Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 31.8 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nezletilého ztraceného chlapce třebíčští policisté vypátrali, byl opilý
V noci z úterý 27. srpna na středu 28. srpna pátrali třebíčští policisté po chlapci, který se nevrátil domů. Nezletilého hocha nalezli, byl v pořádku ale pod vlivem alkoholu. Oznámení o pohřešování chlapce přijali policisté před jedenáctou hodinou večer. O nezletilého hocha měli obavu jeho rodiče, chlapec nepřišel domů a nebyl kontaktní. Pohybovat se měl v Třebíči s kamarády.
Policisté začali ihned po hochovi ve městě a jeho okolí pátrat. Prověřovali místa, kde vzniklo podezření, že by se tam mohl nacházet nebo pohybovat. Dále po něm pátrali u kamarádů a známých. Do hledání se zapojil také policejní psovod a městští strážníci.
Policisté provedeným šetření získali poznatky, že by se mohl nacházet v obci nedaleko Třebíče, kde poté chlapce skutečně nalezli. Hoch byl v pořádku, ale pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 0,23 promile alkoholu.
Chlapce si následně převzala jeho matka.
Policisté zjišťují, kdo požití alkoholu nezletilému chlapci umožnil a dopustil se tak přestupku, případ dále šetří.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Houbaři v okolí Přibyslavi se po dešti konečně dočkali, rostou převážně suchohřiby
Podle přibyslavského mykologa Jaroslava Líbala však ve většině roste jen nejznámější česká houba - hřib hnědý (Boletus badius).
Má řadu lidových názvů - modrák, čerňák, podborovák, podborováček, slaďák, sladkohříbek, půlhříbek, sameťáček, panský hřib nebo pančák. Protože je ideální pro sušení, jeho nejznámější synonymum zní suchohřib.

V přibyslavských lesích se však nyní hojně nachází hřib žlučník (Tylopilus felleus), který chutná velice hořce a proto není jedlý. Kromě jeho ochutnání jazykem je poznávacím znamením také skutečnost, že po rozkrojení nemodrá.

Jaroslav Líbal uvádí, že v přibyslavských lesích již objevil velice chutné ryzce smrkové a peprné a lahůdkové kotrče.

Pokud se naplní předpověď, že počátkem září dojde k razantnímu ochlazení, dá se předpokládat, že houbařská sezóna dostane trhlinu.

Foto: Dorota Havlíková
Radost z nálezu šestiletému Štěpánu Niedobovi zkazilo poznání, že našel “trojčata” hřibů, které pro výraznou hořkost nejsou poživatelné, v rukou drží hřib žlučník

- dh -Zpět nahoru na obsah...

Na Havlíčkobrodsku mezi Heřmanicemi a Pařížovem bylo nalezeno ohořelé ženské tělo
Řidič auta objevil v sobotu 31. srpna časně ráno, asi ve 3.30 hodin u silnice II/340 mezi obcemi Pařížov a Heřmanice na Havlíčkobrodsku v kukuřici ohořelé tělo ženy.
Totožnost ženy zatím neznají. Poblíž místa našli policisté také zaparkované auto.

"Kriminalisté místo důkladně ohledali a ve věci provádějí šetření ke zjištění totožnosti nalezené ženy a k tomu, co se na místě odehrálo," uvedla policejní mluvčí D. Čírtková.

Kvůli určení přesné příčiny úmrtí neznámé ženy byla nařízena soudní pitva.

Podle informací, které se podařilo zjistit Blesku, žena pravděpodobně z vozidla vystoupila, polila se zatím neznámou hořlavinou a zapálila se.

- red -Zpět nahoru na obsah...

ČEZ distribuce chrání ptactvo před úrazem elektrickým proudem, investovala již na 210 milionů korun
Energetici učinili další krok v ochraně ptactva před úrazem elektrickým proudem. Pro ptactvo bude letos bezpečných dalších 19 593 podpěrných bodů (sloupů) elektrického vedení vysokého napětí (vn). ČEZ Distribuce vlastní a stará se o cca 475 tisíc podpěrných bodů vn, pro ptactvo bezpečných je již 60 procent. Zabezpečit zbývá cca 200 tisíc podpěrných bodů. V letech 2006–2019 investovala ČEZ Distribuce do těchto opatření téměř 210 milion korun.
Ochraně ptactva před úrazem elektrickým proudem se energetici věnují již od devadesátých let. Cílem je zabránit úrazům či úhynu ptactva způsobeného jejich dosednutím na elektrické vedení. Ochrana je zpravidla umístěna na podpěrných bodech vedení vysokého napětí. Nejčastěji se jedná o plastové ochrany, které se přetahují přes izolátory.

Dalším způsobem ochrany ptactva na vedeních je používání ochranných konzol, které zabraňují dosednutí ptactva na vedení a jeho propojení živé části s uzemněnou stožárovou konstrukcí. V mnoha případech, kdy je to technicky možné, využívá ČEZ Distribuce metodu osazování pomocí práce pod napětím. V takovém případě nemusí být dodávka odběratelům v průběhu údržby, opravy či rekonstrukce přerušena ani omezena.

V letošním roce montéři ČEZ Distribuce zabezpečí za 60 milionů korun 19,5 tisíce sloupů el. vedení

REGION - POČTY SLOUPŮ - LOKALITA
Severní Čechy - 3513 - Dolní Chřibská, hranice CHKO
Východní Čechy - 4149 - Maršov - Pec pod Sněžkou, CHKO Krkonoše
Morava - 4689 - Frýdlant nad Ostravicí – Malenovice, až po hotel Petr Bezruč
Střední Čechy - 4412 - Benešov – Chlístov (Konopiště)
Západní Čechy - 2830 - Kraslice
CELKEM rok 2019 - 19593

Až do roku 2009 šla v ochranných opatřeních Skupina ČEZ nad rámec zákonných povinností, které se od roku 2004 vztahovaly pouze na nová a rekonstruovaná vedení. Od roku 2009 nově energetický zákon ukládá osadit ochranami proti úrazům ptáků elektrickým proudem všechna vedení vysokého napětí. V rámci působnosti ČEZ Distribuce jde celkem o 50 000 km venkovního elektrického vedení o napětí 22–35 kV.
Právě blížící se termín přidělává energetikům starosti, jak vysvětluje člen představenstva ČEZ Distribuce Pavel Šolc. „Pracujeme s maximálním nasazením, a to jak zrychlením obnovy zařízení v rámci které dochází k zabezpečení podpěrných bodů, tak i instalací nových ochran. Klíčovým omezením je jednak nedostatek montážních kapacit na trhu, takže musíme vybírat činnosti podle závažnosti a dopadu i na bezpečnost provozu sítí, dále možnosti vypínání, neboť instalace si vždy vyžádá delší vypnutí vedení a tím přerušení dodávky elektřiny pro podniky i obyvatelstvo. Zejména s ohledem na přiměřený rozsah vypínání dodávky elektřiny spotřebitelům je termín 2024 obtížně splnitelný“.
Soňa HOLINGEROVÁ, mluvčí Skupiny ČEZZpět nahoru na obsah...

Jihlavský filmový klub zahájí v pondělí podzimní sezonu islandským snímkem Bílý bílý den
Jihlavský filmový klub zahájí svoji podzimní sezonu v pondělí 2. září islandským filmem Bílý bílý den. Tak trochu divná představa: po tragické nehodě své ženy zjistíte, že vám zřejmě byla nevěrná... Každý chlap se toho chytí a snaží se vypátrat pravdu - kór když je profesí policista. Islandská poetika ukrytá do mlhavého syrového hávu s příchutí absurdního humoru. Začátek projekce je v kině Dukla v 19.30 hodin.
Bílý bílý den je teprve druhým celovečerním filmem islandského filmového tvůrce Hlynura Pálmasona, avšak je to dílo po všech stránkách vyspělé, oplývající skvělou filmařinou. Režisér ve svém autorském díle originálním způsobem vytváří působivou atmosféru, která diváky dokáže doslova vtáhnout do prostředí i děje, který prožívá hlavní představitel. Ať už Hlynur Pálmason používá velmi dlouhé záběry s dlouhými dialogy, obrazy islandské přírody s dominantními scénami plnými mlhy, mžení, vlhka a sychravosti, snímanými nádherně propracovanou kamerou, černý a absurdní humor, úžasná je i jemná práce s drobnými motivy - výsledkem je velmi zvláštní filmové dílo, které kombinuje prostý příběh s podmanivým a působivým zpracováním s ohromným emocionálním dopadem a intenzivním zážitkem.

K dějové lince filmu: Stárnoucí policista po manželčině tragické autonehodě se snaží žít a zapomenout. Dál staví dům, má doma na hlídání vnučku, avšak vzpomínky na minulost někdy nejde jednoduše zahnat a zapudit. Při probírání drobné pozůstalosti po své ženě zjistí, že tady něco nesedí. Indicie nasvědčují tomu, že jeho zesnulá žena měla zřejmě milence. A jako správný policajt se rozhodne této věci přijít na kloub. Jeho minulý svět se začíná hroutit a má samo sebou dopady i do jeho současného života…

Hlavní představitel islandský herec Ingvar Sigurðsson, podává v tomto díle velmi civilní, střízlivý, avšak naprosto věrohodný, lze bez ostychu říci „životní“ výkon. Po zásluze bylo jeho herectví oceněno hlavní cenou na MFF v Cannes 2019.
Island/Dánsko/Švédsko, 2019, DCP, barevný, islandsky, české titulky, 109 minut

Scénář a režie: Hlynur Pálmason Kamera: Maria von Hausswolff Producent: Anton Máni Svansson Hrají: Ingvar Sigurðsson, Ída Mekkín Hlynsdóttir, Hilmir Snær Guðnason, Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Elma Stefanía Ágústsdóttir, Laufey Elíasdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Sverrir Þór Sverrisson a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Hodicích srazil autobus chodkyni, utrpěla vážná zranění
Na autobusové zastávce v Hodicích na Jihlavsku v pátek 30. srpna krátce před druhou hodinou odpoledne srazil autobus chodkyni.
„Žena utrpěla vážná zranění, se kterými ji letecká záchranná služba transportovala do brněnské nemocnice, informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.
Nikdo další zraněn nebyl.

Silnice byla v místě nehody na několik desítek minut uzavřená.

Míra zavinění a okolnosti dopravní nehody jsou v šetření.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté v prvním školním týdnu dohlédnou na bezpečnost chodců, zejména malých dětí
Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se každoročně snaží zvýšit bezpečnost chodců v silničním provozu a tím přispět ke snížení dopravní nehodovosti. Proto realizují různé preventivní akce, mezi které patří také celorepublikový projekt s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Projekt s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“ dostává v letošním roce novou podobu.
Letošní podzimní část projektu bude probíhat v rámci Kraje Vysočina od pondělí 2. září do pátku 6. září na vybraných místech napříč celým regionem. Policisté budou oslovovat chodce, především předškoláky a školáky, u vybraných přechodů pro chodce v blízkosti školských zařízení a dotazovat se jich na správné a bezpečné přecházení po přechodu pro chodce. Pokud chodci na položené otázky policistům odpoví správně, obdrží od nich malý dárek související s dopravní tématikou.

Cílem projektu je preventivně působit na chodce a další účastníky silničního provozu, aby si osvojovali dodržování základních pravidel bezpečného přecházení vozovky. Stávající preventivně informační činnost, cílená prioritně na bezpečí chodců při přecházení vozovky, doplní pracovní sešit pro děti, který je zaměřený nejen na bezpečnost v silničním provozu, ale také na osobní bezpečí.

Každý týden na děti čeká jedno téma navazující na aktuální roční období a s ním spojená úskalí nejen v dopravě. Děti se při práci se sešitem prostřednictvím různých úkolů, které podporují kreativitu a ověřují znalosti z českého jazyka a matematiky i všeobecné vědomosti, hravou formou dozví nebo si zopakují, jak se pohybovat v provozu bezpečně v roli chodce, cyklisty, cestujícího v MHD či spolujezdce. Úkoly a tématy provede malé čtenáře oblíbená Zebra, která s inovací projektu získala novou podobu.

Obtížností úkolů je pracovní sešit vhodný zejména pro 3. a 4. třídy základních škol. Děti mohou se sešitem pracovat jak ve školním, tak v domácím prostředí. Využití proto může najít také ve školních družinách, domech dětí a mládeže, dětských domovech, volnočasových kroužcích a zájmových sdruženích, která se věnují bezpečnosti v dopravě a dopravní výchově.

Materiál bude volně dostupný v elektronické podobě od začátku září na webových stránkách www.policie.cz a pracovat s ním tak v případě zájmu může každý.

Velice důležitou prevencí pro každého chodce je užití reflexního prvku umístěného na viditelném místě, pokud se chce chodec pohybovat za snížené viditelnosti po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích zní: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Za nesplnění této povinnosti lze chodci uložit na místě v příkazním řízení pokutu až do výše 2 000 korun.

Termíny projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne
(na vyznačených termínech budou přítomni policisté z oddělení tisku a prevence)

Město Místo Termín Čas
Jihlava ul. Seifertova 2. září 7:00 – 8:00
Třebíč ul. Táborská 3. září 7:00 – 8:00
Havlíčkův Brod ul. Dolní 4. září 7:30 – 8:00
Pelhřimov ul. Třída Legií 5. září 7:00 – 8:00
nprap. Bc. Martin HRONZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   12. 8. 2020

• Policisté odhalili zdrogované i opilé řidiče
• Životnost krajských silnic se snižuje; může za to nárůst nákladní dopravy
• Horácká výstava drobných zvířat v Novém Městě na Moravě o víkendu

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020