Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 7.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Užovka dostala chuť na kompoty
Neobvyklý zásah dnes ve středu 7. srpna absolvovali profesionální hasiči z Hrotovic. Ve spíži rodinného domu v Rouchovanech totiž majitele vyděsil had.
Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že v komoře mezi kompoty se nachází neškodná užovka obojková.

Had byl šetrně odchycen a následně vypuštěn do volné přírody dostatečně daleko od spíže, kterou si původně chtěl prohlédnout.

Užovka obojková (Natrix natrix) je nejrozšířenější evropský nejedovatý had z čeledi užovkovitých (Colubridae). V České republice je nejhojnějším druhem hada. Žije především v blízkosti vody. Živí se hlavně obojživelníky a rybami.
Užovka obojková je ve srovnání s ostatními hady neobyčejně rychlá, dokáže vyvinout rychlost až 6,7 kilometrů za hodinu. Protože nemá jedový aparát, na obranu produkuje pouze zapáchající tekutinu z kloaky, nebo předstírá smrt (tento obranný mechanismus se nazývá thanatoza). Někdy předstírá také útok, ale neotvírá při něm čelisti. Pokud ani tento způsob obrany nezabere, tak kouše.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na Žďársku zemřel při nehodě jednačtyřicetiletý motorkář
K tragické havárii motocyklu došlo ve středu 7. srpna krátce po druhé hodině odpoledne mezi obcemi Lhota a Skalský Dvůr na Žďársku.



Zpět nahoru na obsah...

Během července vyjížděli hasiči průměrně k 438 událostem denně, což je o 127 výjezdů víc, než je dlouhodobý denní průměr
Letní měsíce jsou díky teplejšímu a suššímu počasí charakteristické zvýšeným množstvím požárů, nicméně časté jsou i dopravní nehody, protože většina lidí jezdí na dovolené, to znamená, že se na silnicích pohybuje mnohem více řidičů. Během července vyjížděli hasiči průměrně k 438 událostem denně, což je o 127 výjezdů víc, než je dlouhodobý denní průměr.
Letní měsíce jsou díky teplejšímu a suššímu počasí charakteristické zvýšeným množstvím požárů, nicméně časté jsou i dopravní nehody, protože většina lidí jezdí na dovolené, to znamená, že se na silnicích pohybuje mnohem více řidičů.

Hasiči však v červenci nezasahovali jen u požárů. Na pomoc vyjížděli jak lidem, tak zvířatům.

Například ve vazební věznici v brněnských Bohunicích hasiči ve středu 24. července 2019 vyprošťovali ptáka, který se zachytil do sítě. V Hořicích v Královéhradeckém kraji tentýž den přivolali majitelé nemovitosti hasiče s tím, že mají v kamnech nějaké zvíře. Hasiči poté, co demontovali kouřovod, objevili kavku, kterou vypustili zpět do volné přírody.

Šest malých káčátek potřebovalo v sobotu 20. července pomoc profesionálních hasičů ze stanice Zlín, když spadlo do přepadu místního rybníka a bez pomoci se nemohla dostat zpět. Hasiči káčátka vyprostili a pustili zpět na rybník za jejich matkou.

Velké štěstí, že neutonulo, mělo v úterý 30. července malé srnče, které Moravskoslezští hasiči včas vytáhli z potoka mezi rodinnými domky v obci Třemošná. Všimli si jej místní obyvatelé a přivolali profesionální hasiče z Krnova, kteří jej nezraněné vytáhli během chvilky ven. Vykoupat se zřejmě chtěl isrnec, kterého ve čtvrtek 25. července v Ostravě-Přívoze našli plavajícího majitelé rodinného domku ráno ve svém bazénu. Srnci se z bazénu příliš nechtělo, takže dalo přívozským hasičům zabrat, než jej vytáhli na břeh, kde jej svázali a odnesli do nedalekého lesa.

I domácí mazlíčci potřebovali v červenci pomoc, a to konkrétně kočka, kterou profesionální hasiči z Třeboně 24. července zachraňovali pomocí nastavovacího žebříku z okapového žlabu domu. Dostala se tam z balkonu bytu, když se vydala přes hřeben střechy na procházku na druhou stranu domu. V Hradci Králové vytahovali v pondělí 15. července profesionální hasiči z královéhradecké centrální stanice z jímky pomocí lezecké techniky psa a předali jej šťastným majitelům.

Toulavého kozla, který opustil domov a vydal se na cesty, odchytávali v sobotu 20. července polenští profesionální hasiči z Kraje Vysočina. Jeho pouť skončila v místním pneuservisu, kde se jej za přítomnosti zvěrolékaře podařilo zajistit, a byl převezen do polenského útulku, kde si jej mohl vyzvednout majitel. Těžký úkol měli hasiči z Karlovarského kraje, kteří se 9. července pokoušeli v karlovarském jezdeckém klubu postavit na nohy koně, který to sám nezvládal. Situaci hasičům ztěžoval fakt, že v boxu, ve kterém ležel, nebylo možné přistavit techniku pro zvednutí. Nakonec vše dobře dopadlo, koně se podařilo postavit na nohy a rozchodit.

Kromě zvířat zachraňovali hasiči také děti z dětského tábora v Bohuslavicích okrese Prostějov, na který se 1. července přihnala silná bouřka. 65 dětí a instruktorů odvezli do bezpečí a děti předali rodičům.

4. července na Dolní Moravě (Pardubický kraj) vyjížděli hasiči na pomoc paraglidistovi, který spadnul do lesního porostu a zranil se. Jednotka ve spolupráci s Horskou službou provedla zajištění pacienta a jeho transport k vrtulníku Letecké záchranné služby. Pár dní na to, 11. července, ve Dvoře Králové nad Labem, došlo k letecké nehodě větroně. K této události vyjely celkem čtyři hasičské jednotky.

Hasiči ale nezachraňovali osoby pouze ze vzduchu. Vyjížděli také k záchraně lidí z porouchaných výtahů, například 17. července v hotelu Falkensteiner v Mariánských lázních nebo 29. července v hotelu v Brně, kde z výtahu pomáhali osmi lidem.

I hasičští pyrotechnici měli rušné léto. Zasahovali například při nálezu nevybuchlé pumy dne 6. července v Litvínově. Ta byla nalezena při výkopových pracích u vstupní brány firmy Unipetrol. Hned den poté asistovali hasiči HZS Jihomoravského kraje pyrotechnické službě Policie ČR při odpalu nalezeného dělostřeleckého granátu, který bylo nutné zneškodnit na místě. Další asistenci Policii ČR pak provedli hasiči HZS Moravskoslezského kraje 13. července při nálezu osobního vozidla, ve kterém byl převážen střelný prach a chemické látky.

Celkem vyjeli hasiči během července k více než 13 580 událostem, což je 438 událostí denně. (Dlouhodobý denní průměr přitom činí 311 událostí denně).
pplk. Mgr. Nicole STUDENÁ, tisková mluvčí



Zpět nahoru na obsah...

Zemědělci budou plošně trávit hraboše; zahynout mohou sovy, dravci i čápi
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství.
Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především všichni ptáci, kteří se hraboši živí. Trávení považují za krajní a nebezpečné řešení a upozorňují, že s hlodavci by si lépe poradila pestrá krajina, kde se daří dravcům, sovám a dalším přirozeným predátorům hrabošů.

Rodenticidy, tedy jedy na hlodavce, dostaly zelenou. Nejenom na zemědělské půdě, ale také například v ovocných sadech, vinicích a dokonce v remízcích a polních příkopech mohou zemědělci plošně rozmisťovat jed, který má zneškodnit hraboše. V období od 5. srpna do 2. prosince zemědělský ústav povolil jed Stutox II s fosfidem zinečnatým. Ten v reakci s žaludeční kyselinou otráví hlodavce do několika hodin po požití. Přiotráveného hraboše může snadno chytit predátor, kterému tak rovněž hrozí otrava. „Sledujeme s velkými obavami, že ústav povolil plošné rozmisťování jedu volně po povrchu, aniž by ho zemědělci museli aplikovat do nor. Je to velmi nebezpečné pro všechny živočichy. Zejména je pro nás nepochopitelné povolení v remízcích a polních příkopech, které jsou často jediným útočištěm polních ptáků,“ podotýká Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické.

Plošné rozmístění jedu v krajině je nebezpečné a krátkodobé řešení

Jako jeden z nejpočetnějších hlodavců je hraboš kořistí mnoha druhů ptáků, například poštolek, káňat, sýčků, kalousů, ťuhýků, volavek a dalších. „V těchto dnech se na polích ve velkých počtech shlukují také čápi, kteří budou brzy odlétat na jih a hraboši pro ně představují prostřený stůl. Otrávení hraboši je mohou ohrozit na životě. Je přitom pravděpodobné, že gradace by skončila i bez použití chemie. Když už se jedy musí použít, je šetrnější aplikace přímo do nor. Na povrchu se k nim kromě ptáků snadno mohou dostat i zajíci nebo srnci. A pozření otrávených hrabošů ohrožuje i psy a kočky,“ říká Zámečník.

Ptáci, na rozdíl od zemědělců, silný hraboší rok přivítali. Díky dostatku hlodavců mohli dravci a sovy uživit mláďata a posílit populaci. „Objevili jsme rekordní rodinu se 7 mláďaty kriticky ohrožených sýčků, kteří jich jinak mívají 3 až 5. Celkově jsme spočítali o třetinu mláďat sýčků víc než loni. To je skvělá zpráva, protože sýčků u nás zbývá posledních sto párů,“ říká Martin Šálek, který se v České společnosti ornitologické a na Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR zabývá výzkumem a ochranou zemědělské krajiny.

Dravcům se díky hrabošovi dařilo, teď je může zahubit

Jenomže plošná aplikace jedu je povolena ve 48 okresech ze 76 včetně severozápadu republiky, kde má sýček kmenovou populaci a včetně celé jižní Moravy. Tam ornitologové díky hrabošovi letos pozorovali ptačí baby boom. „Kromě toho, že ptáci měli více mláďat, u nás zahnízdily i raritní druhy. Vzácná sova kalous pustovka hnízdila na jižní Moravě dokonce v 50 párech, jindy u nás hnízdí jen výjimečně. Na Olomoucku poprvé od 70. let 20. století prokazatelně vyhnízdila poštolka rudonohá. K dalším raritám patří orel královský, raroh velký či moták pilich. Tito a další budou plošným rozmístěním jedu výrazně ohroženi. Nejde ale pouze o ptáky. Návnady jsou hrozbou i pro už tak malou populaci ohroženého tchoře stepního,“ říká Šálek.

Podle Zámečníka hrabošovi nahrává intenzivní způsob zemědělství s velkými lány. „S hrabošem si lépe poradí pestrá krajina s křovinami a remízky, kde žije víc predátorů, kteří se na hraboše specializují. Krátkodobým řešením je možné podpořit přítomnost ptačích predátorů hrabošů například umísťováním berliček, ze kterých mají lepší rozhled. Dlouhodobým a vhodnějším řešením je vytvoření pestré krajiny namísto současných monokultur,“ říká Zámečník.

Pomůžete nám s kontrolou?

Ornitologové apelují na veřejnost, aby každý nález živočicha na poli s podezřením na otravu hlásila na Českou inspekci životního prostředí – cizp.cz. „Zároveň prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz,“ žádá Zámečník.

Dodává, že neexistuje žádné odborné posouzení dopadu takto plošné aplikace rodenticidů na životní prostředí. „Ministerstvo životního prostředí by takový posudek mělo před rozhodnutím požadovat,“ domnívá se Zámečník.

Česká společnost ornitologická dlouhodobě upozorňuje, že kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy. Prostřednictvím petice https://www.birdlife.cz/peti… apeluje na ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství a nepodporoval používání pesticidů. Petici podepsalo už více než 30 tisíc lidí.

Zdroj: úřední deska Ministerstva zemědělství
Rozhodnutí najdete: eagri.cz/public/web/…
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V červenci v havlíčkobrodské porodnici zaznamenali rekordní počet porodů, narodilo se 160 dětí
Za posledních dvacet let se tolik dětí za měsíc v porodnici v Havlíčkově Brodě nenarodilo. Až letos v červenci, kdy přišlo na svět přesně 160 miminek - 159 porodů, z toho jeden pár dvojčat.
"To jsme za dvacet let, co tu pracuji, neměli. Skutečně nemůžeme hovořit o prázdninovém provozu, uskutečnilo se u nás v průměru pět porodů denně," říká s úsměvem porodní asistentka Hana Zadinová, která vede statistiky novorozenců v naší nemocnici.
Porodnice tak doslova praskala ve švech. Narodilo se 94 chlapců a 66 holčiček a nejčastějšími jmény, která maminky dávaly svým dětem jsou Jan a Jakub, Ema/Emma, Eliška a Kristýna.
I srpnové dny ukazují, že nadílka bude početná. Aktuálně se blížíme k 900 porodu letošního roku. Letní měsíce patří dlouhodobě k měsícům s největší porodností. V loňském roce se nejvíc dětí narodilo v září - celkem 143 dětí. Druhým největším číslem měsíční porodnosti byl červenec 2008, kdy se uskutečnilo 149 porodů . Podobná čísla jsme zaznamenali i v červenci 2011 - 147 porodů a v březnu 2010 - 145 porodů.

Všem šťastným rodičům gratulujeme!!!! Děkujeme, že si pro tento krásný okamžik vybrali naši porodnici a všem za dlouholetou důvěru, díky níž jsme nejoblíbenější porodnicí v Kraji Vysočina.

Velké poděkování patří personálu gynekologicko-porodnického oddělení, který i v době dovolených poskytuje rodičkám a novorozencům maximální komfort, skvělé služby a notnou dávku empatie...
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Světelští policisté zastavili muže se zákazem řízení
Policisté ze Světlé nad Sázavou zastavili v úterý 6. srpna kolem půl jedenácté dopoledne v katastru obce Závidkovice osobní automobil Ford. Řidičem vozidla byl čtyřiadvacetiletý muž z Chrudimska.
Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má městským úřadem od dubna letošního roku vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. Další jízdu policisté muži na místě zakázali a vše zadokumentovali.
Svým jednáním muž naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Bítešan získal ve Strážnici prestižní ocenění
Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici se letos zúčastnila skupina dívek a muzikantů z Národopisného souboru Bítešan a za své vystoupení v rámci pořadu Písně pro nevěstu získal soubor z Velké Bíteše prestižní titul Laureát MFF Strážnice 2019.
„Ocenění je o to cennější, že jen zřídka kdy ho získávají účastníci z Kraje Vysočina. V průběhu uplynulých 36 let získal titul laureáta pouze Pramínek Jihlava, a to v roce 2012,“ informovala Silva Smutná z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury Muzea Vysočiny Třebíč.

Strážnický folklorní festival je nejstarší a největší akcí svého druhu v Evropě a koná se každoročně za podpory Ministerstva kultury. Organizátorem festivalu je Národní ústav lidové kultury a město Strážnice. V programu letošního 74. ročníku účinkovala také skupina zpěvaček a muzikantů z Velké Bíteše. Jejich pásmo „Co budeme dělat, my děvčátka“ složené z milostných písní Horácka a Podhorácka bylo součástí pořadu autorek Kateřiny Kovaříkové a Aničky Maděričové nazvaného „Písně pro nevěstu“. Pořad byl situován do amfiteátru Skanzen a Bítešané vystoupili společně s dalšími pěti ženskými pěveckými sbory a sólistkami z různých míst Moravy i Slovenska – Brno, Bulhary, Kunovice, Nivnice, Velká Bystřice a Kúty. V bítešské skupině byly věkově nejmladší zpěvačky a jejich pásmo bylo složené z deseti milostných písní: „dívka se poprvé zamiluje, sní o svatbě, ostatní kamarádky s ní první lásku prožívají...“.

Program celého festivalu byl rozvržen do tří dnů (28. až 30. června). Jeho skladbu tvořilo 42 pořadů, vystoupilo v nich kolem 3 500 účinkujících z ČR a asi 200 ze zahraničí, z toho 160 souborů a skupin. Zakončení festivalu slavnostním galaprogramem „To nejlepší na konec“ probíhalo v amfiteátru Bludník v zahradě zámku, během něhož bývá každoročně oceňováno několik nejzdařilejších pořadů nebo výkonů účinkujících. Národní ústav lidové kultury udělil při této příležitosti jeden z pěti titulů Laureát MFF Strážnice 2019 právě Dívčímu sboru Národopisného souboru Bítešan, a to za působivou interpretaci písňového regionálního materiálu.

Ocenění je o to cennější, že jen zřídka kdy ho získávají účastníci z našeho regionu. Z území Kraje Vysočina v průběhu uplynulých 36 let získal titul laureáta pouze Pramínek Jihlava v roce 2012. Zpěvačky a muzikanti z Národopisného souboru Bítešan z Velké Bíteše si za letošní úspěch zaslouží velikou gratulaci.

Fotoreportáž z vystoupení ve Strážnici: www.muzeumtr.cz/http…
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava mečíků a jiřin o víkendu v Jinošově na Třebíčsku
Již 14. výstava mečíků a jiřin se uskuteční v sobotu 10. a v neděli 11. srpna v prostorách obecního úřadu v Jinošově na Třebíčsku. Přístupná bude od 9 do 18 hodin.
Expozice představí naše i zahraniční odrůdy a další doplňující a prodejní expozice (zahrádkářské výpěstky, cibuloviny, keramika, kaktusy, řezbářské výrobky, perníčky a jiné).

Nově je připraven dětský koutek.

Vstupné dobrovolné.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Při opravě městského domu v ulici Matky Boží v Jihlavě se našly barokní malby
Bytové oddělení odboru správy realit městského úřadu každoročně opraví desítky domů v Jihlavě. Rutinní práci však letos přerušil výjimečný nález, a to v domě na ulici Matky Boží 12. Při odstraňování omítek zedníci odhalili nástropní malby v klenbě krytého dvora. Na klenby domu v ulici Matky Boží někdo před dvěma sty lety namaloval slunce a oblaka.
„Po konzultaci s akademickým malířem Pavlem Procházkou jsme objednali jejich restaurování. Po dokončení prací se na stropě objevily dvě krásné malby měsíce a slunce, obklopené oblaky,“ uvedl náměstek pro úsek správy realit Petr Laštovička.

Dle restaurátorského průzkumu jsou malby z období baroka v Jihlavě ojedinělým nálezem. „Malby mají symbolizovat přání: „Dej Bůh štěstí tomu domu.“ Slunce představuje majitele domu a měsíc jeho manželku jako paní domu,“ přiblížil restaurátor maleb Pavel Procházka.

Dům v ulici Matky Boží 12 je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Restaurátorské práce proto musely být provedeny šetrně.

„Po náhodném nálezu maleb na klenbě domu byl proveden celoplošný odkryv nástropních maleb a doplnění chybějících omítek. Poté byla malba sjednocena retuší a doplněna rekonstrukcí,“ uvedl Pavel Procházka.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Během letošních sedmi měsíců se na Vysočině stalo 2700 dopravních nehod; zemřelo 28 lidí
V průběhu prvních sedmi měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na silnicích v našem kraji celkem 2 700 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod zvýšil, a to o 290 dopravních nehod, což představuje zvýšení o dvanáct procent.
Letošní dopravní nehody si vyžádaly již osmadvacet obětí – čtyřiadvacet účastníků zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě a čtyři účastníci podlehli vážným zraněním později ve zdravotnickém zařízení. Loni při dopravních nehodách v našem kraji zemřelo 18 osob, takže letošní úmrtí představují nárůst o deset obětí, což představuje výrazný nárůst o 56 procent.

Celkem 49 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o dvanáct procent – loni se těžce zranilo 56 osob. Dalších 718 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až červenec roku 2018 o 112 lehce zraněných nižší, což představuje snížení o třináct procent. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se letos vyšplhala na částku převyšující 174 446 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 je o patnáct procent vyšší.

V 87 případech policisté při šetření dopravní nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo a v pěti případech byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížil o osmnáct procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující čtyři promile alkoholu:
(zpráva o dopravní nehodě v Humpolci: Silně opilá žena havarovala. Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v neděli 4. srpna kolem půl deváté ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Humpolci. Sedmapadesátiletá řidička osobního vozidla Peugeot 307 projížděla v Humpolci po silnici II/347 a jela od ulice Kamarytova směrem k ulici Čejovská. Při výjezdu z kruhového objezdu vlivem opilosti nezvládla řízení svého vozidla a vyjela přes zvýšený ostrůvek do protisměrného jízdního pruhu a dále mimo komunikaci na travnatou plochu, kde narazila přední částí vozidla do sloupu veřejného osvětlení. Po tomto střetu ale pokračovala s vozidlem dále v jízdě po ulici Čejovská, kde havarované vozidlo odstavila. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob, došlo pouze ke hmotné škodě na osobním vozidle a sloupu veřejného osvětlení, kdy byla celková škoda odhadnuta na částku 31 000 korun. Na místě se nacházela hlídka obvodního oddělení Humpolec a policisté provedli u ženy dechovou zkoušku. Její výsledek byl pozitivní - 4,01 promile alkoholu v dechu. Pozitivní hodnoty měly také opakované dechové zkoušky - 3,69 a 3,55 promile alkoholu v dechu. Řidičce policisté na místě zadrželi řidičský průkaz. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem šetření ze strany policistů dopravního inspektorátu Pelhřimov. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky).

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat po celé období letních dvouměsíčních prázdnin. V průběhu léta se policisté také zaměří na častější kontroly motocyklistů, cyklistů i chodců.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024