Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 3.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou neznámý zloděj rozbil okna dvou aut a ukradl věci za jedenáct tisíc korun
Žďárští policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který se v pondělí 2. září mezi druhou hodinou odpoledne a desátou hodinou večer vloupal do tří zaparkovaných aut na parkovišti při účelové komunikaci směrem k ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou.
"Pachatel rozbil okna u dvou vozů Škoda Octavia a vozidla Renault Scenic. Z automobilů odcizil mimo jiné doklady od vozidla, osobní doklady, peněženku s doklady a finanční hotovostí, autolékárničku nebo nabíječku na mobilní telefon. Škoda, kterou pachatel způsobil poškozením vozidel a odcizením věcí, byla předběžně vyčíslena na částku kolem jedenácti tisíc korun. ", uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Přivolaní policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci. Za uvedenou trestnou činnost lze u
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Santiniho Zelená hora ve Žďáře nad Sázavou oslaví tři sta let od výstavby
Letošní ročník Santiniho barokních slavností, které se budou konat ve dnech 5. - 8. září se ponese v duchu oslav 25 let zapsání poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou na seznam UNESCO a 300 let od zahájení výstavby kostela.
V rámci oslav přivítají ve Žďáře nad Sázavou opata Václava Vejmluvu, který se o stavbu chrámu zasloužil a architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Na náměstí Republiky v pátek 6. září narýsují, stejným postupem jako slavný architekt, půdorys Zelené hory v měřítku jedna ku deseti. Současně bude pro poutní kostel předán pamětní kámen.

Víkendový program jubilejních slavností bude probíhat v areálu zámku, kde býval klášter, a na Zelené hoře. V sobotu například mohou lidé putovat za Santinim s prof. Vítem Vlnasem a doc. Jiřím Kotalíkem. O show se postará laserová animace s nasvícením Zelené hory a světelnými obrazy na svahu pod ní, která začne u Konventního rybníka ve 21.30 hodin, po koncertě barokní hudby v barokní basilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu zámku ve Žďáře nad Sázavou.

Kompletní program je na:
https://www.zelena-hora.cz/c…

Výjimečná stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého s půdorysem ve tvaru pěticípé hvězdy vznikla díky spolupráci opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy a architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.

Legenda o sv. Janu Nepomuckém
Podnětem k výstavbě kostela se stal nález zachované tkáně v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále v roce 1719. Podle legendy zaplatil kněz svým životem za to, že neprozradil zpovědní tajemství královny Žofie. Symbolika, spojená s tímto v baroku oblíbeným světcem, se objevila v návrhu kostela.

Jedinečná symbolika
V oblasti křesťanské symboliky a kabalistické nauky, která se v návrhu také uplatnila, byli Santini-Aichel i opat Vejmluva velmi zběhlí. Santini pojal projekt zcela individuálně, bez ohledu na dobové zvyklosti. Představu opata Vejmluvy o chrámu, v němž měl mít hlavní úlohu obrazec hvězdy, přetavil do mimořádně působivé podoby, kterou dokázala ocenit až moderní doba. Kostel je vystavěný na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy. Tvrdí se, že na hladině Vltavy, kde Jan Nepomucký utonul, objevila koruna z pěti hvězd. Tento symbol se pak objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby. Areál je přístupný pěti vchody, v chrámu se nachází pět kaplí s pěti oltáři. Pět písmen má i latinské slovo TACUI – mlčel jsem. Dominantou kopule kostela je velký červený jazyk, opět symbol sv. Jana Nepomuckého, obklopený kruhem plamenů, z něhož prosvítají paprsky.

Požár a záchrana kostela
Kostel na Zelené hoře se stal jedním z nejnavštěvovanějších barokních poutních míst. Požár, který vypukl 16. července 1784, poničil žďárský klášter a kostel připravil o střechu. Na žádost opata Otto Steinbacha z Kranichštejna byl klášter zrušen a kostel určen k zavření. O částečnou záchranu kostela se zasadil kněz Matěj Josef Sychra na začátku 19. století. Chátrající objekt se dočkal stavební obnovy až v 70. a na počátku 80. let 20. století. V roce 1994 byla schválena žádost o zařazení areálu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kladiva a sekera ve skladbě Pavla Vranického Bednáři
Na dvou koncertech orchestru Wranitzky Kapelle se ve skladbě Pavla Vranického (1756 – 1808) Die Binder / Bednáři se objeví netradiční nástroje – dřevěný sud, dvě kladiva (dřevěné a kovové) a sekera. Tyto nástroje předepsal v originále Pavel Vranický, který měl k problematice řemesel a řemeslníků i v dalších dílech velmi blízko. Svědčí o tom například jeho singspiel Der Tischler.
A tak zvuk těchto neobvyklých bicích nástrojů bude nejen zajímavostí, ale i návratem k autentickému znění tohoto díla.
Wranitzky Kapelle vystoupí ve skladbách Vranického, Mozarta, Haydna, Bodorové a Koželuha v Nové Říši na veřejné generální zkoušce 4. září a 5. září ve Waidhofenu na festivalu Allegro vivo.

https://www.youtube.com/watc…
Jiří ŠTILEC



Zpět nahoru na obsah...

Neznámý poberta si z novostavby v Budíkově u Humpolce odnesl věci za téměř 20 tisíc korun
Humpolečtí policisté prověřují případ vloupání do novostavby rodinného domu, ke kterému došlo v době od odpoledních hodin v sobotu 31. srpna do půl šesté večer v pondělí 2. září v Budíkově u Humpolce.
Dosud neznámý pachatel násilím vnikl do vnitřních prostorů novostavby domu, odkud mimo jiné odcizil čtyři vodováhy, prodlužovací kabely, stavební rozvodná skříň včetně kabelů, příklepovou vrtačku, sadu úhlových brusek, elektrickou vrtačku, štípací pákové kleště a křovinořez. Majiteli tak vznikla škoda kolem dvaceti tisíc korun.
Policisté místo činu ohledali a provedli šetření. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají. Za takový trestný čin pachateli hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kůrovcová kalamita na Vysočině z ptačí perspektivy; majitelé lesů a osoby v lesích hospodařící mohou žádat o dotace
Likvidace kůrovcem napadených stromů je všudypřítomnou kulisou života na Vysočině. Na přelomu srna a září byla opět naplánována a provedena série monitorovacích (rekognoskačních) letů. Pravidelně jsou hrazeny z prostředků Ministerstva zemědělství. Lesničtí odborníci, vlastníci lesů i pracovníci státní správy lesů mají možnost díky leteckým pohledům posoudit vývoj kůrovcové kalamity na celém území kraje. Lehké dopravní letadlo umožňuje pomalý let v relativně malých výškách.
„Pro vlastníky lesa jsou tyto lety i nyní, kdy situace v lesích není dobrá, vítanou pomocí. Další podanou rukou je opakované poskytování mimořádných krajských dotací, v poslední době zejména na budování oplocenek,“ komentoval situaci radní Kraje Vysočina Martin Hyský, který zároveň při prostudování získaného leteckého materiálu vyslovil obavu z dalšího pokračování chřadnutí lesů na Vysočině.

Kůrovcová kalamita se nejdříve objevila na jihovýchodě a jihu Kraje Vysočina, postupně zachvátila další, nemalou část území. V současné době k nejméně postiženým oblastem patří masiv Žďárských vrchů a Javořice.

Kraj Vysočina je v dotační výzvě, která by majitelům lesů pomohla zmírnit následky kůrovcové kalamity, připraven rozdělit až 50 milionů korun. „Stejný dotační titul vypsal kraj už na jaře letošního roku, a tehdy mezi 474 žadatelů rozdělil prvních 26 milionů korun,“ sdělil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Žádosti o dotace v rámci titulu Hospodaření v lesích 2019 II. přijímá Kraj Vysočina do 30. září, přičemž podání žádosti není omezeno ani vyloučeno úspěšným přidělením dotace už v jarní výzvě. „Předpokládáme, že většina žádostí bude stejně jako na jaře zacílena na pořizování oplocenek. Připomínám proto, že i v aktuální výzvě platí, že oplocenka musí být osázena alespoň z 50 % vyjmenovanými dřevinami,“ připomíná radní Martin Hyský. Maximální výše dotace pro majitele lesů na území Kraje Vysočina nebo osoby v lesích hospodařících je 500 tisíc korun a vyúčtování skutečných nákladů je třeba dodat do 31. července 2020.

Obsah výzvy je pro všechny zájemce k dispozici na webových stránkách Fondu Vysočiny, kde jsou uvedeny všechny informace potřebné k administraci žádosti, a to včetně návodné metodické příručky, která pomůže s vyplněním žádosti.

Žádosti v papírové podobě, elektronická podání prostřednictvím podatelny Krajského úřadu Kraje Vysočina posta@kr-vysocina.cz nebo prostřednictvím datové schránky.

Průběžné informace ke zpracování projektů poskytuje odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina:
Ing. Lenka Vondrová, tel. 564 602 209, e-mail: vondrova.l@kr-vysoci…
Ing. Milan Hejda, tel. 564 602 366, e-mail: hejda.m@krvysocina.cz

Ještě jednou upozorňujeme, že před finálním podáním žádosti je možné si nechat žádost zkontrolovat výše uvedenou osobou – můžete se tak vyhnout případnému vyřazení žádosti z důvodu zbytečného administrativního pochybení.
Jitka SVATOŠOVÁ, Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči srazilo na přechodu pro chodce červené osobní auto chodkyni, policisté hledají svědky nehody
Dopravní nehoda, která se stala v pondělí 2. září v 8.45 hodin v Třebíči v ulici Smila Osovského u sloupu veřejného osvětlení číslo SOS 10, si vyžádala zranění chodkyně. Dosud neustanovený řidič s osobním vozeem červené barvy projížděl ve směru jízdy od Karlova náměstí směrem k ulici Brněnská a vjel na vyznačený přechod pro chodce v okamžiku, kdy z jeho levé strany směrem na pravou přecházela přes silnici chodkyně. Došlo ke střetu vozidla a chodkyně.
Řidič s vozidlem zastavil za přechodem pro chodce a chodkyně přešla na pravý chodník, kde zřejmě zůstala chvíli stát. V té době řidič s vozidlem odjel směrem k ulici Brněnská.
Chodkyně v odpoledních hodinách vyhledala lékařské ošetření, při kterém se zjistilo, že žena utrpěla lehké zranění. Policisté se obracejí na případné svědky, kteří průběh nehody viděli, případně na řidiče osobního vozidla červené barvy, který měl účast na této nehod, aby se ozvali Policii České republiky.
Policisté z dopravního inspektorátu Třebíč, kteří vyšetřují okolnosti dopravní nehody, se obracejí o pomoc na její případné svědky.
S informacemi k dopravní nehodě se mohou případní svědci nebo řidič vozidla obrátit na linku tísňového volání 158, případně přímo na dopravní inspektorát Třebíč, tel. 974 277 251, popřípadě na e-mail: miloslav.hotovy@pcr.cz.

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na zámku v Malči na Havlíčkobrodsku, kde pobýval F. Palacký, vystoupí pěvecký sbor Královská obora
Koncert pěveckého sboru Královská obora se uskuteční v neděli 8. září v 18 hodin na zámku Maleč na Havlíčkobrodsku. Vystoupení nabídne procházku historií duchovní hudby od Seikilovy písně (200 let př. n. l.) až po současnost.
Barokní zámek Maleč byl 40 let letním sídlem jednoho z nejvýznamnějších českých politiků 19. století F. L. Riegra a posledních 14 let svého plodného života i zázemím jeho tchána Otce národa Františka Palackého. F. L. Rieger zámek koupil v roce 1862 a v letních měsících zde pobýval jeho tchán František Palacký, který zde vytvořil značnou část svého díla Dějiny národu českého.
V roce 2018 byla na zámku v rámci akcí připomínajících dvousetleté výročí narození F. L. Riegra, v den 220. narozenin F. Palackého otevřena nová stálou expozice představující život a dílo těchto dvou nejvýznamnějších osobností 19. století, kteří významně přispěli k emancipaci a rozvoji českého národa.
Výsledky jejich mnohaletého úsilí jistě přispěly ke vzniku moderního československého státu v roce 1918.

Prohlídka expozice je s audiodoprovodem náročného odborného textu historika a předního znalce 19. století profesora Jiřího Štaifa z Univerzity Karlovy. Je určena opravdovým zájemcům o počátky české politiky a vzestup českého národního sebeuvědomění a také jako osvěta pro dospívající mládež vyšších gymnazijních ročníků apod.
Expozice je návštěvníkům přístupná do konce září o víkendu od 10 do 17 hodin.
V roce 1994 jej v rámci restitucí získali potomci, kteří jej zrekonstruovali a interiéry zařídili v historickém stylu včetně několika původních předmětů. Jako jediná přežila v původním stavu až do současnosti pracovna Františka Palackého. V zámeckých prostorách se nachází i původní knihovna, která obsahuje na 9500 svazků.
Zahraničním zájemcům je k dispozici verze v angličtině a němčině v tištěné podobě.

František Ladislav Rieger (1818-1903)
Patří k nejvýznamnějším českým osobnostem 19. století. Úsilím o národní emancipaci, politickou činností, organizováním společenského, kulturního i hospodářského života, rozhledem, vzděláním i lidskými kvalitami dosáhl zcela výjimečné autority i popularity.
Nazýván Vůdcem národa, obdržel četná vyznamenání a byl povýšen císařem s titulem baron do šlechtického stavu.
Zemřel ve věku 84 let v roce 1903 a jeho vskutku královský pohřeb se stal velkolepou celonárodní manifestací.
Jeho celoživotní úsilí o rozvoj českého národa a obnovu české státnosti nesporně přispělo k jejímu naplnění v roce 1918.

František Palacký (1798-1876)
Palacký byl všeobecně uznáván jako Otec národa a dnes je jistě jednou z nejvýznamnějších osobností celé naší historie.
Český historik, filozof a politik; zakladatel novodobého českého dějepisectví, organizátor české vědy, kulturního a společenského života, ideolog českého národního obrození.
Jeho dceru Marii si vzal za manželku F. L. Rieger, jeho mladší spolupracovník v obrozeneckém hnutí a spoluzakladatel první české politické strany.
F. Palacký se po smrti své manželky stal členem rodiny svého zetě a prožil na zámku Maleč posledních 16 let svého života.

Vokální pražský smíšený pěvecký sbor Královská obora, dirigent: Ing. Václav Lahodný, Csc. vznikl v září 1995, aby spojil zpěváky - přátele, kteří se do té doby znali z jiných sborů. Sbor se od začátku zaměřil na reprodukci staré duchovní hudby, především renesanční a středověké – současný repertoár sboru se skládá z duchovních skladeb českých skladatelů, anonymních skladeb z kancionálů a písní vokální polyfonie. Od začátku měl sbor přibližně 8 – 10 zpěváků, jejichž počet i složení se časem proměňuje.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 u Humpolce a Větrného Jeníkova měří rychlost radary
Na opravovaných úsecích vytížené dálnice D1 u Humpolce mezi 96,2 – 104,9 km a u Velkého Meziříčí mezi 141,2 – 145,3 km měří rychlost radary. Důvodem měření je zvýšení bezpečnosti během průjezdu stavbou.
V těchto opravovaných úsecích je snížená na 80 km/hodinu. Cílem radarů je zajištění plynulosti dopravy a bezpečnost stavebních dělníků.
Příjmy z pokut řidičů, kteří překročí v měřeném úseku povolenou 80ku, putují do městských rozpočtů.

Další radary jsou umístěny na úsecích mezi 56. a 64. kilometrem a mezi sedmým a 21. kilometrem dálnice D1.

Rekonstrukce dálnice D1, Modernizace D1 je rozdělena do dvaceti úseků, třináct z nich je dokončeno, na pěti se v současnosti pracuje. Původně měla být dokončena v příštím roce, nyní je však kvůli zpoždění plánováno ukončení prací až na rok 2021.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 376 přestupků v dopravě
Do víkendových kontrol na konci prázdnin se zapojili policisté dopravní a pořádkové policie, kteří v průběhu víkendu zkontrolovali na Vysočině celkem 2 092 vozidel a zjistili 376 dopravních přestupků. Celkem 366 přestupků v dopravě vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Deset zjištěných přestupků bude odevzdáno k projednání do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu. Uvedla to krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Ve 123 případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost jízdy, kdy 119 přestupků vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení a čtyři přestupky bude řešit správní orgán. "Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov uložili za překročení nejvyšší povolené rychlosti v modernizovaném úseku kauci ve výši 5 500 korun. Cizinec projížděl v neděli 1. září po dálnici D1 a na 130. kilometru ve směru jízdy na Brno, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena v modernizovaném úseku na 80 kilometrů za hodinu, projížděl rychlostí 156 kilometrů za hodinu. Vzhledem k tomu, že existovala důvodná obava, že by se mohl vyhýbat správnímu řízení v České republice, policisté využili možnosti uložit mu kauci", informovala mluvčí.

V šesti případech policisté zjistili, že řidiči usedli za volant v podnapilém stavu – naměřená hodnota byla do jednoho promile alkoholu, takže se jednalo o přestupkové jednání ze strany řidiče. Ve 32 případech policisté v rámci kontrol zjistili, že řidiči nebo jejich spolujezdci nepoužili při jízdě bezpečnostní pásy a v šesti případech nebyly děti řádně upevněny v zádržném systému – dětské sedačce. Ve 38 případech neměli řidiči v pořádku technický stav svého vozidla a čtyři řidiči jeli po dálnici D1 bez platné dálniční známky. Pět řidičů při kontrole nepředložilo řidičský průkaz a čtyři nepředložili doklad o zákonném pojištění vozidla – tzv. povinné ručení.

"Dopravně bezpečnostní akce budou v našem kraji pokračovat také v dalším období, kdy se kromě jiného zaměříme na dodržování ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích na dálnici D1 a na rozsáhlou kontrolu dodržování sociálních předpisů ze strany řidičů kamionů", doplnila D. Čírtková.

Poslední prázdninový víkend probíhala v Kraji Vysočina rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu všech účastníků silničního provozu ve snaze ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet především tragických dopravních nehod na silnicích našeho kraje. Dopravně bezpečnostní akce začala v pátek a skončila v neděli.

Poslední prázdninové dny policisté v celém našem kraji očekávali zvýšený silniční provoz a s tím související riziko možného nárůstu počtu dopravních nehod. Jako každoročně, tak i v letošním roce, se řidiči, motocyklisté, cyklisté a chodci setkávali mnohem častěji s policejními hlídkami, a to po celý uplynulý víkend. Další hlídky jsou v akci také na v průběhu tohoto týdne, kdy školákům začíná nový školní rok a policisté hlídkují především v blízkosti přechodů pro chodce u škol a školských zařízení.

Foto (ilustrační): Policie ČR
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Cyklisté už podeváté šlápnou do pedálů a pomohou dětem na charitativní jízdě Vysočinou
Letos se opět pojede tradiční charitativní cyklojízda Na kole dětem Vysočinou. V sobotu 7. září může každý vyjet na kole a pomoci. Tradičně se startuje v Telči na náměstí, polovina trasy je v Jihlavě a závěr je opět v Telči.
Cíl cyklojízdy je nejenom udělat něco pro své tělo, ale také pomoci dětem. Dobrovolným příspěvkem totiž můžete pomoci hospitalizovaným dětem v jihlavské nemocnici. V čele peletonu pojede tradičně Josef Zimovčák. Ujet stejně jako vždy nemusíte celý úsek, ale třeba jen Vámi vybranou trasu.

Trať vede přes Třešť, Jihlavu, Batelov, Řásnou a končí opět v Telči. Startuje se tradičně v 10 hodin dopoledne z náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Celou trasu střeží policisté a připravené je občerstvení. Trasu zvládnou jak senioři, tak malé děti. „Je to vždy příjemný výlet, na který se těší celé naše oddělení,“ zve primář dětského oddělení Martin Zimen.
Výtěžek z akce bude věnován pediatrickému oddělení Nemocnice Jihlava a nadačnímu fondu Na kole dětem na podporu onkologicky nemocných dětí. Registrace je možná na stránkách www.nakoledetemvysoc… do pátku 6.září, kde získáte také další aktuální informace. Elektronická registrace je z důvodu lepší organizace před startem, zúčastnit se můžete i bez ní. Těšíme se na všechny účastníky!

Další informace na: https://www.nakoledetemvysoc…
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Klubový večer v jihlavské zoo zavede zájemce na Sumatru, kde Češi pomáhají zachraňovat outloně váhavé
První poprázdninový klubový večer v zoologické zahradě v Jihlavě zavede účastníky na Sumatru, kde funguje pod vedením Čechů program na ochranu poloopic outloňů váhavých nazvaný Kukang. Povídání se koná ve čtvrtek 5. září od 17 hodin v areálu zahrady budově Centra environmentální výchovy PodpoVRCH.
"Cílem programu je ve spolupráci s Indonésany boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími druhy zvířat a ochrana outloně váhavého na severu ostrova Sumatra v Indonésii. Program spolupracuje s místními vládními agenturami a provozuje záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně. Dále se zaměřuje na vzdělávání, osvětu, zapojování místních komunit a budování indonéského týmu ochranářů", informoval mluvčí jihlavské zoologické zahrady Martin Maláč.
Představit nelehkou práci na tropické Sumatře nám přijede Johana Rotterová.
Po skončení přednášky bude možné projít se s průvodcem na „Večerní nahlédnutí k Majně Rottschildově“.
Vstupné na akci je 40 korun.

Foto: Outloň váhavý (Nycticebus coucang)
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024