu a dýdžejingu, byl po hudební akci spokojený. „Jsem rád, že se něco takového podařilo. Děkuji všem účinkujícím, kteří hráli bez nároku na honorář. Akci podpořili také místní firmy. 1. Žďárská plynařská a vodařská, DEL, AZheating, Pension Klokočí, Fryšavské uzeniny a další, všem patří velký dík.“

Na žďárské akci zahrál nejlepší český producent a DJ Sedliv, mladý nadějný DJ BraveB, hlavní organizátor akce DJ Vambi a mnoho dalších. Zazněly styly jako House, Future House, Elektro House, Progressiv House.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Opilý otec dítěte ležel na chodníku ve Znojemské ulici v Třebíči
V úterý 23. července večer přijal dozorčí Městské policie Třebíč oznámení, že na ulici Znojemská u obchodního domu leží na chodníku opilý muž a kolem něj se pohybuje asi čtyřleté dítě.
Hlídka na místě zjistila muže, u něhož dechová zkouška prokázala 2,78 promile alkoholu a dále v jeho péči čtyřletého syna.
Vzhledem ke skutečnosti, že otec byl ve stavu, kdy mohl ohrozit své svěřené dítě, strážníci na místo přivolali pracovnici Orgánu sociálně právní ochrany dítěte, která rozhodla o prozatímním umístění dítěte do třebíčské nemocnice.
Jednání otce bude mít dohru u správního orgánu.
- mp -Zpět nahoru na obsah...

U Radešínské Svratky havaroval v neděli opilý muž na čtyřkolce
V neděli 4. srpna kolem čtvrté hodiny ráno na Žďársku u Radešínské Svratky havaroval třiačtyřicetiletý řidič na čtyřkolce Polaris, který jel po silnici II/360 ze směru od Radešínské Svratky směrem k Novému Městu na Moravě.
Při jízdě přímým úsekem začal po projetí pravotočivou zatáčkou ve stoupání u Nové Vsi u Nového Města na Moravě se čtyřkolkou odbočovat vpravo k zemědělskému družstvu. Nezvládl řízení vozidla a se čtyřkolkou se přetočil přes řídítka. Při dopravní nehodě se lehce zranil a z místa dopravní nehody ho převezli zdravotníci k ošetření do Nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Policisté u řidiče odhalili dechovou zkoušku 2,0 promile alkoholu. Následně se řidič podrobil v nemocnici lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na čtyřkolce ve výši asi tři tisíce korun.
Policisté zjistili, že řidič v době nehody neměl na ochrannou přilbu a na čtyřkolce byla umístěná nečitelná a zakrytá registrační značka.
Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   22. 10. 2019

• Bikeboxy v Třebíči lidé využívají nejvíce na jaře a v létě
• Devatenáctiletý muž z Jihlavska je za napadení staršího muže obviněn ze dvou trestných činů
• Starý Přísecký rybník na Jihlavsku bude mít svou ptačí pozorovatelnu
• Nenapravitelného devětadvacetiletého zloděje z Jihlavska po návratu z věznice policisté znovu chytili
• Jihlava prodlužuje výběrové řízení na městského architekta
• Devět stovek stromků pro občánky Pelhřimova a osmnáct let krásné tradice
• Kolotoč RECIDIVY i příběhy se šťastným koncem
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci při objasnění krádeže, ke které došlo na konci srpna ve Žďáře nad Sázavou
• Básník Milan Mikulášek pokřtí v pátek v jihlavské kavárně knihu Nekonečné imprese
• Novým předsedou Lidovců v Jihlavě Josef Kodet!
• Třiadvacátá Ji.hlava začne poctou Věře Chytilové a Jaroslavu Kučerovi
• Zemřel JIří Švec, závodník, trenér a člen výboru jihlavské atletiky

Pondělí   21. 10. 2019

• Výstava obrazů Petra Křivského v galerii Na půdě ve Světlé nad Sázavou
• Neukáznění řidiči za volantem
• V expozici Cesty časem uvidíte v Třebíči i kopii oltáře z baziliky svatého Prokopa
• Sociální služby ve Žďáře nad Sázavou získaly zdarma sociální automobil
• Studenti z Havlíčkova Brodu připravují recepty do soutěže Svačina roku
• Opilý muž v Jihlavě napadl svoji partnerku; policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Pětadvacetiletý řidič, který zavinil tragickou nehodu u Vílánce, byl obviněn z přečinu usmrcení z nedbalosti
• Šestý vánoční pokoj v jihlavské nemocnici slouží pacientům
• Výstava fotografií Z Velké Moravy až do nepaměti a zpět v jihlavském muzeu
• Místopředseda Trikolóry Tesař: Hlavním zabijákem svobodného podnikání schopných lidí jsou dotace a vysoké daně!

Neděle   20. 10. 2019

• V Telči se zastaví Legiovlak
• Opilý muž se ve Velkém Meziříčí vyboural
• Přednáška Východní pobřeží USA v Třebíči
• Zloděj ukradl v jihlavské prodejně desítky zubních kartáčků
• Mezi Světlou nad Sázavou a Dolní Březinkou srazil vlak šestatřicetiletého muže, ten na místě zemřel
• Muzeum rekordů v Pelhřimově má další přírůstek - knihu leteckých snímků Pehřimovsko z nebe
• Dyje není jediná voda v národním parku; projděte se třeba k podyjským rybníkům
• Přednáška Středověké hrady, život v míru a válce v jihlavském muzeu
• V čem chybují obchodníci při vyřizování reklamací

Sobota   19. 10. 2019

• Zvon v kostele sv. Víta v Zahrádce ponese jméno Josef, na památku pátera Josefa Toufara, který v městečku působil
• Filmový klub v Jihlavě uvede britsko-německý dokument Aquarela
• Kraj Vysočina vydává další nástěnný kalendář – Vysočina panoramaticky
• Policisté zachránili lidský život; odradili sebevraha od skoku z rozhledny
• Pacientům s chronickou nemocí předepisují lékaři v nemocnici v Novém Městě na Moravě léčebné konopí
• Počty aut na Třebíčsku rostou; přibývá i elektromobilů
• Muž z Jihlavska dluží své dcerce na výživném téměř deset tisíc korun
• Studenti navrhli nové autobusové nádraží Jaderné elektrárny Dukovany i parkovací dům

Pátek   18. 10. 2019

• Poničená auta, krádež kola, poškozená brána u rodinného domu
• Slavnostní koncert k sedmdesátému výročí základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavou v zámecké knihovně
• Muž v JIhlavě napadl, urážel a okradl svoji bývalou přítelkyni
• Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen mrtvý
• Zdravotníci novoměstské nemocnice budou předávat své zkušenosti kolegům na Ukrajině, první bude primář dětského oddělení Martin Chalupský
• Přednáška Příběhy relikviáře sv. Maura v podání Kateřiny Rozinkové v Telči
• Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešovaném muži z Velkého Meziříčí

Čtvrtek   17. 10. 2019

• U Pelestrova na Havlíčkobrodsku v sobotu vypustí pracovníci ze záchranné stanice v Pavlově do přírody mladé sýce rousné
• Ceny obědů rostou nejrychleji u hranic s Německem a Rakouskem; lidé v regionech si po vzoru Prahy vybírají dražší jídla a častěji jedí více chodů
• Benefice Portimo "Na jedné lodi - známe se?" v Novém Městě na Moravě v pátek 25. října
• Lidé trpící lupénkou mohou navštívit ambulanci v nemocnici U sv. Anny v Brně ve středu 23. října
• Jihlavské kotelny hledají jednatele; předpokládaný termín nástupu v lednu či únoru příštího roku
• Opilci za volantem i na ulicích
• V Přibyslavi se bude o víkendu konat tradiční výstava ovoce, medu, brambor a zeleniny
• Osvobozený podvečer v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě
• Neznámý pachatel se vloupal v Herálci na Novoměstsku do auta, sebral doklady i finanční hotovost

Středa   16. 10. 2019

• Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor
• Co se dělo s Žižkou po jeho smrti u Přibyslavi? Vojevůdce byl pohřben 21. října 1424
• Ve Ždírci nad Doubravou sebral zloděj pneumatiky; způsobil škodu 20 tisíc korun
• Inspektoři ČIŽP uložili lesonické společnosti pokutu přes 186 tisíc korun za nedovolený odběr vod
• Co se to děje s dnešním Západem?
• Policisté dopadli šestadvacetiletou distributorku drog
• Krádež jízdních kol ve Velké Bíteši a Moravských Budějovicích
• Radnice v Telči hledá nového kronikáře
• Da Vinciho Poslední večeře v kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě
• Adoramus te Christe ze zpěvy z Taizé v sobotu v bazilice sv. Prokopa v Třebíči
• Komentovaná prohlídka archeologických lokalit v Telči

Úterý   15. 10. 2019

• Jihlavská nemocnice už má novou magnetickou rezonanci na svém místě, pacientům začne sloužit 12. listopadu
• Neznámý lupič se vloupal do rodinného domu v Chotěboři; další do stavební buňky v Naloučanech na Třebíčsku
• Hasiči zasahovali u hořícího auta u Otína na Jihlavsku
• Koláč pro hospic 2019 měl u lidí v Třebíči podporu
• Výsadba nových remízků na pastvině nedaleko Žďáru nad Sázavou v sobotu 2. listopadu
• Opilý muž se potácel v Jihlavském tunelu
• Dárci poslali Gábince, které při nehodě zemřeli rodiče i bráška, na účet již více než 2,7 milionů korun
• Osmadvacetiletý muž, který v Havlíčkově Brodě opakovaně distribuoval pervitin, skončil ve vazbě
• Ty bláho, fakt přišli! Jihlava se stala jedním z 30 měst Paměti národa
• Na silnici mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou bylo nalezeno tělo šestnáctiletého mladíka; policie prosí o pomoc svědky
• Sbírka na podporu nevidomých Bílá pastelka se bude konat ve středu 16. října
• Přednáška Co nás čeká na poli výzkumu exoplanet v příští dekádě? v jihlavském muzeu

Pondělí   14. 10. 2019

• V kině Dukla v Jihlavě proběhne přehlídka německy mluvených filmů Das filmfest
• Na Telčsku a v Novém Městě na Moravě se opilci vlamovali do bytu ke známým
• Řidiči projedou po silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem v úseku Strměchy–Olešná už ráno 16. října; rekonstrukce končí o dva týdny dříve
• Opilí a zdrogovaní hříšníci za volantem
• Plicní lékaři z Vysočiny odhalili v kraji 14 nemocných; Den otevřených ambulancí upozornil na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu
• Na Pelhřimovsku hořela výrobna dřevěných pelet, škoda je šest milionů korun
• Neznámý pachatel se v Lučicích na Havlíčkobrodsku vloupal do prodejny, způsobil škodu za třicet tisíc korun
• Výstava věnovaná dvojici osobností české grafiky – Adolfu Absolonovi a Martinu Srbovi v jihlavském muzeu

Neděle   13. 10. 2019

• Neznámý pachatel sebral z auta ve Víru na Žďársku peněžensku s finanční hotovostí, osobními doklady i platební kartou
• U Osové Bítýšky havaroval motorkář, těžce se zranil
• Vzpomínky na Karla Gotta mohou Třebíčané zapsat ještě v pondělí
• V jihlavské galerii vystoupí Burkhard Beins; představí sólo na bicí
• V areálu nemocnice v Pelhřimově bude volné parkování třicet minut

Sobota   12. 10. 2019

• Přednáška o milostném obraze Salus Populi Romani
• Vyrážíte do Podyjí na kole? Tady je jednoduché desatero vstřícného chování k přírodě
• Jihlavský filmový klub uvede hudební snímek Pátrání po Sugar Manovi

Pátek   11. 10. 2019

• Projekt „Nový život starým knihám“ je úspěšný
• Poškození auta a hříšníci za volantem
• Celostátně hledaný muž se pokoušel policistům v Měříně ujet marně; skončil v Brně ve vězení
• Na podzim přibude v Třebíči chodník a parkoviště
• Nenapravitelný zloděj opět kradl v obchodě v Ledči nad Sázavou
• Jihlava ocenila pracovníky sociálních služeb; na slavnostní ceremonii obdrželo cenu 19 zaměstnanců v sociálních službách

Čtvrtek   10. 10. 2019

• Muž dluží své dceři na výživném deset tisíc korun
• Kraj Vysočina dofinancuje chod nemocničních školních družin; vypadly ze státní podpory
• Policisté pátrají po pachateli, který se v Jihlavě vloupal do prodejního stánku
• Vlak v Třebíči srazil osobní auto, nikdo nebyl zraněn
• Cestující městskou dopravou v Třebíči mohou využít novou aplikaci
• Policisté, hasiči a záchranáři prověřili v Jihlavě součinnost při zákroku proti aktivnímu úočníkovi
• Český rozhlas Dvojka a regionální stanice Českého rozhlasu odvysílají živě rozloučení s Karlem Gottem z katedrály sv. Víta
• Jihlavská nemocnice má nejmodernější ultrazvuky v zemi
• Mladá žena našla v taxíku platební kartu; nakoupila si asi za dva a půl tisíce korun
• Lidé se budou moci s Karlem Gottem rozloučit v pátek v kapličce na Rozkoši u Humpolce
• Hliněná zvířátka zdobí nádvoří jihlavského krajského úřadu; zájemci si je mohou koupit a odvézt, případně si je nechat vyrobit
• Auto se po nehodě u Pravíkova na Pelhřimovsku převrátilo na střechu, dva lidé utrpěli zranění
• Při nehodě na Havlíčkobrodsku utrpěl řidič náklaďáku zranění, škoda je 4,5 milionu korun
• Osmadvacetiletý muž v jihlavské firmě ukradl kola za téměř osmdesát tisíc korun
• Ve Vítovicích na Pelhřimovsku hořela stodola se dřevem, škoda je půl milionu korun

Středa   9. 10. 2019

• Alkohol a drogy za volantem
• Trhovci v Nové synagoze ve Velkém Meziříčí zřejmě skončí; z památky by měl být kulturní stánek
• Lupiči kradou v obchodech, domech i ve firmách
• Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili odstávku prvního výrobního bloku, v provozu jsou všechny čtyři
• Peněz máme dost, chybí ale informace, jak s nimi hospodařit, shodují se školáci z Vysočiny v průzkumu
• Silnice II/602 mezi Dušejovem a odbočkou na Ježenou bude uzavřena
• V kapli Ke cti Panny Marie u Antonínova Dolu bude sloužena mše za děti do dlaně
• V Nové Vsi u Kamenice nad Lipou se při nehodě zranily dvě osoby
• Neznámý zloděj ukradl baterii z přenosného semaforu u Mírovky na Havlíčkobrodsku
• Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné získal ocenění Opera Historica 2019
• Vzpomínkový pochod s benefičním koncertem v Telči
• Přednáška Mezi adorací a demolicí v Havlíčkově Brodě
• Muž z Telčska neplatí výživné na své děti
• V Jaroměřicích nad Rokytnou se při nehodě zranila řidička

Úterý   8. 10. 2019

• Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem
• Policisté pátrají po zloději nářadí
• V sídle památkářů v Telči vystoupí Tango Quartetto Re Campo
• 23. Ji.hlava je tady: 277 filmů, od Sobojleva k Havlovi
• Stavby obchvatů Velkého Beranova i Nového Veselí jsou v některých úsecích mírně v přredstihu
• Násilník v Jihlavě se svou přítelkyní mrštil v bytě o skříňku
• Hrad Kámen má raritu - policejní motorku Nanuk z roku 1964
• Sčítání lidu proběhne na jaře roku 2021, sníží se počet otázek, lidé budou mít k dispozici on-line formuláře
• Opilý muž v Havlíčkově Brodě udeřil pěstí do hlavy svoji manželku, skončil na záchytce
• Veřejné jednání k výstavbě úložiště radioaktivních odpadů v blízkosti Jihlavy a Pelhřimova 22. října
• Havlíčkobrodské muzeum chystá výstavu Otto Fraus - fotograf Havlíčkova Brodu
• V Kamenici nad Lipou se srazil autobus s náklaďákem, nikdo nebyl zraněn
• Na knižní veletrh do Havlíčkova Brodu přijede i Zdeněk Svěrák, bude podepisovat knihu Zpěvník

Pondělí   7. 10. 2019

• Policisté vypátrali celostátně hledaného muže, putoval za mříže
• Řidiči usedli za volant opilí a také v době, kdy nesmí řídit
• Kraj zahájí stavbu obchvatu Salačovy Lhoty začátkem příštího roku; přípravy trvaly 12 let
• Vzácný lelek lesní i přes snahu záchranářů náraz do betonové stěny u Heřmanova Městce nepřežil
• Opilý muž v Třebíči - Borovině napadl svoji přítelkyni; skončil na záchytce
• Lidé při Evropském Festivalu ptactva pozorovali přes 4 miliony ptáků
• Po dálnici se v neděli projížděl silně podnapilý řidič, na 120 km ve směru na Brno havaroval
• Pachatel v Jihlavě se vloupal do auta, k rozbití skla použil kladivo a sekáč, policisté po něm pátrají
• V novoměstské galerii promítnou film Peníze nebo život humpoleckého rodáka Jindřicha Honzla
• Pomoc ježkům před nadcházející zimou
• Nová anketní otázka: Jak nejlépe slavit pouť v Okříškách
• Výstava v jihlavském muzeu připomene rakouského malíře, který žil v Jihlavě téměř padesát let, Hanse Canona
• Tradiční sbírka a osvětová akce Koláč pro Bárku 2019 startuje již tuto středu v Jihlavě

Neděle   6. 10. 2019

• I o víkendu usedali na Vysočině za volant opilí řidiči a další v Třebíči ujel od nehody, policie po něm pátrá
• Podnapilý cyklista v Jihlavě - Hosově havaroval
• Petice za krajinu: ukončení sběru podpisů
• Muž na Havlíčkobrodsku neměl řidičský průkaz a užil k jízdě vozidlo bez svolení majitele a ještě boural
• Hejtmani: Na opravy krajských silnic budeme pro rok 2020 chtít čtyři miliardy korun od státu
• Koláč pro hospic 2019 v třebíčské Charitě ve středu 9. října
• Radio Čas chystá velkou událost - Megakoncert pro všechny bezva lidi; v Ostravar Aréně vystoupí české hvězdy i legendární zpěvačka Sandra
• Městská památková rezervace v Pelhřimově slaví půlstoletí
• Už podruhé budou studenti VŠPJ představovat své podnikatelské projekty

Sobota   5. 10. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz