Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 5.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

FAnn dětem daroval zařízení pro komfortní bonding
Nadační fond FAnn dětem daroval Neonatologickému oddělení Fakultní nemocnice Brno zařízení pro možnost komfortního bondingu nedonošených novorozenců na porodním sále, kde je třeba zajistit novorozenci teplo a monitoring tělesné teploty a vitálních funkcí. Jedná se o velkou pomoc, jejíž obnos je ve výši 250 000 Kč, za které FAnn dětem zakoupil dva výhřevné moduly, třicet tři dek NEOBED, tři pulzní oxymetry a dva bezdotykové teploměry.
Co je to bonding?
Bonding je proces utváření vazby mezi dítětem a matkou v průběhu prvních chvil života dítěte. Bonding doslova znamená lepení, lze použít české ekvivalenty jako sepjetí či připoutání. Jedná se o budování základních emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Vztah matka - dítě se začíná budovat již před porodem a tento proces plynně pokračuje v poporodním období, kdy nabývá na síle díky hormonálním změnám v těle matky. Matka se lépe vyrovnává s porodními bolestmi a lépe hodnotí průběh porodu, snadněji chápe příčiny pláče svých dětí, má snadnější nástup laktace a lépe a déle kojí, lépe se vypořádá se stresem, který s sebou péče o dítě přináší. Dětem se u matek lépe stabilizuje dýchání, zažívají základní existencionální pocit bezpečí, mají menší neurologické potíže, snadněji se přisají k prsu, kontakt kůže na kůži zmírňuje novorozenecký pláč. Dítě zkrátka patří k matce. Mateřská náruč je pro dítě tím nejpřirozenějším a nejněžnějším místem na tomto světě.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Rekonstrukce Vlasákovy vily v Pelhřimově: FOKUS získal perfektní zázemí pro své služby
Pelhřimovské středisko FOKUSu Vysočina (organizace, jejímž cílem je podporovat lidi s duševním onemocněním, případně jiným handicapem, v posílení jejich samostatnosti a sebedůvěry tak, aby mohli vést plnohodnotný život) získalo díky rozsáhlé rekonstrukci svého sídla - Vlasákovy vily v Humpolecké ulici - moderní a důstojné prostory, díky kterým bude moci poskytovat své služby s větším komfortem, účelněji a hlavně na jednom místě. Nově zrekonstruované prostory v objektu čp. 736 byly slavnostně otevřeny v pátek 2. srpna.
Rekonstrukce si vyžádala náklady v celkové výši přes 7,8 milionu korun vč. DPH, dotace z prostředků EU (IROP - Komunitní centra) činí 4,750 milionu korun, vlastní zdroje města Pelhřimov představují 250 tisíc korun. Při rekonstrukci byl během uplynulého půl roku přebudován suterén, obě patra i podkroví, vznikly nové kanceláře, sociální zařízení, byla opravena schodiště atd. Postup prací a porovnání vzhledu prostor před rekonstrukcí a po ní si účastníci slavnostního otevření objektu mohli prohlédnout na fotografiích i projekci.

"Dnes stojíme zde v této vile, která byla výborně zrekonstruována, a až si ji projdete a prohlédnete, uvidíte, že můžeme předat FOKUSu k užívání opravdu důstojné místo," řekl mimo jiné starosta Ladislav Med, který pak společně s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a ředitelkou FOKUSu Vysočina Annou Šimonovou symbolicky přestřihl pásku. Poté učinil také zápis do kroniky FOKUSu a pronesl slavnostní přípitek.

Jak se mohli hosté setkání přesvědčit při komentovaných prohlídkách, budova FOKUSu Vysočina v Pelhřimově má nyní k dispozici všechna čtyři podlaží. Jak vysvětlila vedoucí pelhřimovské pobočky FOKUSu Vysočina Markéta Křivánková, v suterénu se nachází zdravotnická část, kde jsou připraveny ordinace pro psychiatra, psychologa, sesterna a čekárna, a je zde zajištěn bezbariérový přístup.
První podlaží je připraveno pro klienty, je zde denní místnost pro konání terapeutických, svépomocných i rodinných skupinových sezení, mohou se tu konat akce pro dobrovolníky, ve vedlejší vzdělávací místnosti je prostor pro různá školení, zázemí pro porady sociálních služeb a podobně.
Druhé podlaží nabízí zázemí pro pracovníky, sídlí zde komunitní tým, tým podpory v zaměstnávání a koordinátor dobrovolníků. Velká společná kancelář slouží pro lepší sdílení informací a chod provozu, je ale zároveň možné ji předělit pro potřeby práce dvou týmů.
Na místě původní půdy pak vznikly kanceláře pro vedoucí služeb, vedoucí střediska nebo odborného garanta.
Velkým přínosem celé rekonstrukce je skutečnost, že FOKUS nyní může poskytovat všechny své služby "pod jednou střechou" (i když, jak zdůraznila Anna Šimonová, objekt je třeba vnímat hlavně jako zázemí pro pracovníky FOKUSu, kteří pracují se svými klienty "v terénu", tedy u nich doma nebo tam, kde je to pro ně nejlepší).

FOKUS Vysočina sídlí ve Vlasákově vile v Pelhřimově od roku 1996, opustil ji pouze na několik měsíců v době nedávné rekonstrukce, kdy našel přechodné působiště v KD Máj. V historii Vlasákovy vily stojí za povšimnutí mimo jiné jedna zajímavost, kterou připomněl při slavnostním znovuotevření objektu starosta Ladislav Med.
Majitelům vily, bratrům Vlasákovým, bylo uděleno stavební povolení pro stavbu 15. 2. 1933 a už po sedmi měsících, 25. 9. 1933, byla stavba dokončena. Za dva dny poté byla vila zkolaudována. "Je zajímavé si to připomenout v dnešní době, kdy se potýkáme s administrativní a byrokratickou zátěží a některé věci nejdou tak rychle na svět," podotkl starosta.

Vilém Vlasák, jehož vila je v majetku města Pelhřimov, byl legionář v první světové válce, člen 3. čs. střeleckého pluku Jana Žižky v Trocnova bojující u Zborova, který získal několik válečných křížů a následně jako major francouzských legií medaili vítězství.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlava si připomněla oběti justičních vražd
První srpnovou neděli si členové vedení města Jihlavy společně se zástupci Konfederace politických vězňů České republiky připomněli oběti justičních vražd z padesátých let minulého století. Komunistické politické procesy zanechaly více než 200 popravených a přes 200 tisíc uvězněných lidí, dalším statisícům lidí tak režim sebral nejbližší příbuzné, domovy, majetek, upřel vzdělání či zaměstnání.
"Nesmíme dovolit, aby se mezi nás opět dostala nenávist, která vede k rozdělování společnosti. Je na politicích, aby se naopak zasazovali o politiku rozvoje a sdílení. Na každém jednotlivci je pak to, aby se nespoléhal na systém, a když cítí i malé bezpráví, tak aby se mu postavil. Jedině tak dosáhneme toho, že se doba nesvobody nevrátí," vyjádřila při svém projevu primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Srpnová vzpomínka u památníku v Tyršově ulici odkazuje na 7. srpna 1951, kdy bylo ve věznici Krajského soudu v Jihlavě popraveno 7 lidí. Celkem bylo v Jihlavě nespravedlivě odsouzeno k trestu smrti 11 lidí, oběť tří z nich - Karla Veselého, Františka Roda a Jana Tučka si město připomíná také v červnu, u sousoší Zaváté šlépěje na Ústředním hřbitově Jihlava.

Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Sedmatřicetiletý řidič v Želetavě nadýchal 1,98 promile
V neděli 4. srpna okolo půlnoci prováděli policisté z obvodního oddělení Moravské Budějovice běžnou silniční kontrolu v ulici Pražská v obci Želetava, při které zastavili osobní automobil Škoda Octavia, které řídil sedmatřicetiletý muž.
Policisté s mužem v rámci kontroly provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 1,89 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška vykazovala hodnotu 1,92 promile alkoholu v dechu.
Policisté na místě silniční kontroly zadrželi muži řidičský průkaz a celou věc zadokumentovali jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí řidiči trest odnětí svobody až na jeden rok.
nprap. Bc. Martin HRONZpět nahoru na obsah...

Dávejte pozor na děti!
Letní čas je jako stvořen k většímu pohybu venku, na hřištích, koupalištích i otevřených vodních plochách. To má vliv i děti, kteří se snaží dohánět, co se jim během školního období nedostává v tak velké míře. Bohužel mnohdy se zvyšuje i problém s drobnými úrazy, které mohou přerůst ve větší následky.
Bohužel musíme zmínit dvě utonulé osoby, mladší 15 let v průběhu poslední týdnů, o kterých jsme vás již nedávno informovali. Před čtrnácti dny malý chlapec při pobíhání kolem bazénu v obci Frymburk, pravděpodobně na modré dlažbě uklouzl, při pádu se ohodil do hlavy a následně spadl do bazénu. Přitom utrpěl vážné zranění, s kterým jej zdravotníci transportovali Leteckou zdravotnickou službou do nemocnice. Zde však i přes veškerou péči po pár dnech zemřel.

Minulý pátek vyjížděli všechny složky Integrovaného záchranného systému k tonoucímu nezletilému chlapci na vodní dílo – pískovnu na Suchdolsku, kde chlapec šnorchloval – viz:
https://www.policie.cz/clane…
Bohužel i tento chlapec i přes veškerou zdravotnickou péči, za pár hodin zemřel.

Za všechny složky – záchranáře – připomínáme na bezpečnost kolem vody. Nikdy nenechávejte mladší děti bez dozoru, ač jsou dobrými plavci. Na vodních plochách – přehradách a řekách, mohou působit různé proudy nebo spodní vodní víry, které nečekaně změní směr plavce. Na člunech a lodích není od věci pořídit dětem plovací vesty či jiné pomůcky.

Stejně tak myslete na opatrnost při jízdě na jízdním kole, koloběžkách, skateboardu i in-line bruslích. Cyklostezky jsou o prázdninových dnech přeplněné velkým počtem osob, které někdy nezvládají jízdu na těchto prostředcích, či se mohou vlivem únavy chovat nepředvídatelně! Nepřeceňujte své fyzické schopnosti a prostředí, kde se pohybujete.
Všem přejeme, aby zbytek prázdnin prožili v klidu a bez jakékoli úhony. Pokud budete potřebovat naši pomoc, kdykoli se nás obraťte.
por. Bc. Milan BAJCURAZpět nahoru na obsah...

V další jízdě opilí řidiči v Havlíčkově Brodě pokračovat nesměli
Během jedné hodiny havlíčkobrodští policisté v sobotu 3. srpna odhalili v Havlíčkově Brodě jednoho řidiče pod vlivem alkoholu a druhého pod vlivem drog.
Kolem jedné hodiny ráno zastavila policejní hlídka na ulici Husova osobní automobil Peugeot, jehož řidičem byl dvacetiletý muž. V rámci silniční kontroly u něj policisté provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,46 promile alkoholu. Obdobný výsledek vykázalo také opakované měření. Další jízdu mu policisté zakázali a muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Sedmadvacetiletého řidiče vozidla Audi, který byl pod vlivem drog, kontrolovali policisté kolem druhé hodiny ráno na ulici Humpolecká. Dechová zkouška byla negativní, ale test na drogy byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě muž pokračovat již nesměl. Zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu ukáže výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na kraji vozovky ve Velké Bíteši ležel opilý muž; skončil na záchytce
V pátek 2. srpna kolem osmé hodiny večer přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o muži, který ležel na kraji vozovky na ulici Růžová ve Velké Bíteši.
Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. Policisté na místě zjistili, že se jedná o čtyřiačtyřicetiletého muže ze Znojemska, který vykazoval známky značné opilosti. Že je muž pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 2,28 promile alkoholu.
Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Žena nalezena ve čtvrtek v rybníce u Habrů byla zřejmě zavražděna, policie se o pomoc obrací i na řidiče
Policisté se obracejí na řidiče v souvislosti s nálezem těla utonulé ženy, které objevil ve čtvrtek 1. srpna večer náhodný občan na hladině rybníka Malé Peklo mezi obcemi Kamenem a Habry na Havlíčkobrodsku. Jde jim o čas od půlnoci v sobotu 27. do odpoledne v neděli 28. července na trase Havlíčkův Brod – Habry.
Kriminalisté mají zájem o záběry nejen z hlavní silnice první třídy, ale také ze silnic nižších tříd vedoucích k rybníku u silnice mezi Kamenem a Habry. „Stejně tak bychom uvítali záběry z palubních kamer vozidel, která projížděla po Zahradnického ulici v Havlíčkově Brodě. Kriminalisté by potřebovali záznamy z kamer od sobotní půlnoci 27. do nedělního odpoledne 28. července do 15 hodin. Současně bychom uvítali případná svědectví řidičů, kteří si mohli všimnout pohybu podezřelého vozidla, které ve stejnou dobu, tedy od sobotní půlnoci do nedělního odpoledne odbočuje z hlavní silnice I/38 k rybníku v blízkosti silnice mezi Kamenem a Habry nebo najíždí na hlavní silnici z komunikace vedoucí od tohoto rybníka. Stejně tak bychom potřebovali svědectví od případných svědků, kteří by si všimli v době od sobotní půlnoci do nedělního odpoledne pohybu vozidla nebo osob přímo na hrázi rybníka", vyzývá policejní mluvčí Dana Čírtková.

Všechna svědectví, informace ke kamerovým záběrům mohou svědci sdělit na lince tísňového volání 158.

„V rybníce nalezená utonulá žena je s největší pravděpodobností pohřešovaná žena z Havlíčkova Brodu, po které pátráme od neděle 28. července. Totožnost musí definitivně potvrdit až výsledek genetického srovnání odebraných vzorků. V případě nalezeného těla ženy na hladině rybníka byla nařízena soudní pitva. Z předběžných výsledků provedené pitvy vyplývá, že na její smrti nese vinu cizí osoba,“ doplnila Dana Čírtková. Případem se intenzívně zabývají kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ve spolupráci se svými kolegy z územního odboru Havlíčkův Brod.

Osmačtyřicetiletá Jitka Zachariášová odešla v neděli 28. července krátce po deváté hodině dopoledne z místa svého bydliště na ulici Zahradnického v Havlíčkově Brodě na procházku se psem.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů
Usměrnění vydatnějšího toku, zadržování vody v lese, optimalizace vodního režimu, revitalizace krajiny, ale v případě nutnosti i zdroj pro hasební účely při požáru lesa – i to všechno zastanou hrazené bystřiny v lesích. Na území Kraje Vysočina jich přibyla za posledních 25 let zhruba třicítka.
„Pokud vzniká nová bystřina tzv. z veřejného zájmu, hradí náklady na její vybudování stát. Tak je tomu např. u aktuálně dokončované bystřiny na Kněžickém potoce v katastru Jestřebí u Brtnice. Už v minulosti se zde již nacházela vodní nádrž. Údolnice je široká 50 metrů a z obou stran sevřená lesním porostem. Lokalita je navíc předmětem archeologického naleziště středověká osada Srnčí, proto se zde musí dodržovat návrhy archeologů při výstavbě,“ popsal jednu z právě upravovaných lesních lokalit radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Cílem hrazení bystřin jsou biologická a technická opatření zaměřená na ochranu půdy a péči o vodohospodářské poměry. Hrazení bystřin v lesích je povinností vlastníka lesa, pokud orgán státní správy lesů, popřípadě orgán státní správy vodního hospodářství nerozhodne o tom, že jde o opatření ve veřejném zájmu. Pokud jsou tato opatření prováděna z rozhodnutí orgánu státní správy lesů ve veřejném zájmu, hradí náklady s tím spojené stát.
V případě lokality U malovaného mostku jde o odbornou úpravu údolí při soutoku Kněžického potoka a bezejmenného pravostranného přítoku, kde jsou nevyužívané zemědělské pozemky, které jsou částečně podmáčené, zarostlé buření a křovinami. Lesy České republiky, s.p. jako vlastník území citlivě realizují stavby pro lesní hospodářství. „Vytvořením vodní nádrže s navržením litorální zóny budou vytvořeny příznivé podmínky pro život vodních organismů vázaných na stojaté vody a jejich litorální zónu,“ uvedla Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Lokalita vznikající bystřiny Jestřebí je přístupná po místní zpevněné komunikaci vedoucí k loveckému zámečku Aleje a dále po lesní cestě. Stavba bude dokončena v roce 2019. Zatopená plocha bude 14 320 m2. Opevnění hráze a bezpečnostní přeliv jsou zhotovena z materiálů přírodního charakteru. Hráz bude dlouhá 111 metrů s korunou hráze na kótě 590 m n. m. Šířka hráze bude 3 metry.

Další v Kraji Vysočina budované stavby podobného charakteru prostřednictvím LČR, s.p.:

Obnova vodní nádrže Kožichovice, okres Třebíč – 33,7 mil. Kč a stavba budována 2018-2020
Oprava rybníků Šilhan a Pařezitý Roštýn, okres Jihlava, 9,3 mil. Kč, dokončení 2019
Stavba 2 retenčních nádrží Kralická obora, okres Třebíč, 11,6 mil. Kč, stavba 2019-2021
Nová nádrž U Malovaného mostku, okres Jihlava, 7,1 mil.Kč, dokončení 2019
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Pořadatelé minifestivalu elektronické hudby darují dětskému oddělení 25 tisíc korun
V sobotu 27. července se v klubu Max ve Žďáře nad Sázavou konal charitativní minifestival elektronické hudby, který vynesl 25 tisíc korun. Výtěžek taneční party organizátoři věnovali dětskému oddělení novoměstské nemocnice.
Hlavní organizátor Jakub Vambera, který se ve volném čase jako Vambi věnuje yotuberingu a dýdžejingu, byl po hudební akci spokojený. „Jsem rád, že se něco takového podařilo. Děkuji všem účinkujícím, kteří hráli bez nároku na honorář. Akci podpořili také místní firmy. 1. Žďárská plynařská a vodařská, DEL, AZheating, Pension Klokočí, Fryšavské uzeniny a další, všem patří velký dík.“

Na žďárské akci zahrál nejlepší český producent a DJ Sedliv, mladý nadějný DJ BraveB, hlavní organizátor akce DJ Vambi a mnoho dalších. Zazněly styly jako House, Future House, Elektro House, Progressiv House.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Opilý otec dítěte ležel na chodníku ve Znojemské ulici v Třebíči
V úterý 23. července večer přijal dozorčí Městské policie Třebíč oznámení, že na ulici Znojemská u obchodního domu leží na chodníku opilý muž a kolem něj se pohybuje asi čtyřleté dítě.
Hlídka na místě zjistila muže, u něhož dechová zkouška prokázala 2,78 promile alkoholu a dále v jeho péči čtyřletého syna.
Vzhledem ke skutečnosti, že otec byl ve stavu, kdy mohl ohrozit své svěřené dítě, strážníci na místo přivolali pracovnici Orgánu sociálně právní ochrany dítěte, která rozhodla o prozatímním umístění dítěte do třebíčské nemocnice.
Jednání otce bude mít dohru u správního orgánu.
- mp -Zpět nahoru na obsah...

U Radešínské Svratky havaroval v neděli opilý muž na čtyřkolce
V neděli 4. srpna kolem čtvrté hodiny ráno na Žďársku u Radešínské Svratky havaroval třiačtyřicetiletý řidič na čtyřkolce Polaris, který jel po silnici II/360 ze směru od Radešínské Svratky směrem k Novému Městu na Moravě.
Při jízdě přímým úsekem začal po projetí pravotočivou zatáčkou ve stoupání u Nové Vsi u Nového Města na Moravě se čtyřkolkou odbočovat vpravo k zemědělskému družstvu. Nezvládl řízení vozidla a se čtyřkolkou se přetočil přes řídítka. Při dopravní nehodě se lehce zranil a z místa dopravní nehody ho převezli zdravotníci k ošetření do Nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Policisté u řidiče odhalili dechovou zkoušku 2,0 promile alkoholu. Následně se řidič podrobil v nemocnici lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na čtyřkolce ve výši asi tři tisíce korun.
Policisté zjistili, že řidič v době nehody neměl na ochrannou přilbu a na čtyřkolce byla umístěná nečitelná a zakrytá registrační značka.
Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   20. 8. 2019

• Sněhulák v létě... a nej...
• Řidič, který opilý zabil autem dva mladé chlapce, byl obviněn ze dvou trestných činů, trestní stíhání bude vedeno na svobodě
• Čipování psů bude od 1. ledna 2020 povinné
• Dvě cizinky bez povolení k pobytu objevili při kontrole policisté
• O víkendu se policisté zaměřili na neukázněné řidiče na Vysočině na silnicích všech tříd
• Pelhřimovská pouť spojená s festivalem dechových hudeb a dnem záchranářů o víkendu
• Opravy jihlavských škol finišují; investice si vyžádaly více než osm milionů korun

Pondělí   19. 8. 2019

• Opilý řidič na Polensku se snažil policistům ujet; pak byl agresivní, skončil s pouty na rukou
• Dálnice D1 u Humpolce bude v noci kvůli stavbě mostu průběžně uzavřená
• Třiadvacátý ročník MFDF Jihlava bude ekologičtější; v Březinových sadech vysadí 23 stromů
• U Šimanova na Jihlavsku v neděli hořel na poli balíkovací stroj
• Pelhřimovská nemocnice začne testovat eNeschopenky; s Novým rokem je musí lékaři vydávat povinně
• Nelegální migrant zadržen v návěsu na dálnici D1 na Vysočině
• Střední školy ve Žďáře nad Sázavou budou mít novou tělocvičnu; poslouží i místním klubům
• Vstupenky na muzejní kostýmované prohlídky v Třebíči si zaregistrujte včas
• Motorkář při nehodě u Přešovic na Třebíčsku utrpěl zranění

Neděle   18. 8. 2019

• U Markvartic na Třebíčsku se zranilo po nehodě sedm osob, jedna těžce
• Od půlnoci budou opět jihlavské trolejbusy "B" zajíždět do Starých hor k přejezdu
• Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE 2019 se uskuteční od 29. srpna do 20. září i nad Vysočinou
• Opilý cyklista v Havlíčkově Brodě vrazil do auta, utrpěl lehké zranění
• Dvaadvacetiletému řidiči ve Žďáře nad Sázavou testy prokázaly amfetamin a kokain
• Kraj Vysočina představuje Chutě Vysočiny; první s podtitulem Brambory
• Mezi obcemi Čenkov a Třešť na Jihlavsku srazilo auto dva chodce, oba zemřeli

Sobota   17. 8. 2019

• Nová doba
• Řidič v Havlíčkově Brodě měl pozitivní test na kokain
• O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září
• Dálnice D1 ve Velkém Meziříčí bude od půlnoci do neděle šesti hodin ráno úplně uzavřená
• Veselé barely a popelnice z rukou potomků sochaře Františka Němce z Hriště u Přibyslavi
• Komentovaná prohlídka výstavy děl Miloše Jiránka v jihlavské galerii v úterý 20. srpna
• Muž usedl za volant i přes platný zákaz řízení

Pátek   16. 8. 2019

• Poslední kolo kotlíkových dotací bude spuštěno v září
• V Dukovanech zahájili výměnu paliva na prvním bloku
• Počet dopravních přestupků v jihlavském tunelu roste; výše pokut se pohybuje kolem několika milionů korun měsíčně
• Policisté hledají svědka sobotní tragické noční nehody na dálničním přivaděči v Jihlavě
• Řidič ve Starči na Třebíčsku se snažil policistům ujet a nevyšel mu ani pokus o výměnu se spolujedoucí
• Pozor na Jihlavsku na podvodníky nabízející pronájem bytu
• Ve Lhotě u Kamenice nad Lipou mají oběti první světové války pomníček
• Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka na zámku ve Žďáře nad Sázavou
• Národní basketbalové muzeum bude dalším lákadlem Pelhřimova

Čtvrtek   15. 8. 2019

• Přijďte oslavit TITI DAY s tamaríny do jihlavské zoo!
• Vyjádření FORUM Jihlava, ODS a Žijeme Jihlavou k vypovězení koaliční smlouvy ze strany KDU-ČSL
• Varhanní koncert v podání Tomáše Thona v horním kostele ve Velké Lhotě u Dačic
• Poctivá nálezkyně v Třebíči vrátila nalezenou peněženku se třemi tisíci korun
• U Moravských Budějovic na silnici I/38 se střetla čtyři osobní auta, čtyři osoby utrpěly zranění
• Nová zastávka v Jihlavě - Popicích byla pořízena asi za půl milionu korun
• Muž v Jihlavě obtěžoval svoji bývalou přítelkyni; podezřelý je ze spáchání dvou trestných činů
• Veřejná doprava Vysočiny: Centrální dispečink ohlídá návaznost spojů
• Ozbrojený muž v Jaroměřicích nad Rokytnou ohrožoval účastníky zábavy; pistoli a střelivo vlastnil nelegálně
• Požár domu ve Vápovicích založil cizinec; měl u sebe velké množství drog
• Hradní pouť plná pohádek a starých řemesel na nádvoří starého hradu Bítova o víkendu
• U obce Rokytno a Kadov na Novoměstsku byly nalezeny německé granáty z druhé světové války
• Den Architektury je letos ve znamení svobody; pestrý program nabídne i na Vysočině
• Firma ASAP ve Věži na Havlíčkobrodskunedodržela podmínky při odstraňování odpadu, dostala pokutu 200 tisíc korun
• Někdo na Litoměřicku postřelil orla mořského; dravec zahynul
• Slavnosti Tří kápí na podzámecké nivě v Třebíči o víkendu
• Osmačtyřicetiletá Jitka z Havlíčkova Brodu byla zavražděna, pachatel uniká

Středa   14. 8. 2019

• Slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna aneb Od počátku k rozkvětu Telče
• Policisté v Humpolci zachránili muži život, který chtěl spáchat sebevraždu; z rukou krajského ředitele převzali ocenění
• Ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku srazilo auto chodce, ten na následky zranění zemřel
• Večerní procházka zšeřelým zámkem Vranovem nad Dyjí v neděli
• Od září začnou ve školách další kurzy první pomoci

Úterý   13. 8. 2019

• Kruhové objezdy v Třebíči budou připomínat rozety baziliky sv. Prokopa
• Třebíčská nemocnice pokračuje ve vzdělávání diabetiků
• Večerní prohlídky náměšťského zámku s pohádkou Panna a netvor
• Kam zadat pozorování čápů po vylétnutí z hnízda?
• Zajeďte si do Pelhřimova, prohlédněte si krematorium a vhoďte tam svoje problémy
• Na dálnici D1 nedaleko Humpolce zemřel před půlnocí dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Nová kuchařka regionu Dunaj - Vltava nabídne osmadvacet receptů
• Festival venkovských zahrad poprvé v Krásném na Novoměstsku
• Žena zemřela v kolejišti mezi Moravskými Budějovicemi a Grešlovým Mýtem

Pondělí   12. 8. 2019

• Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí se srazila dodávka s náklaďákem, řidič dodávky zemřel
• Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší; odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor
• Novoměstská nemocnice získala od nadačního fondu Muži proti rakovině grant ve výši 102 tisíc korun
• U obce Jámy na Žďársku havaroval autobus, čtrnáct lidí utrpělo zranění
• Policisté hledají případné svědky nedělní tragické nehody v Jihlavě
• Petr Fiedor daruje pelhřimovskému Muzeu rekordů ohořelý oblek z jednoho ze svých fakírských kousků
• Opilý muž v Želivě slovně napadal jiné osoby; skončil na záchytce
• Řidič mezi Bohdalovem a Chroustovem srazil a usmrtil chodce, z místa nehody ujel, policisté ho brzy vypátrali
• Kopie legendárních Stínadel stojí na Hradě v Ledči nad Sázavou
• Letní žurnalistická škola v Havlíčkově Brodě po patnácté s rekordní účastí

Neděle   11. 8. 2019

• Na letišti v Havlíčkově Brodě spadl bezmotorový kluzák, pilot zemřel
• Zámek ve Velkém Meziříčí přivítá císaře na manévrech
• Na dálničním přivaděči zemřel po střetu s autem chodec
• U Velkého Meziříčí skončil osobní vůz po nehodě převrácený na střeše, jedna osoba utrpěla zranění
• Při nehodě osobního auta v Polničce na Žďársku se zranila jedna osoba
• Dva zranění po dopravní nehodě osobního vozidla u Herálce na Havlíčkobrodsku
• Při požáru střechy rodinného domu v obci Vápovice se zranili dva lidé
• V Želivě hořela střecha rodinného domu, škoda se vyšplhala až na 600 tisíc korun
• Technoparty u Meziřička probíhá podle policie zatím plynule
• Tradiční hody ve Velké Bíteši se budou konat ve dnech 4. - 11. září

Sobota   10. 8. 2019

• Policisté v Pelhřimově zastavili řidičku pod vlivem amfetaminu a kokainu
• U dopravní nehody na železničním přejezdu v obci Hodkov zasahovali také hasiči z Havlíčkova Brodu
• V neděli si zájemci budou moci prohlédnout synagogu v Pacově
• Jak cestovat autovlakem
• Hlavní vjezd do nemocnice v Havlíčkově Brodě bude od pondělí 12. srpna uzavřen
• Sběrem elektra Jihlavané ušetřili stejně vody jako při 104 452 sprchováních

Pátek   9. 8. 2019

• V Přibyslavicích se na čtyřiačtyřicetiletého muže převrátil stroj; zemřel na místě
• Hradem Lipnicí nad Sázavou se o víkendu rozezní barokní a renesanční hudba k poctě kaple sv. Vavřince
• Neznámý pachatel posprejoval fasádu domu v Horní Cerekvi
• Vycházka Podyjím pro ty, kteří mají rádi plané rostliny na talíři
• Získat trvalý pobyt v nájemních bytech není problém; obavy pronajímatelů z exekuce jsou zbytečné
• Při nakupování si hlídejte svoje věci

Čtvrtek   8. 8. 2019

• Tradiční výstava Zahrada Vysočiny na zámku v Žirovnici již o víkendu
• Značku Regionální potravina získalo na Vysočině dalších osm výrobků
• Policisté v Ledči nad Sázavou hledali muže, který si chtěl ublížit; našel ho služební pes v trávě
• Do Jihlavy zamíří 10 nových trolejbusů, sedm z nich může jezdit i bez trolejí
• Identita ženy, která byla nalezena v rybníku na Havlíčkobrodsku, je stále neznámá
• Mezi obcemi Nové Veselí a Budeč na Žďársku boural opilý řidič osobního auta
• Letní autokino v Dukovanech nabídne obří projekční plochu i větší kapacitu diváků
• Děti přispěly k rekordnímu výtěžku pro hospic v Telči
• Na 183. km dálnice D1 zemřel v noci při nehodě řidič dodávky
• Staronové holubičky v malé obřadní síni v Jihlavě

Středa   7. 8. 2019

• Užovka dostala chuť na kompoty
• Na Žďársku zemřel při nehodě jednačtyřicetiletý motorkář
• Během července vyjížděli hasiči průměrně k 438 událostem denně, což je o 127 výjezdů víc, než je dlouhodobý denní průměr
• Zemědělci budou plošně trávit hraboše; zahynout mohou sovy, dravci i čápi
• V červenci v havlíčkobrodské porodnici zaznamenali rekordní počet porodů, narodilo se 160 dětí
• Světelští policisté zastavili muže se zákazem řízení
• Bítešan získal ve Strážnici prestižní ocenění
• Výstava mečíků a jiřin o víkendu v Jinošově na Třebíčsku
• Při opravě městského domu v ulici Matky Boží v Jihlavě se našly barokní malby
• Během letošních sedmi měsíců se na Vysočině stalo 2700 dopravních nehod; zemřelo 28 lidí

Úterý   6. 8. 2019

• V jihlavské zoo se narodily tři samičky poletušky slovanské
• Rodiče by měli být v létě na děti opatrnější
• V řece Dyji na Vranově nad Dyjí se utopil muž
• Muž na Žďársku usedl za volant i přes vyslovený zákaz, hrozí mu dva roky vězení
• Na hradě Lipnice nad Sázavou se zjeví Don Juan
• Osmačtyřicetiletý řidič na Třebíčsku nadýchal přes 2 promile
• Výjimky z nočního klidu; v srpnu bude na periferiích města Jihlavy živo
• Alkohol a voda v kombinaci s přeceňování sil, se pravděpodobně stala pro plavce v Blansku osudným
• Na silnici I/37 u Medlešic na Chrudimsku zemřela při nehodě jedna osoba, pět lidí bylo zraněno
• Průběh modernizace úseku silnice II/130 mezi obcí Hradec a Ledčí nad Sázavou
• Jak nebýt SMOLAŘEM; nové divadelní představení cílí na seniory
• Prázdniny v Telči vyvrcholí tančírnou; o víkendu zahrají třeba Buty, Midi Lidi nebo Vlasta Redl
• V novoměstském kulturním domě proběhne ve dnech 14. - 17. srpna festival Start film
• Zoo Jihlava bude mít načas nové obyvatele – hliněná zvířata

Pondělí   5. 8. 2019

• FAnn dětem daroval zařízení pro komfortní bonding
• Rekonstrukce Vlasákovy vily v Pelhřimově: FOKUS získal perfektní zázemí pro své služby
• Jihlava si připomněla oběti justičních vražd
• Sedmatřicetiletý řidič v Želetavě nadýchal 1,98 promile
• Dávejte pozor na děti!
• V další jízdě opilí řidiči v Havlíčkově Brodě pokračovat nesměli
• Na kraji vozovky ve Velké Bíteši ležel opilý muž; skončil na záchytce
• Žena nalezena ve čtvrtek v rybníce u Habrů byla zřejmě zavražděna, policie se o pomoc obrací i na řidiče
• Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů
• Pořadatelé minifestivalu elektronické hudby darují dětskému oddělení 25 tisíc korun
• Opilý otec dítěte ležel na chodníku ve Znojemské ulici v Třebíči
• U Radešínské Svratky havaroval v neděli opilý muž na čtyřkolce

Neděle   4. 8. 2019