Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 24.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas!
Už po osmnácté se v Pelhřimově uskuteční oslava Dne dřeva a stromů, při které budou rodiče sázet svým dětem, které se narodily a narodí od 1. října 2018 do 30. září 2019, vlastní stromky. Stane se tak v pondělí 21. října 2019 od 15 hodin. Místo výsadby bude upřesněno v pozvánce na akci.
Náklady na výsadbu i zakoupení stromů uhradí Město Pelhřimov. Ze sázení stromků v souvislosti s Dnem dřeva a stromů se časem stala velmi oblíbená a příjemná tradice. Rodiče i jejich děti sledují, jak stromky rostou, mají k nim vztah a tím se zlepšuje i jejich postoj k životnímu prostředí obecně. Navíc každá vysazená dřevina plní po několik generací v přírodě mnoho biologických, krajinotvorných i estetických funkcí.
Za dobu trvání akce bylo v Pelhřimově a okolí vysazeno už zhruba 850 stromků.

Uzávěrka pro nahlášení účasti je do 4. října 2019 na Odboru životního prostředí (OŽP) MěÚ Pelhřimov u Josefa Slavětínského (telefon.: 565 351 415, e-mail: slavetinsky@mupe.cz).
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Sedm statečných letí o život
Cesta mezi hnízdištěm a zimovištěm je pro tažné ptáky každoročně tou nejtěžší zkouškou. Pro všechny je to dlouhá, vyčerpávající a strastiplná pouť, při které musejí překonat nepřízeň počasí a predátory. Kromě přirozených komplikací na ně ale ještě čeká nebezpečí v podobě člověka, který je mnohem krutější a ničivější než všechny další překážky. Každý z nás může pomoci na: https://flightforsurvival.org/
Při migraci je v Evropě každoročně zabito 25 milionů ptáků. Jsou zastřeleni, chyceni do pastí či otráveni. Mnozí pro zisk, někteří jenom pro „zábavu“ lovců. Pro ptáky, kteří letí mezi Evropou a Afrikou, je nejnebezpečnější oblast Středomoří ležící na rozhraní tří kontinentů.

Velkým nebezpečím při migraci je člověk
V březnu českou veřejnost pobouřily fotografie libanonských pytláků pózujících s mrtvými čápy bílými právě zastřelenými při jejich tahu z Afriky do Evropy. Ptáci, kteří se v celé Evropě těší velké oblibě a tradičně jsou spojováni s nošením dětí, radostí a novým životem, byli mrtví v rukách jásajících lovců. Na českých sociálních sítích se informace rychle šířila a lidé se ptali, jak je možné hon na čápy zastavit a jak jim na dálku pomoci. Díky projektu BirdLife International s názvem Let o život (v originále Flight for survival) může ptákům na tahu pomoci každý z nás.

Přispějte na ochranu migrujících ptáků
Prostřednictvím darovacího portálu https://act-now.flightforsurvival.org/ může kdokoliv přispět na ochranu čápů i dalších druhů pronásledovaných na tahu. BirdLife International v kampani představuje příběhy migrace takzvaných Sedmi statečných. Kromě zmíněného čápa bílého jsou jimi sup mrchožravý, orel královský, včelojed lesní, pěnice černohlavá, křepelka polní a hrdlička divoká – Pták roku 2019. Každý z nich má jiný příběh, jiné zimoviště, jiný průběh cesty. Všichni ale reprezentují boj, který miliony ptáků každoročně musejí svádět při cestě mezi hnízdištěm a zimovištěm. Zapojte se a pomozte jim jejich cestu zvládnout!
Vybrané peníze jdou ochranářským organizacím, které působí přímo na krizových místech lovu a aktivně proti lovcům a pytlákům bojují. Pokud chcete zjistit více o kampani Let o život, navštivte webovou stránku www.flightforsurviva…

Kampaň nese své první ovoce. V červenci byli na Kypru odsouzeni čtyři pytláci. Všichni dostali pokutu 600 euro, tři z nich podmíněný trest 18 měsíců a zákaz vstupu do oblasti na 7 let. Pro naše kolegy ve Středomoří je to velký průlom. Podpořit je můžete i vy.

Let o život na Darujme.cz
Ale i když stěhovaví ptáci přežijí dramatický průlet Středomořím, nemají zdaleka vyhráno. Na hnízdištích nalézají stále méně potravy, nemají kde hnízdit nebo o svá hnízda přicházejí při zemědělských pracích, těžbě dřeva či stavebních úpravách. Pokud chcete současně podpořit ochranu stěhovavých ptáků na tahu i na hnízdištích, můžete přispět České společnosti ornitologické na stránce Let o život zabezpečeného darovacího portálu Darujme.cz. Zde zjistíte, co konkrétně pro stěhovavé ptáky děláme a můžete zde rovnou darovat. 70 % z daru pošleme středomořským kolegům z BirdLife International, kteří působí přímo na kritických místech lovu a 30 % zůstane na ochranu stěhovavých ptáků v Česku. Ty použijeme zejména na ochranu hnízd při stavebních úpravách domů, vytváření nových hnízdních příležitostí, opravu čapích hnízd, zabezpečování skleněných ploch, prosazování zemědělské politiky šetrné pro ptáky ad.
Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

Mezinárodní antropologický kongres v Humpolci u příležitosti 150. výročí narození dr. Aleše Hrdličky
U příležitosti 150. výročí narození významného antropologa a humpoleckého rodáka dr. Aleše Hrdličky, chystá město Humpolec spolu s Českou společností antropologickou Mezinárodní antropologický kongres. Prestižní událost se uskuteční v humpoleckém fabrika hotelu ve dnech 3. až 5. září.
Setkání určené především vědcům nabídne zajímavé přednášky i besedy, ale také udělování Pamětních medailí dr. Aleše Hrdličky jak v rovině odborné, tak i v rovině občanské.

Na své si přijde i široká veřejnost, pro kterou Humpolec spolu s partnery chystá řadu doprovodných akcí. Zájemci si mohou vybrat například koncerty, procházku po stopách světoznámého antropologa nebo setkání pro děti.

Úterý 3.9. 20:00
Varhanní koncert + Ars Camerata
Varhanní koncert v kostele sv. Mikuláše doprovázený skupinou historického zpěvu Ars Camerata. Na varhany hraje Lukáš Dvořák.

Středa 4.9. 16:30
Koncert: Hudba Hradní stráže a Policie ČR
Město Humpolec a MěKIS v Humpolci vás srdečně zvou na jedinečný koncert, který se koná na Horním náměstí při příležitosti VI. Mezinárodního antropologického kongresu.

Koncert diriguje plk. Jan Zástěra.
sólisté: Ivana Brožová, Gabriela Urbánková, Miroslava Časarová
moderuje Miroslava Časarová
Vstup zdarma. V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční na divadelní scéně kina Humpolec.

Středa 4.9. 13:00 – 16:00
Chlapec s arnykou
Místo konání: Humpolec, Městská knihovna Humpolec
Program pro děti a jejich rodiče k výročí narození dr. Aleše Hrdličky.
Můžete se těšit na poslech úryvků z knížky F. Brzoně a J. Rychetského „Chlapec s arnykou", veršostroj, tvoření pro děti i dospělé (indiánský lapač snů) a obří tematické pexeso.

Sobota 7.9. 15:00 – 16:00
Vystěhovalectví na Humpolecku ve 2. polovině 19. století
Místo konání: Humpolec, Muzeum dr. A. Hrdličky, výstavní sál na Dolním náměstí

Mgr. Jaroslava Paulusová
Regionální historička a vlastivědná pracovnice jihlavského a pelhřimovského archivu zpracovává historii obcí Kraje Vysočina, zabývá se tematikou vystěhovalectví, jenž zasáhlo i rodinu Aleše Hrdličky.
Na přednášku bude navazovat muzejní vycházka Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci.

Sobota 7.9. 16:00
Muzejní vycházka Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci
Místo konání: Humpolec, sraz účastníků: Muzeum dr. A. Hrdličky, výstavní sál na Dolním náměstí
Vycházku povede PhDr. Pavel Holub a postupně projdeme místa v Humpolci, která se dotýkají rodiny Hrdličků. Na jednotlivých zastávkách se dozvíme dějiny dané lokality a vztah k Hrdličkově rodině. Vycházka bude navazovat na přednášku Mgr. Jaroslavy Paulusové o vystěhovalectví, které s osudem rodiny Hrdličků úzce souvisí.

7.9. – 26.9.
Výstava Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci
Místo konání: Humpolec, Muzeum dr. A. Hrdličky, výstavní sál na Dolním náměstí
Muzeum dr. A. Hrdličky v Humpolci a Státní okresní archiv v Pelhřimově vás zvou na výstavu Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci. Výstava představí Humpolec a rodinu Aleše Hrdličky v širších souvislostech. Prohlédneme si město v době předcházející Alešovu narození. Uvidíme rodokmen Hrdličkových dovedený až k nejstaršímu známému předkovi nebo prameny týkající se Alešova narození, školního prospěchu i cesty do Ameriky. Dále zjistíme majetkovou situaci Hrdličkovy rodiny, poznáme, čím se Alešovi příbuzní živili a jak se zapojovali do kulturního života v Humpolci. Vystavené archiválie budou poprvé použity pro veřejnou prezentaci.

Více na: www.infohumpolec.cz

Aleš Hrdlička (30. března 1869, Humpolec – 5. září 1943, Washington, D.C., USA) byl světoznámý český antropolog a lékař. Přestože většinu svého života strávil v zahraničí, byl vždy vlastencem a podporoval za všech okolností svou českou vlast.
V Humpolci prožil dětství v harmonické rodině, jeho babička, mu vštípila lásku k přírodě, matka ho již v pěti letech naučila číst a psát. Hrdlička byl nadaným žákem, o čemž svědčí zápisy ve zlaté knize školy, proto se připravoval ke studiu na gymnáziu v tehdejším Německém Brodě. Hospodářská krize však donutila Hrdličkovu rodinu k vystěhování do Ameriky. Zde pracoval v tabákové továrně, večerně navštěvoval kurzy angličtiny a studoval střední školu. Velké fyzické a psychické vypětí bylo příčinou těžké horečnaté nemoci, při jejíž léčbě ošetřující lékař zjistil Hrdličkovo nadání a doporučil mu studovat lékařství.
Diplom na lékařské fakultě získal roku 1892 a zahájil lékařskou praxi. Protože ho však stále více lákala věda, výnosné praxe zanechal a začal pracovat v psychiatrické léčebně, později odjel studovat nově vznikající obor antropologii do Francie.
Po návratu z Francie se oženil s Marií Dieudonnéé, se kterou se znal již ze svých studií. S Marií měli velice hluboký vztah, i ona se zajímala o vědu a Hrdličku v jeho práci podporovala. Trpěla však v té době nevyléčitelnou cukrovkou, a tak po dvacetiletém manželství umírá. (Hrdlička se později oženil ještě jednou s českou emigrantkou Mínou Mansfeldovou).
Dalších několik let Hrdlička věnoval antropologickému výzkumu Indiánů Severní a Střední Ameriky a hledal odpověď na způsob osídlení Ameriky.
Významné byly jeho výzkumy domorodých kmenů v Egyptě, Asii, Austrálii, Evropě i Africe. Byl hlavním představitelem myšlenky o rovnocennosti lidských plemen, otevřeně vystupoval proti teorii o nadřazenosti árijské rasy šířené nacistickým Německem.
Výsledkem Hrdličkových výzkumů je heslo: „Veškeré lidstvo je jednotného původu“
Hrdlička dosáhl významného postavení ve svém oboru. Byl členem Americké akademie věd a umění, prezidentem Americké antropologické společnosti, členem Washingtonské akademie věd a také držitelem čestných doktorátů Karlovy univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně.
Vyvrcholením jeho kariéry byl rok 1927, kdy mu „Antropologický královský ústav Velké Británie a Irska“ udělil zlatou pamětní Huxleyho medaili, která se uděluje nejvýznamnějším antropologům za mimořádné zásluhy.
Aleš Hrdlička od samého počátku sledoval vývoj české antropologie a všemožně ji podporoval. Dal podnět k založení časopisu „Anthropologie, jím zaslané knihy daly základ knihovně Antropologického ústavu v Praze.
Usilovnou prací, skromným způsobem života a za přispění své manželky, získal nemalé finanční prostředky a založil tři velké fondy na rozvoj české antropologie. První (1913) při Královské české společnosti nauk a druhý při České akademii věd a umění. Z fondů byly hrazeny antropologické výzkumy a studijní a badatelské cesty. Po válce založil na počest zesnulé manželky třetí fond nesoucí její jméno při Univerzitě Karlově.
V roce 1929, u příležitosti 60. narozenin, věnoval Československu 1 milion korun v cenných papírech na vybudování Muzea člověka v Praze.
Hrdlička se celý život hrdě hlásil k rodné zemi, která mu dala základy vzdělání a důsledně trval na psaní svého jména s háčky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V září nastoupí na Vysočině do škol 63 tisíc dětí, z toho 4991 prvňáčků
První zvonění zastihne už 2. září na Vysočině celkem 63 tisíc školáků. Do prvních tříd letos základní školy zapsaly 4991 dětí, což je o asi o stovku méně, než nastoupilo do základek loni. Pokud jde o střední školy, tam bylo do prvních ročníků přijato 7,5 tisíce studentů, zhruba stejně jako loni.
Už osmým rokem si prvňáčci na Vysočině z prvního školního dne odnesou kromě nových zážitků také dárek v podobě bezpečného kufříku Kraje Vysočina. Malí školáci v něm mimo jiné najdou veselou cyklolékárničku se Zajícem, maskotem Kraje Vysočina, který dětem připomene důležitá telefonní čísla na složky Integrovaného záchranného systému, reflexní pásek a přívěsek, reflexní vestičku, reflexní pytlík na přezůvky, vystřihovánky, omalovánky, pastelky, papírovou skládačku, zábavnou dětskou knihu Ferda v autoškole od BESIPU. Chybět nebude ani časopis Pastelka s krajskou tematikou bezpečného pohybu dětí ve škole a v přírodě.

„Kraj Vysočina se bezpečnosti dětí věnuje systematicky a v mnoha oblastech. Vzrůstající počet dětských úrazů, ať už v silničním provozu nebo při běžných aktivitách, je patrný nejen v době letních prázdnin, ale také při návratu do školních lavic,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že nejvíce jsou ohrožení žáci prvních tříd, kteří se začínají pohybovat bez doprovodu rodičů. I proto Kraj Vysočina pokračuje s projektem "Bezpečně do školy i do přírody", díky kterému se mohou všichni prvňáčci na Vysočině těšit z kufříku určeného nejen pro začátek školního roku. „Projekt má děti motivovat k bezpečnějšímu chování nejen při cestě do školy, ale i v přírodě, při sportu a při mimoškolních aktivitách,“ dodal hejtman.

Spolu s kufříkem dostanou všichni prvňáčci na Vysočině konstrukční stavebnici ROTO. Podle informací Jany Fialové ji ve výuce používají základní školy už pátým rokem. Kraj Vysočina tuto stavebnici do základních škol distribuuje zdarma, paní učitelky mají k dispozici pracovní listy a metodiku.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   22. 9. 2019

• Petice za krajinu: nasbíráme 50 tisíc podpisů?
• Opilí šoféři za volantem, někteří opět bez řidičského průkazu
• Opilec v Třebíči se skoro čtyřmi mobile měl v ruce revolver
• Dívka v Jihlavě nechala na kapotě auta peněženku s platební kartou a rozjela se
• Energetici v Dukovanech obnovili výrobu elektřiny v druhém výrobním bloku
• Na Třebíčsku boural motorkář, s vážným zraněním jej vrtulník transportoval do brněnské nemocnice
• Příští rok nabídne díky svátkům šest prodloužených víkendů
• Den Charity v Třebíči tentokrát trochu jinak

Sobota   21. 9. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede německo - britský snímek Brankář
• Přednáška na téma Realita a mýty sametové revoluce 1989 v Jihlavě a Telči
• Policisté odhalili zdrogovaného a opilého řidiče a také muže, který usedl za volant i přes zákaz řízení
• Pandy červené v jihlavské zoo mají dvě mláďata

Pátek   20. 9. 2019

• Žena v Třebíči okradla seniora, škoda činila asi dva tisíce korun
• V Jihlavě v neděli MHD zdarma a prohlídky nového typu trolejbusu i městského útulku pro zvířata!
• Policisté v Jihlavě vypátrali pohřešovanou dívku a také našli sprejera
• V Novém Městě na Moravě vytvořilo rekord 237 traktorů ZETOR na jednom místě
• U obce Havlíčkova Borová v lese muž nalezl munici
• Služby města Jihlavy pořádají v neděli den otevřených dveří, k vidění bude třeba i pohřební vůz
• Sportovní organizace v Třebíči mají automatické defibrilátory
• V Hartvíkovicích proběhne první ročník Oktoberfestu
• Týden nízkoprahových klubů v rámci oblastní charity Jihlava

Čtvrtek   19. 9. 2019

• Opilý muž ležící u kolejiště, poškrábaný lak auta, opilý dvaašedesátiletý motocyklista
• Do Telče přijede v sobotu svatý Václav se svojí družinou
• Dva muži z Jihlavska neplatí výživné na svoje děti
• Třicet let bez železné opony připomene i přeshraniční víkend v Hardeggu
• Podobu nové arény v Jihlavě zpracovalo šest architektů; výsledky architektonické soutěže budou představeny 2. října
• Havlíčkobrodská galerie připravila výstavu k životnímu jubileu malíře a grafika Josefa Sasky
• Společenstvo kominíků ČR vydalo v Přibyslavi závažnou výzvu: Objednání kominíka ke kontrole spalinových cest neodkládejte, objednací lhůty se budou prodlužovat

Středa   18. 9. 2019

• V záchranné stanici v Pavlově našel zimní domov plšík lískový
• V zámečku ve Stránecké Zhoři zasvětí nově opravenou kapli svatému Bernardu z Clairvaux
• Opilého muže se zbraní v ruce v jihlavské restauraci policisté zajistili
• Muž z Třebíčska je podezřelý ze spáchání tří trestných činů
• Muž z Jihlavska je podezřelý ze spáchání pěti trestných činů, obtěžoval a fyzicky napadl svoji bývalou partnerku
• Na zámku v Náměšti nad Oslavou vystoupí Collegium Marianum
• Stavba nového přemostění u třebíčské nemocnice bude dokončena do konce října
• Beseda s Markem Šalandou o hranici mezi Moravou a Čechy v Trhonicích u Jimramova
• Studenti VŠPJ oplatili návštěvu Užhorodské národní univerzitě
• Řidička, která ve Žďáře nad Sázavou havarovala, nadýchala téměř dvě promile
• Dětské oddělení v novoměstské nemocnici zdobí další krásné obrázky
• Kovové plastiky a sochy Huga Jonáše a obrazy Pavla Bezděčky na výstavě Pěšáci umění v jihlavském muzeu
• Víkendová dopravní omezení na silnici II/602 Jihlava – Pelhřimov v úseku Hubenov – odbočka Ježená

Úterý   17. 9. 2019

• Přednáška o kostele v Mostě, který se stěhoval, v Telči
• Muž neplatí alimenty, žena se dopustila podvodu, neznámý zloděj ukradl z auta nářadí
• Balon Jiřího Runkase z Moravských Budějovic bude v Rakousku součástí putovní výstavy Překonej stěnu smrti
• Jihlava hledá městského architekta; vedoucí útvaru městského architekta povede projekty související s rozvojem města směrem k estetice a udržitelnosti
• Lipnice nad Sázavou si připomene 150. výročí rozsáhlého požáru městečka i hradu
• Lidé mohou v anketě hlasovat o názvu nových ulic v Pelhřimově
• Zloděj se vloupal do auta a sebral tablet, mobil i peníze; nenechávejte cenné věci v autech
• Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů bývá poranění hlavy; policisté doporučují cyklistům používat přilbu
• Slavnostní koncert s představením CD Den je krásný, vystoupí Festivia Chorus a Radim Zenkl jako host ve Velké Lhotě
• Přednáška Dušana Majera v jihlavském muzeu o fenomenální SpaceX
• Třebíčští policisté vypátrali celostátně hledaného muže, skončil v brněnské věznici

Pondělí   16. 9. 2019

• Výstava darů podzimu na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
• V Novém Městě na Moravě bude chráněné bydlení; dva domy vzniknou v ulici Malá
• Opilí a zdrogovaní řidiči a také šoféři bez řidičských průkazů
• Policisté odvezli na záchytku opilého muže ze Ždírce nad Doubravou
• Mezinárodní den neslyšících ve středu v nemocnici v Havlíčkově Brodě po celé dopoledne
• Pelhřimovské náměstí zaplní o víkendu naleštěná auta
• Opilý muž napadl v Třebíči těhotnou ženu
• Letošní Ji.hlava bude rozmanitá: Vachek, Man Ray, erotika
• Oranžové židle s „oteklými kotníky“ edukují v Brně
• Loupežné přepadení v Jihlavě, kdy dva pachatelé zbili náhodného muže, kriminalisté objasnili
• Třiatřicetiletý dealer drog skončil ve vazbě
• Výstava fotografií Jana Kafky připomene, že nás fotografie provázejí již 180 let
• Neznámému lapkovi se zalíbily kšiltofky, čepice i taška
• Silnice II/602 od Helenína po Nové Domky je již otevřená, linka 12 jezdí bez omezení

Neděle   15. 9. 2019

• Česká spisovatelka se stala keňskou celebritou
• Přišel o smaženici: místo hub nalezl granáty
• Se skoro třemi promilemi se neudržela na silnici, zastavila ji až svodidla
• Malý tapír v jihlavské zoo si už užívá pobyt venku
• Domovinka v Třebíči se v pátek 20. září rozloučí s létem
• Den Architektury pozve na více než 350 akcí ve 100 městech v České republice a na Slovensku
• Žižkova mohyla u Přibyslavi byla odhalena 20. září 1874 u příležitosti 450. výročí Žižkova úmrtí
• Výstava fotografií z Petrohradu, Moskvy či Kyjeva v jihlavské muzejní kavárně

Sobota   14. 9. 2019

• Povídání o počátku letectví nad Vysočinou v Třešti
• V jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín slouží sto čtyřicet hasičů
• Kolekce stodeseti kuriosních knižních vazeb obohatila banku českých rekordů
• Sedmadvacetiletý muž ze Žďárska usedl za volant bez řidičského průkazu
• Rodinné centrum Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou otevírá po celý týden dveře veřejnosti
• Dokument o legendárním stíhacím letadle Spitfire v pondělí v kině Dukla v Jihlavě

Pátek   13. 9. 2019

• Opilí hříšníci za volantem
• Závěť pomáhá i ptákům – dnes začíná Měsíc dobročinné závěti
• Leták s informacemi o novém dopravním uspořádání v Třebíči je lživý
• Betonová lávka přes Koželužský potok v Jihlavě je v havarijním stavu, opravena bude do konce září
• Žena se rozhodla marodit, ovšem bez vědomí lékaře
• Unikátní obchod v centru Jihlavy se zbožím, které mělo skončit na smetišti
• Zbohatnutí rozvojových zemí není pro nás hrozba, ale příležitost
• Letní Minifestival v jihlavské zoo, se kterým může každý dosáhnout ke hvězdám
• Koupil auto, ale nezaplatil
• Oživený zámek Náměšť nad Oslavou; historie s humorem a recesí

Čtvrtek   12. 9. 2019

• O bídě české zahraniční politiky
• Opilí zloději si zřejmě chtěli při svíčkách na hřbitově pochutnat na cukrovinkách
• Základní škola Křížová v Jihlavě má zrekonstruovanou tělocvičnu
• Ranní dopravní nehoda v Třebíči si vyžádala jedno zranění
• Třebíčští kriminalisté dopadli distributora pervitinu
• Jednadvacátý ročník třebíčského bramborobraní a druhý ročník vinobraní v sobotu
• Jihlavské Muzeum na dlažbě poprvé v sobotu 14. září nabídne Příběh středověký
• Jihlavský filmový klub v sobotu mimořádně uvede snímek Nabarvené ptáče
• U Markvartic hořel kamion, škoda se vyšplhala na téměř dva miliony korun

Středa   11. 9. 2019

• Projevy přátelství vůči Srbsku lze jedině ocenit, míní exprezident Klaus
• Uvlněný Ovčí den na Chaloupkách u Kněžic v neděli 22. září
• V Chotěboři ukradl neznámý lapka elektrokolo, škoda je 12 tisíc korun
• Kožní oddělení třebíčské nemocnice má nový digitální dermatoskop; pomáhá odhalit maligní melanom a sledovat podezřelé pigmentové léze
• Lidé z Vysočiny si mohou nechat vyšetřit plíce; Den otevřených ambulancí pomáhá odhalit smrtelnou nemoc
• Testování Housing first bude spuštěno na začátku října; Jihlava získala podporu ministerstva s výborným hodnocením
• Vzácní orli královští letos v Česku vyvedli šest mláďat
• Jihlavou letí fáma, že nezletilá žačka ze základní školy Seifertova je těhotná
• Dočasná rozšíření dopravního omezení na stavbě obchvatu Velkého Beranova
• Havlíčkobroské podzemí představí zájemcům svá tajemství v sobotu 14. září
• Opilci z Luk nad Jihlavou i Jihlavy skončili na záchytce

Úterý   10. 9. 2019

• Výstava Martina Herolda volně inspiruje historickou skutečnost, že Jihlava byla německou jazykovou enklávou
• Policisté zadrželi dvaapadesátiletého muže, který se přiznal k vraždě Jitky z Havlíčkova Brodu
• Chaloupky jsou v Horní Krupé na Havlíčkobrodsku již 10 let
• V Třebíči opravili chodník v ulici M. Majerové a rozšířili parkoviště v Revoluční ulici
• Muž bez řidičského průkazu sedl za volant a boural
• V Humpolci neznámý lapka sebral z paneláku jízdní kola
• Barokní chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou se zavírá; důvodem je rekonstrukce
• Františkáni se rozloučili se svým spolubratrem, rodákem z Přibyslavi
• Přednáška Jany Baudišové o pravoslavných ikonách v jihlavském muzeu
• Akce Rozhodni se sám ve Žďáře nad Sázavou tentokrát na téma Virtuální svět našich dětí
• Jihlavskou dopravu v polovině září omezí uzavírka do Velkého Beranova

Pondělí   9. 9. 2019

• Mezi Novou Vsí a Řídelovem zemřela po nehodě sedmadvacetiletá řidička osobního auta
• Muž našel v lese v Radostíně tankový dělostřelecký granát
• Rekonstrukce větrného mlýna v Třebíči na Kanciborku začne příští rok
• Na základní škole Nuselská v Havlíčkově Brodě vzniklo přírodovědné centrum
• Pohřešovaný muž, který odešel z domku v Popicích u Jihlavy, byl nalezen v cizině v pořádku
• V porodnici v Havlíčkově Brodě se letos narodilo tisící miminko
• Akné poradna v jihlavské nemocnici slaví dvacet let; pomohla tisícům lidí
• Pohřešovaná dívka z Ústecka byla nalezena na Žďársku v pořádku
• Beseda s Davidem Bohbotem a Petrem Hamplem v jihlavské Venuši

Neděle   8. 9. 2019

• Z kupce skútru se vyklubal zloděj
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě bude od pondělí 9. září pro veřejnost uzavřena
• Den tiskařů v Kralicích nad Oslavou u příležitosti 440. výročí od vydání prvního dílu Bible Kralické
• Opilá žena skončila v příkopu
• V Chotěboři můžete v sobotu 14. září Zažít město jinak!
• V Hněvkovicích na Humpolecku neznámý pachatel rozbil čelní sklo u auta
• V jihlavské zoo mužete při trošce štěstí spatřit malé pruhované prasátko, mládě tapíra

Sobota   7. 9. 2019