Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 18.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V záchranné stanici v Pavlově našel zimní domov plšík lískový
O víkendu obdrželi pracovníci záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou zprávu, že se našlo hodně malé mládě veverky a potřebuje pomoc. Začala tedy záchranná mise, na jejímž konci však nebylo mládě veverky, ale téměř dospělý plšík lískový - velice malé zvířátko, které žije skrytým nočním životem a mezi lidmi je prakticky neznámé.
Se svými 15 – 20 gramy váhy a tělíčkem, co se v dlani téměř ztrácí, patří mezi naše nejmenší hlodavce. V létě se živí květy, bobulemi a hmyzem, ale na zimu se především díky lískovým oříškům vykrmí až téměř na dvojnásobnou váhu. Zastihnout ho můžeme jen v jarních a letních nocích, v říjnu to zabalí a na sedm měsíců usne v teplém hnízdě, které si zbuduje kdesi v myší noře.
"Co ale s naším zdravým nalezencem? Problém jsme vyřešili s dětmi z kroužku. Plšíci přes letní sezónu rádi využívají opuštěné budky, a tak jsme ho i s trochou proviantu do jedné z těch našich na Stanici nastěhovali. Za pár týdnů ho zkusíme opatrně zkontrolovat, jestli se v budce ještě zdržuje a jak se mu případně daří", píše se na fb stránkách Stanice Pavlov o.p.s.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V zámečku ve Stránecké Zhoři zasvětí nově opravenou kapli svatému Bernardu z Clairvaux
V opravovaném zámečku ve Stránecké Zhoři u Velkého Meziříčí, který před dvaceti lety koupil jako ruinu Řád rytířů Kristových, bude 21. září vysvěcená opravená kaple, která je v jižním křídle zámku, vedle kapitulní síně s kryptou. Zasvěcená bude svatému Bernardu z Clairvaux. Slavnostní mše začne v 10 hodin, celebrovat bude světící biskup Pavel Konzbul. Na slavnost jsou pozvaní i členové řádu z Německa.
Spolu s černou kuchyní je kaple dalším větším opraveným celkem v zámku, v patře severního křídla také vzniká rozsáhlá knihovna s knihami v majetku řádu. Další vnitřní prostory, včetně fasád, na opravy čekají. Obnova se podle kastelána Miloše Doležala dělá co nejšetrněji s cílem vrátit zámečku renesanční podobu. „Používají se staré technologie i materiály, když se je podaří sehnat, například pálená dlažba a staré kamenné prvky,“ uvedl.
Zámeček s čtvercovým půdorysem a čtyřmi rondelovými věžemi na vnějších rozích je podle Doležala v Česku architektonicky ojedinělou stavbou. Hrozila mu demolice. „Zámek měl jít k zemi, protože statika byla velice narušená,“ uvedl. Mnoho odvedené práce podle kastelána vlastně není vidět. Budovu bylo potřeba zajistit staticky, postarat se o odvodnění a odstranění novodobých nánosů a stavebních zásahů.
Opravy zatím stály okolo 22 milionů korun, přispívá na ně ministerstvo kultury, obec i členové řádu. Pomáhají také dobrovolníci. Letos se jich už vystřídaly desítky, včetně 50 žáků jednoho z pražských gymnázií. Během týdne mimo jiné z nádvoří vyvezli přebytečnou zeminu a suť.
Zámeček vznikl na místě tvrze. Poškodil ho požár v roce 1943, devastaci dokonalo pozdější hospodářské využívání. Řád rytířů Kristových koupil ruinu za korunu a pozemky v tržní ceně. Opravený zámek bude sloužit jako sídlo řádu, který si letos připomíná 700 let existence. Počítá i s akcemi pro veřejnost, v kapli budou také veřejně přístupné mše. Do opravované budovy se už lidé mohli podívat vícekrát při různých historických slavnostech.

Zdroj: https://www.krestandnes.cz
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Opilého muže se zbraní v ruce v jihlavské restauraci policisté zajistili
V úterý 17. září přijali policisté po druhé hodině odpoledne oznámení, že se v jihlavské restauraci nachází opilý muž, který manipuluje se zbraní. Na místo vyjela policejní hlídka a také strážníci městské policie. V podniku muže nalezli, jednalo se o osmatřicetiletého muže z Jihlavska. Měl u sebe zbraň typu Flobert a dýku, které vydal. Zbraně policisté zajistili. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,53 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a přestupku na úseku zbraní a střeliva, případ policisté šetří.
Řidič pod vlivem drog
Havlíčkobrodští policisté zastavili v úterý 17. září krátce před půl šestou na ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě osobní automobil Citroen, jehož řidičem byl dvaatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly bylo odborné měření na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu na místě zakázali. Zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu, určí výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 17. září kolem desáté hodiny dopoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o muži, který ležel na chodníku vedle silnice na ulici U Malého lesa ve Žďáru nad Sázavou. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. Policisté na místě nalezli jednapadesátiletého muže, který vykazoval známky značné opilosti. Nebyl schopen vstát a chodit a nesrozumitelně komunikoval. Že je muž pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž výsledek byl 2,87 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Alkohol za volantem
Dopravní policisté v úterý 17. září odhalili ve Velkém Meziříčí řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Škoda zastavila policejní hlídka kolem půl druhé odpoledne na ulici Vrchovecká. Řidičem vozidla byl devětapadesátiletý muž ze Žďárska. V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,66 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
V úterý 17. září zastavili policisté před devátou hodinou dopoledne v Jihlavě na ulici Brněnská automobil Opel Vectra a provedli kontrolu. Řidičem byl šestatřicetiletý muž z Karvinska, který řídit vozidla nesmí. Na konci loňského roku mu byl totiž uložen soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvou let. Dechová zkouška u něho byla negativní. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se odmítl podrobit, stejně jako lékařskému vyšetření. Další jízdu policisté muži zakázali. Ještě ten den mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále je muž podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Muž z Třebíčska je podezřelý ze spáchání tří trestných činů
Policisté objasnili případ, ke kterému došlo v červenci v třebíčském obchodním domě. Ze spáchání tří trestných činů je podezřelý šestadvacetiletý muž, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. Ve čtvrtek 4. července přišel po sedmé hodině ráno do obchodu. Odcizil šest šamponů v hodnotě přes 500 korun, které ukryl do batohu. Poté muž prošel prostorem pokladen, aniž by zaplatil.
Nato ho pracovnice prodejny zastavila a chtěla krádež řešit. Muž ale vysypal obsah batohu na zem a snažil se utéct. Vzhledem k uzavření východu, přelezl bezpečnostní sklo, které pod ním prasklo, a utíkal do skladových prostor, odkud se dostal ven. Na místo byli přivoláni policisté, kteří ihned začali po pachateli pátrat. Dále ohledali a zadokumentovali místo činu. Škoda kterou muž způsobil poškozením, byla předběžně vyčíslena na pětačtyřicet tisíc korun.
Policisté zahájili prověřování. Na základě šetření se jim podařilo podezřelého muže dopadnout. Jedná se o šestadvacetiletého muže z Třebíčska, který byl letos v květnu odsouzen za krádež a další trestné činnosti se tak dopustil už za necelé tři měsíce. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání tří trestných činů, a to přečinu krádeže, přečinu poškození cizí věci a přečinu výtržnictví. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Muž z Jihlavska je podezřelý ze spáchání pěti trestných činů, obtěžoval a fyzicky napadl svoji bývalou partnerku
Policisté v Třešti řeší případ agresivního muže, který obtěžoval svoji bývalou partnerku. Verbální útoky po čase vystřídala i fyzická napadení a podezřelý muž zranil ženu i jejího přítele. Policisté sdělili šestatřicetiletému muži z Jihlavska podezření ze spáchání celkem pěti trestných činů.
Agresivní muž svoji bývalou partnerku pronásledoval již od letošního jara. Vytrvale ji kontaktoval prostřednictvím SMS zpráv nebo na sociální síti. Ve stovkách zpráv ženu vulgárně urážel a vyhrožoval jí. Nechtěné pozornosti agresora neušel ani její přítel. Žena měla vážnou obavu o sebe i své blízké. Agresivita podezřelého muže se zvyšovala a jeho násilné jednání nabývalo na intenzitě. V červenci pak ženu napadl i fyzicky, když se v obci potkali, muž ji udeřil přes tvář. O několik dní později svoje násilné jednání ještě vystupňoval, když v Jihlavě zaútočil na přítele ženy, kterého opakovaně udeřil pěstí. Když chtěla žena přivolat policisty, agresivní muž jí telefon vytrhl z ruky a odjel vozidlem pryč. Zranění napadeného si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici. V odcizeném mobilním telefonu si podezřelý muž prohlédl jeho obsah a prováděl úpravy. Když si žena pro telefon přišla, přístroj po ní hodil a telefon jí způsobil zranění v oblasti hlavy.

Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Provedli šetření, výslechy osob, vyžádali si lékařské zprávy a shromáždili důkazy. Na jejich základě sdělili šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu pokusu ublížení na zdraví, přečinu krádeže věci, kterou měla její majitelka při sobě, přečinu nebezpečného pronásledování, přečinu výtržnictví a přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Na zámku v Náměšti nad Oslavou vystoupí Collegium Marianum
Koncertem v zámecké knihovně vyvrcholí v sobotu 21. září hudební sezona na zámku v Náměšti nad Oslavou. Od 17 hodin zde vystoupí soubor Collegium Marianum.
Účinkují:
Kristýna Vylíčilová – soprán
Jaroslav Rouček – clarina

Collegium Marianum
Jana Semerádová – flauto traverso, umělecká vedoucí
Vojtěch Semerád, Petra Ščevková – housle
Andreas Torgersen – viola
Hana Fleková – violoncello
Ondřej Balcar – kontrabas
Sebastian Knebel – varhany

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750):
Suite Nr. 2 h-moll, BWV 1067
"Ei! Wie schmeckt der Coffee süsse" z tzv. Kávové kantáty Schweigt stille, plaudert nicht, BWV 211
Árie "Unser trefflicher, lieber Kammerherr" z tzv. Selské kantáty Mer hahn en neue Oberkeet, BWV 212

František Jiránek (1698-1778):
Concerto in D pro flétnu a orchestr

Johann Sebastian Bach:
"Jauchzet Gott in alle Landen", BWV 51
Kantáta pro soprán, clarinu, smyčce a continuo

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům.

Více o souboru na: https://www.collegiummarianu…

- red -Zpět nahoru na obsah...

Stavba nového přemostění u třebíčské nemocnice bude dokončena do konce října
Už při letmém pohledu na stav opravovaného přemostění u třebíčské nemocnice je zřejmé, že práce na jeho nové podobě jdou do finiše. Podle informací Jaroslava Fikara z Krajské správy a údržby silnic Vysočiny by mohlo být přemostění uveden do provozu už na přelomu října a listopadu, podmínkou je stejně rychlé dokončení prací, které na přilehlé protihlukové stěně provádí Ředitelství silnic a dálnic. Demolici nevyhovujícího a stavbu nového přemostění za 55, 7 miliónů korun zahájil Kraj Vysočina v polovině letošního května.
„V současné době je stavba mostu ve fázi, kdy byla zabetonována nosná železobetonové konstrukce včetně předepnutí nosných lan. Navazují práce na obou římsách a pokládání izolací pod římsami. Dále probíhají betonáže závěrných zdí a jsou vrstveny hutněné zásypy přechodových oblastí. Po betonáži říms budou následovat izolace celé mostovky s pokládkou krycí ochranné vrstvy – lité asfalty, montáž odvodnění pod mostem, dále montáž zábradlí a zábradelních svodidel,“ informoval Jaroslav Fikar. K dnešnímu dni je hotovo zhruba 85% objemu všech stavebních prací, kompletní jsou železobetonové konstrukce. Harmonogram je každý týden kontrolován a stavba je podrobena neustálému stavebnímu dozoru.

Důvodem pro okamžitou opravu mostu byla nebezpečně postavená ložiska nosné konstrukce, vlivem zatékání na opěry a mezilehlou podpěru docházelo k lokální degradaci betonu opěr, degradaci betonu, opadávání krycí vrstvy a následné korozi výztuže a zatékání do prostoru uložení úložného prahu. Na začátku letošního roku proto Kraj Vysočina rozhodl most zařazený do havarijního stavu okamžitě strhnout a postavit během jediné stavební sezóny nový.
Původní most byl postaven v roce 1995 jako dvoupolová prostě uložená desková konstrukce za předpjatých prefabrikátů.

Zpracováno z podkladových materiálů KSUSV
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Beseda s Markem Šalandou o hranici mezi Moravou a Čechy v Trhonicích u Jimramova
Beseda s cestovatelem Markem Šalandou Pěšky přes historickou hranici Moravy a Čech se bude konat v pátek 20. září v 19 hodin v klubovně SDH v Trhonicích u Jimramova.
Marek Šalanda přešel pěšky celou 460 kilometrů dlouhou historickou hranici mezi Moravou a Čechy. Objevil na své cestě nejen spoustu zapomenutých hranečníků, starých cest vedoucích odnikud nikam, ale zažil i neuvěřitelné příběhy s lidmi žijícími na této hranici.
Prožil si své i s dubnovým počasím, bojoval se sněhem, s bažinami a s hranicí, která vede napříč terénem - podmáčeným poli, pastvinami s ohradníky nebo hustým lesem.
Ze své cesty přinášel každý den vstupy do Českého rozhlasu, informovala o něm i Česká televize a nyní si ho můžete poslechnout na živo i vy.
Občerstvení zajištěno.
Vstupné dobrovolné.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Studenti VŠPJ oplatili návštěvu Užhorodské národní univerzitě
Ve dnech 10. - 13. září proběhl v Zakarpatském Užhorodě již 7. ročník výměnných pobytů studentů Užhorodské národní univerzity a studentů Katedry cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické. Po letošní květnové návštěvě ukrajinských studentů v Jihlavě následovala druhá část spolupráce, a to pobyt našich 10 studentů na Fakultě cestovního ruchu a mezinárodní komunikace na Užhorodské národní univerzitě.
Hostitelská strana pro ně připravila atraktivní odborný program, zaměřený na kulturní a přírodní potenciál cestovního ruchu. Oficiální program byl slavnostně zahájen 10. září na rektorátě Užhorodské národní univerzity. Studenti opět pracovali v pěti smíšených česko-ukrajinských týmech, z nichž každý dostal za úkol zpracovat jedno z připravených témat z oblasti cestovního ruchu. Další dva dny byly věnovány poznávání kulturních a přírodních krás Zakarpatí. Součástí bohatého programu byl například výlet do Mukačeva, prohlídka hradu Palanok, návštěva vinařství, malého pivovaru nebo termálních vod v turistickém zařízení Kosino. Velký dojem na studenty udělal turistický komplex Vojvodyno. Jde o rozsáhlý areál uprostřed lesů s několika restauracemi, s bohatou nabídkou aktivit včetně zimní sjezdovky, výuky jízdy na koních nebo možností lovu ryb. Zcela novým zážitkem byla určitě koupel v tzv. čanech v horské lázeňské vesničce Lumšory. Tradice těchto léčivých koupelí trvá už několik staletí a je typická právě pro Zakarpatí. Poslední den pobytu strávili studenti na Fakultě cestovního ruchu a mezinárodní komunikace a zpracovali zde své nově nabyté poznatky a zkušenosti do závěrečných prezentací. Účastníci měli příležitost poznat novou zemi, kulturu, obyvatele, ochutnat tradiční zakarpatskou kuchyni a vidět zajímavé historické a přírodní památky Zakarpatí.
Nové poznatky, zkušenosti a možnost srovnávání cestovního ruch na Zakarpatí a Vysočině jsou vynikajícími příležitostmi pro budoucí pracovníky cestovního ruchu a pro jejich využití v další praxi. Spolupráce obou vysokých škol bude pokračovat a rozvíjet se i v dalších letech. Vedle společných workshopů jsou plánovány výzkumné aktivity zaměřené na problematiku cestovního ruchu.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.
Magdalena MARTINIZpět nahoru na obsah...

Řidička, která ve Žďáře nad Sázavou havarovala, nadýchala téměř dvě promile
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v úterý 17. září časně ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Žďáře nad Sázavou.
Patnáct minut před třetí hodinou ranní projížděla řidička s vozidlem Škoda Octavia po místní komunikaci po ulici Neumannova ve směru od křižovatky se silnicí I/37 a silnicí I/19 a jela směrem ke křižovatce s místní komunikací ulice Studentská.
Šestadvacetiletá řidička při odbočování s vozidlem vlevo na místní komunikaci nepřizpůsobila rychlost jízdy a s vozidlem přejela vpravo, kde najela na travnatou plocha přiléhající ke komunikaci. Následně přední částí vozidla narazila do sloupu veřejného osvětlení a do skříně elektrického rozvaděče. Řidička po nárazu s vozidlem najela zpátky na komunikaci a pokračovala v jízdě po ulici Studentská ve směru k ulici Vonkova, kdy následně vozidlo odstavila na travnatou plochu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění řidičky.
První dechovou zkoušku u řidičky provedli strážníci městské policie, kdy dechová zkouška měla pozitivní výsledek - 1,97 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška, která vykázala hodnotu 1,92 promile alkoholu v dechu. Řidička s naměřenými hodnotami souhlasila a podrobila se ve zdravotnickém zařízení lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 235 000 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do konce srpna vyšetřovali celkem 3 120 dopravních nehod, což je nárůst o deset procent - tedy o 283 dopravních nehod více než za stejné období roku 2018. Ve 105 případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Dětské oddělení v novoměstské nemocnici zdobí další krásné obrázky
Tým dětského oddělení v nemocnici v Novém Městě na Moravě si v těchto dnech převzal dar od společnosti GHC GENETICS. Krásné dřevěné dekorace v ceně 18 tisíc korun předal dětskému oddělení zástupce firmy pan Adam Gemrot.
„Máme velkou radost, každého daru si moc vážíme. Přívětivé prostředí je zvláště pro dětské pacienty hodně důležité. Dekorace už zdobí ambulance alergologie a kardiologie. Tento týden jsme další část rozmístili na novorozeneckém oddělení. Jsou opravdu moc pěkné,“ poděkoval za dar primář dětského oddělení Martin Chalupský.
- akt -Zpět nahoru na obsah...

Kovové plastiky a sochy Huga Jonáše a obrazy Pavla Bezděčky na výstavě Pěšáci umění v jihlavském muzeu
Společná výstava Huga Jonáše (kovové plastiky a sochy) a Pavla Bezděčky (obrazy) s názvem PĚŠÁCI UMĚNÍ bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 19. září od 17 hodin v Malém výstavním sále jihlavského muzea.
Na podzimní měsíce připravilo naše muzeum mimo jiné i malou uměleckou výstavu pod názvem Pěšáci umění. Svá nová díla zde představí dva autoři: Hugo Jonáš – sochy a Pavel Bezděčka – obrazy.
Tato dvojice dosud připravila velmi úspěšné výstavy v Hradci Králové 2017 (Galerie Na Hradě), v Mikulově 2018 (Galerie Konvent), v Přibyslavi 2018 (Janáček galerie), Humpolci 2019 (Muzeum dr. A. Hrdličky) a nyní v Jihlavě. Jejich společné výstavy jsou ceněny zejména pro harmonický soulad vystavených soch a obrazů.

Hugo Jonáš je od roku 2015 umělecký pseudonym Davida Habermanna (*1979). Tento umělecký kovář ve své volné tvorbě pracuje s černou ocelí, v konečné úpravě často oživenou kontrastními pastelovými barvami, materiál zpracovává ručním kováním (zde je patrná rodinná řemeslná tradice); jeho tvorbu zcela vystihuje motto „umělec s dětskou duší“, častými motivy jsou příroda, příběh, tvar koule, biblické náměty, v posledním období se soustřeďuje na práci s figurou. Účastnil se řady setkání evropských umělců JEMA a kovářských akcí: Bad Hall (Německo), Hefaiston Helfštýn, Brtnické kovadliny, Kovářské dni (Slovensko), Ferraculum Ybbsitz (Rakousko) kde získal řadu ocenění. Dosud má za sebou 38 autorských a kolektivních výstav, je členem Unie výtvarných umělců ČR a Spolku výtvarných umělců Vysočiny.

Pavel Bezděčka (*1952) je kurátorem zoologických sbírek našeho muzea. Kromě zoologie se věnuje fotografování, kresbě a malbě, psaní pohádek a bajek a cestování. Fotografie uplatnil v řadě knih, časopisů, propagačních materiálů, a také na více než 70 výstavách. Ilustracemi doplňuje zejména své odborné publikace a pohádky pro děti (ilustroval tři dětské knihy). Počítačové malbě (computer painting) se věnuje od roku 2012. Od roku 2014 své obrazy vystavuje – zatím na 47 výstavách. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v ČR, na Slovensku, v Norsku a Švýcarsku. Realizace uplatnil v Dačicích, Přibyslavi a v Mook en Middelaar (Nizozemsko). Je členem Unie výtvarných umělců ČR, Spolku výtvarných umělců Vysočiny a členem Surrealistické skupiny STIR UP.
Výstava bude umístěna v Malém výstavním sále do 3. listopadu
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Víkendová dopravní omezení na silnici II/602 Jihlava – Pelhřimov v úseku Hubenov – odbočka Ježená
Na krajské páteřní komunikaci II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem je na víkend 21. – 22. září 2019 z důvodu finální pokládky asfaltu naplánována úplná uzavírka. Bude se týkat konkrétně úseku Hubenov – křižovatka na Ježenou. Uzavírka bude realizována za příznivého počasí. Objízdná trasa platná po celý víkend je obousměrně v trase: Dušejov – Ježená – Rantířov - Jihlava.
Modernizace celého úseku II/602 v úseku Hubenov – Dušejov bude uvedena do provozu dle harmonogramu do konce října 2019. V tomto termínu bude realizována minimálně ještě jedna úplná uzavírka z důvodu pokládání finální obrusné vrstvy, a to v přímo navazujícím úseku od odbočky na Ježenou po Dušejov, kde aktuálně probíhají práce na zpevnění podloží a pokládka konstrukčních vozovkových vrstev.

Předmětný úsek je součástí projektu II/602 hr. kraje – Pelhřimov, 8. a 9. stavba. Na jeho realizaci má kraj přislíbenu dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   20. 10. 2019

• Opilý muž se ve Velkém Meziříčí vyboural
• Přednáška Východní pobřeží USA v Třebíči
• Zloděj ukradl v jihlavské prodejně desítky zubních kartáčků
• Mezi Světlou nad Sázavou a Dolní Březinkou srazil vlak šestatřicetiletého muže, ten na místě zemřel
• Muzeum rekordů v Pelhřimově má další přírůstek - knihu leteckých snímků Pehřimovsko z nebe
• Dyje není jediná voda v národním parku; projděte se třeba k podyjským rybníkům
• Přednáška Středověké hrady, život v míru a válce v jihlavském muzeu
• V čem chybují obchodníci při vyřizování reklamací

Sobota   19. 10. 2019

• Zvon v kostele sv. Víta v Zahrádce ponese jméno Josef, na památku pátera Josefa Toufara, který v městečku působil
• Filmový klub v Jihlavě uvede britsko-německý dokument Aquarela
• Kraj Vysočina vydává další nástěnný kalendář – Vysočina panoramaticky
• Policisté zachránili lidský život; odradili sebevraha od skoku z rozhledny
• Pacientům s chronickou nemocí předepisují lékaři v nemocnici v Novém Městě na Moravě léčebné konopí
• Počty aut na Třebíčsku rostou; přibývá i elektromobilů
• Muž z Jihlavska dluží své dcerce na výživném téměř deset tisíc korun
• Studenti navrhli nové autobusové nádraží Jaderné elektrárny Dukovany i parkovací dům

Pátek   18. 10. 2019

• Poničená auta, krádež kola, poškozená brána u rodinného domu
• Slavnostní koncert k sedmdesátému výročí základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavou v zámecké knihovně
• Muž v JIhlavě napadl, urážel a okradl svoji bývalou přítelkyni
• Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen mrtvý
• Zdravotníci novoměstské nemocnice budou předávat své zkušenosti kolegům na Ukrajině, první bude primář dětského oddělení Martin Chalupský
• Přednáška Příběhy relikviáře sv. Maura v podání Kateřiny Rozinkové v Telči
• Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešovaném muži z Velkého Meziříčí

Čtvrtek   17. 10. 2019

• U Pelestrova na Havlíčkobrodsku v sobotu vypustí pracovníci ze záchranné stanice v Pavlově do přírody mladé sýce rousné
• Ceny obědů rostou nejrychleji u hranic s Německem a Rakouskem; lidé v regionech si po vzoru Prahy vybírají dražší jídla a častěji jedí více chodů
• Benefice Portimo "Na jedné lodi - známe se?" v Novém Městě na Moravě v pátek 25. října
• Lidé trpící lupénkou mohou navštívit ambulanci v nemocnici U sv. Anny v Brně ve středu 23. října
• Jihlavské kotelny hledají jednatele; předpokládaný termín nástupu v lednu či únoru příštího roku
• Opilci za volantem i na ulicích
• V Přibyslavi se bude o víkendu konat tradiční výstava ovoce, medu, brambor a zeleniny
• Osvobozený podvečer v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě
• Neznámý pachatel se vloupal v Herálci na Novoměstsku do auta, sebral doklady i finanční hotovost

Středa   16. 10. 2019

• Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor
• Co se dělo s Žižkou po jeho smrti u Přibyslavi? Vojevůdce byl pohřben 21. října 1424
• Ve Ždírci nad Doubravou sebral zloděj pneumatiky; způsobil škodu 20 tisíc korun
• Inspektoři ČIŽP uložili lesonické společnosti pokutu přes 186 tisíc korun za nedovolený odběr vod
• Co se to děje s dnešním Západem?
• Policisté dopadli šestadvacetiletou distributorku drog
• Krádež jízdních kol ve Velké Bíteši a Moravských Budějovicích
• Radnice v Telči hledá nového kronikáře
• Da Vinciho Poslední večeře v kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě
• Adoramus te Christe ze zpěvy z Taizé v sobotu v bazilice sv. Prokopa v Třebíči
• Komentovaná prohlídka archeologických lokalit v Telči

Úterý   15. 10. 2019

• Jihlavská nemocnice už má novou magnetickou rezonanci na svém místě, pacientům začne sloužit 12. listopadu
• Neznámý lupič se vloupal do rodinného domu v Chotěboři; další do stavební buňky v Naloučanech na Třebíčsku
• Hasiči zasahovali u hořícího auta u Otína na Jihlavsku
• Koláč pro hospic 2019 měl u lidí v Třebíči podporu
• Výsadba nových remízků na pastvině nedaleko Žďáru nad Sázavou v sobotu 2. listopadu
• Opilý muž se potácel v Jihlavském tunelu
• Dárci poslali Gábince, které při nehodě zemřeli rodiče i bráška, na účet již více než 2,7 milionů korun
• Osmadvacetiletý muž, který v Havlíčkově Brodě opakovaně distribuoval pervitin, skončil ve vazbě
• Ty bláho, fakt přišli! Jihlava se stala jedním z 30 měst Paměti národa
• Na silnici mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou bylo nalezeno tělo šestnáctiletého mladíka; policie prosí o pomoc svědky
• Sbírka na podporu nevidomých Bílá pastelka se bude konat ve středu 16. října
• Přednáška Co nás čeká na poli výzkumu exoplanet v příští dekádě? v jihlavském muzeu

Pondělí   14. 10. 2019

• V kině Dukla v Jihlavě proběhne přehlídka německy mluvených filmů Das filmfest
• Na Telčsku a v Novém Městě na Moravě se opilci vlamovali do bytu ke známým
• Řidiči projedou po silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem v úseku Strměchy–Olešná už ráno 16. října; rekonstrukce končí o dva týdny dříve
• Opilí a zdrogovaní hříšníci za volantem
• Plicní lékaři z Vysočiny odhalili v kraji 14 nemocných; Den otevřených ambulancí upozornil na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu
• Na Pelhřimovsku hořela výrobna dřevěných pelet, škoda je šest milionů korun
• Neznámý pachatel se v Lučicích na Havlíčkobrodsku vloupal do prodejny, způsobil škodu za třicet tisíc korun
• Výstava věnovaná dvojici osobností české grafiky – Adolfu Absolonovi a Martinu Srbovi v jihlavském muzeu

Neděle   13. 10. 2019

• Neznámý pachatel sebral z auta ve Víru na Žďársku peněžensku s finanční hotovostí, osobními doklady i platební kartou
• U Osové Bítýšky havaroval motorkář, těžce se zranil
• Vzpomínky na Karla Gotta mohou Třebíčané zapsat ještě v pondělí
• V jihlavské galerii vystoupí Burkhard Beins; představí sólo na bicí
• V areálu nemocnice v Pelhřimově bude volné parkování třicet minut

Sobota   12. 10. 2019

• Přednáška o milostném obraze Salus Populi Romani
• Vyrážíte do Podyjí na kole? Tady je jednoduché desatero vstřícného chování k přírodě
• Jihlavský filmový klub uvede hudební snímek Pátrání po Sugar Manovi

Pátek   11. 10. 2019

• Projekt „Nový život starým knihám“ je úspěšný
• Poškození auta a hříšníci za volantem
• Celostátně hledaný muž se pokoušel policistům v Měříně ujet marně; skončil v Brně ve vězení
• Na podzim přibude v Třebíči chodník a parkoviště
• Nenapravitelný zloděj opět kradl v obchodě v Ledči nad Sázavou
• Jihlava ocenila pracovníky sociálních služeb; na slavnostní ceremonii obdrželo cenu 19 zaměstnanců v sociálních službách

Čtvrtek   10. 10. 2019

• Muž dluží své dceři na výživném deset tisíc korun
• Kraj Vysočina dofinancuje chod nemocničních školních družin; vypadly ze státní podpory
• Policisté pátrají po pachateli, který se v Jihlavě vloupal do prodejního stánku
• Vlak v Třebíči srazil osobní auto, nikdo nebyl zraněn
• Cestující městskou dopravou v Třebíči mohou využít novou aplikaci
• Policisté, hasiči a záchranáři prověřili v Jihlavě součinnost při zákroku proti aktivnímu úočníkovi
• Český rozhlas Dvojka a regionální stanice Českého rozhlasu odvysílají živě rozloučení s Karlem Gottem z katedrály sv. Víta
• Jihlavská nemocnice má nejmodernější ultrazvuky v zemi
• Mladá žena našla v taxíku platební kartu; nakoupila si asi za dva a půl tisíce korun
• Lidé se budou moci s Karlem Gottem rozloučit v pátek v kapličce na Rozkoši u Humpolce
• Hliněná zvířátka zdobí nádvoří jihlavského krajského úřadu; zájemci si je mohou koupit a odvézt, případně si je nechat vyrobit
• Auto se po nehodě u Pravíkova na Pelhřimovsku převrátilo na střechu, dva lidé utrpěli zranění
• Při nehodě na Havlíčkobrodsku utrpěl řidič náklaďáku zranění, škoda je 4,5 milionu korun
• Osmadvacetiletý muž v jihlavské firmě ukradl kola za téměř osmdesát tisíc korun
• Ve Vítovicích na Pelhřimovsku hořela stodola se dřevem, škoda je půl milionu korun

Středa   9. 10. 2019

• Alkohol a drogy za volantem
• Trhovci v Nové synagoze ve Velkém Meziříčí zřejmě skončí; z památky by měl být kulturní stánek
• Lupiči kradou v obchodech, domech i ve firmách
• Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili odstávku prvního výrobního bloku, v provozu jsou všechny čtyři
• Peněz máme dost, chybí ale informace, jak s nimi hospodařit, shodují se školáci z Vysočiny v průzkumu
• Silnice II/602 mezi Dušejovem a odbočkou na Ježenou bude uzavřena
• V kapli Ke cti Panny Marie u Antonínova Dolu bude sloužena mše za děti do dlaně
• V Nové Vsi u Kamenice nad Lipou se při nehodě zranily dvě osoby
• Neznámý zloděj ukradl baterii z přenosného semaforu u Mírovky na Havlíčkobrodsku
• Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné získal ocenění Opera Historica 2019
• Vzpomínkový pochod s benefičním koncertem v Telči
• Přednáška Mezi adorací a demolicí v Havlíčkově Brodě
• Muž z Telčska neplatí výživné na své děti
• V Jaroměřicích nad Rokytnou se při nehodě zranila řidička

Úterý   8. 10. 2019

• Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem
• Policisté pátrají po zloději nářadí
• V sídle památkářů v Telči vystoupí Tango Quartetto Re Campo
• 23. Ji.hlava je tady: 277 filmů, od Sobojleva k Havlovi
• Stavby obchvatů Velkého Beranova i Nového Veselí jsou v některých úsecích mírně v přredstihu
• Násilník v Jihlavě se svou přítelkyní mrštil v bytě o skříňku
• Hrad Kámen má raritu - policejní motorku Nanuk z roku 1964
• Sčítání lidu proběhne na jaře roku 2021, sníží se počet otázek, lidé budou mít k dispozici on-line formuláře
• Opilý muž v Havlíčkově Brodě udeřil pěstí do hlavy svoji manželku, skončil na záchytce
• Veřejné jednání k výstavbě úložiště radioaktivních odpadů v blízkosti Jihlavy a Pelhřimova 22. října
• Havlíčkobrodské muzeum chystá výstavu Otto Fraus - fotograf Havlíčkova Brodu
• V Kamenici nad Lipou se srazil autobus s náklaďákem, nikdo nebyl zraněn
• Na knižní veletrh do Havlíčkova Brodu přijede i Zdeněk Svěrák, bude podepisovat knihu Zpěvník

Pondělí   7. 10. 2019

• Policisté vypátrali celostátně hledaného muže, putoval za mříže
• Řidiči usedli za volant opilí a také v době, kdy nesmí řídit
• Kraj zahájí stavbu obchvatu Salačovy Lhoty začátkem příštího roku; přípravy trvaly 12 let
• Vzácný lelek lesní i přes snahu záchranářů náraz do betonové stěny u Heřmanova Městce nepřežil
• Opilý muž v Třebíči - Borovině napadl svoji přítelkyni; skončil na záchytce
• Lidé při Evropském Festivalu ptactva pozorovali přes 4 miliony ptáků
• Po dálnici se v neděli projížděl silně podnapilý řidič, na 120 km ve směru na Brno havaroval
• Pachatel v Jihlavě se vloupal do auta, k rozbití skla použil kladivo a sekáč, policisté po něm pátrají
• V novoměstské galerii promítnou film Peníze nebo život humpoleckého rodáka Jindřicha Honzla
• Pomoc ježkům před nadcházející zimou
• Nová anketní otázka: Jak nejlépe slavit pouť v Okříškách
• Výstava v jihlavském muzeu připomene rakouského malíře, který žil v Jihlavě téměř padesát let, Hanse Canona
• Tradiční sbírka a osvětová akce Koláč pro Bárku 2019 startuje již tuto středu v Jihlavě

Neděle   6. 10. 2019

• I o víkendu usedali na Vysočině za volant opilí řidiči a další v Třebíči ujel od nehody, policie po něm pátrá
• Podnapilý cyklista v Jihlavě - Hosově havaroval
• Petice za krajinu: ukončení sběru podpisů
• Muž na Havlíčkobrodsku neměl řidičský průkaz a užil k jízdě vozidlo bez svolení majitele a ještě boural
• Hejtmani: Na opravy krajských silnic budeme pro rok 2020 chtít čtyři miliardy korun od státu
• Koláč pro hospic 2019 v třebíčské Charitě ve středu 9. října
• Radio Čas chystá velkou událost - Megakoncert pro všechny bezva lidi; v Ostravar Aréně vystoupí české hvězdy i legendární zpěvačka Sandra
• Městská památková rezervace v Pelhřimově slaví půlstoletí
• Už podruhé budou studenti VŠPJ představovat své podnikatelské projekty

Sobota   5. 10. 2019

• Pětice migrantů bez dokladů jela taxíkem do Prahy; chtěli do Německa, skončili v Česku
• Filmový klub v Jihlavě uvede britský snímek o geniálním vědci upoutaným na lůžko Teorie všeho
• V Brtnici vystoupí Vojta Kiďák Tomáško
• V jihlavské porodnici se narodilo tisící miminko, malý Michael
• Budoucí architekti vystavili své návrhy v městských domech Matky Boží 28 a 35 v Jihlavě
• Přednáška Jak se dělá ikona doplněná o praktickou ukázku jejich výroby v Třebíči
• Blíží se zima. Pomůžete prosím doplnit šatní banku nemocnice v Novém Městě na Moravě?
• Muž ze Žďárska neplatí výživné na svoje tři děti; dluží jim přes čtyřicet tisíc korun
• Vysočinští záchranáři mají za sebou vyčerpávající cvičení mimořádných zásahů

Pátek   4. 10. 2019

• Dvaadvacetiletá žena usedla ve Velké Bíteši za volant v době zákazu
• V Rychnově nad Kněžnou zabezpečili zastávky historickými fotografiemi
• Knihovna ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku získala ocenění Knihovna roku 2019
• Výstava KŘIŽ ART představí mladé umělce z Křižanova
• Mlýnek a podzemí v Novém Městě na Moravě se pro letošek loučí
• Žena z Jihlavska je podezřelá ze spáchání dvou trestných činů
• Ochrana stěhovavých ptáků ve Středomoří – co konkrétně podporujeme v rámci kampaně Let o život
• Papučový den na podporu mobilních hospiců a za umírání doma, vyfoťte se v papučích

Čtvrtek   3. 10. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz