Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 1.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Novém Městě na Moravě pořádá bezplatný kurs první pomoci
Nemocnice v Novém Městě na Moravě pořádá bezplatný kurs první pomoci a resuscitace pro veřejnost v úterý 3. září od 17 hodin v zasedací místnosti pod heliportem nemocnice. Kurs povede MUDr. Karolína Brodinová, lékařka urgentního příjmu Anesteziologicko-resuscitačního oddělení.
„Paní doktorka se nejdřív bude věnovat resuscitaci a v druhé části pak první pomoci od hlavy k patě. Bezvědomí, dušnosti, krvácení všeho druhu. Na kurzu probere také témata, která budou účastníky kursu zajímat,“ vysvětlila tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Objednávky: e-mail karolina.brodinova@n…

- red -Zpět nahoru na obsah...

Mezi obcemi Velká Losenice a Havlíčkova Borová na Žďársku se při nehodě zranil motorkář a jeho spolujezdec
Dopravní nehoda, která se stala v sobotu 31. srpna krátce před třináctou hodinou na silnici II/350 mezi obcemi Velká Losenice a Havlíčkova Borová na Žďársku, utrpěl zranění motorkář, jeho spolujezdec pak těžké zranění.
"Při prvotním šetření na místě policisté zjistili, že pětapadesátiletý řidič s osobním motorovým vozidlem Renault Clio projížděl po silnici ve směru od obce Velká Losenice směrem na obec Havlíčková Borová. U domu najel vpravo na pravý okraj komunikace, kde zastavil, ale následně se opět rozjel a začal odbočovat vlevo na odstavnou plochu u tamního obchodu. Při tomto manévru ohrozil řidiče motocyklu Yamaha, který osobní auto objížděl. Došlo ke střetu levé přední části vozidla s pravým bokem motocyklu. Motocykl upadl na levý bok, kdy došlo k nárazu přední části motocyklu do zděné autobusové zastávky. Při dopravní nehodě došlo k pádu spolujedoucího z motocyklu na komunikaci, při kterém si spolujezdec z motocyklu způsobil těžké zranění a byl transportován vrtulníkem do novoměstské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Zranění při pádu motocyklu utrpěl také jeho řidič, kterého záchranáři také převezli k ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě.
Ke zranění jiných osob nedošlo.

U obou řidičů provedli policisté dechové zkoušky, jejichž výsledky byly negativní. Na havarovaných vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši 105 tisíc korun.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Další okolnosti dopravní nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního prověřování.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Letní provoz na Vodním ráji v Jihlavě pokračuje i po prázdninách
Služby města Jihlavy, které provozují Vodní ráj a bazén E. Rošického se rozhodly vzhledem k teplému počasí prodloužit letní sezónu v obou zařízeních. Venkovní část bude otevřena až do 8. září. Milovníci koupání tak mohou bazény navštívit v době od 10 do 19 hodin.
Ve stručném hodnocení musíme konstatovat, že letošní sezóna byla z pohledu provozovatele průměrná. Vzhledem k počtu návštěvníků za celé léto stěží pokryjeme provozní náklady aquaparku. Na příští sezónu 2020 žádné novinky ve venkovní části neplánujeme. Odstávka kryté části Vodního ráje letos bude od 9. září do 28. září.

Budeme mít také ještě v pondělí a v úterý mimořádné hodiny pro veřejnost na bazénu E. Rošického. Následně bude ukončen letní provoz a bazén opět poběží již v normálním školním režimu.

Pondělí: 2. 9. – 10:00 – 14:00 hodin
Úterý: 3. 9. – 11:00 – 14:00 hodin

Statistika návštěvnosti ve venkovní části na Vodním ráji:
(kapacita venkovní části je 2 400 lidí)

2019
Otevřeno od 4. 6.
Červen – 15 084 lidí, návštěvnický rekord 30. 6. – 2 324 lidí, 2 dny zavřeno
Červenec – 11 175 lidí, návštěvnický rekord 25. 7. – 2078 lidí, 6 dní zavřeno
Srpen do 27. 8. – 6 766 lidí, návštěvnický rekord 9. 8. – 1 055 lidí, 6 dní zavřeno (zatím)
Celkem (zatím) – 33 025 návštěvníků

2018
Otevřeno od 28. 5.
Květen – 252 lidí
Červen – 3 755 lidí, návštěvnický rekord 21. 6. – 619 lidí, 11 dní zavřeno
Červenec – 21 853 lidí, návštěvnický rekord 31. 7. – 2 613 lidí, 4 dny zavřeno
Srpen – 28 081 lidí, návštěvnický rekord 9. 8. – 2 346 lidí, 3 dny zavřeno
Září – 60 lidí
Provoz ukončen 3. 9. 2018
Celkem – 54 001 návštěvníků

2017
Otevřeno od 3. 6.
Červen – 8 575 lidí, návštěvnický rekord 24. 6. – 1546 lidí, 9 dní zavřeno
Červenec – 12 485 lidí, návštěvnický rekord 31. 7. – 1791 lidí, 6 dní zavřeno
Srpen – 18 400 lidí, návštěvnický rekord 1. 8. – 3 066 lidí, 8 dní zavřeno
Září – 0 lidí
Provoz ukončen 4. 9. 2017
Celkem – 39 460 návštěvníků
Martin MÁLEKZpět nahoru na obsah...

V Třebíči odhalí pamětní desku válečnému letci RAF Bedřichu Kružíkovi in memoriam
V areálu bývalé obuvnické továrny v Třebíči-Borovině bude v úterý 3. září odpoledne odhalena pamětní deska Bedřichu Kružíkovi, pplk. in memoriam, letci RAF a pracovníku Baťových závodů. Bedřich Kružík většinu svého života prožil v Třebíči, a coby "Baťovci" mu bude odhalena deska právě v prostorách někdejší Baťovy továrny. Odhalení pamětní desky se koná u příležitosti 110. výročí narození tohoto válečného hrdiny, a zároveň na den přesně 48 let od jeho úmrtí.
Program na prostranství před DDM Třebíč (ulice T. Bati 1082, Třebíč)
16:30 vystoupení dětského pěveckého souboru Resonance pod vedením Heleny Valové
16:45 přivítání moderátorem Michalem Lukáčem
16:50 krátká dobová scénka v podání KVH Diverzanti z Brandenburgu
17:00 přelet vrtulníků
píseň dětského pěveckého souboru Resonance
slavnostní ceremoniál
státní hymna

Bedřich Kružík se narodil v roce 14. února 1909 v Třebíči v rodině pekaře. Po vyučení se se holičem/kadeřníkem nastoupil na vojenskou základní službu k letectvu v Olomouci. Od roku 1937 pracoval ve Zlíně ve firmě Baťa. Měl být vyslán do indické pobočky společnosti, ale byl hned na počátku okupace povolán do armády na vojenské cvičení. Až do července roku 1938 působil v Opavě u leteckého pluku. V srpnu roku 1938 se vrátil do zaměstnání a odjel do Indie. Spolu s Josefem Pospíšilem se v dubnu roku 1939 přihlásil do československé armády a v lednu roku 1940 společně odjeli do Velké Británie. V únoru roku 1940 dopluli do Gibraltaru a následně do Británie. Následně byl Kružík vyslán bojovat do Francie, kde působil až do kapitulace Francie, po ní se vrátil zpět do Británie.
V lednu roku 1941 po dokončení výcviku se dostal do československé letky 68. pluku. Byl navigátorem RAF, v pluku zůstal až do dubna roku 1945. Po skončení druhé světové války odešel z RAF a přešel do československé armády v Československu. V československé armádě působil do roku 1953, následně byl z politických důvodů degradován a propuštěn. V únoru 1953 byl odsouzen na devět let nucených prací v jáchymovských uranových dolech. Propuštěn byl v roce 1960 na amnestii prezidenta republiky Antonína Novotného. Po návratu do Třebíče pracoval v Západomoravských strojírnách.
Zemřel 3. září 1971 v Třebíči.
Obdržel 3x Československý válečný kříž 1939, 2x Československou medaili Za chrabrost, 2x Československou medaili Za zásluhy, Pamětní medaili 1939–1945, The France and Germany Star, The George VI. R.I. Star 1939–1945, The Defence Medal 1939–1945, The Medal of India 1939–1945 a Croix de guerre. Jeho jméno je uvedeno na pamětní desce letcům na třebíčské radnici. Jeho osudem se zabývá kniha Šest statečných vydaná v roce 2016. Roku 2001 obdržel in memoriam Pamětní plaketu k výročí založení kláštera 1101–2001.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Okrouhlici na Havlíčkobrodsku usedl za volant silně opilý muž, navíc bez řidičského průkazu, a boural
Policisté přijali v sobotu 31. srpna odpoledne kolem 14. hodiny oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku. Na místě zjistili, že muž, který boural, byl silně opilý, navíc má platnou blokaci řidičského oprávnění.
"Policisté po příjezdu na místo zjistili, že řidič dodávky Renault nasedl do zaparkovaného vozu v Okrouhlici před domem a začal couvat. Vlivem silné opilosti neodhadnul boční vzdálenost od vpravo zaparkovaného vozidla a pravým předním rohem vozidla narazil do zaparkovaného vozidla Citroen. Při nehodě vznikla hmotná škoda na obou vozidlech v celkové výši 40 tisíc korun", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo.

"U řidiče vozidla Renault provedli policisté dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 4,27 promile alkoholu v dechu. Následně byla provedena opakovaná dechová zkouška, která byla rovněž pozitivní s hodnotou 4,91 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledkem měla také třetí dechová zkouška - s hodnotou 3,77 promile alkoholu v dechu", dodala mluvčí.

Policisté muže vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve, s čímž řidič souhlasil a vyšetření se dobrovolně podrobil v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Řidič vozidla Renault na místě policistům nepředložil řidičský průkaz a následnou lustrací v evidenci řidičů bylo zjištěno, že řidič vozidla má platnou blokaci řidičského oprávnění.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení a šestačtyřicetiletý muž pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky- red -Zpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj si odnesl od Bezděčína tři kamenné mezníky
Policisté pátrají po pachateli, který v katastru obce Bezděčín u Batelova na Jihlavsku odcizil kamenné mezníky. Ke krádeži došlo na přelomu června a července v místech zvaných Holejtna.
"Pachatel odcizil tři kamenné mezníky z monogramem HO a způsobil tak škodu přes deset tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a po pachateli pátrají.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Město Humpolec od čtvrtečního večera řeší nápravu škod vzniklých při lokální povodni
Za necelou hodinu napadlo v Humpolci ve čtvrtek 29. srpna navečer téměř pětatřicet milimetrů srážek. Silný přívalový déšť tak způsobil lokální povodeň a škody na soukromém i městském majetku. Během pátku vedení města spolu s příslušnými orgány zajišťovalo hlavní úklid a nápravu škod. Nejvíce postiženým lidem nabídlo dočasné ubytování ve volných městských bytech.
Zpevněné plochy, k nimž patří například silnice, chodníky, budovy nebo náměstí, tvoří v katastru města rozlohu zhruba 5,5 milionů metrů čtverečních. Včerejší liják byl tak prudký a rychlý, že podle výpočtu z dat Povodí Vltavy na tyto zpevněné plochy v Humpolci napršelo během necelé hodiny 189 tisíc metrů krychlových. Srážky o takové intenzitě a rychlosti nedokážou stoprocentně vsakovat ani nezpevněné plochy, tedy lesy, pole nebo parky. Pro představu – rybník Hadina zadržuje aktuálně 199 tisíc metrů krychlových vody. „Kanalizaci ve městě se snažíme neustále posilovat, ale i pokud by měla trojnásobnou kapacitu, tolik vody najednou by nebyla schopná pojmout,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Právě starosta města byl včera večer a v noci přítomný v nejvíce postižených oblastech, kde se připojil k hasičům a dalším, kteří pomáhali s odčerpáváním vody a úklidem. „V pátek ráno jsme zkontaktovali naše Technické služby i Krajskou správu a údržbu silnic s žádostí o úklid komunikací a spravení deštěm vymletých děr po žulových kostkách. Prioritou ale bylo odklizení nečistot z poldru v ulici Emericha Dítěte. Během lijáku nedokázal zadržet vodu valící se z polí, protože s sebou nesla hlavně velké nánosy orné půdy, a proto přes poldr přetekla. Budeme se zemědělci jednat o tom, aby provedli opatření, která v případě dešťů povedou k zadržení větší části vody přímo na poli,“ zmínil Karel Kratochvíl.

Silný déšť nevydržela ani provizorní plachta umístěná přes opravovanou střechu na budově Základní školy Hálkova. I když voda zaplavila dvě učebny, škody nejsou tak zásadní, aby ohrozily začátek nového školního roku. Škody hlásili také soukromí vlastníci nebo provozovatelé obchodů v Rašínově ulici. „Tam, kde měli jako preventivní opatření nainstalovanou zpětnou klapku, voda téměř nic neponičila,“ řekl starosta. I park Stromovka, kudy dešťová voda protékala, byl už v pátek v provozu. „Hovořili jsme také s lidmi z panelového domu Na Rybníčku, kde voda napáchala velké škody letos už podruhé. Bohužel tam v minulosti vznikla zástavba i na místech, která pro ni nebyla vhodná. Rodině ze zatopeného bytu jsme nabídli dočasné ubytování v městském bytě a snažili jsme se pomoci jak při úklidu, tak i při jednání s pojišťovnou. Budeme s nimi i nadále v kontaktu,“ dodal starosta.
Aneta SLAVÍKOVÁZpět nahoru na obsah...

Letní akce v Jihlavě pokračují i v září; mají výjimky z nočního klidu
Jihlava podporuje kulturní akce, které trvají déle než do začátku doby nočního klidu. Zastupitelstvo města může prostřednictvím obecně závazné vyhlášky stanovit výjimky z doby nočního klidu nebo noční klid pro určité akce zkrátit.
„Moderní město bez akcí, které trvají déle než do desíti hodin do večera, neexistuje. Centrum má být plné lidí, kteří se baví, a budou se k nám díky tomu rádi vracet. Noční život však nesmí rušit místní obyvatele a jsou způsoby, jak vyjít oběma stranám vstříc,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.
Jihlavská radnice proto pomocí tiskových zpráv a Novin jihlavské radnice každý měsíc informuje, jaké akce mají dobu nočního klidu zkrácenou.

Výjimky z doby nočního klidu, září 2019:

4. 9. Letní kino na náměstí (Masarykovo náměstí – do půlnoci)
7. 9. Přijďte na koncert, pomůžete (Jihlavský amfiteátr – do 1 hodiny ráno)
7. 9. Pístovská pouť (náves Pístov – do půlnoci)
15. 8. – 15. 9. Živé kino Jihlava 2019 (různé lokality, více na https://www.ji-hlava.cz/)
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Jihlavští stavitelé vlastní rukou v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě od čtvrtka
Vernisáž výstavy s titulem Jihlavští stavitelé vlastní rukou se bude konat ve čtvrtek 5. září v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě. Výstava uvede na čtyři desítky ručně kreslených historických plánů čelních fasád vybraných jihlavských domů, postavených na přelomu 19. a 20. století z pera významných jihlavských stavitelů: Josefa Kubičky, Vinzenze Zeizingera, Artura Corazzy, stavitelské rodiny Langovy a dalších. Cílem výstavy je podpořit zájem veřejnosti o architekturu Jihlavy z přelomu 19. a 20. století. Výstava bude určena jak pro širokou laickou veřejnost, tak pro odborníky z řad stavitelů, architektů i pro studenty stavebních škol, architektury či estetiky. Komentovaná prohlídka bude v úterý 10. září v 17 hodin.
Město stříbrných žil, textilních vláken a jemných linií. Město původně německé, s postupně narůstající českou národnostní menšinou. Město občasných svárů, ale i tvůrčí spolupráce, město s potenciálem stát se v budoucnu exkluzivním místem k životu. Tak vypadala Jihlava kolem roku 1900.

Na tradici místních soukenických dílen navázali novodobí průmyslníci poloviny 19. století. Tkalcovny, pletárny, přádelny a apretury vzkvétaly. Vyrostly dvě velké firmy na obuv, továrny na výrobu strojů, motouzárna, koželužna či kartonážka. S nástupem průmyslu souvisel mohutný stavební rozvoj. Majitelé továren bohatli, rozšiřovali své provozy, poskytovali lidem z okolí práci, zajišťovali sociální služby. Přispívali všemožnou měrou k blahobytu města. Podíleli se na řízení města a plánování urbanistických řešení. Výsledkem byla například výstavba nové obytné čtvrti v Heleníně. Pečlivě vybraní architekti a stavitelé dohlíželi na to, aby nově vznikající předměstí vyhovovala chodu města i dobovým požadavkům na pěkný vzhled. Nově vznikala stavební družstva, jež přispívala k rozšiřování města za hranice původního středověkého opevnění. Čeští i němečtí stavitelé spolupracovali na výstavbě širokých bulvárů, z nichž lze dodnes obdivovat řešení později bohužel nedokončeného prostoru mezi ulicemi J. Masaryka, tř. Legionářů, Tolstého, Bezručovy. Architekti se vzájemně doplňovali a navrhovali taková urbanistická a architektonická řešení, která přinášela užitek obyvatelům města. Podíleli se na projektech nových vilek, kolonií řadových domků, bytových domů či odpočinkových zón.

Období od počátku 20. století do začátku II. světové války bylo v Jihlavě v podstatě poslední architektonickou epochou, kdy při vytváření veřejného prostoru, budování nových ulic, veřejných staveb či obytných domů vedení obce i tehdejší stavební úřad spolupracovaly s architekty v maximální míře, komplexně a systematicky, s využitím přirozených komunikačních zón, se znalostí návyků a potřeb města jako fungujícího živého organismu s přihlédnutím k funkčním a estetickým požadavkům.

Od té doby uplynulo více než sto let a vnímavý pozorovatel může konstatovat, že Jihlava na historických fotografiích, které lze spatřit například v Muzeu Vysočiny Jihlava či na webech, působí mnohem harmoničtějším, uspořádanějším a komplexnějším dojmem. Dojem klidu a přirozeného řádu není jen důsledkem omezené barevnosti fotografií. Jihlava skutečně na svém vzhledu utrpěla. Její nemovitý fond i genius loci dostaly hned několik stavebně-historických pohlavků: Poprvé po vyhnání německého obyvatelstva po druhé světové válce z jejich domovů, podruhé v časech komunistického budování, potřetí vzápětí po revoluci s ekonomickou transformací. Některé ulice zmizely z mapy města úplně nebo byly amputovány výstavbou nových cest pro automobilový provoz. Přirozené propojení centra s předměstími bylo přerušeno novými křižovatkami či megalomanskými stavbami. Vzhled zahradních kolonií utrpěl touhou po originalitě a různorodými necitlivými přestavbami majitelů jednotlivých domků. Nejvýznačnější prostor – místo setkávání lidí – byl zaplněn nevzhledným monstrem PRIOR s ideologickou básní na fasádě. Trasa, kudy chodila pravidelně procesí na Kalvárii, byla přeťata širokým asfaltovým pásem. Město, které mohlo na počátku minulého století směle aspirovat na živé centrum inspirované Vídní, se od konce poslední války proměnilo v položivý organismus částečně trpící sudetským syndromem.
Nenapravitelná devastace se bohužel občas děje i v současné době, kdy město při rozhodování o osudu staveb raději volí variantu demolice a následné nové výstavby. Nešťastně rozhodnutým precedentem se stal například nedávno zbouraný funkcionalistický hospodářský pavilon Všeobecné nemocnice, navržený brněnským architektem Bohuslavem Fuchsem. Chybou by se v budoucnu mohlo jevit i odstranění kasárenského komplexu, zbudovaného podle projektu stavitele Franze Grubera z 80. let 19. století, pojmenovaného podle rakouského korunního prince arcivévody Rudolfa, jediného syna císaře Františka Josefa I., či necitlivá rekonstrukce správního domu, patřícího k funkcionalistické vile Otto Adama, stejně jako předchozí devastační rekonstrukce samotné vily, kterou prováděla ČSSD.

Přesto nebo právě proto se v posledních letech objevují mnohé aktivity, upozorňující na vážnost současného stavu. Jihlava sice nevzkvétá (jak bychom mohli říci slovy Václava Havla), ale stále není vše ztraceno.

Ve spolupráci historiků s okresním archivem, s pamětníky, jednotlivci i uměleckými skupinami dochází v současné době k určitému obrození. V posledních letech znovuobjevují milovníci architektury noblesu secesních vil, obdivují krásu a originalitu klasicistních bytových domů vyprojektovaných v kancelářích/ateliérech významných stavitelů, jakými byli například Josef Kubička, Vinzenz Zeizinger, Mathias Lang, jeho synové Ignaz a Franz Langovi, Theodor Lang Gustav Lang, Arthur Corazza, Ladislav Novotný, Richard Goldreich, bratří Petrášové, Walter Sobotka, Hans Leupold Löwentahl, Erwin Glaser a další. Město se dočkalo několika soukromých, pečlivě provedených rekonstrukcí.

Příkladem zdařilé rekonstrukce s moderní přístavbou může být bývalá továrna na zpracování vlasů Josefa Nägeleho stojící v Jihlavě na Znojemské ulici. Mezi lety 1912–13 postavil významný jihlavský architekt Arthur Corazza obytnou vilu, sousedící s přízemním výrobním traktem. Později objekt sloužil novému majiteli, bývalému faktoru firmy Bertholdu Palmemu, který zde začal brousit sklo a malovat porcelán. Palmeho výrobky s firemní značkou palmy jsou dnes vyhledávaným sběratelským artiklem a do svých sbírek je zařadilo mimo jiné i proslulé Museum of Modern Art (MoMa) v New Yorku. Po znárodnění a několika majitelích objekt chátral až do roku 2012, kdy se jej ujal nový majitel. Areál nechal podle projektu libereckého ateliéru Mjölk architekti zrekonstruovat a přestavět pro účely své firmy. Byly odhaleny původní konstrukce, zrekonstruovány půdní prostory, půloblouková dřevěná vrata průjezdu byla nahrazena prosklenou výlohou. Vše je nápadité, vzdušné, kvalitně provedené.

Nečekaného zájmu veřejnosti se dočkala také nově opravená secesní vila Marie Karas v ulici Jana Masaryka, kterou roku 1902 navrhnul architekt Ladislav Novotný. Stavební práce provedl jihlavský stavitel Josef Kubička. Od roku 2009 byl objekt nevyužívaný a chátral. Noví majitelé jej nechali v nedávné době s velkou pečlivostí opravit. Obnovili všechny původní secesní detaily na fasádě i uvnitř objektu včetně pozlacených secesních prvků, oplocení, zdobených litinových radiátorů či kovového dekoru zábradlí.

Další skvěle provedenou rekonstrukcí posledních let se stal dům Bedřicha Zvacha, přednosty kanceláře Krajského soudu v Jihlavě. Vila stojí na Jiráskově ulici. Roku 1924 ji postavila českobudějovická firma bratří Petrášů za použití patentovaného vynálezu – neomítnutých pálených cihel na fasádě. Aby se zlepšily nízké tepelně izolační vlastnosti původní fasády, musel ji současný majitel zateplit zevnitř. Práce na obnově dlouho neobývaného domu byly provedeny velmi šetrně, detailně a s ohledem na prvotní architektův záměr. Bez podpory státu se podařilo docílit původního vzhledu i díky spolupráci se sousedy a pamětníky.

V prvním červencovém týdnu tohoto roku se dostalo uznání budově, která byla postavena pro Německé zemědělské skladištní a hospodářské družstvo pro Štoky a Jihlavu – jak zněl oficiální název. Družstvo zadalo požadavek na postavení nového obilního skladiště na Špitálském předměstí. Projektu se ujal Johann Theimer, specializovaný brněnský inženýr a stavitel, který s družstvem dlouhodobě spolupracoval. Mezi lety 1927–28 bylo postaveno skladiště pro 150 vagonů obilí. Nosnou konstrukci budovy tvoří trojtraktový pětipodlažní železobetonový skelet. Skladiště je vysoké 22 m. Obilní půdy jsou tvořeny trámovými stropy a jsou děleny dřevěnými hráděmi na jednotlivé komory. Na jižní straně skelet vybíhá do zastřešení rampy. Nejcennější je halový prostor šestého podlaží, jehož 7 m vysoký lamelový krov je vytvořen úspornou konstrukcí důmyslně proplétaných dvoumetrových prken. Díky tomu je celý prostor podkroví bez vnitřních podpor. Konstrukci, tzv. Zollbau, vyvinul Friedrich Zollinger, stavební rada v sasko-anhaltském Merseburgu. Stejná
konstrukce je užita i u budovy s kancelářemi a správcovským bytem, jež těsně přiléhá ke skladišti. Celý objekt sloužil svému účelu donedávna a dochoval se zcela autenticky. Současný vlastník ZZN Jihlava jej zatím využívá jako skladiště dřeva. Při navrhování nového blízkého terminálu se počítalo s alternativou, že by budova ustoupila nové silnici. Po občanské iniciativě i aktivitě ze strany NPÚ radnice svůj záměr přehodnotila. Skladiště zůstane zachováno a před nedávnem se stalo dalším jihlavským architektonickým dílem zapsaným na Ústředním seznamu kulturních památek ČR.

Existuje několik reálně vnímaných světů. Pokud se procházíme městem, vidíme nejčastěji síť chodníků a silnic, projíždějící a parkující auta, sledujeme výlohy obchodů, potkáváme známé i neznámé tváře. Možná ani netušíme, že to není jediné vizuální prostředí, které nás může při pobytu ve městě doprovázet. Když pozvedneme oči a zahledíme se na partie umístěné nad našimi hlavami, objevíme nesmírně bohatý svět nejrůznějších tvarů, jemných linek a nápaditých detailů, vyprávějící mnohé příběhy. Příběhy domů a města, které se možná mohlo stát malou Vídní nebýt dějinných událostí, jež během 20. století pohltily Evropu. Přesto je však město Jihlava stále živým organismem a její vypravěči – domy – si zaslouží pozorné naslouchání, vstřícnost a péči.

Výstava se koná ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Jihlava.
Výstava v jihlavské galerii potrvá do 13. října.
Michaela PACHEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 11. 2019

• Jihlavská nemocnice chce pod stromeček nadělit pacientům již sedmý vánoční pokoj, tentokrát pro nastávající maminky
• Jihlavské služby v zimě sníží frekvenci svozu hnědých nádob na bioodpad
• Havlíčkobrodská galerie představí dílo animátorky Haliny Weissové
• Přednáška Příroda a krajiny Ománu v podání manželů Bezděčkových na radnici v Telči

Středa   20. 11. 2019

• Neznámý pachatel sprejem počmáral plachtu náklaďáku, způsobil škodu za 30 tisíc korun
• Předvánoční prodejní výstava ve Velké Bíteši nabídne perníčky, keramiku či suchou vazbu
• Vánoční výzdoba v Pelhřimově vrcholí; vánoční strom se na náměstí slavnostně rozzáří 1. prosince
• Několik krádeží, jeden pachatel; jihlavští policisté chytili nenapravitelného recidivistu
• Parkovací karty pro rok 2020 budou v Třebíči v prodeji od 2. prosince
• V přehradě Švihov na Želivce našli policisté těla od léta pohřešovaného páru z Prahy
• V jihlavské galerii pokřtí knihu Hurá do galerie
• Lidé, kteří byli v minulosti vystaveni riziku přenosu infekce HIV či hepatitidy typu B a C se mohou nechat zdarma a anonymně otestovat
• V Hroznatíně si připomenou rodáka: legionáře, odsouzence na smrt, generála i prezidenta Ludvíka Svobodu

Úterý   19. 11. 2019

• Markéta Schimmerová Procházková zazpívá pro Bárku – domácí hospic
• Opilá žena bez řidičského průkazu za volantem v Třebíči a dva řidiči pod vlivem drog ve Žďáře nad Sázavou
• V Panském dvoře v Telči mohou lidé ochutnat Hofmistra, Holomka, Nádeníka či Klíčníka
• Podzimní Sbírka potravin bude 23. listopadu, zapojí se do ní rekordní množství obchodů
• Vánoční strom již na Masarykově náměstí v Jihlavě stojí, ozdoben bude vločkami a kouličkami zlatavé barvy
• Památkáři vydávají knihu o lidové architektuře na Vysočině; pokřtěna bude 21. listopadu
• V havlíčkobrodské nemocnici si mohou lidé nechat vyšetřit plíce či změřit hladinu oxidu uhelnatého v těle
• Žena v Počátkách v pravé poledne nadýchala 3,66 promile alkoholu; skončila na záchytce
• U obce Lavičky u Velkého Meziříčí se při střetu aut zranily dvě osoby
• Výstava v jihlavské galerii představí výběr z aktuální tvorby děl umělců Vysočiny a Horácka

Pondělí   18. 11. 2019

• Mistrovství Evropy ve 24 hodinovém závodě na kolech se uskuteční v Jihlavě
• Studenti z Havlíčkova Brodu připravili pro soutěž zdravou rybí svačinku
• V hasičském muzeu v Přibyslavi je vzácný prapor z Ukrajiny
• Záchranáři na Vysočině mají nové výcvikové středisko; nechybí torzo vrtulníku či lezecká stěna
• V Kamenici u Jihlavy zloděj ukradl věci za dvacet tisíc korun
• Pod vánoční jedlí na Karlově náměstí v Třebíči bude již tradičně umístěna zapečetěná pokladnička
• Poslední ze série devíti cvičení letošního roku v Dukovanech začne ve čtvrtek; obyvatelé v okolí nemusí na sirény reagovat
• Pelhřimovští policisté muže zadrželi v odcizeném vozidle; hrozí mu až osmiletý trest
• Studentská soutěž „Rozehraj to jako manažer“ na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě
• Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění otevírá pacientům s inkontinencí nové možnosti
• Přednáška Houby PP Suché kopce aneb mykoflora vlhké louky Žďárských vrchů

Neděle   17. 11. 2019

• Vagon diakonie opět přijede na městské nákladové nádraží do Jihlavy
• Dvě osoby utrpěly zranění při dopravní nehodě mezi obcemi Olešnice a Nyklovice na Žďársku
• Výstava Má vlast cestami proměn v Telči
• U Pohledu byl nalezen funkční německý dělostřelecký granát z druhé světové války
• Na hradbách v Jihlavě byl nalezený jenapadesátiletý mrtvý muž
• V Třebíči vystaví unikátní fotografický soubor Antonína Kurky z první světové války

Sobota   16. 11. 2019

• Na pelhřimovském náměstí vyrostly obrazce v barvách trikolory
• V chatě ve Vratkově na Havlíčkobrodsku uhořel v sobotu dopoledne muž
• V Jihlavě již pracovníci městských služeb instalují vánoční výzdobu, stromeček dovezou v úterý
• Jádrem památníku obětem komunismu v Přibyslavi je bronzový kříž
• Filmový klub v Jihlavě uvede česko-slovenský film Očima fotografky

Pátek   15. 11. 2019

• Nebezpečnou a dopravně komplikovanou křižovatku v Humpolci nahradil kruhový objezd
• Policisté pátrají po pachateli, který přepadl čerpací stanici v ulici Velkomeziříčská v Třebíči
• Agentura ochrany přírody a krajiny: Vlci se na Vysočině usazují trvale
• V pátek 22. listopadu bude magistrát města od 12 hodin uzavřen!
• Lidé si objednají různé elektrospotřebiče nebo telefony, zaplatí, ale zboží jim nepřijde

Čtvrtek   14. 11. 2019

• Máte ponožky navíc? Doneste je na radnici!
• Miminko, které utrpělo v pondělí při nehodě na Znojemsku vážné zranění, v nemocnici zemřelo
• Zloděj v Liščí noře ukradl 120 kubíků smrkového dřeva, hrozí mu až pět let vězení
• Předvánoční skláření v sobotu v huti Jakub v Tasicích na Havlíčkobrodsku
• V jihlavské nemocnici slavnostně představili novou magnetickou rezonanci
• Kvůli náledí bourala auta, v pátek hrozí podle meteorologů na Vysočině a dalších krajích silný vítr
• Policisté pátrají po zloději elektrického ovladače a kabelu z montážní plošiny v Kožichovicích, žádají o pomoc veřejnost
• Děti z Kamenice nad Lipou věnují tisíce korun handicapované dívce; potřebuje rehabilitace a pomůcky
• Modlitba pro Martu spojí český rozhlasový éter; 17.11. v 17.11 hodin zazní napříč soukromými rádii i stanicemi Českého rozhlasu; rozezní se tisíce zvonů po celé republice
• Muž, který na Pelhřimovsku surově týral partnerku, skončil ve vazbě
• Přednáška o statečných horalech, kde již před 1300 lety zvítězil kříž nad půlměsícem

Středa   13. 11. 2019

• Český rozhlas bude opět rozdávat radost; startuje 4. ročník Ježíškových vnoučat
• Neznámý lupič sebral z rekreační chalupy ve Vrtěšicích nářadí, škoda je přes deset tisíc korun
• Cvičení složek integrovaného záchranného systému zaměřeno na pátrání po pohřešovaných osobách v členitém prostoru
• Meteorologové varují na Vysočině a v Čechách před sněžením a tvorbou náledí
• Pelhřimovské turistické informační centrum je na Vysočině nejoblíbenější
• V Cihlářské ulici v Třebíči čeká chodce i řidiče dopravní omezení
• Dětské oddělení novoměstské nemocnice zdobí papírová džungle

Úterý   12. 11. 2019

• Mladík, který se vloupal v Jihlavě - Heleníně do prodejny si lupu neužil, policisté jej rychle chytili a navíc se pořezal
• Rozsochy na Žďársku získaly titul Nejkrásnější nádraží roku 2019
• Silničáři na Vysočině jsou připraveni na první sněhovou nadílku, která může přijít již dnes, v úterý 12. listopadu, večer
• Kapela Mandrage se chystá na Dlouhej únor; na koncertním turné představí novou desku
• Už od prosince: Vlakem z Havlíčkova Brodu v Jihlavě za 19 minut. Výhody bude mít i Telč
• Havlíčkobrodská galerie chystá výstavu výtvarníka Milana Meda s titulem Krása pohybu
• Dva muži, kteří v Jihlavě napadli dva jiné muže pěstí a teleskopickým obuškem, jsou podezřelí ze spáchání dvou trestných činů
• Pamětní deska v Hluboké ulici v Jihlavě připomene zločiny gestapa a bolševiků

Pondělí   11. 11. 2019

• Rakouské auto s balkánskou posádkou v pondělí odpoledne vyjelo do protisměru u Moravských Budějovic: Čtyři mrtví!
• Ve Žďáře nad Sázavou hoří sběrný dvůr, lidé by neměli otevírat okna
• Na poli u Dobronína byla nalezena dělostřelecká mina rumunské výroby
• Meteorologové varují před mokrým a těžkým sněhem na Vysočině a dále pak v části Čech
• Vyšetřování případů požárů v Horním Maršově a Humpolci skončilo
• Oslavy 170. výročí jihlavské nemocnice vyvrcholily oceněním zaměstnanců za dlouholetý přínos
• Policisté z Nového Města na Moravě objasnili případy vloupání
• Světový den diabetu v havlíčkobrodské nemocnici ve čtvrtek
• Preventivní projekt policisté zaměřili na bezpečnost při sportovních utkáních
• Na jihlavském magistrátu skončil sběr víček od PET lahví

Neděle   10. 11. 2019

• Svatý Martin nám přinesl za posledních 10 let pětkrát sníh. Na čem přijede v letošním roce?
• Opilý muž se potácel u dálnice D1, hrozilo že vstoupí do jízdní dráhy
• Přednáška Ptáci ve městě a v jeho okolí v Havlíčkově Brodě
• Plán zimní údržby místních komunikací v Jihlavě
• Granát z druhé světové války nalezený u Polničky pyrotechnik odpálil přímo na místě v remízku
• Přednáška Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915 - 1919 v Telči
• Připravte si krmítka, začínáme s přikrmováním
• Výstava malíře a grafika Jana Híska v jihlavské galerii

Sobota   9. 11. 2019

• V Přibyslavi byly předány tituly Zasloužilý hasič
• Násilník ze Žďáru nad Sázavou je odpovědný ze dvou trestných činů, hrozí mu až tři roky odnětí svobody
• Třebíčská radnice poslala záchranné stanici příspěvek deset tisíc korun na zvířata
• Meteorologové varují na Vysočině a v Čechách před námrazou, řidiči by měli být opatrní
• Chlapce u Sobíňova asi zabilo auto, řidiče se policistům nedaří najít; prosí o pomoc
• Přednáška věnována Landfrasově tiskárně v Jindřichově Hradci na zámku v Pelhřimově
• Neznámý zloděj se vloupal v Jihlavě do bytu, ukradl šperky
• Hasiči v Okříškách získali nové vybavení na záchranu lidských životů
• Novoměstská nemocnice se připojuje ke kampani Movember; nabízí bezplatné vyšetření prostaty

Pátek   8. 11. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Obchod pro sebevrahy
• Zřejmě zanícený pečovatel o svůj chrup ukradl pasty a kartáčky za osmadvacet tisíc
• V bazénu E. Rošického v Jihlavě unikl chlor
• V historickém průchodu k bazilice svatého Prokopa v Třebíči svítí nové lampy
• Kašna svatého Jakuba na náměstí v Pelhřimově je před zimou již zakrytá
• Opilý jednadvacetiletý muž ve Velkém Meziříčí napadl svoji přítelkyni, skončil na záchytce
• Na zrekonstruovaném heliportu brodské nemocnice již přistávají vrtulníky
• Výjimečný astronomický jev je možno pozorovat i na bráně Matky Boží v Jihlavě

Čtvrtek   7. 11. 2019

• Václav Klaus za Janem Stráským
• Neznámý vandal poškrábal v Chotěboři na zaparkovaném autě lak, škoda je čtyřicet tisíc korun
• Je to doma! Domácí péče dostane přidáno, ukončuje stávkovou pohotovost
• Jihlavské náměstí ozdobí vánoční strom z Těmic u Kamenice nad Lipou
• Pracovníci záchranné stanice v Pavlově vypustili do přírody mladého výra velkého
• Soubor Musica animata vystoupí u příležitosti svátku svatého Martina v kostele svatého Martina v Třebíči
• V Městských sadech v Pelhřimově pokácí až sto smrků, cyklostezka bude uzavřena
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Týden vědy a techniky v jihlavském muzeu nabídne mimo jiné hledání ztracené tmy
• Ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku ukradl neznámý zloděj rozmetadlo, škoda je půl milionu korun
• Neznámý zloděj sebral ženě v nákupním centru v Jihlavě peněženku, škoda je deset tisíc korun
• Novoměstská rehabilitace připravuje pro své klienty podologickou poradnu

Středa   6. 11. 2019

• Žena a muž usedli za volant bez řidičského průkazu, navíc měli testy pozitivní na amfetamin
• Ve Vodním domě si lidé připomenou výročí 800 let zatopené obce Zahrádky
• Povídání o Keni v jihlavské zoo a také, jak se jmenuje malý tapír
• Zloděj u Hodic z traktoru odčerpal naftu a sebral různé nářadí, způsobil škodu patnáct tisíc korun
• V pelhřimovské nemocnici si mohou lidé v rámci Dne pro zdraví nechat provést nejrůznější vyšetření
• Vzpomínkové setkání u pomníku Alexandra Dubčeka u dálnice D1 u Humpolce
• Od pondělí 11. do neděle 17. listopadu bude uzavřena křižovatka Žižkovy a Rantířovské ulice v Jihlavě
• V Přibyslavi dosud létá babočka admirál, zřejmě zde přezimuje
• Nové Město na Moravě chce vybudovat domov pro nesoběstačné seniory
• V muzeu ve Velkém Meziříčí zahájí v pátek výstavu Půjdem spolu do Betléma
• Firma nezalesněním ohrozila životní prostředí v lesích na Vysočině; dostala pokutu 241 tisíc korun

Úterý   5. 11. 2019

• Hříšníci za volantem v Třebíči, Pacově a Humpolci
• Sklářská huť Jakub na Havlíčkobrodsku pořádá v sobotu svatomartinské posvícení
• Přednáška o českém a římském králi Václavu IV. v Telči
• Paní v Telči se bála o svoji sousedku, ta nevycházela z bytu a nemohla vstát
• Dopravní nehody na Vysočině mají tragické následky; jejich počet od začátku roku stoupl o osm procent
• Výstavba chodníku v ulici Velkomeziříčská v Třebíči bude pokračovat v příštím roce
• V ulici Matky Boží v Jihlavě se mezi sebou pobili dva muži
• Policisté v Třebíči opět hromadně darovali krev
• Kluziště na jihlavském Masarykově náměstí i adventní vesnice, vánoční strom až do Hromnic
• Setkání dušičkové a adventní se Silvií Čermákovou v Jihlavě
• Veřejné jednání o úložišti radioaktivního odpadu u Jihlavy
• Přednášky v Třešti připomenou výročí 17. listopadu v roce 1939 i 1989
• Ředitelství silnic a dálnic má připraveno na zimní údržbu 183 sypačů a 599 řidičů

Pondělí   4. 11. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz