Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 23.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nejdřív Živé kino, pak Ji.hlava; Živé kino Praha zve do obýváku i střižny: na Komunismus a síť režiséra Karla Vachka i videoart Radka Pilaře
Příští čtvrtek startuje v Praze Živé kino. Zve diváky jako každoročně na to nejnovější z českého filmového dokumentu. „Jde o filmy, které uvidíte ve světové premiéře v Ji.hlavě. V tuto chvíli jsou těsně před dokončením, a promítat se bude na místech, kde vznikaly; třeba ve filmové střižně nebo u režisérů doma,“ přibližuje koncept ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka.
„Letošní výběr odráží rozmanitost jihlavského festivalu. Představíme film legendárního tvůrce české nové vlny Karla Vachka, nové snímky české i experimentální soutěže stejně jako práce začínajících filmařů.“ Vstup na projekce je možné získat výhradně přes esemesky a počty diváků jsou omezené", dodává Marek Hovorka.

Vachek, video, Morava!
Co letošní Živé kino nabídne? Dlouho očekávaným dílem je mnohahodinová dokumentární esej Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie, ze které režisér divákům promítne první, asi sedmdesátiminutový díl. Devátý film jednoho z nejpůvodnějších českých režisérů posledního půlstoletí sleduje ve čtyřech částech současnou politiku, filozofii, náboženství a umění. Jednapadesát let od pražského jara a tři dekády po listopadovém převratu Vachek bilancuje a nabízí vizi budoucnosti: přímou demokracii, kterou podle něj umožní globální síť, která propojí lidstvo. „Důležitá myšlenka toho filmu je, že když chce žít člověk v pravdě, musí být taky sviňák. Protože pravda všechny bolí, a tak se vám zdá, že pravdu je líp nedělat!“ říká o své novince Vachek. „Světová premiéra Vachkova filmu v Ji.hlavě je velkou událostí a velmi se z ní těšíme. Vachkovi bylo nedávno osmdesát a ve filmu promýšlí a formuluje vizi budoucnosti, to vše na pozadí svého života a díla,“ doplňuje Marek Hovorka.

Živé kino dále nabídne snímek o českém videoartu z dílny Adély Komrzý; jmenuje se Viva video, video viva a představuje divákům slavného výtvarníka Radka Pilaře jako průkopníka českého videa. „Videoart se u nás vyvíjel v bublině utaženého politického režimu nezávisle na zahraničí, kde byl svými možnostmi a otevřeností v předstihu. A děda byl jeden z prvních, kdo u nás s videem jako nástrojem pro své umělecké vyjádření začínal,“ říká o filmu režisérka a Pilařova vnučka Komrzý. „Byl mi necelý rok, když děda zemřel. Po pětadvaceti letech od jeho smrti jsem se dostala do jeho pracovny. K zápiskům, textům a deníkům, ke kazetám, které natočil. Chtěla jsem objevit i pocítit prvotní fascinaci a touhu ‚videistů‘ pro tehdy tak revoluční technologii,“ dodává režisérka.

Neotřelý zážitek slibuje projekce připravovaného experimentálního počinu Martina Ježka Mohyla války. „Reentactment neboli historická rekonstrukce (bitvy) je něco mezi hrou, ochotnickým divadlem, spartakiádou a land artem. Nejvíce připomíná stav organizovaného násilí neboli válku,“ přibližuje režisér svůj projekt. „Filmovými manévry prostředkuje věčnou touhu lidí se navzájem vyvraždit,“ dodává.

Surreální divokostí překvapí snímek Petra Šprincla Morava, krásná zem III, dokumentární koláž, která hledá kořeny svérázné moravské kultury. „Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, ohlašuje historickou událost, nález Rukopisu Mikulčického, jenž odhaluje historický význam Velkomoravské říše. Slabáková dá dohromady moravské patrioty, dechovku, klerofašistu, brněnského satanistu a spolek penzionovaných ochotníků, aby tuto senzaci oslavili velkolepým moravským muzikálem.“ V programu Živého kina nebude chybět ani přehlídka krátkých filmů z projektu My Street Films, který propojuje mladou generaci s profesionálními českými dokumentaristy.

Paralelně s Živým kinem Praha probíhá již tradičně Živé kino Jihlava. Na neobvyklých místech ve městě bude k vidění pět výrazných autorských dokumentů, které zazářily na loňské Ji.hlavě. Třeba snímky Central Bus StationTomáše Elšíka nebo Můj neznámý vojín Anny Kryvenkové. Živé kino Jihlava startuje v pátek 23. srpna a vstup na všechny projekce je zdarma.

Sarajeho ocenilo Čákányovou
Letos popatnácté Ji.hlava také uspořádala prezentaci dokončovaných snímků z regionu střední a východní Evropy s názvem Docu Talent from the East. Z filmového festivalu v Sarajevu si cenu pro nejlepší připravované projekty odvezly hned dva projekty: filozoficky laděný vizuální experiment Frem slovenské režisérky Viery Čákányové, jehož producentkou je za společnost Hypermarket Film Nina Numankadić, a snímek Kix maďarských režisérů Bálinta Révésze a Dávida Mikulána, který sleduje osudy jednoho problematického dítěte. „Region východní Evropy je na filmových festivalech, nejen na západ od nás stále přehlížený,“ říká ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka. „Proto prostřednictvím Docu Talents upozorňujeme na výrazné východoevropské autory. A těší nás, že vybrané filmy rezonují na dalších zahraničních festivalech, třeba na právě skončeném festivalu v Locarnu či třeba v Sundance,“ dodává Hovorka.

Živé kino Praha proběhne ve dnech 29. 8. až 7. 9. 2019 www.ji-hlava.cz/zive…
23. MFDF Ji.hlava se koná 24. až 29. 10. 2019. Do 23. 9. je možné pořídit výhodnou akreditaci za 600 Kč. Více informací na www.ji-hlava.cz, Facebooku a Instagramu.

Zuzana KOPÁČOVÁZpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 u Velkého Beranova bude ze soboty 24. na neděli 25. srpna několikrát krátkodobě uzavřena
Dálnice D1 u Velkého Beranova na Jihlavsku bude v noci v sobotu 24. srpna od 23. hodiny do neděle 25. srpna šesté hodiny ráno průběžně krátkodobě uzavřena.
Uzavírky budou pětkrát ve směru na Brno a pětkrát ve směru na Prahu a to vždy na maximálně 15 minut. Důvodem je osazování nosníků nadjezdu na 120. kilometru.

Vzhledem k přípravným a dokončovacím pracem bude doprava čtyřiadvacet hodin od sobotního poledne vedena v režimu 1+1.

Objížďky stanoveny nebyly. Provoz bývá minimální, auta tam počkají.

Přestavba nadjezdu je součástí rekonstrukce dálnice mezi Velkým Beranovem na Jihlavsku a Měřínem na Žďársku, která začala v dubnu. Finanční náklady činí 1,888 miliardy korun bez daně. Opravy asi patnácti kilometrů na dálnici mají skončit do listopadu roku 2021.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zloděj odnesl elektrokoloběžku z chodby restaurace v ulici Za poštou v Jihlavě, způsobil škodu asi dvacet tisíc korun
Policisté pátrají po pachateli, který ve středu 21. srpna mezi 20. - 20.30 hodinou v Jihlavě v ulici Za Poštou odcizil odloženou elektrokoloběžku a majiteli tak způsobil škodu přibližně dvacet tisíc korun.
"Pachatel odcizil černou koloběžku značky Egret z volně přístupné chodby restauračního zařízení. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli a odcizené koloběžce policisté pátrají", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řepkový olej a zeleninové pomazánky z Vysočiny se prezentují na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích
Na stánku Vysočiny se v letošním roce na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích prezentují vynikající zeleninové pomazánky od firmy Seneb z Pelhřimova a za studena lisovaný řepkový olej nejvyšší kvality z rodinné firmy manželů Hniličkových z Havlíčkova Brodu.
Nabídku pro návštěvníky jako už tradičně doplňují na krajském stánku ochutnávky nejnovějších výrobků nesoucích logo Regionální potravina. Země živitelka potrvá na českobudějovickém výstavišti až do úterý 27. srpna.

Stánek s regionálními produkty a informačními materiály Kraje Vysočina najde veřejnost po celou dobu agrosalonu v pavilonu T.
"Tradiční přehlídka zemědělství a potravinářství Země živitelka je každoročně příležitostí i pro menší výrobce z Vysočiny ukázat a nabídnout své produkty široké veřejnosti, neboť areálem výstaviště projde v průběhu výstavy více než 100 tisíc návštěvníků. V minulosti se už na stánku Vysočiny představili například producenti sýrů, pěstitelé kmínu, výrobci koření, včelaři a mnozí další,“ uvedl vysočinský hejtman Jiří Běhounek.

Brány výstaviště v Českých Budějovicích jsou otevřeny až do úterý 27. srpna denně od 9 do 18 hodin, v úterý pak do 17 hodin.
Více informací o Zemi živitelce na https://www.zemezivitelka.cz/
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Chystaná rekonstrukce Vrchlického ulice v Jihlavě pomůže snížit hluk; vedení města řešilo s obyvateli výstavbu nových zastávek MHD
Náměstci primátorky Jihlavy Petr Laštovička a Vít Zeman se v tomto týdnu sešli s obyvateli lokality U Dubu na Vrchlického ulici. Probírali s nimi přímo na místě chystanou stavbu nových MHD zastávek, které by měly vzniknout přímo u urgentního vstupu do jihlavské nemocnice.
„Občanům ani tak nevadí zastávky samotné, jako spíš narůstající hluk. Cílem schůzky bylo vysvětlit obyvatelům této lokality, že vybudování nových zálivů nebude mít na úroveň hluku žádný vliv,“ sdělil po setkání náměstek primátorky Petr Laštovička.

Zástupci města přesto slíbili zpracovat novou hlukovou studii, na jejímž základě stanoví opatření, která by obyvatelům rušné ulice vyšla vstříc. „Za diskomfort, který lidem kvůli hluku vzniká, by chtěli nějakou kompenzaci, kterou jim můžeme v budoucnu nabídnout,“ řekl Petr Laštovička. Hlukovou zátěž v této lokalitě se podaří snížit o 1,2 decibelu po odstranění protihlukové stěny u nemocnice. Vzrostlá alej stromů, která z vysázených stromků v budoucnu vznikne, pak sníží hluk o dalších několik decibelů.

Snížit intenzitu automobilové dopravy a tím pádem i hluk pomůže právě chystaná podpora MHD. „Zastávky jsou dlouhodobě plánovaným projektem města, který má výrazně zlepšit dostupnost jihlavské nemocnice pomocí MHD. Je běžnou praxí v jiných krajských městech, že každý vstup do nemocnice je pohodlně obsloužen MHD. Cílem je, aby návštěvníci nemocnice nebyli nuceni zatěžovat tuto lokalitu individuální automobilovou dopravou, pokud to není bezpodmínečně nutné,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Laštovička.
Podle něj ale neexistuje žádné rozumné řešení, které by na této silnici výrazně snížilo hluk vzhledem k tomu, jak obecně doprava ve městě roste. „Jsou defacto tři možnosti. Buď instalovat protihlukové stěny, nebo tzv. protihlukový asfalt anebo omezit nebo vyloučit dopravu. První dvě opatření jsou drahá, málo účinná a obyvatelům této lokality kvalitu tichého bydlení nezaručí,“ podotkl náměstek pro dopravu.

Tzv. tichý asfalt je jedno z protihlukových opatření, které může město za cenu zvýšených nákladů realizovat, aby splnilo podmínky Krajské hygienické stanice (KHS) při výstavbě dopravní infrastruktury. „Jde ale o nefunkční opatření, protože tichý asfalt udrží své protihlukové vlastnosti maximálně do první zimy a pak je ztrácí. Navíc stavbu prodražuje o 20 procent a akustická studie stojí desítky tisíc korun, které jsou zcela zbytečně vynaloženy z peněz daňových poplatníků. Protihlukový asfalt je pouze drahé odstranění byrokratické překážky, ale žádné reálné výsledky pro občany nepřináší,“ upozornil náměstek.
Požadavek ohledně protihlukového asfaltu měli hygienici i na společnost Möbelix, jehož prodejna byla na Vrchlického nedávno otevřena. Město jej ale vyhodnotilo jako neopodstatněný a nabídlo nábytkovému řetězci pomoc při vyjednávání s KHS, aby místo něj na vlastní náklady odstranili protihlukové stěny, které odráží hluk do oken lidí, kteří v lokalitě bydlí.

KHS jako partner města
„Město by bylo rádo, kdyby KHS pouze nepožadovala splnění hygienických limitů, ale byla zároveň partnerem, který navrhuje řešení, protože z našeho pohledu žádné rozumné řešení na snížení hluku není. Zpětně napravovat chyby, které vznikly při rozvoji města, už nemůžeme a jakékoliv opatření technického rázu, které známe, bude nefunkční," řekl Petr Laštovička.

Podle něj by KHS měla spolupracovat s městem na jeho vývoji a podílel se i na urbanismu. "Měla by například mít požadavky na developery, aby provedli už v době výstavby například řízenou cirkulaci vzduchu nebo osadili protihluková okna, protože žádné naše dodatečné stavební řešení občanům nepomůže a hluk nesníží,“ dodal náměstek.
Zahájení rekonstrukce Vrchlického ulice je v plánu nejpozději na jaře 2020. Akustickou studii město splní o 0,3 decibelu.
Jaroslav ŠNAJDRZpět nahoru na obsah...

Novoměstská nemocnice od září rozšiřuje služby Ambulance očkování a cestovní medicíny
Od letošního září budeme v nemocnici v Novém Městě na Moravě nově poskytovat komplexní služby týkající se očkování dospělých klientů (po domluvě i mladistvých od 15 let), dále pak konzultace cestovatelům před cestou do exotických zemí. Ambulance očkování a cestovní medicíny začne od září fungovat v prostorách Infekční ambulance nemocnice. Ambulance očkování a cestovní medicíny bude od září ordinovat vždy v pondělí: 13.30 – 16 hodin; v úterý 10.30–16 hodin.
„Zajistíme poradenství před cestou do zahraničí, konzultaci možných zdravotních i jiných rizik, včetně posouzení zdravotního stavu. S pacienty probereme doporučené léky, vhodné očkování pro danou oblast, druh pobytu a roční období. K dispozici budeme mít kompletní nabídku vakcín dostupných v ČR, včetně očkování proti žluté zimnici,“ přibližuje novou službu nemocnice lékařka Martina Jamborová, která ambulanci od září povede.

Dle potřeb klientů bude možno vystavit mezinárodní očkovací průkaz nebo potvrzení o očkování v českém i anglickém jazyce. Součástí poradenství budou i informace o riziku malárie v exotických destinacích, eventuálně předpis antimalarické profylaxe.

„Ambulance rozhodně nebude fungovat jenom pro cestovatele, plánujeme poskytovat další očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění a to i proti onemocněním vyskytujícím se v našich podmínkách – například očkování proti viru klíšťové encefalitidy, meningokokovým onemocněním, chřipce a dalším,“ dodává MUDr. Jamborová.

Mezi náplň ambulance dále spadá povinné očkování u profesních rizikových skupin, očkování splenektomovaných pacientů (pacienti s porušenou či zaniklou funkcí sleziny) a pacientů po prodělaném závažném invazivním pneumokokovém či meningokokovém onemocnění, očkování zaměstnanců nemocnice.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě si pachatel z auta odnesl peníze i věci v hodnotě téměř pět tisíc korun
Havlíčkobrodští policisté prověřují případ vloupání do zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v úterý 20. srpna mezi druhou a osmou hodinou odpolední v ulici Dělnická v Havlíčkově Brodě.
Dosud neznámý pachatel rozbil u zaparkovaného vozidla Fiat Doblo okno u předních dveří a z vnitřních prostor auta odcizil přenosný reproduktor tovární značky JBL a koženkovou peněženku s platební kartou, osobními doklady a finanční hotovostí. Pachatel svým jednáním způsobil škodu bezmála pět tisíc korun.
Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Případ policisté nadále prověřují a po pachateli pátrají. Za uvedenou trestnou činnost mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.
nprap. Bc. Martin HRONZpět nahoru na obsah...

Začínají terapeutické skupiny; každý tak má možnost získat nadvládu nad svými závislostmi
V září 2019 budou v Adiktologické ambulanci Kolping ve Žďáře nad Sázavou zahájeny dvě souběžné terapeutické skupiny pro osoby, které se potýkají se závislostí. Jejich smysl vysvětluje adiktoložka, Mgr. et Mgr. Veronika Svobodová:
„Jedná se o efektivní nástroj, který využívá k terapeutickým účelům skupinovou dynamiku, tzn. vztahy a interakce mezi členy skupiny a tím nabízí prožití širší sociální a vztahové roviny než terapie individuální.“ Její zaměření je velmi široké a zahrnuje v podstatě všechny možné závislosti. „Počítáme s tím, že možnost skupiny využijí jak lidé, kteří se potýkají se závislostí na alkoholu, tak i na automatech, lécích, nelegálních návykových látkách nebo i sázení, či na sociálních sítích."

Účast na skupině je bezplatná. Skupina je plánována přibližně na 10 měsíců s intervalem 1x týdně na 90 minut. Skupiny budou probíhat každé úterý v podvečerních hodinách.

Adiktoložka Svobodová sděluje, v čem může být skupina pro člověka přínosná: „Během společných setkání bude mít každý možnost zjistit, že terapeutická skupina přirozeně podporuje pozitivní změny, které se člověku nedaří samostatně realizovat. Na základě sdílení své zkušenosti a setkání se zkušeností druhých, může člověk získat naději k řešení zdánlivě neřešitelných situací. Podpůrná atmosféra skupiny také vytváří vhodné prostředí k uvolnění emocí, možnost nahlédnout na svá trápení a usnadňuje hledání funkčního řešení životních obtíží.“

Podmínkou pro zařazení do skupiny je věk nad 16 let, abstinence a chuť na sobě pracovat za podpory odborníků.

V případě zájmu o skupinu kontaktujte Mgr. Josefa Soukala na telefon 608 816 721 či email josef.soukal@kolping.cz.

„Účastníci hodnotí již proběhlé skupiny jako přínosné v řadě oblastí“, uvádí Josef Kaňka, skupinový terapeut. A pokračuje: “Účastníci vnímali zlepšení zvládání chutí ve vztahu k závislosti, zlepšení vztahů a komunikace, méně izolovaný způsob života, efektivnější zvládání emocí.

„Chápeme obavu lidí vstoupit do skupiny na relativně malém městě. Ze zkušeností ale víme, že stojí za to tuto obavu překonat a využít přínosy skupiny.“

Adiktologická ambulance Kolping

Adiktologická ambulance Kolping vznikla ve Žďáře nad Sázavou v roce 2014. V roce 2018 byla otevřena pobočka i v Bystřici nad Pernštejnem. Jde o nestátní zdravotnické a sociální zařízení financované z grantů a dotací. Adiktologie je poměrně nový obor, který se komplexně zabývá návykovými látkami a závislostním chováním.

Poslání zařízení: Adiktologická ambulance Kolping poskytuje terapeutické a poradenské služby těm, kteří se potýkají s alkoholem, tabákem, hraním, sázením, léky či jinou závislostí. Klient se setkává s terapeutem dvakrát až čtyřikrát měsíčně a společně pracují na naplněnějším a spokojenějším životě bez závislosti. Informace a podpora jsou nabízeny i blízkým osobám. Ambulance je provozována ve Žďáře nad Sázavou a v Bystřici nad Pernštejnem.
Michael KUBÍKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   21. 2. 2020

• V pelhřimovské nemocnici zaútočil dvaasedmdesátiletý muž na svého spolubydlícího
• V jihlavském muzeu bude zahájena výstava věnovaná archeologickým průzkumům
• U Volevčic na Jihlavsku utrpěla při nehodě jedna osoba zranění

Čtvrtek   20. 2. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu srbský snímek Delirium tremens
• Proti odvolaní ředitele havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice Jaromíra Maška se postavil i Tomáš Zdechovský
• Třebíčští policisté objasnili sérii krádeží jízdních kol
• V Česku bude foukat čerstvý západní až severozápadní vítr
• V Třebíči začíná jarní cyklus přednášek o historii v našem regionu, první bude o dolování drahých kovů
• Svatby v zimě nejsou moc lákavé

Středa   19. 2. 2020

• Místopředseda Trikolory: Šikana živnostníků musí skončit; stát nesmí lidem, kteří se chtějí živit tím, co umějí, házet klacky pod nohy
• Opilý agresivní muž ohrožoval v bytě v Třebíči svou příbuznou, ta před ním utekla
• Během dubna proběhne v Jihlavě kordonový průzkum
• Meteorologové varují před ledovkou také v částech Vysočiny
• Miloš Vystrčil z Telče byl zvolen předsedou Senátu
• Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen loni v listopadu na Pančavě
• Za hlasy, které Chudobínská borovice v anketě Evropský strom roku 2020 získá, přibudou desetitisíce stromů
• Ve Žďáře nad Sázavou hořel byt, mladý muž skončil ve vážném zdravotním stavu na ARO
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravuje výstavu Historické cukrárny

Úterý   18. 2. 2020

• Obec Rohozná, ve které orkán Sabina zničil na padesát domů, vyhlásila veřejnou sbírku
• Neznámý zloděj v Kameničce sebral nářadí či motorové pily v hodnotě více než padesát tisíc korun
• Cestování regionální dopravou od března s novou jízdenkou a v novém tarifu
• Ženě při nakupování v Třebíči neznámý zloděj ukradl kabelku; policie hledá muže z fotografie
• Ptákem roku 2020 je jiřička obecná
• Autogramiáda dvou knih o Josefu Dobiášovi v pelhřimovském muzeu
• Žďárští a jihlavští umělci vystaví svá díla v novoměstské galerii

Pondělí   17. 2. 2020

• První čápi se vracejí na hnízdiště; ohrozit je mohou otrávení hraboši
• Děti v jihlavské nemocnici mají opravený další pokoj, je plný obrázků
• Nezletilého opilého chlapce v Jihlavě poranil dospělý muž, skončil v nemocnici
• Nemocných s chřipkou na Vysočině již ubylo
• Hasičské muzeum v Přibyslavi má dvě nové historické stříkačky
• Středověká památka Štáflova chalupa v Havlíčkově Brodě má novou střechu
• Ve starém domě v Bukově byla nalezena munice sovětské armády z druhé světové války
• Policie prosí o pomoc svědky nehody v Jemnici, kdy chodec utrpěl vážné zranění po střetu s autobusem

Neděle   16. 2. 2020

• Abraham, Peschel, Roučková; nejlepší čeští i světoví motocykloví závodníci přijedou do Chotěboře
• U Ústí na Jihlavsku havaroval v noci opilý řidič osobního auta
• Přednáška Ledovcová jezera v Kyrgyzstánu v jihlavském muzeu
• Jihlavská vysoká škola polytechnická oslaví Mezinárodní den průvodců tradičně komentovanými prohlídkami

Sobota   15. 2. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede kanadský dokument Antropocén: Epocha člověka
• V Havlíčkově Brodě žije nejvíce kavek v republice, přesto je třeba chránit před kunou i člověkem
• Řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Žďárem nad Sázavou projde maškarní průvod v sobotu 22. února, doplní jej karneval a zábava
• Pokračující modernizace D1 omezí provoz nejen na dálnici, ale také na silnici druhé třídy na trase Humpolec - Želiv
• V Radkovicích u Hrotovic zemřel v autě po nárazu do sloupu jednadvacetiletý muž

Pátek   14. 2. 2020

• Kraj zahájil stavbu obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku; na první výkop se čekalo 14 let
• Zdrogovaný muž v Třebíči ohrožoval nožem svojí přítelkyni
• Od pondělí začne rekonstrukce výpravní budovy na nádraží v Třebíči
• Výběr dodavatele výstavby nových Dukovan bude vyhlášen ještě letos
• Město Žďár nad Sázavou přispěje částkou 400 tisíc korun baroknímu chrámu na opravu varhan
• Řidič přehlédl stojící porouchané vozidlo; letošní dopravní nehody si na Vysočině vyžádaly již devět obětí

Čtvrtek   13. 2. 2020

• Malí včelaři z Bobrové potěšili na svatého Valentýna svými výrobky dárce krve
• Opravený domov mládeže v Kamenici nad Lipou bude otevřen v novém školním roce
• V Jihlavě vzniká projekt pro zájemce o živou angličtinu
• Pozor na falešné emaily vyzývající k uhrazení fiktivních faktur!
• Policisté pátrají po třicetiletém muži z Brna, příbuzenské vazby má na Jihlavsko
• Sabina řádila i v jihlavských městských lesích; ústřední hřbitov je již otevřený

Středa   12. 2. 2020

• Imunitní trombocytopenická purpura je nenápadné, ale zrádné hematologické onemocnění
• Osoba podezřelá z trestné činnosti v Třebíči najela na policistu a zranila ho
• Na střeše hejtmanství v Jihlavě najde domov na 200 tisíc včeliček
• Na stavbu obchvatu Velkého Beranova se vrací dopravní omezení a stavební ruch
• Muž z Polenska je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů
• Klokánci jsou klenotem jihlavské zoologické zahrady
• Propagační video o Pelhřimovu nabízí krásy a historii města
• Spadlý strom na jihlavském hřbitově byl odstraněn, ve čtvrtek by mohl být opět otevřen
• Povídání o nechvalně proslulé věznici Bory v Plzni v knihovně v Telči
• Pět set slov inspirovaných sněhovou kalamitou na S zapsaných v archivu pelhřimovského Muzea rekordů
• Na dálnici D1 na 103. kilometru se ve středu časně ráno srazily dva kamiony

Úterý   11. 2. 2020

• Po bruslení na jihlavském náměstí se ve ztrátách a nálezech objevilo oblečení i bruslařské vybavení
• Muž z Teplicka si v Jihlavě sjednal podvodně úvěr
• Zájemci si mohou v jihlavském muzeu zakoupit publikaci Svět středověkých her
• Výroba elektrické energie na čtvrtém výrobní bloku v elektrárně v Dukovanech byla obnovena
• Ústřední hřbitov v Jihlavě zůstává uzavřen
• Kriminalisté z Třebíče objasnili sérii vloupání do vozidel
• Silný vítr láme na Vysočině další stromy
• U Luk nad Jihlavou zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Zoologická zahrada v Jihlavě představí veřejnosti vzácné prase visajanské

Pondělí   10. 2. 2020

• Ústřední hřbitov v Jihlavě a starý hřbitov v Třebíči jsou uzavřeny kvůli riziku padajících stromů
• V Rohozné strhl vítr střechy ze 46 domů, záchranáři odvezli na Vysočině do nemocnice tři zraněné
• Firma Kronospan z Jihlavy dostala pokutu 160 tisíc korun za výrobu OSB desek v rozporu s podmínkami povolení
• Počet výjezdů hasičů v souvislosti s orkánem Sabine stále přibývá
• Kriminalisté ukončili prověřování okolností tragické dopravní nehody, řidiče, který srazil děti v kočárku, obvinili ze dvou trestných činů
• Počet výjezdů hasičů na Vysočině roste, nejvíce zasahovali u spadlých stromů na Jihlavsku
• V jihlavské nemocnici pomáhá stomickým pacientům brožura s podrobným návodem, jak používat pomůcky
• Orkán Sabine zaměstnává hasiče na Vysočině, vyjížděli od rána k dvaceti událostem

Neděle   9. 2. 2020

• V době sílícího větru v České republice integrovaný záchranný systém posílí operátory tísňových linek
• Neznámý zloděj na Pelhřimovsku dostal chuť na cigára a rum
• Historický Dům dětí a mládeže v Telči bude opraven do konce prázdnin
• Rekonstrukce Jedlovského přivaděče posílí vodní zdroje pro Jihlavu
• Zámecká knihovna ve Velkém Meziříčí nabídne zájemcům různé knižní tituly

Sobota   8. 2. 2020

• Policisté chytili muže v Kamenici nad Lipou přímo na místě lupu
• Řádné zasedání jihlavského zastupitelstva bylo posunuto z 18. února na 2. března
• Na silnici I/38 na Havlíčkobrodsku zemřel po střetu s náklaďákem třicetiletý řidič osobního auta
• Přednáška u příležitosti sedmdesátého výročí úmrtí J. A. Schumpetera v jeho rodné Třešti

Pátek   7. 2. 2020

• Přednáška Zlaty Vobinuškové o životě ptáků na našich zahradách v Pelhřimově
• Policie stále přijímá nové policisty; mladým lidem nabízí stabilní a perspektivní povolání
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Sólo o problematickém a složitém vývoji psychicky nemocného hudebního génia
• Zájem o služby Domácího hospice Vysočina stále roste
• Kraj Vysočina vydal brožuru zaměřenou na bezpečnost seniorů
• Školačka z Kamenice nad Lipou získala ocenění v celostátní soutěži finanční gramotnosti
• Obřadní síň na jihlavské radnici se opravuje
• Na Vysočinu a prakticky celé Česko se žene velmi silný vítr
• V havlíčkobrodské nemocnici jsou kvůli chřipkové epidemii zakázány návštěvy
• Havlíčkobrodská nemocnice získala ocenění Bezpečná nemocnice s projektem Ochrana před závažným násilným útokem

Čtvrtek   6. 2. 2020

• PTAČÍ DOPIS: Pěnkavová, Sýkora, ale i Eva Holubová; lidé s ptačím příjmením apelují na poslance, aby zakázali klecové chovy slepic
• V Cityparku v Jihlavě chystají nejsladší oslavy v roce nejen pro zamilované
• Výstava obrazů v muzeu ve Žďáře nad Sázavou seznámí návštěvníky nejen s obsahem díla, ale i s okolnostmi jejich vzniku
• Policisté v Jihlavě pátrali po třináctiletém chlapci, byl nalezen prochladlý, ale v pořádku
• Loupežné přepadení v prodejně v Třešti kriminalisté objasnili
• Zájem o oddlužení po prvotním boomu nadále klesá; řada lidí si nechce dočasně pohoršit, a tak dál zůstává v exekuci
• Vysoká škola v Jihlavě rozšiřuje nabídku technických studijních programů

Středa   5. 2. 2020

• U Vatína na Žďársku byla nalezena dělostřelecká mina z druhé světové války
• Balvany se valí Týnským údolím v Třebíči
• Zákaz návštěv kvůli chřipce v pelhřimovské nemocnici a v psychiatrické nemocnici v Jihlavě
• Problémy na silnicích mají kvůli počasí nákladní i osobní auta, u Obrataně havaroval tahač s plně naloženým návěsem
• Na kompostárnu do Henčova bylo z Jihlavy svezeno více jak dvacet tun vánočních stromečků
• U Nového Města na Moravě se střetla dvě auta, dvě osoby se zranily
• Výstava kreseb ženevského umělce českého původu Vincenta Dugogha s titulem Voyage, voyage v jihlavském muzeu
• Cizinci kradli v obchodě ve Světlé nad Sázavou

Úterý   4. 2. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz