Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 17.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nová doba
Za poslední roky se s podnebím na Zemi nic zvláštního nestalo. Přitom hlasitost hysterického alarmismu se zvýšila několikanásobně. O čem to svědčí?
Jen o tom, že alarmisté si najali kvalitnější a dražší mediální agentury. Ty dobře znají svou práci a tak nejlépe vědí, že racionálními argumenty nelze cílů alarmistů dosáhnout. Je nutno vsadit na jednu kartu. Na kartu emocí, citového vydírání, vnucování pocitu viny. K tomu postačí kýčovité ikony, přestřelené výkřiky, burcování bez seriózně doložitelné příčiny.

A co je tím cílem? Někteří alarmisté už to říkají nahlas: zavedení válečného stavu, zavedení válečné správy ekonomiky a „dočasné“ upozadění demokracie, protože na ni ve chvíli největšího ohrožení přece není čas. Militantní kolektivisté vždy snili o tom, jak nás oberou o zbytky svobody. Nyní přišli na to, jak to udělají. Ve válce se všichni musejí uskrovnit, musejí dodržovat tuhou disciplínu a zapomenout na své individuální zájmy. A tak tihle zelení revolucionáři vyhlásili válku s podnebím. Když jde o přežití lidstva (a o nic menšího), kdo by se ptal po demokracii, po svobodě či po volném trhu. O podnebí nejde. Jde o nás.

Nastává nová doba. Jak jí budeme říkat? V době postdemokratické už žijeme. Přichází doba postracionální.

Stanovisko IVK ke dni 16. 8. 2019
Ladislav JAKL



Zpět nahoru na obsah...

Řidič v Havlíčkově Brodě měl pozitivní test na kokain
Havlíčkobrodští policisté zastavili ve čtvrtek 15. srpna kolem desáté hodiny dopoledne na ulici Kyjovská v Havlíčkově Brodě osobní automobil Škoda.
V rámci silniční kontroly policisté u šestatřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který byl pozitivní na kokain.
Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Další jízdu mu na místě zakázali.
Případ policisté zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září
Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících. Žádosti o dotace v rámci titulu Hospodaření v lesích 2019 II. bude Kraj Vysočina přijímat od 2. do 30. září 2019. Už nyní mají žadatelé možnost konzultovat obsahy žádostí a připravovat jejich podání na oddělení zemědělství nebo si je prostudovat na webových stránkách Kraje Vysočina.
„Jde o zopakování dotačního titulu z Fondu Vysočiny s upraveným názvem Hospodaření v lesích 2019 II., v rámci něhož bylo na jaře letošního roku rozděleno mezi 474 žadatelů 26 miliónů korun. Stejně jako na jaře byly uspokojeny všechny správně zaslané žádosti, předpokládáme, že podzimní výzva, v rámci níž nabízíme dvojnásobek peněz, pokryje opět všechny doručené a následně správně vyúčtované požadavky,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Až půl miliónu korun mohou jednotlivě získat všichni majitelé lesů na území Kraje Vysočina nebo osoby v lesích hospodařících. Fakt, zda osoba uspěla už v jarní dotační výzvě, nemá na udělení opakované podpory žádný vliv. Obsah výzvy je už nyní k dispozici na webových stránkách Fondu Vysočiny, zde jsou uvedeny všechny informace potřebné k administraci žádosti, a to včetně metodické příručky, která zájemce o dotace provede vyplněním žádosti. Text dotační výzvy je obdobný jako na jaře.
„Dotace Kraje Vysočina jsou směřovány na pořizování oplocenek, o které se na jaře žádalo v téměř 99 % případů. Oplocenka musí být osázena z 50 % vyjmenovanými dřevinami,“ upozorňuje Martin Hyský na skutečnost, ve které se v minulosti hodně chybovalo.

Zářijové podání správně vyplněné žádosti je pouze prvním krokem ke krajské dotaci. Poté, co budou doručené žádosti formálně zkontrolovány a zadány do dotačního systému, schválí krajské zastupitelstvo uzavření smluv.
Podle Martina Hyského by první smlouvy mohlo krajské zastupitelstvo odsouhlasit už v listopadu letošního roku, další pak v prosinci. To však žadatelům nebrání realizovat práce v lese, protože dotační titul je nastaven tak, že žadatel může uplatnit náklady ode dne podání žádosti. Vzhledem k tomu, že dotační titul disponuje dostatkem peněz, předpokládá vedení Kraje Vysočina, že žádosti o dotace budou podávány průběžně celý měsíc. Program Hospodaření v lesích 2019 II. totiž nebude vyhlášen jako soutěžní, peníze dostanou žadatelé, kteří správně požádají a nejpozději do 31. července 2020 vyúčtují skutečné náklady, které také podle metodiky doloží.

Žádosti v papírové podobě, elektronická podání prostřednictvím podatelny Krajského úřadu Kraje Vysočina posta@kr-vysocina.cz nebo prostřednictvím datové schránky budou přijímány od 2. září 2019 od 8:00 hodin.

Průběžné informace ke zpracování projektů bude poskytovat odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina:
Ing. Lenka Vondrová, tel. 564 602 209, e-mail: vondrova.l@kr-vysoci…
Ing. Milan Hejda, tel. 564 602 366, e-mail: hejda.m@krvysocina.cz.

Ještě jednou upozorňujeme, že před finálním podáním žádosti je možné si nechat žádost zkontrolovat výše uvedenou osobou, můžete se tak vyhnout případnému vyřazení žádosti z hlediska zbytečného administrativního pochybení.

Další dotace na hospodaření v lesích mohou žadatelé získat i z dalších zdrojů:
Nařízení vlády č. 30/2014 Sb., např. na obnovu lesa, zajištěnou kulturu, probírky – prořezávky, vyklizování nebo přibližování dřeva koněm/strojem, likvidace klestu štěpkováním či drcením, sanaci vytěženého dřeva – žádosti se podávají na krajský úřad průběžně po podaném ohlášení
Program rozvoje venkova – žádosti se budou podávat od 8.10. do 29.10.2019 prostřednictvím Portálu farmáře např. zavádění preventivních opatření v lesích, obnova lesních porostů po kalamitách, investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin, neproduktivní investice v lesích, přeměna porostu náhradních dřevin, technika a technologie pro lesní hospodářství
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 ve Velkém Meziříčí bude od půlnoci do neděle šesti hodin ráno úplně uzavřená
Dálnice D1 ve Velkém Meziříčí bude od půlnoci do neděle 18. srpna šesté hodiny ranní zcela uzavřená pro veškerý provoz. Důvodem je rekonstrukce nadjezdu vedoucího k rozhledně a sjezdovce na Fajtově kopci. Uvedlo to Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Objízdná trasa povede přes sjezd Velké Meziříčí-západ na 141. kilometru dálnice, poté po silnici II/602 přes Velké Meziříčí a zpět na D1 se řidiči vrátí na 146. kilometru po nájezdu Velké Meziříčí-východ. V opačném směru je trasa obrácená.
Částečné omezení již potrvá od soboty 17. srpna 16 hodin do nedělního odpoledne.

Nadjezd byl postaven spolu s dálnicí v 70. letech dvacátého století. V květnu ho silničáři bourali, v noci ze soboty na neděli osadí novou mostovku. Souvisí to s rekonstrukcí úseku dálnice mezi exity 141 a 146 u Velkého Meziříčí s mostem Vysočina, jehož mostovka je dlouhá 425 metrů a vede ve výšce 76 metrů.
Přestavbu skoro šesti kilometrů D1 zajišťuje firma Metrostav, dokončit ji má do dubna 2021. Cena stavby je podle smlouvy 1,583 miliardy korun bez daně.



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Veselé barely a popelnice z rukou potomků sochaře Františka Němce z Hriště u Přibyslavi
Šeď nádob na odpadky a dešťovou vodu odmítly děti z Prahy, které v Přibyslavi na Pecháčkově ulici prožívaly letošní prázdniny. Sourozenci nešetřili barvami ani časem a prokázali výtvarný talent. Není divu, vždyť jejich kořeny sahají do rodiny akademického sochaře Františka Němce, rodáka z Hřiště, který padl v první světové válce v památné bitvě u Bachmače.
Akademický sochař František Němec (narozen: 5. ledna 1882 ve Hřištích; zemřel: 10. března 1918 u Bachmače se narodil v malé obci Hřiště u Přibyslavi. Podle pověsti tato obec dostala jméno podle toho, že údajně v těchto místech páni z Ronova, vlastníci nedalekého hradu, tady měli kolbiště - hřiště, místo, kde pořádali turnaje nebo se cvičili ve zbrani.
Malý František svoje dětství i první školní léta prožíval v rodné vísce. Ničím příliš nad ostatní vrstevníky nevynikal. Ale jeho nadání pro kreslení si po čase všiml místní učitel Aleš Klaus. Ten když viděl, jak si obratně počíná s tužkou nebo s nožíkem, kterým vyřezával pro své potěšení nebo pro potěchu svých vrstevníků zvířátka či rozličné postavičky k Betlému, doporučil jeho rodičům, aby se vyučit truhlářem - řezbářem. Tak mladý František nastoupil do učení v nedaleké Jihlavě. Brzy dosáhl takové zručnosti, že mu byly svěřovány i náročné ozdobné řezby drahého nábytku pro jihlavské měšťany.
Ještě před vyučením a složením závěrečných zkoušek odešel do Frankfurtu nad Odrou, aby se seznámil u tamních řezbářů s novými postupy a směry ve zdobení nábytku. Po návratu a složení tovaryšských potřebných zkoušek odešel do Prahy. Rozhodl se, že se pokusí studovat na uměleckoprůmyslové škole. Jeho rodiče však nebyli příliš majetní, proto mu studia platit nemohli.
On však od svého snu stát se sochařem, nechtěl ustoupit. Našel si v Praze - Bubenči malý podkrovní byt a přivedl sem i svoje dvě sestry. Živil sebe i sestry příležitostnou řezbařinou a při tom pilně studoval. Nejprve se stal žákem profesora Stanislava Suchardy a pak i Josefa Václava Myslbeka. Stal se jedním z nejnadanějších studentů. Vytvořil řadu bust, reliéfů i figurálních soch.
Jeho slibně se rozvíjející uměleckou dráhu ale přerušila první světová válka. Hned na jejím začátku, v červenci roku 1914 musel narukovat na východní frontu a již v září téhož roku padl do ruského zajetí. I tady se pokoušel tvořit. Dokonce se zúčastnil jedné tamní výtvarné výstavy a jeho práce byla vyhodnocena jako nejlepší. Z této doby pochází i socha - poprsí Michaela Vasiljeviče Lomonosova (ruský vědec, historik, umělec, je po něm pojmenována moskevská univerzita). Tehdy bylo údajně zakoupeno pro univerzitu v Kazani. Byl optimistou a věřil, že se zdráv vrátí zpět do Čech. Ovšem osud s ním měl jiné plány.
Dne 10. března 1918 v Rusku, v bitvě u Bachmače umírá jako čs. legionář ve věku 36 let. Na památku tohoto nadějného umělce byla později na jeho rodném domku ve Hřištích odhalena pamětní deska.
- ih -



Zpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy děl Miloše Jiránka v jihlavské galerii v úterý 20. srpna
Komentovaná prohlídka výstavy děl Miloše Jiránka (1875 - 1911) Tichý hlas v podání kurátorky výstavy Jany Bojanovské v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě se bude konat v úterý 20. srpna od 17 hodin.
Výstava představuje jednu ze zakladatelských osobností českého moderního umění Miloše Jiránka, malíře, literáta, výtvarného kritika a také organizátora výtvarného života přelomu 19. a 20. století. Ve svém rozsáhlém malířském díle ovlivněném francouzským impresionismem i následnými moderními směry usiloval Jiránek o nové pojetí zejména figurální malby, ale i portrétní tvorby, krajinomalby a námětů zachycujících všední život.

Zapůjčitelé: kromě OGV v Jihlavě a KGVU ve Zlíně, dále SNG Bratislava, GMU v Roudnici nad Labem, Moravská galerie v Brně, Oblastní galerie Liberec, GVU v Ostravě, ZČG Plzeň, SGVU v Litoměřicích, Památník národního písemnictví, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group a také soukromí zapůjčitelé.

Miloš Jiránek – životní data:

19. listopadu 1875 - narozen v Lužci nad Vltavou jako starší ze dvou synů Ladislava Františka Jiránka a Marie Jiránkové, rozené Kratochvílové.
1886-1894 - studia na Akademickém gymnáziu v Praze. Navštěvoval soukromé hodiny kreslení u malíře J. F. Gretsche.
1894 - zapsal se na Akademii výtvarných umění v Praze k M. Pirnerovi, odkud po třech semestrech odešel k V. Hynaisovi. Zároveň studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlo-Ferdinandovy.
1896 - vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes
1897 - spolupracoval se spolkovým časopisem Volné směry a stal se výtvarným kritikem Radikálních listů.
1900 - v březnu předčasně ukončil studia a odjel do Benátek a Terstu. Po návratu maloval v Troji u Prahy. V září odjel do Paříže, kde se seznámil se sochařem Augustem Rodinem.
1901 - začal se ve větší míře věnovat portrétům.
1902 - podílel se na organizaci pražské výstavy A. Rodina, v červenci se usadil ve Velké nad Veličkou a začal malovat místní prostředí. V říjnu se vrátil do Prahy.
1903 - dokončil obraz Sprchy v pražském Sokole (NG Praha), kterým modernisticky přehodnotil akademické téma mužského aktu. Od dubna pobýval a tvořil na Horňácku v Nových Lhotkách (Nová Lhota). Koncem května se přesunul do Velké. V červenci se usadil v Myjavě, kde jej inspirovaly místní trhy a krajina.
1904 - počátkem roku pobýval v Mnichově. V červnu se usadil v Detvě, kde se zaměřil na figurální náměty. Stále intenzivněji se zabýval realizací zbojnického cyklu (1902-1906). Koncem roku se seznámil se svou budoucí ženou Antonínou Zedníkovou, studentkou pražské Uměleckoprůmyslové školy, která se záhy stala jeho stěžejním modelem.
1905 - v dubnu se vydal opět na Slovensko a usadil se v Detvě. Do Prahy se vrátil již koncem května. Podílel se na přípravě pražské výstavy E. Muncha. Vydal studii o J. Mánesovi.
1906 - v dubnu a srpnu se vypravil na poslední delší pobyty na Slovensku. 15. prosince se oženil s Antonínou.
18. října 1907 - narodili se synové Miloš a Ladislav
1908 - dokončil autobiograficky laděnou knihu Dojmy a potulky 1901-1908, kterou vydal SVU Mánes. Vydal také studii o H. Schwaigrovi.
1909 - stal se členem výboru SVU Mánes a šéfredaktorem Volných směrů, léto strávil s rodinou ve Starém Kolíně a v Labské Týnici (Týnec nad Labem), kde maloval krajiny a městské exteriéry. Vznikla jeho zásadní přednáška O českém malířství moderním.
1910 - v dubnu zahájil svou první soubornou výstavu v pražském Topičově salonu, místo veřejného docenění se jeho dílo setkalo s nepochopením a kritikou. V létě pobýval rodinou v Nových Dvorech, kde se věnoval krajinným a architektonickým motivům. Na sklonku podzimu se vlivem pracovního vypětí a stresu nervově zhroutil.
1911 - v březnu absolvoval léčení ve francouzském Mentonu. Po návratu do Prahy se jeho zdravotní stav zhoršoval. 28. srpna se narodila dcera Milada. 2. listopadu zemřel v nervovém sanatoriu ve Veleslavíně u Prahy na tuberkulózní zánět mozkových blan.

Výstava v OGV na jihlavském náměstí potrvá do neděle 25. srpna.
- ogv -



Zpět nahoru na obsah...

Muž usedl za volant i přes platný zákaz řízení
Ve čtvrtek 15. srpna kolem páté hodiny večer policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě zastavili vozidlo, jehož řidič za volant usedl v době vysloveného zákazu.
Nákladní automobil MAN kontrolovala policejní hlídka na ulici Nečasova v Novém Městě na Moravě. Provedenou lustrací policisté zjistili, že šestapadesátiletý muž má od května letošního roku platný zákaz řízení na dobu dvaceti měsíců. Policisté mu další jízdu zakázali a vše zadokumentovali.
Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024