Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 23.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Energetici v Dukovanech prošli tajným preventivním cvičením
V pátek 20. září odpoledne proběhlo na Jaderné elektrárně Dukovany jedno z tajných cvičení zaměřených na připravenost týmu pohotovostní organizace pro případ neobvyklých mimořádných událostí nebo havárií. Členové týmu si poprvé sami vyzkoušeli montáž i demontáž mobilního havarijního střediska a navázání komunikace prostřednictvím satelitního spojení. Sérii letošních cvičení energetici zakončí v listopadu dvoudenním celoareálovým cvičením.
Když v pátek odpoledne přišla na mobilní telefony členů havarijní odezvy SMS s textem Cvičné svolání POHO, bylo již otázkou několika minut, kdy jim zazvonil telefon s informací, na základě které se odebrali do havarijního štábu Jaderné elektrárny Dukovany. Začalo tak jedno ze čtyř tajných cvičení letošního roku. Velitel štábu po příchodu seznámil všechny členy s náplní cvičení a vydal pokyn k přesunu na místo cvičné montáže mobilního alternativního střediska, jehož úkolem je náhrada pro případ nedostupnosti havarijního střediska umístěného přímo v areálu elektrárny.

Mobilní havarijní středisko je vybaveno nafukovacím stanem s klimatizací nebo topením, kancelářskou a výpočetní technikou, ochrannými oděvy, mobilním zdrojem energie, stravou i mobilním sociálním vybavením. Dvacítka členů směny tak měla za úkol zprovoznění tohoto záložního pracoviště a odzkoušení funkčnosti všech komunikačních prostředků včetně satelitního spojení s provozem elektrárny. Vše se vejde do dvou vozíků, které se přepraví za osobními vozidly na potřebné místo.

V Jaderné elektrárně Dukovany je do systému řešení neobvyklých událostí zapojeno 85 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 směn. Na závěr každého cvičení energetici vyhodnotí celý průběh a navrhnou případná opatření. Cvičení se pravidelně konají za dozoru a pozorování psychologa, což přispívá k vyšší připravenosti a odolnosti členů štábu proti stresovým situacím, která tato cvičení přináší.

Jedním z posledních cvičení letošního roku, plánovaného na druhou polovinu listopadu, bude dvoudenní celoareálové cvičení zaměřené na ověření znalosti postupu a chování všech osob nacházejících se v areálu elektrárny včetně jejich krátkodobého ukrytí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Jana Baudiše na téma Mystika východního křesťanství v jihlavském muzeu
Přednáška Jana Baudiše na téma Mystika východního křesťanství se bude konat ve středu 25. září od 17 hodin v malovaném sále jihlavského muzea. Koná se v rámci výstavy Ikony - Obrazy neviditelného světa.
Ikona je umělecké vyjádření evangelijní zvěsti, dobré zprávy o spáse člověka. Tato umělecká díla jsou neopakovatelná svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Své síly vkládají do vyjádření skutečnosti, která přesahuje jejich individuální pohled. Ikony jsou vytvořeny pomocí kánonu, který je společným dílem církevních otců a ikonopisců. Proto vyjadřují obecné církevní hledisko, zabývající se smyslem lidské.
Výstava přibližuje nejznámější poutní místa spojená s pravoslavím, s nejdůležitějšími náboženskými motivy, které ikony zachycují, a představuje také české světce.
Program výstavy doplní ještě ve čtvrtek 10. října v 17 hodin komentovaná prohlídka pravoslavné kaple sv. Václava a Ludmily v Jihlavě.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Velký kříž v Okříškách opět zdobí Strážku
Společenské změny po sametové revoluci se projevovaly nejrůznějšími způsoby i v Okříškách. Jedním z nich bylo vztyčení velkého dřevěného kříže na nejvyšším bodě městyse, na Strážce. Stalo se tak v roce 1991 a od té doby tento symbol křesťanství, ale v této podobě i nově nabyté svobody, shlížel na Okříšky.
Čas ale nelze zastavit a jeho zub se podepsal i na kříži. Již před loni vedení radnice v Okříškách zaregistrovalo, že jeho pata hnije a pomalu se rozpadá. Zvažovali jeho opravu, ale destrukční procesy byly rychlejší a začátkem léta se kříž zřítil k zemi. Při pádu se rozlomilo i břevno a ukázalo se, že prohnilý je celý kříž a v podstatě není co opravovat.

Rada městyse proto rozhodla o jeho obnově v původních rozměrech, realizaci dostaly za úkol Technické služby.
Vlastní vztyčení proběhlo v úterý 17. září, kříž tak opět zdobí vrchol Strážky a bude vítat občany Okříšek na procházkách nebo při novoročním výstupu.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Opilci se to všude jen hemží
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaatřicetiletý muž, který řídil vozidlo s téměř dvěma promile alkoholu. V sobotu 21. září jel v obci Sedlejov na Jihlavsku s autem Škoda Fabia, kde ho před třetí hodinou v noci zastavila policejní hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,76 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, který policisté dále prověřují.
Opilého muže v Jihlavě policisté zajistili
V neděli 22. září přišel před jedenáctou hodinou dopoledne do obchodního domu na ulici Březinova v Jihlavě osmadvacetiletý muž a odcizil láhev vína v hodnotě přes sto korun. Víno schoval pod bundu, dále vzal do ruky ještě dvě lahve s pivem a u pokladny odmítl zaplatit. Pracovníkovi ostrahy, který se ho pokusil zastavit, se podařilo pachatele přimět vydat jednu odcizenou lahev. Poté podezřelý muž utekl z obchodu. Přibližně po dvou hodinách se ale do prodejny vrátil. Odcizil plnou přepravku s lahvovým pivem, při čemž jednu lahev rozbil, a utekl z obchodu, aniž by zaplatil. Přivolaní policisté vypátrali podezřelého muže v krátké době nedaleko prodejny, muž seděl na přepravce a pil pivo. Zareagoval až na opakované výzvy policistů, kteří poté muže zajistili. U muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,25 promile alkoholu. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku a přestupku proti veřejnému pořádku, případ policisté šetří.

V Moravských Budějovicích opilý muž přeběhl po vozidle
V sobotu 21. září přijali policisté po sedmé hodině večer oznámení, že v Moravských Budějovicích přeběhl po vozidle zjevně opilý muž a utekl. Policisté ihned vyjeli na místo a provedli šetření. Zjistili, že podezřelý muž běžel v jízdním pruhu po silnici na náměstí ČSA a projíždějící řidič vozidla Škoda Superb byl proto nucen zastavit. Muž za stálého běhu naskočil na přední kapotu automobilu, přeběhl přes jeho střechu, ze zavazadlového prostoru seskočil zpět na vozovku a pokračoval v běhu. Muž navíc omezil v jízdě ještě další řidiče, kteří byli také nuceni náhle změnit směr své jízdy a zastavit. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k podezřelému muži a začali po něm pátrat. Muže se jim na základě šetření podařilo dopadnout. Jednalo se o sedmadvacetiletého muže, kterému policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,29 promile alkoholu. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Škoda, kterou na vozidle způsobil, dosud nebyla vyčíslena. V současné době jsou úkony trestního řízení zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví, případ policisté prověřují a může ještě dojít ke změně právní kvalifikace.

Pachatele krádeže policisté v Ledči nad Sázavou vypátrali opilého
V neděli 22. září v odpoledních hodinách přijali policisté oznámení o muži, který v prodejně obchodního řetězce v Ledči nad Sázavou odcizil lahev alkoholu. Muž si lahev uschoval pod oblečení, prošel prostorem pokladen bez zaplacení a prodejnu opustil. Přivolaní policisté vyhodnotili získané poznatky a kamerové záznamy a začali v okolí po podezřelém muži pátrat. Muže nalezli v nedalekém okolí a byl pod značným vlivem alkoholu. Vodku, kterou odcizil, však vypít nestihl. Jednalo se o čtyřicetiletého muže a nebyl schopen dechové zkoušky. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž byl již v minulosti za majetkovou trestnou činnost soudně trestán, a to v únoru letošního roku, kdy mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody. Policisté muže zajistili a vzhledem k jeho stavu eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, za což muži hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Policisté případ nadále prověřují.

V příkopu v Nové Cerekvi ležel opilý muž
Policisté integrovaného operačního střediska přijali v sobotu 21. září kolem půl deváté večer na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který ležel v příkopu u silnice v Nové Cerekvi. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. Policisté na místě muže nalezli. Jednalo se o čtyřiačtyřicetiletého muže z Pelhřimovska, který byl značně opilý a nebyl schopen samostatné chůze. Že je muž pod vlivem alkoholu, potvrdila také dechová zkouška, jejíž výsledek byl 2,38 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Řidič v Nové Vsi u Světlé nad Sázavou nadýchal přes jedno promile
Světelští policisté v sobotu 21. září kolem desáté hodiny dopoledne zastavili v katastru obce Nová Ves u Světlé osobní automobil Renault, jehož řidičem byl čtyřiačtyřicetiletý muž. V rámci silniční kontroly policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a jeho naměřená hodnota činila 1,42 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Čtyřiačtyřicetiletý muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což muž hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ; por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Jihlavští policisté stále pátrají po totožnosti dvou mužů na fotografii, žádají veřejnost o spolupráci
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu zatajení nálezu peněženky, kterou její majitel ztratil v prostoru vstupu do jihlavského obchodního domu. V rámci prověřování by policisté potřebovali zjistit totožnost dvou mužů na fotografii, kteří by mohli k případu poskytnout důležité informace.

O svoji peněženku přišel její majitel v sobotu 17. srpna kolem půl čtvrté odpoledne ve vstupu do obchodního domu na ulici Romana Havelky v Jihlavě. Ztráty peněženky si nevšiml a z místa odešel. Když se následně vrátil, už ji zde nenalezl. V peněžence měl uloženou finanční hotovost v české i cizí měně, platební karty a další věci. Majiteli vznikla škoda téměř dvacet tisíc korun.

Po přijetí trestního oznámení začali případ prověřovat policisté jihlavského obvodního oddělení. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu zatajení věci a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Policisté provedli šetření, shromažďovali získané informace i poznatky a zajistili také záznamy z kamer, které vyhodnotili.
V současné době se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti dvou mužů, kteří se v daném prostoru pohybovali a mohli by tak poskytnout informace důležité pro prověřování.

Žádáme muže na fotografii nebo občany, kteří jednoho či oba znají nebo mají informace o tom, kde se v současné době nacházejí či pohybují, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Uvítáme také jakékoli jiné informace vedoucí k objasnění případu.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou mají novou venkovní posilovnu
Sportovci holdující posilování vlastní vahou z Jaroměřic nad Rokytnou mají důvod k radosti. V neděli 22. září zde bylo slavnostně otevřeno nové workoutové Oranžové hřiště. Sportoviště s několika cvičebními prvky slouží jako venkovní posilovna a stala se součástí celého venkovního sportovního areálu. Vybudování podpořila Nadace ČEZ částkou 100 tisíc korun.
Slavnostního úvodu se ujal starosta města Karel Müller, který komentoval stavbu hřiště i celkový koncept sportovního areálu s výhledem dalšího budování a zároveň představil důležité osoby, a to dva místní správce areálu Zdeňka Haranta a Josefa Rygla.

„Workoutové hřiště bude volně přístupné nejen mládeži, kteří jej budou využívat smysluplně, ale i široké veřejnosti. Všem, kteří budou chtít aktivně cvičit na čerstvém vzduchu,“ říká starosta města Karel Müller.

Hřiště i celý areál posvětil místní kněz Tomáš Holcner. Poděkování za dobrou spolupráci s městem Jaroměřice a radost nad dalším dokončeným projektem vyslovila i Jana Štefánková z JE Dukovany, která zastupovala donátora hřiště – Nadaci ČEZ.

„Grantový program Oranžové hřiště pomáhá obcím a městům financovat výstavbu a rekonstrukce venkovních sportovišť, a to již od roku 2003. Mají přitom mnoho podob. Nejčastěji vznikají dětská, sportovní a multifukční hřiště v blízkosti mateřských a základních škol. Každé je trochu jiné, šité na míru pro ty, kdo na nich aktivně tráví čas. V poslední době se stále větší oblibě těší venkovní workoutová hřiště. Jsme rádi, že jedno takové vzniklo v nádherných Jaroměřicích nad Rokytnou,“ uzavírá Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Senior zabloudil v lese u Sklenného nad Oslavou, policisté ho vypátrali během třiceti minut
Třiadevadesátiletý dědeček kontaktoval v pátek 20. září půl hodiny po poledni ženu, že odjel na houby do okolí Skleného nad Oslavou a ztratil se v lese. Ta následně kontaktovala policii a předala jí číslo na seniorův mobil, který měl starý pán naštěstí u sebe.
Policistům se muže podařilo následně kontaktovat a do míst, kde by se mohl nalézat vyjela hlídka. "Na základě informací, které senior policistům během hovoru sdělil, dokázali přibližně lokalizovat místo, kde by se mohl nacházet. Operační důstojník ho nasměroval směrem k železniční trati a do stejných míst nedaleko obce Laštovičky okamžitě vyslal také policejní hlídku. Ztraceného seniora policisté z Velkého Meziříčí nalezli u železniční trati kolem jedné hodiny odpoledne. Muž byl v pořádku a následně odcestoval i s plným košíkem hub zpět domů", informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

V tomto případě se senior přesvědčil o tom, jak je důležité, mít u sebe funkční mobilní telefon, kterým si dokázal včas přivolat pomoc. Každé pátrání po pohřešovaném ale nemusí mít šťastný konec. Než se na houby vydáte, mějte na paměti základní pravidla, která vám mohou zachránit život.

Bezpečné zásady

- upřednostňujte návštěvu lesů, které dobře znáte
- podoba lesa se mohla za dobu, kdy jste tam byli naposledy, výrazně změnit, počítejte s tím
- všímejte si významných orientačních bodů v okolí, podle kterých pak snáze najdete cestu zpátky, případně upřesníte, kde se nacházíte
- mějte u sebe funkční a nabitý mobilní telefon
- pokud se chystáte na náročnější výlet, zvažte předem svůj aktuální zdravotní stav a počasí
- řekněte někomu ve svém okolí, kam jdete a kdy se přibližně vrátíte
- pokud užíváte léky, které vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebujete, noste je s sebou
- red -Zpět nahoru na obsah...

S Grétou na cestě do otroctví
Globální hysterie kolem boje s klimatickou změnou (už se takticky neříká „globální oteplování“) a masové demonstrace dětí a mládeže organizované po celém světě ukazují obří sílu dnešní mediální manipulace. Jde skutečně o velmi bizarní událost – děti a mladí lidé požadují po vládách svých zemí, aby zastavily změny klimatu a zajistily, že klima na planetě zůstane stále stejné. Cíl je to nedosažitelný a nesmyslný – klima na Zemi se mění neustále po miliardy let a bude se měnit dále. Demonstranti však tvrdí, že mají hluboký existenční strach a od politiků požadují okamžitou, blíže nespecifikovanou, ale radikální akci, která je ho má zbavit.
Tento pocit však nezískali na základě vlastní zkušenosti nebo v důsledku nějakých zjevných skutečných a zažitých hrozeb, ale výlučně z informací zprostředkovávaných jim sdělovacími prostředky. Absolutně věří vědecké teorii, která v současnosti probíhající změny klimatu na naší planetě zredukovala na důsledek jediné příčiny – údajně člověkem způsobeného zvyšování koncentrace skleníkového plynu CO2 v atmosféře. Zredukovat celý obří a nesmírně komplexní systém vlivů na vývoj klimatických poměrů na planetě na jedinou příčinu a postavit do jejího centra člověka je sám o sobě z vědeckého hlediska přinejmenším pochybný přístup a je také stále předmětem vědeckých sporů. Drtivá většina veřejnosti o nich nic neví a není schopna je posoudit. Je však permanentně bičována hrůzu vzbuzujícími informacemi mediálního a politického mainstreamu, že se blíží katastrofa, která nás zničí, pokud nezačneme pykat za hříchy svého dosavadního rozmařilého konzumního života v západní společnosti a nepodřídíme se omezením a změnám, které nám moudří aktivisté, vědci a politici nadiktují.

Věda se v této situaci stala jediným, avšak velmi nespolehlivým arbitrem. V sekulární západní společnosti byla postavena na místo náboženství jako zdroj nezpochybnitelné pravdy, přestože vědecké poznání je vždy omezené, vyvíjí se a historie přináší nepřeberné množství příkladů vědeckých omylů a tragických důsledků zneužití zvulgarizovaných dílčích vědeckých poznatků (nacismus, komunismus aj.). Donedávna okrajová přírodní věda klimatologie se rázem dostala do centra globální pozornosti. Jejím představitelům se dostává pozice jakýchsi novodobých velekněží, kteří pozemšťanům přinášejí varovná poselství bohů, s nimiž jen oni umějí komunikovat. Klimatologové se tak dostávají do těžkého konfliktu zájmů. Svou dnešní prestiž, neomezené prostředky a globální pozornost si udrží pouze tehdy, budou-li naplňovat poptávku po varovných výzvách a katastrofických proroctvích. Důkaz, že klimatické změny nejsou způsobeny člověkem a nejsou jím zastavitelné, by měl za následek sestup z piedestalu a návrat do ústraní skromně placených vědeckých pracovišť. A tak 9 z 10 klimatologů správně ví, že příčinou všeho klimatického zla je pravděpodobně člověk, a mají zajištěn život v centru pozornosti, tučné granty a letenky zdarma na konference a summity kolem celé planety.

Lidé se bojí a mají potřebu se bát. Je příznačné, že nejvíce se bojí ti na blahobytném Západě a hlavně tam, kde by údajné oteplování planety přineslo pravděpodobně největší benefity. A tak se za klima nedemonstruje v pouštní Káhiře nebo ve vyprahlém Dillí či na vysychajícím brazilském severovýchodě, ale hlavní problém se změnou klimatu mají mladí lidé a děti ve Skandinávii, jejíž velká část je dnes kvůli chladnému podnebí liduprázdná.

Je rovněž pozoruhodné, že se právě dnes lidé bojí hlavně změn klimatu a že od svých vlád nebo mezinárodního společenství nepožadují rychlé a radikální řešení těch problémů, které jejich životy ohrožují skutečně, bezprostředně a každodenně, jako jsou nemoci, hlad, nedostatek pitné vody atd. Nikdo nedemonstruje ani proti nečinnosti vlád vůči takovým potenciálním fatálním globálním hrozbám, jako je například riziko pádu kosmického tělesa, což již v minulosti prokazatelně způsobilo gigantickou planetární katastrofu.

Je zjevné, že o klima v celé kampani ve skutečnosti ani tak nejde. Klimatická změna má oproti pádu asteroidu pro manipulátory tu výhodu, že lze lidem namlouvat, že ji lze odvrátit dlouhodobou změnou chování lidí. To je ovšem zjevná a lživá manipulace. I kdybychom přistoupili na tezi, že klimatické změny nemají přírodní příčiny, ale působí je člověk, dosáhnout viditelných změn představuje obří a velmi nesnadno kontrolovatelný úkol na několik minimálně staletí. Klima má na rozdíl od počasí dlouhodobý charakter, takže viditelných změn se generace dnešních demonstrantů ani jejich dětí a vnuků nepochybně nedočkají, i kdyby byly jejich požadavky dnes okamžitě vyslyšeny.

Klima je v dnešní manipulativní kampani pouze nástrojem, jakýmsi beranidlem, jímž má být změněna společnost. Začínají nám tvrdit, že bez radikální společenské změny nelze změnit chování člověka a zlikvidovat tak emise, které zamořují atmosféru. Ty prý způsobila průmyslová civilizace a její nekontrolovatelný rozmach v posledních staletích, který má na svědomí kapitalismus. Znamená to tedy zlikvidovat kapitalismus a svobodnou společnost, které umožňují nezodpovědné chování k planetě. Lidská svoboda přestala být základní hodnotou, stala se hrozbou.
Boj proti změně klimatu dávno není nevinnou aktivitou altruistů, kterým jde o ochranu přírody a životních podmínek na zemi. Je to bohužel velmi nebezpečná ideologie, v níž o přírodu a vědeckou pravdu jde až na posledním místě. Klimatický alarmismus je jednou z hlavních součástí moderního levicového progresivismu a jeho hlavní zbraní v útoku na tradiční západní kapitalistickou společnost, o jejíž radikální přeměnu usiluje. Pod záminkou boje s klimatickou změnou jsou salámovou metodou prostřednictvím mezinárodních organizací, globální sítě neziskovek, médií a kolaborujících politiků lidem na celém světě vnucovány příkazy a zákazy, jež je mají podřídit státní kontrole a globálnímu vládnutí.
Hlavním nástrojem je mediální manipulace, jež se v dnešní kampani symbolizované Gretou Thunbergovou odhaluje v celé své odpudivosti. Je příznačné, že předmětem zneužití jsou v ní právě děti a mladí lidé, na které je zacílena. Ti jsou skupinou nejbezbrannější, bez životních i profesních zkušeností, naivní, idealistickou a důvěřivou. Všechny totality moderní doby ustanovovaly svou nadvládu nad společností s pomocí zneužité, chytlavou ideologií poblázněné a zfanatizované mládeže (jen vzpomeňme na komsomolce, hitlerjugend, či na Rudé gardy v Maově Číně, jejichž rukama uskutečnil Velký kormidelník svou tragickou Velkou kulturní revoluci). Chiliastický charakter dnešní hysterie dotváří i postava švédské dívky Gréty, jejíž dětská nevinnost má připomínat mesianismus středověkých náboženských hnutí (Jana z Arku, křížová výprava dětí apod.). Především v severských zemích s jejich tradicí protestantské morálky je to působivý faktor, stejně jako znovu rozehrávané náboženské téma o vině, trestu a pokání, dnes pouze v nových kulisách. Thunbergová ve svém poselství neapeluje na rozum, znalost a vědění. Vyzývá k opuštění školních lavic a zastavení práce, neapeluje na své příznivce, aby dobrovolně pracovali a žili v souladu s klimatickou vírou. Chce vše po státu, chce, aby zakazoval, reguloval a určoval život jiným. Velmi zvláštní poselství.

Skutečnost, že dnešní pokrokáři neváhají a nestydí se ve své propagandě oživovat ty nejzavrženíhodnější vzory a postupy známé z tragické totalitní minulosti je důkazem jejich absolutního pohrdání veřejností a její schopnosti kriticky myslet.

Příznačné je, že západní politici, ti zkušení staří cynici, kteří nepodléhají citům a o planetě a možnostech její záchrany vědí své, tuto chiliastickou hysterii podporují. Celá kampaň má prominentní místo ve sdělovacích prostředcích, ze švédské dívky se za její páteční záškoláctví stala světová celebrita a vzor hodný následování. Státní školské systémy jsou zneužity k šíření této hysterie a propagandy. Ideologická indoktrinace dětí a jejich zneužívání politickou propagandou, ještě nedávno důkaz pokleslosti totalitních režimů, je znovu vynášeno jako příklad odpovědnosti a uvědomělosti. Vše slouží jednomu účelu, nic není spontánní, Gréta a její demonstrace jsou pouhý nástroj pro dosažení dalekosáhlých cílů pokrokářů.

Přijde new-yorský summit, přijdou další klimatické konference a mezinárodní pakty, EU si vše bere za své. Budou mít společný cíl – ovládnout nikoliv klima, ale nás, tentokrát pod záminkou záchrany planety. Zakážou svobodu pohybu, automobilismus a letectví – produkují emise CO2, zakážou svobodu slova - klimatická pravda je jen jedna, ostatní jsou fake news, zruší volný trh a svobodu podnikání, zakážou soukromé vlastnictví, budou detailně určovat, co smíme a nesmíme. Po drobných krůčcích se to dnes a denně kolem nás děje. Cíle jsou staré, změnila se pouze argumentace. Dnes nejde o proletariát, ale o planetu. Informační technologie umožní neomezenou kontrolu lidského chování i myšlení. Orwellovský svět se blíží rychlostí, kterou by ještě před nedávnem nikdo nečekal.

Většinová veřejnost je stále bohorovně klidná. Výstřelky alarmistů sleduje pouze zpovzdálí a nezúčastněně. Představa, že by nám někdo zakázal odjet zase v pátek autem na chalupu, nepřijde nikomu na mysl. Insideři v byznysu dávno vědí, že na klimatické hysterii mohou pěkně vydělat, nemilosrdného trhu se bát nemusejí. Stačí mít přístup k dotacím a zařídit ty správné regulace. Zaplatí to veřejnost. Velký byznys je dnes spojencem progresivistů. V kruzích mladších elit se vytváří pocit, že podporovat progresivistickou levici je in a navíc se vyplatí. Někomu. Je to atmosféra připomínající předválečné období a nástup další totality po válce. Velmi tomu napomáhá výměna generací a odchod těch, kteří s komunistickou totalitou měli vlastní zkušenost. Hrozba, že se historie bude znovu opakovat, je velká.

23. září 2019
Jiří WEIGLZpět nahoru na obsah...

Houbařská sezona vrcholí; přijměte pozvání na podzimní výstavy hub i s houbařskou poradnou
Stávající počasí přeje růstu hub, a proto je v lesích napříč Vysočinou možné potkat řadu houbařů s plnými košíky. Na houby vyrazili i jihlavští mykologové a muzejníci z Muzea Vysočiny Jihlava, aby mohli ve dnech 27. a 28. 9. uskutečnit jubilejní 10. ročník výstavy hub.
„Tato pouze dvoudenní výstava je u návštěvníků velmi oblíbená, neboť jsme národem houbařů a sbírání hub má u nás skutečně dlouholetou tradici. A mnozí vítají bezplatnou poradnu, ve které si mohou nechat odborně určit čerstvý a ještě neočištěný houbařský úlovek. Akce je též hojně navštěvována školami, protože pro ně probíhají krátké prezentace hub“, uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Výstava v expoziční budově na Masarykově náměstí 57/58 je přístupná oba dva dny vždy od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin. Plné vstupné je ve výši 20 Kč a snížené pouze 10 Kč. Po celou dobu výstavy bude fungovat mykologická poradna pro širokou veřejnost. Ta bude díky dlouhodobé spolupráci muzea s Mykologickým klubem Jihlava v předsálí muzeu probíhat po celé září i říjen vždy v pondělí od 16 do 17 hodin. Případně je možné nechat houbu s kontaktními údaji na pokladně muzea kdykoli v otevírací době. Připraven je i doprovodný program v podobě přednášky s názvem Poznáváme ryzce, která se uskuteční v pátek 4. října od 17 hodin v Malovaném sále v budově na Masarykově náměstí 55.

A pokud nestihnete výstavu v Jihlavě, není nutné zoufat. V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod se rovněž uskuteční podzimní výstava hub. Přízemí Havlíčkova domu provoní vůně hub od úterý 1. října do čtvrtka 3. října. Po celou otevírací dobu, tj. od 9:00 do 17:00 hodin, bude i zde zároveň probíhat mykologická poradna. Pokud tedy v lese narazíte na nějaký pro Vás zajímavý houbařský úlovek, využijte možnost nechat si ho určit od odborníků z místního mykologického spolku. Dle statistik se do lesa na houby vypraví téměř sedmdesát procent Čechů. A právě Vysočina patří mezi houbařské ráje. A proto vzhůru na houby!
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

SŽDC představila aktuální stav přípravy vysokorychlostní trati
Hlavním tématem setkání zástupců SŽDC s vedením kraje, měst, obcí i odborníků na dopravu a životní prostředí bylo informování o aktuálním stavu příprav stavby vysokorychlostní trati (VRT) Praha – Brno. Právě dokončovaná studie proveditelnosti obsahuje několik variant vedení trati a prověřuje její různé parametry, například vhodnou maximální rychlost vlaků. Poskytuje důležité technické podklady pro budoucí projekční práce a nezbytné podklady pro posouzení vlivu na životní prostředí. V úseku Praha – Jihlava je prověřována řada variant.
Obecně je lze rozdělit do skupiny jižních a skupiny severních. „Jižní jsou směřovány z uzlu Praha ve směru Benešov a Havlíčkův Brod, severní míří z uzlu Praha podél dálnice D11 ve směru Poříčany a dále k Havlíčkovu Brodu. V úseku Jihlava – Brno je vedení tratě relativně invariantní a volně kopíruje dálnici D1. V tuto chvíli lze konstatovat, že lepších výsledků dosahují varianty vedené severním koridorem. Oba koridory přináší pro spojení Prahy s Brnem obdobné výhody a v zásadě stejné jízdní doby, avšak investiční náklady jsou pro severní koridor výrazně nižší. Rozdíl se pohybuje mezi 25 – 30 %. Je to dáno především příznivějším terénem, který vyžaduje výrazně méně mostních a tunelových staveb. Jeví se příznivější také z pohledu vlivu na životní prostředí,“ říká Radek Čech, ředitel Odboru strategie SŽDC.

„Za dobu posledních deseti let jsem dnes absolvoval v pořadí sedmé zásadní jednání k VRT. Od prvotních návrhů řešení rychlé železnice přinášejícím obyvatelům pouze omezení je dnes připraveno variantní řešení, které zahrnuje obsloužení území Vysočiny rychlými vlaky. Sice existuje řada neznámých a před cestování Jihlava – Praha vlakem za 45 minut čeká stát řada zásadních rozhodnutí i nemalé množství práce, nicméně posun v přípravách a zohlednění zájmu obyvatel Vysočiny je znát,“ hodnotí setkání Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

V oblasti budování železniční infrastruktury je jednou z hlavních priorit Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zajistit realizaci vládního Programu rozvoje rychlých železničních spojení v České republice. Pro jeho úspěšnou přípravu a realizaci je nezbytná intenzivní spolupráce SŽDC se státní správou reprezentovanou zejména Ministerstvem dopravy, Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem pro místní rozvoj a orgány krajských i místních samospráv. Proto manažer infrastruktury připravil pro letošní rok projekt prezentačních setkání Aktuální stav přípravy vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice. Cílem je přispět k nalezení shody nad vedením nové tratě pro rychlosti až 320 km/h Krajem Vysočina a vytvořit podmínky pro další postup přípravných prací.

Po souhlasu Ministerstva dopravy SŽDC neprodleně požádá o aktualizaci zásad územního rozvoje Kraje Vysočina pro celý úsek na území tohoto kraje. To umožní zrychlení přípravy VRT a rozšíření první etapy výstavby na úsek Praha – Světlá nad Sázavou a na úsek z Brna do oblasti Velkého Meziříčí. Střední úsek mezi Světlou nad Sázavou a Velkým Meziříčím je stavebně náročnější a prozatím je řešen v několika variantách. Po jejich posouzení z pohledu technického, ekonomického a z pohledu životního prostředí bude připravován s minimálním časovým odstupem. Pro spojení mezi Prahou a Brnem může být do doby dokončení střední části využívána část stávající tratě přes Havlíčkův Brod. Smělým termín rozestavění a v některých částech i dokončení VRT mezi Prahou a Brnem je rok 2030

Rychlá železnice
Diskutuje se také budoucí provoz vlaků. Výstavbou VRT dojde k výraznému zkrácení jízdních dob, a to nejenom v ose nové tratě. Nově vybudovaná infrastruktura je připravována jako jedna ze součástí celorepublikového dopravního systému, který bude z pohledu cestujících reprezentován především rychlými vlaky. Tyto rychlé vlaky budou ke své jízdě využívat jak nové VRT, tak navazující modernizované konvenční tratě. Expresní vlaky budou vysokou rychlostí propojovat hlavní metropole, další rychlé vlaky budou z metropolí a center směřovat do regionů a zajišťovat jejich obsluhu. Část kapacity bude v některých úsecích vyčleněna také pro rychlé regionální vlaky.
Cestující tak budou moci využívat nejen expresy v relacích Praha – Brno – Ostrava s pokračováním dále do zahraničí (Bratislava, Vídeň, Berlín, Varšava atd.), ale také rychlé vnitrostátní vlaky například v relacích Praha – Jihlava nebo Brno – Velké Meziříčí. Toto řešení je obvyklé v zemích, které již rychlé tratě provozují (např. Francie, Španělsko, Německo). Pro obsluhu regionů je také prověřována možnost výstavby terminálů přímo na hlavní trati. Těmi se mohou stát terminály Praha-východ, Brno-Vídeňská ul. nebo na území Kraje Vysočina také například Jihlava VRT poblíž dnešní zastávky Jihlava Bosch Diesel. Terminály umožňují jak průjezd velmi rychlých expresních vlaků plnou rychlostí, tak zastavení pomalejších vlaků pro obsluhu regionů.


s využitím tiskové zprávy SŽDC
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Areál pelhřimovské nemocnice je bez závor, lidé by měli být ohleduplní při parkování
Nemocnice v Pelhřimově otevřela dočasně vjezd do svého areálu. Z důvodu modernizace vjezdového systému byla totiž provedena demontáž vjezdových a výjezdových závor. Ty by měly být vráceny zpět v úterý 8. října a následně dojde k dalším změnám v systému parkování v areálu nemocnice.
Kvůli otevření celého areálu nemocnice lze ale očekávat dopravní komplikace a problémy s parkováním.

„Žádáme veřejnost i zaměstnance nemocnice, aby svá vozidla neparkovali dlouhodobě v areálu nemocnice, aby byla parkovací místa dostupná v určitých časových intervalech pro všechny pacienty,“ uvedla tisková mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo, která děkuje za pochopení situace a za respektování uvedeného požadavku.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V Domovince v Třebíči bylo dvojnásob veselo
Léto končí, ale v Domovince to nebyl důvod, aby kvůli tomu smutnili. V pátek 20. září se sice rozloučili s létem, ale vzali to vesele. Pozvali si hudebníka a zpěváka Luigiho Bendu, jehož písničky nenechaly klienty ani pracovníky v klidu sedět na židlích a v křeslech, ale vytáhly je na improvizovaný taneční parket otáčet se a pohupovat v rytmu hudby a zároveň si s chutí známé písničky i zazpívat.
Pohodu pomohly vytvářet i krásné podzimní dekorace a voňavé grilované klobásky k občerstvení.
A byl tu ještě jeden důvod, který přispěl tento den k radosti v Domovince. Zavítala sem zástupkyně Nadace ČEZ z Jaderné elektrárny Dukovany Jana Štefánková, aby koordinátorce Ludmile Hrubanové slavnostně předala šek na částku 150 000 Kč.
K čemu poslouží? "Od ledna 2019 jsme kvůli zvýšené poptávce po službě rozšířili denní kapacitu zařízení z 15 na 17 osob. Díky navýšení denní kapacity se zvyšuje dostupnost služby pro další zájemce, včetně osob s velmi sníženou soběstačností. Projekt pomůže dofinancovat zvýšené personální náklady, nutné pro kvalitní individuální péči o tyto klienty (pomoc při sebeobsluze, individuální cvičení, aktivizační činnosti),“ vysvětluje koordinátorka Domovinky Ludmila Hrubanová a dodává: „Pomůže také rodinným příslušníkům, kterým umožní zůstat v zaměstnání či načerpat nové síly pro dlouhodobou péči o své blízké.
Projekt Domovinka Třebíč byl zařazen do aplikace Pomáhej pohybem v srpnu, od té doby jí lidé za své sportovní výkony začali pilně posílat své body a brzy se jejich počet naplnil. Nadace ČEZ tak mohla přistoupit k finanční podpoře stacionáře.
DĚKUJEME Nadaci ČEZ, a zároveň všem, kteří nám poslali body přes aplikaci POMÁHEJ POHYBEM.

Domovinka Třebíč je zařízením Oblastní charity Třebíč, sídlí na ulici Gen. Sochora 705/1 v Třebíči a své služby poskytuje již od roku 1998.
Jedná se o denní stacionář pro seniory a osoby se zdravotním postižením z regionu Třebíč.
Zde mají zajištěnou pomoc a péči během dne, mohou zajímavě trávit svůj čas, setkávat se s vrstevníky a zůstat zapojeni v aktivním životě co nejvíce.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ovčí den na Caloupkách ve znamení vlny
Letos však zdaleka ne pouze té ovčí. Ta byla samozřejmě základem celé akce, ale na vlnu tentokrát chaloupečtí pohlédli z pořádně velkého odstupu.
Tradičně se začalo stříháním ovcí na pastvině u příjezdové cesty, neboť tato disciplína ovčáckého řemesla je mezi lidmi velmi oblíbená. Je to skutečná chlapská práce, která však vyžaduje nejen sílu a um, ale také cit ke zvířeti.
V hlavní budově na sále čekala vlněná dílna a velká plátna s kresbami ovcí beranů od Ladislava Vlny. Okříšského rodáka, který však svým umem a věhlasem dávno překročil nejen hranice Kraje Vysočina.
Od vlny ovčí se chaloupečtí s lehkostí přenesli k vlnám zvukovým, světelným, vlnám na vodě, na laně, vlnám radiovým i vlnám na vlasech. Nechybělo ani vlnění v bocích krásných dam, ani opékání vln z chlebového těsta.
Přesto, že vln bylo opravdu hodně, nezpůsobily žádné vlnobití a z tváří dětí, rodičů i prarodičů se šířili vlny radosti. Přes větrné počasí se na kopec nad Novou Brtnici vypravilo na 420 platících, z čehož bylo 170 dětí. Ovce i Chaloupečtí se už teď těší na příští rok, kdy nás překvapí novými nápady. Ale už na jaře 26. Dubna příštího roku na nás čeká Den Země, kdy se na Chaloupky do bývalé lesovny můžete s dětmi znovu vypravit. Stačí sledovat kalendář akcí na chaloupeckém webu a zavčas si udělat poznámku do vlastního kalendáře.
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici mění magnetickou rezonanci
Obměna jednoho z největších a nejtěžších přístrojů probíhá právě v jihlavské nemocnici. V těchto dnech opustil šestitunový gigant areál nemocnice. Nahradí ho novější a modernější přístroj.
Magnetická rezonance je v těchto dnech v jihlavské nemocnici mimo provoz. Dochází k obměně přístroje starého deset let. Stejně jako tehdy i teď se musela na pomoc přivolat těžká technika: „Stěhování tak velkého a těžkého přístroje je komplikované. Musíme povolat na pomoc jeřáb a bourat,“ říká provozně technický náměstek Alexander Filip.

Jihlavská nemocnice se s přístrojem loučí po deseti letech, za tu dobu vyšetřil tisíce pacientů: „Vyšetření pomocí magnetické rezonance patří mezi moderní zobrazovací metody. Vyniká především vynikajícím kontrastním rozlišením jednotlivých tkání, schopností odlišit od sebe i tkáně s velmi obdobnou strukturou. V praxi to znamená nejen například vynikající odlišení bílé a šedé hmoty mozkové, ale rozlišení normální tkáně od tkáně postižené chorobným procesem. V tomto ohledu má magnetická rezonance výsadní postavení mezi všemi zobrazovacími metodami,“ říká primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer. Jak dodává, princip magnetické rezonance je odlišný od ostatních zobrazovacích metod: „Využívá fyzikálního principu, že každé atomové jádro má určitý magnetický moment. To znamená, že každé jádro atomu rotuje, které má vlastní frekvenci. Po usměrnění rotace všech jader v silném magnetickém poli a následným vypnutím působící magnetické síly, se každé jádro dostává do vlastního klidového stavu, a při tom vydává svou vlastní frekvenci. To vede k vytvoření napětí, které je měřitelné přijímacími cívkami. Jednoduše řečeno, každá velikost naměřeného napětí je specifická pro určit typ tkáně,“ dodává primář.

Nový přístroj přivezou v půli října a vyjde na zhruba 37 milionů korun. V současné době se kvůli obměně přístroje objednává na poslední měsíc roku: „Tímto se omlouváme všem pacientům, objednáváme v těchto chvílích na prosinec,“ říká vedoucí radiologická asistentka Hana Böhm Kalendová.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Paliativní tým novoměstské nemocnice pořádá kurs na téma pokojná smrt
Nemocniční Paliativní tým v čele s primářkou oddělení dlouhodobě nemocných Květoslavou Pejchalovou pořádá v úterý pro zdravotníky novoměstské nemocnice další vzdělávací kurz. Tentokrát na téma pokojná smrt – akceptace a základy komunikace. Do Nového Města na Moravě v úterý přijede přednášet expert na téma důstojného umírání a spirituálního doprovázení David Šourek z Institutu vzdělávání APSS ČR.
„Celodenní vzdělávací akce je určena pro všeobecné sestry, sociální pracovníky a sanitáře se zájmem o problematiku paliativní péče,“ říká tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
„O seminář byl mimořádný zájem, jeho kapacita byla naplněna během několika hodin,“ těší zájem členku paliativního týmu novoměstské nemocnice, vrchní sestru oddělení dlouhodobě nemocných Kateřinu Havlovou. Seminář v úterý absolvuje 25 účastníků.

„Akce je určena pro všechny, kteří se při své práci setkávají s umíráním a smrtí. Účastníci se dozvědí, jak se vyrovnat se smrtí, jak o smrti a umírání hovořit, naučí se základy psychohygieny. Budeme hovořit o zásadách práce s rodinou umírajícího, dotkneme se také role rituálů ve vztahu ke smrti,“ vyjmenovává některá z témat semináře Kateřina Havlová.

Seminář je hrazen z dvoumilionového grantu, který Nemocnice Nové Město na Moravě získala na rozvoj své paliativní péče od nadačního fondu Avast v rámci jejího programu Spolu až do konce. Ten cílí na rozvoj paliativní péče v českých nemocnicích.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Den pro starou Brtnici v sobotu o svátku svatého Václava
Den pro starou Brtnici 28. září patří tradičně řemeslným a farmářským trhům s bohatým programem. A nebude chybět ani letos. Trhy započnou již v 9 hodin na náměstí a s nimi i celodenní zábava.
V 10 hodin se malí i velcí mohou těšit na pohádku Malá Hastrmanka DS Jana Lišky. Po nich na pódiu zahraje hudební skupina Umí H..., která nás bude celým dnem doprovázet. Během dne se můžete těšit na vystoupení šermířů Novus Origo z Polné, dobového vystoupení tanečního souboru Campanello, letové ukázky dravců a po celý den Vás bude provázet tambor s halapartníkem a bavit kejklíř Jonáš.

Můžete navštívit výstavu „Z Trevisa do Brtnice – Příběhy šlechtického rodu Collalto„ ve Valdštejnském domě, výstavu fotografií Brtnického fotoklubu v Kábově domě či starých fotografií Brtnice v kině. V sýpce bude připravená výstava šicích strojů, Brtnických kovadlin a morového průvodu. Otevřené budou také památky, např. Hoffmannův dům, farní a zámecký kostel, zámek. Po celou dobu bude možnost se svést koňským povozem po Brtnici. Celý den se zakončí kapela Dostavník.
Podrobný program Dnu pro starou Brtnici najdete na stránkách www.brtnice.cz nebo na facebookových stránkách Informační centrum Brtnice.
Pavla RYMEŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   14. 7. 2020

• Malpa hnědá v táborské zoo je rozený hamoun!
• Město Jihlava rekonstruuje pomník na náměstí Svobody
• Nová laparoskopická věž umožní operatérům v třebíčské nemocnici operovat častěji a šetrněji

Pondělí   13. 7. 2020

• Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila tři nákladní auta, dálnice na Prahu je neprůjezdná
• U Ostrova nad Oslavou byly nalezeny dva dělostřelecké granáty a dělostřelecká mina
• Jiří Suchý: Často jsem své texty napsal ve svých snech
• Krajské nemocnice na Vysočině jsou připraveny operativně navýšit kapacity odběrových míst
• V Jihlavě od úterý roušky v MHD, ve službách, v sociálních službách i ve velkých obchodech
• V Brtnici nadýchal šestnáctiletý chlapec přes dvě promile alkoholu
• Registrace na Jihlavský půlmaraton je otevřena!
• Letní promoce absolventů Vysoké školy polytechnické Jihlava se ruší

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020