Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 1.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Novém Městě na Moravě pořádá bezplatný kurs první pomoci
Nemocnice v Novém Městě na Moravě pořádá bezplatný kurs první pomoci a resuscitace pro veřejnost v úterý 3. září od 17 hodin v zasedací místnosti pod heliportem nemocnice. Kurs povede MUDr. Karolína Brodinová, lékařka urgentního příjmu Anesteziologicko-resuscitačního oddělení.
„Paní doktorka se nejdřív bude věnovat resuscitaci a v druhé části pak první pomoci od hlavy k patě. Bezvědomí, dušnosti, krvácení všeho druhu. Na kurzu probere také témata, která budou účastníky kursu zajímat,“ vysvětlila tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Objednávky: e-mail karolina.brodinova@n…

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Mezi obcemi Velká Losenice a Havlíčkova Borová na Žďársku se při nehodě zranil motorkář a jeho spolujezdec
Dopravní nehoda, která se stala v sobotu 31. srpna krátce před třináctou hodinou na silnici II/350 mezi obcemi Velká Losenice a Havlíčkova Borová na Žďársku, utrpěl zranění motorkář, jeho spolujezdec pak těžké zranění.
"Při prvotním šetření na místě policisté zjistili, že pětapadesátiletý řidič s osobním motorovým vozidlem Renault Clio projížděl po silnici ve směru od obce Velká Losenice směrem na obec Havlíčková Borová. U domu najel vpravo na pravý okraj komunikace, kde zastavil, ale následně se opět rozjel a začal odbočovat vlevo na odstavnou plochu u tamního obchodu. Při tomto manévru ohrozil řidiče motocyklu Yamaha, který osobní auto objížděl. Došlo ke střetu levé přední části vozidla s pravým bokem motocyklu. Motocykl upadl na levý bok, kdy došlo k nárazu přední části motocyklu do zděné autobusové zastávky. Při dopravní nehodě došlo k pádu spolujedoucího z motocyklu na komunikaci, při kterém si spolujezdec z motocyklu způsobil těžké zranění a byl transportován vrtulníkem do novoměstské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Zranění při pádu motocyklu utrpěl také jeho řidič, kterého záchranáři také převezli k ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě.
Ke zranění jiných osob nedošlo.

U obou řidičů provedli policisté dechové zkoušky, jejichž výsledky byly negativní. Na havarovaných vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši 105 tisíc korun.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Další okolnosti dopravní nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního prověřování.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Letní provoz na Vodním ráji v Jihlavě pokračuje i po prázdninách
Služby města Jihlavy, které provozují Vodní ráj a bazén E. Rošického se rozhodly vzhledem k teplému počasí prodloužit letní sezónu v obou zařízeních. Venkovní část bude otevřena až do 8. září. Milovníci koupání tak mohou bazény navštívit v době od 10 do 19 hodin.
Ve stručném hodnocení musíme konstatovat, že letošní sezóna byla z pohledu provozovatele průměrná. Vzhledem k počtu návštěvníků za celé léto stěží pokryjeme provozní náklady aquaparku. Na příští sezónu 2020 žádné novinky ve venkovní části neplánujeme. Odstávka kryté části Vodního ráje letos bude od 9. září do 28. září.

Budeme mít také ještě v pondělí a v úterý mimořádné hodiny pro veřejnost na bazénu E. Rošického. Následně bude ukončen letní provoz a bazén opět poběží již v normálním školním režimu.

Pondělí: 2. 9. – 10:00 – 14:00 hodin
Úterý: 3. 9. – 11:00 – 14:00 hodin

Statistika návštěvnosti ve venkovní části na Vodním ráji:
(kapacita venkovní části je 2 400 lidí)

2019
Otevřeno od 4. 6.
Červen – 15 084 lidí, návštěvnický rekord 30. 6. – 2 324 lidí, 2 dny zavřeno
Červenec – 11 175 lidí, návštěvnický rekord 25. 7. – 2078 lidí, 6 dní zavřeno
Srpen do 27. 8. – 6 766 lidí, návštěvnický rekord 9. 8. – 1 055 lidí, 6 dní zavřeno (zatím)
Celkem (zatím) – 33 025 návštěvníků

2018
Otevřeno od 28. 5.
Květen – 252 lidí
Červen – 3 755 lidí, návštěvnický rekord 21. 6. – 619 lidí, 11 dní zavřeno
Červenec – 21 853 lidí, návštěvnický rekord 31. 7. – 2 613 lidí, 4 dny zavřeno
Srpen – 28 081 lidí, návštěvnický rekord 9. 8. – 2 346 lidí, 3 dny zavřeno
Září – 60 lidí
Provoz ukončen 3. 9. 2018
Celkem – 54 001 návštěvníků

2017
Otevřeno od 3. 6.
Červen – 8 575 lidí, návštěvnický rekord 24. 6. – 1546 lidí, 9 dní zavřeno
Červenec – 12 485 lidí, návštěvnický rekord 31. 7. – 1791 lidí, 6 dní zavřeno
Srpen – 18 400 lidí, návštěvnický rekord 1. 8. – 3 066 lidí, 8 dní zavřeno
Září – 0 lidí
Provoz ukončen 4. 9. 2017
Celkem – 39 460 návštěvníků
Martin MÁLEK



Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči odhalí pamětní desku válečnému letci RAF Bedřichu Kružíkovi in memoriam
V areálu bývalé obuvnické továrny v Třebíči-Borovině bude v úterý 3. září odpoledne odhalena pamětní deska Bedřichu Kružíkovi, pplk. in memoriam, letci RAF a pracovníku Baťových závodů. Bedřich Kružík většinu svého života prožil v Třebíči, a coby "Baťovci" mu bude odhalena deska právě v prostorách někdejší Baťovy továrny. Odhalení pamětní desky se koná u příležitosti 110. výročí narození tohoto válečného hrdiny, a zároveň na den přesně 48 let od jeho úmrtí.
Program na prostranství před DDM Třebíč (ulice T. Bati 1082, Třebíč)
16:30 vystoupení dětského pěveckého souboru Resonance pod vedením Heleny Valové
16:45 přivítání moderátorem Michalem Lukáčem
16:50 krátká dobová scénka v podání KVH Diverzanti z Brandenburgu
17:00 přelet vrtulníků
píseň dětského pěveckého souboru Resonance
slavnostní ceremoniál
státní hymna

Bedřich Kružík se narodil v roce 14. února 1909 v Třebíči v rodině pekaře. Po vyučení se se holičem/kadeřníkem nastoupil na vojenskou základní službu k letectvu v Olomouci. Od roku 1937 pracoval ve Zlíně ve firmě Baťa. Měl být vyslán do indické pobočky společnosti, ale byl hned na počátku okupace povolán do armády na vojenské cvičení. Až do července roku 1938 působil v Opavě u leteckého pluku. V srpnu roku 1938 se vrátil do zaměstnání a odjel do Indie. Spolu s Josefem Pospíšilem se v dubnu roku 1939 přihlásil do československé armády a v lednu roku 1940 společně odjeli do Velké Británie. V únoru roku 1940 dopluli do Gibraltaru a následně do Británie. Následně byl Kružík vyslán bojovat do Francie, kde působil až do kapitulace Francie, po ní se vrátil zpět do Británie.
V lednu roku 1941 po dokončení výcviku se dostal do československé letky 68. pluku. Byl navigátorem RAF, v pluku zůstal až do dubna roku 1945. Po skončení druhé světové války odešel z RAF a přešel do československé armády v Československu. V československé armádě působil do roku 1953, následně byl z politických důvodů degradován a propuštěn. V únoru 1953 byl odsouzen na devět let nucených prací v jáchymovských uranových dolech. Propuštěn byl v roce 1960 na amnestii prezidenta republiky Antonína Novotného. Po návratu do Třebíče pracoval v Západomoravských strojírnách.
Zemřel 3. září 1971 v Třebíči.
Obdržel 3x Československý válečný kříž 1939, 2x Československou medaili Za chrabrost, 2x Československou medaili Za zásluhy, Pamětní medaili 1939–1945, The France and Germany Star, The George VI. R.I. Star 1939–1945, The Defence Medal 1939–1945, The Medal of India 1939–1945 a Croix de guerre. Jeho jméno je uvedeno na pamětní desce letcům na třebíčské radnici. Jeho osudem se zabývá kniha Šest statečných vydaná v roce 2016. Roku 2001 obdržel in memoriam Pamětní plaketu k výročí založení kláštera 1101–2001.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V Okrouhlici na Havlíčkobrodsku usedl za volant silně opilý muž, navíc bez řidičského průkazu, a boural
Policisté přijali v sobotu 31. srpna odpoledne kolem 14. hodiny oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku. Na místě zjistili, že muž, který boural, byl silně opilý, navíc má platnou blokaci řidičského oprávnění.
"Policisté po příjezdu na místo zjistili, že řidič dodávky Renault nasedl do zaparkovaného vozu v Okrouhlici před domem a začal couvat. Vlivem silné opilosti neodhadnul boční vzdálenost od vpravo zaparkovaného vozidla a pravým předním rohem vozidla narazil do zaparkovaného vozidla Citroen. Při nehodě vznikla hmotná škoda na obou vozidlech v celkové výši 40 tisíc korun", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo.

"U řidiče vozidla Renault provedli policisté dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 4,27 promile alkoholu v dechu. Následně byla provedena opakovaná dechová zkouška, která byla rovněž pozitivní s hodnotou 4,91 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledkem měla také třetí dechová zkouška - s hodnotou 3,77 promile alkoholu v dechu", dodala mluvčí.

Policisté muže vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve, s čímž řidič souhlasil a vyšetření se dobrovolně podrobil v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Řidič vozidla Renault na místě policistům nepředložil řidičský průkaz a následnou lustrací v evidenci řidičů bylo zjištěno, že řidič vozidla má platnou blokaci řidičského oprávnění.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení a šestačtyřicetiletý muž pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj si odnesl od Bezděčína tři kamenné mezníky
Policisté pátrají po pachateli, který v katastru obce Bezděčín u Batelova na Jihlavsku odcizil kamenné mezníky. Ke krádeži došlo na přelomu června a července v místech zvaných Holejtna.
"Pachatel odcizil tři kamenné mezníky z monogramem HO a způsobil tak škodu přes deset tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a po pachateli pátrají.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Město Humpolec od čtvrtečního večera řeší nápravu škod vzniklých při lokální povodni
Za necelou hodinu napadlo v Humpolci ve čtvrtek 29. srpna navečer téměř pětatřicet milimetrů srážek. Silný přívalový déšť tak způsobil lokální povodeň a škody na soukromém i městském majetku. Během pátku vedení města spolu s příslušnými orgány zajišťovalo hlavní úklid a nápravu škod. Nejvíce postiženým lidem nabídlo dočasné ubytování ve volných městských bytech.
Zpevněné plochy, k nimž patří například silnice, chodníky, budovy nebo náměstí, tvoří v katastru města rozlohu zhruba 5,5 milionů metrů čtverečních. Včerejší liják byl tak prudký a rychlý, že podle výpočtu z dat Povodí Vltavy na tyto zpevněné plochy v Humpolci napršelo během necelé hodiny 189 tisíc metrů krychlových. Srážky o takové intenzitě a rychlosti nedokážou stoprocentně vsakovat ani nezpevněné plochy, tedy lesy, pole nebo parky. Pro představu – rybník Hadina zadržuje aktuálně 199 tisíc metrů krychlových vody. „Kanalizaci ve městě se snažíme neustále posilovat, ale i pokud by měla trojnásobnou kapacitu, tolik vody najednou by nebyla schopná pojmout,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Právě starosta města byl včera večer a v noci přítomný v nejvíce postižených oblastech, kde se připojil k hasičům a dalším, kteří pomáhali s odčerpáváním vody a úklidem. „V pátek ráno jsme zkontaktovali naše Technické služby i Krajskou správu a údržbu silnic s žádostí o úklid komunikací a spravení deštěm vymletých děr po žulových kostkách. Prioritou ale bylo odklizení nečistot z poldru v ulici Emericha Dítěte. Během lijáku nedokázal zadržet vodu valící se z polí, protože s sebou nesla hlavně velké nánosy orné půdy, a proto přes poldr přetekla. Budeme se zemědělci jednat o tom, aby provedli opatření, která v případě dešťů povedou k zadržení větší části vody přímo na poli,“ zmínil Karel Kratochvíl.

Silný déšť nevydržela ani provizorní plachta umístěná přes opravovanou střechu na budově Základní školy Hálkova. I když voda zaplavila dvě učebny, škody nejsou tak zásadní, aby ohrozily začátek nového školního roku. Škody hlásili také soukromí vlastníci nebo provozovatelé obchodů v Rašínově ulici. „Tam, kde měli jako preventivní opatření nainstalovanou zpětnou klapku, voda téměř nic neponičila,“ řekl starosta. I park Stromovka, kudy dešťová voda protékala, byl už v pátek v provozu. „Hovořili jsme také s lidmi z panelového domu Na Rybníčku, kde voda napáchala velké škody letos už podruhé. Bohužel tam v minulosti vznikla zástavba i na místech, která pro ni nebyla vhodná. Rodině ze zatopeného bytu jsme nabídli dočasné ubytování v městském bytě a snažili jsme se pomoci jak při úklidu, tak i při jednání s pojišťovnou. Budeme s nimi i nadále v kontaktu,“ dodal starosta.
Aneta SLAVÍKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Letní akce v Jihlavě pokračují i v září; mají výjimky z nočního klidu
Jihlava podporuje kulturní akce, které trvají déle než do začátku doby nočního klidu. Zastupitelstvo města může prostřednictvím obecně závazné vyhlášky stanovit výjimky z doby nočního klidu nebo noční klid pro určité akce zkrátit.
„Moderní město bez akcí, které trvají déle než do desíti hodin do večera, neexistuje. Centrum má být plné lidí, kteří se baví, a budou se k nám díky tomu rádi vracet. Noční život však nesmí rušit místní obyvatele a jsou způsoby, jak vyjít oběma stranám vstříc,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.
Jihlavská radnice proto pomocí tiskových zpráv a Novin jihlavské radnice každý měsíc informuje, jaké akce mají dobu nočního klidu zkrácenou.

Výjimky z doby nočního klidu, září 2019:

4. 9. Letní kino na náměstí (Masarykovo náměstí – do půlnoci)
7. 9. Přijďte na koncert, pomůžete (Jihlavský amfiteátr – do 1 hodiny ráno)
7. 9. Pístovská pouť (náves Pístov – do půlnoci)
15. 8. – 15. 9. Živé kino Jihlava 2019 (různé lokality, více na https://www.ji-hlava.cz/)
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Jihlavští stavitelé vlastní rukou v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě od čtvrtka
Vernisáž výstavy s titulem Jihlavští stavitelé vlastní rukou se bude konat ve čtvrtek 5. září v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě. Výstava uvede na čtyři desítky ručně kreslených historických plánů čelních fasád vybraných jihlavských domů, postavených na přelomu 19. a 20. století z pera významných jihlavských stavitelů: Josefa Kubičky, Vinzenze Zeizingera, Artura Corazzy, stavitelské rodiny Langovy a dalších. Cílem výstavy je podpořit zájem veřejnosti o architekturu Jihlavy z přelomu 19. a 20. století. Výstava bude určena jak pro širokou laickou veřejnost, tak pro odborníky z řad stavitelů, architektů i pro studenty stavebních škol, architektury či estetiky. Komentovaná prohlídka bude v úterý 10. září v 17 hodin.
Město stříbrných žil, textilních vláken a jemných linií. Město původně německé, s postupně narůstající českou národnostní menšinou. Město občasných svárů, ale i tvůrčí spolupráce, město s potenciálem stát se v budoucnu exkluzivním místem k životu. Tak vypadala Jihlava kolem roku 1900.

Na tradici místních soukenických dílen navázali novodobí průmyslníci poloviny 19. století. Tkalcovny, pletárny, přádelny a apretury vzkvétaly. Vyrostly dvě velké firmy na obuv, továrny na výrobu strojů, motouzárna, koželužna či kartonážka. S nástupem průmyslu souvisel mohutný stavební rozvoj. Majitelé továren bohatli, rozšiřovali své provozy, poskytovali lidem z okolí práci, zajišťovali sociální služby. Přispívali všemožnou měrou k blahobytu města. Podíleli se na řízení města a plánování urbanistických řešení. Výsledkem byla například výstavba nové obytné čtvrti v Heleníně. Pečlivě vybraní architekti a stavitelé dohlíželi na to, aby nově vznikající předměstí vyhovovala chodu města i dobovým požadavkům na pěkný vzhled. Nově vznikala stavební družstva, jež přispívala k rozšiřování města za hranice původního středověkého opevnění. Čeští i němečtí stavitelé spolupracovali na výstavbě širokých bulvárů, z nichž lze dodnes obdivovat řešení později bohužel nedokončeného prostoru mezi ulicemi J. Masaryka, tř. Legionářů, Tolstého, Bezručovy. Architekti se vzájemně doplňovali a navrhovali taková urbanistická a architektonická řešení, která přinášela užitek obyvatelům města. Podíleli se na projektech nových vilek, kolonií řadových domků, bytových domů či odpočinkových zón.

Období od počátku 20. století do začátku II. světové války bylo v Jihlavě v podstatě poslední architektonickou epochou, kdy při vytváření veřejného prostoru, budování nových ulic, veřejných staveb či obytných domů vedení obce i tehdejší stavební úřad spolupracovaly s architekty v maximální míře, komplexně a systematicky, s využitím přirozených komunikačních zón, se znalostí návyků a potřeb města jako fungujícího živého organismu s přihlédnutím k funkčním a estetickým požadavkům.

Od té doby uplynulo více než sto let a vnímavý pozorovatel může konstatovat, že Jihlava na historických fotografiích, které lze spatřit například v Muzeu Vysočiny Jihlava či na webech, působí mnohem harmoničtějším, uspořádanějším a komplexnějším dojmem. Dojem klidu a přirozeného řádu není jen důsledkem omezené barevnosti fotografií. Jihlava skutečně na svém vzhledu utrpěla. Její nemovitý fond i genius loci dostaly hned několik stavebně-historických pohlavků: Poprvé po vyhnání německého obyvatelstva po druhé světové válce z jejich domovů, podruhé v časech komunistického budování, potřetí vzápětí po revoluci s ekonomickou transformací. Některé ulice zmizely z mapy města úplně nebo byly amputovány výstavbou nových cest pro automobilový provoz. Přirozené propojení centra s předměstími bylo přerušeno novými křižovatkami či megalomanskými stavbami. Vzhled zahradních kolonií utrpěl touhou po originalitě a různorodými necitlivými přestavbami majitelů jednotlivých domků. Nejvýznačnější prostor – místo setkávání lidí – byl zaplněn nevzhledným monstrem PRIOR s ideologickou básní na fasádě. Trasa, kudy chodila pravidelně procesí na Kalvárii, byla přeťata širokým asfaltovým pásem. Město, které mohlo na počátku minulého století směle aspirovat na živé centrum inspirované Vídní, se od konce poslední války proměnilo v položivý organismus částečně trpící sudetským syndromem.
Nenapravitelná devastace se bohužel občas děje i v současné době, kdy město při rozhodování o osudu staveb raději volí variantu demolice a následné nové výstavby. Nešťastně rozhodnutým precedentem se stal například nedávno zbouraný funkcionalistický hospodářský pavilon Všeobecné nemocnice, navržený brněnským architektem Bohuslavem Fuchsem. Chybou by se v budoucnu mohlo jevit i odstranění kasárenského komplexu, zbudovaného podle projektu stavitele Franze Grubera z 80. let 19. století, pojmenovaného podle rakouského korunního prince arcivévody Rudolfa, jediného syna císaře Františka Josefa I., či necitlivá rekonstrukce správního domu, patřícího k funkcionalistické vile Otto Adama, stejně jako předchozí devastační rekonstrukce samotné vily, kterou prováděla ČSSD.

Přesto nebo právě proto se v posledních letech objevují mnohé aktivity, upozorňující na vážnost současného stavu. Jihlava sice nevzkvétá (jak bychom mohli říci slovy Václava Havla), ale stále není vše ztraceno.

Ve spolupráci historiků s okresním archivem, s pamětníky, jednotlivci i uměleckými skupinami dochází v současné době k určitému obrození. V posledních letech znovuobjevují milovníci architektury noblesu secesních vil, obdivují krásu a originalitu klasicistních bytových domů vyprojektovaných v kancelářích/ateliérech významných stavitelů, jakými byli například Josef Kubička, Vinzenz Zeizinger, Mathias Lang, jeho synové Ignaz a Franz Langovi, Theodor Lang Gustav Lang, Arthur Corazza, Ladislav Novotný, Richard Goldreich, bratří Petrášové, Walter Sobotka, Hans Leupold Löwentahl, Erwin Glaser a další. Město se dočkalo několika soukromých, pečlivě provedených rekonstrukcí.

Příkladem zdařilé rekonstrukce s moderní přístavbou může být bývalá továrna na zpracování vlasů Josefa Nägeleho stojící v Jihlavě na Znojemské ulici. Mezi lety 1912–13 postavil významný jihlavský architekt Arthur Corazza obytnou vilu, sousedící s přízemním výrobním traktem. Později objekt sloužil novému majiteli, bývalému faktoru firmy Bertholdu Palmemu, který zde začal brousit sklo a malovat porcelán. Palmeho výrobky s firemní značkou palmy jsou dnes vyhledávaným sběratelským artiklem a do svých sbírek je zařadilo mimo jiné i proslulé Museum of Modern Art (MoMa) v New Yorku. Po znárodnění a několika majitelích objekt chátral až do roku 2012, kdy se jej ujal nový majitel. Areál nechal podle projektu libereckého ateliéru Mjölk architekti zrekonstruovat a přestavět pro účely své firmy. Byly odhaleny původní konstrukce, zrekonstruovány půdní prostory, půloblouková dřevěná vrata průjezdu byla nahrazena prosklenou výlohou. Vše je nápadité, vzdušné, kvalitně provedené.

Nečekaného zájmu veřejnosti se dočkala také nově opravená secesní vila Marie Karas v ulici Jana Masaryka, kterou roku 1902 navrhnul architekt Ladislav Novotný. Stavební práce provedl jihlavský stavitel Josef Kubička. Od roku 2009 byl objekt nevyužívaný a chátral. Noví majitelé jej nechali v nedávné době s velkou pečlivostí opravit. Obnovili všechny původní secesní detaily na fasádě i uvnitř objektu včetně pozlacených secesních prvků, oplocení, zdobených litinových radiátorů či kovového dekoru zábradlí.

Další skvěle provedenou rekonstrukcí posledních let se stal dům Bedřicha Zvacha, přednosty kanceláře Krajského soudu v Jihlavě. Vila stojí na Jiráskově ulici. Roku 1924 ji postavila českobudějovická firma bratří Petrášů za použití patentovaného vynálezu – neomítnutých pálených cihel na fasádě. Aby se zlepšily nízké tepelně izolační vlastnosti původní fasády, musel ji současný majitel zateplit zevnitř. Práce na obnově dlouho neobývaného domu byly provedeny velmi šetrně, detailně a s ohledem na prvotní architektův záměr. Bez podpory státu se podařilo docílit původního vzhledu i díky spolupráci se sousedy a pamětníky.

V prvním červencovém týdnu tohoto roku se dostalo uznání budově, která byla postavena pro Německé zemědělské skladištní a hospodářské družstvo pro Štoky a Jihlavu – jak zněl oficiální název. Družstvo zadalo požadavek na postavení nového obilního skladiště na Špitálském předměstí. Projektu se ujal Johann Theimer, specializovaný brněnský inženýr a stavitel, který s družstvem dlouhodobě spolupracoval. Mezi lety 1927–28 bylo postaveno skladiště pro 150 vagonů obilí. Nosnou konstrukci budovy tvoří trojtraktový pětipodlažní železobetonový skelet. Skladiště je vysoké 22 m. Obilní půdy jsou tvořeny trámovými stropy a jsou děleny dřevěnými hráděmi na jednotlivé komory. Na jižní straně skelet vybíhá do zastřešení rampy. Nejcennější je halový prostor šestého podlaží, jehož 7 m vysoký lamelový krov je vytvořen úspornou konstrukcí důmyslně proplétaných dvoumetrových prken. Díky tomu je celý prostor podkroví bez vnitřních podpor. Konstrukci, tzv. Zollbau, vyvinul Friedrich Zollinger, stavební rada v sasko-anhaltském Merseburgu. Stejná
konstrukce je užita i u budovy s kancelářemi a správcovským bytem, jež těsně přiléhá ke skladišti. Celý objekt sloužil svému účelu donedávna a dochoval se zcela autenticky. Současný vlastník ZZN Jihlava jej zatím využívá jako skladiště dřeva. Při navrhování nového blízkého terminálu se počítalo s alternativou, že by budova ustoupila nové silnici. Po občanské iniciativě i aktivitě ze strany NPÚ radnice svůj záměr přehodnotila. Skladiště zůstane zachováno a před nedávnem se stalo dalším jihlavským architektonickým dílem zapsaným na Ústředním seznamu kulturních památek ČR.

Existuje několik reálně vnímaných světů. Pokud se procházíme městem, vidíme nejčastěji síť chodníků a silnic, projíždějící a parkující auta, sledujeme výlohy obchodů, potkáváme známé i neznámé tváře. Možná ani netušíme, že to není jediné vizuální prostředí, které nás může při pobytu ve městě doprovázet. Když pozvedneme oči a zahledíme se na partie umístěné nad našimi hlavami, objevíme nesmírně bohatý svět nejrůznějších tvarů, jemných linek a nápaditých detailů, vyprávějící mnohé příběhy. Příběhy domů a města, které se možná mohlo stát malou Vídní nebýt dějinných událostí, jež během 20. století pohltily Evropu. Přesto je však město Jihlava stále živým organismem a její vypravěči – domy – si zaslouží pozorné naslouchání, vstřícnost a péči.

Výstava se koná ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Jihlava.
Výstava v jihlavské galerii potrvá do 13. října.
Michaela PACHEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024