Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 18.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V záchranné stanici v Pavlově našel zimní domov plšík lískový
O víkendu obdrželi pracovníci záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou zprávu, že se našlo hodně malé mládě veverky a potřebuje pomoc. Začala tedy záchranná mise, na jejímž konci však nebylo mládě veverky, ale téměř dospělý plšík lískový - velice malé zvířátko, které žije skrytým nočním životem a mezi lidmi je prakticky neznámé.
Se svými 15 – 20 gramy váhy a tělíčkem, co se v dlani téměř ztrácí, patří mezi naše nejmenší hlodavce. V létě se živí květy, bobulemi a hmyzem, ale na zimu se především díky lískovým oříškům vykrmí až téměř na dvojnásobnou váhu. Zastihnout ho můžeme jen v jarních a letních nocích, v říjnu to zabalí a na sedm měsíců usne v teplém hnízdě, které si zbuduje kdesi v myší noře.
"Co ale s naším zdravým nalezencem? Problém jsme vyřešili s dětmi z kroužku. Plšíci přes letní sezónu rádi využívají opuštěné budky, a tak jsme ho i s trochou proviantu do jedné z těch našich na Stanici nastěhovali. Za pár týdnů ho zkusíme opatrně zkontrolovat, jestli se v budce ještě zdržuje a jak se mu případně daří", píše se na fb stránkách Stanice Pavlov o.p.s.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V zámečku ve Stránecké Zhoři zasvětí nově opravenou kapli svatému Bernardu z Clairvaux
V opravovaném zámečku ve Stránecké Zhoři u Velkého Meziříčí, který před dvaceti lety koupil jako ruinu Řád rytířů Kristových, bude 21. září vysvěcená opravená kaple, která je v jižním křídle zámku, vedle kapitulní síně s kryptou. Zasvěcená bude svatému Bernardu z Clairvaux. Slavnostní mše začne v 10 hodin, celebrovat bude světící biskup Pavel Konzbul. Na slavnost jsou pozvaní i členové řádu z Německa.
Spolu s černou kuchyní je kaple dalším větším opraveným celkem v zámku, v patře severního křídla také vzniká rozsáhlá knihovna s knihami v majetku řádu. Další vnitřní prostory, včetně fasád, na opravy čekají. Obnova se podle kastelána Miloše Doležala dělá co nejšetrněji s cílem vrátit zámečku renesanční podobu. „Používají se staré technologie i materiály, když se je podaří sehnat, například pálená dlažba a staré kamenné prvky,“ uvedl.
Zámeček s čtvercovým půdorysem a čtyřmi rondelovými věžemi na vnějších rozích je podle Doležala v Česku architektonicky ojedinělou stavbou. Hrozila mu demolice. „Zámek měl jít k zemi, protože statika byla velice narušená,“ uvedl. Mnoho odvedené práce podle kastelána vlastně není vidět. Budovu bylo potřeba zajistit staticky, postarat se o odvodnění a odstranění novodobých nánosů a stavebních zásahů.
Opravy zatím stály okolo 22 milionů korun, přispívá na ně ministerstvo kultury, obec i členové řádu. Pomáhají také dobrovolníci. Letos se jich už vystřídaly desítky, včetně 50 žáků jednoho z pražských gymnázií. Během týdne mimo jiné z nádvoří vyvezli přebytečnou zeminu a suť.
Zámeček vznikl na místě tvrze. Poškodil ho požár v roce 1943, devastaci dokonalo pozdější hospodářské využívání. Řád rytířů Kristových koupil ruinu za korunu a pozemky v tržní ceně. Opravený zámek bude sloužit jako sídlo řádu, který si letos připomíná 700 let existence. Počítá i s akcemi pro veřejnost, v kapli budou také veřejně přístupné mše. Do opravované budovy se už lidé mohli podívat vícekrát při různých historických slavnostech.

Zdroj: https://www.krestandnes.cz
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Opilého muže se zbraní v ruce v jihlavské restauraci policisté zajistili
V úterý 17. září přijali policisté po druhé hodině odpoledne oznámení, že se v jihlavské restauraci nachází opilý muž, který manipuluje se zbraní. Na místo vyjela policejní hlídka a také strážníci městské policie. V podniku muže nalezli, jednalo se o osmatřicetiletého muže z Jihlavska. Měl u sebe zbraň typu Flobert a dýku, které vydal. Zbraně policisté zajistili. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,53 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a přestupku na úseku zbraní a střeliva, případ policisté šetří.
Řidič pod vlivem drog
Havlíčkobrodští policisté zastavili v úterý 17. září krátce před půl šestou na ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě osobní automobil Citroen, jehož řidičem byl dvaatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly bylo odborné měření na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu na místě zakázali. Zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu, určí výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 17. září kolem desáté hodiny dopoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o muži, který ležel na chodníku vedle silnice na ulici U Malého lesa ve Žďáru nad Sázavou. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. Policisté na místě nalezli jednapadesátiletého muže, který vykazoval známky značné opilosti. Nebyl schopen vstát a chodit a nesrozumitelně komunikoval. Že je muž pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž výsledek byl 2,87 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Alkohol za volantem
Dopravní policisté v úterý 17. září odhalili ve Velkém Meziříčí řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Škoda zastavila policejní hlídka kolem půl druhé odpoledne na ulici Vrchovecká. Řidičem vozidla byl devětapadesátiletý muž ze Žďárska. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,66 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
V úterý 17. září zastavili policisté před devátou hodinou dopoledne v Jihlavě na ulici Brněnská automobil Opel Vectra a provedli kontrolu. Řidičem byl šestatřicetiletý muž z Karvinska, který řídit vozidla nesmí. Na konci loňského roku mu byl totiž uložen soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvou let. Dechová zkouška u něho byla negativní. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se odmítl podrobit, stejně jako lékařskému vyšetření. Další jízdu policisté muži zakázali. Ještě ten den mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále je muž podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Muž z Třebíčska je podezřelý ze spáchání tří trestných činů
Policisté objasnili případ, ke kterému došlo v červenci v třebíčském obchodním domě. Ze spáchání tří trestných činů je podezřelý šestadvacetiletý muž, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. Ve čtvrtek 4. července přišel po sedmé hodině ráno do obchodu. Odcizil šest šamponů v hodnotě přes 500 korun, které ukryl do batohu. Poté muž prošel prostorem pokladen, aniž by zaplatil.
Nato ho pracovnice prodejny zastavila a chtěla krádež řešit. Muž ale vysypal obsah batohu na zem a snažil se utéct. Vzhledem k uzavření východu, přelezl bezpečnostní sklo, které pod ním prasklo, a utíkal do skladových prostor, odkud se dostal ven. Na místo byli přivoláni policisté, kteří ihned začali po pachateli pátrat. Dále ohledali a zadokumentovali místo činu. Škoda kterou muž způsobil poškozením, byla předběžně vyčíslena na pětačtyřicet tisíc korun.
Policisté zahájili prověřování. Na základě šetření se jim podařilo podezřelého muže dopadnout. Jedná se o šestadvacetiletého muže z Třebíčska, který byl letos v květnu odsouzen za krádež a další trestné činnosti se tak dopustil už za necelé tři měsíce. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání tří trestných činů, a to přečinu krádeže, přečinu poškození cizí věci a přečinu výtržnictví. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Muž z Jihlavska je podezřelý ze spáchání pěti trestných činů, obtěžoval a fyzicky napadl svoji bývalou partnerku
Policisté v Třešti řeší případ agresivního muže, který obtěžoval svoji bývalou partnerku. Verbální útoky po čase vystřídala i fyzická napadení a podezřelý muž zranil ženu i jejího přítele. Policisté sdělili šestatřicetiletému muži z Jihlavska podezření ze spáchání celkem pěti trestných činů.
Agresivní muž svoji bývalou partnerku pronásledoval již od letošního jara. Vytrvale ji kontaktoval prostřednictvím SMS zpráv nebo na sociální síti. Ve stovkách zpráv ženu vulgárně urážel a vyhrožoval jí. Nechtěné pozornosti agresora neušel ani její přítel. Žena měla vážnou obavu o sebe i své blízké. Agresivita podezřelého muže se zvyšovala a jeho násilné jednání nabývalo na intenzitě. V červenci pak ženu napadl i fyzicky, když se v obci potkali, muž ji udeřil přes tvář. O několik dní později svoje násilné jednání ještě vystupňoval, když v Jihlavě zaútočil na přítele ženy, kterého opakovaně udeřil pěstí. Když chtěla žena přivolat policisty, agresivní muž jí telefon vytrhl z ruky a odjel vozidlem pryč. Zranění napadeného si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici. V odcizeném mobilním telefonu si podezřelý muž prohlédl jeho obsah a prováděl úpravy. Když si žena pro telefon přišla, přístroj po ní hodil a telefon jí způsobil zranění v oblasti hlavy.

Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Provedli šetření, výslechy osob, vyžádali si lékařské zprávy a shromáždili důkazy. Na jejich základě sdělili šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu pokusu ublížení na zdraví, přečinu krádeže věci, kterou měla její majitelka při sobě, přečinu nebezpečného pronásledování, přečinu výtržnictví a přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Na zámku v Náměšti nad Oslavou vystoupí Collegium Marianum
Koncertem v zámecké knihovně vyvrcholí v sobotu 21. září hudební sezona na zámku v Náměšti nad Oslavou. Od 17 hodin zde vystoupí soubor Collegium Marianum.
Účinkují:
Kristýna Vylíčilová – soprán
Jaroslav Rouček – clarina

Collegium Marianum
Jana Semerádová – flauto traverso, umělecká vedoucí
Vojtěch Semerád, Petra Ščevková – housle
Andreas Torgersen – viola
Hana Fleková – violoncello
Ondřej Balcar – kontrabas
Sebastian Knebel – varhany

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750):
Suite Nr. 2 h-moll, BWV 1067
"Ei! Wie schmeckt der Coffee süsse" z tzv. Kávové kantáty Schweigt stille, plaudert nicht, BWV 211
Árie "Unser trefflicher, lieber Kammerherr" z tzv. Selské kantáty Mer hahn en neue Oberkeet, BWV 212

František Jiránek (1698-1778):
Concerto in D pro flétnu a orchestr

Johann Sebastian Bach:
"Jauchzet Gott in alle Landen", BWV 51
Kantáta pro soprán, clarinu, smyčce a continuo

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům.

Více o souboru na: https://www.collegiummarianu…

- red -Zpět nahoru na obsah...

Stavba nového přemostění u třebíčské nemocnice bude dokončena do konce října
Už při letmém pohledu na stav opravovaného přemostění u třebíčské nemocnice je zřejmé, že práce na jeho nové podobě jdou do finiše. Podle informací Jaroslava Fikara z Krajské správy a údržby silnic Vysočiny by mohlo být přemostění uveden do provozu už na přelomu října a listopadu, podmínkou je stejně rychlé dokončení prací, které na přilehlé protihlukové stěně provádí Ředitelství silnic a dálnic. Demolici nevyhovujícího a stavbu nového přemostění za 55, 7 miliónů korun zahájil Kraj Vysočina v polovině letošního května.
„V současné době je stavba mostu ve fázi, kdy byla zabetonována nosná železobetonové konstrukce včetně předepnutí nosných lan. Navazují práce na obou římsách a pokládání izolací pod římsami. Dále probíhají betonáže závěrných zdí a jsou vrstveny hutněné zásypy přechodových oblastí. Po betonáži říms budou následovat izolace celé mostovky s pokládkou krycí ochranné vrstvy – lité asfalty, montáž odvodnění pod mostem, dále montáž zábradlí a zábradelních svodidel,“ informoval Jaroslav Fikar. K dnešnímu dni je hotovo zhruba 85% objemu všech stavebních prací, kompletní jsou železobetonové konstrukce. Harmonogram je každý týden kontrolován a stavba je podrobena neustálému stavebnímu dozoru.

Důvodem pro okamžitou opravu mostu byla nebezpečně postavená ložiska nosné konstrukce, vlivem zatékání na opěry a mezilehlou podpěru docházelo k lokální degradaci betonu opěr, degradaci betonu, opadávání krycí vrstvy a následné korozi výztuže a zatékání do prostoru uložení úložného prahu. Na začátku letošního roku proto Kraj Vysočina rozhodl most zařazený do havarijního stavu okamžitě strhnout a postavit během jediné stavební sezóny nový.
Původní most byl postaven v roce 1995 jako dvoupolová prostě uložená desková konstrukce za předpjatých prefabrikátů.

Zpracováno z podkladových materiálů KSUSV
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Beseda s Markem Šalandou o hranici mezi Moravou a Čechy v Trhonicích u Jimramova
Beseda s cestovatelem Markem Šalandou Pěšky přes historickou hranici Moravy a Čech se bude konat v pátek 20. září v 19 hodin v klubovně SDH v Trhonicích u Jimramova.
Marek Šalanda přešel pěšky celou 460 kilometrů dlouhou historickou hranici mezi Moravou a Čechy. Objevil na své cestě nejen spoustu zapomenutých hranečníků, starých cest vedoucích odnikud nikam, ale zažil i neuvěřitelné příběhy s lidmi žijícími na této hranici.
Prožil si své i s dubnovým počasím, bojoval se sněhem, s bažinami a s hranicí, která vede napříč terénem - podmáčeným poli, pastvinami s ohradníky nebo hustým lesem.
Ze své cesty přinášel každý den vstupy do Českého rozhlasu, informovala o něm i Česká televize a nyní si ho můžete poslechnout na živo i vy.
Občerstvení zajištěno.
Vstupné dobrovolné.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Studenti VŠPJ oplatili návštěvu Užhorodské národní univerzitě
Ve dnech 10. - 13. září proběhl v Zakarpatském Užhorodě již 7. ročník výměnných pobytů studentů Užhorodské národní univerzity a studentů Katedry cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické. Po letošní květnové návštěvě ukrajinských studentů v Jihlavě následovala druhá část spolupráce, a to pobyt našich 10 studentů na Fakultě cestovního ruchu a mezinárodní komunikace na Užhorodské národní univerzitě.
Hostitelská strana pro ně připravila atraktivní odborný program, zaměřený na kulturní a přírodní potenciál cestovního ruchu. Oficiální program byl slavnostně zahájen 10. září na rektorátě Užhorodské národní univerzity. Studenti opět pracovali v pěti smíšených česko-ukrajinských týmech, z nichž každý dostal za úkol zpracovat jedno z připravených témat z oblasti cestovního ruchu. Další dva dny byly věnovány poznávání kulturních a přírodních krás Zakarpatí. Součástí bohatého programu byl například výlet do Mukačeva, prohlídka hradu Palanok, návštěva vinařství, malého pivovaru nebo termálních vod v turistickém zařízení Kosino. Velký dojem na studenty udělal turistický komplex Vojvodyno. Jde o rozsáhlý areál uprostřed lesů s několika restauracemi, s bohatou nabídkou aktivit včetně zimní sjezdovky, výuky jízdy na koních nebo možností lovu ryb. Zcela novým zážitkem byla určitě koupel v tzv. čanech v horské lázeňské vesničce Lumšory. Tradice těchto léčivých koupelí trvá už několik staletí a je typická právě pro Zakarpatí. Poslední den pobytu strávili studenti na Fakultě cestovního ruchu a mezinárodní komunikace a zpracovali zde své nově nabyté poznatky a zkušenosti do závěrečných prezentací. Účastníci měli příležitost poznat novou zemi, kulturu, obyvatele, ochutnat tradiční zakarpatskou kuchyni a vidět zajímavé historické a přírodní památky Zakarpatí.
Nové poznatky, zkušenosti a možnost srovnávání cestovního ruch na Zakarpatí a Vysočině jsou vynikajícími příležitostmi pro budoucí pracovníky cestovního ruchu a pro jejich využití v další praxi. Spolupráce obou vysokých škol bude pokračovat a rozvíjet se i v dalších letech. Vedle společných workshopů jsou plánovány výzkumné aktivity zaměřené na problematiku cestovního ruchu.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.
Magdalena MARTINIZpět nahoru na obsah...

Řidička, která ve Žďáře nad Sázavou havarovala, nadýchala téměř dvě promile
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v úterý 17. září časně ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Žďáře nad Sázavou.
Patnáct minut před třetí hodinou ranní projížděla řidička s vozidlem Škoda Octavia po místní komunikaci po ulici Neumannova ve směru od křižovatky se silnicí I/37 a silnicí I/19 a jela směrem ke křižovatce s místní komunikací ulice Studentská.
Šestadvacetiletá řidička při odbočování s vozidlem vlevo na místní komunikaci nepřizpůsobila rychlost jízdy a s vozidlem přejela vpravo, kde najela na travnatou plocha přiléhající ke komunikaci. Následně přední částí vozidla narazila do sloupu veřejného osvětlení a do skříně elektrického rozvaděče. Řidička po nárazu s vozidlem najela zpátky na komunikaci a pokračovala v jízdě po ulici Studentská ve směru k ulici Vonkova, kdy následně vozidlo odstavila na travnatou plochu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění řidičky.
První dechovou zkoušku u řidičky provedli strážníci městské policie, kdy dechová zkouška měla pozitivní výsledek - 1,97 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška, která vykázala hodnotu 1,92 promile alkoholu v dechu. Řidička s naměřenými hodnotami souhlasila a podrobila se ve zdravotnickém zařízení lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 235 000 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do konce srpna vyšetřovali celkem 3 120 dopravních nehod, což je nárůst o deset procent - tedy o 283 dopravních nehod více než za stejné období roku 2018. Ve 105 případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Dětské oddělení v novoměstské nemocnici zdobí další krásné obrázky
Tým dětského oddělení v nemocnici v Novém Městě na Moravě si v těchto dnech převzal dar od společnosti GHC GENETICS. Krásné dřevěné dekorace v ceně 18 tisíc korun předal dětskému oddělení zástupce firmy pan Adam Gemrot.
„Máme velkou radost, každého daru si moc vážíme. Přívětivé prostředí je zvláště pro dětské pacienty hodně důležité. Dekorace už zdobí ambulance alergologie a kardiologie. Tento týden jsme další část rozmístili na novorozeneckém oddělení. Jsou opravdu moc pěkné,“ poděkoval za dar primář dětského oddělení Martin Chalupský.
- akt -Zpět nahoru na obsah...

Kovové plastiky a sochy Huga Jonáše a obrazy Pavla Bezděčky na výstavě Pěšáci umění v jihlavském muzeu
Společná výstava Huga Jonáše (kovové plastiky a sochy) a Pavla Bezděčky (obrazy) s názvem PĚŠÁCI UMĚNÍ bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 19. září od 17 hodin v Malém výstavním sále jihlavského muzea.
Na podzimní měsíce připravilo naše muzeum mimo jiné i malou uměleckou výstavu pod názvem Pěšáci umění. Svá nová díla zde představí dva autoři: Hugo Jonáš – sochy a Pavel Bezděčka – obrazy.
Tato dvojice dosud připravila velmi úspěšné výstavy v Hradci Králové 2017 (Galerie Na Hradě), v Mikulově 2018 (Galerie Konvent), v Přibyslavi 2018 (Janáček galerie), Humpolci 2019 (Muzeum dr. A. Hrdličky) a nyní v Jihlavě. Jejich společné výstavy jsou ceněny zejména pro harmonický soulad vystavených soch a obrazů.

Hugo Jonáš je od roku 2015 umělecký pseudonym Davida Habermanna (*1979). Tento umělecký kovář ve své volné tvorbě pracuje s černou ocelí, v konečné úpravě často oživenou kontrastními pastelovými barvami, materiál zpracovává ručním kováním (zde je patrná rodinná řemeslná tradice); jeho tvorbu zcela vystihuje motto „umělec s dětskou duší“, častými motivy jsou příroda, příběh, tvar koule, biblické náměty, v posledním období se soustřeďuje na práci s figurou. Účastnil se řady setkání evropských umělců JEMA a kovářských akcí: Bad Hall (Německo), Hefaiston Helfštýn, Brtnické kovadliny, Kovářské dni (Slovensko), Ferraculum Ybbsitz (Rakousko) kde získal řadu ocenění. Dosud má za sebou 38 autorských a kolektivních výstav, je členem Unie výtvarných umělců ČR a Spolku výtvarných umělců Vysočiny.

Pavel Bezděčka (*1952) je kurátorem zoologických sbírek našeho muzea. Kromě zoologie se věnuje fotografování, kresbě a malbě, psaní pohádek a bajek a cestování. Fotografie uplatnil v řadě knih, časopisů, propagačních materiálů, a také na více než 70 výstavách. Ilustracemi doplňuje zejména své odborné publikace a pohádky pro děti (ilustroval tři dětské knihy). Počítačové malbě (computer painting) se věnuje od roku 2012. Od roku 2014 své obrazy vystavuje – zatím na 47 výstavách. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v ČR, na Slovensku, v Norsku a Švýcarsku. Realizace uplatnil v Dačicích, Přibyslavi a v Mook en Middelaar (Nizozemsko). Je členem Unie výtvarných umělců ČR, Spolku výtvarných umělců Vysočiny a členem Surrealistické skupiny STIR UP.
Výstava bude umístěna v Malém výstavním sále do 3. listopadu
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Víkendová dopravní omezení na silnici II/602 Jihlava – Pelhřimov v úseku Hubenov – odbočka Ježená
Na krajské páteřní komunikaci II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem je na víkend 21. – 22. září 2019 z důvodu finální pokládky asfaltu naplánována úplná uzavírka. Bude se týkat konkrétně úseku Hubenov – křižovatka na Ježenou. Uzavírka bude realizována za příznivého počasí. Objízdná trasa platná po celý víkend je obousměrně v trase: Dušejov – Ježená – Rantířov - Jihlava.
Modernizace celého úseku II/602 v úseku Hubenov – Dušejov bude uvedena do provozu dle harmonogramu do konce října 2019. V tomto termínu bude realizována minimálně ještě jedna úplná uzavírka z důvodu pokládání finální obrusné vrstvy, a to v přímo navazujícím úseku od odbočky na Ježenou po Dušejov, kde aktuálně probíhají práce na zpevnění podloží a pokládka konstrukčních vozovkových vrstev.

Předmětný úsek je součástí projektu II/602 hr. kraje – Pelhřimov, 8. a 9. stavba. Na jeho realizaci má kraj přislíbenu dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   31. 5. 2020

• Na Žďársku boural opilý cyklista
• Návštěvy v jihlavské nemocnici jsou povolené v neděli a ve středu na třicet minut
• Zámecký sklářský den ve Světlé nad Sázavou představí umění sklářů
• Kulturní léto v univerzitním centru v Telči odstartuje vernisáží a koncertem mužského pěveckého sboru
• Nejstarší muž, který pokořil oba póly byl zapsán v Pelhřimově do České databanky rekordů

Sobota   30. 5. 2020

• Věž kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí se od pondělí otevře pro veřejnost
• V novoměstském Horáckém muzeu probíhá výstava Život v přírodě
• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Neznámý voják
• Studie revitalizace jihlavského náměstí posbírala přes 80 podnětů
• Na Vysočině na Žďársku přibyl jeden nový případ nemoci covid-19

Pátek   29. 5. 2020

• Magdalena Křenková představí ve Staré Říši svou sbírku básní
• V pondělí začínají maturity, na Vysočině bude skládat zkoušku z dospělosti 3801 studentů
• Opilý řidič ve Žďáře nad Sázavou boural
• Patronka hospice v Třebíči svatá Zdislava slaví 800 let od narození a 25 let od svatořečení
• Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy slaví jubileum, lidé mohou jít na vycházku
• Unikátní kufry doktora Stingla jsou novými exponáty Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Čtvrtek   28. 5. 2020

• Přetížený náklad museli přeložit; přísné pokuty pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Jihlavští zdravotníci pomáhají ve školách, rozvážejí dezinfekce a ukazují správné mytí rukou
• Kino ve Velkém Meziříčí bude po koronavirové pauze promítat na novém plátně
• Rušení nočního klidu v Pelhřimově skončilo napadením policisty
• Nemocnice v Třebíči bude mít opravené operační sály
• Kompenzace pro OSVČ připraví Jihlavu o dalších asi 50 milionů korun

Středa   27. 5. 2020

• V Jihlavě vyletěly z okna na osobní auto pivní lahve
• Zoologická zahrada v Táboře se vzpamatovává ze ztrát kvůli svému nucenému uzavření
• Jihlavská radnice ukončila provoz Mapy nouzového stavu
• Dva muži zaplatili za věci, které si objednali, nedostali nic
• Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě přibude jazyková učebna, škola se navíc stane bezbariérovou

Úterý   26. 5. 2020

• Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
• Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
• Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
• Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
• Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
• Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
• Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
• Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
• Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

Pondělí   25. 5. 2020

• U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil
• Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto
• Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte
• Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři
• Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou
• Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

Neděle   24. 5. 2020

• Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
• Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
• Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
• Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou

Sobota   23. 5. 2020

• Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
• Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
• Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
• Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
• Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
• Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali

Pátek   22. 5. 2020

• Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
• Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
• V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
• Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
• Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
• Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
• Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
• V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité

Čtvrtek   21. 5. 2020

• Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
• Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
• Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
• Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
• Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
• V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
• Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
• Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
• V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
• Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba

Středa   20. 5. 2020

• Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
• V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
• Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
• U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
• Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
• Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
• Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
• Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
• „Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
• V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti

Úterý   19. 5. 2020

• Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
• Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
• U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
• Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
• Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
• Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
• V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
• MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
• Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
• Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku

Pondělí   18. 5. 2020

• Město Třebíč má druhý nejlepší facebook v republice
• Tygřice Mau z Jihlavy našla nový domov v německé zoologické zahradě Krefeld
• V Jihlavě začala oprava mostu přes Koželužský potok
• Na silnici I/38 v Jihlavě se převrátil na bok kamion plný klád, řidič utrpěl zranění
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli pachatele vloupání
• Dopravní nehoda na dálničním přivaděči u Jihlavy si vyžádala tři zraněné osoby
• Jihlavská nemocnice má nový přístroj, který pomůže odhalit nádory na slinivce
• Regionální stanice Českého rozhlasu oslaví 20. narozeniny krajů České republiky

Neděle   17. 5. 2020

• Hygienici na Třebíčsku v neděli zjistili jednoho nakaženého koronavirem
• Neznámý pachatel se vloupal do sklepní kóje a sebral elektrokolo, hrozí mu až osm let vězení
• Na Novoměstsku bourala motorkářka, řidiči jednostopých strojů by měli být při jízdě opatrní
• Řidička osobního auta u Petrovic na Třebíčsku po srážce s náklaďákem utrpěla těžké zranění
• Vjezd na náměstí ve Velkém Meziříčí bude opět zpoplatněn
• Barokní sochy z mostu u zámku v Náměšti nad Oslavou restaurují na jihu Čech
• Vstup do jihlavského muzea bude u příležitosti Mezinárodního dne muzeí v pondělí zdarma

Sobota   16. 5. 2020

• Stavba sjezdu z přivaděče na Romana Havelky v Jihlavě oddálena nebude
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě velemyši největší
• Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení u dopravní nehody v Petrovicích
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Dálava o cestě z Brna do Ruska

Pátek   15. 5. 2020