Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 24.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas!
Už po osmnácté se v Pelhřimově uskuteční oslava Dne dřeva a stromů, při které budou rodiče sázet svým dětem, které se narodily a narodí od 1. října 2018 do 30. září 2019, vlastní stromky. Stane se tak v pondělí 21. října 2019 od 15 hodin. Místo výsadby bude upřesněno v pozvánce na akci.
Náklady na výsadbu i zakoupení stromů uhradí Město Pelhřimov. Ze sázení stromků v souvislosti s Dnem dřeva a stromů se časem stala velmi oblíbená a příjemná tradice. Rodiče i jejich děti sledují, jak stromky rostou, mají k nim vztah a tím se zlepšuje i jejich postoj k životnímu prostředí obecně. Navíc každá vysazená dřevina plní po několik generací v přírodě mnoho biologických, krajinotvorných i estetických funkcí.
Za dobu trvání akce bylo v Pelhřimově a okolí vysazeno už zhruba 850 stromků.

Uzávěrka pro nahlášení účasti je do 4. října 2019 na Odboru životního prostředí (OŽP) MěÚ Pelhřimov u Josefa Slavětínského (telefon.: 565 351 415, e-mail: slavetinsky@mupe.cz).
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Sedm statečných letí o život
Cesta mezi hnízdištěm a zimovištěm je pro tažné ptáky každoročně tou nejtěžší zkouškou. Pro všechny je to dlouhá, vyčerpávající a strastiplná pouť, při které musejí překonat nepřízeň počasí a predátory. Kromě přirozených komplikací na ně ale ještě čeká nebezpečí v podobě člověka, který je mnohem krutější a ničivější než všechny další překážky. Každý z nás může pomoci na: https://flightforsurvival.org/
Při migraci je v Evropě každoročně zabito 25 milionů ptáků. Jsou zastřeleni, chyceni do pastí či otráveni. Mnozí pro zisk, někteří jenom pro „zábavu“ lovců. Pro ptáky, kteří letí mezi Evropou a Afrikou, je nejnebezpečnější oblast Středomoří ležící na rozhraní tří kontinentů.

Velkým nebezpečím při migraci je člověk
V březnu českou veřejnost pobouřily fotografie libanonských pytláků pózujících s mrtvými čápy bílými právě zastřelenými při jejich tahu z Afriky do Evropy. Ptáci, kteří se v celé Evropě těší velké oblibě a tradičně jsou spojováni s nošením dětí, radostí a novým životem, byli mrtví v rukách jásajících lovců. Na českých sociálních sítích se informace rychle šířila a lidé se ptali, jak je možné hon na čápy zastavit a jak jim na dálku pomoci. Díky projektu BirdLife International s názvem Let o život (v originále Flight for survival) může ptákům na tahu pomoci každý z nás.

Přispějte na ochranu migrujících ptáků
Prostřednictvím darovacího portálu https://act-now.flightforsurvival.org/ může kdokoliv přispět na ochranu čápů i dalších druhů pronásledovaných na tahu. BirdLife International v kampani představuje příběhy migrace takzvaných Sedmi statečných. Kromě zmíněného čápa bílého jsou jimi sup mrchožravý, orel královský, včelojed lesní, pěnice černohlavá, křepelka polní a hrdlička divoká – Pták roku 2019. Každý z nich má jiný příběh, jiné zimoviště, jiný průběh cesty. Všichni ale reprezentují boj, který miliony ptáků každoročně musejí svádět při cestě mezi hnízdištěm a zimovištěm. Zapojte se a pomozte jim jejich cestu zvládnout!
Vybrané peníze jdou ochranářským organizacím, které působí přímo na krizových místech lovu a aktivně proti lovcům a pytlákům bojují. Pokud chcete zjistit více o kampani Let o život, navštivte webovou stránku www.flightforsurviva…

Kampaň nese své první ovoce. V červenci byli na Kypru odsouzeni čtyři pytláci. Všichni dostali pokutu 600 euro, tři z nich podmíněný trest 18 měsíců a zákaz vstupu do oblasti na 7 let. Pro naše kolegy ve Středomoří je to velký průlom. Podpořit je můžete i vy.

Let o život na Darujme.cz
Ale i když stěhovaví ptáci přežijí dramatický průlet Středomořím, nemají zdaleka vyhráno. Na hnízdištích nalézají stále méně potravy, nemají kde hnízdit nebo o svá hnízda přicházejí při zemědělských pracích, těžbě dřeva či stavebních úpravách. Pokud chcete současně podpořit ochranu stěhovavých ptáků na tahu i na hnízdištích, můžete přispět České společnosti ornitologické na stránce Let o život zabezpečeného darovacího portálu Darujme.cz. Zde zjistíte, co konkrétně pro stěhovavé ptáky děláme a můžete zde rovnou darovat. 70 % z daru pošleme středomořským kolegům z BirdLife International, kteří působí přímo na kritických místech lovu a 30 % zůstane na ochranu stěhovavých ptáků v Česku. Ty použijeme zejména na ochranu hnízd při stavebních úpravách domů, vytváření nových hnízdních příležitostí, opravu čapích hnízd, zabezpečování skleněných ploch, prosazování zemědělské politiky šetrné pro ptáky ad.
Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

Mezinárodní antropologický kongres v Humpolci u příležitosti 150. výročí narození dr. Aleše Hrdličky
U příležitosti 150. výročí narození významného antropologa a humpoleckého rodáka dr. Aleše Hrdličky, chystá město Humpolec spolu s Českou společností antropologickou Mezinárodní antropologický kongres. Prestižní událost se uskuteční v humpoleckém fabrika hotelu ve dnech 3. až 5. září.
Setkání určené především vědcům nabídne zajímavé přednášky i besedy, ale také udělování Pamětních medailí dr. Aleše Hrdličky jak v rovině odborné, tak i v rovině občanské.

Na své si přijde i široká veřejnost, pro kterou Humpolec spolu s partnery chystá řadu doprovodných akcí. Zájemci si mohou vybrat například koncerty, procházku po stopách světoznámého antropologa nebo setkání pro děti.

Úterý 3.9. 20:00
Varhanní koncert + Ars Camerata
Varhanní koncert v kostele sv. Mikuláše doprovázený skupinou historického zpěvu Ars Camerata. Na varhany hraje Lukáš Dvořák.

Středa 4.9. 16:30
Koncert: Hudba Hradní stráže a Policie ČR
Město Humpolec a MěKIS v Humpolci vás srdečně zvou na jedinečný koncert, který se koná na Horním náměstí při příležitosti VI. Mezinárodního antropologického kongresu.

Koncert diriguje plk. Jan Zástěra.
sólisté: Ivana Brožová, Gabriela Urbánková, Miroslava Časarová
moderuje Miroslava Časarová
Vstup zdarma. V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční na divadelní scéně kina Humpolec.

Středa 4.9. 13:00 – 16:00
Chlapec s arnykou
Místo konání: Humpolec, Městská knihovna Humpolec
Program pro děti a jejich rodiče k výročí narození dr. Aleše Hrdličky.
Můžete se těšit na poslech úryvků z knížky F. Brzoně a J. Rychetského „Chlapec s arnykou", veršostroj, tvoření pro děti i dospělé (indiánský lapač snů) a obří tematické pexeso.

Sobota 7.9. 15:00 – 16:00
Vystěhovalectví na Humpolecku ve 2. polovině 19. století
Místo konání: Humpolec, Muzeum dr. A. Hrdličky, výstavní sál na Dolním náměstí

Mgr. Jaroslava Paulusová
Regionální historička a vlastivědná pracovnice jihlavského a pelhřimovského archivu zpracovává historii obcí Kraje Vysočina, zabývá se tematikou vystěhovalectví, jenž zasáhlo i rodinu Aleše Hrdličky.
Na přednášku bude navazovat muzejní vycházka Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci.

Sobota 7.9. 16:00
Muzejní vycházka Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci
Místo konání: Humpolec, sraz účastníků: Muzeum dr. A. Hrdličky, výstavní sál na Dolním náměstí
Vycházku povede PhDr. Pavel Holub a postupně projdeme místa v Humpolci, která se dotýkají rodiny Hrdličků. Na jednotlivých zastávkách se dozvíme dějiny dané lokality a vztah k Hrdličkově rodině. Vycházka bude navazovat na přednášku Mgr. Jaroslavy Paulusové o vystěhovalectví, které s osudem rodiny Hrdličků úzce souvisí.

7.9. – 26.9.
Výstava Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci
Místo konání: Humpolec, Muzeum dr. A. Hrdličky, výstavní sál na Dolním náměstí
Muzeum dr. A. Hrdličky v Humpolci a Státní okresní archiv v Pelhřimově vás zvou na výstavu Po stopách Aleše Hrdličky v Humpolci. Výstava představí Humpolec a rodinu Aleše Hrdličky v širších souvislostech. Prohlédneme si město v době předcházející Alešovu narození. Uvidíme rodokmen Hrdličkových dovedený až k nejstaršímu známému předkovi nebo prameny týkající se Alešova narození, školního prospěchu i cesty do Ameriky. Dále zjistíme majetkovou situaci Hrdličkovy rodiny, poznáme, čím se Alešovi příbuzní živili a jak se zapojovali do kulturního života v Humpolci. Vystavené archiválie budou poprvé použity pro veřejnou prezentaci.

Více na: www.infohumpolec.cz

Aleš Hrdlička (30. března 1869, Humpolec – 5. září 1943, Washington, D.C., USA) byl světoznámý český antropolog a lékař. Přestože většinu svého života strávil v zahraničí, byl vždy vlastencem a podporoval za všech okolností svou českou vlast.
V Humpolci prožil dětství v harmonické rodině, jeho babička, mu vštípila lásku k přírodě, matka ho již v pěti letech naučila číst a psát. Hrdlička byl nadaným žákem, o čemž svědčí zápisy ve zlaté knize školy, proto se připravoval ke studiu na gymnáziu v tehdejším Německém Brodě. Hospodářská krize však donutila Hrdličkovu rodinu k vystěhování do Ameriky. Zde pracoval v tabákové továrně, večerně navštěvoval kurzy angličtiny a studoval střední školu. Velké fyzické a psychické vypětí bylo příčinou těžké horečnaté nemoci, při jejíž léčbě ošetřující lékař zjistil Hrdličkovo nadání a doporučil mu studovat lékařství.
Diplom na lékařské fakultě získal roku 1892 a zahájil lékařskou praxi. Protože ho však stále více lákala věda, výnosné praxe zanechal a začal pracovat v psychiatrické léčebně, později odjel studovat nově vznikající obor antropologii do Francie.
Po návratu z Francie se oženil s Marií Dieudonnéé, se kterou se znal již ze svých studií. S Marií měli velice hluboký vztah, i ona se zajímala o vědu a Hrdličku v jeho práci podporovala. Trpěla však v té době nevyléčitelnou cukrovkou, a tak po dvacetiletém manželství umírá. (Hrdlička se později oženil ještě jednou s českou emigrantkou Mínou Mansfeldovou).
Dalších několik let Hrdlička věnoval antropologickému výzkumu Indiánů Severní a Střední Ameriky a hledal odpověď na způsob osídlení Ameriky.
Významné byly jeho výzkumy domorodých kmenů v Egyptě, Asii, Austrálii, Evropě i Africe. Byl hlavním představitelem myšlenky o rovnocennosti lidských plemen, otevřeně vystupoval proti teorii o nadřazenosti árijské rasy šířené nacistickým Německem.
Výsledkem Hrdličkových výzkumů je heslo: „Veškeré lidstvo je jednotného původu“
Hrdlička dosáhl významného postavení ve svém oboru. Byl členem Americké akademie věd a umění, prezidentem Americké antropologické společnosti, členem Washingtonské akademie věd a také držitelem čestných doktorátů Karlovy univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně.
Vyvrcholením jeho kariéry byl rok 1927, kdy mu „Antropologický královský ústav Velké Británie a Irska“ udělil zlatou pamětní Huxleyho medaili, která se uděluje nejvýznamnějším antropologům za mimořádné zásluhy.
Aleš Hrdlička od samého počátku sledoval vývoj české antropologie a všemožně ji podporoval. Dal podnět k založení časopisu „Anthropologie, jím zaslané knihy daly základ knihovně Antropologického ústavu v Praze.
Usilovnou prací, skromným způsobem života a za přispění své manželky, získal nemalé finanční prostředky a založil tři velké fondy na rozvoj české antropologie. První (1913) při Královské české společnosti nauk a druhý při České akademii věd a umění. Z fondů byly hrazeny antropologické výzkumy a studijní a badatelské cesty. Po válce založil na počest zesnulé manželky třetí fond nesoucí její jméno při Univerzitě Karlově.
V roce 1929, u příležitosti 60. narozenin, věnoval Československu 1 milion korun v cenných papírech na vybudování Muzea člověka v Praze.
Hrdlička se celý život hrdě hlásil k rodné zemi, která mu dala základy vzdělání a důsledně trval na psaní svého jména s háčky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V září nastoupí na Vysočině do škol 63 tisíc dětí, z toho 4991 prvňáčků
První zvonění zastihne už 2. září na Vysočině celkem 63 tisíc školáků. Do prvních tříd letos základní školy zapsaly 4991 dětí, což je o asi o stovku méně, než nastoupilo do základek loni. Pokud jde o střední školy, tam bylo do prvních ročníků přijato 7,5 tisíce studentů, zhruba stejně jako loni.
Už osmým rokem si prvňáčci na Vysočině z prvního školního dne odnesou kromě nových zážitků také dárek v podobě bezpečného kufříku Kraje Vysočina. Malí školáci v něm mimo jiné najdou veselou cyklolékárničku se Zajícem, maskotem Kraje Vysočina, který dětem připomene důležitá telefonní čísla na složky Integrovaného záchranného systému, reflexní pásek a přívěsek, reflexní vestičku, reflexní pytlík na přezůvky, vystřihovánky, omalovánky, pastelky, papírovou skládačku, zábavnou dětskou knihu Ferda v autoškole od BESIPU. Chybět nebude ani časopis Pastelka s krajskou tematikou bezpečného pohybu dětí ve škole a v přírodě.

„Kraj Vysočina se bezpečnosti dětí věnuje systematicky a v mnoha oblastech. Vzrůstající počet dětských úrazů, ať už v silničním provozu nebo při běžných aktivitách, je patrný nejen v době letních prázdnin, ale také při návratu do školních lavic,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že nejvíce jsou ohrožení žáci prvních tříd, kteří se začínají pohybovat bez doprovodu rodičů. I proto Kraj Vysočina pokračuje s projektem "Bezpečně do školy i do přírody", díky kterému se mohou všichni prvňáčci na Vysočině těšit z kufříku určeného nejen pro začátek školního roku. „Projekt má děti motivovat k bezpečnějšímu chování nejen při cestě do školy, ale i v přírodě, při sportu a při mimoškolních aktivitách,“ dodal hejtman.

Spolu s kufříkem dostanou všichni prvňáčci na Vysočině konstrukční stavebnici ROTO. Podle informací Jany Fialové ji ve výuce používají základní školy už pátým rokem. Kraj Vysočina tuto stavebnici do základních škol distribuuje zdarma, paní učitelky mají k dispozici pracovní listy a metodiku.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   21. 2. 2020

• V pelhřimovské nemocnici zaútočil dvaasedmdesátiletý muž na svého spolubydlícího
• V jihlavském muzeu bude zahájena výstava věnovaná archeologickým průzkumům
• U Volevčic na Jihlavsku utrpěla při nehodě jedna osoba zranění

Čtvrtek   20. 2. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu srbský snímek Delirium tremens
• Proti odvolaní ředitele havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice Jaromíra Maška se postavil i Tomáš Zdechovský
• Třebíčští policisté objasnili sérii krádeží jízdních kol
• V Česku bude foukat čerstvý západní až severozápadní vítr
• V Třebíči začíná jarní cyklus přednášek o historii v našem regionu, první bude o dolování drahých kovů
• Svatby v zimě nejsou moc lákavé

Středa   19. 2. 2020

• Místopředseda Trikolory: Šikana živnostníků musí skončit; stát nesmí lidem, kteří se chtějí živit tím, co umějí, házet klacky pod nohy
• Opilý agresivní muž ohrožoval v bytě v Třebíči svou příbuznou, ta před ním utekla
• Během dubna proběhne v Jihlavě kordonový průzkum
• Meteorologové varují před ledovkou také v částech Vysočiny
• Miloš Vystrčil z Telče byl zvolen předsedou Senátu
• Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen loni v listopadu na Pančavě
• Za hlasy, které Chudobínská borovice v anketě Evropský strom roku 2020 získá, přibudou desetitisíce stromů
• Ve Žďáře nad Sázavou hořel byt, mladý muž skončil ve vážném zdravotním stavu na ARO
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravuje výstavu Historické cukrárny

Úterý   18. 2. 2020

• Obec Rohozná, ve které orkán Sabina zničil na padesát domů, vyhlásila veřejnou sbírku
• Neznámý zloděj v Kameničce sebral nářadí či motorové pily v hodnotě více než padesát tisíc korun
• Cestování regionální dopravou od března s novou jízdenkou a v novém tarifu
• Ženě při nakupování v Třebíči neznámý zloděj ukradl kabelku; policie hledá muže z fotografie
• Ptákem roku 2020 je jiřička obecná
• Autogramiáda dvou knih o Josefu Dobiášovi v pelhřimovském muzeu
• Žďárští a jihlavští umělci vystaví svá díla v novoměstské galerii

Pondělí   17. 2. 2020

• První čápi se vracejí na hnízdiště; ohrozit je mohou otrávení hraboši
• Děti v jihlavské nemocnici mají opravený další pokoj, je plný obrázků
• Nezletilého opilého chlapce v Jihlavě poranil dospělý muž, skončil v nemocnici
• Nemocných s chřipkou na Vysočině již ubylo
• Hasičské muzeum v Přibyslavi má dvě nové historické stříkačky
• Středověká památka Štáflova chalupa v Havlíčkově Brodě má novou střechu
• Ve starém domě v Bukově byla nalezena munice sovětské armády z druhé světové války
• Policie prosí o pomoc svědky nehody v Jemnici, kdy chodec utrpěl vážné zranění po střetu s autobusem

Neděle   16. 2. 2020

• Abraham, Peschel, Roučková; nejlepší čeští i světoví motocykloví závodníci přijedou do Chotěboře
• U Ústí na Jihlavsku havaroval v noci opilý řidič osobního auta
• Přednáška Ledovcová jezera v Kyrgyzstánu v jihlavském muzeu
• Jihlavská vysoká škola polytechnická oslaví Mezinárodní den průvodců tradičně komentovanými prohlídkami

Sobota   15. 2. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede kanadský dokument Antropocén: Epocha člověka
• V Havlíčkově Brodě žije nejvíce kavek v republice, přesto je třeba chránit před kunou i člověkem
• Řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Žďárem nad Sázavou projde maškarní průvod v sobotu 22. února, doplní jej karneval a zábava
• Pokračující modernizace D1 omezí provoz nejen na dálnici, ale také na silnici druhé třídy na trase Humpolec - Želiv
• V Radkovicích u Hrotovic zemřel v autě po nárazu do sloupu jednadvacetiletý muž

Pátek   14. 2. 2020

• Kraj zahájil stavbu obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku; na první výkop se čekalo 14 let
• Zdrogovaný muž v Třebíči ohrožoval nožem svojí přítelkyni
• Od pondělí začne rekonstrukce výpravní budovy na nádraží v Třebíči
• Výběr dodavatele výstavby nových Dukovan bude vyhlášen ještě letos
• Město Žďár nad Sázavou přispěje částkou 400 tisíc korun baroknímu chrámu na opravu varhan
• Řidič přehlédl stojící porouchané vozidlo; letošní dopravní nehody si na Vysočině vyžádaly již devět obětí

Čtvrtek   13. 2. 2020

• Malí včelaři z Bobrové potěšili na svatého Valentýna svými výrobky dárce krve
• Opravený domov mládeže v Kamenici nad Lipou bude otevřen v novém školním roce
• V Jihlavě vzniká projekt pro zájemce o živou angličtinu
• Pozor na falešné emaily vyzývající k uhrazení fiktivních faktur!
• Policisté pátrají po třicetiletém muži z Brna, příbuzenské vazby má na Jihlavsko
• Sabina řádila i v jihlavských městských lesích; ústřední hřbitov je již otevřený

Středa   12. 2. 2020

• Imunitní trombocytopenická purpura je nenápadné, ale zrádné hematologické onemocnění
• Osoba podezřelá z trestné činnosti v Třebíči najela na policistu a zranila ho
• Na střeše hejtmanství v Jihlavě najde domov na 200 tisíc včeliček
• Na stavbu obchvatu Velkého Beranova se vrací dopravní omezení a stavební ruch
• Muž z Polenska je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů
• Klokánci jsou klenotem jihlavské zoologické zahrady
• Propagační video o Pelhřimovu nabízí krásy a historii města
• Spadlý strom na jihlavském hřbitově byl odstraněn, ve čtvrtek by mohl být opět otevřen
• Povídání o nechvalně proslulé věznici Bory v Plzni v knihovně v Telči
• Pět set slov inspirovaných sněhovou kalamitou na S zapsaných v archivu pelhřimovského Muzea rekordů
• Na dálnici D1 na 103. kilometru se ve středu časně ráno srazily dva kamiony

Úterý   11. 2. 2020

• Po bruslení na jihlavském náměstí se ve ztrátách a nálezech objevilo oblečení i bruslařské vybavení
• Muž z Teplicka si v Jihlavě sjednal podvodně úvěr
• Zájemci si mohou v jihlavském muzeu zakoupit publikaci Svět středověkých her
• Výroba elektrické energie na čtvrtém výrobní bloku v elektrárně v Dukovanech byla obnovena
• Ústřední hřbitov v Jihlavě zůstává uzavřen
• Kriminalisté z Třebíče objasnili sérii vloupání do vozidel
• Silný vítr láme na Vysočině další stromy
• U Luk nad Jihlavou zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Zoologická zahrada v Jihlavě představí veřejnosti vzácné prase visajanské

Pondělí   10. 2. 2020

• Ústřední hřbitov v Jihlavě a starý hřbitov v Třebíči jsou uzavřeny kvůli riziku padajících stromů
• V Rohozné strhl vítr střechy ze 46 domů, záchranáři odvezli na Vysočině do nemocnice tři zraněné
• Firma Kronospan z Jihlavy dostala pokutu 160 tisíc korun za výrobu OSB desek v rozporu s podmínkami povolení
• Počet výjezdů hasičů v souvislosti s orkánem Sabine stále přibývá
• Kriminalisté ukončili prověřování okolností tragické dopravní nehody, řidiče, který srazil děti v kočárku, obvinili ze dvou trestných činů
• Počet výjezdů hasičů na Vysočině roste, nejvíce zasahovali u spadlých stromů na Jihlavsku
• V jihlavské nemocnici pomáhá stomickým pacientům brožura s podrobným návodem, jak používat pomůcky
• Orkán Sabine zaměstnává hasiče na Vysočině, vyjížděli od rána k dvaceti událostem

Neděle   9. 2. 2020

• V době sílícího větru v České republice integrovaný záchranný systém posílí operátory tísňových linek
• Neznámý zloděj na Pelhřimovsku dostal chuť na cigára a rum
• Historický Dům dětí a mládeže v Telči bude opraven do konce prázdnin
• Rekonstrukce Jedlovského přivaděče posílí vodní zdroje pro Jihlavu
• Zámecká knihovna ve Velkém Meziříčí nabídne zájemcům různé knižní tituly

Sobota   8. 2. 2020

• Policisté chytili muže v Kamenici nad Lipou přímo na místě lupu
• Řádné zasedání jihlavského zastupitelstva bylo posunuto z 18. února na 2. března
• Na silnici I/38 na Havlíčkobrodsku zemřel po střetu s náklaďákem třicetiletý řidič osobního auta
• Přednáška u příležitosti sedmdesátého výročí úmrtí J. A. Schumpetera v jeho rodné Třešti

Pátek   7. 2. 2020

• Přednáška Zlaty Vobinuškové o životě ptáků na našich zahradách v Pelhřimově
• Policie stále přijímá nové policisty; mladým lidem nabízí stabilní a perspektivní povolání
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Sólo o problematickém a složitém vývoji psychicky nemocného hudebního génia
• Zájem o služby Domácího hospice Vysočina stále roste
• Kraj Vysočina vydal brožuru zaměřenou na bezpečnost seniorů
• Školačka z Kamenice nad Lipou získala ocenění v celostátní soutěži finanční gramotnosti
• Obřadní síň na jihlavské radnici se opravuje
• Na Vysočinu a prakticky celé Česko se žene velmi silný vítr
• V havlíčkobrodské nemocnici jsou kvůli chřipkové epidemii zakázány návštěvy
• Havlíčkobrodská nemocnice získala ocenění Bezpečná nemocnice s projektem Ochrana před závažným násilným útokem

Čtvrtek   6. 2. 2020

• PTAČÍ DOPIS: Pěnkavová, Sýkora, ale i Eva Holubová; lidé s ptačím příjmením apelují na poslance, aby zakázali klecové chovy slepic
• V Cityparku v Jihlavě chystají nejsladší oslavy v roce nejen pro zamilované
• Výstava obrazů v muzeu ve Žďáře nad Sázavou seznámí návštěvníky nejen s obsahem díla, ale i s okolnostmi jejich vzniku
• Policisté v Jihlavě pátrali po třináctiletém chlapci, byl nalezen prochladlý, ale v pořádku
• Loupežné přepadení v prodejně v Třešti kriminalisté objasnili
• Zájem o oddlužení po prvotním boomu nadále klesá; řada lidí si nechce dočasně pohoršit, a tak dál zůstává v exekuci
• Vysoká škola v Jihlavě rozšiřuje nabídku technických studijních programů

Středa   5. 2. 2020

• U Vatína na Žďársku byla nalezena dělostřelecká mina z druhé světové války
• Balvany se valí Týnským údolím v Třebíči
• Zákaz návštěv kvůli chřipce v pelhřimovské nemocnici a v psychiatrické nemocnici v Jihlavě
• Problémy na silnicích mají kvůli počasí nákladní i osobní auta, u Obrataně havaroval tahač s plně naloženým návěsem
• Na kompostárnu do Henčova bylo z Jihlavy svezeno více jak dvacet tun vánočních stromečků
• U Nového Města na Moravě se střetla dvě auta, dvě osoby se zranily
• Výstava kreseb ženevského umělce českého původu Vincenta Dugogha s titulem Voyage, voyage v jihlavském muzeu
• Cizinci kradli v obchodě ve Světlé nad Sázavou

Úterý   4. 2. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz