Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 10.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Výstava Martina Herolda volně inspiruje historickou skutečnost, že Jihlava byla německou jazykovou enklávou
Vernisáž výstavy Martin Herold – Enkláva bude zahájena ve čtvrtek 12. září v 18 hodin v Oblastní galerii Vysočiny – Galerie Alternativa v Komenského 10 v Jihlavě. Výstava se volně inspiruje historickou skutečností, že Jihlava byla německou jazykovou enklávou.
Kromě toho, že odkazuje k lokální symbolice a historii, si vypůjčuje výše zmíněnou situaci jako metaforu: pracuje s médiem malby, výtvarným jazykem, který je v dnešním světě většinově obklopen zcela odlišnou vizuální řečí. Výstava tím poukazuje na specifické postavení malířství dnes, a na představených obrazech cituje také z jazyka historického sochařství a architektury.

Je rovněž reakcí na galerijní prostor s klenbou a středovým pilířem: používá příbuzné obrazové motivy, a dotváří a mění tak architekturu galerie. Představuje malířskou instalaci, která je současně iluzivní i symbolická.

Výstava potrvá do 13. října. Galerie je otevřená denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
- mh -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté zadrželi dvaapadesátiletého muže, který se přiznal k vraždě Jitky z Havlíčkova Brodu
V souvislosti s vraždou ženy, kterou objevil na začátku srpna náhodný občan na hladině rybníka mezi obcemi Kámen a Habry na Havlíčkobrodsku, zadrželi kriminalisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina podezřelého muže. Muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu a byl podán návrh na jeho vzetí do vazby
Tento týden zadrželi krajští kriminalisté muže důvodně podezřelého ze spáchání násilného trestného činu. Jedná se o dvaapadesátiletého muže z Havlíčkobrodska. Na základě shromážděných důkazů zahájili kriminalisté jeho trestní stíhání. „Zadržený muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy spáchané po předchozím uvážení“, uvedl plk. Mgr. Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality krajského ředitelství. V minulosti obviněný muž nebyl soudně trestán, ke spáchání činu se doznal.

K vraždě osmačtyřicetileté ženy došlo v neděli 28. července v ranních hodinách v Havlíčkově Brodě a její tělo bylo nalezeno ve čtvrtek 1. srpna ve večerních hodinách na hladině rybníka mezi obcemi Kámen a Habry na Havlíčkobrodsku. Ze zjištěných skutečností vyplynulo, že žena byla zavražděna, což následně potvrdila i provedená soudní pitva. Intenzivní, a více jak měsíční prověřování závažného případu, které měli na starost krajští kriminalisté, bylo v pondělí 9. září zakončeno zadržením podezřelého muže a zahájením jeho trestního stíhání.

Kriminalisté závažný případ nadále vyšetřují.

Za spáchaný zvlášť závažný zločin obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody na dvanáct až dvacet let.

por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Chaloupky jsou v Horní Krupé na Havlíčkobrodsku již 10 let
Neděle 8. září byla pro část Horní Krupé obzvláště sváteční. V obci totiž právě deset let působí středisko ekologické výchovy Chaloupky mající sídlo v takzvané Krupské škole. Ta je v majetku Českobratrské církve evangelické a oběma dohromady to nesmírně svědčí.
Bohatý program proto začínal v evangelickém kostele na kraji obce slavnostní mší s požehnáním do nového školního roku a to jak přítomným dítkům, tak celé Krupské škole potažmo Chaloupkám.

Po právě uplynulých prázdninách, kdy panovala tropické vedra, bylo příjemné vlahé počasí, které zcela zřetelně ořízlo bezstarostné prázdninové lenošení a předznamenalo radostné učení, kdy bude třeba se trošku hýbat, aby se člověk zahřál. Že učení bude veselé a vůbec ne nudné, jasně ukázal farář David Šorm, který chaloupky představil ve žlutém chaloupeckém tičku s důležitým sdělením na hrudi: Brum, Bůůů, sss… Ano, Chaloupky učí malé i velké řeči přírody, čili jak se učeně říká environmentální výchovu. Ale sdělení na tričku rozumí i děti velmi malé.

Po mši se všichni procházkou přesunuli z kostela do Krupské školy, kde bohatě prostřený švédský-český stůl všechny nasytil.

A když byla břicha plná, začaly být plněny i hlavy. A to přednáškou Marka Drápala, který se úspěšně snaží žít životem skromným a své okolí a planetu vůbec nezatěžujícím. Není na to sám. Po boku má ženu a pět dětí. Ve svém domku v malé obci nedaleko Rychnova u Jablonce nad Nisou využívá slunce, na polích pěstuje zeleninu i obilí a zásadně jezdí všude na kole. Permanentní úsměv dokazuje, že to opravdu jde.

Po příjemně vyčerpávající přednášce a individuální poradenské službě jak na to, proběhlo další pásmo slov a obrázků, tentokráte z historie i současnosti Chaloupek jako takových.
Příjemné zakončení neděle proběhlo pochopitelně komentovanou procházkou po ukázkové přírodní zahradě v režii Ivy Kopecké.
Jan UHER



Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči opravili chodník v ulici M. Majerové a rozšířili parkoviště v Revoluční ulici
Projekty z pilotního ročníku participativního rozpočtu v Třebíči finišují; chodník v ulici Marie Majerové září novotou, v Revoluční ulici je větší parkoviště.
Chodník v ulici Marie Majerové září novotou

Dožilý povrch z litého asfaltu, původní konstrukce z dob výstavby sídliště (tedy z 80. let minulého století). Tak vypadal ještě letos v červnu chodník v ulici Marie Majerové. V rámci pilotního ročního participativního rozpočtu lidé tento chodník v anketě vybrali k rekonstrukci, která byla realizovaná v červenci a srpnu.
„Celý chodník v délce 380 běžných metrů včetně špatného podkladu byl odtěžen, jsou udělané nové štěrkové konstrukční vrstvy, obrubníky a položena zámková dlažba, včetně drobných terénních úprav,“ popsal rekonstrukci chodníku místostarosta Vladimír Malý.
Cena rekonstrukce chodníku je 820 tisíc bez DPH.

V Revoluční ulici je větší parkoviště
Od 1. srpna do 15. září probíhají práce na rozšíření parkoviště v Revoluční ulici. Také tuto akci vybrali lidé v pilotním ročníku participativního rozpočtu.
„Jedná se o novostavbu, nebo lépe přístavbu ke stávajícímu parkovišti. Původně zde bylo 12 parkovacích míst, přibude jich dalších 14,“ uvedl místostarosta V. Malý.
Výstavba nových parkovacích stání stojí 440 tisíc korun bez DPH. Cena zahrnuje veškeré práce: odbagrování hlíny, osazení obrubníků, položení štěrkových konstrukčních vrstev a vsakovací dlažby na parkovací místa i asfalt na příjezdové komunikaci.

Třetí projekt z pilotního ročníku participativního rozpočtu - oprava úseku silnice v ulici Bartuškova - proběhne nejpozději do konce října.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Muž bez řidičského průkazu sedl za volant a boural
Třicetiletý muž, který nevlastní řidičský průkaz, havaroval v pondělí 9. září po 15. hodině odpoledne na silnici mezi obcemi Nová Říše a Zdeňkov na Jihlavsku.
"Řidič jel s autem Fiat Palio ve směru od Želetavy na Telč. Na silnici mezi obcemi Nová Říše a Zdeňkov najel na krajnici a poté vyjel mimo silnici, kde narazil do stromu. Při dopravní nehodě se zranil spolujezdec, který byl převezen do jihlavské nemocnice na ošetření", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Provedenou dechovou zkouškou policisté u řidiče požití alkoholu vyloučili. "Muž nepředložil řidičský průkaz a policisté zjistili, že není jeho držitelem", konstatovala mluvčí.
Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla škoda přibližně patnáct tisíc korun. Muž se dopustil přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V Humpolci neznámý lapka sebral z paneláku jízdní kola
Humpolečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který z panelového domu odcizil jízdní kola. K činu došlo v pondělí 9. září od půl osmé ráno do šesti do večera.
"Jízdní kolo značky Dema a druhé kolo Olpran pachatel odcizil z vnitřních prostorů panelového domu v ulici Lužická v Humpolci. Majiteli tak vznikla škoda kolem osmi tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Přivolaní policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže.
Případ nadále prověřují a po pachateli a jízdních kolech pátrají.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Barokní chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou se zavírá; důvodem je rekonstrukce
Několik posledních příležitostí se v nadcházejících dnech nabídne zájemcům o prohlídku interiéru chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Svatostánek, neodmyslitelně spjatý se zdejším zámkem, bude kvůli generální opravě tři roky uzavřen.
Jedna z největších investic do obnovy památek v Kraji Vysočina začíná a bude trvat 960 dní. Obnova chrámu sv. Markéty byla vyčíslena na 107,5 milionu korun a z podstatné části bude hrazena z evropské dotace. Opakované výběrové řízení vyhrála mezi pěti uchazeči firma Archatt památky.

Chrám, jehož známá silueta neodmyslitelně patří k jaroměřickému zámku, je jedním z prvních barokních kostelů na Moravě. Vysvěcen byl v roce 1738. Jeho patronku, svatou Markétu, oslavuje obrovská freska nad hlavní lodí, které se v nadcházejících měsících ujmou restaurátoři. Kromě fresky se opraví také střecha kostela, včetně nových trámů a krytiny, a fasáda.

„Kostel provozujeme jako třetí okruh. Návštěvníků zámku se ale jeho rekonstrukce nedotkne jinak, než že tam nyní nebudeme provázet,“ řakl kastelán Radim Petr s tím, že je zámek od kostela bezpečně oddělen. Jak upozornil, kostel se v rámci rekonstrukce barevně přizpůsobí žluté zámecké fasádě, která už původní vzhled kompletně získala.

Poslední mše svatá se v kostele bude sloužit v neděli 15. září. O tři dny později, ve středu 18. září, zde proběhne varhanní koncert a v pátek 20. září v podvečer možnost návštěvy definitivně ukončí program pro veřejnost v rámci Dne otevřených dveří památek.

Kdo je autorem kostela sv. Markéty, není zcela jasné. Autorství je připisováno Johannu Lucasi von Hildebrandtovi nebo Jakubu Prandtauerovi. Půdorys chrámové lodi má tvar elipsy s osou o délce 20,2 m orientovanou od západu k východu. Uvnitř je osm mohutných pilířů, mezi sebou spojených tenkou zdí a vytvářejících šest čtvercových výklenků, z nichž dva dávají prostor pro velké postranní oltáře. Pilíře a klenbové pásy nesou tambur, zakončený římsou, jejíž horní hranice je 19,8 m nad zemí. Nad stěnami tamburu se vypíná do výše 27 m kupole. V lodi je celkem sedm oltářů. Nástěnné malby centrálního chrámového prostoru za vítězným obloukem zhotovil Karel František Tepper. Kostel má dvě věže.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Františkáni se rozloučili se svým spolubratrem, rodákem z Přibyslavi
Provincie bratří františkánů na Jungmannově náměstí v Praze na své webové stránky zařadila fotoreportáž ze zádušní mše svaté sloužené 2. září v kostele Panny Marie Sněžné v Praze za jejich spolubratra P. Michala Františka Pometla OFM, který - jak oznamovalo parte - “po delší nemoci přijal sestru Smrt v úterý 20. srpna 2019 v Praze v Nemocnici pod Petřínem ve věku nedožitých 84 let”.
Druhá část fotoreportáže zachytila uložení tělesných ostatků zesnulého do hrobu bratří na pražských Olšanech.

Zveřejněný životopis uvádí, že P. Michal František Pometlo se narodil 18. října 1935 v Přibyslavi a po otci dostal jméno František, měl ještě bratra a dvě sestry.

Po ukončení základní školy se začal učit truhlářem, ovšem jeho další život ovlivnilo onemocnění tuberkulózou. Po dlouhé nemoci pracoval u soustruhů, pak jako invalidní důchodce vykonával službu kostelníka v přibyslavském kostele Narození sv. Jana Křtitele, kde pracoval s mládeží. Za své aktivity byl odsouzen na jeden rok vězení (1963–64).

V Praze v letech 1964–68 při zaměstnání v televizi absolvoval večerní studium SPŠ stavební ve Zborovské ulici, také sloužil jako sakristián a kostelník při kostele sv. Ignáce v Praze 2.

V té době poznal františkány. Po pobídce provinciála Metoděje Řezníčka roku 1969, za dočasného uvolnění režimu, vstoupil do litoměřického semináře. Dne 2. dubna 1970 přijal při obláčce františkánský hábit a řeholní jméno Michal.

První sliby složil 19. února 1971, slavné sliby pak 19. února 1974. Přes peripetie byl nakonec vysvěcen na kněze 29. června 1974. Po kratším pobytu v Brně s perspektivou, že bude tajným formátorem františkánských studentů, nakonec mohl nastoupit do duchovní správy a od roku 1975 sloužil jako kaplan postupně v Sokolově, Toužimi a Plzni s administrací v Liticích.

V rámci protifrantiškánské „Akce Vír“ byl na Květnou neděli 1983 zatčen a strávil čtyři měsíce ve vazbě.

V letech 1987–89 spolupracoval s Lubošem Hruškou a Romanem Podrázským na křížové cestě pro meditační zahradu a budoucí Památník obětem zla v Plzni.

Rok 1989 jej zastihl na působišti v Lokti nad Ohří. Po pádu komunismu se vrátil do Plzně, kde sloužil ve františkánském kostele a na arciděkanství. V bytě zde vznikla i první malá františkánská komunita.

Velkou změnu přinesl rok 1994, kdy se stal kvardiánem pražského konventu u Panny Marie Sněžné, v němž pobýval v podstatě až do své smrti. V letech 1998–2006 byl farářem zdejší farnosti.

Byl vyhledávaným zpovědníkem a doprovázejícím a sloužil mnoha řeholním sestrám a terciářům. Jeho velkou láskou bylo kreslení a navrhl také obnovu liturgického prostoru v řadě kostelů v Čechách.

Pohřební mši svatou celebroval pražský světící biskup Mons. Václav Malý. Přítomen byl také pomocný biskup královéhradecký Mons. Josef Kajnek. Mezi kněžími, řeholníky a všemi, kdo se přišli s P. Michalem rozloučit, nechyběla ani početná skupina Přibyslaváků včele s duchovním P. Pavlem Sandtnerem a místostarostou města.

Tělo P. Michala Františka Pometla bylo uloženo do řádového hrobu v Praze-Olšanech.

Po pohřbu následovalo setkání a vzpomínky v pražském klášteře.

Františkáni jsou společenstvím bratří, kteří jsou zasvěceni slibem chudoby, čistoty a poslušnosti, aby tak žili evangelium Ježíše Krista podle příkladu sv. Františka z Assisi. V České republice žijí v šesti klášterech.


Autory fotoreportáže jsou Martina Řehořová a Bernard Ondřej Mléčka z fotografického spolku Člověk a víra.

Více záběrů lze najít na serverech www.ofm.cz a www.clovekavira.cz
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Jany Baudišové o pravoslavných ikonách v jihlavském muzeu
Přednáška Jany Baudišové JAK SE DĚLÁ IKONA se bude konat ve čtvrtek 12. září od 17 hodin v malovaném sále jihlavského muzea.
Přednáška se koná v rámci výstavy Ikony - Obrazy neviditelného světa, kterou pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Pravoslavnou církevní obcí v Jihlavě.

Ikona je umělecké vyjádření evangelijní zvěsti, dobré zprávy o spáse člověka. Tato umělecká díla jsou neopakovatelná svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Své síly vkládají do vyjádření skutečnosti, která přesahuje jejich individuální pohled.
Ikony jsou vytvořeny pomocí kánonu, který je společným dílem církevních otců a ikonopisců. Proto vyjadřují obecné církevní hledisko, zabývající se smyslem lidského života. Kanonicky vytvořená ikona má za úkol podat prostřednictvím obrazu tutéž pravdu o záchraně člověka pro věčný život v Bohu všem členům církve napříč prostorem a časem. Kánon přitom nespoutává umělce vnitřně, duchovně nebo umělecky, ale slouží jako pomoc při ztvárňování hlubokého duchovního obsahu.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Akce Rozhodni se sám ve Žďáře nad Sázavou tentokrát na téma Virtuální svět našich dětí
Virtuální svět našich dětí - tak znělo motto tradiční akce Rozhodni se sám. Dějištěm letošního již 12. ročníku byl park na Farských humnech, kam v pátek 30. srpna zavítalo kolem tisícovky návštěvníků. Odborným garantem akce byl Petra Šmíd a patronát nad akcí převzala herečka a zpěvačka Erika Stárková.
Děti se přišly rozloučit s prázdninami, potkat se se svými vrstevníky, projet se na řece Sázavě díky Přístavu Vodních skautů, zažít adrenalinový výstup na horolezeckou stěnu nebo procvičit své znalosti u stánku Besipu. Dále na ně čekalo malování na obličej, výroba pěnových zvířátek od firmy Vylen, zdobení a výpal keramiky technologií Raku či obří bubliny.

Patronkou letošního ročníku byla žďárská rodačka, herečka a muzikantka Erika Stárková, která se během akce setkala s účastníky akce, hovořila o svých plánech do budoucna, ale také o problematice sociálních sítí. „Jsou dobrým nástrojem, díky němuž snadněji a rychleji komunikujeme, nabízí nám poznávat celý svět nebo prostor pro seberealizaci. Na druhou strany musíme všichni přemýšlet, co na ně dávat, co sdílet, lajknout,“ přidala Erika Stárková svůj pohled na tuto problematiku. Ocenila, že na dnešní akci se mohou rodiče dozvědět o možných rizicích a nástrahách spojených s používáním online prostoru.

Rodiče si mohli během dne vyslechnout několik zajímavých přednášek odborného garanta akce Petra Šmída. „Neodsuzujme děti, ale zkusme si k nim najít nenásilnou formou cestu. Naučme se s nimi komunikovat a porozumět online světu, ve kterém se pohybují jako ryby ve vodě,“ radil rodičům dlouholetý odborník v oblasti primární prevence Petr Šmíd.

„Celá akce by se neobešla bez práce celé řady dobrovolníků, ať už z řad rodinných příslušníků, přátel nebo z dobrovolnického centra Kambala. Jejich nasazení a podpory si velmi vážíme,“ uvedla Petra Nováčková, vedoucí Centra primární prevence Spektrum a duše celé akce.
Alena VELECHOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavskou dopravu v polovině září omezí uzavírka do Velkého Beranova
Frekventovaná silnice z Jihlavy do Velkého Beranova bude zcela uzavřena od 14. do 16. září. Omezení však lze očekávat již 13. září, kdy budou na úseku řídit dopravu semafory, které zde zůstanou i po 16. září, a to až do 31. října.
Celkem 655 metrů silnice bude uzavřeno kvůli stavbě obchvatu. Investorem stavby je Kraj Vysočina, odbor dopravy Magistrátu města Jihlavy uzavírku povolil a poté o ní informoval.

Objízdná trasa pro veškerou dopravu povede přes dálnici D1. Mezi EXITY 112 a 119 bude možné jezdit do konce října bez zpoplatnění. Městská hromadná doprava i veřejná linková doprava bude uzavírkou také dotčena, a to následovně:

- Po dobu uzavírky se přemístí dopravní obsluha zastávek Hradební, Brněnský kopec, Helenín zastávka, Helenín a Na Člunku na stávající zastávku Autobusové nádraží.

- Po dobu uzavírky se přemístí dopravní obsluha zastávek Velký Beranov – Nové Domky na stávající zastávku Velký Beranov.

Nákladní auta neprojedou po Hradební

Další uzavírka, která se však týká jen nákladních aut nad 3,5 tuny, začne 13. září platit také na ulici Hradební. Rozšíření vozovky se blíží ke konci a tak je nutno během posledního měsíce položit na silnici nový asfalt.
Objízdná trasa pro nákladní vozy je stanovena přes ulici Brněnskou, Okružní a Jiráskovu.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024